vasilicape

Μέλος από: Ιαν 2015

08 Νοε 2015

Είμαστε στην περιοχή βράδυ τετάρτης σε κάποιους φίλους. Μπήκαμε στο ask στην περιοχή Χολαργός και το κουκουνάρι ήταν δεύτερο μετά το Φυσαρμόνικα. Εύκολο στη πρόσβαση καθότι πάνω στη Μεσογείων, οπότε παρκάραμε στον παράδρομο σχετικά εύκολα και το επισκεφθήκαμε.
Μας υποδέχθηκε με χαμόγελο μια κοπέλα και μας είπε να καθίσουμε όπου θέλουμε, αφου ήταν αρκετά τραπέζια άδεια και η ώρα 11 και κάτι. Καθίσαμε σε ένα τραπέζι δίπλα στη Τζαμαρία.

Ο χώρος δεν μας ενθουσίασε απλός λιτός μοντέρνος. Απο τις δύο πλευρές τζαμαρία που καλύπτονταν απο σιδηροκατασκευή με σταλ σίδηρο οικοδομής σε τετράγωνα, και σε κάποια απο αυτά ξύλινοι κύβοι γλάστρες που όμως φιλοξενούσαν ψεύτικα φυτά. Ο μεγαλύτερος χώρος ειναι πρασιά που έχει κλειστεί με τζαμαρία και τέντα απο πάνω. Εναι όμως πολύ έξυπνα στημένος που δείχνει ένα με τον κανονικά στεγασμένο χώρο και μόνο ενα έμπειρο μάτι θα το προσέξει. Απο τις άλες δυο πλευρές η μια ειναι με ξύλινη επένδυση με κενά ενδιάμεσα και η άλλη βαμένη με ένα σκούρο πρός το μώβ θα έλαγα χρώμα και χωρίς καμία διακόσμιση. Η κουζίνα στο βάθος εμφανής.

Μας ήρθε νεράκι βρύσης σε κλειστό μπουκάλι και ψωμί άσπρο και μαύρο σε πυκνάδα (ονομασία σίτας σε στρογκυλό ξύλο στην περιοχή αγράφων).
Ο κατάλογος στους ρυθμούς της εποχής με λίγες επιλογές. Αυτό διευκολύνει τη λειτουργία του μαγαζιού και σε οδηγεί στα καλά τους πιάτα αλλά έχει το μειονέκτημα να μη μπορείς να γίνεις θαμώνας, εκτός αν ο κατάλογος αλλάζει συχνά.

Παραγγείλαμε σουφλέ ψητών λαχανικών με ψητό ταλαγάνι. Μας ήρθαν σε ένα ορθογώνιο αβαθές πιάτο στη μία άκρη τα λαχανικά (κολοκύθι, μελιτζάνα, κόκκινη πιπεριά) και πάνω το τυρί, και στο υπόλοιπο πιάτο σχέδια με σώς βινεγκρέτ. Καλό πιάτο.

Μπουτάκια κοτόπουλου πικάντικα. Τρία μπουτάκια σε ίδιο πιάτο πάλι, βρασμένα και περιλουσμένα με μια ελαφρώς γλυκιά και καυτερή σάλτσα και λίγα λαχανικά μάλον τσιγαριστά για γαρνιτούρα. Νόστιμο επιίσης.

Ο φίλος μου πήρε μπριζολάκια με κάποια σάλτσα που ήταν χωριστά σε μπολάκι, και πατάτες τηγανιτές τραγανές σε άλλο μπολάκι. Δυο μικρά λεπτά μπριζολάκια κόντρα. Δεν έμεινε ευχαριστημένος γιατί τα μπριζολάκια πίκριζαν απο τη σχάρα η σάλτσα βέβαια άλλαζε αμέσως τη γεύση και έσωσε την κατάσταση, και οι πατάτες δεν ήταν τραγανές αλλά μαυρισμένες και μάλλον είχαν μπει για δεύτερη φορά στο λάδι για να ξαναζεσταθούν.

Εγώ. ηπια ροζέ κρασί μερλοτ ενα τεταρτάκι που ήταν πολύ καλό και σε γεύση και σε άρωμα, και ο φίλος μου μια μικρή μπύρα ποτήρι.
Το σέρβις ήταν σε κανονικούς ρυθμούς, ήρθαν τα λαχανικά πρώτα ακολούθησε το κοτόπουλο και στο τέλος τα μπριζολάκια που ψήθηκαν εκείνη τη στιγμή. Η κοπέλα ευγενική φιλική και χαμογελαστή και μας άλλαξε το νερό πριν τελειώσει.
Λογαριασμός τριάντα ευρώ παρά κάτι λεπτά και κέρασμα απο ένα σφηνάκι μαστίχα στο τέλος.

