Ευδαίμων

Μέλος από: Ιαν 2015

07 Ιουν 2017

Μεσημέρι καθημερινής στο School για γρήγορο και απλό γεύμα. Τα τραπέζια -θρανία του έξω χώρου είναι πολύ πρωτότυπα και εντυπωσιακά. Όμως εκείνη την μέρα είχε αρκετή ζέστη οπότε αποφασίσαμε να κάτσουμε μέσα. Ο χώρος χωρίζεται σε 3 επίπεδα όλα με αρκετή ορατότητα έξω. Εμείς κάτσαμε στο επίπεδο του μπάρ σε ένα ψηλό τραπέζι με στουλ ξύλινα τα οποία όμως ήταν αρκετά άνετα.

Το προσωπικό στο σέρβις, νέα ευγενικά παιδιά, έφεραν άμεσα νεράκι σε μπουκάλι και ποτήρια με πάγο. Οι κατάλογοι ήρθαν επίσης γρήγορα. Φυσικά σου κάνουν εντύπωση οι λεπτές μεγάλες πίτσες που περιφέρονται γύρω γύρω και ακόμα κι αν έχεις πάει γαι ζυμαρικό πχ, δύσκολα αντιστέκεσαι σε αυτές.
Οι επιλογές σε ορεκτικά και σαλάτες αρκετές μεν λογικές δε. Μπρουσκέτες διάφορες γύρω στα 4 ευρώ, κάποια άλλα ορεκτικά με κοτόπουλο και φωλιές καταίφι με τυριά που μας έκαναν αμέσως κλικ.

Από τις 4-5 σαλάτες διαλέξαμε την Verde με μπέικον και χαλούμι και αποφασίσαμε να πάρουμε μια πίτσα Fresceca αν δεν κάνω λάθος με καπνιστό χοιρινό μανιτάρια μοτσαρέλα και φρέσκια ρόκα.

Στην αρχή μας έφεραν μπαστουνάκια ζύμης με ντιπ κόκκινης πιπεριάς και ελιάς μέχρι αν έρθουν τα πιάτα μας. Σε πολύ λογικό χρόνο κατέφθασε ένα πιάτο με 3 μεγάλες μπάλες καταίφι πάνω σε φύλα σγουρής σαλάτας γεμιστές με διάφορα κρεμώδη τυριά. Λίγο μετά ήρθε και η σαλάτα η οποία ήταν πολύ όμορφα σερβιρισμένη σε ξύλινο κουτάκι καλυμμένο με λαδόκολλα. Μπόλικα πράσινα τραγανά σαλατικά ανακατεμένα με νόστιμο ντρέσινκ τόσο όσο.... μπόλικο μπέικον σε κυβάκια και 4 μπαστουνάκια ροδοψημένο ζεστό χαλούμι.

Ακολούθησε η πίτσα η οποία ήρθε σε περιστρεφόμενο δίσκο που διευκολύνει το σερβίρισμα. Λεπτή και τραγανή ζύμη μεγάλη σε περίμετρο με λογική ποσότητα σάλτσας ντομάτας, μεγάλες φέτες καπνιστού αλλαντικού, μανιτάρια και τρυφερά φύλα ρόκας. Προσθέτεις φρέσκο πιπεράκι από τον μύλο που έρχεται στο τραπέζι χωρίς καν να ζητηθεί και τρώγεται με μεγάλη απόλαυση. Το μόνο ίσως που θα χρειαζόταν θα ήταν μια ρόδα κοπής για πίτσα να κάνει το κόψιμο και την μοιρασιά πιο εύκολη.

Πήρα ένα ποτήρι δροσερό λευκό κρασάκι μπόλικο σε ποσότητα χωρίς μεζούρες κλπ, στα 4 ευρώ. Ζητήσαμε να πάρουμε τα 2 κομμάτια πίτσα που περίσσεψαν και με χαρά μας τα έφεραν σε όμορφο χάρτινο πακετάκι και λευκή πεντακάθαρη σακουλίτσα.

Ο λογαριασμός στα 30 ευρώ ακριβώς, ποσό λογικό για το σημείο που βρίσκεται το μαγαζί, το σέρβις την ποσότητα και ποιότητα των εδεσμάτων, Πραγματικά χορτάσαμε και τα παιδιά ήταν ευγενέστατα και εξυπηρετικότατα παρ' ότι το μαγαζί είχε αρκετό κόσμο εκείνη την ώρα.

θα ξαναπάω με χαρά να δοκιμάσω και άλλες πίτσες, ειδικά μια με προσούτο που είδα να περνά από μπροστά μου, τα δελεαστικά κοκτέιλ ( σχεδόν όλα στα 9 ευρώ) αλλά και τις μακαρονάδες και τα ριζότο που ήταν επίσης ενδιαφέροντα.

