stefania1

Μέλος από: Ιαν 2015

15 Αυγ 2017

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
Ηταν η τέταρτη φορά που επισκέφτηκα το ΠΕΥΚΟ (1 χειμερινή και 3 θερινές) το περασμένο Σάββατο. Σε γενικές γραμμές αυτό το μαγαζί κινείται σε μια ευρεία κλίμακα από το "ανεπαρκές" στο "πολύ καλό". Θα πρέπει πιστεύω να αναζητηθεί από τους υπεύθυνους η αιτία για αυτήν την έλλειψη μιας σταθερής γραμμής. Δεν θα το τόνιζα άν οι διαφορές ήταν στα μέτρα του λογικού, εδώ μιλάμε για χαοτικές διαφορές από την πρώτη φορά ως την τελευταία επίσκεψη.
Κίνηση 1 (θετική). Ζητήσαμε να μας αλλάξουν τραπέζι μόλις είχαμε δώσει την παραγγελία και με προθυμία η κυρία του καταστήματος μας μετέφερε σε παρακείμενο τραπέζι.
Κίνηση 2 (αρνητική). Κατέφθασε μία κανάτα κρασί στο τραπέζι. Για αρκετή ώρα και μέχρι την ώρα που αρχίσαμε το φαγητό μας δεν είχαν έλθει ποτήρια. Τα ζητήσαμε και ήλθαν.
Κίνηση 3 (αρνητική). το ίδιο με το ψωμί που το ζητήσαμε αφού είχε έλθει το φαγητό, καθώς δεν είχε έλθει.
Κίνηση 4 (αρνητική). Πρώτο ορεκτικό που προσγειώθηκε στο τραπέζι ήταν μια μερίδα πατάτες (ούτε καν ορεκτικό δηλ. ). Τα υπόλοιπα ορεκτικά ήλθαν αρκετά μετά. Μια μερίδα πατάτες σε ένα άδειο τραπέζι μού δημιούργησε μια αίσθηση μιζέριας. Ομολογώ πρώτη φορά είδα να φέρνουν πατάτες τηγ. για ορεκτικό και μάλιστα πριν από τα υπόλοιπα.
Κίνηση 5 (αρνητική)
Παραγγείλαμε 1 κιλό παϊδάκια, ένα μπιφτέκι και ένα ψαρονέφρι για κυρίως. Θυμόμασταν από την πρώτη φορά κάτι εξαιρετικά παϊδάκια, σωστά κομμένα και ψημένα. Στη θέση τους ήλθαν κάτι χοντροκομμένα κομμάτια δεινόσαυρου. Ποτέ δεν έχω ξαναδεί τόσο άσχημα "παϊδάκια". Ξεραμένα επιπλέον χωρίς ίχνος κρεατένιου "ζωμού". Το ψαρονέφρι ήταν άνοστο και άψητο παρόλο που ο παραγγέλων το ζήτησε ξεροψημένο, καθώς μια μοσχαρίσια από άλλη φορά είχε έλθει άψητη, δόθηκε για συμπληρωματικό ψήσιμο και ήλθε πάλι άψητη. Παρόλη την αναφορά αυτή που έγινε, η κυρία πεισματικά έφερε ένα άψητο ψαρονέφρι και πάλι. Μια αρνίσια συκωταριά από τα ορεκτικά μύριζε βαριά αρνίλα και πήγε άχρηστη.
Κίνηση 6 (αρνητική) Τα τασάκια μας (βαρείς καπνιστές στην παρέα) δεν άδειασαν ποτέ. Στο τέλος είχαν γίνει δυο βουνά από γόπες.
Κίνηση 7 (θετική) Τα κολοκυθάκια, το τηγανόψωμο και το ταλαγάνι ήταν μια χαρά.
Για αρκετό φαγητό και ποτό δώσαμε 25 € άτομο, λογικό ποσόν για την παραγγελία μας.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Η κυρία που σερβίρει (και μάλλον είναι εκ των ιδιοκτητών) καθώς και ο κύριος που ψήνει πρέπει να πάνε επειγόντως διακοπές. Αν δεν ξεκουραστούν και επαναπροσδιορίσουν τις υπηρεσίες που παρέχουν, θα χάσουν την πελατεία τους και την καλή τους φήμη. Για το καλό τους το λέμε αυτό. Οι πελάτες δεν θα χάσουν, υπάρχουν ευτυχώς άπειρες ταβέρνες. Είναι κρίμα για το μαγαζί και για τους ίδιους. Στη μέση περίπου του δείπνου μας μας ρώτησε η κυρία αν είμαστε εντάξει. Πολύ κακώς, της απαντήσαμε "ναι, όλα καλά". Το κάναμε για να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα και ακουστούμε και παραδίπλα. Και επίσης για να μη χαλάσουμε το κέφι μας. Γιατί σίγουρα κανείς δεν θέλει να τσακώνεται όταν βγαίνει ένα βράδυ με την παρέα του. Σέβεται επίσης τον χώρο που τον φιλοξενεί. Απαιτούμε όμως να μας σέβεται και η επιχείρηση. Και αν κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα και στις παρεχόμενες υπηρεσίες να κάνουν μήπως και εκπτώσεις στον λογαριασμό. Α! το χειρότερο. Στο τέλος ήρθε καρπούζι κερασμένο. Ενα πιάτο με τέσσερα πηρούνια δηλ. χωρίς ατομικά πιατάκια. Απορία: Πού θα πετούσαμε τα κουκούτσια, στο τραπεζομάντηλο, στο πάτωμα, στην παλάμη μας?? Θα τα καταπίναμε? Ειλικρινά δεν ξέρω. (ούτε πάλι διαμαρτυρηθήκαμε). Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.

