dora1956

Μέλος από: Ιαν 2015

08 Δεκ 2015

Το ALPINO είναι ένα ιταλικό εστιατόριο από τα πιό παληά στο Π. Φάληρο (και αυτό λέει κάτι) που σερβίρει στην σάλλα του αλλά κάνει και delivery στο σπίτι. Δεν ανήκει στα εστιατόρια που διεκδικούν δάφνες γιά τα γκουρμέ πιάτα του αλλά έχει μία κουζίνα πολύ καλής ποιότητας, από πλευράς φρεσκάδας υλικών και γεύσης.

Εχω εμπειρία πάνω από επτά χρόνια από το συγκεκριμένο εστιατόριο, και πιστεύω ότι είναι μία εξαιρετική λύση όταν πεινάς και δεν προλαβαίνεις να μαγειρέψεις ή όταν δεν θέλεις μία έξοδο "υπερπαραγωγή". Με βάση δε την εμπειρία αυτή έχω διαπιστώσει ότι η ποιότητα είναι διαχρονικά σταθερή, κάτι που λείπει από πολλά εστιατόρια.

Ο χώρος είναι άνετος, με όμορφη διακόσμηση που άλλαξε σχετικά πρόσφατα. Ο χώρος ανάμεσα στα τραπέζια αρκετός έτσι ώστε να μπορείς να μιλήσεις χωρίς αναγκαστικά να παρακολουθείς και να σε παρακολουθεί ο διπλανός θαμώνας.

Ο κατάλογος πλούσιος σε ιταλικά πιάτα όλα καλομαγειρεμένα, σχεδόν σπιτικά. Εχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα στον κατάλογο, μπορώ να βεβαιώσω ότι είναι όλα γευστικά, αρμονικά και οι μερίδες πολύ χορταστικές.

Οι σαλάτες του εξαιρετικές και μπορούν άνετα σε κάποιες περιπτώσεις'αντικαταστήσουν το ορεκτικό αν κανείς δεν θέλει να πάρει πολλά πράγματα.
Να προσθέσω ότι, άν και δεν προσφέρει ειδικά μενού γιά παιδιά, εν τούτοις πολλά από τα πιάτα του αρέσουν στα μικρά παιδιά.

Οι τιμές λογικότατες. Προσφέρεται κρασί τόσο εμφιαλωμένο όσο και χύμα που είναι καλής ποιότητας.
Τέλος στα σύν του εστιατορίου είναι ο βοηθός γιά το πάρκιγκ του αυτοκινήτου μιά και οι θέσεις στην περιοχή, ειδικά το βράδυ, είναι δυσεύρετες.

Η υψηλή βαθμολογία αντιστοιχεί βεβαίως στο είδος του εστιατορίου που περιγράφω και το οποίο συστήνω ως πολύ ικανοποιητικό.

08 Δεκ 2015

Ειχαμε ακούσει για το Παραμύθι από φίλους και αποφασίσαμε να το επισκεφθούμε την νέα σεζόν. Βρίσκεται στα Σεπόλια κοντά στον σταθμό του Μετρό και στην αρχή δυσκολευτήκαμε να το βρούμε αν και τελικά δεν είναι καθόλου δύσκολο.
Πήγαμε δύο φορές, σε διάστημα περίπου ενός μηνός.

Κατ'αρχήν ο χώρος. Ενα παληό νεοκλασικό με μικρά δωμάτια, που δημιουργούν μία αίσθηση ζεστασιάς. Η διακόσμηση όμορφη με πολλά παληά κομμάτια, αντίκες καθρέφτες κ. α.
Το προσωπικό πολύ εξυπηρετικό οι δέ ιδιοκτήτες, εκ των οποίων ο ένας φροντίζει κυρίως την σάλα και τα τραπέζια και ο άλλος πρωτοστατεί στην κουζίνα, εξαιρετικοί.

Το φαγητό, μεγάλες μερίδες (περισσότερο απ' όσο χρειάζεται) τόσο στα ορεκτικά όσο και στα κυρίως πιάτα. Νοστιμότατα όλα έρχονται στο τραπέζι όμορφα παρουσιασμένα.
Είναι προφανής η φροντίδα στο εστιατόριο καθώς και ο εστιασμός τους στο καλό σέρβις των πελατών.

