ipparxos480

Μέλος από: Ιαν 2015

04 Απρ 2015

Δευτέρα, 30-03-2015

Επιλέξαμε (δύο άτομα) για βραδινή έξοδο και φαγητό τη περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας που είχαμε πληροφορίες ότι έχουν ανοίξει πολλά καινούρια καταστήματα. Κάνοντας μια πρόχειρη έρευνα αγοράς μέσω του "ask4food" κατευθυνθήκαμε προς ένα μαγαζί επί της οδού Ν. Τρυπιά που συγκέντρωνε τα πιο ενδιαφέροντα σχόλια των χρηστών του site.

Ελπίζοντας να βρούμε εύκολα τραπέζι λόγω της ημέρας δεν μπήκαμε στο κόπο να κάνουμε κράτηση με αποτέλεσμα να βρούμε μεν εύκολα πάρκινγκ αλλά όχι και τραπέζι της αρεσκείας μας στο κατάστημα που είχαμε επιλέξει ως πρώτη επιλογή. Δεν απογοητευτήκαμε όμως γιατί διαπιστώσαμε ότι η Ν. Φιλαδέλφεια έχει πράγματι πολλές επιλογές.

Αποφασίσαμε να πάμε στο Λεμονόκηπο ένα μαγαζί που η εξωτερική του σχεδίαση και εμφάνιση μας κέντρισε το ενδιαφέρον. Παρκάραμε εύκολα απέξω και μπήκαμε στο κατάστημα το οποίο είναι ένα παλιό αρχοντικό που εσωτερικά είναι πολύχρωμο και ζωγραφισμένο από άκρη σε άκρη μάλλον στο χέρι και σε κεντρική θέση έχει ένα παλιό συντριβάνι που με πολύ γούστο το έχουν μετατρέψει σε τζάκι.

Αμέσως νιώσαμε άνετα και ζεστά και η αίσθηση αυτή παρατάθηκε από τη ζεστή υποδοχή του υπαλλήλου του καταστήματος που έχει αναλάβει αυτή τη δουλειά. Καθίσαμε σε κάποιο από τα τραπέζια που ήταν ελεύθερα (το κατάστημα δεν είχε πολύ κόσμο) στο χώρο για τους μη καπνιστές. Παρατήρησα ότι στο τραπέζι στη χαρτοπετσετοθήκη είχε και μπολάκι με αρωματικές καραμέλες κάτι που μου φάνηκε καλή ιδέα. Μου άρεσε επίσης η μουσική που είχαν επιλέξει έντεχνο ελαφρό λαικό σε κατάλληλη ένταση.

Καθίσαμε και μαζί με την κανάτα με το νερό βρύσης ήρθε το κέρασμα του μαγαζιού........... δύο κριτσίνια με σουσάμι δύο ελιές και ένας πολτός θα ήταν δεν ήταν δύο κουταλιές μάλλον τυροκαυτερή (δεν δοκιμάσαμε λόγω νηστείας σαρακοστής). Ε νομίζω θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο γαλαντόμοι. Σύντομα ήρθε ο σερβιτόρος, ευγενικός και πρόθυμος να μας δώσει όποια πληροφορία χρειαζόμασταν και πήρε την παραγγελία μας.

Παραγγείλαμε μία πατατοσαλάτα (μέτρια) στα τρία ευρώ και εξηγώ: οι πατάτες θέλανε περισσότερο βράσιμο οι περισσότερες ήταν ακόμη σκληρές και νόμιζες ότι πας να κόψεις μήλο. Παρόλα αυτά λέω μέτρια και όχι κακή γιατί είχε εκπληκτικές φρέσκες μπίλιες κάπαρης που τους έχω αδυναμία. Γαρίδες τυλιγμένες σε λαχανικά με καυτερή πιπεριά (μας άρεσε πολύ)(6,00ευρω), χταποδάκι κρασάτο με φάβα λιαστή ντομάτα και φύλλα κάπαρης (6,00 ευρω) μέτριο το χταπόδι ήθελε τουλάχιστον και άλλο ξύδι, ανύπαρκτη η λιαστή ντομάτα (μετά κόπων και βασάνων βρήκαμε ένα ίχνος της). αλλά καλή η φάβα. Μέχρι τώρα όλο αντιφάσεις που δε σου επέτρεπαν ούτε να απορρίψεις εντελώς ούτε να απολαύσεις το γεύμα.

