APAXNH

Μέλος από: Δεκ 2014

28 Φεβ 2015

Ωραίο στέκι, προϋπήρχε των μελισσων και του γυμνασίου στην ίδια περιοχή/γειτονιά.
Μιλάμε για ενα απο τα πρώτα ενναλακτικά μεζεδοπωλεία-ρακάδικα της γειτονιάς εκεί.

Ε είπαμε λοιπόν να το τιμήσουμε μια φορα, μιας και είχε ξεχωρίσει όταν είχε ανοίξει, πάντα κατακλυσμένο απο νεολαιοπαρεες... με ξεχωριστά χρώματα.

Σάββατο βραδάκι το επισκεφθήκαμε 2 άτομα.

Παραγγειλαμε:
-Πατάτες με κοκκινο πιπέρι πάνω, θύμιζαν προκάτ, παρόλο που δεν ηταν, αλλά ηταν νοστιμουλες.
-Χοιρινό με πικάντικη σάλτσα και μέλι
Υπέροχο απλά! Η σαλτσουλα καυτερογλυκουλα, του πήγαινε πολυ του χοιρινού.
-Συκωτι στη σχαρα γευστικο αλλα σκληρό θα ελεγα. Το συκώτι, ειδικά αυτό της σχάρας θέλει πολυ προσοχή στο ψήσιμο...
-Λουκάνικο τρικαλινο με πράσσο.
Αυτό σε αντίθεση απο το προηγούμενο πιάτο, ηταν μαλακό, ζουμερό και ελαφρύ.
-Παστουρμαδοπιτα. (4 τριγωνακια).
Ηταν πολυ καλη, αλλα δε συγκρίνεται με αυτην απο τις μέλισσες.
-Τσιπουράκι 1 καραφάκι, ωραίο, αλλά ελαφρύ για ευνόητους λόγους.
-Φρέσκο ψωμάκι νόστιμο, αλλα λιγο...

Στο σύνολο πληρώσαμε 34€ με το τσίπουρο μέσα.
Το οποίο σημαίνει περίπου 17€ το άτομο, αλλά ηταν τόσα πολλά που άνετα έτρωγε και ενα άτομο ακόμη μαζί μας και θα χορταίναμε πάλι.
Πάντως παρόλο που είμασταν πολυ πεινασμένοι, σκάσαμε κυριολεκτικά!

Για τον χώρο και την εξυπηρέτηση:
Συμπαθητικα τα παιδιά και μια χαρά στην οργάνωση τους, ο χώρος ζεστός επισης, η μουσική διακριτική οτι πρεπει για να καθίσεις και να ευχαριστηθεις το φαγακι και την παρεοκουβεντουλα σου. Προφανώς τα παιδιά έχουν και την κατάλληλη πείρα πλέον στο χώρο και αυτό φαίνεται καθαρά.

Στα θετικά ακόμη:
Στο τέλος μας προσέφεραν και ραβανι.

Ολα καλά, χωρίς να πω οτι ηταν τίποτα το σπάνιο, γιατι η Φιλαδελφεια έχει γεμίσει μαγαζάκια τέτοιου είδους, πράγμα πολυ θετικό φυσικά.
Πολυ καλή εμπειρία πρεπει να πω, και αξίζει την εκτίμησή μας.

20 Φεβ 2015

Να και ενα συνοικιακο εργαστήριο γλυκών, στη Νεα Φιλαδελφεια που έχει κλέψει τις καρδιές μας πάνω απ´ολα για ενα γλυκό του... την Σοκολατοπιτα!

Παρόλο που ειναι συνοικιακο, έχει πάντα ολόφρεσκα γλυκά, πολυ πιθανά, γιατι στη γειτονιά, έχει 2 φροντιστήριο ξένων γλωσσών, όπου προφανώς και ολα τα παιδάκια το προτιμούν, στα διαλείμματα.

