dimitra9

Μέλος από: Ιαν 2015

18 Απρ 2015

Στην ´Kuzina´ έχω φάει τρεις φορές. Χθες ήταν η πιο πρόσφατη επίσκεψη μου εκεί. Επέλεξα το μενού των 19 ευρώ. Είναι το μόνο που συμφέρει γιατί τα υπόλοιπα μεμονωμένα πιάτα είναι ακριβά.

Το μενού σου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξεις ανάμεσα σε ένα συγκεκριμένο ορεκτικό ή σαλάτα, ανάμεσα σε δυο κυρίως πιάτα και ανάμεσα σε ποτήρι μπύρα ή κρασί. Για επιδόρπιο υπάρχει μια μόνο επιλογή.

Η σαλάτα συνηθισμένη, χωρίς να έχει κάποιον ιδιαίτερο χαρακτήρα. Το κυρίως πιάτο που πήρα ήταν χοιρινό σιγομαγειρεμένο για 12 ώρες. Πολύ μαλακό το κρέας και ωραία σάλτσα. Το επιδόρπιο ήταν παγωτό, αδιάφορο σαν γεύση.

Το σέρβις πολύ ευχάριστο και φιλικό. Ο χώρος έξω απλός, ενώ στο εσωτερικό έχει πολύ προσεγμένη εμφάνιση. Επίσης, μπορείτε, αν τύχει, να δείτε και τον σεφ κύριο Τσανακλίδη μέσα στο μαγαζί!

Σε γενικές γραμμές είναι ένα συμπαθητικό εστιατόριο, ακριβό σε σχέση με αυτό που προσφέρει, όμως βρίσκεται σε πολύ ωραίο σημείο στο Θησείο. Νομίζω ότι χρειάζεται να προστεθούν και άλλες επιλογές στο μενού της προσφοράς, ώστε να προσελκύσει περισσότερο κόσμο.

27 Μάρ 2015

Για αυτό το εστιατόριο, είχα ακούσει πολύ καλά λόγια από φίλους. Το είχα υπόψη μου γιατί μου αρέσει πολύ το sushi και χθες βρήκα την ευκαιρία να πάω.

Το μαγαζί βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο στο Σύνταγμα. Έχει λίγα τραπεζάκια έξω και στον εσωτερικό χώρο τα πιο πολλά τραπέζια είναι σε στυλ bar. Μάλιστα γύρω γύρω από τον μικρό χώρο της κουζίνας του μαγαζιού, η οποία είναι ανοιχτή, υπάρχει μία μπάρα όπου κάθονται όλοι οι πελάτες μαζί.

Η ατμόσφαιρα πολύ νεανική και ο μέσος όρος ηλικίας των πελατών κάτω από τριάντα. Το ντεκόρ μοντέρνο, μίνιμαλ με βάση το γκρι χρώμα και κάποιες ξύλινες λεπτομέρειες. Όλο το προσωπικό και το στυλ του μαγαζιού είναι international.

Ημασταν δύο άτομα και πήραμε τρία πιάτα. Το κάθε ένα είχε 6 με 8 κομμάτια sushi. To menou ήταν επίσης απλό, οπότε σε διευκολύνει να διαλέξεις. Πήραμε δύο πιάτα με βάση τον σολωμό και ένα με βάση τη γαρίδα. Η ποιότητα του φαγητού εξαιρετική. Πολύ καλή γεύση και φρέσκα υλικά. Είδα ότι είχε και ωραίες σαλάτες, που πήρε η παρέα στο διπλανό τραπέζι. Επίσης, το πιάτο είχε και ωραία παρουσίαση, είχαν φτιάξει όμορφα σχεδιάκια με αγγουράκια, οπότε το φαγητό ήταν όχι μονο νόστιμο, αλλά και ευπαρουσίαστο.

Για τα τρία πιάτα πληρώσαμε τα δύο άτομα μόλις 11,5 ευρώ. Απίστευτα προσιτή τιμή για αυτό το είδος φαγητού που θεωρείται ένα από τα πιο ακριβά. Ευχαριστήθηκα πολύ το sushi σε αυτό το μαγαζί και κυρίως χάρηκα που λόγω των χαμηλών τιμών του μπορώ να πηγαίνω τακτικά. Σαν συνολική εικόνα, είναι ένα φρέσκο, μοντέρνο και νεανικό μαγαζί.

Αν αγαπάς το sushi, δοκίμασε οπωσδήποτε αυτό το εστιατόριο!

22 Μάρ 2015

Έχω επισκεφθεί το υπέροχο Μουσείο της Ακρόπολης αρκετές φορές, όμως δεν είχε τύχει ποτέ να φάω η να πιω καφέ στο εστιατόριο.

Λίγες μέρες πριν το επισκέφθηκα. Για τη θέα δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανεις την μοναδική θέα μέσα από τις μεγάλες τζαμαρίες. Υπάρχουν τραπέζια και έξω, όπου θα είναι πανέμορφη εμπειρία να έχει κανείς τους καλοκαιρινούς μήνες.

Το μενού βασίζεται σε παραδοσιακά υλικά που παρουσιάζονται σε μια μοντέρνα εκδοχή. Δοκίμασα τραχανά με μπουκίτσες κοτόπουλο και μανιτάρια. Η παρουσίαση ήταν σε στυλ Ριζότο. Μεγάλη μερίδα με προσεγμένη εμφάνιση. Η γεύση πολύ καλή και η υφή του φαγητού επίσης.