01 Αυγ 2016

Με κράτηση αρκετές μέρες πριν επισκεφθήκαμε τον Αττικό πριν δύο Σάββατα, περίπου στις 10 Ιουλίου. Είχαμε ξαναπάει μια παρέα 4 ατόμων, τώρα ήμασταν 5 και θέλαμε να απολαύσουμε ένα ποιοτικό βράδυ σε ένα μοναδικό περιβάλλον, στο στενάκι Γαριβάλδι, στου Φιλοπάππου με την εξαιρετική γυροσκοπική θέα στον λόφο και στον βράχο της Ακρόπολης, που αχόρταγα ρουφάς κάθε φορά που βρίσκεσαι στον φιλόξενο χώρο της κ. Μίνας.

Δεν χρειάζεται να επαναλάβω τον επαγγελματισμό και την ευγένεια αυτής της Κυρίας, που επιμελείται τα πάντα και κουβεντιάζει χωρίς "ύφος" με κάθε φιλοξενούμενό της. Εκείνο το βράδυ συνομιλούσε με τον μεγαλύτερο εφοπλιστή της χώρας, λίγο μετά με τον σούπερ σταρ σκηνοθέτη του Εθνικού και αργότερα μ' ένα νεαρούλη που ήρθε με τις 2 φίλες του, απλοί άνθρωποι, να φάνε στο μαγαζί της. Οπως και με μας, που είμαστε παντελώς άσημοι, επώνυμοι όπως όλοι μας μεν, αλλά που πρέπει να κάνουμε μια σχετική οικονομία στις εξόδους μας, για να μπορέσουμε να πάμε και στον Αττικό.

Παθαίνω μια ανατριχίλα αρχικά με τις τιμές του καταλόγου, δεν έχουν σχέση με τις τιμές μιας απλής ταβέρνας, αλλά ο Αττικός δεν είναι μια απλή ταβέρνα. Βρίσκεται στο πιο φωτογενές σημείο της Αθήνας, είναι υπέροχος, και το ξέρει. Επίσης, δεν πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλλες. Σερβίρει νόστιμο φαγητό σε γενναίες μεριδες, έχει πολύ οικονομικό εμφιαλωμένο κρασι (το ίδιο έχουμε δει στην μπακαλοταβέρνα πολύ πιο ακριβό), έχει άριστο και διακριτικό σέρβις και μπορείς πράγματι να τρως δίπλα-δίπλα με τους έχοντες και κατέχοντες χωρίς ούτε να ενοχλούνται, ούτε να ενοχλείς, γιατί δεν είναι σνομπ το ίδιο το μαγαζί και το περνάει αυτό στους θαμώνες του. (Αχ, κυρία Μίνα, μπράβο σας που γειτονεύετε τον εμοίρη και τον "κακομοίρη", -- αστειεύομαι).