Συνοπτικά λοιπόν:
Σοκολατοπιτα ατομική 2€ σε ολοκληρώνει κυριολεκτικά... Κόλαση!
Σε λίγο πιο μεγάλο ταψακι με 8€. Τωρα τελευταία φτιάχνει και πιο μεγάλες σε μέγεθος τουρτιτσας, σε κεραμεικα ταψακια ή μεταλικα "σαγανακια" με 10€.
Με ευκαιρία τις γιορτές, τις τιμήσαμε και φροντίσαμε να μοιραστούμε την εμπειρία μας αυτή.

Οχι υπερβολικά σιροπιασμενη, αλλά να φωνάζει μια κρέμα σοκολάτας που τυλίγει την σοκολατοπιτα μέσα της.... νομίζω στο συγκεκριμένο ζαχαροπλαστείο, η λέξη σοκολατοπιτα αποδίδει απόλυτα το γεγονός οτι γίνεσαι πίτα στη σοκολάτα! Πραγματικά, σοκολατοπιτα που θα μπορούσε να με κάνει ποιήτρια για χάρη της. Δεν περιγράφω άλλο...
Όσοι φίλοι σοκολατοφαγοι δοκίμασαν, ακόμη ονειρεύονται.

Το εργαστήριο τους βγάζει και γλυκά με στεβια, οπως πολυ νόστιμες καρυδες που έχουμε δοκιμάσει.
Και παγωτό φρέσκοτατο το καλοκαιρι!
Ενα απο τα πράγματα που δεν με ενθουσιάζει τόσο, ειναι οι τούρτες, που στην όψη, ειναι παλιακες, απλές, αλλά απο γεύση πολυ καλές παρόλα αυτά.

Έχει και πολυ καλά νεγρακια, όπου έχουμε δοκιμάσει και αυτά. Τα λατρεύει μια φίλη που οπότε έρχεται Αθήνα, θα πεταχτεί στο Σερραϊκό, λέει, για νεγρακια!

Ενα πολυ πολυ πολυ θετικό, ειναι η τιμιότητα που διακρίνει τους ιδιοκτήτες, όπου ειναι όλοι μια οικογένεια, απόδειξη απ´ευθείας πάντα στο κουτακι, σε αντίθεση με αλλά ζαχαροπλαστεία/εργαστήρια. Πάντα χαμογελαστοί και πάντα σε ενημερώνουν για το ποια ειναι τα φρεσκοβγαλμενα γλυκά, σε περίπτωση που προτιμας κατι που μόλις έχει βγει.

Για τις τιμες, δυστυχώς δε θυμάμαι, των υπόλοιπων που αναφέρω, γιατι δεν συγκράτησα. Πάντως ειναι σχετικά οικονομικό σαν ζαχαροπλαστείο και πολυ καλή λύση για να πάρεις ενα γλυκό για κάποια επίσκεψη και να αφήσει ωραίες γευσεις στους φίλους.

04 Φεβ 2015

Και λοιπόν μιας και λόγω κούρασης και του οτι είχαμε επισκέπτες μερακλήδες φίλους που ήρθαν απο μακριά, εμφανέστατα ταλαιπωρημένους απο το ταξίδι, είπαμε να τους τιμήσουμε και να θυμηθούμε τα παιδικά μας χρόνια, που περιλάμβαναν μυρωδατο βουτυρατο πεϊνιρλι απο τον θρυλικό Μπαρμπα Σταύρο της Δραπετσωνας!

Το καλο ειναι οτι είπαμε να μην ταλαιπωρήσουμε τους φίλους μας και επιλέξαμε απο ενα site να κάνουμε online παραγγελία και να περάσω να τα πάρω πακέτο. Χρόνος αναμονής 25 λεπτά για ολα!

