PanagiotisGR

Μέλος από: Ιαν 2015

27 Δεκ 2015

Εστιατόριο παραλιακό. Ο χώρος πολύ παλιός, με πλαστικές καρέκλες στην εξωτερική ''βεράντα'' του μαγαζιού, φανερώνοντας την παραμέληση στην οποία έχει υποβληθεί το εστιατόριο. Η εξυπηρέτηση μέτρια έως και πολύ αργή, μιας και κατά την επίσκεψή μου, απο τα 100 τραπέζια ήταν γεμάτα τα 3 και άργησαν υπερβολικά πολύ να έρθουν τα πιάτα!

Οι γεύσεις τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά οι τιμές... πολύ ιδιαίτερες! Τα περισσότερα πιάτα κυμμαίνονται περίπου στα 15-20 ευρώ, κάνοντάς τα αυτόματα μη προσιτά στα άτομα με χαμηλό εισόδημα.

29 Ιούλ 2015

Επισκεφτήκαμε χθες το απόγευμα το μεζεδοπωλείο ''ΜΕΛΙΣΣΕΣ'' με την οικογένειά μου-σύνολο πέντε, το οποίο βρίσκεται στην οδό Τρυπιά στην Νέα Φιλαδέλφεια.

Εξωτερικά διεθέτει ένα σχετικά μικρό σκεπαστό χώρο, τίποτα το ιδιαίτερο μπορώ να πω. Πιο ελκυστικός χώρος και ιδανικός για όμορφα και δροσερά καλοκαιρινά βράδια είναι ο εξωτερικός χώρος που μοιάζει σαν κήπος. Αρκετά όμορφος με ωραία λουλούδια, προσφέροντας μία ωραία ατμόσφαιρα.

Ο κατάλογος διαθέτει αρκετά πιάτα, όχι όμως υπερβολικά για να μπορεί να σε κουράσει. Εμείς παραγγείλαμε τα παρακάτω πιάτα:

- Κεμπαπάκια γιαουρτλού: 4 μικρά κεμπάπ τα οποία συνοδεύονταν απο κομμένα πιτάκια και απο σως γιαουρτιού, αρκετά ικανοποιητικά και ζουμερά

- Μοσχάρι με μανιτάρια και κρέμα γάλακτος: ένα πιάτο που κατα την γνώμη μου δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο

- Χοιρινό με μουστάρδα και πιπεριές: ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΙΑΤΟ! Πεντανόστιμο το χοιρινό, πολύ μαλακό, δεμένο με σάλτσα που περιείχε μουστάρδα και πιπεριές.

- Μανιτάρια πλευρώτους στην σχάρα: πολύ νόστιμα! Απο πάνω είχαν ρίξει σως βαλσάμικου

- Πατάτες τηγανιτές: νόστιμες χωρίς πολλά λάδια!

- Σαλάτα χωριάτικη: κλασική

- Σαλάτα με ντάκο: τίποτα το ιδιαίτερο, χωρίς να σημαίνει πως δεν ήταν καλοί!

- Ψωμάκια και κριτσινάκια (τα έφεραν στην αρχή) με ένα συνοδευτικό ντιπ που περιείχε λάχανο μέσα, πολύ γευστικό μπορώ να πω

- Για ποτά: 1 μπύρα μεγάλη, 2 μικρές και 1 αναψυκτικό
ΣΥΝΟΛΟ (με νόμιμη απόδειξη): 54 ευρώ!

Πολύ καλές τιμές, πολύ καλά πιάτα-πολύ πρωτότυπα, πολύ καλή εξυπηρέτηση! Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα!

02 Ιούλ 2015

Πήγα για πρώτη φορά στον Ευριπίδη πριν λίγες μέρες με την οικογένειά μου. Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο για τα γούστα μου...

Παραγγείλαμε 1 τυλιχτό με καλαμάκι κοτόπουλο, 2 τυλιχτά με καλαμάκι χοιρινό και μια μερίδα γύρο χοιρινό και 1 μερίδα πατάτες τηγανιτές. Τα σουβλάκια ήταν μέτρια-τίποτα το ιδιαίτερο (απο όσο μου είπαν).

Εγώ παρήγγειλα την μερίδα με τον γύρο χοιρινό. μεγάλη μερίδα σχετικά που περιελάμβανε πάρα πολλά μέσα σε (σχετικά) μεγάλες ποσότητες: πιτάκια, ντομάτες κομμένες, κρεμμύδι, καρότο, τζατζίκι, λίγες πατάτες και τον γύρο, ο οποίος για τα γούστα μου δεν ήταν καθόλου καλός. Πολύ κακή ποιότητα με πάρα πολύ λίπος. Οι πατάτες άνοστες εντελώς.