13 Οκτ 2015

Βραδάκι πέμπτης αποφασίσαμε τρεις φίλες να πάμε για φαγητό. Επεσαν πολλές προτάσεις και τελικά καταλήξαμε στη στόφα στην Κηφισιά επειδή η μια απο τις τρεις μας είχε ξαναπάει και έμεινε ικανοποιημένη.

Δυσκολευτήκαμε λίγο να το βρούμε γιατί είναι σε ένα στενό δρομάκι, λίγο ποιό πάνω απο τον τροχονόμο της Κηφισίας αριστερά. Βρήκαμε να παρκάρουμε αμέσως.
Μας υποδέχθηκε ένας σερβιτόρος και μας έδειξε ένα καλό τραπέζι, και αμέσως μας έφερε ένα μπουκάλι νερό.
Αλλες τέσσερις παρέες έτρωγαν ήδη, αρκετά χαλαρά λοιπόν σαν καθημερινή.

Η διακόσμηση απλή και λιτή με ξύλινα τραπέζια και καρέκλες. Η μουσική απαλή και το περιβάλλον όμορφο γιατί έβλεπες και στον κήπο.

Φάγαμε
Σαλάτα μαρουλιών με ξινόμηλο, σύκο σε κομματάκια και σος βαλσάμικο με μέλι, πολύ καλή

Μανιτάρια γεμιστά με κρέμα τυριών και χρωματιστές πιπεριές σε τηγανάκι, εξαιρετικά
Ενα κοτόπουλο στόφα, φιλέτο κοτόπουλο στο τηγάνι με λιωμένο τυρί ντοματάκια και ψιλοκομμένο μπέϊκον, καλό

Involtini με πένες. Τρείς λεπτές φέτες μοσχάρι τυλιχτές με γέμιση τυριού και προσούτου, πάνω σε πέννες με κόκκινη σάλτσα και τριμμένη παρμεζάνα. Οι πένες καλές το μοσχαράκι τίποτα το ιδιαίτερο.

Ψαρονέφρι κομμένο σε πέντε φέτες ψημένο και πάνω μια κουταλιά απο κρέμα τυριών με πατάτες τηγανιτές. Απλό αλλά καλό

Ολα τα κρέατα ήταν λίγο ανάλατα και έχαναν σε γεύση και το ψαρονέφρι καθυστέρησε αρκετά να έρθει. Κατά τα άλλα ο σερβιτόρος ευγενικός και εξυπηρετικός

Στο τέλος μας κέρασαν ένα μικρό μπουκαλάκι μαστίχα χίου που ήταν ότι έπρεπε
Πληρώσαμε περίπου 23 Ε η κάθε μια μας.

16 Αυγ 2015

Το BALUX The house project έχει γίνει ο απόλυτος προορισμός μας στην παραλιακή της Γλυφάδας για το καλοκαίρι. Αποτελεί σταθερή αξία και δεν μας απογοητεύει.
Από το πρωί για μπανάκι, με καλό καφέ δίπλα στο κύμα. (Παρ’όλο που δεν έγινε απορρόφηση στις τιμές ο νέος Φ. Π. Α. )

Εγώ, όμως θέλω να αναφερθώ στην προσεγμένη pizza του από Ιταλό πιτσαδόρο.
Πήγαμε την προηγούμενη Πέμπτη το βραδάκι μια παρέα 4 ατόμων καθήσαμε στα τραπεζάκια έξω κοντά στις ξαπλώστρες για να απολαύσουμε το υπέροχο ηλιοβασίλεμα. Μας πρότειναν εάν θέλαμε να κάτσουμε μέσα που ομολογώ ήταν πιο δροσερά αφού κλιματίζεται ο χώρος και πιο ήσυχα μπορώ να πω, είτε στους πάγκους κοντά στο χώρο που ψήνονται οι πίτσες ή στην τραπεζαρία, αλλά να είσαι δίπλα στη θάλασσα και να κάτσεις μέσα, δεν λέει.

