vahil

Μέλος από: Ιαν 2015

26 Νοε 2015

"Κατηφορίζαμε τις θάλασσες παρέα
Και τα νησιά μας χαιρετούσαν μεθυσμένα
Μας τραγουδουσανε πουλιά παραδεισένια
Ήταν ωραία η ζωή.. Ήταν ωραία"

Υπάρχουν στιγμές που επιστρέφουμε στα παιδικά μας χρόνια.. Εικόνες από μια παλιά συναυλία του Παύλου απ τα Ξύλινα Σπαθιά στο θέατρο Βράχων, τα πρώτα φιλιά και μπάλα στις γειτονιές.. Μπορεί η γεύση ενός φαγητού να μας γυρίσει πίσω στα χρόνια ; δεν ξέρω αλλά..

Η γευστική γωνία είναι ένα σουβλατζίδικο που μεγάλωσα. Ένα σουβλατζίδικο που διαφοροποιούνταν από τα υπόλοιπα, στις σως που συνόδευες τα κρέατα. Ποικιλία μεγάλη δεν είχε.. Γύρος χοιρινό.. Γύρος Κοτόπουλο.. Μπιφτέκι. Επέλεγες ένα από τα 3 και τα συνόδευες με: σως γεύσης ( σως φέτας μουστάρδας με ντομάτα ) - σως σοβιέτ ( ρωσική σαλάτα με ντομάτα ) και σως αλέκτωρ ( λάχανο μαγιονέζα.. τύπου coleslaw!!! ).

Η γευστική γωνία ξαναλειτουργεί εδώ και ένα χρόνο, μετά από ένα διάστημα 10 ετών που αποφάσισε να κλείσει. Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρω ότι το κατάστημα τότε δεν έκανε delivery.. Είχε μόνιμη ουρα ατόμων μπροστά σου.. Και όταν έκλεινε για διακοπές μεγάλης εβδομάδας η και Χριστουγέννων.. Ξέχναγε να ανοίξει!!!

Εάν ο δρόμος σας, σας βγάλει στην Φορμίωνος αξίζει να δοκιμάσετε ένα διαφορετικό σουβλάκι. Υπάρχουν συνδυασμοί must taste, όπως τυλιχτο με μπιφτέκι σοβιέτ και τα αγαπημένα μου γύρο χοιρινό γεύση και γύρο κοτόπουλο αλέκτωρ. Μάλιστα τώρα τελευταία έχει λανσάρει και ένα καινούριο σουβλάκι pizza! Όπως θα καταλάβατε ο καινούργιος ιδιοκτήτης του μαγαζιού επιμένει στην ίδια συνταγή επιτυχίας.

Ποιοτικά θεωρώ ότι είναι ένα κλικ παραπάνω.. από τον μέσο όρο των συνοικιακών σουβλατζίδικων. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια και σε συνδυασμό με την κρίση κυνηγάμε τα "καθαρά κρέατα" με το ντουφέκι.. Όσες φορές επισκέπτομαι το πατρικό μου, παραγγέλνουμε.. χωρίς να κάθεται βαρύ το φαγητό.

Εάν καταφέρουν να κρατήσουν καθαρά τα κρέατα και δεν τα πειράξουν... όπως συμβαίνει με την πλειοψηφία των περισσοτέρων, νεοελληνικών, μετά κρίσης σουβλατζίδικων, θεωρώ ότι δεν θα έχουν πρόβλημα..

οι εποχές τύπου" έλα μωρε σουβλάκι είναι θα το φάνε έτσι και άλλιως ".. έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

21 Νοε 2015

" Καλώς ήρθατε στο δεύτερο σπίτι σας "

Γοητευτικός, ζεστός εσωτερικός χώρος με το ξύλο να κυριαρχεί τόσο στην διακόσμηση όσο και στα έπιπλα. Το βρετανικό αυτό στυλ ( που τόσο λατρεύω) δεν βαραίνει τον χωρο.. Σε αυτό συντελεί, η τοποθέτηση ενός μικρού αίθριου στο βάθος καθώς και η τοποθέτηση 2 αναπαυτικών καναπέδων που αγγίζουν μια υπέροχη old fashioned βιβλιοθήκη.

Στο common secret θα πάμε χειμώνα.. ;

Για μενα, σιγουρα ναι. Εκείνες τις Κυριακές που ζητάμε να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα μας. Εκείνες τις Κυριακές που ζητάμε να επικοινωνήσουμε με τον άνθρωπο μας.