Πολύ καλοί οι κολοκυθοκεφτέδες (οι καλύτεροι που έχω δοκιμάσει) (3,00 ευρω) και εξίσου καλά τα ντολμαδάκια γιαλαντζί αλλά θα μπορούσαν να είναι περισσότερα. Μαζί με αυτά πήραμε και 200 ml από το τσίπουρο του μαγαζιού και με βεβαιότητα προτείνω ανεπιφύλακτα να επιλέξετε κάποιο άλλο με ταμπέλα. Δεν μου άρεσε καθόλου μάλλον είχε χρησιμοποιηθεί σαν πρώτη ύλη κρασί και ήταν βαρύ και.... ύπουλο.

Μαζί με το υποχρεωτικό ψωμί για δύο άτομα πληρώσαμε 28,60 ευρώ τιμή αρκετά φιλική και τίμια. Με το λογαριασμό ήρθε και κέρασμα ένα απόσταγμα με γεύση κανέλας (μάλλον τεντούρα) που δεν αποτελούσε κίνητρο για ιδιαίτερο σχολιασμό. Με μεγάλη προσπάθεια θα καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα γιατί πράγματι φύγαμε από το κατάστημα μπερδεμένοι.

Πολύ καλός χώρος 4/4 καλό σέρβις 3/4 (δε ρισκάρω το 4/4 γιατί δεν είχε πολύ κόσμο) μάλλον μέτριο στο σύνολο φαγητό 2/4 αλλά τολμώ να πω καλή σχέση τιμής παρεχόμενων εδεσμάτων 3/4. Θα ξαναπήγαινα ;;;

30 Μάρ 2015

Σάββατο 20/03/2015,

Περίπου 21:30 το βράδυ αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό σε κάποιο παραθαλάσσιο στέκι. Μετά από ένα σύντομο μίτινγκ καταλήξαμε με την παρέα μου, τέσσερα άτομα, στη λούτσα στο Remezzo, μεζεδοπωλείο επί της λεωφόρου Βραυρώνος. Το κατάστημα έχει χώρο στάθμευσης και έτσι παρκάραμε στο συγκεκριμένο χώρο.

Μας υποδέχτηκε ευγενικά ο υπάλληλος και μας βοήθησε να βρούμε τραπέζι της αρεσκείας μας στον κλεισμένο με νάιλον παραπετάσματα εξωτερικό χώρο από την πλευρά της παραλίας. Το κατάστημα διαθέτει και αίθουσα στην άλλη πλευρά του δρόμου.

Ο χώρος είναι νοικοκυρεμένος καθαρός αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά του παραθαλάσσιου μεζεδοπωλείο με την πρόχειρη επέκταση προς τη μεριά της παραλίας. Χώρος 2/4.

Παραγγείλαμε τσιπούρα 600 γρ (με την απόδειξη διαπιστώσαμε ότι ήταν ιχθυοτροφείου)που ήταν πολύ νόστιμη και φρέσκια, χταπόδι ξιδάτο -πολύ γευστικό και μαλακό- πατάτες κομμένες στο χέρι κολοκυθοκεφτέδες, θράψαλο τηγανητό που πραγματικά μου έδωσε την εντύπωση ότι χρησιμοποιούν καλής ποιότητας λάδι ( διαπίστωση που έγινε με ενθουσιασμό απ' όλη την παρέα) και μια μελιτζανοσαλάτα (πολύ καλή). Όλα αυτά με ένα τσιπουράκι με επώνυμο μαζί με το............ υποχρεωτικό ψωμί και εμφιαλωμένο νερό (1 λτ) μας τα χρέωσαν 58 ευρώ. Γεύση και αναλογία αξίας προς την τιμή 3/4.

Σέρβις επίσης 3/4 και θα μπορούσα να βάλω και 4/4 γιατί ο σερβιτόρος ήταν ευγενικός και γρήγορος με διακριτική και ευχάριστη διάθεση χιούμορ αλλά το μαγαζί δεν είχε κόσμο και με αυτές της συνθήκες θα αδικούσα ένα τεσσάρι που πρέπει να αποδοθεί σε πιο απαιτητική βάρδια.

