Cook_Blogger

Μέλος από: Ιαν 2015

06 Απρ 2016

Ότι και να πω για αυτήν την ταβέρνα θα είναι λίγο. Με την θετική έννοια.

Πήγαμε βράδυ Πέμπτης, οπότε ο κόσμος ήταν λίγος. Συνεπώς η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και εξαιρετική.

Ο χώρος είναι κλασσικός χώρος ταβέρνας, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ζεστός.

Και πάμε στα βασικά τώρα: Γεύση και Ποιότητα.

Ο Μουρούζης δε θα απογοητεύσει κανέναν. Καθήσαμε 3 άντρες και πήραμε 3 μερίδες, 2 μπιφτέκια και μία παϊδάκια.
Κάναμε το λάθος (θα καταλάβετε στη συνέχεια γιατί) να πάρουμε και ορεκτικά: πατάτες, τζατζίκι και τυροκαυτερή.

Αρχικά μας έφεραν ψωμάκι ψημένο στο κάρβουνο με λαδορίγανη. Και μετά από λίγο ήρθαν τα ορεκτικά. Μην παραξενευτείτε που έχουν 1 ευρώ παραπάνω από άλλες ταβέρνες. Θα καταλάβετε μόλις τα δείτε. Οι ποσότητες είναι 4 φορές επάνω (! ) σε σχέση με αυτό που θα σας σερβίρουν αλλού. Και η γεύση καταπληκτική.

Κοινώς μόνο με το ψωμί, τις πατάτες, το τζατζίκι και την τυροκαυτερή, θα μπορούσαμε να σκάσουμε.

Σαν να μην έφτανε αυτό μας έφεραν κέρασμα ένα πιάτο με μεζεδάκι αρνάκι, το οποίο έλιωνε από το κόκκαλο, εξαιρετικό, μαζί με λίγη μουστάρδα στο πλάι! Και δεν το τσιγγουνεύτηκαν καθόλου ούτε αυτό!: )

Και μετά έφτασαν οι μερίδες. Λοιπόν όσοι πάτε, έχετε υπ' όψην σας πως είναι για 2 άτομα η κάθε μία! Το μπιφτέκι πρέπει να ήταν -χωρίς πλάκα- γύρω στα 800 γραμμάρια. Κτηνώδες, αλλά σωστά ψημένο και πεντανόστιμο. Χωρίς πολλά αρωματικά, καταλάβαινες πως δεν έβαλαν ψωμί μέσα, ήταν κρεάτινο όπως πρέπει.

Στο τέλος, μας κέρασαν και σφηνάκι με λικεράκι για χωνευτικό και 3 μπωλάκια με γιαούρτι που δίπλα είχαν άφθονο γλυκό του κουταλιού (σε άλλα 3 μπωλάκια): κυδώνι, νεράντζι και κεράσι. Προτίμησα το νεράντζι που ήταν μαγικό μαζί με το γιαουρτάκι.

Για να μην πολυλογώ, δώσαμε μαζί με 4 μπύρες συνολικά 60 ευρώ. Αλλά πήραμε αλουμινόχαρτα (όπως έκαναν και άλλοι) και κρατήσαμε τα κρέατα που είχαμε αφήσει για το σπίτι. Δεν έχει ντροπές εκεί. Το προσωπικό είναι άλλωστε συνηθισμένο, καθώς αυτό συμβαίνει πολύ συχνά.

Η τιμή όμως είναι παραπλανητική, για τον πολύ απλό λόγο πως αφήσαμε σχεδόν όλο το τζατζίκι, τις πατάτες, το ψωμάκι λαδορίγανη και την τυροκαυτερή. Αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να φάμε ούτε το μισό μπιφτέκι.

Συνεπώς υπολογίστε 10 ευρώ το άτομο, καθώς με 60 ευρώ θα έσκαγαν ΑΝΕΤΑ 6 άτομα με τα ίδια ακριβώς πράγματα που πήραμε.

Αν πάτε ζευγάρι πάρτε στη μέση 1 μπιφτέκι και ΕΝΑ ΜΟΝΟ ορεκτικό! Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρετε!: )

Μαγική εμπειρία, με απίστευτα μεγάλες ποσότητες, εξαιρετικό ψήσιμο και φοβερή γεύση. Προτιμήστε το μέρα που δεν γίνεται χαμός όμως γιατί όπως είδαμε σε άλλες κριτικές εκεί ίσως ζοριστείτε με τo service.

