Lala

Μέλος από: Ιαν 2015

19 Φεβ 2015

Επηρεασμένοι από τις πολύ καλές κρητικές για το Druid αποφάσισα με την παρέα μου να αγοράσουμε κουπόνια και να το δοκιμάσουμε.

Το εστιατόριο είναι σε μια μονοκατοικία σε μια ήσυχη περιοχή. Έχει δυο διακριτούς χώρους σερβιρίσματος για καπνίζοντες και μη (μεγάλο +). Απλή και λιτή διακόσμηση…

Το σέρβις είναι εκπληκτικό… Η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη ήταν φοβερά ευγενική και έδωσε μεγάλη προσοχή στην ροή με την οποία έφερνε τα πιάτα…

Στα σημαντικά τώρα….

- Χειροποίητα κριτσίνια και μους μανιταριών (κέρασμα καλωσορίσματος). Τα κριτσίνια ήταν πολύ νόστιμα, το μους όμως δεν μου άρεσε καθόλου. Είχε υπερβολικά πολύ λάδι…

- Πράσινη σαλάτα με τηγανιτό κατσικίσιο τυρί και σως γκότζι μπέρι… Αν εξαιρέσεις το τυρί που ήταν πεντανόστιμο, η υπόλοιπη σαλάτα ήταν μια απλή σαλάτα με μια αδιάφορη σως.

- Καρπάτσιο μόσχου… Είναι ένα από τα αγαπημένα μου ορεκτικά και όπου το βρω το παίρνω. Έξι μικρές φέτες μόσχου, κάθε μια σερβιρισμένη με ένα μικρό κομμάτι τυρί. Δυστυχώς απογοητεύτηκα… Ήταν τρυφερά μεν αλλά άγευστα.

- Μεξικάνικα Εμπανάδας με Μοσχαρίσιο Φιλέτο. Τρία πιττάκια με ωραία κρούστα, καθόλου λαδερά, γεμισμένα με ένα αρκετά πικάντικο μίγμα. Τίποτε το ιδιαίτερο γευστικά… Δεν άρεσε καθόλου στις γυναίκες της παρέας.

- Μανιτάρια με σάλτσα πέστο. Αυτό ήταν το πιο αδύναμο ορεκτικό που πήραμε. Τα μανιτάρια είχαν μάλλον μαγειρευτεί στο γκριλ και είχαν σχεδόν στεγνώσει και σερβιρίστηκαν πάνω σε λίγο πέστο.

Από κυρίως πήραμε…

- Παέλλια (για δύο)… κλασικό ισπανικό πιάτο με ρύζι, θαλασσινά και κρέας. Αρκετά νόστιμο αλλά όχι κάτι το φανταστικό. Οι αχιβάδες του πιάτου ήταν πολύ μικρές και δεν είχαν μαγειρευτεί αρκετά με αποτέλεσμα πολλές από αυτές να μην έχουν ανοίξει. Επίσης, το πιάτο δεν είχε chorizo λουκάνικο το οποίο δίνει μια πολύ ιδιαίτερη γεύση στην παέλλια.

- Πιάτο της ημέρας. Δεν θυμάμαι το ακριβές όνομα… Ήταν κομματάκια μοσχάρι με μια ελαφριά σάλτας με κρέμα γάλακτος σερβιρισμένα σε κάτι που έμοιαζε σαν τηγανιτός πουρές πατάτας. Ήταν τόσο αδιάφορο που δεν φαγώθηκε…

Στο τέλος κέρασμα με επιλογή μεταξύ λεμοντσέλο, grappa και μαστίχα. Εγώ διάλεξα την grappa που ήταν εξαιρετική.

Όλα αυτά, μ’ένα μπουκάλι κρασί (των 14€) κόστισαν 100€… Με τα κουπόνια πληρώσαμε 50€. Με τα κουπόνια το VFM είναι εκπληκτικό γιατί δοκιμάσαμε πολλά πιάτα (άσχετα με το αν δεν μας άρεσαν τόσο). Χωρίς το κουπόνι, δεν είμαι τόσο σίγουρος.

Γευστικά περίμενα πολλά περισσότερα από το Druid. Του βάζω 2.5…

04 Φεβ 2015

Επηρεασμένοι από τις κριτικές του site αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το μαγαζί την Παρασκευή το βράδυ.

Ένα λιτά διακοσμημένο ψηλοτάβανο μαγαζί, που έχει τα καλά του και τα κακά του. Το καλό είναι ότι λόγω ύψους δεν μυρίζει τσιγαρίλα… Το κακό είναι ότι ο χώρος είναι λίγο κρύος – δεν σου βγάζει κάτι το παρεΐστικο.