Στο θέμα μας τώρα. Σ’ όσους προτιμούν το αυθεντικό ιταλικό λεπτό ζυμάρι για pizza με τραγανή υφή και ψημένο σε πετρόφουρνο θα μείνουν απόλυτα ικανοποιημένοι.
Αντί για ντιπ, σας συνιστώ την pizza marinara με ντομάτα, δεντρολίβανο και σκόρδο, ελάχιστο ομολογώ αλλά καλύτερη από μπρουσκέτες. Όσο για την τιμή, 6 ευρώ και χορταστική για αρχή.

Η σαλάτα με ρόκα και παρμεζάνα, συμπαθητική αλλά όχι τίποτε το ιδιαίτερο.
Αλλά είπαμε, το δυνατό χαρτί είναι οι πίτσες.
Πήραμε δύο πίτσες, μία με προσούτο και ρόκα και μία με μοτσαρέλα και βασιλικό γύρω στα 13 ευρώ η κάθε μία και χορτάσαμε με το παραπάνω.

Καθώς είχε βραδιάσει και είχαν ανάψει τους πυρσούς στην παραλία και τα κεριά στο τραπέζι, απολαύσαμε την πολύ ψαγμένη για το χώρο ξένη μουσική πίνοντας κοκτέιλ μαργαρίτα 10 ευρώ και οι άλλοι τρώγοντας γλυκάκι. Το αυθεντικό ιταλικό κρεμώδες τιραμισού με σπασμένους κόκκους καφέ σε ποτήρι.

Εννοείται, ότι πηγαίνουμε συχνά γιατί εκτός από τον ωραίο χώρο και κόσμο, θεωρούμε ότι υπάρχει σωστή αντιστοιχία ποιότητας και τιμής στις πίτσες και στα ποτά.
Τώρα, για το σούσι δεν είμαι λάτρης και δεν ξέρω να σας πω.

11 Αυγ 2015

Πήγαμε τετάρτη βράδυ σε ένα φιλικό ζευγάρι στη Γλυφάδα. Είπαμε να παραγκείλουμε να φάμε στο σπίτι τους αλλά τελικά προτιμήσαμε την έξοδο. Τα παιδιά που γνωρίζουν την περιοχή πρότειναν το Λεμόνι
Ενα εστιατόριο με ελληνική ταυτότητα. Αυλη πνιγμένη στα δέντρα και τα λουλούδια.
Εξυπνες γεύσεις με ανατολίτικες επιρροές και με αρκετές επιλογές

Πήραμε όλα τα πιάτα στη μέση και μπορώ να πω πως όλοι μείναμε ευχαριστημένοι.
Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι ρεβυθοκεφτέδες, λεχματζούν, κεμπάπ, ταμπουλέ, και γεμιστά πουγκιά.

Το κρασι το χυμα ειναι το κατι αλλο. οι πατατες οι twister καταπληκτικες.

Το ντεκορ ομορφο και μοντερνο.

Τα παιδια στο σέρβις εξυπηρετικά και ευγενικά θα έλεγα, χωρίς πολλή οικιώτητα με τον πελάτη

4 άτομα φάγαμε του σκασμού και πληρώσαμε 40 ευρω. Ηταν μια ποιοτική και προσιτή έξοδος

30 Μαι 2015

Πήγαμε τετάρτη βράδυ με μια φίλη μου στην περιοχή του χιλτον χωρίς συγκεκριμένο προορισμό. Τελικά επιλέξαμε να καθίσουμε στο TAPAS αν και είχε το λιγότερο κόσμο απο τα υπόλοιπα λόγω της μουσικής. Τον πιο πολύ κόσμο είχε στη γωνία το Αγορά.

Μικρός χώρος και μέσα και έξω με στυλ για μπαράκι περισσότερο παρά για εστιατόριο. Προσεγμένη διακόσμιση αν και δέν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί μας συνεπήρε η μουσική.

Καθίσαμε έξω στην αρχή σε ένα τραπέζι για να τσιμπήσουμε. Πήραμε μια σαλάτα μαρούλι με ροκφόρ και σος μελιού πολύ ωραία και ένα κοτόπουλο φιλέτο επίσης καλό.

Η κοπέλα που μας σερβίρισε ήταν πρόθυμη και ευγενέστατη και τα φαγητά ήρθαν χωρίς καθυστέρηση.

Αφού φάγαμε μεταφερθήκαμε μέσα μπροστά στο dj που είχε ένα πασάκι και συνεχίσαμε τις μπύρες μας.

