Apothikarios

Μέλος από: Ιαν 2015

26 Οκτ 2017

Κλεισαμε τραπεζι για 2 ατομα για σαββατο βραδυ 14/10/2017 στις 22:30, οταν φτασαμε μας ειπαν οτι και καλα το τραπεζι μας δεν ειναι ετοιμο και να περιμενουμε λιγο σε ενα μεγαλυτερο τραπεζι μεχρι να "ετοιμαστει" το δικο μας(ηταν ψεματα το μαγαζι ηταν φισκα δεν ειχαν κρατησει αδειο το τραπεζι μας που κλεισαμε μεσω etable και βασικα περιμεναμε μεχρι καποιος να φυγει! ). Οι ανθρωποι προφανως δεν μπορουν να διαχειριστουν να κρατανε τραπεζια ρεσερβε.

Καθομασταν σε ενα τραπεζι ξεχασμενοι για 25 λεπτα, πηγα να μιλησω στον σερβιτορο να τον ρωτησω ποση ωρα τους παιρνει να ετοιμασουν το κλεισμενο τραπεζι μας, αν ειναι να βοηθησω και εγω στο καθαρισμα να τελειωνουμε, τυχαια ενω του μιλαω αδειαζει ενα τραπεζι και μου λεει να καθηστε, οπως σας ειπα δεν ετοιμαζαν το τραπεζι μας απλα περιμεναν καποιο να αδειασει.

Μας παραταει για αλλα 35 λεπτα χωρις να φερουν καταλογους, νερα, οτιδηποτε κανουν οι σερβιτοροι στους πελατες σε αυτο το μαγαζι δεν λειτουργουσε.
Καποια αλλη σερβιτορα περασε διπλα μας και της λεω να παραγγειλουμε καποια στιγμη? απανταει ναι χωρις να με κοιταξει και με υφος (δεν μας παρατας ρε φιλε) και φυσικα δεν ηρθε ποτε.
Αρχισα να σηκωνω τα χερια μου σαν αγροικος που κανει νοηματα για να του δωσει καποιος απο τους 6 σερβιτορους σημασια ωστε να παραγγειλουμε, πετυχε! ηρθε ενας ουτε μας χαιρετησε "τι θα παρετε" παραγγελνουμε τελωσπαντων μπυρες και μια ποικιλια λουκανικα μικρη.

Εχει περασει μια ωρα απο τη στιγμη που μπηκαμε στο μαγαζι για να σερβιριστουμε, η ποικιλια των 11 ευρω ειναι 4 τεμαχια μικρα λουκανικα 2 σως μπαρμπεκιου και μουσταρδα και 10 πατατες μετρημενες, παρολαυτα ηταν νοστιμα αλλα αν σκεφτουμε οτι λουκανικα στο κρεοπωλη εχουν 3-4 ευρω το κιλο καταλαβαινουμε οτι δεν αξιζει η μεριδα τα λεφτα της.

Οι σερβιτοροι ειναι ολοι αγενεις, σου φαινεται οτι τρεχουν περα δωθε αλλα τρεχουν αναποτελεσματικα, δεν βλεπουν ποτε τα τραπεζια αν οι πελατες χρειαζονται κατι.
Ο χωρος ειναι πολυ φορτωμενος με ξυλινα και ακομψα τραπεζια καμια σχεση με μπυραριες/κελλαρια στις βορειες χωρες, δυο παραξενα ασανσερ στην μεση του πουθενα ενα εφερνε φαγητα και ενα σε ανεβαζε στον πανω οροφο, ενα συννεφο απο καπνα και διαφορες γευσεις απο ηλεκτρονικα τσιγαριδια εμπαινε στους πνευμονες σε καθε ανασα μας, φυσικα δεν μπορεις να απολαυσεις ουτε τις απιστευτες μοναστηριακες μπυρες των Βελγων αλλα ουτε και να φας.

Ηρθε η ωρα επιτελους να φυγουμε και για να μας καταλαβουν σηκωθηκαμε ορθιοι και αρχισαμε να κουναμε τα χερια μας για να μας δουνε, ηρθε η σερβιτορα με τα μουτρα ως το πατωμα πηρε τα λεφτα χωρις λεξη και εδωσε ρεστα, αυτο ηταν τελειωσε αυτη η κακη βραδια.