Δοκιμάσαμε:

- Ζυμωτό ψωμί με ντίπ. Το αναφέρω γιατί το ψωμί ήταν φανταστικό….

-Τυροκαυτερή. Τελείως αδιάφορη.

- Πατάτες crispy. Τραγανές, όμορφες στην όψη αλλά άνοστες.

- Μελιτζάνα στον πηλό. Μελωμένα κρεμμύδια με μαλακά κομμάτια μελιτζάνας σε μια κόκκινη σάλτσα με λίγο κατσικίσιο(?) τυρί. Αρκετά καλό αλλά του έλειπε κάτι.

-Καπνιστό λουκάνικο. Άγευστο για τα γούστα μου. Θα το προτιμούσα πιο πικάντικο και ζουμερό.

-Πολίτικα μπιφτέκια με φουρνιστές πατάτες. Μας εξήγησαν ότι η αναλογία είναι ½ κιμάς και ½ παξιμάδι και κρεμμύδι (υποθέτω και διάφορα αρωματικά). Παρόλο που ήταν πολύ αφράτα, δεν με ενθουσίασε η γεύση τους. Παρέπεμπαν σε veggie burgers... Οι πατάτες ήταν πολύ μαλακές και νόστιμες.

-Κότσι χοιρινό (χωρίς λίπος). Καπνιστό κότσι με κρούστα μουστάρδας και δενδρολίβανο. Μας εξήγησαν ότι μαγειρεύετε για 24 ώρες. Ζουμερό, τρυφερό, νόστιμο. Με διαφορά το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε.

Ήπιαμε 1 κιλό κρασί (αρκετά ελαφρύ) και 2 κόλες.

Γενικά, οι γεύσεις που δοκιμάσαμε με παρέπεμπαν περισσότερο σε μαγειρείο και όχι σε μεζεδοπωλείο. Έλειπε η ένταση – οι γεύσεις ήταν πολύ ήπιες για τα γούστα μου.

Στο τέλος μας κέρασαν ½ κιλό κρασί, και γλυκό που ήταν ζεστή σοκολατόπιτα και λευκός χαλβάς. Τα γλυκά πρέπει να ομολογήσω ήταν πολύ καλά.
Πληρώσαμε 60 ευρώ….

Το παράδοξο είναι ότι παρόλο που γευστικά δεν ικανοποιήθηκα, συστήνω το μαγαζί ανεπιφύλακτα. Ο λόγος είναι ότι τα παιδιά που έχουν το μαγαζί κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους να σε ικανοποιήσουν. Ευγενέστατοι, γενναιόδωροι και σέβονται τον πελάτη. Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα μαγαζιά σαν αυτό.

20 Ιαν 2015

Είχα επισκεφτεί παλαιοτέρα το εστιατόριο (πριν 1-2 χρόνια) και είχα φύγει σχετικά ικανοποιημένος. Θυμάμαι ότι είχαμε φάει καλά και οικονομικά. Έτσι, αποφασίσαμε να το ξαναεπισκεφτούμε το Σάββατο (17/1). Προς δυσάρεστη έκπληξη μας όμως, κάτι έχει αλλάξει. Συγκεκριμένα, για 2 άτομα πήραμε:

Τυροκαυτερή:
Πολύ μαγιονεζοειδές. Δεν μου αρέσει αυτή η υφή κρέμας (στην τυροκαυτερή, στην μαγιονέζα την λατρεύω), την προτιμώ πιο τραχιά. Εντελώς άγευστη, ένα μικρό ίχνος καυτερού δεν έδινε τίποτα παραπάνω.

Μπουγιουρντί:
Πολύ κίτρινο τυρί από πάνω, πολύ φέτα από κάτω, δεν είχε ντομάτα και είχε κόκκινη πιπεριά. Το πολύ από οτιδήποτε κάνει οποιοδήποτε πιάτο κουραστικό με την κάθε μπουκιά να προκαλεί δυσάρεστο φόρτωμα στο στόμα. Δεν ήταν άγευστο πιάτο, ήταν κουραστικό πιάτο.

Μπιφτέκια:
Παραψημένα, σκληρά σαν πέτρα, με μια μικρή υποψία μεταλλικής επίγευσης (?! ). Οι τηγανιτές πατάτες μαλακές αντί για τραγανές.