Παλιό rock κυρίως αλλά και soul, blues και asit jazz.
Ηπιαμε απο δύο μικρές μπύρες βαρέλι και πληρώσαμε μαζί με το φαγητό 27 ε

09 Φεβ 2015

Σάβατο βράδυ 7-2-15
Το μεζεδοπωλείο γνωστό σε όλη την υπόλοιπη παρέα (4 και εγώ 5).
Μόνο εγώ δεν είχα ξαναπάει, αν και περνάω πολλές φορές απ' έξω. Η επιβλητική μονοκατοικία με έκανε να νομίζω ότι είναι ένα πολύ ακριβό εστιατόριο, και δεν θα το εμπιστευόμουν σε αυτή την περιοχή. Καμία σχέση βέβαια ακριβώς το αντίθετο "επί τω λαϊκώτερον"στις τιμές αλλά σε πολύ καλό επίπεδο απο φαγητό.
Εκανα το λάθος και αναζητούσα μέρος να παρκάρω κάτω απο την αγ. λαύρας προς πατησίων και δυσκολέύτηκα πολύ, ενώ οι υπόλοιποι βρήκαν εύκολα ένα στενό πάνω πρός την πλατεία παπαλουκά.

Μια ωραία διόρωφη μονοκατοικία με μεγάλη αυλή που σε κάνει να ξεχνάς ότι είσαι σχεδόν στο κέντρο της αθήνας.
Πέτρα ξύλο και χρώματα της ελιάς στους τοίχους, ξύλινα τραπεζάκια και καρέκλες καφενείου όμορφα δεμένα μεταξύ τους
Πολύ μεγάλος χώρος για μεζεδοπωλείο απο ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα πρέπει να χωράει γύρω στα 250 ίσως και περισσότερα άτομα. Είναι όμως χωρισμένο σε διάφορους χώρους και επίπεδα και κάθε χώρος δείχνει ένα μικρό συμπαθητικό μαγαζάκι.

Στην πρώτη αίθουσα αριστερά ο κυρίως χώρος όπου παίζουν και οι μουσικοί (μπουζούκι κιθάρα) δεξιά ένα αίθριο με καμία 40αριά καρέκλες. Στα μείον αυτός ο χώρος που είναι υποδεέστερος σε σχέση με τους υπόλοιπους χώρους. Βέβαια τα βαριά μοναστηριακά τραπέζια και η οπτική επαφή με την όμορφα φωτισμένη αυλή κάνουν και αυτό το χώρο συμπαθητικό.

Δεν είχαμε κράτηση και μας βρήκαν ένα τραπέζι στη διπλανή αίθουσα κάτω, ενώ υπάρχει και ημιόροφος και αυτός γεμάτος. Στα μείον επίσης που δεν έχει η διπλανή αίθουσα επαφή με την ορχήστρα.

Οι υπόλοιποι της παρέας που ξαναπήγαν αρκετές φορές μου είπαν πως αυτός ο χαμός γίνεται μόνο παρασκευή και σάββατο, ενώ τις καθημερινές είναι πολύ χαλαρά με λίγες παρεούλες στη μπροστινή αίθουσα, και χωρίς ζωντανή μουσική.

Κάποια στιγμή αφού φάγαμε μας μετέφεραν στη πρώτη αίθουσα όπως ζητήσαμε για να έχουμε και οπτική επαφή με τη μουσική, και μάλιστα σε ενα τραπέζι που άδειασε δίπλα στην ορχήστρα.

Τό σέρβις αρκετά ικανοποιητικό παρά τον πολύ κόσμο. Ειδικά τα ποτά και τα πρώτα πιάτα ήρθαν σχεδόν αμέσως, και τα ψητά στο μισάωρο περίπου.

Ο κατάλογος έχει πολλές επιλογές με ορεκτικά μεζέδες και κύρια πιάτα και δεν ξέρω αν μπορούν να τα υποστηρίξουν όλα. Υπάρχουν και κάποιες επιλογές απο θαλασσινά αλλά απο ότι είδα και στις διπλανές παρέες δεν προτιμούνται και μάλον κυριαρχούν τα υπόλοιπα.
Πήραμε διάφορα πιάτα στη μέση, ενω το ψωμί που ζητήσσαμε να μας το ψήσουν αρνήθηκαν ευγενικά με τη δικαιολογία ότι η σχάρα ήταν γεμάτη.

Πολίτικη σαλάτα με λάχανο καρότο σέλινο κόκκινη πιπεριά ωραία ψημένα στο ξύδι
ντάκο με φέτα μαϊδανο και μπόλικο ελαιόλαδο
ανθοτυροπιτάκια σπιτικά 4 τεμάχια
φέτα τυλιχτή
φάβα
συκώτι τηγανιά
κότσι
κοψίδια στα κάρβουνα (πανσέτα)
και κοτόπουλο παιδάκι με σως μουστάρδας.