Αρνητική εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι δεν ζυγίστηκε το ψάρι που διαλέξαμε, από το ψυγείο, μπροστά μας (δεν είχαν καν ζυγαριά στο συγκεκριμένο χώρο). Το βάρος για το οποίο μας χρέωσαν το μάθαμε με την απόδειξη μαζί με την πληροφορία ότι το ψάρι είναι ιχθυοτροφείου.

Συνοψίζοντας θα πω ότι το remezzo είναι μια καλή επιλογή αλλά θα ήθελα η επιχείρηση να λειτουργεί με πιο επαγγελματικό τρόπο και με περισσότερο σεβασμό προς τον καταναλωτή στο θέμα χρέωσης των ψαριών.

09 Μάρ 2015

Τετάρτη 04-03-2015,

Η ωραία ηλιόλουστη μέρα σε συνδυασμό με ρεπό από τη δουλειά δημιούργησαν τις ιδανικές συνθήκες για μια βόλτα για τσιπουράκι και μεζέ σε παραθαλάσσιο μαγαζάκι. Σ΄αυτές τις περιπτώσεις συνήθως εμπιστεύεσαι κάποια δοκιμασμένη επιλογή. Έτσι και εμείς (δύο άτομα) επιλέξαμε το ¨Μαριδάκι ¨στη Γλυφάδα. Πηγαίνουμε εκεί μεσημεράκια με καλό καιρό αλλά και νύχτες τα καλοκαίρια και έχουμε ευχαριστηθεί από την εξυπηρέτηση και το φαγητό αλλά και το θαλασσινό τοπίο που απλώνετε μπροστά στα μάτια σου. Δεν είχαμε ξαναπάει όμως στη περιοχή από τον περασμένο Αύγουστο.

Φτάσαμε γύρω στις 15:30 και βρήκαμε να παρκάρουμε απ΄έξω, πράγμα που δεν είναι συνηθισμένο. Βρήκαμε τραπέζι της αρεσκείας μας και καθίσαμε. Ο χώρος είναι στημένος με συνέπεια ως προς την άδεια του καταστήματος ¨σνακ μπαρ" κάτι που προκύπτει από την νόμιμη απόδειξη που λάβαμε στο τέλος. Πλαστικές καρέκλες και διαχωριστικές επιφάνειες για προστασία από τον αέρα αλλά αυτά είναι κάτι που περιμένεις από εξοχικά παραθαλάσσια κεντράκια συνεπής Αμέσως ήρθε ο σερβιτόρος και έστρωσε το συνθετικό τραπεζομάντηλο. Το σέρβις είναι το δυνατό σημείο του καταστήματος εξού και το 4/4. ¨Έμπειρος επαγγελματίας σβέλτος και δεν έχανε την επαφή με το τραπέζι ανταποκρινόμενος γρήγορα στις επιθυμίες των πελατών.

Παραγγείλαμε καλαμαράκια τηγανιτά, χταπόδι βραστό, και βραστά χόρτα (με μια επιφύλαξη σταμναγκάθι), πατάτες (οι χειρότερες που θυμάμαι να έχω φάει)ένα τσίπουρο με ταμπέλα (200 ml) και ήρθε και το ψωμί σαν κουβέρ.

Καλαμαράκια μου έδωσαν την εντύπωση ότι είχαν ¨βαφτιστεί¨ σε σόδα και τηγανιστεί σε κακής ποιότητας λάδι όπως και οι τηγανιτές πατάτες γι΄αυτό και το παραπάνω σχόλιο. Το χταποδάκι ήταν νόστιμο και όμορφα σερβιρισμένο με τις πράσινες καυτερές πιπερίτσες του αλλά............ λίγο και τα χόρτα αναμενόμενα αλλά νόστιμα. Γεύση 1/4.