Στο common secret θα πάμε για να φάμε ;

εξαρτάται από το βαλάντιο του καθενός.. Δοκιμάζοντας πιάτα όπως σαλάτα με Σολωμό και μπεργκερ γαλοπούλας, θα χαρακτήριζα το μενού ποιοτικό, αλλά σε καμία περίπτωση τιμολογιακά ορθό. Υπολογίστε για 2 γευστικά πιάτα ( εκ των οποίων το ένα είναι σαλάτα) χρειάζεστε 28 ευρώ.

Προτιμώ χίλιες φορές να απολαύσω κάτι από την πλούσια συλλογή τους σε τσάι, μαζί με ένα υπέροχο mille feuille, ή ένα πλατό από μικρά κέικ, μπισκότα και κρουασάν ( αρκετά για να γλυκάνουν 2 άτομα).

Το common secret.. Κρυμμένο σε ένα στενό επί της Κηφισιάς.. δίπλα από γνωστή αλυσίδα σούπερ μαρκετ.. δεν είναι το δεύτερο σπίτι μου

Είναι το εσωτερικά πανέμορφο μικρό αρχοντικό, που οπότε το επισκέπτομαι.. ξεφεύγω από την καθημερινότητα μου.

Τώρα που πλησιάζουν γιορτινές - Ο θεός να τις κάνει - ημέρες.. αξίζει περισσότερο μια επίσκεψη

21 Νοε 2015

Για όσους έρχονται.. από νότιες παραλίες

Το " χειμερινό " Baku.. βαπτίστηκε σε in-home Malabar χωρίς να χάσει ίχνος από την εκλεπτυσμένη ποιότητα του. Εγγυητής της γεύσης παραμένει ο σεφ Παναγιώτης Γιακαλής, με υλικά που διαφημίζουν και προσφέρονται από την φάρμα τους. Φρέσκα αυγά.. καθώς και κάθε είδους βιολογικά λαχανικά και φρούτα.. αποτελούν την πρώτη ύλη των πιάτων τους.

Το πρόβλημα ωστόσο είναι πώς για να έχεις την δυνατότητα να τα γευτείς, χρειάζεσαι μια περιουσία. Ίσως καιι όχι..

Πολλά μπράβο στους ιδιοκτήτες του margi.. που συνεχίζουν την πολιτική που ξεκίνησαν με το καλοκαιρινό αδερφάκι του Baku.. σε ακόμη καλύτερη μέρα. Τις κρύες χειμωνιάτικες Πέμπτες μας καλοδεχονται στην υπεροχα διακοσμημενη σαλα τους..

Μας προσφέρουν και δοκιμάσαμε καταπληκτική σούπα κουνουπιδιού σαν starter.. Έναν εξαίσια μαγειρεμένο σολομό με φάβα και σως πορτοκαλιού. Στο τέλος προσφέρουν για γλυκό creme brulee μαστίχας με παγωτό.

Έχει και άλλες επιλογές που δυστυχώς μου διαφεύγουν..

To value for money διασφαλίζεται και με το παραπάνω θα έλεγα.. Αφού η κοστολόγηση του αναφερόμενου μενού τιμάται στα 25 ευρώ..

Οποιος έχει γευτεί τις καλοκαιρινές προτάσεις - απο τα χέρια του νεαρού μαθητευόμενού μάγου της σπονδής.. - θα καταλάβει..

HOMEY THURSDAYS - happy Thursdays

17 Νοε 2015

Ήθελα πολύ καιρό να καταθέσω την εμπειρία μου για την συγκεκριμένη πασίγνωστη αλυσίδα εστιατορίων.

Τα Fridays μου αρέσουν.. Τα έχω επισκεφτεί άπειρες φορές.. ειδικότερα του Κολωνακίου και της Κηφισιάς.. Και νομίζω πως θα συνεχίσω να τα επισκέπτομαι.. Ο λόγος ;

Σίγουρα δεν είναι η ποιότητα του φαγητού καθαυτή. Υπάρχουν πολλοί ανταγωνιστές που προσφέρουν την ίδια, η και καλύτερη ποιότητα μπεργκερ.. Και σε καλύτερες τιμές.. (Αν και εγώ προτιμώ περισσότερο τις πικάντικες φτερούγες κοτόπουλου μαζί με μια πράσινη σαλάτα και ένα ποτήρι ουίσκι).