Ολα ήταν πολύ καλά και οι μερίδες σωστές, αλλά ξετρελάθηκα με τη φέτα τυλιχτή, το συκώτι τηγανιά και το κότσι.

Ηπιαμε κόκκινο καμπερνέ πολύ καλό (8 ε το κιλό ενω εχει και με 7 ε το κιλό) 1 κιλό, και ένα καραφάκι τσίπουρο 200ml.

Η μουσική δεν είναι για να στηθεί χορός, παρόλο που έγινε και αυτό κάποιες στιγμές ανάμεσα απο τα τραπέζια, αλλά συνοδεύει όμορφα το χώρο. Επαιζαν κυρίως έντεχνα και ρεμπέτικα, μάλιστα με προθυμία μας έπαιξαν το δύχτι που ζητήσαμε, ενώ δεν έγινε το ίδιο με κάποια λαϊκά που επίμονα ζητούσε διπλανή παρέα. (νομίζω δεν θα χάλαγε η συνταγή αν τους έκαναν το χατήρι)

Μάς κέρασαν πανακότα με το λογαριασμό, χορτάσαμε εξ άλλου γενικά τρώμε συγκρατημένα, και πληρώσαμε 78,8 ε, σχεδόν 16 ε το άτομο
Παρόλο που υπάρχουν κάποια αρνητικά (αίθριο, το ψωμί όχι ψημένο, επαφή με την ορχήστρα, απο τους μισούς θαμώνες) περάσαμε πολύ ωραία με την παρέα και αυτό με επηρεάζει στο να βάλω πολύ καλή βαθμολογία. Επίσης το συγκρίνω με αντίστοιχα μεζεδοπωλεία με σχετικά λογικές τιμές και όχι με εστιατόρια που πληρώνεις 30 και 40 το άτομο, γιατί εκεί έχω άλλες απαιτήσεις.
θα ξαναπάω σίγουρα.

04 Φεβ 2015

Δευτέρα μεσημέρι αφού φάγαμε στο σπίτι μου με μία φίλη είπαμε να βγούμε για καφεδάκι και να τα πούμε

Ο καιρός καλός λιακάδα οπότε προχωράμε περπατώντας προς το τέρμα της πατησίων που έχει αρκετά καφέ.

Κάναμε βέβαια αρκετές στάσεις στις βιτρίνες απολαμβάνοντας τη βόλτα μας. Μόνο που τελικά δεν πήγαμε για καφέ αλλά σταματήσαμε για γλυκάκι στη χαρά. Ενα κλασικό ζαχαροπλαστείο που λειτουργει πολλά χρόνια στην περιοχή και είναι φημισμένο για τα γλυκά του.

Στην πρασιά ανάμεσα απο 2-3 ελιές και μια νεραντζιά κάποια τραπεζάκια και καρέκλες μεταλικές με πλαστική ψάθα. Δέν καθίσαμε έξω για να αποφύγουμε τη φασαρία της κίνησης.

Μπαίνοντας δεξιά ένα ψυγείο με τα παγωτά και δίπλα άλλο ένα με τα γλυκά.

Απλός χώρος με τζαμαρία απο τις δύο πλευρές στρογκυλά τραπεζάκια και καρέκλες άνετες μεταλικές με ξύλο στην πλάτη και δερματίνη στο κάθισμα.

Πήραμε δυο σοκολάτες ρόφημα και δύο πάστες μια αμυγδάλου και μια σοκολατίνα. Μη νομίζετε ότι φάγαμε η κάθε μια τη δικιά της σχεδόν τις μοιραστήκαμε. Φρεσκότατες χωρίς να σε λιγώνουν και αφράτες.

Πληρώσαμε 12,60 ε
3,30 η κάθε πάστα
3 ε ηκάθε σοκολάτα.
Αν είστε της περιοχής δεν χρειάζονται συστάσεις

03 Φεβ 2015

Mε την ευκαιρία καλό μήνα σε όλους τους αναγνώστες.
Κυριακή βράδυ ξεκινήσαμε για Νέα Φιλαδέλφεια με συγκεκριμένο προορισμό. Καιρό τώρα ακούμε για δύο μεζεδοπωλεία -ρακάδικα που είναι κάθε μέρα γεμάτα. Πρόκειται για το ΒΥΡΑΚΙ και τις ΜΕΛΙΣΣΕΣ. Είναι δίπλα- δίπλα στην οδό Τρυπια και έχουν πολλές ομοιότητες. Ο λόγος που πήγαμε ήταν η περιέργεια αν πράγματι είναι γεμάτα και αν ναι ποιοί είναι οι λόγοι.