Στα της παραγγελίας, απο τον καλαίσθητο κατάλογο, τώρα:
Σαλάτα πλούσια σε μεγάλο μέγεθος με πρασινάδες, καρύδια, μήλα, πορτοκάλια κλπ. που δεν θυμάμαι, νοστιμότατη και σωστά αρτυμένη, με ένταση στη γεύση. Μανιτάρια ψητά με μπαλσάμικο, ίσως ήθελαν κάτι παραπάνω για να ενταθούν, χλωμό πιάτο. Λιγκουϊνι με σολωμό, τεράστια μερίδα, καταπληκτική όπως μου είπαν, ψαρονέφρι με σως από φρούτα του δάσους, λίγο αδιάφορο, ήθελε κάτι παραπάνω για την ισορροπια των γεύσεων. Ηταν όμως πολύ τρυφερό το κρέας και μεγάλη μερίδα. Το γνωστό σοφρίτο της κας Μίνας, που ήταν σωστό όπως πάντα. Ψωμί ζυμωτό και κριτσίνια μαύρα με αρτύματα για την αρχή. Νερό κανάτα. Απόδειξη κανονικά και περίπου 27 € το άτομο.

Πόσο λίγο κοστίζει ο Παράδεισος!!!! Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι και να είστε πάντα γεμάτοι από ευχαριστημένο κόσμο. (εννοείται ότι τα μικροπροβλήματα στη γεύση, είναι θέμα προσωπικού γούστου και καθόλου δεν επηρεάζουν τη συνολική σπάνια θετική εικόνα του εστιατορίου)

01 Αυγ 2016

Αν και πολλά χρόνια κάτοικος Παλλήνης δεν είχα ξαναπάει στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο-ταβέρνα, ίσως γιατί προτιμώ να απομακρύνομαι από την περιοχή διαμονής μου. Ενα Σάββατο όμως με χαλαρή διάθεση και αρκετή κούραση, προτιμήσαμε το εν λόγω για δοκιμή, μαζί με φιλικό ζευγάρι από τα Βριλλήσια (και αρκετά δύσκολο γευσιγνωστικά το ζευγάρι φίλων).

Απλός ο κατάλογος, που πρέπει επειγόντως να αλλάξει, να γίνει πιο μοντέρνος κι όχι το πλαστικοποιημένο δίφυλλο που βρίσκουμε στα σουβλατζίδικα. Επειδή και η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά, προσέξτε το φίλοι του Ενα+Ενα αυτό το κομμάτι, γιατί΄χάνετε πόντους από το στυλ του συμπαθητικού μαγαζιού σας. Ο εξωτερικός χώρος της πλατείας υπέροχος, κάτω από φυλλοβόλα δέντρα, δροσερός κι ευχάριστος με όμορφο απαλό φωτισμό. Τα τραπέζια σε σωστή διάταξη κι απλωτά.

Στο μενού λίγες σαλάτες, πολλά ορεκτικά και λίγα κυρίως. Τιμές λογικές 1-2 ευρώ λιγότερο ανά πιάτο, από ότι συναντάς σε άλλες "πιάτσες". Λογικό, λόγω του χωριού, όπως επιμένω να λέω την Παλλήνη. Νομίζω πάντως ότι είναι μια έντιμη προσπάθεια του ιδιοκτήτη να προσελκύσει κόσμο σε χαλεπούς καιρούς. Η Παλλήνη δεν φημίζεται για τις ταβέρνες της, όμως εδώ, έχουμε έναν ωραίο δημόσιο χώρο, την πλατεία του παλιού δημαρχείου και μια πολύ καλή προσπάθεια που μακάρι να τη συνεχίσει ο συμπαθέστατος νεαρός ιδιοκτήτης, που ήρθε να πάρει παραγγελία, ευγενικός και διακριτικός.

