kostbill

Μέλος από: Ιαν 2015

31 Ιαν 2015

Ο χώρος μου αρέσει πολύ.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη.

Πράσινη σαλάτα (δεν θυμάμαι το όνομα στον κατάλογο):
Η βινεγκρέτ δεν ήταν άνοστη ή λίγη έτσι ώστε να μην κάνει διαφορά στην γεύση από την ωμή πρασινάδα. Ήταν άσχημη στην γεύση. Ήταν πιο ξινή από όσο θα έπρεπε και δεν ήταν αλατισμένη.

Onion Rings:
Μου άρεσαν πολύ. Ωραία τηγανισμένα, τραγανά με πολύ κουρκούτι απ' έξω. Καλά αλατισμένο και με μια σάλτσα ντομάτας αρκετά νόστιμη.

Blue bacon burger (με αντικατάσταση μοσχαρίσιου μπιφτεκιού αντί για χοιρινού):
Μπιφτέκι πραγματικά απαράδεκτο. Τόσο ξεροψημένο που σου γρατσουνούσε την γλώσσα. Εντελώς άγευστο. Πολύ σκληρό. Σε ένα καλό burger τα δόντια πρέπει να βυθίζονται στο κρέας με την ίδια προσπάθεια που απαιτείται για το δάγκωμα όλης της μπουκιάς. Εδώ δαγκώνεις ψωμί και μετά προσπαθείς να δαγκώσεις το μπιφτέκι. Ο Βαγγέλης συμφωνεί με την κριτική μου.

Το ψωμάκι ήταν ξερό και όσο το πίεζες τόσο πιο πυκνό γίνονταν.

Η σάλτσα ανύπαρκτη.

Τα καραμελωμένα κρεμμύδια άγευστα.

Το bacon μαλακό και επίσης άγευστο.

Γίνεται πολύ δύσκολο να βρεις καλό burger στην Αθήνα σήμερα.

Δεν θα ξαναπάω.

30 Ιαν 2015

Σε μια γωνία της Αθήνας, πάντα τίγκα στον κόσμο.
Εξυπηρέτηση δεν έχει αφού παίρνεις το burger από τον πάγκο όταν φωνάζουν το όνομα σου.

Το καλύτερο από τα φτηνά και γρήγορα burgers στην Αθήνα.

Το ψωμί είναι εξαιρετικό για burger. Μαλακό, κρατάει σωστά τα ζουμιά, στέκεται με καλή αντίσταση στο στόμα.

Το μπιφτέκι είναι ίσως το πιο αδύναμο σημείο, επειδή δεν είναι το κλασικό αμερικάνικο μπιφτέκι αλλά έχει κάποιες Ελληνικές προσθήκες (νομίζω πως βάζουν και ψωμί και κρεμμύδι, αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη). Σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι άνοστο ή σκληρό ή ξερό. Αντιθέτως είναι αρκετά μαλακό (όχι όμως βέλτιστα), πολύ νόστιμο και πολύ ζουμερό.

Όσον αφορά τις σάλτσες, δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση αυτές οι σαλτσούλες που έχουν εκεί να είναι χειροποίητες. Εννοώ πως είναι σίγουρα πολύ προσεγμένη δουλειά. Αν δεν είναι έτοιμες σάλτσες του εμπορίου, τότε οι ιδιοκτήτες του μαγαζιού έχουν αξιοποιήσει σίγουρα χημικούς τροφίμων. Η πλούσια γεύση της σάλτσας μπλε τυριού, η πυκνή υφή της και νοστιμιά της είναι δύσκολο να επιτευχθεί χωρίς την κατάλληλη τεχνογνωσία.

Ξέρω πως το ακόλουθο δεν θα βρει σύμφωνους πολλούς αλλά το αναφέρω: Προτιμώ το burger μου χωρίς τυρί εκτός αν είναι blue cheese/roquefort ή american cheese (που τεχνικά δεν είναι τυρί). Μου αρέσει ο τρόπος που λιώνει το american cheese και η πλούσια γεύση και υφή του. Εκεί το χρησιμοποιούν και το γουστάρω κάργα.

Έχω πάει αρκετές φορές και σίγουρα θα ξαναπάω.

Σημειώνω πως αν φέρουν το burger τους σε πιο υψηλό επίπεδο, το μαγαζί θα πιάνεται στα 2-3 καλύτερα της Αθήνας.

