rastafari

Μέλος από: Ιαν 2015

05 Φεβ 2017

Ο χώρος είναι πολυ ευχάριστος με μουσική σε πολύ λογική ένταση.
Το προσωπικό ευγενικό και προσεγμένο.

Η σαλάτα μάνημανη ήταν καλή, αλλά οχι κάτι ιδιαίτερο (9€).

Η μπρουσκέτες ήταν πολύ ωραίες με ισοροπημένη γεύση (3.5€ / τεμάχιο).

Τα κυρίως, σικώτι, ψαρονέφρι και πανσέτα, ήταν πολύ ωραία και με ιδιέτερες πινελιές που τα έκαναν ξεχωριστά (~14€).

Η τάρτα σοκολάτας καλή, αλλά τίποτα εντυποσιακό (δεν θυμάμαι τιμή).

Το κόκκινο κρασί μάνημανη ήταν αξιοπρεπέστατο (14€).

Η ποσότητα όλων των πιάτων ήταν ελαφρώς μικρή.

Θα ξαναπήγαινα, αλλά όχι και πολύ συχνά...

14 Φεβ 2015

Είναι η δεύτερη φορά που επισκέπτομαι το μαγαζί αυτό και αποφάσισα αν γράψω και την πρώτη του κριτική.

Το περιβάλλον είναι ωραίο και το μαγαζί καθαρό με ευχάριστη rock μουσική η οποία είναι σε πολύ λογική ένταση ώστε να μπορείς άνετα να συζητήσεις.

Το φαγητό σε γενικές γραμμές ήταν καλό, χωρίς όμως να έχει κάτι το ιδιαίτερο.
Αυτή τη φορά για τρία άτομα πήραμε τα παρακάτω:
Σαλάτα με μοσχάρι - Καλή, αλλά όχι κάτι άξιο λόγου
Πατάτες με τσένταρ και μπέικον - Αρκετά νόστιμο χάρη στο τσένταρ και το μπέικον
Μανιτάρια πλευρώτους - Νόστιμα χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο
Χοιρινά μπριζολάκια - Καλά μαγειρεμένα και νόστιμα με μία έτοιμη bbq σος.
Καπνιστή χοιρινή μπριζόλα - Νόστιμη αλλά και πάλι όχι κάτι το εντυπωσιακό
Χοιρινό σνίτσελ - Δεν το δοκίμασα, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη

Στα τρία κυρίως πιάτα είναι σαν συνοδευτικό πατάτες τηγανητές οι οποίες ήταν πολύ καλές.

Στο τέλος μας έφεραν ένα ζεστό κέικ με παγωτό που ήταν πολύ καλό.

Η ποσότητα του φαγητού ήταν αρκετή και για τέταρτο άτομο, καθώς οι μερίδες και η σαλάτα ήταν αρκετά μεγάλες.

Το σέρβις ήταν πολύ καλό. Τα παιδιά ήταν ευγενικά και γρήγορα.

Από μπύρες, διαθέτουν μία αρκετά καλή ποικιλία από εμφιαλωμένες και μερικά βαρέλια με διαφορετικά μεταξύ τους είδη από μπύρα.

Με τα παραπάνω και 6 μπύρες πληρώσαμε οι τρεις 75 ευρώ το οποίο θεωρώ ότι ήταν ένα λογικό ποσό.

Δεν ενθουσιάστηκα με το μαγαζί, αλλά αν τύχει θα ξαναπάω.

14 Φεβ 2015

Θα ξεκινήσω γράφοντας για την εμφάνιση του μαγαζιού, μιας και είναι η πρώτη εντύπωση.

Είναι μία κλασική μπυραρία με ξύλινα τραπέζια μοναστηριακού τύπου και η διακόσμηση είναι ανάλογη με διαφημίσεις από μπύρες και άλλα αλκοολούχα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει κάνει ποτέ ανακαίνιση, αλλά δε με χαλάει.
Το γυάλινο ασανσέρ που βλέπεις τον αλιγάτορα έχει την πλάκα του. Οι τουαλέτες ασχολίαστες...

Το φαγητό είναι μέτριο και λίγο τσιμπημένο για την ποιότητα του.
Συνήθως παίρνω την ποικιλία των τεσσάρων ατόμων, αλλά για τρία άτομα. Για τέσσερα δε νομίζω ότι φτάνει. Γενικά θυμίζει έτοιμα κρέατα που τα ζεσταίνουν.