Στα Fridays θεωρώ ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει η άνεση που σου δίνει ο χώρος και οι οι ίδιοι οι πελάτες του. Τι θέλω να πω.. Με κάνει να αισθάνομαι το ίδιο άνετα και χαλαρά είτε βρίσκομαι με κοστούμι μετά την δουλειά για επαγγελματική συζήτηση.. Είτε φυσικά με αγαπημένη παρέα για κουβέντα.. Μουσική... και μπάλα στην τηλεόραση.. Αυτό που μου αρέσει επίσης είναι ότι θα δεις από πιτσιρικάδες.. Μέχρι τύπους εγκλοβισμενους σε κουστούμια, σαν την αφεντιά μου.

Τις τιμές τους δεν της λες και φθηνές.. Το φαγητό δεν θα σε κάνει να γράψεις διθυραμβικές κριτικές.. αλλά στο τέλος της ημέρας.. όταν θελήσω να πάω κάπου χωρίς να το πολυσκεφτώ για να χαλαρώσω θυμάμαι τα..

11 Νοε 2015

Σάββατο 24 /10 και με την καλύτερη των διαθέσεων, επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο χώρο, παρέα 4 ατόμων. Όπως πολύ σωστά έχει ειπωθεί από προηγούμενες κριτικές, τόσο η πρόσβαση όσο και το παρκινγκ είναι πολύ εύκολη, καθότι το μαγαζί βρίσκεται σε έναν από τους κεντρικότατούς δρόμους του Αμαρουσίου.

Ο χώρος του εστιατορίου σε προδιαθέτει θετικά για μια όμορφη βραδιά, καθότι έχουν τοποθετήσει τα τραπέζια σε ικανοποιητικη απόσταση, συμβάλλοντας στο να μπορεί να κουβεντιάσει κανείς με την παρέα του χωρίς να μπερδεύονται με ομιλίες διπλανών τραπεζιών. Επιπρόσθετα ο απαλός φωτισμός στον χώρο με συνοδεία επιλεγμένης μουσικής δίνουν μια αίσθηση ζεστασιάς και οικειότητας. Πολλά μπράβο σε αυτό το κομμάτι.

Αναφορικά με το φαγητό, επιλέξαμε ικανοποιητικότατο και γευστικότατα sushi.. sashimi roles τα οποία αποτελούν εξαιρετικά value for money.

Το κυρίως που θελήσαμε να δοκιμάσουμε ήταν κριθαροτο με γαρίδες.. Το συγκεκριμένο πιάτο (4 στον αριθμό) ήρθαν με μια μικρή σχετική καθυστέρηση από την κουζίνα διότι και τα 4 ήταν χλιαρά. Σαν να είχαν ξεχαστεί στον πάγκο της κουζίνας τους.. Το επισημάναμε στον σερβιτόρο σαν απλή παρατήρηση χωρίς διάθεση αλλαγής. Αυτό που μας προβλημάτισε ωστόσο ήταν ότι όσο περνούσε η ώρα το μαγαζί γέμιζε με αποτέλεσμα κάποια στιγμη στα περισσότερα τραπέζια εντός του χώρου να παρατηρούμε να έχουν ανάψει από τσιγάρα.. μέχρι και πούρα!

Όταν επιτρέπεται λοιπόν το κάπνισμα και τα πούρα!!! σε έναν κλειστό χώρο το τελευταίο που καταλαβαίνει κανείς ειναι η γεύση του φαγητού. Η συγκεκριμένη αναφορά δεν έχει να κάνει στο αν ειναι κάποιος αντικαπνιστής, αλλά πρωτίστως στο δικαίωμα μου να φάω χωρίς να αναπνέω το πούρο των διπλανών μου. Είναι καθαρά προσωπική άποψη, και κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε και να σεβόμαστε και όσους ενοχλούνται με την μυρωδιά των τσιγάρων - πούρων

Κρίμα διότι και το φαγητό και ο χώρος σε προδιαθέτουν να θελήσεις να το ξαναεπισκεφτεις. Δημιουργούν μια πολύ φιλική ατμόσφαιρά.

ΥΓ η βαθμολογηση στην γεύση, και στον χώρο ήταν αρχικά χαμηλότερη. Δεν θα έπρεπε ωστόσο η αστοχία της μισης βραδιάς να επηρεάσει την συνολική κριτική μου άποψη. για αυτό θα ήθελα σε δεύτερο επίπεδο να την διορθώσω.