Μοσχάρι Ζακυνθινό με μακαρόνι:
Το μοσχάρι δεν ήταν σκληρό, δηλαδή κόβονταν με το πιρούνι, αλλά ήταν γεμάτο ίνες, που το έκανε δυσάρεστο στο στόμα. Το μακαρόνι δεν ήταν λασπωμένο αλλά ούτε και ιδανικά μαγειρεμένο. Επίσης σαν σκέτο μακαρόνι δεν ήταν νόστιμο, θα προτιμούσα σίγουρα μια άλλη μάρκα. Η σάλτσα δεν ήταν γευστική, σαν να είχε πετάξει τις ντομάτες στην κατσαρόλα και να τις έβραζε μερικές ώρες. Το μόνο καλό, πως ήταν πηχτή και κάλυπτε το μακαρόνι.

Οι μερίδες μεγάλες και πληρώσαμε 34 ευρώ – μια λογική τιμή για αυτά που πήραμε. Δυστυχώς όμως γευστικά ήταν μια αποτυχία…

Μετά αυτήν την τελευταία μου εμπειρία, δεν πρόκειται να ξαναπάω.

13 Ιαν 2015

Ο χώρος είναι όμορφος και απλός. Στα θετικά του, είναι ψηλοτάβανο χωρίς καθόλου τσιγαρίλα και με ωραία μουσική.

Το σέρβις ήταν εκπληκτικό. Από τις ελάχιστες φορές που έχω δειπνίσει και ο σερβιτόρος φροντίζει να έρχονται τα πιάτα με την σωστή ροη.

Ξεκινήσαμε με σούπα βελουτέ λαχανικών – καλή.

Σαλάτα με μαριναρισμένο κολοκύθι και αβοκάντο – πολύ ιδιαίτερο και νόστιμο πιάτο.

Κολοκυθάκι τηγανιτό σε στικς – αρκετά καλό, όχι όμως κάτι το ξεχωριστό

Ψητό ταλαγάνι με αποξηραμένα φρούτα – εξαιρετικό.

Ριζότο μανιταριού – πολύ καλά εκτελεσμένο.

Πανσέτα που έχει σιγοψηθεί επί ώρες – πολύ μαλακή αλλά την περίμενα περισσότερο γευστική. Ήταν το πιο αδύναμο από τα πιάτα που πήραμε.

Πολύ καλό χύμα κόκκινο κρασί.

Στο τέλος κέρασμα πολύ νόστιμη και ζουμερή πορτοκαλοπιτα με παγωτό.

Αν μου επέτρεπε το σύστημα, θα έβαζα 3.5 στην βαθμολογία της γεύσης.

Κόστος χωρίς κρασί γύρω στα 15 με 20 ευρώ το άτομο – εξαιρετικό VFM.

Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα! Ελπίζω ειλικρινά να πετύχει η προσπάθεια των παιδιών.

11 Ιαν 2015

Ο χώρος είναι το εσωτερικό μιας μονοκατοικίας με τα τραπέζια παραγμένα στα διάφορα δωμάτια. Τα αρνητικά του χώρου είναι α) η τσιγάριλα λόγω ανεπαρκούς εξαερισμού. Γιατί δεν ξεχωρίζουν μερικά δωμάτια να είναι για καπνιστές και μερικά για μη; β) το κρύο (όπως έχουν αναφέρει και άλλοι εδώ μέσα). Το τραπέζι μας ήταν διπλά στο παράθυρο και ξεπαγιάσαμε. γ) Δεν ακούγονταν καθόλου η μουσική. Βάλτε κανένα έξτρα ηχείο…

Το φαγητό σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλό. Πήραμε

Σαλάτα λάχανο καρότο: τίποτε το ιδιαίτερο.

Τηγανιτές πατάτες: Σωστά αλατισμένες και κυρίως τραγανές. Οι πιο πολλές είχαν αυτές τις πολύ λεπτές άκρες που είναι μόνο τραγανιστές και θέλεις να τις μασουλάς μόνο και μόνο για να παίρνεις αυτήν την ωραία αίσθηση. Είχε και κάποιες που ήταν χοντρές και αυτές τις απέφευγα.

Φάβα: Πιο τραχιά υφή από αυτήν που συνήθως βρίσκεις στα μαγαζιά, ενώ γενικά την θέλω πιο ομαλή. Σχετικά καλή.

Τυροκαυτερή: Πολύ καλή και καυτερή. Είναι διαφορετική από αυτή του κιλού που έχουν τα πιο πολλά μαγαζιά. Η υφή της δεν ήταν λεία και ομαλή.

Λουκάνικο: Μου άρεσε πολύ, γενικά είμαι δύσκολος στα λουκάνικα αλλά αυτό ήταν πολύ νόστιμο. Είχε γενναία ποσότητα λίπους και το είχαν ψήσει σωστά.