Μάθαμε ότι κάθε Παρασκευή υπάρχει μουσική με πιάνο και μία καλλιτέχνιδα που τραγουδά έντεχνα τραγούδια (όχι λαϊκά). Θα το επσκεφθούμε με πρώτη ευκαιρία και θα επανέλθω. Μέχρι τότε, το συστήνω ανεπιφύλακτα γιά ένα πλούσιο, νόστιμο και καλά τιμολογημένο δείπνο σε ζεστή, φιλική ατμόσφαιρα.

10 Ιουν 2015

Επισκεφθήκαμε το ΑΓΝΑΝΤΙ χθές βράδυ. Μετά την βροχή η βραδιά ήταν πολύ γλυκειά και καθήσαμε στην πλευρά της θάλασσας. Η τοποθεσία εξαιρετική και η θέα επίσης. Γιά εμάς ήταν η πρώτη φορά αλλά οι φίλοι μας είχαν ξαναπάει και παρατήρησαν ότι ο κατάλογος είχε αλλάξει. Μας ενημέρωσαν ότι ο σέφ είχε αλλάξει επίσης.

Δεν πεινάγαμε ιδιαίτερα, περισσότερο ποτό θέλαμε να πιούμε. Δοκιμάσαμε τρία πιάτα, Ταρτάρ σολωμού, ταλιάτα και μία ελληνική σαλάτα.
Κανένα από τα τρία δεν ήταν καλό, μπορώ να πώ κάτω του μετρίου.

Παραγγείλαμε ποτά, όλοι βότκα, και μας έφεραν ξηρούς καρπούς σε κυπελλάκια πλαστικά κλεισμένα (όπως αυτά που σερβίρουν οι αεροπορικές εταιρείες). Δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση. Περιείχαν μερικά φυστίκια αράπικα. Περίμενα κάτι περισσότερο σ'ένα τέτοιο χώρο.

Η περιποίηση, την ώρα πού πήγαμε (γύρω στις 9.30) ήταν σωστή, αλλά αργότερα που αυξήθηκαν οι πελάτες παρουσίασε κενά, άν και οι περιποιητές κατέβαλλαν προσπάθειες να ανταποκριθούν εγκαίρως.

Η τιμολόγηση είναι υψηλή και νομίζω κοστολογεί την τοποθεσία και όχι το φαγητό.
Γενικά, είναι ένας χώρος που θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως γιά ποτό, γιατί η τοποθεσία είναι υπέροχη αλλά όχι γιά φαγητό.

09 Ιουν 2015

Επισκεφθήκαμε το ταβερνάκι ένα μεσημέρι την προηγούμενη εβδομάδα. Ο καιρός ήταν γλυκός και καθήσαμε έξω. Η τοποθεσία είναι πολύ όμορφη, προσωπικά ξεχνιέμαι και νομίζω ότι βρίσκομαι σε νησί.

Ο χώρος είναι κλασσικός χώρος ελληνικής παραθαλάσσιας ταβέρνας.

Δεν είχε ιδιαιτερο κόσμο και η εξυπηρέτηση ήταν πολύ γρήγορη (άλλες φορές σε ώρες/μέρες αιχμής) το σέρβις δεν είναι τόσο αποτελεσματικό.
Η ποιότητα των μεζέδων που δοκιμάσαμε πολύ καλή.

Πήραμε ταραμοσαλάτα, πράσινη σαλάτα με ρόκα, καλαμάρι ψητό, μαρίδα, χταπόδι, πατάτες τηγανιτές και δύο ποτήρια τσίπουρο και εμφιαλωμένο νερό.

Μας κέρασαν χαλβά και ο λογαριασμός ήταν συνολικά 58 ευρώ γιά 2 άτομα. Δεδομένου ότι οι μερίδες ήταν πλούσιες (δεν μπορέσαμε να τα φάμε όλα) θεωρώ ότι ήταν λογικό ποσόν.
Θα ξαναπάμε.