31 Μαι 2017

Βράδυ Σαββάτου στο Κρέας. Η επιλογή μετά από μελέτη των κριτικών σε facebook κυρίως και από την επιθυμία να φάμε τι άλλο... κρέας. Συνοδεύω τον γιο μου ετών 15 όχι για βαθυστόχαστες συζητήσεις αλλά για να απολαύσουμε ένα αξιόλογο δείπνο. Καλούμαι το μαγαζί 1,5 ώρα πριν και ζητάμε τραπέζι για μέσα. Λένε εντάξει μας περιμένουν..... Φτάνουμε στην ώρα μας.... και μας ανεβάζουν στην ταράτσα.... και από εδώ ξεκινά το καλό....

Το τραπέζι μας δεν είναι έτοιμο. Μας βάζουν να περιμένουμε σε ένα δίπλα στη σκάλα. Ο χώρος στην ταράτσα θα μπορούσε να ήταν αληθινά πολύ όμορφος αν δεν είχε τόσα πολλά τραπέζια τα οποία παραδόξως ήταν γεμάτα, μια τέντα της Αμστελ ( σετ με τα αντιστοιχα διαφημιστικα ψυγεία) και ένας ανεμιστήρας μάλλον μέσα σε σκουπιδοσακούλα να αιωρείται πάνω από το κεφάλι μας. Μετά από 10 λεπτά μας λένε ελάτε. Το ελάτε σήμαινε.... ελάτε να δείτε πως χωρίζω τα τραπέζια στη μέση και τι όμορφα που μαζεύω τις λαδόκολλες των προηγούμενων. Μείναμε από πάνω να κοιτάμε... Καθόμαστε και η μια παμπάλαια καρέκλα με ψάθα ήταν σπασμένη. Κοντεύω να πέσω. Το λέω στον σερβιτόρο... παίζει και να μην με άκουσε καθόλου. Την αλλάζω μόνη από το διπλανό τραπέζι αλλά τους λέω ότι πρέπει να αλλαχτεί γιατί κάποιος θα πέσει.... καμία σημασία από κανέναν.... όντως μετά από μισή ώρα κάποιος πήγε να πέσει ο οποίος επίσης την άλλαξε μόνος του.

Στρώνεται το τραπέζι σε δόσεις.... Σουπλά, πιάτα, ένα σερβίτσιο μετά ένα άλλο. Κανάτα με νερό με μια φέτα λεμόνι. Στα συν αυτό και θα ήταν και στα πολύ συν αν η κανάτα δεν ήταν τίγκα στη δαχτυλιά προφανώς έκανε βόλτες όλη νύχτα.

Έρχονται κατάλογοι. Ποικιλία ορεκτικών ικανοποιητική και για όλα τα γούστα, σαλάτες και κυρίως. Επιπλέον κάποιες ιδιαίτερες κοπές κρεάτων σε λογικές τιμές. Περιμένουμε στωικά κάποιον να παραγγείλουμε.

Έχουν περάσει 3/4 από την ώρα που φτάσαμε. Έρχεται ο θεός παντογνώστης σερβιτόρος, ζητά συγνώμη για την καθυστέρηση μεν αλλά μας την ψιλολέει που πήγαμε Σάββατο βράδυ που θέλουν να βγουν όλοι μαζί. Λέμε την παραγγελία μας. Θέλουμε να ξεκινήσουμε με το πολλά υποσχόμενο Ταρτάρ.... έλα όμως που τελείωσε.... Ζητάμε μια σαλάτα με Chevre και σπανάκι, Λουκουμάδες γραβιέρας και μανιτάρια γεμιστά. Για κυρίως θέλουμε 2 σπαλομπριζόλες μια medium και μια medium- rare τολμάω να πω η αδαής με τον σερβιτόρο να με κατακεραυνώνει ότι το σωστό είναι rare- medium. Από γαρνιτούρες μπορούσαμε μόνο να έχουμε η πατάτες τηγανητές ή πουρέ ίσως και ρύζι. Τα λαχανικά δεν έπαιζαν για κάποιον λόγο που δεν κατάλαβα.
Ζητάμε πάγο για το νερό και η κοπέλα δίπλα που έκανε μάζεμα λάτζας αλλά και χρέη μπαρ γούμαν βάζει τον πάγο στο σκεύος σερβιρίσματος με τα γυμνά της χεράκια.
Έρχονται τα πρώτα σε λογικούς χρόνους. Ο σερβιτόρος λέει να η σαλάτα ce vrai (σεβρέ) ενώ το σωστό φυσικά είναι chevre( σεβρ).. Οι λουκουμάδες είναι νόστιμοι, αφράτοι και σε μια πολύ ταιριαστή και ενδιαφέρουσα, αν και αρκετά γλυκιά, μαρμελάδα ντομάτας. Τα μανιτάρια τα λες και αδιάφορα.

Ακολουθούν οι μπριζόλες τεράστιες σε μέγεθος είναι αλήθεια οι οποίες όμως δεν είχαν ουδεμία σχέση με τον τρόπο που ζητήσαμε να είναι ψημένες. Η medium ήταν Well done και σε κάποια σημεία και Rare και ναι οκ ήταν κοντά στο κόκαλο μα εδώ είναι και η τέχνη του ψήστη. Η rare- medium (μη φάμε και κανα ξύλο γιατι άκουσα να διορθώνει κ άλλους ο σερβιτόρος εκείνο το βράδυ) ήταν well και σε κάποια σημεία πολύ well. Παίζει να είχαν μπερδέψει τις μπριζόλες αλλά καμία από τις δύο δεν ήταν σωστή.