Δεν το συνιστω σε κανεναν και απορω γιατι ειχε τοσο κοσμο.

13 Σεπ 2017

Τεταρτη βραδυ αρχες σεπτεμβρη και το μαγαζι ειχε λιγα τραπεζια ελευθερα, αυτο ειναι παντα καλο σημαδι.

Πηρα μια σαλατα μακεδονικη, μια μεριδα μαυρο χοιρο και ενα σις κοτοπουλο.
Ηταν ολα πολυ νοστιμα και ειδικα ο μαυρος χοιρος ηταν τοσο καλα ψημενο που μου θυμησε πολυωρο καπνιστο χοιρινο.
Εχει μεγαλη σημασια που ολα τα προιοντα τους ειναι φρεσκα της ημερας και τα κρεατικα ψηνονται σε καρβουνα εκεινη την ωρα.

Εχει χωρο κ μεσα κ εξω αλλα ειναι διπλα στον δρομο και εχει φασαρια οσο ναναι αλλα δεν μεν ενοχλησε προσωπικα.

Αρκετοι υπαλληλοι ο καθενας με ξεχωριστο ποστο κατι που το βρισκω πολυ καλυτερο απο το να ειναι ενας σερβιτορος για ολες τις δουλειες, 2 κοπελες περναν παραγγελιες,2 αλλοι υπαλληλοι φερναν τα πιατα και νερο, ψωμι κλπ και 2 αλλοι υπαλληλοι καθαριζαν τα τραπεζια.

Στο τελος μας κερασαν και λεμοντσελο αν δεν κανω λαθος που ηταν πολυ δροσιστικο και κατεβηκε σαν σφηνακι.

Προτεινω μαυρο χοιρο για οσους λατρευουν καπνιστο κρεας!

04 Αυγ 2017

Εχω επισκεφτει το ψητοπωλειο αυτο πολλες φορες τα τελευταια χρονια και εχουν κρατησει την ποιοτητα τους, τις τιμες και τις μεριδες του σε ενα αρκετα καλο και σταθερο σημειο κατι που ειναι πολυ θετικο για μενα.

Η ποιοτητα του φαγητου ειναι πολυ καλη, εχω φαει σουβλακια με γυρο χοιρινο, κοτοπουλο, σκεπαστες (που τις λενε τσιγγανες για καποιο λογο που δεν εχω ανακαλυψει) burgers και ηταν ολα πεντανοστιμα, επισης οι πατατες με φλουδα απιστευτες δεν τις χορταινω.

Σαν διακοσμηση δεν ειναι διαμορφωμενο ωραια αλλα εχει αρκετο χωρο για τα τραπεζια.
Στα αρνητικα ειναι οτι καπνιζουν μεσα χειμωνα-καλοκαιρι.

Καθαρες επιφανειες εργασιας, οι υπαλληλοι χρησιμοποιουν γαντια και προσεχουν τον χωρο εργασιας τους, οι τουαλετες καθαρες.

04 Αυγ 2017

Επιλεξαμε τεταρτη κατα τις 20:00 για να μην εχει κοσμο και οντως δεν ειχε, τα πιατα ηρθαν σε 10 λεπτα, πρωτα ηρθε η πολιτικη σαλατα που ηταν ακριβως οπως μου αρεσει βαρια με μπολικο σκορδακι, μετα τα καλαμαρακια που τα βρηκα ανοστα να πω την αληθεια, δεν ξερω γιατι..

Δεν τα πηρα ολα στον καταλογο ετσι θα πω για τα πιατα που μου αρεσαν περισσοτερο ηταν οι γαριδες, γαριδομακαροναδα, τυροκαφτερη, πολιτικη, σαγανακι και πατατες.
Οι μεριδες για να καταλαβετε ηταν πχ 4 γαριδες,4 πατατες μεγαλες,1 τμχ σαγανακι, καμια 15αρια καλαμαρακια, οποτε ηταν προς το μικρες θα ελεγα.

Η διαμορφωση λιτη και ωραια, αρκετος χωρος αναμεσα στα τραπεζια, ολα καθαρα φαινοντουσαν, δεν βρηκαν κατι αρνητικο.