Τι γειτονιές! Απίστευτες! Με ανθρώπους τόσο αυθεντικούς πραγματικά.
Ο Μπαρμπα Σταύρος ίδιος και απαράλλαχτος απο έξω και απο μέσα, παλιακό μαγαζάκι που πιο πολυ καφενείο θυμίζει, παρά πιτσοπεινερλαδικο/εστιατόριο. Αυτό το είχε πάντα, πρεπει να πω.
Ειναι απο τα μαγαζάκια τα προσφυγικά που επιβάλλεται να μην αλλάξουν, γιατι αυτά ειναι. έτσι ηταν πάντα και τέλος.

Η παραγγελία μας ηταν:

2 πεϊνιρλί Τυρί βούτυρο 6.00€ το ενα
1 Σαλάτα Σεφ 4.50€
1 πεϊνιρλί Τυρί, παστουρμά 7.50€
1 πεϊνιρλί Τυρί, μανιτάρι 6.50€
2 πεϊνιρλί με Διπλό τυρί 7.00€ το ενα
Πληρώσαμε στο Σύνολο 44.50€

Είμασταν 6 άτομα, οπότε μιλάμε για περίπου 7,5 € το άτομο, το θέμα δεν ειναι η τιμή, γιατι για πεϊνιρλί, 6 εώς 8,5€ Έκαστος που παει γενικά, λες... χμμμ ακριβουλης ο Μπαρμπα Σταυρός! Κι όμως, δεν ειναι έτσι.

Να σας ενημερώσω λοιπόν οτι μιλάμε για πεϊνιρλί σε σχεδόν μέγεθος πιτσας, το οποίο σε ολοκληρώνει γευστικά απο την πρώτη μπουκιά και ειναι τόσο πολυ που κρατάς και για την επόμενη μέρα. Όταν τα ξεφουρνίζουν, πιο πολυ θυμίζουν φρατζολακια χωριάτικου ψωμιού (βλέποντας τα απο το πλάι όπως τα είδα εγω).

Όταν πήγα να παραλάβω την παραγγελία, ηταν στο ταμείο 2 νεαροί πολυ χαμογελαστοί, πρεπει να ειναι η 4η γενιά, λογικά, μας έκαναν κέρασμα μια τυροσαλατα και μια μεγάλη Coca Cola, ευχάριστη έκπληξη.

Το εργαστήρι με τους φούρνους, ειναι ανοιχτό και ζυμώνει και ψήνει μια χαμογελαστή κυριουλα, νομίζω με μια ακόμη κοπέλα που πηγαινοέρχεται.

Το πεϊνιρλί του έχει το χαρακτηριστικό οτι η ζυμη (μυστική συνταγή του παππού μπάρμπα Σταύρου ), ειναι ανάλαφρη και λιώνει στο στόμα. Για εμενα το πιο καλο απο ολα τα πεϊνιρλί του ειναι αυτο με το διπλό ή και μονό τυρί. Ακέραιο, χωρις παραπανίσια πραγματα και ειναι πλήρης η αίσθηση του καλού κασεριου με βουτυρακι γαλακτος στον ουρανισκο.

Είχαμε και μια μπεμπα στην παρέα που ξετρελαθηκε με αυτό που είχε παστουρμα! (Πράγμα απίστευτο για μωρό παιδι). Σημειωτέον οτι η ποσότητα του παστουρμα, ηταν πολυ μεγάλη στο πεϊνιρλί, όπως και το μανιτάρι

Παιδιά αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε γευστικά σαν εμπειρία έστω και μια φορά μόνο στη ζωή σας. Εμπειρία μοναδική!

28 Ιαν 2015

Περαστική κοριτσοπαρεα, είπαμε να το δοκιμάσουμε take away... παρόλο, που ηταν σχετικά άδειο το μαγαζί και είμασταν μπροστά στα ματιά της ταμεία, έδειχνε να ειναι σε άλλο παράλληλο σύμπαν όπου υπήρχε μόνο αυτή και η πολυ δυνατή ροκ μουσική του μαγαζιού.