Ο δε πουρές που συνόδευε την μία ήταν κρύος.
Έχουμε τραγικά ξενερώσει απ' όλο το σκηνικό. Έχει μείνει πολύ κρέας το οποίο ζητάμε να πάρουμε μαζί και το οποίο πρόθυμα δε λέω... το φέρνουν σε ένα πλαστικό σκεύος μιας χρήσης ( ελπίζω) και σε μία πλαστική σακούλα μπλε χρησιμοποιημένη άπειρες φορές. Όχι δεν θέλαμε να το δώσουμε στον σκύλο όπου και πάλι πιο όμορφα έπρεπε να το δώσετε.
Ζητάμε λογαριασμό και μαζί με αυτόν φέρνουν και δυο πολύ όμορφα μικρά βαζάκια με Lemon Pie.... το αγαπημένο μου γλυκό. Έλα όμως που δεν χώραγε το κουταλάκι στο βαζάκι με αποτέλεσμα να περιμένω να τελειώσει ο γιος μου το δικό του για να φάω και το δικό μου.

Ζητώ να πληρώσω με χρεωστική και στην αρχή μου λένε ότι πρέπει να κατέβω κάτω και μετά ότι το POS δε δουλεύει και αν δεν έχω μετρητά έχει μηχάνημα 2 στενά πιο κάτω. Να πάω να βγάλω.....
Κατεβαίνω κάτω ξαναρωτάω λέω να ξαναρωτήσω ευτυχώς είμαι τυχερή και καταφέρνω να γλιτώσω την νυχτερινή περιπλάνηση στα Πετράλωνα.

Τελευταία φρίκη όταν αντιλαμβάνομαι ότι η κυρίως κουζίνα είναι σε ένα υπόγειο με πόρτα σχεδόν καταπακτή.
Πληρώσαμε 60 ευρώ με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί.

Εν κατακλείδι...... Ίσως από τις πιο απογοητευτικές εμπειρίες. Ο ιδιοκτήτης μόνο μερακλής δεν είναι. Το προσωπικό ελάχιστο και κακά εκπαιδευμένο για να μην πω και άσχετο. Το ψήσιμο του κρέατος που αν μη τι άλλο γι αυτό πηγαίνεις τελείως άκυρο. Οι γεύσεις των ορεκτικών αλλά και του κρέατος ικανοποιητικά αλλά με τόσο απαράδεκτο σέρβις μικρή σημασία έχει. Τέλος αν δεν μπορείτε να εξυπηρετήσετε αξιοπρεπώς τα Σαββατόβραδα κάτι κάνετε πολύ λάθος γιατί όπως είπα και στον απίστευτο σερβιτόρο κάποιοι άνθρωποι τότε μπορούμε να βγούμε, συγνώμη κι όλας. Το κόστος για την συνολική εμπειρία είναι δυσανάλογα μεγάλο.

Δε θα το συνιστούσα σε κανέναν.

10 Φεβ 2016

Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω βρεθεί αρκετές φορές...... από καιρό ήθελα να πω κανα δυό πραγματάκια αλλά το αμελούσα. Μετά την τελευταία μου μεσημεριανή επίσκεψη..... έκανα μια σούμα και σας τα παρουσιάζω.......

Θα ξεκινήσω με τα θετικά.... Το κρέας και οι κοπές του είναι εξαιρετικά με σωστά ψησίματα κατά κανόνα και για μένα προσωπικά είναι και ο βασικός λόγος επίσκεψης. Σερβίρουν ευγενικά και με γνώση του καταλόγου παιδιά...... όπου στο τέλος κερνάνε τα γλυκά που εσύ επιλέγεις καθώς και δυο ηδύποτα σε σαμπανιέρα με τα μπουκάλια τους, να πιείς κατά βούληση.....

Και συνεχίζω...... λέγοντας ότι είναι ένα αρκετά ακριβό μαγαζί εάν και εφόσον πας για να φας καλό κρέας ( Rib eye, Αργεντινής, Αμερικής κλπ¨,27 ευρώ τα 330 γρμ ή 39 η 49 τα 500γρμ -δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς). ¨Εχει και πιο οικονομικές προτάσεις φυσικά (μπιφτέκια σχάρας, μοσχάρι ραγού με πουρέ, σουβλάκια ψαρονέφρι ή μοσχαρίσιο, συκώτι κλπ) αλλά νομίζω ότι αντίστοιχα πιάτα βρίσκεις εύκολα και αλλού. Προσωπικά θεωρώ ότι με τις συγκεκριμένες τιμές αυτόματα προκύπτουν και κάποιες έξτρα υποχρεώσεις. Πρώτα απ όλα ναι μεν το προσωπικό ήταν εξυπηρετικό και ευγενικό ενίοτε όμως τους έψαχνες οπτικά. Για τα πιάτα που πήραμε 3 άτομα την τελευταία φορά έχω να πω αναλυτικά.......