Συστήνεται με κλειστά τα μάτια, θα ξαναπάμε (φυσικά).

08 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο "Μαρουσάκι" την Παρασκευή 04/03/2016. Λόγω του ότι ήταν ακριβώς μετά την τσικνοπέμπτη, δεν υπήρχε κόσμος και για το διάστημα που δειπνήσαμε ήμασταν μόνοι μας (1 ζευγάρι).
Το γεγονός αυτό, δε μας πείραξε, καθώς διαλέξαμε να καθίσουμε όπου θέλουμε, η μουσική υπόκρουση ήταν σε σωστή ένταση, και ο σερβιτόρος διακριτικός.

Η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική. Ευγενέστατος και πρόθυμος ο σερβιτόρος, χωρίς να γίνεται ποτέ φορτικός. 10/10.

Ο χώρος είναι πραγματικά πάρα πολύ όμορφος, ιδανικός για ζευγάρι που θέλει να γιορτάσει κάτι ιδιαίτερο. Διακριτικός ο φωτισμός και πολύ όμορφο το περιβάλλον. 10/10.

Αναφορικά με το φαγητό τώρα:

Αρχικά μας έφεραν φρυγανισμένο ψωμάκι μαζί με μαύρες και κόκκινες ελιές και καρεδάκι ντομάτας με δυόσμο, που συνδυάζονταν πολύ όμορφα με τις ελιές.

Πήραμε μια σαλάτα μεσογειακή, με ρόκα, λόλα, μαρούλι και μανούρι, με μια ήπια βινεγκρέτ, εξαιρετική σε γεύση και μέγεθος 2 ατόμων, 9/10.

Από ορεκτικά δοκιμάσαμε το καταϊφι τυριών, που ισορροπούσε με μια γλυκιά σως (μαστίχας αν θυμάμαι σωστά), μεγάλο μέγεθος και εξαιρετικό σε γεύση, 10/10.

Ακολούθησαν τα κυρίως, α) χοιρινά φιλετάκια με σως κρασιού και δενδρολίβανο, ωραία μαγειρεμένα, όχι υπερβολικά μαλακά, σερβίρονταν με ρύζι μπασμάτι (9/10), και β) κοτόπουλο με κρέμα μαστίχας και μπασμάτι, εξαιρετικό (10/10).

Για επιδόρπιο, αφού μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος πως η επιλογή μας για ραβιόλι σοκολάτας είναι με τηγανισμένα τα ραβιόλι - και συνεπώς αλλάξαμε επιλογή σε κάτι ελαφρύτερο, πήραμε ένα μπανόφι. Μεγάλο μέγεθος, και εξαιρετικό και αυτό, 10/10.

Ο ρυθμός με τον οποίο σερβίρονταν τα πιάτα ήταν καλός, πάνω κάτω 10 λεπτά ανά σερβίρισμα, ώστε να προλαβαίνουμε να απολαύσουμε τα πιάτα με την ησυχία μας.

Για τα παραπάνω, μαζί με 1 ποτήρι κόκκινο κρασί και 1 λευκό, πληρώσαμε συνολικά 60 ευρώ. Μας κέρασαν από ένα λικέρ μαστίχας παγωμένο στο τέλος για να μας ευχαριστήσουν.
Θεωρώ πως για αυτό που προσφέρει το συγκεκριμένο εστιατόριο η τιμή είναι πολύ καλή.

Πρόκειται για ένα εστιατόριο το οποίο αξίζει, ειδικά αν κάποιος θέλει να γιορτάσει κάτι πιο ιδιαίτερο, και θα το επισκεφθούμε και πάλι για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα.

03 Οκτ 2015

Πήγαμε ζευγάρι, για να δοκιμάσουμε το συγκεκριμένο εστιατόριο, μετά από αρκετές καλές κριτικές που είχαμε δει.

