alexisf

Μέλος από: Ιαν 2015

25 Μάρ 2016

Τσικνοπέμπτη η γνωστή παρέα των 2.5 αποφάσισε να τιμήσει την ημέρα με κρεατοφαγία. Φυσικά ως κλασική ελληνάρες περιμέναμε τελευταία στιγμή για να κάνουμε κράτηςη και αφού φάγαμε πόρτα στο basegrill είπαμε να πάμε στην κιβωτό βασιζόμενοι στα θετικά σχόλια αναγνωστών του ask4food.

Τηλέφωνο για κράτηση στις 17:30 απάντησε ένας ευγενέστατος κύριος και ορίστηκε η άφιξη μας για μάσα στης 19:00 με έκκληση του τηλεφωνητή για αναχώρηση στης 21:00. Φυσικά και έγινε δεκτή διότι ως ευρωπαίοι τρώμε νωρίς! Παραμύθια έγινε δεκτή διοτι ο 1/2 της παρέας είναι μούλικο και κοιμάται στις 21:15.

Φορτωθήκαμε στο ΙΧ και ανηφορίσαμε προς νέα Κηφισιά με την βοήθεια του gps διότι η αλήθεια είναι εάν δεν γνωρίζεις το συγκεκριμένο ταβερνάκι δύσκολα τα βρίσκεις.

Άφιξη στης 19:00, στο κατάστημα βρισκόταν άλλη μια παρέα με ανάλογη σύνθεση γονέων και μικρά παιδάκια. Εκ πρώτης όψης τα ταβερνάκι είναι λίγο αδιάφορο, χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση και ζεστασιά που περιμένει κανεις απο ένα συνοικιακό μαγαζί. Αυτό αλλάζει όμως από την πολύ ζεστή προσέγγιση τον υπαλλήλων που ειναι ευγενέστατοι και πολύ φιλόξενοι. Φυσικά όπως προείπα στο μαγαζι εκείνη την ώρα υπήρχαν μονο 2 τραπέζια οπότε δεν γνωρίζω πως αντιδρά το προσωπικό κάτω από πίεση και πολυκοσμία.

Αφου κάτσαμε ήρθαν για παραγγελία ποτών, οπότε 1/2 κιλό κόκκινο κρασάκι και 1 πορτοκαλάδα απο πορτοκάλια για τον πότη για να πάνε οι πίκρες κάτω!

Κατόπιν ήρθε ο σερβιτόρος με τον περιβόητο δίσκο και επιλέξαμε:

1 τυρόπιτα: σούπερ δικαίωσε τα διθυραμβικά σχόλια των αναγνωστών
1 λουκάνικο: νοστιμότατο
1 τζατζίκι: όσο πρεπει δυνατό, το τσάκισα μονος μου, την επόμενη στην δουλεια για καποιο λόγο οι συνάδελφοι με απέφευγαν
1 ντάκο: πολύ καλός
1 κεφτεδάκια: νόστιμα, ίσως είχαν λίγο παραπάνω λάδι
Για κυρίως πήραμε 1 κιλό παιδάκια (λείπουν τα διαλυτικά δεν τα βρίσκω στο πληκτρολόγιο) που δεν τα έχουν κανονικά στο μενού αλλά μόνο λόγο ημέρας. Ήταν μέτρια!

Στο τέλος μας προσέφεραν χαλβά, αλλά είχαμε σκάσει απο από το φαγητό οπότε αρνηθήκαμε.

Η τιμή κυμάνθηκε στα 25€ / άτομο η οποία είναι στα επίπεδα που κυμαίνονται οι ταβέρνες της περιοχής.

Σε γενικές γραμμές μείναμε πολύ ικανοποιημένοι με εξαίρεση το κυρίως πιάτο αλλά είπαμε να ξαναπάμε ώστε να δοκιμάσουμε τα υπόλοιπα κρέατα του που αποσπούν πολύ καλές κριτικές από τους αναγνώστες του ask4food.

Με λίγα λόγια η κιβωτός ειναι ένα τίμιο συνοικιακό ταβερνάκι που σέβεται τους επισκέπτες του!