Όλο το προσωπικό ειναι σε alternative progressive rock κι έτσι στυλ θα ελεγα...
Μπροστά στα ματιά τους και έκαναν 5 λεπτά να μας δουν, αφού νομίζαμε οτι μας έκαναν πλάκα καλε!

Το προσπερνάμε και πάμε στις γευσεις που δοκιμάσαμε.

-Chicken Nuggets με corn flakes δεν ξέρω αν βρίσκεις αλλού 5 κομματάκια μόνο με 3€
Αν και το εσωτερικό ηταν τελείως προκάτ.

-Πατάτες φρέσκες με μπέικον και Jack Daniel's αρκετά καλές θα ελεγα. Στην προσπάθεια να κράζουν οτι ειναι χειροποίητες, νομίζω το παράκαναν στο να ειναι μια πολυ λεπτή μια άλλη πολυ χοντρή. Η σος νοστιμουλα και ελαφριά θα ελεγα. 2.80€ η τιμή.

-Burger Buffalo rib eye με ζουμερονοστιμοτατο βουβαλίσιο μπιφτέκι, μαύρη μουστάρδα, cheddar, καραμελωμενα κρεμμύδια, ψηλά κομματάκια τομάτας, ζυμωτο ψωμάκι. Πρεπει να πω τα καραμελωμενα, ηταν λαχταριστοτατα, γλυκά και άριστος συνδυασμός με το θεσπεσιο μπιφτέκι. Πρεπει όμως να σημειώσω οτι το cheddar ειναι πιθανά σως ειναι και οχι κανονικό τυρακι (οχι τόσο νόστιμο), το ψωμάκι ζυμωτο μεν, ψηλοπροκατ δε, αλλά καλο! 4.5€

-Classic burger με καραμελωμενα κρεμμύδια, cheddar, BBQ sauce και μουστάρδα. Πολυ καλο για τα 2€ κόστος θα ελεγα.

Κατα την πλειοψηφία καλές οι γευσεις του, με αποκορύφωμα τη Jack Daniel's sauce και το βουβαλίσιο μπιφτέκι. Αδιάφορα εώς καραπροκατ τα nuggets, αλλά με την τιμή αυτή, δεν μπορείς να περιμένεις κατι παραπάνω.

Μια συμβουλή, μην πάτε να καθησετε εκεί για να φάτε, μην πάτε κάν για να πάρετε πακέτο, παραγγείλτε τα σπίτι. Το μαγαζί έχει πολυ αναμονή και service ενοχλητικά αργό. Το προσωπικό εντός του μαγαζιού, δεν ειναι και για πολλά πολλά. Αλλά για τις γευσεις και μόνο αξίζει έστω να παραγγειλετε, η να στείλετε εναν γενναίο εθελοντή απο την παρέα σας να παει και να τα φέρει.

21 Ιαν 2015

Σαν άλλοτε

Απο το πρωί ανοιχτό για καφέ, ενα καθαρά φοιτητοστεκι θα ελεγα. Εμείς πηγαίναμε για καφέ και τυχαία πηγαίνοντας και πιο αργά, είδαμε το τι παίζει μετά...

Πολυ χαμηλές τιμες στα ποτά και πολυ οικονομικές ποικιλίες, να συνοδευσεις το κρασακι σου ή την μπυριτσα σου.

Πιο πολυ θα πας για τη μουσική, που πολλές φορές έχει και φοβερά live.

Απο ποικιλίες αξιοπρεπέστατα μεζεδάκια με τυροπιτακια, κεφτεδάκια, κοτομπουκιτσες, λουκάνικα, ποικιλίες τυριών και αλλαντικών, άριστα για τη συνοδεία μπύρας και κρασιού όπως είπα πριν.

Πραγματικά πολυ τίμια προσπάθεια κάνουν τα παιδιά εκεί με πολυ μεράκι. Ενα διαμαντακι στη Δεκελειας που ελπίζω να κρατήσει την ποιότητα και το ανθρώπινο επίπεδο που το διακρίνει.

