Οδοιπόρος

Μέλος από: Ιαν 2015

03 Φεβ 2015

Πήγαμε το Σαββάτο στις 31/1/2015.
Είμασταν 3 άτομα.

-Γεύση
Δεν είχαμε πολύ όρεξη για φαγητό αλλά παρόλ'αυτά πήραμε μια ποικιλία 4 ατόμων.
Είχε μέσα:

Πατάτες σε μέγεθος φούρνου με την φλούδα τους από έξω που τις έκανε λαχταριστές. Πατάτες που πραγματικά λατρεύω.

Φιλέτο κοτόπουλο το οποίο ήτανε απίστευτα μαλακό. Κοβότανε ακόμα και με το πιρούνι. Πολύ ζουμερό και τέλεια γέυση.

Λουκάνικο χωριάτικο το οποίο ήτανε πεντανόστιμο.

Πανσέτα η οποία δεν με ενθουσίασε προσωπικά σαν γεύση.

Μπιφτέκι το οποίο ήτανε τέλεια ψημένο και πολύ ζουμερό.
+ Πίτες οι οποίες κάνανε την ποικιλία ακόμα καλύτερη.

Γενικώς το μέγεθος ήτανε αρκετά μεγάλο και μπορώ να πω ότι τα 24 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή. Σίγουρα για 3 άτομα που πινάνε θα είναι μια χαρά (εμείς δεν μπορέσαμε να την φάμε όλοι) αλλά σίγουρα κάνει και για 4 άτομα.

Πήραμε επίσης και λευκό κρασάκι το οποίο ήτανε φοβερό. Πραγματικά με ενθουσίασε. 500ml 4 ευρώ.

-Εξυπηρέτηση
Το Σαββάτο που πήγαμε βρήκαμε 1 τραπέζι μόνο στο πάνω όροφο.
Η σερβιτόρα χαμογελαστή και έτοιμη να μας εξυπηρέτηση.
Μας γέμισε το μπουκάλι με το νερό 4 φορές χωρίς να της το πούμε ούτε μια.
Κάτι που γίνεται σπάνια σε μαγαζιά ειδικά σε ώρα αιχμής! Από εκεί και πέρα συνεχώς με το χαμόγελο και ότι ζητήσαμε ήτανε έτοιμη να βοηθήσει.

-Χώρος
Ο χώρος μπορώ να πω ότι δεν είναι πολύ μεγάλος για αυτό άλλωστε το Σαββάτο είναι καλό να κρατήσετε αν θέλετε να βρείτε κάτω κοντά στην ορχήστρα. Έχει λίγα τραπέζια τα οποία γεμίζουνε. Το ντεκόρ όμως μου αρέσει στο πάνω όροφο με τα τραπέζια που η ξύλινη επένδυσε κυριαρχούσε + μερικές πινελιές από μπουκάλια που βρισκόντουσαν σαν να ήτανε σε κάβα πάνω από τα κεφάλια μας όπως επίσης και ωραία φωτιστικά που δίνανε μια ωραία νότα στο μαγαζί.
Οι τουαλέτες πεντακάθαρες.

-Value for money
Όπως είπα κοστίσανε 28 ευρώ και φάγαμε όσο μπορούσαμε. Θεωρώ ότι με 10 ευρώ το άτομο είναι αρκετά καλή τιμή για να βγεις και να πας να ακούσεις την μουσικούλα σου live. Θεωρώ ότι αξίζει.

Σημειώσεις:
Όπως είπα, αν θέλετε για Σάββατο βράδυ και είστε αρκετά άτομα, σίγουρα να κλείσετε από πιο νωρίς.
Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά βρήκα να παρκάρω με την μια. Κάτι το οποίο συμβαίνει σπάνια. Απλά το αναφέρω ^_^

28 Ιαν 2015

Το προηγούμενο Σάββατο πήγα στο συγκεκριμένο μαγαζί.
Ήτανε η πρώτη φορα και πήγα με άλλα 2 άτομα.

