CaneCorso

Μέλος από: Ιαν 2015

10 Σεπ 2016

ψαχνοντας για καλο κρέας διάβασα την κριτική για το συγκεκριμένο μαγαζί και ειπα να το επισκευτώ μαζι με την παρέα μου. Ετσι μια τετάρτη βράδυ βρεθήκαμε 4 ατομα (2 ζευγάρια) στο μενιδι και πήγαμε στο συγκεκριμενο μαγαζί, ειναι ομως λιγο δυσκολο να το βρεις αμα δεν το ξερεις και δεν βρισκεις ευκολα παρκινκ κοντα στην πλατεια οπου και βρίσκετε.

παρα πολυ γρηγορα αφότου κάτσαμε, ενας ευγενέστατος νεαρός ηρθε στο τραπεζι μας να παρει παραγγελια. Παραγγειλαμε 1,5 κιλο ζυγουρι ((απο οτι μας ειπε μονο ζυγουρι ειχε ) 2 τζατζικια 2 φετες μια χωριατικη μια πατατες τηγανητες μια κολοκυθακια τηγανιτα και ενα κιλο κρασι. Εξαιρετικα γρηγορα ηρθαν τα σερβιτσια το κρασι οι φετες και τα τζατζικια και μία κανάτα με κρυο νερο (πολυ καλο αυτο).
Σε λιγο εφερε ψητο ψωμι μαζι με τις πατατες και την χωριατικη.

Τρωγοντας διαπιστωσαμε οτι το κρασακι αν και χυμα ηταν εξαιρετικό πολυ καλη φετα και φρεσκια η σαλατα. Σε λιγο εφερε και το κρεας ενταξει δεν ητανε και το κατι αλλο και δεν μας ενθουσιασε και ιδιαιτερα δηλαδη αλλα ηταν αποδεκτο. Δεν ξερω ισως το ψησιμο δεν ητανε καλο η το κρεας κατι δεν μας κολαγε παντως.

Αφου τελειωσαμε μας κερασαν καρπουζακι με σταφυλια (πολυ καλο αυτο). Στο τελος ο λογαριασμος τσουχτερος σε σχεσει με αυτα που φαγαμε 72 ευρω το συνολο (18 ευρω εκαστος)
σε γενικες γραμμες καλος ητανε αλλα εχουμε και καλυτερες επιλογές για κρεας σε αυτη την τιμη.

05 Μάρ 2016

Βρεθήκαμε μια παρέα με φιλους και ειπαμε να παμε στον πιπινιο για παϊδάκια. Τον ηξεραν δυο φιλοι απο την παρεα, φυσικα ειναι αρκετα μακρια για εμας που ζουμε μεσα στην Αθηνα αλλα ειπαμε να παμε να παρουμε λίγο καθαρό αερα μια και ζουμε μεσα στο καυσαεριο. Το μαγαζι αυτο βρισκεται στη Σταμάτα φτασαμε μετα απο περίπου μια ωρα πηγαινοντας απο εθνικη οδο.

Εγω δεν ειχα ξαναπαει και οταν φτασαμε ειδα μια κλασσικη ταβερνα με πλαστικες τεντες. Καθησαμε και μας εφεραν εμφιαλωμενο νερο και ψωμι χωρις να το ζητησουμε. 6 ατομα παραγγειλαμε 3 κιλα παϊδάκια 2 πατατες 2 φετες 2 τζατζικια 2 σαλατες και 1 κιλο κρασι χυμα λευκο. Πρωτα ηρθαν οι 2 φετες και τα 2 τζατζικια φετα μεριδα παντως αυτο δεν ητανε με τιποτα.

Ηρθαν και 2 πατατες οταν πηρα μια πατατα να φαω μουρθε μια λαδιλα στο στομα πολυ ασχημη μαλλον ηθελε αλαγμα το λαδι τηγανισματος. Σε κανα 20 λεπτο ηρθαν και οι πιατελες με τα παϊδάκια 3 πιατελες με ενα κιλο η καθε μια.. 28 ευρω το κιλο αυτα πρεπει να ειναι τελεια ειπα απο μεσα μου και πηρα ενα παϊδακι στο πιατο μου του ζουληξα μπολικο λεμονι και το εβαλα στο στομα μου.. τιποτα το ιδιαιτερο εχω φαει κατα πολυ καλυτερα παϊδάκια και κατα πολυ φθηνοτερα..

Πειναγα ομως πολυ και τελικα εφαγα μερικα. Μολις τελειωσαμε συμφωνησαμε ολοι μαζι να μην ξαναπάμε δεν αξιζει τον κόπο τόσος δρομος.
Μας εφερε κέρασμα χαλβα που μυριζε καρύδα εγω τον αφησα οι αλλοι τον φαγανε.
πληρωσαμε 123 ευρω.