21 Ιαν 2015

Τα μπινελικια, τα ανακαλύψαμε τυχαια.

Είχαμε σκοπό να πάμε σε ενα άλλο μέρος, αλλά επειδή οτι ηταν κλειστό το μέρος της επιλογής μας, οπότε και περνώντας απο μπροστά, μιας και είχαμε ακούσει καλά πράγματα σε γενικές γραμμές και βλέποντας πάντα τόσο κόσμο μέσα, είπαμε να μπούμε να το δοκιμάσουμε.

Σαλάτα, πολυ καλή με ξηρούς καρπούς, το μόνο λαχταριστο πιάτο θα ελεγα! Αν και ακόμη και αυτή ηταν σε σχετικά μικρή ποσότητα.

Μανιτάρια πλευρωτους καλά, αλλά λίγα.
Παντσετακια σε αρκετά μικρή μέριδα, εμένα με άφησαν οκ... Δεν ενθουσιάστηκα θα ελεγα.

Ημασταν 3 άτομα και οι μερίδες όλες ηταν ίσα ίσα να πάρει ο καθένας απο ενα κομματάκι γενικά. Πιο πολυ παίρνω μια μυρωδιά θα το ελεγα, παρά τρώω μεζεδάκια.

Τηγανίτες πατάτες δεν υπήρχαν στον κατάλογο... το απόλυτο κενό... ίσως αυτό να ειναι και ένδειξη οτι το μέρος δεν ειναι για να φας κανονικά, αλλά για να πάρεις δοκιμές απο διάφορα πιατακια. Αυτό κάθε άλλο παρά λάθος ειναι, αλλά αν το κανείς αυτό, θα πρεπει να το στηρίζεις με Μοναδικές γευσεις, που ακόμη και με μια μπουκιά μόνο σε ολοκληρώνουν, έστω γευστικά.

Πολυ όμορφη έκπληξη το παγωτακι στο μίνι ποτηράκι για κλείσιμο της βραδιάς, πολυ ελαφριά γεύση και πολυ ευχάριστη.

19 Ιαν 2015

το K-Grill Καλλιθεας

Πολυ καλαισθητο μαγαζακι αν λαβουμε υπ'οψην μας οτι προκειται για Ψησταρια.
Οτι καλυτερο ομως στην ποιοτητα του φαγητου και την εξυπηρετηση. Πολυ καλο κρεας, φρεσκοτατο.

Να σημειωσω οτι οι πατατες ειναι χειροποιητες και φρεσκοτηγανισμενες παντα (2,80 ευρω).
Οι σαλατες πολυ φρεσκες και δροσερες (απο 4 εως 6,5 ευρω).
Το μενου ειναι γραμμενο στα σουπλα του τραπεζιου με οψη καθαρα Αμερικανο-Grill House

Οι τιμες του θα ελεγα ειναι λιγο τσιμπιμενες αν αναλογιστεις οτι ενδεικτικα ενα πιτα καλαμακι χοιρινο στοιχιζει 2 ευρω.
Και οτι η χωριατικη στοιχιζει 6 ευρω. Το εχουμε επισκευθει αρκετες φορες, γιατι βολευει και η τοποθεσια του.

Παστουρμαδοπιτακια με γραβιερα και ντοματα (5 ευρω), αρκετα καλα θα ελεγα,

Τα χοιρινα μπριζολακια ( 8 ευρω), αρκετα χορταστικα αν και θα μπορουσαν να ειναι λιγο πιο ζουμερα.
Το κρεας του γενικα ειναι αριστης ποιοτητας, μονο που εχει την ταση να το ξεροψηνει αρκετα και ετσι να γινεται πολυ στεγνο.

Δεν ξερω αν ειναι πολιτικη του management του μαγαζιου, αλλα με ορισμενες μεριδες ψητων, σου προσφερουν και μια σαλατα και ενα αναψυκτικο δωρο.