Λόγω της κατανάλωσης πρέπει να έχουν έτοιμα πιάτα για γρήγορο σέρβις έτσι τίποτα δεν ήταν καυτό ωστόσο δεν ήρθε και τίποτα κρύο. Αλλά αυτό δεν μας χάλασε άρα αυτό το σχόλιο είναι περισσότερο διατύπωση διαπίστωσης παρά κριτικής. Φαντάζομαι προσπαθούν να βελτιώσουν το χρόνο εξυπηρέτησης των πελατών και βρήκαν αυτή τη λύση που πράγματι έχει αποτέλεσμα. Το σέρβις είναι γρήγορο.

Τέλος η........... λυπητερή στα 34.70 ευρώ που μας φάνηκε δυσανάλογη με τα παρεχόμενα εδέσματα. (2/4).

Συμπερασματικά θα πω ότι είναι η πρώτη φορά που δεν μένουμε ευχαριστημένοι από τις γεύσεις του καταστήματος και εύχομαι να ήταν τυχαίο και όχι κάτι μόνιμο γιατί είναι ένας προορισμός ιδανικός για γρήγορη απόδραση και δεν θα ήθελα να βγει από τη λίστα μου.

08 Μάρ 2015

Δευτέρα 02 Μαρτίου 2015,

Αποφασίσαμε αργά το απόγευμα να φάμε έξω. Από καιρό είχαμε βάλει στο μάτι το εστιατόριο "Νήσων Γη". Είχα επισκεφτεί το χώρο παλαιότερα που λεγόταν ¨Βυζαντινό¨ και δεν Θυμάμαι να είχα ξετρελαθεί. Τηλεφώνησα και έκανα κράτηση για δύο άτομα στον ευγενικό εκπρόσωπο του καταστήματος που σήκωσε το τηλέφωνο.

Φτάσαμε στο κατάστημα περίπου 22:30 και δεν είχε πολύ κόσμο. Το parking ήταν εύκολο στους γύρω δρόμους. Μας υποδέχτηκε ευγενικά ο υπάλληλος, μας πρότεινε τραπέζι το οποίο μας άρεσε και καθίσαμε. Ο χώρος ζεστός νοικοκυρεμένος με τραπέζια τακτοποιημένα και τοποθετημένα σε τέτοιες αποστάσεις ώστε να μπορείς να κάθεσαι να απολαμβάνεις το φαγητό σου και να συζητάς χωρίς να ενοχλείς αλλά ούτε να ενοχλείσαι. Η διακόσμηση και η ατμόσφαιρα είναι καθαρά μεσογειακή εμπνευσμένη από την ελιά. Μοναδική παραφωνία η μουσική, ελαφριά καλοκαιρινή ξένη pop. Θα προτιμούσα να ακούω κρητικά, νησιώτικα και έντεχνο ελληνικό τραγούδι παρά το "Oh baby, i love your way" τρώγοντας θαλασσινά και φάβα. Η κατάλληλη ένταση όμως που ακούγονταν δεν δημιουργούσε δυσάρεστο κλίμα ακόμα και σε κάποιον που δεν ακούει αυτό το είδος μουσικής.

Στο χώρο εργάζονταν δύο άτομα ο ένας είχε αναλάβει την εξυπηρέτηση των πελατών και ήταν ευγενικός γρήγορος και σχολαστικός με την καθαριότητα. Μας έφερε κατευθείαν μια κανάτα νερό και ένα πιάτο με τηγανητό ψωμί φάβα ντοματίνια και μικροσκοπικές ελιές απ΄αυτές που σερβίρουν στα καταστήματα με κρητική κουζίνα(χωρίς χρέωση). Όλα νόστιμα. Μαγκιά το μπουκάλι με λάδι που υπήρχε στο τραπέζι για να βάζεις ελεύθερα στο πιάτο σου όσο θες (πιστεύω πρέπει να υπάρχει λάδι σε κάθε τραπέζι εστιατορίου όπως υπάρχει αλατιέρα και πιπέρι,....... στην Ελλάδα είμαστε). Στην συνέχεια μας δόθηκε ο κατάλογος ενημερωθήκαμε για τα πιάτα ημέρας και παραγγείλαμε.