Σαλάτα Σπανάκι με Μπρι, κρουτόν και κάποιο αλλαντικό σε κύβους...... αρκετή σε ποσότητα.... αλλά.... όταν διαλέγουμε σπανάκι για σαλάτα προσέχουμε να πάρουμε μόνο τα πιο μικρά και τρυφερά φύλλα αυτά που σχεδόν δε θέλουν κόψιμο. Σαφώς χρειάζεται δε παραπάνω ντρέσινκ.....

Πιτάκια Καισαρείας..... αρκετή ποσότητα, τραγανά καυτά και νόστιμα με όλα τα υλικά σε αρμονία και τον παστουρμά να ακούγεται όμορφα χωρις να ενοχλεί.....

Πιτάκια με Κιμά...... ένα πιάτο που δε θα έλειπε.... αν έλειπε.... Πιττάκια από σουβλάκια μικρά με καβουρντισμένο κιμά με μπαχαρικά και λιωμένο τυρί από πάνω.... Όλο το σύνολο, παρά το τυρί παραμένει ενοχλητικά στεγνό. Ο κιμάς δεν είναι στοιχειωδώς ζουμερός, τα πιττάκια στεγνά και το τυρί δε σώζει την κατάσταση. Κατά την γνώμη μου το συγκεκριμένο πιάτο χρειάζεται είτε ντοματούλα κονκασέ από πάνω ( θα λειτουργούσε και σαν γαρνιτούρα ) είτε κάποιο μείγμα ντομάτας μυρωδικών είτε αν στρώμα, είτε σε μπολάκι.

Και φυσικά το υπέροχο Ταρτάρ που παρά τα 13 και κάτι ευρώ που κοστίζει και την μικρή του ποσότητα..... αξίζει τον κόπο για όσους λατρεύουν το συγκεκριμένο έδεσμα.

Ακολουθήσαν τα φιλέτα όπου ήρθαν σωστά ψημένα.... όμως....... συνοδεύονται από λίγες πατάτες baby σωτέ με κρεμμύδια και δύο μπολάκια με pepercorn sauce και barbeque. Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές σε sauce πράγμα το οποίο για μένα είναι μεγάλο μείον καθώς και η έλλειψη όποιας άλλης γαρνιτούρας. Και είναι αλήθεια κρίμα γιατί οι επιλογές είναι άπειρες πλέον και με την τιμή του πιάτου θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον η επιλογή ( ακόμα και αν υπήρχε έξτρα χρέωση)..... Προσωπικά ένα τέτοιο κομμάτι κρέας θα το απολάμβανα περισσότερο με κάποιο αρωματικό βούτυρο η μια επιλογή από λαχανικά ( ψητά, βραστά κλπ) Η δε barbeque ακόμα αι αν είναι σπιτική θεωρώ ότι υποβαθμίζει αυτόματα το περιεχόμενο του πιάτου μου.

Έχουν μα συνοπτική αλλά καλή λίστα κρασιών με επιλογές από 20 ευρώ περίπου που δένουν πολύ αρμονικά με το μενού....

Τέλος πρέπει να πω πως ο χώρος αν και έχει πολύ ιδιαίτερα στοιχεία, μοντέρνα, έξυπνα, παιχνιδιάρικα....... έχει κακοπέσει από το ίδιο το προσωπικό και την χρήση που του κάνουν...... πχ το μπάρ υπάρχει και δεν υπάρχει. Είναι συνήθως κατειλημμένο από μπασκέτες πλυντηρίου πιάτων (ακόμα και πάνω στα σκαμπό;;;;;) και είναι κρίμα γιατί τέτοια μαγαζιά μια μπάρα έστω και μικρή την χρειάζονται. Επίσης κάτι είναι κάτω όπου αναγκάζει συνέχεια το προσωπικό της κουζίνας να περνά γαιδουροφορτωμένο με διάφορα σκεύη και υλικά ανάμεσα από τον κόσμο. Αρνητική εικόνα ότι τις πιο πολλές διαδρομές με βαρύ φορτίο της έκανε μια κοπέλα( αλλά αυτό είναι πολύ προσωπική άποψη).

Εν κατακλείδι είναι ένα μαγαζί που δεν θα έπρεπε να επαναπαύεται στην όποια επιτυχία προς στιγμήν έχει. Δεν είναι δύσκολο να διορθωθούν κάποια πράγματα έτσι ώστε να 160 ευρώ του λογαριασμού να καλύπτουν μια συνολικά μοναδική εμπειρία. Δεν είναι εύκολο στις μέρες μας αυτό το ποσό ( που εύκολα πιάνει ο λογαριασμός) κάντε κάτι ώστε κάθε ευρώ του, να αξίζει.

Τέλος να πω ότι έχουν μα συνοπτική αλλά καλή λίστα κρασιών με επιλογές από 20 ευρώ περίπου που δένουν πολύ αρμονικά με το μενού....