Το service επαναλαμβανω οτι ειναι αψογο.
Το προτεινουμε για την καλη ποιοτητα του κρεατος του κυριως και τις υπεροχες σαλατες.

12 Ιαν 2015

Το νεανικό στέκι λοιπόν με τις πολυ καλές γευσεις.... οι μελισσες!

Πήγαμε νωρίς Παρασκευή, όσο ηταν ακόμη ανοιχτό το κηπακι.
Βρήκαμε ενα τραπέζι σχετικά κεντρικό. Τα παιδιά πολυ φιλικά και πολυ ευχάριστα στις συναναστροφές με τους πελάτες αλλά και μεταξύ τους.

Σου δίνει την εντύπωση οτι 3 φίλοι (ή και παραπάνω) φτιάξανε αυτό το μαγαζί με πολυ κέφι και ενθουσιασμό. Ο χώρος πολυ καλός, οι γευσεις πολυ καλές, μόνο που παρολες τις εμφανείς καλές προθέσεις των παιδιών υπήρχαν μερικά μελανά σημεία στο service και το management...
Οι μερίδες μεζεδοπωλείου σχετικά χορταστικες θα έλεγα.
Οι τιμές πολυ καλές και δελεαστικές.

Μακράν τα καλύτερα μανιτάρια πλευρωτους στη σχαρα, που έχουμε δοκιμάσει.
Το κρεατάκι στη μαυροδαφνη πολυ καλό και ελιωνε στο στόμα.

Αυτό που ηταν θεϊκό επίσης ηταν οι πατάτες στη σέσουλα, τηγανιτές πολυ τραγανές, αλλά μαλακές απο μέσα (το κόλπο για να επιτευχθεί αυτό ειναι γνωστό, αλλά δεν το αποκαλύπτουμε). Θεϊκες! Σε σημείο που όλοι στο τραπέζι δεν μπορούσαν να σταματήσουν να τρώνε.

Το κοτόπουλο μέλισσες με χαλούμι και πιτάκια, πεντανόστιμος συνδυασμός γεύσεων και αφρατα πιτάκια.
Ρολινια παστουρμαδοπιτακια απλά τραγανα, υπέροχα!
Η σαλάτα εξαφανίστηκε.

Το μόνο πράγμα που μας χάλασε απο την αρχή:
Τα ψωμακια που μας σερβιρανε στην αρχή για καλωσόρισμα, ηταν φανερά μπαγιατικα. Κρίμα, οκ πιθανά να σου έχουν μείνει απο την προηγούμενη μέρα, κάνεις τόσο καλές επιλογές πιάτων, τόση προσπάθεια, ε τι στο καλό, δεν βλέπεις τι σερβιρεις; Έστω ζέστανε το πριν παει στο τραπέζι... Το κακό δεν ηταν τόσο πολυ το γεγονός του μπαγιατικου ψωμιού, όσο η εξηγηση... που δεν μας φάνηκε ούτε κάν λογική για κατι τόσο απλό.

Ενώ βλέπουμε οτι τα καινούργια τραπέζια σερβίρονται με ψωμί, αλλού ειδους, εμφανέστατα φρέσκο... δυστυχώς το χθεσινό πανιασμενο ψωμί, το ξεφορτωθηκαν όπως όπως στους πρώτους πελάτες.

Ενα ακόμη πράγμα θα ελεγα, ηταν οτι είχε μια κοπέλα maître η οποία ηταν λίγο too much, δεν έδενε τόσο με το όλο ύφος του μέρους. Ηταν βαμμένη και ντυμένη λες και ηταν PR σε club, ενώ είμαι σίγουρη οτι λιγότερο βαμμένη και λιγότερο στολισμένη θα ηταν πολυ πιο όμορφη...