Ζητήσαμε ψωμί (ζυμωτό), νησιώτικα ντολμαδάκια, μαραθόπιτα Κυθήρων (πολύ καλή, τη συστήνω), σπαγγέτι με ντομάτα και βασιλικό ριζότο ημέρας με χταπόδι και δύο καραφάκια ρακί. Το ριζότο ημέρας μου άρεσε πολύ, ήταν καλά μαγειρεμένο δεμένη άριστα η σάλτσα και όμορφα σερβιρισμένο. Εξίσου νόστιμα ήταν όμως και τα άλλα πιάτα γι΄αυτό 4/4 στη γεύση. Πολύ καλή και η ρακί εξού και το δεύτερο καραφάκι (εκτός προγραμματισμού). Μου άρεσε πολύ και ο μύλος για τρίψιμο φρέσκου πιπεριού που ήρθε στο τραπέζι μαζί με τα κυρίως πιάτα. Αφού απολαύσαμε το φαγητό και τη συντροφιά μας (μας ενθάρρυνε η ωραία ατμόσφαιρα) ζητήσαμε το λογαριασμό και μαζί με αυτόν ήρθε και ένα καραφάκι daquri λεμόνι με κρητική ρακί και είναι η πρώτη φορά που απολαμβάνω με ιδιαίτερη ευχαρίστηση προσφορά καταστήματος (συνήθως απλώς δοκιμάζω ή την καταναλώνω μηχανικά ). Για όλα αυτά μας χρέωσαν 45,70 ευρώ χρήματα που τα δώσαμε ευχάριστα.

Συνοψίζοντας θα πω ότι περάσαμε όμορφα, μας περιποιήθηκαν και απολαύσαμε ωραίο φαγητό. Θα ήθελα να ξαναπάω.

25 Φεβ 2015

Παρασκευή βράδυ 20-02-2015.

Πήγαμε 4 άτομα γύρω στις 8.30. Συμβαίνει να επισκεπτόμαστε το συγκεκριμένο κατάστημα όταν πάμε Πειραιά γιατί βρίσκετε σε κεντρικό σημείο στο πεζόδρομο της οδού Καραΐσκου. Προσφέρετε για το τελείωμα μιας βόλτας για ψώνια στη οδό Σωτήρος Διός.

Η ζεστή ατμόσφαιρα και οι καθαροί χώροι είναι η πρώτη εντύπωση που σου μένει από το κατάστημα. Η σωστή διαρρύθμιση του χώρου εξασφαλίζει άνεση στους θαμώνες. Την συγκεκριμένη μέρα είχε ελαφρώς αποκριάτικη διακόσμηση λόγω των εορτών

Άμεσα και με ευγένεια το προσωπικό φρόντισε για να μας βρει τραπέζι και πήρε την παραγγελία που σημειώσαμε στο σχετικό δελτίο.

Σε κανονικό χρόνο και με σωστή σειρά ήρθε η πράσινη σαλάτα, το πιτόψωμο, οι τηγανιτές πατάτες, ρακί (250 ml) και ακολούθησαν το βρώμικο της πλατείας, το χοιρινό καλαμάκι, το κοτόπουλο Αρλεκίνος και το κεμπάπ γιαούρτια.

Με μοναδική αρνητική εμπειρία το χοιρινό σουβλάκι που είχε πολύ λίπος και δε μας άρεσε, το φαγητό ήταν νόστιμο όμορφα σερβιρισμένο χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις όπως άλλωστε αναμενόταν από ένα ψητοπωλείο-οβελιστήριο.

Πληρώσαμε 41.30 ευρώ τιμή που μας φάνηκε λογική.

18 Φεβ 2015

ΚΥΡΙΑΚΉ 15 ΦΛΕΒΑΡΗ 15:00.
Στο μαγαζί γινόταν το αδιαχώρητο, παρόλα αυτά αμέσως ήρθε ο μέτρ να μας εξυπηρετήσει. Πράγματι καθίσαμε (δύο άτομα) σε τραπέζι στο κάτω όροφο κοντά στη τζαμαρία στη θέση μιας παρέας που μόλις έφευγε. Το τραπέζι συγυρίστηκε γρήγορα και μας έφεραν νερό και ποτήρια. Σχετικά γρήγορα ήρθε και ο ευγενικός σερβιτόρος για να πάρει την παραγγελία. Μας εξήγησε αναλυτικά τι περιλαμβάνει το menu και παραγγείλαμε μια μερίδα κοκορέτσι, μια σαλάτα άγρια ραδίκια μερίδα σουβλάκι χοιρινό, μια μερίδα αρνάκι φούρνου με πατάτες και μισό κιλό κρασί.