Παραγγείλαμε: τη δική τους σαλάτα με διάφορα πράσινα λαχανικά, μήλα, σως και άλλα καλούδια, που όμως ήταν μικρή στο μέγεθος κι αδύναμη στη γεύση. Κάτι ήθελε να αρτυθεί περισσότερο, γιατί στη γεύση ήταν μάλλον αδιάφορη και αρκετά μικρή για 4 άτομα. Θα την έλεγα ατομική, ήρθε σε μικρό μπολ. Πάντως είχε κουταλοπήρουνο για το σερβίρισμα (βασικό). Φέτα σε φύλλο με μέλι και σουσάμι. Εξαιρετική μερίδας φέτας με γευστικό φίνο αποτέλεσμα. Τυροκαυτερή, από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει, είχε την υφή της σπιτικής, σωστά ισορροπημένη στο καυτερό του (και είμαι ειδήμων στην τυροκαυτερή). Κοντοσούβλι, εξαιρετικό με σωστή αναλογία λίπους-κρέατος, πεντανόστιμο και τρυφερό. Μπιφτέκι κοτόπουλο, εξαίσιο, το καλύτερο μακράν από τα μέχρι τώρα "λάστιχα" που έχω δοκιμάσει.

Μπιφτέκι μοσχαρίσιο, θεϊκό, ψαρονέφρι τεράστιο (που έμεινε το μισό). Αυτά συνοδεύονται με κανονικές τηγανιτές νοστιμες πατάτες. Ηπιαμε λευκό ξηρό Ζίτσα χύμα, που ήταν ελαφρύ και γλυκόπιοτο και μπύρα Φιξ weiss. Το ψωμί ήρθε σε γενναία μερίδα και ήταν ζυμωτό. Φύγαμε έχοντας φάει εξαιρετικά και πολύ, μια και το μεσημέρι ειχαμε γευματίσει ελαφρά με σαλατούλα για να απενοχοποιήσουμε τις βραδυνές ατασθαλίες. Δώσαμε από 16 € το άτομο, με κανονική απόδειξη και πήραμε και φαγητά για το σκυλάκι μας. Μας κέρασαν πορτοκαλόπιττα με παγωτό, γενναία μερίδα για όλους μας και φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Συνέχισε έτσι, αγαπητέ φίλε και θα μας έχεις και μας πιστούς πελάτες σου. Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και το πρόθυμο σέρβις σου. Θα ξανάρθουμε με την πρώτη ευκαιρία να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα.

07 Αυγ 2015

Στο ¨κοτέτσι" έχω πάει δύο φορές, θα πήγαινα σίγουρα περισσότερες αν έμενα πιο κοντά (πήγα από την Παλλήνη). Είναι ένα ευχάριστο νεο-μεζεδοπωλείο, από αυτά που έντιμα δοξάζουν την ελληνική γευσιγνωσία με υπέροχα ιδιαίτερα και ξεχωριστά καλούδια της περιφέρειας.

Καταπληκτικά τυριά από όλη την Ελλάδα, επιλεγμένα αλλαντικά, αρτύματα, αλοιφές και πιατάκια γεμάτα σοφία και γνώση μαγειρικής. Δεν θυμάμαι τι έχουμε πάρει, γιατί τα πήραμε όλα, ό, τι περιείχε ο κατάλογος. Μαριναρισμένα φιλετάκια ψαριών, κεφτεδάκια, κρεατάκια με νόστιμες σαλτσούλες, τυράκια από νησιά, λουκάνικα εξαιρετικά από τη βόρεια ελλάδα, καβουρμάδες, παστουρμάδες, χουνκιάρ μπεγιεντί κ. ά.

Συνοδευμένα με εξαιρετικά χύμα βιολογικά κρασιά και τσίπουρα κι άλλα ευγενή αποστάγματα. Η ατμόσφαιρα είναι πολύ χαλαρή, νοιώθεις σαν να πηγαίνεις σε φιλικό σπίτι. Ηλικιακά παίζουν ωραίοι άνθρωποι γύρω στα 30, αλλά όλοι οι καλοί χωράνε.

Κάποια στιγμή μέσα στη νύχτα νεαρά αγόρια και κορίτσια πιάνουν χαλαρά σ' ένα τραπέζι τα όργανα και τραγουδούν όμορφα τραγούδια, αναπάντεχα. Σιγοτραγουδάς και νιώθεις μέρος μιας μεγάλης παρέας. Τίποτα δεν γίνεται επιτηδευμένα, το δήθεν απαγορεύεται εκεί. Οι τιμές είναι αστείες, με 10 € τρως και πίνεις μια χαρά. Ο διάκοσμος είναι υψηλής αισθητικής, από ανακυκλωμένα πράγματα που υπήρχαν στο παλιό σπίτι της γιαγιάς, αλλά καθόλου στυλιζαρισμένα.

