Pake

Μέλος από: Ιαν 2015

23 Μάρ 2015

Υπέροχο εστιατόριο! Όχι τόσο για το χώρο και τη διακόσμησή του αλλά για την εξυπηρέτηση και το φαγητό του!

Μας υποδέχθηκε μια γλυκύτατη και χαμογελαστή κοπέλα, όπου μας έβαλε στο τραπέζι μας. Μεσημέρι Σαββάτου το επισκευθήκαμε και μέσα είχε 3 παρέες.
Με το που μπαίνεις, ο χώρος δε σου κάνει και ιδιαίτερη εντύπωση, καθώς είναι σαν ένα κοινό μαγαζί.

Αφού μας έφερε, η κοπέλα, το νερό, το κουβέρ κλπ, ήρθε ένα άλλο παλικάρι (που απ'ότι κατάλαβα ήταν ο ιδιοκτήτης, ο οποίος βοηθούσε και στην κουζίνα) να μας πάρει παραγγελία. Αφού ήμασταν στο μέσο της παραγγελίας, μας παρότρυνε να μην παραγγείλουμε κι αλλά, καθώς ήταν πολλά και θα περισσεύανε, πράγμα που το κάνουν ελάχιστα μαγαζιά! Όταν ήρθε η ώρα να παραγγείλουμε και το κρασί, αφού αμφιταλαντευόμασταν ανάμεσα σε κόκκινο και ροζέ, προσφέρθηκε να μας φέρει ένα ποτηράκι κι απ' τα δύο, να δοκιμάσουμε. (Εξαιρετικό ροζέ!!! ). Έφτασε η ώρα που ήρθε το φαγητό! Αρκετά μεγάλες μερίδες, οι οποίες δεν υστερούσαν καθόλου σε γεύση. Ήταν πραγματικά νοστιμότατες!

2 άτομα πήραμε: 1 σαλάτα (με ρόκα, παξιμάδι, φέτα και ντομάτα), 1 τυροκαυτερή (την οποία, αφού δοκιμάσαμε, μας πρότεινε να την κάνει πιο καυτερή ή πιο απαλή, ανάλογα με το γούστο μας), 1 μελιτζάνες με τυριά σε πήλινο, 1 μερίδα κεμπαπ πολίτικο και 1/2 κιλό κρασί ροζέ. Στο τέλος μας κέρασε και παγωτό! Μας κόστισε συνολικά 30€. Θέλαμε να δοκιμάσουμε και το λεχματζουν αλλά μας συμβούλευσε ότι είναι ήδη πολλά αυτά που πήραμε κι ότι θα μένανε. Τελικά είχε δίκιο γιατί οι μερίδες ήταν αρκετά μεγάλες!
Θα το επισκευθούμε ξανά, σίγουρα! Ωραίο φαγητό, πολύ καλή εξυπηρέτηση, πολύ καλοί άνθρωποι! Μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι! Το συνιστούμε ανεπιφύλαχτα!!!

09 Ιαν 2015

Επισκέπτομαι αρκετά συχνά το συγκεκριμένο μαγαζί. Η κοντινή απόσταση (περίπου 10 λεπτά απ'το σπίτι μου) και το γεγονός πως συνδυάζει ωραίο φαγητό, ωραία ατμόσφαιρα και ωραίο κόσμο με έχει αναγκάσει, με την καλή έννοια, να το κάνω στέκι!

Ωραία ατμόσφαιρα, ωραία διακόσμηση, ωραία μουσική(όχι live) και ωραίος κόσμος με άτομα από όλες τις ηλικίες!

Το φαγητό είναι πάρα πολύ καλό. Συστήνω ανεπιφύλακτα, Απάκι, τηγανιά (κοτόπουλο, χοιρινή, ανάμεικτη, όλες είναι τέλειες) και μπουγιουρντί(!!! )

Οι τιμές είναι καλές και δεν ξεπερνούν τα 12-13€/άτομο μαζί με το ποτό!
Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

09 Ιαν 2015

Επισκέφθηκα το συγκεκριμένο μαγαζί έπειτα από την ανάγνωση ενός άρθρου, γνωστής ιστοσελίδας, με θέμα τα μαγαζιά με τους παραδοσιακούς μεζέδες από τα διάφορα μέρη της Ελλάδος.

Ο χώρος είναι πολύ ωραίος και καλαίσθητος, θυμίζοντας παλιά εποχή. Τα τραπέζια και οι καρέκλες, ξύλινα. Σεμεδάκι με ενα μικρό βαζάκι με λουλούδι πάνω στο κάθε τραπέζι κλπ. Προσωπικά μου θύμιζει τα σπίτια των γιαγιάδων μας.

Η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική! Κάθε τόσο περνούσε ο σερβιτόρος απ'το τραπέζι για να δει αν είναι όλα καλά και αν χρειαζόμαστε κάτι. Κάτι που μας έκανε πολύ εντύπωση ήταν το ότι κάποια στιγμή που πέρασε ο σερβιτόρος απ'το τραπέζι, παρατήρησε ότι ένα πιάτο το είχαμε αφήσει σχεδόν ανέγγιχτο. Αφού μας ρώτησε πολύ ευγενικά το λόγο και του απαντήσαμε πως δε μας άρεσε πολύ, προσφέρθηκε ο ίδιος να μας το αλλάξει και να μας φέρει κάτι άλλο, το οποίο και δεν το χρέωσε!

Το φαγητό, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ήταν πολύ νόστιμο! Δύο άτομα, πήραμε: 1 σαλάτα πολίτικη με λάχανο και παστράμι Δράμας (Πολύ καλή), 1 ντολμαδάκια με γιαούρτι (Ικανοποιητικά), 1 τυροκαυτερή χειροποίητη (Εξαιρετική! ), 1 φάβα Φενεού (Πολύ κακή. Μας την άλλαξε και μας έφερε 1 λουκάνικο, το οποίο ήταν γευστικότατο), 1 Απάκι (Πολύ καλό), 1 Σπετζοφάι (Εξαιρετικό! ) και 1 μισόκιλο ροζέ κρασί (Επίσης πολύ καλό).

Όλα αυτά, συν το κουβερ, μας στοίχησαν 42,60€. Οι τιμές εκτιμώ πως είναι τσιμπημένες. Ωστόσο δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Θα το ξαναεπισκεφθώ σίγουρα!