Θα μπορούσε να έχει και γουρνοπούλα (λόγω επωνυμίας) μια τέτοια μέρα, φαγητό που υπήρχε στον κατάλογο του μαγαζιού.

Ήρθαν σε νορμάλ χρόνο όλα τα πιάτα εκτός από το σουβλάκι που άργησε χαρακτηριστικά. Άργησε επίσης το κρασί. Σημειώνω ότι ήρθε μετά το κοκορέτσι και τη σαλάτα.

Ωστόσο το προσωπικό αντιλαμβανόταν αμέσως κάθε νεύμα και ανταποκρινόταν στο κάλεσμα μας. Πολύ καλή εξυπηρέτηση.

Όσον αφορά τις γεύσεις το κοκορέτσι ήταν το καλύτερο που έχω γευθεί σε κατάστημα. Ωραίο κόκκινο κρασί. Αρκετά καλό το σουβλάκι νόστιμο άλλα λίγο βαρύ στη χώνεψη το αρνάκι (πιθανόν λόγω του τυριού με το οποίο το είχαν ψήσει ).

Για όλα αυτά πληρώσαμε 34.50 ευρώ τιμή που μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη αλλά βελτιωμένη σε σχέση με παλαιότερα που είχα επισκεφθεί το ίδιο μαγαζί και μου είχε φανεί ακριβό. Διαπίστωσα ότι έχει καθιερώσει μια έκπτωση 10% που θα ήταν καλύτερα να έχει περαστεί στο κατάλογο απευθείας και όχι στο τέλος με την έκδοση του λογαριασμού.

26 Ιαν 2015

Πήγαμε Σάββατο δύο άτομα γύρω στις δέκα το βράδυ. Η αίθουσα με το τζάκι ήταν γεμάτη εκτός από ένα τραπέζι για δύο άτομα στο οποίο και καθίσαμε. Το μαγαζί φιλοξενούσε κόσμο διαφόρων ηλικιών. Παρόλο που καθίσαμε στο κοντινότερο τραπέζι προς τη πόρτα δεν μας δημιουργήθηκε κάποια δυσάρεστη αίσθηση.

Ο χώρος ήταν καθαρός και φιλόξενος και το τζάκι που ήταν αναμμένο ζέσταινε το περιβάλλον ευχάριστα αλλά θύμιζε περισσότερο ελληνική ταβέρνα παρά ιταλική trattοria.

Παραγγείλαμε rucola e parmigiano με φρεσκότατα φύλλα ρόκας, polo con spinaci (πολύ νόστιμο και ωραία σερβιρισμένο)και πίτσα margarita με ωραία τραγανή ζύμη αλλά κάπως αδιάφορη γεύση.

Το σέρβις ήταν γρήγορο και ευγενικό και στο τέλος μας σέρβιραν τρία ποτά σε λεπτά ποτήρια τύπου βερμούτ με υπέροχο λιμοντσέλο ρακί και ρακόμελο. Για όλα αυτά μαζί με εμφιαλομένο νερό λίτρου και ψωμί πληρώσαμε 23,60 ευρώ τιμή που θεωρώ πολύ καλή,

Σε γενικές γραμμές ήταν μια ευχάριστη εμπειρία σε ένα μαγαζί με συνοικιακό χαρακτήρα. Θα ξαναπήγαινα.

20 Ιαν 2015

Χωρίς να έχει προηγηθεί κράτηση πήγαμε δύο άτομα Κυριακή μεσημέρι. Παρόλο που είχε πολύ κόσμο βρήκαμε τραπέζι και αμέσως μας σέρβιραν τη παραδοσιακή ρακί σε παγωμένο μπουκάλι.