Ο λογαριασμός ήταν πολύ υψηλός. Η μερίδα με τον γύρο ήταν πολύ ακριβή σε σχέση με την ποιότητά του! Εγω δεν θα ξαναεπισκεπτόμουνα το κατάστημα πάλι! Μπορούσα κάλλιστα να φάω σε άλλα ψητοπωλεία με καλύτερες τιμές και καλύτερη ποιότητα!

20 Ιουν 2015

Το εργαστήριο Δήμητρα Γουναρίδη ένας φούρνος-ζαχαροπλαστείο διαχρονικό είναι γνωστό για τα πολύ καλά φύλλα ζύμης και για τις πίτες του: μεγάλες ή μικρές (ατομικές). Οι μικρές είναι οι γνωστές οι τηγανιτές με το εξαιρετικό φύλλο το οποίο συνοδεύει κάθε είδους γέμιση! Τόσο το φύλλο όσο και η γέμιση είναι εξαιρετικά!

Το μαγαζί το επισκέπτομαι συχνά! Οι τιμές δεν είναι τραγικές για χειροποίητα... πράγματα! Η εξυπηρέτηση εξαιρετική.

10 Μάρ 2015

Έχω παραγγείλει απο αυτή την πιτσαρία αρκετές φορές. Έχει πολύ ωραίες σαλάτες, σπαγγέτι και σαφώς πολύ ωραίες πίτσες.

Η εξυπηρέτηση είτε απο το μαγαζί που έχω κάτσει είτε που το έχω παραγγείλει (delivery) ήταν πολύ καλή.

Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο. Γίνονται αρκετές φορές στον πάνω όροφο παιδικά πάρτι, πράγμα που σημαίνει ότι το κατάστημα είναι αγαπητό όχι μόνο απο ενήλικες αλλα και απο παιδιά!

Οι πίτσες πολύ καλές σε τιμή σχετικά με άλλες αλυσίδες, οι οποίες την μεσαία πίτσα μπορεί να την έχουν και 2-3 ευρώ ακριβότερα!

10 Μάρ 2015

Έχω επισκευθεί το εστιατόριο μια φορά με παρέα. Παραγγείλαμε αρκετά πιάτα και πρέπει να σημειώσω ότι όλα ήταν πολύ νόστιμα.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, με μια πολύ ευγενική σερβοτόρο!

Ο χώρος πολύ ωραίος. Εξωτερικά το μεζεδοπωλείο περιβάλλεται απο μικρά παρτεράκια με διάφορα δεντράκια και φυτά που του δίνουν μια άλλη χάρη!

Οι τιμές ήταν μέτριες. Ούτε ακριβές αλλα ούτε και φθηνές. Ήταν καλές σχετικά με την ποιότητα του φαγητού!

10 Μάρ 2015

Αρχικά τα σουβλάκια, τυχλιχτά ή μή είναι πολύ νόστιμα. Πολλές φορές όμως λόγω της αυξημένης δουλειάς τα φτιάχνουν γρήγορα, έτσι ώστε να μην υπάρχει πολύ σως, τζατζίκι ή πατάτες καθώς και δεν τυλίγονται καλά.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή σε γενικές γραμμές εκτός μιας φοράς, όπου παρήγγειλα πίτα γύρο χοιρινό, μετά ενημερώθηκα ότι δεν υπήρχε γύρος, με αποτέλεσμα να παραγγείλω πίτα καλαμάκι κοτόπουλο. Μόλις παρήγγειλα-εν αναμονή- ενημερώθηκα πάλι ότι δεν υπήρχε ούτε αυτό. Ο χώρος, τίποτα το ιδιαίτερο.

05 Ιαν 2015

Το εστιατόριο το επισκέφθηκα τον Σεπτέμβρη, είναι πολύ καλά διακοσμημένο, εξωτερικά με λεμονιές και άλλα φυτά που προσφέρουν σκιά και ένα ευχάριστο περιβάλλον.

Το μενού είχε πιάτα τα οποία ήταν πολύ νόστιμα όπως τα ψητά στα κάρβουνα (μπριζόλα, κοτόπουλο). Είχαμε πάρει μια σαλάτα ''Λεμονόκηπος'' πολύ ιδιαίτερη και νόστιμη. Η εξυπηρέτηση δεν ήταν και η καλύτερη παρόλο που στο μαγαζί ήταν γεμάτα 3 τραπέζια.

Όλα τα πιάτα μόλις ήρθαν στο τραπέζι ήταν ζεστά και κανένα απο αυτά όπως οι πατάτες δεν ήταν προτηγανισμένο. Ήταν όλα της στιγμής-πολύ νόστιμα, σε εξαιρετικές τιμές για τις εποχές που ζούμε!