Οι μπύρες είναι μία πολύ διαφορετική ιστορία. Έχει μια αρκετά μεγάλη ποικιλία από εμφιαλωμένες τόσο εισαγωγής όσο και εγχώριες. Επίσης έχει και κάποιες (όχι πολλές ούτε και λίγες) επιλογές σε βαρέλι. Κάθε φορά που πάω, δοκιμάζω μία καινούρια μπύρα (αν υπάρχει κέφι και παραπάνω) και κλείνω με μία La Trappe Quadrupel (αγαπημένη).

Η μουσική είναι ένα θέμα που δε νομίζω ότι περιγράφεται. Είναι ΌΤΙ ΝΑ ΝΑΙ! Μπορεί να παίζει Led Zeppelin και καπάκι Μιχάλη Ρακιντζή το "Εγώ και ο Πουφ". Είναι καλτ η κατάσταση. Αν θέλεις να ακούσεις μουσική για μπύρα είναι λίγο ενοχλητικό. Αν έχεις πάει με κέφι και θέλεις να γελάσεις είναι ότι πρέπει.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα μέτριο μαγαζί, που σε συνδυασμό με την κατανάλωση μπύρας περνάς πολύ καλά. Από το 2009 έχω πάει αρκετές φορές (4-5 το χρόνο) και σίγουρα θα πάω και άλλες.

21 Ιαν 2015

Είναι ένα από τα μαγαζιά που έχω επισκεφθεί πολλές φορές.

Θα αρχίσω από το βασικό αρνητικό: είναι πολύ μικρό και θέλει από νωρίς κράτηση.

Ο ιδιοκτήτης, ο οποίος παίρνει και τις παραγγελίες συνήθως, είναι πολύ ευγενικός, βοηθάει πάντα ώστε να διαλέξεις ένα πιάτο που να σου ταιριάζει (ειδικά στο πόσο καυτερό θα είναι) και δίνει πολύ καλές συμβουλές για την ποσότητα της παραγγελίας.

Το ορεκτικό που φέρνει πάντα με το μάνγκο τουρσί είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο και μου αρέσει πάρα πολύ. Φυσικά φέρνει και και 2 πιο ήπιες σάλτσες για όσους δεν προτιμούν τις πολύ έντονες γεύσεις.

Το αρνίσιο σις κεμπάπ που κάνει είναι ένα από τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ. Ίσως το καλύτερο μέχρι τώρα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα ακόμα και σε όσους "φοβούνται" μήπως μυρίζει.

Από τα κυρίως όσα έχω δοκιμάσει ήταν πάρα πολύ ωραία. Οι επιλογές μου συνήθως είναι κοτόπουλο tika massala ή madras.

Μία ωραία επιλογή σε όσους αρέσουν οι γλυκές γεύσεις είναι το korma.

Σημείωση: Μεγάλη προσοχή για το πόσο καυτερό θα το παραγγείλετε. Έχει μία κλίμακα 1-10 και το 7-8 είναι καυτερό αλλά και ευχάριστο για όσους τρώνε καυτερά. Τα 9-10 θέλουν πολύ προσοχή. Αν κάποιος θέλει ένα ελαφρός πικάντικο, ας επιλέξει 5-6...

Από τα ρύζια, συνήθως επιλέγω την πιο γλυκιά επιλογή με τα ξερά φρούτα (zarda pulao), γιατί ταιριάζουν πιο πολύ με τις πικάντικες - καυτερές επιλογές των πιάτων που κάνω.

Από ποτά πάντα παίρνω μπύρα, αλλά οι λοιποί μου έχουν πει πολύ καλά λόγια για το mango lassy.

Εγώ θα το επισκεφθώ αρκετές φορές και στο μέλλον.

21 Ιαν 2015

Το έχω επισκεφθεί πολλές φορές.

Θεωρώ ότι ο χώρος είναι ευχάριστος.

Τόσο ο ιδιοκτήτης όσο και το προσωπικό είναι ευγενέστατοι.

Όσων αφορά το φαγητό, δεν έχει μεγάλη ποικιλία, αλλά έχει σίγουρα ένα πιάτο για κάθε γούστο.

Προσωπικά έχω ξεχωρίσει τα μακαρόνια με πέστο, καρμπονάρα, κόκκινη σάλτα και λουκάνικο και με κρασί και αγριογούρουνο (δεν είναι πάντα διαθέσιμο).

Επίσης έχει μερικές πολύ ωραίες επιλογές από grappas.

Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από το σύνολο του μαγαζιού, πλην του κόστους, το οποίο θεωρώ ότι είναι λίγο πάνω από αυτό που αξίζει. Οι τιμές των πιάτων δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για ορεκτικά και σαλάτες. Είναι προτιμότερο να το επισκεφθείτε με παρέα ώστε να δοκιμάσετε και κάποιο πρώτο πιάτο.