- Γεύση
Το Ψωμί δεν θα έλεγα ότι ήτανε τοσο φρέσκο.
Πήραμε ένα τζατζίκι που ήτανε κανονικό. Τίποτα το ιδιαίτερο.

Πατάτες τηγανιτές, επίσης κανονικές. Νόστιμες αλλά επίσης δεν ήτανε κάτι το συγκλονιστικό.

Τυροκροκέτες και είχε 4 μέσα που ήτανε σαν φλογέρες και όχι στρόγγυλες. Θα προτιμούσα μεγαλύτερη μερίδα.

Φέτα ψητή με μέλι και σουσάμι. Εξαιρετική με πολύ καλή γεύση. Ωραία ψημένη και μεγαλούτσικη μερίδα. Της συνιστώ "Την Μαγκιά του Μάγειρα" που ήτανε το καλύτερο από αυτά που φάγαμε. Πρόκειται για χοιρινό μαριναρισμένο (για αυτό ήτανε και αρκετά μαλακό) που ήτανε πεντανόστιμο!!!
Κρασί μισό κιλό του "μαγαζιού". Πρόκειται για λευκό ξυρό που ήτανε αρκετά καλό.

- Εξυπηρέτηση
Τα παιδιά μέσα χαμογελαστά. Μας εξυπηρετήσανε κατευθείαν και για τον κόσμο που είχε, το service ήτανε πάρα πολύ γρήγορο. Δεν περιμέναμε ώρα για να μας τα φέρουν.
Αυτό όμως που με εκνεύρισε αφάνταστα, ήτανε το ότι μας φέρανε ένα μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο (1.5 Λίτρο) και αφού το ήπιαμε, ήρθε και το πήρε και ούτε μας έφερε άλλο αλλά ούτε καν κανάτα... Είναι μια κίνηση που κάνουνε μαγαζιά για να πάρεις εμφιαλωμένο κάτι που προσωπικά μου κάνει άσχημη εντύπωση πάντα...

- Χώρος
Αρκετά μεγάλος. Πήγαμε Σαββάτο (όπως είπα) και χωρίς να έχουμε κλείσει είχε τραπέζια αρκετά. Έχει και δύο ορόφους. Καθίσαμε στον πάνω και μπορώ να πω ότι ήμασταν αρκετά. Η μουσική πολύ ωραία.

- Value for Money
Ρίχτε μια ματιά ξανά στην ενότητα γεύση. Πήραμε αυτά που είδατε και πληρώσαμε 36.5 ευρώ/ 12 άτομο. Προσωπικά το θεωρώ αρκετά καλή τιμή αλλά και εσείς βγάζετε τα συμπεράσματα σας.

Σημειώσεις:
Αν θέλετε να είστε κοντά στην ορχήστρα, θα σας συμβούλευα να κλείσετε τραπέζι πιο νωρίς γιατί το Σαββάτο δεν θα βρείτε σε "καλή θέση" αν σας ενδιαφέρει.

25 Ιαν 2015

Έχω φάει δύο φορές από το συγκεκριμένο μαγαζί.

-Γεύση

Την πρώτη φορά μου πρότειναν το σουβλάκι Cook & Grill. Έφαγα δύο σουβλάκια όπως και ο φίλος μου που καθίσαμε εκεί. Μπορώ να πω ότι είναι ποιοτικά όπως και χορταστικά.
Το χοιρινό ήτανε καλό χωρίς όμως να ενθουσιάσει.
Το κοτόπουλο από την άλλη ήτανε πολύ καλύτερο. Μου άρεσε πάρα πολύ και ενθουσιάστηκα με το πόσο μαλακό και ωραίο είναι. Εξαιρετικά υλικά και κυρίως το μπέικον και το τυρί τριμμένο που βάζουνε σε αυτές τις πίτες (Cook & Grill), έδινε άλλη γεύση!