04 Μάρ 2015

Στα Φουρνομαγειρέματα βρέθηκα για δεύτερη φορά μια χειμωνιάτικη βραδυά του Γενάρη (καθημερινή)..... Είχα ξαναεπισκεφθεί το συγκεκριμένο μαγαζί πριν απο 1,5 χρόνο περίπου( θυμάμαι οτι ήταν καλοκαίρι και καθόμασταν έξω). Και τις δυο φορές δεν είχε προηγηθεί κάποια κράτηση. Τη μεν πρώτη περνάγαμε τυχαία και το είδαμε, κάποιος απο την παρέα που μένει κοντά μας είχε πει οτι είχε λίγες μέρες που είχε ανοίξει, τη δεύτερη ξαναβρεθήκαμε στη γειτονία και με την καλή ανάμνηση απο την πρώτη φορά και την επιθυμία για μεζεδάκια ξαναπήγαμε.

Η αλήθεια είναι οτι τον μέσα χώρο δεν τον είχα δει. Οταν είχαμε κάτσει έξω, σε μια απλή αυλή χωρίς κάποιο διακοσμητικό στοιχείο μου χε κάνει εντύπωση η καθαριότητα του χώρου και το όμορφο στρώσιμο του μαγαζιού. Ο μέσα χώρος όμως..... απελπιστικά άδειος, με ερασιτεχνικά βαλμένες παιχνιδιαρικες πινελιές δεν εμπνέουν φοβερά για να κάτσεις ώρα στο χώρο και να χαλαρώσεις. Για καθημερινή είχε αρκετή κίνηση. Παρ όλα αυτά δε δυσκολευτήκαμε να βρούμε ένα τραπέζι για 4 άτομα. Όλοι μη καπνιστές αλλά παρά το ότι μέσα επιτρέπεται το κάπνισμα( αλήθεια γιατι;;;;) ο χώρος εξαεριζοταν επαρκώς.

Ο σκοπός όπως προείπα ήταν οι μεζέδες. Είχα μείνει απ την πρώτη μυυ επίσκεψη με τη γλυκεία ανάμνηση μιας φοβερά ωραίας και μελωμένης ρεβυθάδας σε πήλινο, μιας πατάτας γεμιστής απλής αλλά εξαιρετικά νόστιμης και γενικά θυμόμουν πως ότι είχα δοκιμάσει ήταν απλό αλλά καλοφτιαγμένο και νόστιμο. Με μεγάλη χαρά είδα οτι η ρεβυθάδα υπήρχε ακόμα στον κατάλογο αλλά και πολλά άλλα νόστιμα στην περιγραφή μεζεδάκια σε πολύ λογικές τιμές όπου θα επέτρεπε αναλογα με τα κέφια της παρέας την επανάληψη.... παραγγείλαμε..... τη ρεθυθάδα, την πατάτα τη γεμιστή, λουκάνικο, παστουρμαδόπιτα, πατάτες κρίσπυ, φουρνιστή σαλάτα, γιαουρτλού, μπιφτεκάκια, κάποια εις διπλούν...... ¨

Για αρχή ψωμάκι φρέσκο και ζεστό με ένα νόστιμο ντιπ και νεράκι βρύσης, κάτι το οποίο πάντα εκτιμάω. Τα πιάτα έφτασαν με λογική σειρά και χωρίς καθυστερήσεις....... Η ρεβυθάδα.... δεν ήταν πια σε πήλινο αλλά σε ένα βαθύ πιάτο.... αγνώριστη. νερουλή και αδιάφορη...... ειλικρινά γι αυτό ένιωσα άσχημα γιατι τους είχα ζαλίσει με την τόση διαφήμιση. Οι πατάτες... βαρκούλες.... με πλούσια γέμιση μεν επίσης άδιάφορη δε. Επι της ουσίας μια πατάτα γεμισμένη με πατάτα και λίγο τυρί, σε κάποια σημεία δε η πατατα της γέμισης ήταν σκληρή (δλδ ωμή). Τα λουκάνικα πολύ νόστιμα και η παστουρμαδόπιτα αρκετή σε μέγεθος αλλά με το φύλο ψιλοπανιαμένο. το καλό ήταν οτι ο παστουρμάς ήταν ήπιας έντασης με αποτέλεσμα το πιάτο να τρώγετε και απο ανθρώπους που είναι διστακτικοί με το συγκεκριμένο αλλαντικό. Μπιφτέκια και γιαουρτλού μπόλικα ως μερίδες με μια νότα spicy και νόστιμες πατατούλες φούρνου απο δίπλα ( τα μπιφτέκια). Σαλάτα.... νόστιμη μεν η παρουσίασή της την αδικεί δε. και οι πατάτες κρίσπυ με μπόλικα αρωματικά αλλα....... δεν.

Ίσως φταίει οτι η πρώτη μου επίσκεψη εκείνο το καλοκαίρι με είχε αφήσει με πολλές προσδοκίες (θυμάμαι πως είχα πει στην παρέα οτι αν είναι τόσο καλό στο ξεκίνημα, στην πορεία θα απογειωθεί). Πίστευα πως σχεδόν δυο χρόνια μετά το αποτέλεσμα θα τα πολύ καλύτερο η τουλάχιστον το ίδιο. Ίσως να ταν απλά μια κακή μέρα η δοκίμασα λάθος πιάτα. πχ το κότσι δεν είχα τη χαρά μιας και θα το έτρωγα μόνος αν το επιλέγαμε και για βράδυ δε θα ταν ότι καλύτερο.