Μπήκαμε στην τύχη στις Μέλισσες.
Ανοίγεις μια συρόμενη πόρτα στη τζαμαρία και βρίσκεσαι ανάμεσα σε τραπέζια χωρίς προθαλάμους και τέτοιες πολυτέλειες. Ο εξαερισμός ελλιπής και η ατμόσφαιρα αποπνικτική απο τα τσιγάρα. Οντως λίγα τραπεζάκια ήταν άδεια αλλά στη συνέχεια γέμισαν όλα.

Απλός χώρος καθαρός όμως, και περιποιημένος αλλά η καλύτερη διακόσμηση είναι ο κόσμος. Ενα γεμάτο μαγαζί πάντα δείχνει ζεστό και όμορφο. Ξύλινα τραπεζοκαθισματα σε αποχρώσεις του μπεζ, ένα μέρος μετά την τζαμαρία που είναι κλεισμένος κατά τη συνηθισμένη τακτική εξωτερικός χώρος. και είναι συνέχεια του κυρίως εσωτερικού χώρου.

Στέκι νεολαίας κυρίως, όχι πως έλειπαν και κάποιοι θαμώνες μεγαλύτερης ηλικίας, αλλά γενικά όλο το στυλάκι είναι νεολείστικο. Πολύ βαβούρα αλλά αυτό συμβαίνει παντού όταν ένα μαγαζί είναι γεμάτο, εκτός απο τα ακριβά εστιατόρια. Εδώ ο κόσμος εκτονώνεται γελάει φωνάζει και περνάει μια χαρά. Το προσωπικό και αυτό μέσα στό κλίμα όλοι νεαρής ηλικίας πρόθυμοι και ευγενικοί.

Κανονικά όταν ένα μαγαζί είναι γεμάτο μια καθημερινή (Κυριακή βράδυ = καθημερινή εδώ και πολλά χρόνια), δεν κάνεις καμία κριτική ακόμα και αν δεν σου αρέσει. Κάτι θα έχει που αρέσει σε όλους τους υπόλοιπους, απλά εσύ είσαι απο άλλο ανέκδοτο.

Μας κέρασαν ρακί για το καλοσώρισμα και με ρακί συνεχίσαμε.
Τά φαγητά ήταν προσεγμένα και σε γενικές γραμμές νόστιμα χωρίς να σε κάνουν να νιώθεις όμως την ανάγκη να περιγράψεις την πρωτοτυπία και τις ιδιαίτερες γεύσεις.

Σαλάτα ρόκα, τυροκαυτερή, χοιρινή τηγανιά, πλευρώτους στη σχάρα, μπριζολάκια χοιρινα, μερικά από τα πιάτα που δοκιμάσαμε χωρίς να μας δυσαρεστήσει
κάποιο, όμως νομίζω ότι εδώ δεν επικεντρώνεσαι στο τι πόσο, πως, έφαγες, αλλά στο πώς ένιωσες, πόσο ξέφυγες απο την καθημερινότητα, πόσο η διαδικασία τρώω πίνω τις ρακές μου ταξιδεύω και ονειρεύομαι κουβεντιάζοντας, σε κάνει πραγματικά να χαλαρώσεις, να διασκεδάσεις, και να αφεθείς χωρίς να ψάχνεις μήπως λείπει λίγο σκόρδο από το τζατζίκι ή αν σου έφερε αμέσως την πέμπτη ρακί ο σερβιτόρος.

Τελικά δεν καταλάβαμε για ποιό λόγο είναι κάθε μέρα γεμάτο περάσαμε όμως μια χαρά και σίγουρα θα ξαναπάμε.

Οι τιμές καλές πληρώσαμε κάτι λιγότερο απο 15 ε το άτομο.
Αν κάποια καθημερινή θελήσετε να νιώσετε ότι είναι Σάββατο να πάτε στις Μέλισσες.

31 Ιαν 2015

Βραδάκι πέμπτης απομείναμε οι δυο μας και αποφασίζουμε να φάμε κάπου ρομαντικά χωρίς να ρισκάρουμε.