Παραγγείλαμε ντολμαδάκια, πιτάκια ανάμεικτα, κοτόπουλο με σάλτσα δεντρολίβανο, μέλι, πορτοκάλι και χοιρινό με ρεβύθια και κόκκινη σάλτσα για το οποίο μας ενημέρωσαν με την άφιξη μας στο κατάστημα και ήταν εκτός καταλόγου.
Και τα τέσσερα άτομα που σερβίρισαν ήταν ευγενέστατοι και γρήγοροι και άργησαν μόνο τα κυρίως πιάτα.

Το πιάτο με το κοτόπουλο ήταν πολύ γλυκό με έντονη την γεύση του μελιού και του πορτοκαλιού. Αντίθετα το πιάτο με το χοιρινό ήταν γευστικά ισορροπημένο και ευπαρουσίαστο. Τα ντολμαδάκια και τα πιτάκια τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

Πληρώσαμε 36 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ένα καφέ εσπρέσο (3 ευρώ εκτός απόδειξης) λογαριασμός που μου φάνηκε ελαφρώς τσιμπημένος.
\
Κατά τα άλλα ήταν μια ευχάριστη εμπειρία σε ένα ζεστό και φιλόξενο μαγαζί με καλό φαγητό.

15 Ιαν 2015

Φιλόξενοι και ζεστοί οι ιδιοκτήτες, ευγενικοί και γρήγοροι το προσωπικό πολύ καλές γεύσεις με αρκετές επιλογές και σε πιάτα ημέρας.

Ο χώρος υστερεί γιατί είναι μικρός με αρκετά τραπέζια αλλά το καλοκαίρι που το κατάστημα βγάζει τραπέζια στη πλατεία είναι δύσκολο να βρεις λόγο να παραπονεθείς.

Πολύ καλό το συκώτι (μου έπρηξες..... ), τα σιουφιχτά και η γνήσια κρητικιά ρακί. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

13 Ιαν 2015

Αρχικά πρέπει να πω ότι μπήκα στη διαδικασία να κάνω εγγραφή και να γράψω κριτική σε κατάστημα λόγω της δυσάρεστης εμπειρίας που είχα μαζί με τη παρέα μου στο συγκεκριμένο κατάστημα.

Με αυτή την ενέργεια αρχικά θέλω να ενημερώσω άλλους καταναλωτές έτσι ώστε να μην χάσουν χρόνο και χρήμα όπως συνέβη με μένα και τη παρέα μου και να συνδράμω κατά το δυνατόν ώστε με σωστές ενέργειες από τους υπεύθυνους του καταστήματος να βελτιώσουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Με εξαίρεση το πιάτο με Nagiri και sushi τα οποία ήταν εύγευστα και σωστά παρασκευασμένα το πιάτο με ρύζι ήταν μικρό και η πάπια peking δεν ήρθε ποτέ ακόμα και μετά από δύο ενοχλήσεις στον metr του καταστήματος που μας διαβεβαίωσε ότι θα εξυπηρετηθούμε άμεσα.

Το αποκορύφωμα ήρθε μαζί με τη σερβιτόρα όταν ζητήσαμε να εκδοθεί ο λογαριασμός χώρις να υπολογιστεί το πιάτο με πάπια peking που δεν σερβιρίστηκε και μας ρώτησε "Περιμένετε κάτι ακόμα; ". Αργότερα και ενώ περιμέναμε το λογαριασμό προσέξαμε ότι παρασκευάσθηκε ένα τέτοιο πιάτο από το προσωπικό της κουζίνας και περίμενε στο πάγκο παραλαβής για αρκετή ώρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σερβιρίστηκε πάπια peking σε παρέα που κάθισε μετά από εμάς. Μετά από ώρα αναμονής και αφού εξαιρέθηκε το πιάτο και πληρώσαμε το λογαριασμό δεν έγινε καμία προσπάθεια αποκατάστασης της κακής εικόνας πάρα ένα λακωνικό και αδιάφορο "συγγνώμη".

Ενώ κατα τη διάρκεια της κράτησης με ενημέρωσαν για τραπέζι στο πάνω διάζωμα του καταστήματος τελικά μας τοποθέτησαν σε τραπέζι στο κάτω όροφο δίπλα στην πόρτα όπου ξεπαγιάσαμε γιατί άνοιγε τακτικά και έκλεινε αργά.