09 Ιουν 2015

Πρωτοπήγα στο DA BRUNO πολλα χρόνια πρίν, ίσως μόλις είχε πρωτοανοίξει. Ηταν πρωτοποριακό γιά την εποχή του, ειδικά το πιάτο με το φιλέτο και τα λαχανικά που ψηνόταν στην πέτρα. Εκτοτε, κατά καιρούς το επισκεπτόμουν αλλά όχι πολύ συχνά. Τον τελευταίο χρόνο μετακόμισα στην περιοχή και άρχισα να το επισκέπτομαι ξανά. Είναι εντυπωσιακό ότι, μετά από τόσα χρόνια, η ποιότητα του φαγητού είναι σταθερή και πολύ καλή.

Ο χώρος έχει περιγραφεί από άλλα μέλη. Απλός αλλά ζεστός χωρίς εξάρσεις. Το σέρβις πολυ καλό, οι περιποιητές φροντίζουν γρήγορα τις επιθυμίες των πελατών.

Τα πιάτα κλασσικά ιταλικά αλλά μαγειρεμένα με μεράκι και νοστιμότατα.

Η δική μου προτίμηση είναι πάντα το φιλέτο στην πέτρα, αλλά και οι μακαρονάδες και οι σαλάτες και όλα τα πιάτα, χωρίς να διεκδικούν αστέρια, είναι καλομαγειρεμένα και νόστιμα, οι δε μερίδες πλούσιες. Ειδική μνεία αξίζει στο τιραμισού που είναι από τα ωραιότερα που έχω φάει.

Οι τιμές του λογικές και θα έλεγα και εγώ με την σειρά μου ότι το εστιατόριο αυτό είναι value for money γιά την περιοχή.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το delivery που μέ ενημέρωσαν ότι προσφέρουν. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

26 Μαι 2015

Την Χρύσα την γνωρίζω πολλά χρόνια είτε ως ιδιοκτήκτρια του δικού της εστιατορίου είτε σαν μετρ σε άλλα εστιατόρια. Φίλοι έκλεισαν να φάμε εκεί την προηγούμενη εβδομάδα μετά από θέατρο.

Στα Πετράλωνα (αγαπημένη περιοχή της Χρύσας) ένας μικρός χώρος, με λίγα τραπεζάκια έξω. Καθήσαμε μέσα γιατί έκανε λίγη ψύχρα. Ο χώρος καλογουστος και ζεστός με σχετικά μικρά τραπέζια (μεζεδοπωλείο γάρ). Αν είναι χειμώνα και το εστιατόριο είναι γεμάτο, τα τραπέζια είναι σχετικά κοντά και πιθανόν αυτό να είναι πρόβλημα γιά κάποιους.

Η Χρύσα πανταχού παρούσα όπως πάντα.
Αποφασίσαμε να παραγγείλουμε διάφορα πιάτα και να τα μοιραστούμε γιά να δοκιμάσουμε τίς γεύσεις.

Πήραμε πράσινη σαλάτα με κριθαρομπουκιές, πατάτες τηγανιτές, φιλέτο με πιπέρια, νιόκι με σολομό, κολοκυθοκεφτέδες, καλαμάρι.

Από γλυκά πήραμε τον χαλβά (εξαίσιος) και άν θυμάμαι καλά brownies με παγωτό. Ηπιαμε house wine κόκκινο πολύ καλό.

Το φαγητό ήταν πολύ καλό, το σέρβις σωστό και φιλικό.
Πληρώσαμε συνολικά γιά 4 άτομα 75 ευρώ και φύγαμε πολύ ευχαριστημένοι τόσο από τις γεύσεις όσο και από τις τιμές.

Θα ξαναπάμε σίγουρα μάλλον το επόμενο φθινόπωρο γιατί τα λίγα τραπεζάκια έξω δεν νομίζω ότι θα προσφέρουν μια καλή εμπειρία το καλοκαίρι ανάμεσα στις πολυκατοικίες.

26 Μαι 2015

Πήγαμε σήμερα το μεσημέρι (Σάββατο 23/5) τέσσερα άτομα. Ο χώρος ευχάριστος, αν και λόγω Σαββάτου ήταν αρκετά θορυβώδης. Το τραπέζι μας στη πρώτη σειρά, θέα θάλασσα.
Οδήγησα την παρέα εκεί γιατί δύο μήνες πρίν, αν και με κουπόνι, είχαμε φάει πολύ καλά

Σήμερα η εμπειρία ήταν απογοητευτική. Θα έλεγα fast food θαλασσινών.
Τα πιάτα ήταν από αδιάφορα έως άγευστα. Παραγγείλαμε, ταραμοσαλάτα λευκή (κάτι σαν μαγιονέζα ήταν, καμία σχέση με ταραμοσαλάτα πάντως), γαύρο μαρινάτο και γαύρο τηγανιτό (αδιάφορα), καραβιδόψιχα (άνοστη) μία σαλάτα με λαχανικά, παρμεζάνα ρόδι κλπ (καλή τίποτα το ιδιαίτερο), χταπόδι ξυδάτο (καλό), πατάτες τηγανιτές (νορμάλ) και ντολμάδες με ψαρικά και σέσκουλο (αδιάφοροι).