Επομένως επιλέγουμε ακριβό εστιατόριο για περισσότερη ασφάλεια.
Το αθήρι είχε πολύ καλές κριτικές στο ask4food και όχι μόνο, οπότε ξεκινάμε για κεραμικό.

Κέντρο άρα το πάρκιν δύσκολο αλλά βρήκαμε σχετικά κοντά στη λεωνίδου κάθετη στην πλαταιών που βρίσκεται το αθήρι, και δυο τετράγωνα μακρυά. Υπάρχει χώρος για παρκάρισμα δικός τους αλλά δεν το ξέραμε και ταλαιπωρηθήκαμα άδικα.

Ο χώρος μοντέρνος άνετος λιτός ψηλοτάβανο το κτήριο καλός συνδιασμός χρωμάτων οπτική επαφή με τον κήπο απο μια τζαμαρία με μικρά τετράγωνακια λίγο κρύος όμως κυρίως λόγω των τραπεζοκαθισμάτων που θύμιζαν λίγο χώρο υποδοχής ξενοδοχείου.

Ο κατάλογος με λίγες επιλογές, κάποιες σαλάτες λίγα ορεκτικά και 5-6 κύρια πιάτα
Μας ρώτησαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο και προτιμήσαμε κανάτα βρύσης. Τά ψωμάκια νόστιμα δικής τους παρασκευής.

Πήραμε σαλάτα με βραστά λαχανικά με μπρόκολο κουνουπίδι σέλινο ψητή πατάτα, καρότο και μαιδανό για χρώμα και άρωμα και γαλάκτωμα παντζαριού, πολύ καλή και πολύ υγιεινή.
Από ένα χειροποίητο πιτάκι με διάφορα χόρτα και φέτα, γευστικό και με άρωμα
Μία πανσέτα με πουρέ πατάτας δεν με ικανοποίησε απόλυτα
Και αρνί μπούτι με κοκκινιστό τραχανά πολύ καλός συνδυασμός.

Κρασί επιλέξαμε απο μια ικανοποιητική θα έλεγα λίστα, λευκό ταξίδι στη λήμνο. που το έχουμε ξαναπιεί, είναι μοσχάτο αλεξανδρείας απο Λήμνο πολύ καλό και στα 18 ε
Το σέρβις ικανοποιητικό με μια μικρή καθυστέρηση στα κύρια πιάτα.
Σύνολο λογαριασμου 68 ε ήμασταν προετοιμασμένοι οπότε δεν μας κακοφάνηκε

23 Ιαν 2015

Μας παρότρυνε να παμε μια φίλη μας κάποιας ηλικίας γιατί δούλευε στον Μαγεμένο Αυλό πριν 24 χρόνια
Ηταν από τότε ένα εστιατόριο με ένα κομάτι (εκεί που είναι τώρα το μπάρ) ζαχαροπλαστείο.

Πολλοί επώνυμοι ήταν τότε θαμώνες μεταξύ αυτών ο Μάνος Χατζιδάκης ο οποίος έτρωγε καθημερινά εκεί η του πήγαιναν φαγητό στό σπίτι του που ήταν πολύ κοντά.

Αν ρίξεις μια ματιά στο χάρτη η πρόσβαση είναι εύκολη. Ανεβαίνοντας τη Λ. Βασιλέως Κωνσταντίνου μετά το Παναθηναικό στάδιο περνάμε την ερατοσθένους, και στο τρίτο στενό στρίβουμε δεξιά που είναι η Αμύντα. Το πάρκιν αρκετά δύσκολο στην περιοχή που είναι απο τις πιο πυκνοκατοικημένες.

Μπαίνοντας μέσα αμέσως γυρίζει ο χρόνος πίσω. Εστιατόριο άλλης εποχής με ξύλινα στρογγυλά και οβάλ τραπέζια απο αυτά που είχε η γιαγιά στο σαλόνι και τα πήρε ο παλιατζής για να τα εκθέσει στο μοναστηράκι.

Καρέκλα βαρειά σαλονιού, κουρτίνες με χοντρό ύφασμα στις τζαμαρίες σε καφέ χρώμα, αριστερά μπαίνοντας ένα μικρό μπαράκι, δύο μαγάλοι καθρέφτες με κορνίζα αντίκα, ένα πιάνο στο βάθος και πάνω απο το πιάνο δύο σαξόφωνα.
Αριστερά απο το πιάνο συνεχιζόταν η αίθουσα κάνοντας ένα Γ με 4-5 τραπεζάκια ακόμη.