14 Φεβ 2015

Τσικνοπέμπτη σιγά μην χάναμε την ευκαιρία, οι γνωστοί παρέα των 3 για την ακρίβεια 2.5, αποφασίσαμε να πάμε στον κρητικό.

Κράτηση από την προηγούμενη, λόγο ημέρας, για τις 19:30 κατευθείαν μετά την δουλειά. Όταν φτάσαμε ήταν γεμάτα άλλα 5-6 τραπέζια και μας βόλεψαν στην αίθουσα με το τζάκι. Τζάκι είπα αλλά μάλλον είχαν ξεχάσει να το ανάψουν παρόλο που ήταν κρύα ημέρα και η όλη ατμόσφαιρά θα ζεσταινόταν μιας και η αλήθεια είναι ότι έκανε λίγο κρύο εντός της αίθουσας.

Ο εσωτερικός χώρος σε γενικές γραμμές είναι οκ, όταν καλοκαιριάζει έξω είναι πολύ ευχάριστα μιας και έχεις την αίσθηση ότι είσαι στην εξοχή.

Με το που κάτσαμε ήρθαν για να παραγγείλουμε τα κρεατικά και τα τηγανιτά και επιλέξαμε:

σιδηρόδρομος: καλός
3/4 παιδάκια: μέτρια με πάρα πολύ λίπος
πατάτες τηγ.: εξαιρετικές
κολοκυθάκια τηγ.: εξαιρετικά (στο πιάτο υπήρχαν και μελιτζάνες οι οποίες δεν μας χάλασαν καθόλου)

φέρανε και τον δίσκο με τα ορεκτικά:

τζατζίκι: πολύ καλό
φάβα: μέτρια
πατζάρια: καλά
κρασί δικής τους εμφιάλωσης syrah: πολύ καλό

επιδόρπιο δεν πήραμε μιας και δεν είχαμε όρεξη για κρέμα καραμελέ, πανακότα ή μήλο ψητό. Επιδόρπιο χωρίς σοκολάτα δεν είναι γλυκό! (τι να κάνω είμαι σοκολατοφάγος η οποία μετά την λίγδα είναι ότι πρέπει)

Σε γενικές γραμμές φάγαμε καλά, αλλά λόγο ημέρας όπου το κρέας έχει την τιμητική του δεν μπορώ να πω ότι πετάγαμε από την χαρά μας από το κρέας που φάγαμε. Η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο μαγαζί όποτε πάω φεύγω με διαφορετικά συναισθήματα, την προηγούμενη φορά που είχαμε πάει τα παιδάκια ήταν εξαιρετικά, άλλες φορές πάλι όχι, και το ίδιο ισχύει και για τον σιδηρόδρομο.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, βέβαια όπως σας είπα πήγαμε νωρίς και το μαγαζί ήταν ψιλοάδειο, και ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 20€/άτομο που κυμαίνεται στον μέσο όρο τιμών ανάλογων ταβερνών στην περιοχή.

υγ. ίσως στην βαθμολογία (ντομάτες) θα έπρεπε να υπάρχει και το 2.5, διότι την χθεσινή γεύση εκεί θα την κατέτασσα.

05 Φεβ 2015

Την προηγούμενη Κυριακή επισκεφτήκαμε το τρίγωνο στα καλύβια. Φτάσαμε στις 16:30 και γινόταν ο χαμός!! Ακόμα και ο εξωτερικός χώρος ήταν γεμάτος και όςα τραπέζια άδειαζαν ξαναγέμιζαν με πεινασμένους κρεατοφάγους!!

Είναι η ταβέρνα ορισμός της κρεατοφαγίας: λίγα ορεκτικά και σαλάτες και μετά κρέας και Άγιος ο θεός!

Οι μερίδες είναι τεράστιες, δεν ξέρω προφανώς οι κάτοικοι των Καλυβίων είναι δεινόσαυροι, δεν εξηγείται αλλιώς το μέγεθος των μεριδών οπότε προσοχή μην το παρακάνετε στην παραγγελία, αλλιώς τυχερό το σκυλάκι κατοικίδιο του καθενός που θα γευτεί από τα καλύτερα κρέατα των Αθηνών!!