Στην οροφή δεσπόζει ένα αυθεντικό κοτετσόσυρμα, από τον κήπο του Γιάννη Κουβέλη που είναι εκ των ιδιοκτητών, ένα φίνο πλάσμα, εξαιρετικός ζωγράφος και ο πιο cool άνθρωπος της Πεύκης. Γενικά ο χώρος είναι μεγάλος και άνετος, ευχάριστος κι ανθρώπινος. Ενα μεγάλο deck και άπλετο πεζοδρόμιο για το καλοκαίρι, με φόντο το απέναντι δροσερό παρκάκι. Μπράβο στα παιδιά, είναι εξαιρετικά. Στο παλιό ψυγείο με βιτρίνα που δεσπόζει στο βάθος, μπορείτε να βρείτε και ν' αγοράσετε ό, τι δοκιμάσατε. Να πάτε οπωσδήποτε.

31 Ιαν 2015

Πήγαμε με φίλους που είχαν δει την παράσταση που ανεβαίνει κάθε Τετάρτη και Πέμπτη και ήθελαν να το μοιραστούν και μαζί μας. Μπήκαμε σ' έναν καλαίσθητο χαρούμενο χώρο με χαλαρωτικά χρώματα. Νέοι άνθρωποι και παρέες διανοουμένων 60+. Θετικό κοινό.

Μια συμπαθέστατη κοπέλα μας έφερε νερό μόλις καθήσαμε και στη συνέχεια ένας πολύ χαριτωμένος και χαλαρός σερβιτόρος μας έφερε τα μενού. Ευγενικός και πρόσχαρος, χαλαρός, καθόλου δήθεν για νεοταβέρνα. Το μενού κάλυπτε μεγάλη γκάμα προτιμήσεων. Μεζεδάκια, κυρίως, σαλάτες, ζυμαρικά, ψαράκια ψιλά, και από τρεις επιλογές για ξηρό ή κόκκινο κρασί. Ψωμί ζυμωτό, υπέροχο. ΟΙ γεύσεις που ήρθαν ήταν εξαιρετικές. Θετικό που έχει μικρή και μεγάλη σαλάτα, γιατί από την παρέα ήθελα μόνο εγώ σαλάτα και διάλεξα το μικρό μέγεθος.

Μπιφτέκι με αυγό μάτι και πατάτες τηγανιτές, χοιρινά μπριζολάκια ζουμερά, λουκάνικα, ποντιακή πίτα, πατάτες θεϊκές ήταν κάποια απο τα πιάτα που πήραμε με αρκετά λίτρα κόκκινου και λευκού κρασιού. Στο τέλος με το λογαριασμό μας κέρασαν γλυκά και λικέρ. Δεν είναι τα 15 ευρώ το άτομο σημαντικό ποσόν για καλό φαγητό.

Αυτό συνδυασμένο με την έξυπνη παράσταση από την ομάδα "Κόκκορας" που ερμήνευσε ένα ζευγάρι πολύ καλών ηθοποιών (Ελένη Δαφνή, Νικόλας Κασάπης), υποδυόμενοι τους θαμώνες που έτρωγαν στο διπλανό τραπέζι, αποτέλεσε την τέλεια βραδιά. Γελάσαμε και χαμογελάσαμε πικρά με τον αβίωτο βίο που σατίριζε το ζευγάρι μικροαστών. Μην το χάσετε κάθε Τετάρτη και Πέμπτη.

Τα κείμενα είναι της Κατ. Παπαναστασάτου και του Τάσου Γερακίνη, όπως και η σκηνοθεσία. Αν θέλετε ψυχαγωγία, καλό φαγητό, ατμόσφαιρα και εξαιρετικό service, και όλα αυτά με 15 ευρώ, κλείστε άμεσα τραπέζι στο ΡΙΦΙΦΙ. Σημειωτέον, Πέμπτη βράδυ, και ήταν γεμάτο. Μπράβο σε όλους.