Μοντέρνα κουζίνα με σεβασμό στο παραδοσιακό ελληνικό φαγητό. Επίσης, αξίζει να αναφερθεί το ψωμάκι που ήταν πολύσπορο και πραγματικά πολύ νόστιμο και ιδιαίτερο. Η παρέα μου πήρε μια σούπα βελουτέ και μια πράσινη σαλάτα. Παρόλο που δεν τα δοκίμασα, τα σχόλια και για αυτά τα πιάτα ήταν πολύ καλά.

Το σέρβις γρήγορο και τα πρόσωπα χαμογελαστά. Μετά το φαγητό, πήρα και καφέ ελληνικό. Οι τιμές των καφέδων είναι πολύ λογικές. Για το φαγητό οι τιμές είναι λίγο ακριβές, όμως αξίζει δεδομένου του που βρίσκεσαι. Το να έρθετε εδώ αποτελεί εμπειρία. Θα απολαύσετε θέα και νόστιμο φαγητό.

17 Μάρ 2015

Βρήκαμε αυτό το εστιατόριο από ένα site προσφορών. Το κυρίως πιάτο που διαφημιζόταν ήταν η γαριδομακαρονάδα.

Καταρχήν το εστιατόριο βρίσκεται πολύ κοντά σε στάση μετρό, οπότε είναι εύκολο να έρθει κανεις. Ο χώρος καθώς μπαίνεις είναι φιλόξενος και σου βγάζει οικογενειακή ατμόσφαιρα. Επισης ο νεαρός που μας σέρβιρε ήταν πολύ ευγενικός και χαμογελαστός.

Όσον αφορά στο μενού, στην αρχή μας έφεραν μια πράσινη σαλάτα. Δροσερή και μεγάλη σε ποσότητα. Επίσης η προσφορά συμπεριελάμβανε και τρία ορεκτικά: Τζατζίκι, πατάτες τηγανητες και ντοματοκεφτεδες. Όλα πολύ ωραία και εύγευστα.
Ακόμη μας έφεραν μισό κιλό λευκό κρασί, που μάλλον ήταν ρετσίνα, ένα μπουκάλι νερό και φυσικά ψωμάκι. Όλα τα παραπάνω ήταν στην προσφορά που είχαμε κλείσει.

Τέλος, το κυρίως πιάτο, η γαριδομακαροναδα, ήταν σε γενναία ποσότητα και είχε δυο μεγάλες γαρίδες. Η γεύση αυτού του πιάτου ήταν μάλλον αδιάφορη. Ίσως χρειαζόταν να προστεθούν περισσότερα αρωματικά. Τέλος, μας έφεραν και ένα συμπαθητικό επιδόρπιο.

Για όλα τα παραπάνω, η τιμή 13 ευρώ ανά άτομο, μέσω της προσφοράς, άξιζε πραγματικά. Θα ξαναπηγαινα σίγουρα. Νομίζω ότι το εστιατόριο αυτό είναι ιδανικό για οικογένειες γιατί υπάρχει και αυλή για να παίξουν τα παιδιά.

16 Ιαν 2015

Έχω επισκεφθεί την Οιναποθήκη τρεις φορές. Κάθε φορά μαγεύομαι από την ποιότητα του κρασιού, καθώς και από τα υπέροχα μεζεδάκια.

Το μαγαζί βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο πολύ κοντά στο Καλλιμάρμαρο. Στην αρχή εντυπωσιάζεσαι από την παλιά ξύλινη πόρτα στην είσοδο του μαγαζιού. Ο Θανάσης, ο ιδιοκτήτης είναι πάντα εκεί για να σε καλωσορίσει με την αυθεντική, νησιωτική φιλοξενία του.

Η Οιναποθηκη είναι εξειδικευμένη σε μοναδικής γεύσης ελληνικά κρασιά. Το άρωμα και η αυθεντικότητα τους μπορούν να ικανοποιήσουν τα γούστα όλων όσων λατρεύουν το κρασί. Διαφορετικές ποικιλίες, κάθε μια προσεκτικά διαλεγμένη από τους ιδιοκτήτες. Συγχαρητήρια και στη Βένια, την οινολογο, που είναι εκεί για να λύσει κάθε απορία σχετικά με το κρασί και να κάνει ενδιαφέρουσες προτάσεις.

Όσον αφορά στα ορεκτικά που μπορείτε να απολαύσετε εκεί, είναι απλά υπέροχα. Είναι σπιτικά, έχουν 'μαμαδίστικη' γεύση και η δοκιμή τους είναι μια γευστική εμπειρία. Ακόμη και το ψωμάκι που σερβίρουν είναι χειροποίητο. Μεζεδάκια όπως μελιτζανοσαλατα, πάτατοσαλάτα, τυροκαυτερη και αλλά απλά, αλλά πεντανόστιμα εδέσματα.

Παρόλο που γενικά τρώω γρήγορα, στην Οιναποθηκη θέλω να απολαμβάνω αργά την κάθε μπουκιά και να ανακαλύπτω κάθε συστατικό της νοστιμιάς.

Τέλος, η φιλοξενία των προσώπων και του χώρου γενικά σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν το σπίτι σου. Πολύ όμορφη και φιλική ατμόσφαιρα. Ανυπομονώ για την επόμενη εμπειρία κρασιού που θα ζησω στην Οιναποθήκη!!!