Είμασταν 3 για την ακρίβεια 2,5 μιας και είχαμε μαζί έναν μπόμπιρα και παραγγείλαμε:

Ψωμί: καλό
Τζατζίκι: καλό
Πατζάρια: μέτρια
Λουκάνικο: εξαιρετικό και τεράστιο με το συμπάθειο
Πατάτες τηγ.: εξαιρετικές
Συκωτι: (αν και γενικά δεν μου αρέσει) εξαιρετικό
Παιδάκια: 1 κιλό, εξαιρετικά και με μπόλικο κρέας και κοκαλάκια
Κόκκινο κρασί: πολύ καλό μας το κέρασαν
Γιαούρτι με μέλι: πολύ καλό μας το κέρασαν

Χώρος ταβέρνας: λίγο αδιάφορη, πολύ καθαρά όμως, όταν καλοκαίριάζει έξω είναι ποιό ωραία

Σέρβις: το μαγαζί παρόλη την πολυκοσμία έχει ικανοποιητικό σε αριθμό προσωπικό και εξυπηρετεί τον κόσμο άμεσα με ευγένεια και αποτελεσματικότητα. Άλλοι στρώνουν, άλλοι φέρνουν τα σερβίτσια, άλλοι παίρνουν παραγγελία με λίγα λόγια δουλεύουν σαν ελβετικό ρολόι!

Κλείνοντας, το συστήνω σε όποιον έχει όρεξη για καλό κρέας, μην το παρακάνετε με την παραγγελία διότι οι μερίδες είναι τεράστιες και θα κοστίσει ανά άτομο γύρω στα 15-20 ευρώ το οποίο το θεωρώ πολύ τίμιο για την ποιότητα, την ποσότητα και την εξυπηρέτηση που προσφέρει.

02 Φεβ 2015

Όταν επιλέγουμε να πάμε για ιταλική κουζίνα πάντα καταλήγουμε στην trattoria. Έχοντας επισκεφθεί 3-4 φορές την Νάπολι (δεν σας το συστήνω να πάτε ΠΟΤΕ! ) για επαγγελματικούς λόγους μπορώ να πω ότι η trattoria είναι πανάξιος εκπρόσωπος της γνήσιας ναπολιτάνικης κουζίνας.

Το κατάστημα βρίσκεται σε έναν δρόμο ήπιας κυκλοφορίας και έχει 2 χώρους έναν για καπνίζοντες και έναν για μη. Αντίθετα με άλλες φορές την Παρασκευή που το επισκεφτήκαμε είχαν βάλει τους καπνίζοντες στην κεντρική αίθουσα. Έχει έντονη διακόσμηση και στους δύο χώρους και η όλη ατμόσφαιρα είναι μιας ωραίας παραδοσιακής ιταλικής τρατορίας.

Ημασταν 6 άτομα, είχαμε κάνει κράτηση, το μαγαζί το βράδυ της Παρασκευής γέμισε σχεδόν στο 80/100, βέβαια ο χώρος των καπνιστών θά έλεγα 100/100 ως γνωστοί θεριακλήδες!

Παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Πίτσα fondutella: εξαιρετική
Σαλάτα εποχής με προσούτο, μοτσαρελα σε φωλιά παρμεζάνας: πολύ καλή
Καρπάτσιο μπρεζαολα: πολύ καλό
Ψητά λαχανικά που τα φέρνουν πάνω σε ζυμαρι: πολύ καλό

Για κυρίως πήραμε: ( πέρα από του καταλόγου υπάρχουν και αρκετά πιάτα ημέρας)

2 amatriciana: πολύ καλές αλλά ο ένας εκ των 2 που την πηρε του φάνηκε μικρή η μερίδα
1 paccheri salmone: πολύ καλό
1 μπιφτεκακια σχάρας με ψιλοκομμένη ντομάτα: πολύ καλό

1 πιάτο ημέρας: νιόκι με μπρόκολο και λουκάνικο: Η κοπελια μου που το παρήγγειλε θα το προτιμούσε από οτι είπε χωρίς λουκάνικο (άσχετη είναι: )) )εγώ που το δοκίμασα θα έλεγα ότι ήταν εξαιρετικό πιάτο με πολύ έντονη γεύση!
Και ο τελευταίος παρήγγειλε κάτι που δεν θυμάμαι αλλά ξέρω οτι το τσάκισε!!