Ηπιαμε τσίπουρο με γλυκάνισο και χωρίς....... δυστυχώς έφυγα πριν το τέλος της βραδυάς αλλά οι εναπομείναντες με ενημέρωσαν για τον ευγενικό κύριο που πέρασε να ρωτήσει εντυπώσεις και τα κεράσματα στο τέλος του γεύματος. Την πρώτη φορά δε θυμάμαι αν είχαμε φάει κάποιο γλυκο.

Με όλα τα παραπάνω, νομίζω ακολούθησε και κάποιο κέρασμα σε τσίπουρο, και δύο αναψυκτικά ο λογαριασμός γύρω στα 65 ευρω.... ( και πάλι με επιφύλαξη λόγω της αποχώρησης μου πριν ερθει ο λογαριασμος).

Εν κατακλείδι..... δεν ξέρω τι να πω. δε ξέρω τι συνέβη απο το άνοιγμα ως τα τώρα. Σίγουρα γίνονται φιλότιμες προσπάθειες και φαίνεται οτι υπάρχει έννοια για το μαγαζί. Σε κάποια θέματα όμως ο ερασιτεχνισμός ειναι εμφανής..... ο χώρος θέλει κάποιον σύμβουλο διακόσμησης και η κουζίνα λίγο προσοχή. Στα συν οι τιμές η ευγένεια η καθαριότητα τα κεράσματα..... δε ξέρω αν θα ξαναπάω, ισως αν επανέλθει εκείνη η μαγική ρεβυθάδα.......

22 Ιαν 2015

Το συγκεκριμένο εστιατόριο.... δε θα ντραπώ να το πω, είναι από τα αγαπημένα μου στην κατηγορία Ιταλικό. Και ο βασικός λόγος είναι η τιμιότητα. Τι θέλω να πω. Είναι ένα μαγαζί τίμιο σε όλα του.

Στην εξυπηρέτηση η οποία είναι χιλιοδοκιμασμένα άψογη, στην καθαριότητα του χώρου αλλά και στη διακόσμηση ππου προσπαθεί να δίνει την αίσθηση φιλόξενης σπιτικής σάλας, στις γεύσεις που τόσα χρόνια είναι σταθερά καλές, χωρίς μεγαλοπιασίματα και δηθενιές και φυσικά στις τιμές που ενίοτε μπορεί να ναι λίγο τσιμπημένες αλλά οπωσδήποτε ποτέ δε θα αναθεματίσεις η θα μετανιώσεις που έδωσες τα χρηματά σου, γιατί και τα υλικά είναι άψογα και οι ποσότητες σωστές και η συνολική εμπειρία όμορφη και ξεκούραστη.... Αναλυτικά.....

Από τις άπειρες φορές που έχω πάει στο συγκεκριμένο μαγαζί, με παρέες κάθε είδους (παιδιά, ηλικιωμένους, νεούς φίλους κλπ) για κάθε λόγο (γεννεθλια, γιορτές, απλά μεσημεριανά γεύματα) θα σταθώ στη φορά που πήγα θέλοντας να κάνω το τραπέζι σε έναν πολύ σημαντικό για μένα άνθρωπο, όπου ήθελα αληθινά να περάσει όμορφα και στο τέλος της βραδιάς να χω βγει ασπροπρόσωπος για την επιλογή μου.

Με κράτηση μόλις 2-3 ώρες πριν μας υποδέχτηκαν με τον γνωστό θερμό και ευγενικό τρόπο τους. Επειδή είχα επισκεφθεί το μαγαζί και στην παλιά του έδρα αρκετές φορές, ο ευγενικός κύριος στο σέρβις με χαιρέτησε πολύ ευγενικά και εγκάρδια...... να σημειώσω εδώ ότι θεωρώ σημαντικό να μπαίνεις κάπου και να νιώθεις ότι σε θυμούνται ως πελάτη. Με διακριτικότητα και σεβασμό, πιστεύω ότι είναι ένδειξη σεβασμού. Το ίδιο θεωρώ ότι πρέπει να συμβαίνει φυσικά σε κάθε πελάτη που σου κάνει την τιμή να περάσει την πόρτα του μαγαζιού σου.

Μας ρώτησαν καταρχήν αν το τραπέζι που είχαν επιλέξει για μας μας ικανοποιούσε. Φυσικά ρώτησαν για το είδος του νερού (εμφιαλωμένο -βρύσης) πράγμα το οποίο είναι πολύ σημαντικό πλέον. Το εμφιαλωμένο λευκό κρασί ήρθε με σαμπανιέρα.

Ακολούθησαν οι γνωστές κανονικές προς μεγάλες σε μέγεθος μπρουσκέτες εμφανώς φρεσκοφτιαγμένες τη στιγμή της παραγγελίας, νόστιμες και με όσο σκορδάκι έπρεπε και οι ζεστές πεντανόστιμες φετούλες φοκάτσιας της οποίες δύσκολα κρατάς μέχρι να ρθει το φαγητό..

