Ο ΜΕΖΕΚΛΗΣ

Μέλος από: Ιαν 2015

Τρίτη βράδυ 27/01/2015, πήγαμε στο μαγαζί 4 άτομα χωρίς κράτηση, είχα διαβάσει αρκετές κριτικές πριν αποφασίσω να πάω και αρκετές από αυτές αρνητικές.

Ο χώρος χωρίζεται σε δυο μέρη ένα εξωτερικά που το χειμώνα είναι σκεπασμένο και το καλοκαίρι ανοίγει από πάνω και ένα εσωτερικά που έχει και δεύτερο όροφο. Εμείς καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο στον κάτω όροφο, ήταν πολύ όμορφα με ξύλινο πάτωμα και πέτρινους τοίχους με διάφορα διακοσμητικά όπως (βαρέλια, εικόνες κρητικών και μαντινάδες γραμμένες στους τοίχους), μου άρεσε αρκετά σαν χώρος. Εκείνη την ώρα το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο καθώς έτυχε να έχει και ζωντανή κρητική μουσική, έμαθα βέβαια ότι αυτό δεν γίνεται συχνά.

Το σέρβις ήταν αρκετά καλό και γρήγορο, μας ρώτησαν αν έχουμε κάνει κράτηση και αφού δεν είχαμε κάνει μας πρότειναν 2-3 τραπεζάκια που θα μπορούσαμε να κάτσουμε, οι σερβιτόροι ήταν σοβαροί και ευγενέστατοι δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Οι παραγγελίες δεν άργησαν καθόλου να έρθουν στο τραπέζι.

Παραγγείλαμε 6 πιάτα
1) ένα ραβασάκι δηλαδή γραβιέρα με σουσάμι και μέλι, αρκετά καλό αν σας αρέσει ο συνδυασμός γλυκού αλμυρού,

2) ένα ντάκο, κλασικός με ντοματούλα και τυρί,

3) μια μερίδα μπουκιές κοτόπουλου με μανιτάρια, ήταν πολύ καλό με ζωμό λευκού κρασιού για βούτες,

4) μια μερίδα γαμοπίλαφο, αρκετά καλό γευστικά και πολύ μεγάλη μερίδα με μπόλικο ρύζι και τρία μεγάλα κομμάτια κρέας,

5) μια μερίδα ψαρονέφρι με στάκα, αρκετά καλά ψημένο συνοδευόταν με πατάτες με φλούδα και σαλάτα λάχανο,

6) μια μερίδα κόκορα κρασάτο με χυλοπίτες και τυρί τριμμένο, όλα τα λεφτά και αυτή μεγάλη μερίδα. Όσον αφορά το ποτό 1 κιλό κρασάκι λευκό αρκετά καλό και ελαφρύ, δυο coca cola και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.

Οι τιμές του καταλόγου είναι γενικά λίγο τσιμπημένες άλλα πιστεύω ότι το φαγητό και γευστικά και απο ποσότητα άξιζε τα λεφτά του. Πληρώσαμε 63,90 ευρώ 4 άτομα.

Θα ξαναπήγαινα μου άρεσε πολύ η όλη ατμόσφαιρα…

Κυριακή βράδυ 25/01/2015, ήθελα κάτι γλυκό και ήταν κάπως αργά, είχα διαβάσει κριτικές για την συγκεκριμένη κρεπερί και έτσι αφού ήμουν κοντά σκέφτηκα να την δοκιμάσω.

Ο χώρος είναι πολύ καθαρός, έχει δίπλα ακριβώς από το μαγαζί 5-6 τραπεζάκια με σκαμπό σε κλειστό χώρο, είναι λίγο μικρός βέβαια αλλά αρκετά καλός για κρεπερί.

Το σέρβις δεν παίζεται, πρώτα από ευγένεια, δεύτερον από σβελτάδα και στην παραγγελία και στην παρασκευή της κρέπας, τρίτον πολύ καθαρός με τα γάντια του και τα όλα του μπράβο...

Παρήγγειλα μια κρέπα γλυκιά με σοκολάτα μπισκότο μπανάνα, πρώτον πολύ καλή ζύμη και στο ψήσιμο και στην γεύση, δεύτερον ο συνδυασμός των υλικών όσον αφορά την ποσότητα πολύ καλός να μην ξεχειλίζει η κρέπα αλλά να είναι και χορταστική, γενικά γευστικά ήταν πολύ καλή.