Επιλέξαμε με το φαγητό μας κόκκινο κρασί χύμα που ήταν συμπαθητικό

Για επιδόρπιο πήραμε 2 σουφλέ σοκολάτας -πολύ ωραία- και 1 τιραμισού -συμπαθητικό-.

Στο τέλος μας κέρασαν λεμοντσέλο.

Εν κατακλείδι, μια παραδοσιακή ιταλική τρατορία σε πολύ ωραίο περιβάλλον, με καλό σέρβις, πολύ καλή ποιότητα, μεγάλες χορταστικές μερίδες ( με εξαίρεση τον έναν φίλο) με τιμές λίγο τσιμπημένες.

25 Ιαν 2015

Επισκέφθηκαμε το επι το λαϊκοτερων μεσοβδόμαδα κατόπιν των διθύραμβικων κριτικών που είχαμε διαβάσει. Φτάσαμε στις 19:30 και βρήκαμε εύκολα να παρκάρουμε στον παρακείμενο δρόμο. Η πρώτη εντύπωση ειναι μια εντυπωσιακή νεοκλασική μονοκατοικία, ωραία φωτισμένη με άνετη αυλή. Λόγο ώρας το μαγαζί ήταν τελείως άδειο οπότε μπορούσαμε να κάτσουμε όπου επιθυμούσαμε. Είμασταν 3 άτομα αρκετά πεινασμένα και στην πρώτη ανάγνωση του καταλόγου θέλαμε να τα πάρουμε όλα, αλλά τελικα επικράτησε η σύνεση, tρόπος του λέγειν:

Ψωμί- μέτριο
Τζατζίκι - καλό
Κολοκυθοκεφτέσες - καλοί
Κεφτέδες - κακοί
Σαλάτα επι το λαϊκότερων - καλή
Λουκάνικο- πολύ καλό
Κοτόπουλο μελωμενο - αδιάφορο
Παιδάκια κοτόπουλο με μουστάρδα- καλά
Κόκκινο κρασί χύμα - πολύ καλό
Σοκολατόπιτα - πολύ καλή (κερασμένη)

Το σέρβις του μαγαζιού ήταν καλό, οι μερίδες αξιοπρεπείς, η ατμόσφαιρα λίγο κρύα που μάλλον οφειλόταν στο οτι είχαμε πάει νωρις και μεχρι να φύγουμε ειχε μονο αλλα 2 τραπέζια γεμάτα.

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι καλύτερο, πιθανόν επειδή ήμουν επηρεασμένος από τις κριτικές οπότε η όλη εικόνα που μας έμεινε είναι ούτε κρύο ούτε ζέστη.
Θα το ξαναεπισκεπτούμε κάποια στιγμή στο μέλλον για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα.

21 Ιαν 2015

Λόγο ότι εργάζομαι κοντά στο αθηναικό, στο παρελθόν το επισκεπτόμουν τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα πλέον όμως πιο αραιά.

Το αθηναικό είναι ένα ζαχαροπλαστείο - εστιατόριο με μακρόχρονη ιστορία στον χώρο και πιστούς πελάτες. Η αλήθεια είναι ότι ο μέσος όρος ηλικίας προσεγγίζει τα 60φεύγα και ειδικά τα απογεύματα - βράδια νομίζεις ότι έχει βγει βόλτα το καπι.

Ο χώρος είναι προσεγμένος, ειδικά μετά την ανακαίνιση πριν μερικά χρόνια, και υπάρχει ξεχωριστός χώρος για καπνιστές, με μοναδικό μείον ότι όταν έχει κόσμο τα τραπέζια στον εσωτερικό χώρο είναι αρκετά κοντά το ένα με το άλλο.

Όπως είπα κυρίως απευθύνεται σε μεγάλης ηλικίας πελάτες αλλά λόγο του στησίματος του μαγαζιού προσωπικά εμένα δεν με πειράζει διότι έχει μια γραφικότητα.