Την δεύτερη φορά δοκίμασα να φάω από το ίδιο μαγαζί μιας που η επανάληψη είναι μητέρα της μαθήσεως! Εκείνη την φορά πήρα μαζί μου δύο φιλαράκια για να του το δείξω. Δεν είχαμε χρόνο για αυτό τα πήραμε στο χέρι. Αρέσανε αρκετά και στους φίλους μου.
Εγώ πήρα την δεύτερη φορά τα ίδια σουβλάκια αλλά πρόσθεσα philadelphia.
Μπορώ να πω ότι ήτανε άλλη μια καλή προσθήκη. Το πάει το σουβλάκι σε ένα διαφορετικό επίπεδο από αυτό που τρώω συνήθως.

- Εξυπηρέτηση
Πολύ καλή! Με τόσο κόσμο που είχε και τις δύο φορές ανταποκρινόντουσαν πολύ γρήγορα.

- Χώρος
Ευχάριστος. Πεντακάθαρος και οι μεγάλες τζαμαρίες, βοηθάνε στο να χαζεύεις έξω από τα παράθυρα την πλατεία του Γέρακα. Οι τουαλέτες επίσης πολύ καθαρές αλλά την πρώτη φορά που πήγα με μπερδέψανε μιας που δεν υπήρχε ακριβή σήμανση αφού κατέβαινες τα σκαλιά.

-Value for Money
Εδώ το χάσαμε. Πρόκειται για το ακριβότερο σουβλάκι που έχω φάει και θεωρώ την τιμή πέραν του λογικού. Την δεύτερη φορά μάλιστα που πήγα με τους φίλους μου και τα πήραμε στο χέρι, πληρώσαμε 15,60€ για 6 σουβλάκια "πακέτο". Μπορώ να πω ότι μου ακούστηκε αρκετά ακριβό ειδικά αν αναλογιστείς ότι τα 2 κοστίσανε 2.80€/το κομμάτι (μόνο τα 2 από τα 6 είχανε philadelphia).

Μερικές σημειώσεις:
Δοκιμάστε σίγουρα την πίτα Cook & Grill και βάλτε και μια από τις 4 γεύσεις philadelphia που επιθυμείτε. Η τιμή θα είναι τσουχτερή αλλά πιστεύω ότι δεν θα σας αφήσει δυσαρεστημένους.

23 Ιαν 2015

Είναι μέσα στην λίστα μου με τα καλύτερα burgerάδικα της Αθήνας.

-Γεύση
Εξαιρετικά burger. Πολύ μαλακά και ζουμερά και πάντα τα ψήνουνε εκείνη την ώρα (για αυτό άλλωστε και ο μεγάλος χρόνος αναμονής).
Διαλέγουνε εξαιρετικά υλικά και το καταλαβαίνεις σε κάθε μπουκιά. Δεν βάζουνε δεύτερης ποιότητας σε τίποτα.

Όπως τα αυγά παράδειγμα που είναι φοβερά!!!
Το μόνο αρνητικό για εμένα ήτανε οι πατάτες. Δεν μου άρεσαν σαν μέγεθος.

Να διευκρινίσω ότι ήτανε πολύ καλά ψημένες, ότι δεν είναι προτηγανισμένες και ότι έχουνε εξαιρετική γεύση. Απλά στα δικά μου γούστα, θα της ήθελα πιο μεγάλες διότι αυτές μου μοιάζανε σαν chips. Πιστεύω ότι δεν θα σταθεί κανείς άλλος εκεί, απλά δεν ήτανε του γούστου μου.

-Εξυπηρέτηση
Πάντα με το χαμόγελο και πάντα έτοιμοι να βοηθήσουνε!
Ενώ πάντα γίνεται πανικός και θα περίμενε κάποιος ότι σε τόση ένταση και με τόσο κόσμο θα έβλεπες το προσωπικό να τα χάνει ή να εκνευρίζεται, αυτοί δεν κάνουνε τίποτα από τα δύο!!!