Μπιφτέκι σπέσιαλ: Πολύ πολύ νόστιμο. Μαλακό, ζουμερό και καλά ψημένο (συνήθως αυτό είναι αρνητικό, αλλά όταν πας σε τέτοιο μαγαζί ξέρεις τι περιμένεις). Πολύ ωραία γεύση κρέατος και όχι σαν ξεπλυμένο. Ξαναγράφω πως ήταν ζουμερό επειδή μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.

Καπνιστή μπριζόλα: Εδώ κάτι πήγε λάθος. Συνήθως αυτό είναι το highlight αλλά αυτή ήταν άνοστη. Είμαι 99% σίγουρος πως είναι η ποιότητα του κρέατος που την έκανε άνοστη και όχι κάτι που έκαναν λάθος (δεν έχει και πολλά πράγματα να κάνεις λάθος μια καπνιστή μπριζόλα). Θα έπρεπε να την αγοράζουν από καλύτερο προμηθευτή.

Συμπέρασμα
Ένα καλό, τίμιο ταβερνάκι. Τα αρνητικά του χώρου θα μπορούσαν πολύ εύκολα να διορθωθούν.

08 Ιαν 2015

Το θέμα του χώρου και της εξυπηρέτησης έχει περιγράφει εκτενώς από προηγούμενους σχολιαστές… Εγώ θα επικεντρωθώ στα του φαγητού. Λοιπών, πήραμε το εξής μενού:

Amuse bouche:
Ταρτάρ μοσχάρι με wasabi επάνω σε μια μικρή τορτίγια. Το μοσχάρι ήταν μαριναρισμένο αλλά δεν γνωρίζω σε τι. Ήταν πάρα πολύ νόστιμο. Μου άρεσε τόσο πολύ που θα ήθελα να του πω να μου φέρει ένα πιάτο μόνο με αυτό αλλά είχαμε ήδη παραγγείλει και είμαι σίγουρος πως θα ήταν πολύ ακριβό σαν πιάτο.

Surf and turf:
Άψογα εκτελεσμένο. Νόστιμη τραγανιστή κρούστα, σωστά ψημένο μέσα, εξαιρετική γεύση. Η noodle Salad μου άρεσε υπερβολικά. Ίσως επειδή είχε βάλει πολύ soy sauce ή ίσως επειδή, όπως υποστήριξε ο συνδαιτημών μου, είχε μαυροσούσαμο.

RISOTTO ACQUERELLO:
Νομίζω πως έχω φάει ελάχιστα ριζότο πιο νόστιμα από αυτό. Η γεύση του είχε στοιχεία που δεν γνωρίζω για να περιγράψω, ίσως να είναι το αποτέλεσμα του συγκεκριμένο ρυζιού.

ROGER RABBIT:
Το χοντρό μακαρόνι πολύ νόστιμο, σίγουρα βρασμένο σε πλούσιο πρωτεϊνούχο ζωμό. Το κουνέλι ήταν μεν μαλακό, αλλά εμένα δεν με ενθουσίασε.

LAMB (είχε δυο διαφορετικά κομμάτια):
Καρέ: μου άρεσε πολύ. Καλοψημένο, κόκκινο μέσα και ζεστό, όπως πρέπει. Η γεύση έμοιαζε με αρνί (όσο μπορώ να θυμηθώ, έχω πολλά χρόνια να φάω) αλλά είχε και μια προσθήκη που δεν μπορώ να την συλλάβω.

Φιλέτο: αυτό ήταν φιλέτο από αρνί. Δεν νομίζω να έχω δοκιμάσει άλλη φορά. Μου άρεσε αλλά όχι όσο το καρέ.

Σάλτσα: Νομίζω πως ήταν κάτι σαν κρύα bearnaise sauce, ήταν απλωμένη στο φιλέτο και ήταν πάρα πολύ νόστιμη.

Crouton of Fat, εεεεε, λίπος που είναι τραγανιστό και καραμελωμένο απ' έξω, τι να μην σου αρέσει;

Γενικά, μου άρεσαν οι γεύσεις και θα ξαναπήγαινα.

06 Ιαν 2015

Δυστυχώς το μόνο καλό που μπορώ να πω για το φαγητό είναι ότι η πάστα ήταν σωστά μαγειρεμένη. Ως εκεί… Οι σάλτσες άγευστες και υπερβολικά αλμυρές.

Οι τιμές των πιάτων υπερβολικά ακριβές για αυτό που προσφέρουν. Ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό 2.5 ευρώ.

Ποτέ ξανά.