Τελος η εξυπηρετηση ηταν αρκετα ικανοποιητικη και γρηγορη, ειχαν 6 ατομα στο σερβις, ισως οταν πρωτοανοιξε ειχαν λιγοτερα και για αυτο μερικες κριτικες σχολιασαν οτι τους αργουσαν τα πιατα.

Θα το προτεινα σε ολους.

26 Απρ 2015

Καθημερινη βραδακι πριν λιγες ωρες το μαγαζι ηταν μισογεματο, εχει και τραπεζια με καρεκλες και ψηλους παγκους με ψηλα σκαμνακια και οχι στριμωγμενα, ο χωρος ειναι λιτος θα ελεγα με το μαυρο και το ασπρο να κυριευει.
Καθαρος χωρος, το πιο σημαντικο για εμενα και την κοπελα μου οτι δεν καπνιζαν μεσα!

Πηρα το μπεργκερ με την ονομασια του καταστηματος και μπουκιες κοτοπουλο, το παιδι μου ειπε οτι γενικα τα μπιφτεκια τα κανουν medium-well δηλαδη να ειναι λιγο κοκκινα μεσα και ειπα να το δοκιμασω και εγω να δω τι λεει.

Απο τα πιο νοστιμα μπεργκερ που εχω φαει μπραβο στον μαγειρα ειλικρινα και οι κοτομπουκιες χειροποιητες και πεντανοστιμες πραγματικα δεν εχω ξαναφαει τετοιες κοτομπουκιες ουτε στα καλυτερα εστιατορια.

Το χαμπουργκερ εκανε 8.5 ευρω και οι κοτομπουκιες 4.5 ευρω που κατα την αποψη μου ειναι νορμαλ τιμες.

Οι μπυρες εκανε μια μεγαλη 6 ευρω και η μικρη 4.5.

Ο σερβιτορος πολυ εξυπηρετικος, μας εξηγησε χωρις καν να τον ρωτησουμε για τα ειδη τις μπυρας και τις γευσεις που ειχε η καθεμια αλλα και γενικα ολη η συμπεριφορα του ευχαριστη και ευγενικη.

12 Ιαν 2015

Πηγαμε 4 ατομα στις 10 γεναρη 2015 το βραδυ, βρηκαμε ευκολα να παρκαρουμε και μολις μπηκαμε παρατηρησαμε οτι δεν εχει καπνιστες κατι που ειναι στα πολυ θετικα για μια ταβερνα. Οσοι ηθελαν να καπνισουν πηγαιναν εξω.

Πηγαμε χωρις κρατηση αλλα βρηκαμε αμεσως τραπεζι γιατι ειναι ευρυχωρο μαγαζι και αυτο στα θετικα του.

Ο χωρος ειναι μεγαλος και περιποιημενος, σιγουρα εχει γινει ανακαινιση γιατι φαινοντουσαν ολα καινουρια και καθαρα, ειχε ωραια διακοσμηση με παλιες σκηνες απο ελληνικες ταινιες, παλιους ρεμπεταδες και παλια αντικειμενα οπως τηλεφωνα που χρησιμοποιουσαν δεκαετιες πριν.

Ο σερβιτορος μας εξυπηρετησε αμεσως λεγοντας μας τα μαγειρευτα που ειχε εκεινη την ωρα και μας εφερε καταλογο νερο/ψωμι και κρασακι που του ζητησαμε πριν απο ολα τα αλλα.

Επειτα πηρε την παραγγελια μας και μας εφερε τα ορεκτικα που ζητησαμε αρκετα γρηγορα.

Αυτα που παραγγειλαμε ηταν:
- Σαλατα του παντελη
- Τυροκροκετες
- μανιταρια γεμιστα
- δυο σπεσιαλ μοσχαρισια μπιφτεκια
- κλεφτικο
- κεφτεδακια
- κρασι

Για αυτα πληρωσαμε 55 ευρω που ειναι περιπου 14 ευρω το ατομο, πολυ καλες τιμες για την απιστευτη ποιοτητα του φαγητου αλλα και για τις μεγαλες μεριδες.

Οι τυροκροκετες και τα μανιταρια ειχαν τοσο νοστιμια που ανετα μπορουσα να φαω μονο αυτα και να μην παραγγειλω τιποτε αλλο πραγματικα.

