nikosathina27

Μέλος από: Ιαν 2015

13 Ιαν 2015

Είχαμε διαβάσει πολλά για το Θείο Τραγί. Ειδικά την κριτική της Ψυχούλη.
Κλείσαμε τραπέζι για 5 άτομα για ένα σάββατο βράδυ και απλά μείναμε ενθουσιασμένοι.

Ο χώρος είναι πολύ ζεστός και όμορφος. η αίθουσα γύρω από το μπαρ είναι πολύ όμορφη και παρείστικη. και μέσα έχει και δεύτερη αίθουσα για φαγητό. Η γειτονιά των πετραλώνων επίσης πολύ όμορφη και "ανεβασμένη" με πολλά νέα εστιατόρια και μπαρ τριγύρω, αλλά χωρίς να γίνεται το αδιαχώρητο της πλ. αγίας ειρήνης. όλα σε φυσιολογικά επίπεδα.

Η μουσική που παίζει το θείο τραγί είναι punk, ροκ, ψυχεδελική ροκ, και συναφή μουσικά genres, δικαιολογώντας τον τίτλο πανκ μπιστρό. Ακόμα και σε αυτούς που δεν ακούνε πανκ και σκέφτονται "θα τρώω και θα παίζει σεξ πίστολς?", έχω να πω ότι δεν θα σας ενοχλήσει. σε συνδυασμό με τον όμορφο χώρο του μαγαζιού δημιουργεί μια πολύ ωραία ζεστή ατμόσφαιρα.

Η σερβιτόρα που μας εξυπηρέτησε, πολύ γλυκιά και χαμογελαστή, μας ενημέρωσε για όλα τα πιάτα με χαρά.

Ο κόσμος μέχρι τα 30 το πολύ στην πλειοψηφία του, τόσο πανκ ιδεολογίας αλλά και όχι. μπορώ να πω (επειδή είμαι και λίγο περίεργος και ο κόσμος που μαζεύει ένα μαγαζί είναι ικανός παράγοντας να με "διώξει" από αυτό) ήταν ωραίος και χαίρομαι πολύ όταν συμβαίνει αυτό (γιατί συμβαίνει σπάνια πλέον).

Από πλευράς φαγητού πήραμε από όλα σχεδόν (μικρός αλλά ποιοτικός κατάλογος).
Το μανιτάρι ήταν το πιο επικό ορεκτικό που έχω φάει τελευταία, το κριθαρώτο επίσης πολύ ωραίο, όσο και το αρνί. η μαύρη μπανάνα διαφορετική για ορεκτικό αλλά με εξέπληξε ευχάριστα.

Από τα κυρίως εγώ δοκίμασα το μοσχάρι. αν σου αρέσει το μοσχάρι το έχουν εκτελέσει πολύ ωραία, εγώ το βρήκα λίγο πιο βαρετό από τα ορεκτικά. οι φίλοι μου πήραν πάπια και τόνο, μου είπαν ότι τους άρεσε.
γενικά πολύ καλές γεύσεις ποιοτικά, μικρές ποσοτικά (σίγουρα με ένα πιάτο δεν χορταίνεις), άψογα παρουσιασμένες στα πιάτα τους. και το γλυκό "σοκολάτα" επίσης πολύ ωραίο.

θα ξαναπάμε σίγουρα, ίσως και απλά για ποτό.

11 Ιαν 2015

εξαιρετικό εστιατόριο στον Κεραμεικό. μας κέντρισαν το ενδιαφέρον οι σκανδιναβικές διαφορετικές γεύσεις. από την σαλάτα μέχρι το επιδόρπιο είναι ένας γαστριμαργικός οργασμός.

πολύ εξυπηρετική σερβιτόρα, ήξερε να μας ενημερώσει άψογα για τα πιάτα.
πολύ όμορφος χώρος και μουσική. για gourmet εστιατόριο, τα πιάτα ήταν γεμάτα και με 30-35 ευρώ ανά άτομο, με σαλάτα, κυρίως πιάτο, κρασί, επιδόρπιο, έχεις πολύ καλό value for money. δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά τα αξίζει τα λεφτα που δίνεις.

11 Ιαν 2015

Υπερεκτιμημένο μέρος.

Κλείσαμε τραπέζι για 2 άτομα και μας έβαλαν σε ενα τραπέζι ακριβώς στον διάδρομο που παιρνάνε όλοι οι σερβιτόροι. οπότε συνεχώς είχαμε κόσμο να περνάει δίπλα, να μας σκουντάνε, να στέκονται από πάνω μας όσο τρώγαμε. κακή διαχείριση του χώρου από τον ιδιοκτήτη, απλά για να γεμίσει το μαγαζί.

Το φαγητό δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Οι πένες που παρήγγειλα παρόλο που ήταν σε μεγάλη ποσότητα, δεν ήταν όπως θα ήθελα. Το ιταλικό ζυμαρικό μου αρέσει με τυρια, κρέμα, να λιώνει στο στόμα σου. αυτές οι πένες ήταν σκέτες με μια πικάντικη σάλτσα τομάτας. το μισό πιάτο έμεινε γεμάτο.

Και κακή σχέση ποιότητας-τιμής. πληρώσαμε 50 ευρώ 2 άτομα για πιάτα που δεν ήταν τόσο γευστικά. ούτε άσχημα αλλά ούτε μας τρέλαναν, να πεις ότι άξιζαν τα λεφτά τους.
δεν θα ξαναπάμε.