18 Ιαν 2016

Βρέθηκα με παρεα φιλων που μενουν στην Ν. Φιλαδελφεια και προτειναν το συγκεκριμενο μαγαζι για να φαμε παϊδακια. Το μαγαζι γεματο αλλα μολις φτασαμε τυχαια αδειασε ενα τραπεζι και καθησαμε. Μετρησα ολα και ολα 12 τραπεζια μέσα.

4 ατομα παραγγειλαμε 1 κιλο παϊδακια 1 κιλο ζυγουρι, πατατες τηγανιτες, σαλατα, φετα, τζατζικι. σαγανακι μανιταρια, και κρασι χυμα. Αψογο και γρηγορο σερβις μας εφεραν ψωμακι ψητο, την σαλατα την φετα και ξεκινησαμε, σε λιγο ηρθαν και τα υπολοιπα πλην το κρεας.

Ξεκινησαμε σιγα και σε κανα 20 λεπτο ηρθαν και τα κρεατα. Εντυπωσεις, χωρος πολυ μικρος δυσκολο να βρεις να κατσεις αμα εχει δουλεια, προσωπικο εξαιρετικό και ευγενικό, στα φαγητα θα μπορουσε να προσεξει τις τηγανητες πατατες να μην μυριζουν λαδιλα και να μην ειναι μαυρισμενες πραγμα απαραδεκτο για φρεσκες πατατες.

Το κρεας νοστιμο αλλα πολυ ψημένο θα μπορουσε να ειναι πιο προσεκτικο το ψησιμο γιατι σαν ποιοτητα το κρεας ητανε καλο.. μανιταρια σαγανακι πολυ καλα και η σαλατα φρεσκια. το κρασακι θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο αποδεκτο ομως. Ο Λογαριασμος πολυ λογικος μειναμε σε γενικες γραμμες ευχαριστημενοι.....

22 Ιαν 2015

Την περασμένη εβδομάδα πέμπτη απόγευμα κατά τις 4 και 30 σταμάτησα για φαγητό στην συγκεκριμένη ψαροταβέρνα.

Παρκαρκαδόρος παρέλαβε το αυτοκίνητο.
Μεσα στο μαγαζι δυο παρέες και μια εγω με την μητέρα μου τρεις. Ειχε και απο την πισω μερια τραπεζια το μαγαζι αλλα ητανε πολυ κλειστος
ο χωρος και δεν σου εκανε κεφι να κατσεις. Καθίσαμε τελικά μπροστά.

παραγγείλαμε μπαρμπουνια, γαριδες, σαλατα χωριατικη, τηγανητες πατατες και μισο κιλο χυμα κρασι λευκό. Σε 5 λεπτα περιπου ηρθε το σερβιτσιο και σε λιγο το κρασάκι μαζι και η σαλάτα η χωριάτικη και ενα πανεράκι με ψωμι.

Φυσικα δεν μπήκανε στον κοπο να το ψήσουνε το ψωμακι οπως κάνουν σε ολες τις ψαροταβέρνες του πειραιά. Τα μπαρμουνια ομως ξέραν να τα χρεωνουν 30 ευρω το κιλο 35 με το ψήσιμο, και 24 ευρω το κιλο οι γαρίδες Αργεντινής παρακαλώ.

Αυτό με χαλασε λίγο, καλα αντε αμα ειχανε πολυ κοσμο ενταξει να πω δεν προλαβαινουν να το ψησουν αλλα εκεινη την στιγμη δεν ειχαν δουλεια.

Σε λιγο μας εφεραν τις πατάτες, φρέσκες αλλα πολυ κακοψημένες, πλημμύρα στο λαδι μισές ψημένες μισές αψητες. Μη σας τα πολυλογω μεχρι να φερουνε τα ψαρικα ειχαμε πιει μισο κιλο κρασι, ειχαμε φαει το ψωμι, τις πατατες και ολη την σαλάτα,
περιπου 25 λεπτα κανανε.

Μπορω να πω ομως οτι τα μπαρμπουνια ηταν παρα πολυ φρέσκα και πολυ νόστιμα. οι γαρίδες αδιάφορες οχι κατι το ιδιαίτερο.

Οταν τελειωσαμε μας εφεραν χαλβα γλυκό αρκετα καλο. 6 μπαρμπουνια μεγάλα( 850 γραμμ. ) 5 γαριδες νουμερο 1 περιπου

Συνολο 58 ευρω συν ενα ευρω μπουρμουαρ συν ενα ευρω στον παρκαδόρο.
60 γιουρια.