Το μπιφτεκι ηταν οτι καλυτερο δεν εχω ξαναφαει τοσο νοστιμο μπιφτεκι, ηταν τεραστια μεριδα και ηταν γεμιστο με φετα και απο πανω ειχε ψιλοκκομενη ντοματα και για συνοδευτικο τηγανιτες πατατες, το συνιστω σε ολους θα μεινετε ικανοποιημενοι και πανω απο ολα χορτασμενοι!

Τα κεφτεδακια πολυ ελαφρια αν και τηγανητα κατι που ειναι πολυ σημαντικο για μενα και αυτα με πατατες για συνοδευτικο.
Το κλεφτικο ελιωνε στο στομα πολυ καλα μαγειρεμενο και νοστιμο.

Εμεινα και εγω αλλα και οι υπολοιποι, απολυτως ικανοποιημενοι με την ζεστη ατμοσφαιρα το γρηγορο και εξυπηρετικο σερβις και την ποιοτητα του φαγητου.

11 Ιαν 2015

Παρασκευη βραδυ 9 γεναρη 2015 στον εσωτερικο χωρο για μη καπνιστες ηταν πολυ ωραια διακοσμημενα, χριστουγεννιατικα ακομα αλλα οχι φανφαρες, λιγα και ομορφα πραγματακια.

Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι το ποσο καθαρα ηταν, οπου και να κοιτουσα ουτε ιχνος σκονης η σκουπιδιων στο πατωμα η λεκεδες στους τοιχους, ειναι πολυ σημαντικο να ειναι καθαρο το περιβαλλον που τρως.

Επισης στο εσωτερικο του καταστηματος που ειναι για μη καπνιστες εχει καθαρη ατμοσφαιρα αλλα μετα που γεμισε το εξωτερικο μερος με τους καπνιστες ε οσο ναναι μπηκε και μεσα δυστυχως και βρωμισαμε και εμεις και τα ρουχα μας... ευτυχως ειχαμε ηδη φαει και φυγαμε εκεινη την ωρα.

Καλο θα ηταν αφου εχουν κανει ηδη διαχωρισμο καπνιστες μη καπνιστες να το κανουν ακομα καλυτερο με κλειστη πορτα αναμεσα στα διαφορετικα δωματια η πιο δυνατο εξαερισμο ωστε να μην μας ενοχλει ο καπνος.

Η εξυπηρετηση του καταστηματος ηταν πολυ καλη, ολα τα παιδια τρεχαν και προσπαθουσαν να τους ικανοποιησουν ολους, απλα θα τους ηθελα λιγο πιο παρατηρητικους, εννοω να βλεπουν τα τραπεζια μηπως καποιος τους εχει αναγκη για να παραγγείλει η για να πληρωσει γιατι αργουν λιγακι σε αυτο το κομματι.

Δυο ατομα ειμασταν και παραγγειλαμε
- μακεδονικη σαλατα 6,5 ευρω
- τυροκαυτερη 4,1 ευρω
- κλεφτικο 12 ευρω
- κοτοπουλο μετσοβονε 10 ευρω
- κρασι ροζε 500ml 4 ευρω
- ενα κομματι τιραμισου 4,5 ευρω
και το ψωμι που μας ηρθε στην αρχη 1,3 ευρω.

Η σαλατα ηταν φρεσκια και νοστιμη οπως ακριβως την περιμενα και η τυροκαυτερη απο τις καλυτερες που εχω φαει σε εστιατοριο αλλα τα κυριως πιατα ηταν το κατι αλλο!
Το κοτοπουλο ηταν τοσο μαλακο και ζουμερο, το συνοδευτικο ρυζι ηταν επισης πολυ καλα μαγειρεμενο, το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι σπιτικο φαι της γιαγιας.
Το κλεφτικο επισης πολυ νοστιμο και λιγο πικαντικο οπως μου αρεσει, οι πατατες και το κρεας εξαιρετικα μαγειρεμενα.

Ειλικρινα θα γινει το "στεκι" μου για οταν τρωω εξω γιατι τετοιο φαι δυσκολα βρισκεις στην εποχη που τα περισσοτερα ειναι ετοιματζιδικα φαστ φουνταδικα.