Καθημερινά πέρα από τις επιλογές του καταλόγου που περιέχει φαγητά κυρίως μεσογειακής κουζίνας υπάρχει και μια επιλογή περίπου 10 μαγειρευτών πιάτων ημέρας. Λόγο κρίσης πλεόν ρωτούν εάν θέλεις ψωμί το οποίο το προσφέρουν ψημένο συνήθως με βούτυρο και πάστα ελιάς. Εγώ πάντα επιλέγω ένα από τα πιάτα ημέρας, και ανεξαρτήτος επιλογής οι μερίδες πάντα είναι μεγάλες και χορταστικές.

Τα φαγητά του είναι προσεγμένα με καλά υλικά φτιαγμένα και η γεύση θυμίζει σπιτικό φαγητό. Στο τέλος πάντα προσφέρουν κάποιο γλυκάκι, πχ εκλερ, αν κανείς δεν επιλέξει από την μεγάλη ποικιλία γλυκών που έχει τα οποία είναι στην βιτρίνα και η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο να αντισταθείς.

Η εξυπηρέτηση είναι άμεση και καλή, πιθανόν εδώ να παίζει ρόλο ότι είμαι και θαμώνας, αλλά σε γενικές γραμμές το μαγαζί δίνει την εντύπωση μιας καλοκουρδισμένης μηχανής που βέβαια εάν δεν συνέβαινε μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας θα ήταν περίεργο.

Κλείνοντας ερχόμαστε στο επίμαχο σημείο του λογαριασμού, πράγματι οι τιμές είναι τσιμπημένες αλλά κατά την άποψη μου αξίζει τα λεφτά του αφού κανείς τρώει καλό ποιοτικό φαγητό σε έναν προσεγμένο χώρο με σωστό σέρβις.

20 Ιαν 2015

Πήγαμε στον ψαρά την προηγούμενη Κυριακή για πρώτη φορά παρόλο που συχνάζουμε στην ευρύτερη περιοχή. Φτάνοντας ένας ευγενέστατος κύριος σου κάνει νεύμα να πάρει το ιχ, αν και η αλήθεια είναι ότι παρκινγκ βρίσκεις εύκολα εάν δεν σε πειράζει να περπατήσεις 2-3 λεπτά. Κράτηση δεν είχαμε κάνει αλλά μας βόλεψε η υπεύθυνη (λίγο ξινή) σε ένα τραπέζι για 2 άτομα στον εξωτερικό χώρο. Και η 2 χώροι του εστιατορίου είναι περιποιημένοι και γενικότερα η όλη διακόσμηση σου δίνουν μια καλή αίσθηση.

Με το που κάτσαμε μας ρώτησαν εάν θα φάμε ψάρι, και στην θετική ανταπόκριση μας, μας οδήγησαν στην κουζίνα για να επιλέξουμε. Η ποικιλία ψαριών μεγάλη, τα οποία φαίνονταν φρέσκα (δεν θα έλεγα ότι είμαι και εξπέρ των ψαριών) και επιλέξαμε μια συναγρίδα 1,4 κιλά.

Κατόπιν της επιλογής ψαριού η αλήθεια είναι ότι περιμέναμε αρκετά μέχρι να έρθει ένας σερβιτόρος για να μας φέρει καταλόγους και να συμπληρώσουμε την παραγγελία για ορεκτικά και ποτά. Η ώρα ήταν 14:00-14:30 περίπου το μαγαζί ήταν μισογεμάτο και υπήρχαν μόνο 2 σερβιτόροι να εξυπηρετούν όλα τα τραπέζια που προφανώς δεν αρκούσε.

Όταν κάποια στιγμή έκανε την εμφάνιση του ο σερβιτόρος για να παραγγείλουμε, τον κοιτάξαμε με απορία διότι ακόμα δεν είχαμε ούτε καταλόγους, οπότε πήγε να φέρει και έφερε, που συνεπάγεται και πάλι να περιμένουμε να ξανάρθει ώστε να παραγγείλουμε επιτέλους!! Εμφανίστηκε μετά από λίγο ο σερβιτόρος (ευγενέστατος οφείλω να ομολογήσω) και του παραγγείλαμε μια ποικιλία ορεκτικών για 2 και χύμα λευκό κρασί.