Η παραγγελία μας για δυο άτομα περιελάβανε τη σαλάτα με τα φιλετάκια και την παρμεζάνα (αγαπημένη από παλιά), μύδια αχνιστά και καρπάτσιο.....

Η σαλάτα φρεσκότατη και μεγάλη με τα φιλετάκια του μοσχαριού μαγειρεμένα τη στιγμή της παραγγελίας ήταν ένα καλό ξεκίνημα και έδενε υπέροχα με το μπαλσάμικο και της μπόλικες φλοίδες παρμεζάνας.

Τα μύδια..... στο τηγάνι...... είναι και αρκετά σε ποσότητα με απειροελάχιστα κλειστά (σε πολλά μαγαζιά τελικά είναι δώρο άδωρον το συγκεκριμένο πιάτο) με υπέροχη σάλτσα ντομάτας φρέσκο σκόρδο και μαιντανό. Ένα πιάτο φαινομενικά απλό που όμως θέλει τέχνη στο δέσιμο των γεύσεων, η σάλτσα να χει πάει παντού και να χει την σωστή ποσότητα υλικών. Μαζί φέρνουν σκεύος για τα άδεια΄κέλυφη και σκέφτομαι ότι θα έπρεπε για όσους διαλέγουν το συγκεκριμένο πιάτο και όσα ακόμα περιλαμβάνουν οστρακοειδή να υπάρχει μια πρόβλεψη για finger bowl.

Το καρπάτσιο ( πάντα μα πάντα θα πάρω ένα καρπάτσιο) στη σωστηθερμοκρασία με παρμεζάνα και ρόκα σε μεγάλο πιάτο..... ίσως έλαχιστα πιο χοντρές φέτες και ένα ντρέσινκ από την κουζίνα λαδολέμονου( ώστε να χει ήδη ξεκινήσει το μαρινάρισμα ωσπου να φτάσει στο τραπέζι) να το απογείωνε.

Για κυρίως διαλέξαμε δύο έιδη φρέσκων ζυμαρικών παπαρδέλες με σπαράγγια πατζάρια και μανιτάρια και τορτελόνι με ζαμπόν και κρέμα γάλακτος.

Και τα δύο, πολύ σωστά σε ποσότητα, χωρίς υπερβολές οι κρεμώδεις σάλτσες σωστά δεμένες και αυτό που μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση τόσα χρόνια είναι η συναίσθηση του μάγειρα στη χρήση του αλατιού. είναι πάντα στο μέτρο του σωστού έτσι ώστε και η παρμεζάνα που θα προσθέσεις στο πιάτο σου δίνει την έξτρα αλμύρα και γεύση που χρειάζεται και τίποτα παραπάνω.

Φρέσκο πιπέρι διαθέσιμο στα τραπέζια για να προστεθεί κατά βούληση (προσωπικά βάζω σχεδόν παντού). Στα συν το σωστό βράσιμο των ζυμαρικών και φυσικά το ότι δε σε αφήνει με αίσθημα βαρυστομαχιάς στο τέλος.

Φυσικά όσες φορές δεν έχω καταφέρει να τελειώσω το φαγητό μου το έχω ζητήσει πακέτο για το σπίτι το όποιο κάνουν με μεγάλη ευχαρίστηση και φυσικά χωρίς να σε κοιτάξουν άσχημα.

Ηρθαν κέρασμα τα λικεράκια και ανανεωθήκαν χωρίς να το ζητήσουμε και πανακότα ελαφριά για τηγλυκιάεπίγευση.

Ο λογαριασμός με εμφιαλωμένο ιταλικό κρασί Frascati ήρθε γύρω στα 75 ευρώ. Ποσωπικά μου φάνηκε ένα πολύ καλό ποσό για τις ποσότητες την εξυπηρέτηση τη συνολική εμπειρία. Ο συνοδός μου έμεινε εντυπωσιαμένος με την ευγένεια την εννοιατου προσώπικου αν είναι όλα εντάξει με απλότητα και σεβασμό χωρίς να γίνονται φορτικοί και φυσικά με τις γεύσεις.

Στην έξοδο ο Σεφ σε ένα διάλειμμά από την κουζίνα του αποχαιρετούσε εγκάρδια τον κόσμο μαζί με το υπόλοιπο προσώπικο.

Η αίσθηση ότι σε καλομαθαίνουν και νοίαζονται που είσαι εκεί είναι στις μέρες μας αλήθεια ανεκτίμητη και δε την αλλάζω με τίποτα. χαίρομαι που προσπαθούν έντιμα όπως είπα χωρίς ύφος και δήθεν στιλ αν και είναι ένα μαγαζί το οποίο βρίσκεται στο κέντρο της Γλυφάδας.

