Travel

Μέλος από: Ιαν 2015

09 Μαι 2016

Αγία Παρασκευή δεν ανεβαίνω (παιδί του κέντρου γαρ), παρά λίγες φορές για καφέ με φίλες. Οταν λοιπόν η Γεωργία μας κάλεσε για τα γενέθλιά της στο "Παρθεναγωγείο" ούτε καν το είχα ακούσει. Το βρήκα στην μέσα πλευρά της πλατείας του Αη Γιάννη επάνω στην Ελβετίας.

Βρήκα τα κορίτσια νάχουνε κάτσει σ' ένα πανέμορφο μοναστηριακό τραπέζι κι άρχισα να περιεργάζομαι το μαγαζί. Εκείνο που σου τραβάει αμέσως το μάτι είναι ένα κολάζ από ασπρόμαυρες φωτογραφίες στον ένα τοίχο που γίνεται πολύ ιδιαίτερο γιατί είναι φωτιζόμενο από πίσω και νομίζεις πως οι φωτογραφίες ζωντανεύουν.

Ο μέσα και έξω χώρος του μαγαζιού ενώνονται σ' έναν, με πολύ καλαίσθητα τραπέζια και καρέκλες. Εκείνο που μας ξετρέλανε και σχολιάζαμε όλες ήτανε τα χάρτινα τραπεζομάντηλα με σχεδιασμένη δαντέλα(! ) γύρω γύρω. Οπως και τα ρεσώ φτιαγμένα από λινάτσα. Παντού φυτά που σε κάνουν να αισθάνεσαι πως είσαι σε αυλή. Ενας πραγματικά πολύ όμορφος και προσεγμένος χώρος στην κάθε του λεπτομέρεια (δείτε το καλαθάκι στις γυναικείες τουαλέτες!!! και θα καταλάβετε τι εννοώ).
Μεζεδοπωλείο... χωρίς "μεζέδες" αλλά μερίδες χορταστικές, ωραία σερβιρισμένες από τη χαμογελαστή σερβιτόρα και τον έμπειρο (τσακάλι! ) σερβιτόρο.

Ξετραλαθήκαμε με την πανσέτα τη μαριναρισμένη σε 10 μυρωδικά. Ενα πιάτο που μόνο στα πιο γκουρμέ εστιατόρια βρίσκεις. Οι μελιτζάνες ρολάκια καταπληκτικές! Η σαλάτα "φυστίκι" με μπαλίτσες τυρί πασπαλισμένο με φυστίκι είναι κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα. (Πέρασε το Πάσχα και λέω για τη δίαιτα που θα ακολουθήσει να ανεβαίνω με τα κορίτσια για σαλάτα). Τα κρετικά της "γυριστρούλας" φρέσκα, πολύ ωραία ψημένα και τέλος... τα ΡΑΚΟΜΕΛΑ!!! Σπάνιες γεύσεις με παιχνιδιάρικες ονομασίες. Ζητείστε στο τέλος το γλυκό "μπανόφι", δεν θα μετανιώσετε!!

Και όλα αυτά με τρία παιδιά ρεμπέτες που τραγουδούσανε με μεράκι. Μάθαμε πως η μουσική αλλάζει κάθε μέρα και καλύπτει όλα τα γούστα από έντεχνα έως και... παραδοσιακά.
Η Γεωργία πλήρωσε για ΔΕΚΑ άτομα που είμασταν 130 ευρώ (!!! ) Ε, μετά κι απ' αυτό θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα για τον οποιοδήποτε.

22 Ιαν 2015

Το Chez Violette το επισκεφτόμαστε με φίλους από την πρώτη στιγμή που άνοιξε με ένα διάλειμμα το διάστημα που άλλαξε τον σεφ του.

Πηγαίνουμε πολλές φορές τώρα πια έστω για μια ώρα για να φάμε μια κρεμμυδόσουπα (δεν την αλλάζω για νάμαι ειλικρινής με τίποτα... ) και να πιούμε ένα ποτήρι κρασί!

Είναι ένας πανέμορφος χώρος, φιλόξενος, χαρούμενος, φτιαγμένος με μεράκι και κέφι που σε κάνει να αισθάνεσαι πως έχει ταξιδέψει πίσω στην κουζίνα της γιαγιάς σου.

Το μόνο πρόβλημα με την παρέα μας είναι ότι δεν επιτρέπεται να καπνίσουμε μέσα κι έτσι μεταφερόμαστε στα τραπεζάκια έξω της αυλής όπου πια το βλέπουμε σαν μια καλή ευκαιρία να γνωριστούμε με άλλους... συμπάσχοντες και να αφήσουμε το βλέμα μας να περιπλανηθεί στα φυτά που... κρέμονται πάνω από το κεφάλι μας.

Το φαγητό είναι εξαιρετικό. Η πάπια με πουρέ σελινόριζας και καραμελιζέ κυδώνια είναι το δεύτερο αγαπημένο μου. Η entrecote, μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα η φίλη που την παίρνει συστηματικά λέει πως είναι η καλύτερα ψημένη που έχει φάει ποτέ!

Ξετρελαθήκαμε με το cassoulet που το φάγαμε ένα βράδυ του Δεκέμβρη κι από τότε το ζητάμε (αν και δεν υπάρχει πάντα). Η πανσέτα με καλβαντός και λάχανο είναι ένα άλλο πολύ ωραίο πιάτο.

Τα γλυκά είναι όλα πολύ ωραία, με προεξέχον το νουγκά(! ) για εμένα.

Η εξυπηρέτηση είναι κάτι περισσότερο από καλή. Οι κοπέλες είναι πολύ ευγενικές, γελαστές, έτοιμες να εξηγήσουν το οτιδήποτε.

Πληρώνουμε αναλόγως με την όρεξή μας... κάθε φορά που μπορεί να είναι από 15 ευρώ έως και 25. Πάντως φεύγουμε πάντα με την αίσθηση ότι πήραμε κάτι παραπάνω από καλό γαλλικό φαγητό και κρασί.

Πήραμε την ικανοποίηση ότι μας σεβάστηκαν απόλυτα σαν πελάτες σε κάθε επίπεδο!