Ο χώρος είναι ευχάριστος έξω, με λίγο πράσινο αλλά έχουν βάλει πολλά τραπεζάκια κοντά το ένα στο άλλο, με αποτέλεσμα να είναι λίγο στριμωγμένος. Θα πρέπει να το ξαναδουν το θέμα, και ας έχουν κόσμο. Επίσης οι καρέκλες που έχουν είναι άβολες και πιάνεσαι γρήγορα.

Το σέρβις ήταν εξαιρετικό. Ο μετρ, σε υποδέχεται με επαγγελματισμό και σου αναφέρει τι υπάρχει διαθέσιμο και τι όχι και προτείνει πιάτα όπως πρέπει, χωρίς να είναι πιεστικός. Εξαιρετικός. Και τα υπόλοιπα παιδιά στο σέρβις εξαιρετικά, γρήγορα, ευγενικά και πρόθυμα. Από προσωπικό μπράβο τους, 11/10.

Πάμε στις τιμές τώρα: Οικονομικές, με 15 ευρώ το άτομο χορταίνεις και με το παραπάνω. Αν πας στα 20-25 θα σκάσεις. Δε σε γδέρνουν.
Σε υποδέχονται φέρνοντας κρύο νερό σε γυάλινο μπουκάλι δικό τους, χωρίς χρέωση και ντιπ ντομάτας και ρακή(;).

Στο φαγητό τώρα: Δοκιμάσαμε μεζέδες, οι οποίοι ήταν καλοί και μία σαλάτα.
Από τους μεζέδες ξεχώρισε το Χουνκιαρ Μπεγεντί, που είναι πουρές καπνιστής μελιτζάνας και κοκκινιστό μοσχάρι. Συγχαρητήρια στο Σεφ, έκανε άριστη δουλειά.
Η χοιρινή τηγανιά ήταν μαλακή, με πολύ ωραία σάλτσα, αλλά ήθελε περισσότερα μυρωδικά για να σβήνει κάπως την έντονη μυρωδιά του κρέατος.
Τα μοσχαρίσια κεφτεδάκια συμπαθητικά και αρκετά μαμαδίσια.

Συνολικά ήταν μια καλή έξοδος, αλλά δεν ξέρω αν θα το επισκεφθούμε ξανά, λόγω χώρου (όπως είπα πιαστήκαμε στις καρέκλες τους).

26 Φεβ 2015

Επισκεφθήκαμε ως ζευγάρι το εστιατόριο βράδυ Κυριακής, οπότε και ο κόσμος ήταν λίγος.

Δεν πήραμε κυρίως, αλλά μία σαλάτα (φατούς) που ήταν εξαιρετική και θα την ξαναπαραγγέλναμε άνετα, και 4 μεζέδες.

Από αυτούς, ξεχωρίσαμε τις φλογέρες γεμιστές με παστουρμά και τυρί και μια καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με ταχίνι και ρόδι, που έδενε πολύ ωραία με τα λιβανέζικα ψωμάκια που μας έφεραν μαζί.

Ο χώρος ήταν ευχάριστος, με χαμηλό διακριτικό φωτισμό και ανατολίτικη μουσική (και αυτή διακριτική), η οποία έδενε με το περιβάλλον.

Το service αρκετά γρήγορο, χαμογελαστό και ευγενικό.

2 παραφωνίες:
Υπήρχε σημείο που έσταζε η οροφή (έβρεχε) και θα πρέπει να κλείσει (φαντάζομαι θα το κάνουν).
Υπήρχε ένας κύριος με ναργιλέ που επόπτευε τους πελάτες κοιτώντας τους κάπως επίμονα (δεν ξέρω αν ήταν ο ιδιοκτήτης-αν ήταν απαράδεκτο- ή αν έτυχε να είναι περίεργος θαμώνας).

Η τιμή ήταν στα 36 ευρώ για 2 άτομα και ήταν μια χαρά, καθώς χορτάσαμε και ευχαριστηθήκαμε το φαγητό. Απ' ότι είδαμε από τις τιμές καταλόγου, τα πιάτα και τα ορεκτικά έχουν λογικές προς χαμηλές τιμές για εστιατόριο.

Θα το επισκεπτόμουν ξανά, καθώς είναι προσιτό και με ενδιαφέρουσες διαφορετικές γεύσεις.