Όσον αφορά τις τιμές φυσιολογικές και αρκετά καλές με μεγάλη ποικιλία στα υλικά όχι μόνο στις αλμυρές αλλά και στις γλυκές κρέπες για πολλούς συνδυασμούς ανάλογα με την όρεξη.

Πολύ δυνατή κρεπερί με τα όλα της σε πολύ καλό σημείο από θέμα πρόσβασης δεν υπάρχει περίπτωση, θα ξαναπάω σίγουρα…

Τρίτη βραδύ 20/01/2015, έτυχε να πέρνα από το συγκεκριμένο μαγαζί και ήθελα κάτι γρήγορο για φαγητό. Είδα κόσμο και μπήκα.

Ο χώρος εσωτερικά αρκετά καθαρός όχι κάτι το ιδιαίτερο απλά ένα ακόμα σουβλατζίδικο για όρθιο και γρήγορο φαγητό με δυο τραπεζάκια και σκαμπό, όμως ακριβώς απέναντι από το μαγαζί υπάρχει χώρος κλειστός επάνω στην πλατεία με 5-6 τραπεζάκια.

Το σέρβις αρκετά γρήγορο με 3-4 υπαλλήλους που ψήνουν και ετοιμάζουν το φαγητό.

Παρήγγειλα 1) μια σαλάτα Caesar’s με κοτόπουλο μαρούλι iceberg κρουτον παρμεζάνα και σος, όλα τα υλικά ήταν φρέσκα και η σος πολύ καλή, δεν μου άρεσε που αντί για κρουτον είχε πίτα κομμένη αρκετά σκληρή και μου άρεσε πολύ που αντί για κοτόπουλο φιλέτο είχε γύρο κοτόπουλο,

2) τρία καλαμάκια κοτόπουλο σκέτα, ήταν πολύ καλά ψημένα και αρκετά γευστικά και συνοδευόταν με ψωμάκι και αυτό ψημένο. Το μόνο αρνητικό ότι δεν ψήνονται στα κάρβουνα.

Οι τιμές αρκετά καλές. Πλήρωσα 10 ευρώ με νεράκι.
Πιστεύω ότι το φαγητό ήταν αρκετά καλό για σουβλατζίδικο και πολύ καθαρό όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο.

Δευτέρα βράδυ 12/01/2015, πήγαμε στο μαγαζί 2 άτομα πιο πολύ από περιέργεια και για να πιούμε ένα ποτηράκι κρασί.

Ο χώρος εσωτερικά χωρίζεται σε καπνίζοντες και μη, πράγμα που πιστεύω πως είναι πολύ καλό ειδικά όταν υπάρχουν στην παρέα παιδιά, είναι αρκετά ευρύχωρα και καθαρά με απλή διακόσμηση. Η μουσική παίζει αρκετά χαμηλά, καλό ή κακό ο καθένας όπως το βλέπει εμένα μου άρεσε.

Το σέρβις είναι αρκετά γρήγορο και καλό, ο σερβιτόρος ήρθε κατευθείαν για παραγγελία και σε ένα δεκάλεπτο περίπου ήταν όλα στο τραπέζι.

Παραγγείλαμε τρία πιάτα 1) μια πατάτες τηγανιτές, αρκετά καλές και όχι κατεψυγμένες, 2) μια γραβιέρα με μπέικον μέλι και σουσάμι, παρά πολύ καλό αν σας αρέσει ο συνδυασμός γλυκού αλμυρού και 3)ένα κοτόπουλο μαστιχάτο σε φώλια κανταϊφιού με μπέικον και λευκή σάλτσα, αρκετά χορταστικό και γευστικό πιάτο με μια ιδιαίτερη γεύση μαστίχας και ούζου, αν και η ποσότητα κατά την γνώμη μου και της λευκής σάλτσας άλλα και της φωλιάς κανταϊφιού θα έπρεπε να είναι πιο μικρές. Όσον αφορά το ποτό ½ κιλό ροζέ κρασάκι αρκετά καλό και ελαφρύ.

Οι τιμές του καταλόγου είναι γενικά τσιμπημένες άλλα εφάμιλλες με την ποιότητα των πιάτων του. Πληρώσαμε 31 ευρώ.

Πιστεύω ότι το φαγητό αξίζει τα λεφτά του, η ατμόσφαιρα πιστεύω πως είναι πολύ κατάλληλη για ένα ρομαντικό δείπνο άλλα και για παρέες που ψάχνουν ποιοτικό και ιδιαίτερο φαγητό. Θα το ξανά επισκεφτώ σίγουρα…