Σε γενικές γραμμές, πρέπει να πω οτι ηταν ολα πολυ καλά, γιατί τα παιδιά πραγματικά έδειχναν να σκίζονται για να εξυπηρετήσουν τον κόσμο, παιδιά όμως προσοχή στις λεπτομέρειες, γιατί χαλάνε τους πελάτες τέτοια πράγματα....

10 Ιαν 2015

Εμείς πηγαίνουμε πιο πολυ για τον πολυ ωραίο ζεστό και άνετο χώρο. Οι τιμες ειναι λίγο τσιμπιμενες, αλλά έστω μια φορά στο τόσο αξίζει να πας.
Στα πολυ θετικά θα ήθελα να πω οτι η τοποθεσία ειναι μαγευτική.

Ο χώρος ηταν παλιά ενα γήπεδο χωματενιο, ποδοσφαίρου, μετά ενα έρημο βουναλακι και τωρα πια ενα μικρό παρκάκι με Θέα, παιδική χαρά, Εκκλησάκι και τη Θέα Δηλαβέρη.
Πολυ φρέσκα ολα. Οι μερίδες χορταστικοτατες, προσεγμένες.

Εμείς πάμε πιο πολυ για καφέ πρεπει να πω. Να σημειώσω οτι έχει απίστευτη παγωμένη σοκολάτα για το καλοκαίρι. Απίστευτη! Και πολυ καλή σοκολάτα ζέστη για το χειμώνα. Τα γλυκά ειναι κορυφαία σε πληρότητα γεύσης και μεγέθους.

Για τα πιάτα και μόνο για την κουζίνα τους, επιφυλάσσομαι για ανανέωση της κριτικής, μιας και δεν έχω δοκιμάσει μεγάλη ποικιλία.

04 Ιαν 2015

Θα ήθελα να σημειώσω οτι γράφω κριτική για να μοιραστώ κατι για το Agavita, που μας προέκυψε... πέρα απο το μεξικανικο φαγητό για το οποίο ειναι γνωστό πια στη Φιλαδέλφεια...

Μεσημεριανος περίπατος με τον καλό μου στη Φιλαδέλφεια μιας και ο πεζόδρομος του άλσους ειναι οτι καλύτερο...

Περνάμε απο ένα μέρος που άλλοτε ηταν μπυραρία κατι... κοιτάμε μέσα και βλέπουμε έναν υπέροχο χώρο γεμάτο χρώματα και 2 παρέες στα τραπέζια να πίνουν καφεδάκι και να συζητούν άνετα και χαλαρά. Ενώ δεν είχαμε αποφασίσει αν θα καταληγαμε για καφέ, τελικά μπήκαμε με πολύ καλή διάθεση. Δε νομίζω το μαγαζί να ειναι γνωστό για τον καφέ του, παρόλα αυτά είχε καφέδες στον κατάλογο (πολύ βασικά πράγματα και τσαγια και σοκολάτα). Εγω πήρα έναν διπλό καπουτσινο και ο καλός μου τσάι μελισσόχορτο. Στο δίπλα τραπέζι δυο φίλες έπιναν καφεδάκι και έτρωγαν λουκουμάδες...

Έρχεται λοιπόν η κοπέλα με τους καφέδες μας και μαζί φέρνει και σε εμάς ενα πιάτο λουκουμάδες. Εξεπλάγην ευχάριστα γιατί εμείς ουδέποτε παραγγειλαμε αυτό το συνοδευτικό. Απίστευτη γεύση και οτι πρέπει για μετά το περπάτημα!

Το μελισσόχορτο φρέσκοτατο, αχνιστο συνοδευόμενο απο κανατακι με μελι όπως και ο καπουτσινο, που ηταν σωστοτατος και όχι καμένος. Όλα αυτά μόνο 6 ευρώ! Α ναι! Ε, είχε και καταμελιτσες με γεύση ξυνομηλο καλε!!!
Πολύ ζεστός λοιπόν χώρος ακόμη και για καφέ!
Προτείνεται ανεπιφύλακτα!