Η ποικιλία ορεκτικών πλούσια σε ποσότητα και ωραίες γεύσεις, υπερ-αρκετή για 2 άτομα και το χύμα κρασί πολύ καλό. Το ψάρι ήρθε ακριβώς την κατάλληλη στιγμή μόλις είχαμε τελειώσει τα ορεκτικά, το οποίο το είχαν ήδη ξεκοκαλίσει. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει, αλλά υπάρχουν πελάτες που θέλουν πρώτα να δουν το ψάρι και εάν δεν επιθυμούν να το ξεκοκαλίσουν μόνοι τους να το κάνει ο σερβιτόρος.

Η συναγρίδα ήταν ωραία ψημένη και φρεσκότατη, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν έμεινε τίποτα.

Επειδή είχαμε σκάσει από το φαγητό δεν θέλαμε ούτε επιδόρπιο ούτε καφέ παρά μόνο να πληρώσουμε και να φύγουμε για να πάμε να αράξουμε στον καναπέ στο σπίτι. Και πάλι αναμονή για τον λογαριασμό ο οποίος όταν ήρθε ήταν ο αναμενόμενος για τέτοιο μαγαζί.

Με εξαίρεση την καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση, δεν χάθηκε ο κόσμος να προσλάβουν έναν ακόμη σερβιτόρο, είναι ενα καλό εστιατόριο και μια καλή επιλογή για ψάρι στα βόρεια προάστια.

15 Ιαν 2015

To αγάνι το επισκέπτομαι 4-5 χρόνια από όταν βρισκόταν στην Αλσούπολη. Τότε στεγαζόταν σε ένα γωνιακό μαγαζι, το οποίο εάν δεν σου είχαν συστήσει να πας, θεωρώ ότι περνώντας από έξω αποκλειεται να σταμάταγες.

Ο εξωτερικός χώρος ήταν μετριότατος και εσωτερικά τα τραπέζια οι καρέκλες κτλ σου έδιναν την εντύπωση ότι ο ιδιοκτήτης είχε βάλει ότι του είχε περισσέψει στην αποθήκη. Αφού περνούσε η πρωτη έκπληξη (για τους νέους πελάτες) ερχόταν ο μετρ, μαγειρας, ιδιοκτήτης -τα κάνω όλα- Στάθης.

Και εκεί άρχιζε και συνεχίζει και σημερα η νέα έπληξη (ο νέος χώρος επίσης πολύ μέτριος και αδιάφορος) όπου ο Στάθης σε κατευθύνει στις σωστές γεύσεις οι οποίες η μία είναι καλύτερη από την άλλη.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να σχολιάσω το μενού μιας και όλα αυτά που προσφέρονται είναι εξαιρετικά, αλλά μπορώ να πω ότι κανείς τρώει εξαιρετικό φαγητό, ψιλοψαγμένο που φέρνει σε gourmet αλλά σε νορμάλ τιμές. Όπως κάποιος έγραψε το φαγητό είναι επιπέδου Βαρούλκου αλλά σε λογικές τιμες και προσφέρεται ακόμα και για επαγγελματικά ραντεβού με ξένους οι οποίοι θα γευτούν gourmet ελληνική κουζίνα.

Εξίσου σημαντικό ότι παρόλη την επιτυχία του, μιας και από το αγάνι έχουν παρελάσει διάφοροι κοσμικοί, πολιτικοι κτλ η εξυπηρέτηση και η ποιότητα συνεχίζουν να είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα με μόνη ένσταση για τον μετριότατο χώρο.

13 Ιαν 2015

Στον Κώστα πάμε μια φορά τον μήνα. Η ποιότητα και η εξυπηρέτηση είναι πάντα καλή.

Τα μαγειρευτά του πολύ προσεγμένα, οι ένδοξοι κεφτέδες σταθερή αξία, η φάβα και η τυροκαυτερή του μνημειώδης. Η εξυπηρέτηση είναι άμεση και με ευγένεια και ακόμα και ημέρες που έχει πολύ δουλεία δουλεύουν άψογα.

Τα μείον του μαγαζιού κατά την άποψη μου είναι η περιορισμένη επιλογή επιδορπίου, συνήθως έχει μόνο χαλβά, και ο χώρος είναι μέτριος παρόλη την ανακαίνιση και μερικές φορές ανάλογα που κάθεσαι κάνει κρύο.