Να σημειώσω τέλος ότι αισθητικά ίσως να μη βοηθά ο χώρος (μαγαζί με μετακινούμενους εξωτερικούς τοίχους-τζαμαρία) αυτό δε τους εμποδίζει με μικρές πινελιές να κάνουν το χώρο ζεστό και φιλόξενο τραπεζομάντιλα, απλά και πεντακάθαρα σερβίτσια γλαστράκια και στο εσωτερικό όμορφα αντικείμενα σαν σε παλίο σπίτι.

Είναι συνολικά μια πολύ πολύ καλή προσπάθεια που θέλει να χει συνέχεια στο χρόνο και φαίνετε, Μπράβο.

19 Ιαν 2015

Τελευταία επίσκεψη στο ΚΟΙ του Συντάγματος λίγο μετά της γιορτές των Χριστουγέννων. Εχω επισκεφθεί το συγκεκριμένο μαγαζί πάνω από 10 φορές, συνήθως με παρέα μεγάλων σουσοφάγων. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα μαγαζί το οποίο έλειπε απ την Αθήνα..... δηλ ένα μαγαζί με τίμιο και οικονομικό σούσι. Να αναφέρω αρχικά ότι το ΚΟΙ της Αθήνας είναι μακράν καλύτερο από το αδελφό της Βούλας(τραγικά πολύ ρύζι και ανύπαρκτο ψάρι).

Στην τελευταία λοιπόν επίσκεψη, μια Τετάρτη νωρίς το βράδυ κατά της 8 και χωρίς κράτηση(αλήθεια δε ξέρω αν κάνουν αν και δε νομίζω)και το μαγαζί είναι ήδη ασφυκτικά γεμάτο. Ακόμα και οι θέσεις γύρω από το μπαρ-κουζίνα. Η κυρία που αναλαμβάνει την ενημέρωση είναι ιδιαίτερα αποθαρρυντική για όποιον πλησιάζει να ρωτήσει αν υπάρχει τραπέζι και εμφανώς άσχετη μιας και φαίνεται να μην έχει εικόνα του μαγαζιού και τον ατόμων που ήδη τρώνε και δίνει λάθος χρόνους( 45 λεπτά έλεγε και σε 5 λεπτά ήμασταν ήδη μέσα).

Μπαίνουμε λοιπόν, 2 άτομα, καθόμαστε στο μπαρ. Ο χώρος πιο σκοτεινός απ ότι τον θυμόμουν και απ όσο ίσως θα έπρεπε για να διαβάσεις τον κατάλογο αλλά και για να δεις τι τρως. Η προσθήκη του κυλιόμενου διαδρόμου που εν καιρό θα τεθεί σε λειτουργία στα χνάρια του Yo shusi κόβει κι άλλο την οπτική στην κουζίνα..... Οι δύο σερβιτόροι μια κοπέλα και ένας νεαρός στο σέρβις ήταν γρήγοροι και τυπικά ευγενικοί. Η παραγγελία μας περιελάμβανε το μεγαλύτερο μέρος του καταλόγου.

Για αρχή πήραμε τη λατρεμένη σαλάτα με τα φύκια,2 σούπες και ένα ταρτάρ σολωμού. Για κυρίως πήραμε και τα 5 είδη Koi style rolls. Οι χρόνοι παρά την πληρότητα του μαγαζιού ήταν εντυπωσιακοί. Όλα ήρθαν γρήγορα και σωστά..... όμως...... οι ποσότητες έχουν σταθερά φθήνουσα πορεία. Και μιλάω για τις ποσότητες των κοστοβόρων υλικών (ψαρικα-θαλασσινά). Ακόμα και οι σούπες ήταν στο όριο, μέσα σε κείνα τα τεράστια μπωλ που σερβίρονται, νόστιμες μεν, αλλά με 3-4 κομμάτια Τόφου και βάση το νερό.

Η απίστευτη απογοήτευση ήταν το Ταρτάρ Σολώμου. Στο έτσι κι αλλιώς μικρό πιατάκι και μέσα στο σκοτάδι, ζήτημα ήταν αν υπήρχαν 2-3 ίχνη ψαριού. Ολο το υπόλοιπο ήταν ντομάτα και αβοκάντο. Η τιμή του δε για την ποσότητα και την ποιότητα κάθε άλλο παρά καλή θεωρείται.

Το σούσι όταν έφτασε ( 40 κομμάτια σε ένα πλατό) ήταν ικανοποιητικό αλλά και σε αυτό η ποσότητα του ψαριού είχε μειώθει σημαντικά. Ενδιαφέροντα γευστικά οσα ανήκαν στην κατηγορία spicy.....

Ο λογαριασμός 44,00 με ένα μπουκαλάκι ζεστό Sake.... Χωρίς αλκοόλ τρως ικανοποιητικά με 30 ευρώ σχεδόν.

Θέλει μεγάλη προσοχή το θέμα των ποσοτήτων παιδιά μιας και οσο οικονομικό και αν είναι κάτι όταν θα σταματήσει να είναι αυτό που πρέπει, ο κόσμος θα σταματήσει σύντομα να έρχεται.... και όσο value for money κ αν είναι να τρως σούσι με 15/ατομο, άλλο τόσο ασύμφορο είναι να δίνεις τόσα για σκέτο ρύζι.