-Χώρος
-Εδώ τα χαλάμε! Ο χώρος είναι υπερβολικά μικρός. Ένα τέτοιο μαγαζί θα έπρεπε να βρίσκεται σε πολύ μεγαλύτερο μαγαζί και σε κεντρικότερο σημείο! Έχει γύρω στα 10 τραπέζια (άρα όπως καταλαβαίνεται, σπάνια θα βρεις να καθίσεις) και πάντα γίνεται πανικός από έξω που περιμένουνε όλοι να πάρουνε στο χέρι.
Το μαγαζί το χαλάει αυτός ο χώρος. Κρίμα....

-Value for Money
Εδώ δεν χρειάζεται να πω κάτι!
Σίγουρα από τα καλύτερα value for money! Με 8-10 ευρώ παίρνεις Special burger με πολλές πατάτες που σίγουρα θα πρέπει να πεινάς για να το φας! Προσωπικά δεν έχω φύγει ποτέ από εκεί χωρίς να έχω φουσκώσει! Δεν θα λυπηθείτε τα λεφτά σας στιγμή!

Μερικές σημειώσεις:
-Σαν συμβουλή, μην πάτε Σαββάτο ώρα αιχμης ειδικά άμα πεινάτε! Θα περιμένετε πολύ ώρα! Καλύτερα διαλέξτε μια καθημερινή και καλύτερα μετά τις 11...

-Το burger "Βελζεβούλης" που είναι το καυτερό τους, έχει τρια στάδια στην καούρα. Μην κάνετε το λάθος αν δεν αντέχετε τα καυτερά να το πάρετε. Δεν είναι πικάντικο, Καίει (ακόμα και το light)!

23 Ιαν 2015

Η πρώτη μου κριτική στο Ask4food και διάλεξα το συγκεκριμένο μαγαζί μιας που είμαι πλήρως ικανοποιημένος και εγώ και οι φίλοι μου.

Θεωρώ το καλύτερο Delivery κοντά στο Γαλάτσι για αυτό άλλωστε και παραγγέλνω σχεδόν πάντα από εκεί.

Μου αρέσει πάρα πολύ η μεγάλη ποικιλία σε τυλιχτά.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα και μπορώ να πω ότι αν εξαιρέσω αυτά με τα ψητά λαχανικά (γιατί δεν ήτανε τόσο καλά ψημένα τα λαχανικά και ούτε μου αρέσανε τόσο) όλα τα άλλα ήτανε πάρα πολύ καλά.

Για τα κρεατικά,

-Το καλαμάκι χοιρινό είναι ωραίο και πολύ "σωστά" κομμένο.

-Το καλαμάκι κοτόπουλο μαλακό και ποτέ δεν το ψήνουνε πολύ.

-Οι γύροι είναι καλής ποιότητας.

-Το λουκάνικο χωριάτικο είναι καλό λουκάνικο κάτι που συναντάω σπάνια σε μαγαζιά. Συνήθως βάζουνε δεύτερης ποιότητας ειδικά στα λουκάνικα.

-Οι κοτομπουκιές δεν με ενθουσιάσανε. Καλές από την μια αλλά από την άλλη είναι λίγο ξερές.

Αυτό που με ενθουσιάζει πάρα πολύ είναι η μεγάλη ποικιλία σε πίτες αλλά και σος.
Όπως επίσης και ο σωστός συνδυασμός αυτών σε κάθε τυλιχτό.

Από τα θαλασσινά τυλιχτά θα βάλω σε σειρά προτεραιότητας πρώτα με τα καλαμαράκι, μετά με τις γαρίδες και τελευταίο το χταπόδι γιατί δεν μου έμοιαζε με χταπόδι στα κάρβουνα αλλά πιο πολύ με χταπόδι κοκκινιστό.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι η μερίδες είναι πολύ καλές και μεγάλες, ειδικά η μακαρονάδες με γύρο (χοιρινό ή κοτόπουλο) ήτανε εξαιρετικές!

Γενικώς θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα σουβλατζίδικα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.