Μία κόκα κόλα, ένα καραφάκι τσίπουρο, ένα καραφάκι κρασί δικό τους, σύνολο 88 ευρώ. Το ποσόν γιά τα πιάτα που παραγγείλαμε δεν ήταν παράλογο και αν η ποιότητα του φαγητού ήταν όπως παλιότερα, πραγματικά θα έλεγα ότι είναι μία εξαιρετική πρόταση γιά μία μικρή απόδραση το καλοκαιρινό μεσημέρι.

Το προσωπικό ευγενικό, έτρεχε αδιάκοπα να εξυπηρετήσει (ίσως χρειάζονται περισσοτερα άτομα). Δύο φορές μας έφεραν πιάτα που προορίζονταν γιά άλλα τραπέζια.

Περάσαμε όμορφα γιατί το θαλασσινό αεράκι ήταν ευεργετικό με την ζέστη αλλά δεν φάγαμε καλά. Κάτι συνέβη τους τελευταίους δύο μήνες και η ποιότητα έπεσε; Δεν ξέρω, αλλά η διαφορά σε σχέση με δύο μήνες πρίν ήταν μεγάλη.

26 Μαι 2015

Επισκεφθήκαμε με την κόρη μου το εστιατόριο την Πέμπτη το βράδυ. Η βραδιά ήταν γλυκιά και καθίσαμε έξω, αλλά στο προστατευμένο μέρος του εστιατορίου.
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, με διακριτικό φωτισμό, πράσινο και λουλούδια και αποπνέει μία υψηλή αισθητική.

Αν και δεν είχαμε κάνει κράτηση (κάτι που το καλοκαίρι είναι απολύτως απαραίτητο) το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό και μας έδωσε ένα πολύ καλό τραπέζι.
Τα πιάτα ήταν εύγεστα και οι μερίδες πολύ πλούσιες.

Παραγγείλαμε ταραμοσαλάτα (εξαιρετική), πράσινη σαλάτα με ρόδι (νοστιμότατη και τεράστια), soft shell καβουράκια τηγανιτά (νοστιμότατα), σολωμό τεριγιάκι και κριθαρότο με καραβίδες.

Ενα μπουκάλι κρασί λευκό ελληνικό (νομίζω Πέντε λίμνες η κάτι τέτοιο), σορμπέ και 2 εσπρέσσο.

Ο λογαριασμός ήταν 125 ευρώ αλλά θέλω να είμαι δίκαια. Πήραμε πολλά πράγματα γιά δύο άτομα. Χωρίς τα καβουράκια (19 ευρώ) και το κρασί (29 ευρώ) ο λογαριασμός θα ήταν περίπου 80 ευρώ γιά τις δύο μας. Θεωρώ ότι γιά την περιοχή, τον χώρο, το σέρβις, δεν είναι πολλά.

26 Μαι 2015

Μιά και τελευταία άνοιξε ο καιρός αρχίσαμε τις βόλτες προς την παραλία. Η Τράτα είναι μία ψαροταβέρνα που επισκεπτόμαστε συχνά στο παρελθόν αλλά είχαμε αρκετό καιρό να πάμε.

Καθημερινή λοιπόν είπαμε να πάρουμε λίγο θαλασσινό αέρα και μετά τον περίπατο, μπήκαμε στην Τράτα να φάμε.

Ο χώρος, κλασσική ψαροταβέρνα που δέν έχει και το πλεονέκτημα να είναι πάνω στην θάλασσα όπως άλλες στην περιοχή. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αντισταθμίσει αυτή την έλλειψη, είτε με τον καλόγουστο χώρο του εστιατορίου, είτε με κάποιο νεωτερισμό στην κουζίνα.