Μάς καλησπέρησε ένας κύριος και μας έδωσε ένα τραπέζι άνετο για 4 τουλάχιστον (εμείς είμαστε 2).
Υπήρχαν άλλες 4 παρέες καμιά 15αριά άτομα σύνολο μαζί με μας.

Με το που καθίσαμε μας έδωσαν δυο καταλόγους, ενοείται πρώτα στην κυρία, και αμέσως ήρθε νεράκι βρύσης σε κλειστό μπουκάλι, μας το σέρβιραν στα ποτήρια μας, και ωραίο ψωμάκι πολύσπορο.

Ο κατάλογος είχε αρκετές επιλογές και σε λογικές τιμές για τέτοιο εστιτόριο. Ορεκτικά απο 6-10 ε, σαλάτες απο 8 -10 ε πλην της σλάτας του μαγαζιού που κόστιζε 14 ε, ζυμαρικά απο 7-12 ε, κύρια πιάτα απο 10-15 ε, τα φιλέτα στα 23 ε. Επίσης είχε τσιπούρα λαυράκι σολωμό και γαρίδες απο ψαρικά.

Υπήρχαν και μαγειρευτά αλλά μάλον είναι για το μεσημέρι (Το εστιατόριο είναι ανοιχτό από τις 12 το μεσημέρι) γιατί ζητήσαμε αρνάκι φρικασέ και δεν είχε. Είχε όμως κάποια απο αυτά και μας τα είπε ο σερβιτόρος

Δεν είδαμε λίστα με κρασιά γιατί ο σερβιτόρος μας πρότεινε το κρασί με την ετικέτα του μαγαζιού. Πήραμε το κόκκινο η τιμή του 16 ε πολύ καλό για τα λεφτά του, για αγιοργίτικο μας το πρότεινε αλλά νομίζω πως είχε και καποια άλλη ποικιλία γιατί δεν ήταν τόσο μπρούσκο πίνονταν πιο ευχάριστα.

Πήραμε
Σαλάτα χαλούμι με μαρούλι ραπανάκι καρύδι και σως βινεγκρέτ πορτοκαλιού
Ηταν καλή αλλά υπερίσχυε η μουστάρδα καθόλου δεν αισθανόσουν το γλυκόξινο του πορτοκαλιού και το χαλούμι άψητο.

Λαχανοντολμάδες νόστιμοι με ελαφριά γεύση, τους έλειπε λίγο αλατοπίπερο και λεμόνι για τα δικά μου γούστα.

Ενα κοτόπουλο με κάρυ το ζήτησα πιο καυτερό και όντως ήταν μόνο που όλη η γεύση ήταν στη σώς ενώ το κοτόπουλο χρειαζόταν λίγο αλατοπίπερο στο ψήσιμο.

Για γαρνιτούρα επέλεξα ψητά λαχανικά τα οποία ήταν άνοστα χωρίς αλάτι η λίγο λαδάκι η λίγη σως κάτι τελος πάντων να τους δώσει λίγη γεύση γιατί δεν είναι και απο τον κήπο στο χωριό να είναι απο μόνα τους νόστιμα.
Και κοτόπουλο επίσης με πορτοκάλι αυτό πιο πετυχημένο, με έντονη γεύση και γαρνιτούρα ρυζάκι.

Μη νομίσετε ότι δεν φάγαμε καλά απλά ένα τέτοιο εστιατόριο το κρίνεις πιο αυστηρά και στη λεπτομέρεια.

Ολα τα πιάτα έρχονταν σκεπασμένα με ένα ανοξείδωτο σκεύος και η αποκάλυψη γινόταν μπροστά μας.
Στο διπλανό τραπέζι κάποιο φαγητό το μαγείρεψε ο σεφ δίπλα τους σε ένα τηγάνι.

Να μη παραλείψω να γράψω για τη μουσική, ένας πιανίστας έπαιζε και μια κοπέλα χωρίς μικρόφωνο τραγουδούσε περιφερόμενη στα τραπέζια και κάποιες φορές έλεγε και επιθυμίες πελατών.

Πληρώσαμε 56 ε και μας κέρασαν απο ένα σφηνάκι μαστίχα. Θεωρώ ότι οι τιμές είναι προσαρμοσμένες στην εποχή και με το παραπάνω.

Νομίζω πως οι πιό νέοι πρέπει να περάσουν απο το μαγεμένο αυλό για να δουν τον τρόπο διασκέδασης της εποχής του 80, και οι πιο μεγάλοι για να θυμηθούν τα παλιά.