23 Ιαν 2015

Περιοχή, μαγαζί και σέρβις τα έχουν πει οι άλλοι.

Ανάλυση:

Ψωμί:
Πολύ φουσκωτό και πολύ μαλακό. Κρατάει τα ζουμιά από τις σάλτσες και το μπιφτέκι. Γεύση αδιάφορη.

Μπιφτέκι:
Ζητήθηκε medium rare και ήρθε medium/medium well. Ξερό, σκληρό και άνοστο. Σε τέτοιο βαθμό που αρχίζω και αμφιβάλλω με τον εαυτό μου διαβάζοντας τις προηγούμενες κριτικές. Ίσως να έτυχε. Ο Βαγγέλης συμφώνησε αλλά δεν αξιολόγησε τόσο αρνητικά.

Το bacon ήταν απαράδεκτο.

Η σάλτσα που είχε επάνω (δεν θυμάμαι πιο πήρα) ήταν γλυκιά και κάλυπτε τις υπόλοιπες γεύσεις, είχα δυσκολία να καταλάβω ακόμα και τις πίκλες.

Τηγανιτές πατάτες:
Τυπικές τηγανιτές πατάτες λάθος τηγανισμένες, δηλαδή καθόλου τραγανές.

Σαλάτα φυστίκι:
Άτεχνη βινεγκρέτ. Δεν έχω πλήρη άποψη για τους λόγους, τείνω να πιστέψω πως φταίει το πολύ μέλι.

Το τυρί ήταν ενδιαφέρον αν και η υφή του ήταν λίγο ξερή για εμένα. Το φυστίκι ελάχιστο αλλά δεν με ενόχλησε.

Καταλαβαίνω πως οι σερβιτόρες είναι λίγες και τρέχουν συνέχεια, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για να δώσω καλή βαθμολογία στο σέρβις.

Περιμέναμε όρθιοι για λίγο, αλλά αυτό δεν λαμβάνεται υπ' όψιν στην συνολική βαθμολογία.

Δεν θα ξαναπάω.

19 Ιαν 2015

Για περιοχή, μαγαζί και σέρβις τα έχουν πει οι άλλοι.

Αποδόμηση burger:

Ψωμί brioche:
Μαλακό και κρατάει όσο πρέπει τα ζουμιά από το μπιφτέκι.
Έχει την απαραίτητη λιπαρότητα και καλή γεύση που έχει ένα σωστό brioche.

Φυσικά δεν είναι δυσεύρετο ένα καλό brioche, αλλά είναι δυσεύρετο σε πολλά Αθηναικά μαγαζιά που πουλάνε burgers.

Μπιφτέκι:
Το ζήτησα medium rare. Δεν ήρθε medium rare αλλά medium. Δεν με πείραξε επειδή είχε πολλές από τις ιδιότητες που έχει ένα medium rare μπιφτέκι.

Ζουμερό: με κάθε μπουκιά παίρνεις και λιπαρή ουσία που δίνει νοστιμιά.

Νόστιμο, φυσικά αν ήταν medium rare θα ήταν πιο κρεατένια η γεύση, αλλά δεν ήταν σε καμία περίπτωση κατώτερo.

Μαλακό, όχι σαν μερικά μπιφτέκια που νομίζεις πως δαγκώνεις τούβλο.

Αν είναι να πω κάτι αρνητικό για το μπιφτέκι είναι πως αλλατίζουν το κρέας. Όταν αλλατίζεται το μπιφτέκι, αποκτάει μια τελική υφή αλλοιωμένη, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση αρνητικό και δεν επηρεάζει την γεύση.

Μπλέ τυρί: ωραία σάλτσα. Επέλεξα αντί για μανιτάρι να βάλω μπείκον (ο καλύτερος συνδιασμός για εμένα).

Τηγανιτές πατάτες:
Τραγανές και νόστιμες. Βούταγα στην πολύ νόστιμη μαγιονέζα που του είπαμε να μας φέρει.

Γενικά η εκτέλεση ήταν άψογη, δεν είναι εύκολη δουλειά να ενορχηστρώσεις ένα burger, αλλά στο juicy grill το κάνουν πολύ καλά.

Πράσινη σαλάτα με μέλι και μουστάρδα:
Πολύ νόστιμη βινεγκρέτ, γενικά λίγες φορές ενθουσιάζομαι με σαλάτες.

Είναι γενικά λίγο τσιμπημένο, αλλά επειδή είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο, αξίζει τα λεφτά του.