Προφανώς, επειδή ακόμα έχει αρκετούς πιστούς πελάτες, δεν υπάρχει κίνητρο να ανανεωθούν. Ο χώρος είναι η κλασσική ψαροταβέρνα, λίγο καταθλιπτικός για μένα.

Το φαγητό δεν είναι κακό αλλά δεν είναι και τίποτα το ξεχωριστό να αξίζει τα χρήματα που θα πληρώσεις. Ο κατάλογος κλασσικός και πανομοιότυπος μέ όλες τις ταβέρνες αυτής και όλων των ελληνικών παραλιών σχεδόν.

Φάγαμε μία μελιτζανοσαλάτα (καλή, τίποτα το ξεχωριστό), μαρίδα, πατάτες τηγανιτές, τυροκαυτερή, χόρτα βραστά και δύο μπακαλιαράκια ψητά. Ενα καραφάκι κρασί δικό τους, νερό και δύο καφέδες. Μας κέρασαν κάποιο γλυκό. Σύνολο περίπου 80 ευρώ. Νομίζω ότι είναι πάρα πολλά. Φαντάσου να παραγγέλναμε και φαγκρί!!

Δεν υπάρχει λίγη φαντασία, λίγο κέφι, λίγη επιθυμία να παρουσιάσουν κάτι καινούργιο. Κρίμα.

Τέλος, η Τράτα δεν είναι καλύτερη η χειρότερη από άλλες ψαροταβέρνες του είδους, αλλά προσωπικά δεν θέλω να ξαναπάω. Τουλάχιστον, άν είναι να πληρώσουμε αυτό το ποσόν γιά δύο άτομα, να είμαστε και πάνω στο κύμα.

26 Μαι 2015

Επισκεφθήκαμε το εστιατόρια την Πρωτομαγιά γιατί είναι ένα από τα αγαπημένα μας και χαρήκαμε που ήταν ήδη ανοιχτό.

Ο χώρος προσωπικά με μαγεύει ειδικά όταν το τραπέζι είναι στην πρώτη σειρά. Ξεχνάς ότι βρίσκεσαι λίγα χιλιόμετρα έξω από την Αθήνα και μεταφέρεσαι σε κάποιο νησί. Τα τραπέζια έχουν μία λογική απόσταση μεταξύ τους, οπότε δεν είσαι υποχρεωμένος "να γίνεις φίλος" με τους διπλανούς όπως συμβαίνει τελευταία σε κάποια άλλα εστιατόρια.

Το προσωπικό είναι ευγενέστατο. Τα νεαρά παιδιά που μας περιποιήθηκαν την συγκεκριμένη μέρα ήταν χαμογελαστά και πρόθυμα, παρά το γεγονός ότι λόγω της ημέρας, το εστιατόριο ήταν πλήρες.

Τα πιάτα ήλθαν σε λογικό χρόνο, αν και δεν το περίμενα εκείνο το μεσημέρι.
Ως προς το φαγητό έχω ορισμένες ενστάσεις, γιατί ο κατάλογος είναι σχεδόν (αν όχι εξ'ολοκλήρου ) ο ίδιος τα τελευταία 3 χρόνια που το επισκεπτόμαστε.

Πήραμε δύο ορεκτικά (μία σαλάτα και κολοκυθοκεφτέδες αν θυμάμαι καλά), δύο κυρίως (ένα σολομό και ένα κρέας με πουρέ μελιτζάνας), 1 καραφάκι τσίπουρο, ένα γλυκό και δύο καφέδες. Τα φαγητά ήταν νόστιμα, αλλά νομίζω ότι δεν ήταν του επιπέδου του προηγούμενου καλοκαιριού.

Ο λογαριασμός ήταν πρός έκπληξή μας περίπου 70 ευρώ. Συνηθίζουμε να το επισκεπτόμαστε πολύ συχνά τα καλοκαίρια, και ποτέ, με παρόμοιες παραγγελίες, δεν είχαμε ξεπεράσει τα 50-55 ευρώ το ζευγάρι και το θεωρούσαμε μία τίμια πρόταση λόγω και της τοποθεσίας η οποία αξίζει ένα κάποιο premium. Αρκεί αυτό το premium να μην είναι πολύ υψηλό.