Kappadokis

Μέλος από: Ιαν 2015

28 Απρ 2015

Το γεγονός ότι έχω επισκεφτεί πάνω από 5 φορές τους τελευταίους μήνες το Μαύρο Πρόβατο στα Μελίσσια, μαρτυρά την ικανοποίηση μου για αυτά που μου προσφέρει και για αυτά που πληρώνω.

Τελευταία μου επίσκεψη Παρασκευή βράδυ 24 Απριλίου με παρέα 6 συνολικά ατόμων. Περιττό να πω πως το εστιατόριο ήταν γεμάτο, μην διανοηθείτε να πάτε χωρίς να κλείσετε. Η αίθουσα συμπαθητική μέσα και στον έξω ημιυπαίθριο για την εποχή χώρο, λίγο αρνητική αν καθήσετε στο πατάρι αλλά μην το αρνηθείτε αν δεν υπάρχει άλλος χώρος γιατί και το φαγητό και η εξυπηρέτηση θα σας αποζημειώσουν.

Οι σαλάτες πάντα φρέσκιες και τα πρώτα πιάτα όλα εξαιρετικά. Τα πιτάκια Καισαρείας με ελαφριά τη γεύση του παστουρμά και το συκώτι στο τηγάνι με μπόλικο κρεμμύδι τα αγαπημένα μου. Τα μύδια που πήρε φίλη της παρέας με πολύ ωραία σάλτσα που το ακόμα καλύτερο ψωμί, από τα καλύτερα που βρίσκω σε εστιατόρια, την στράγγισε μέχρι την τελευταία σταγόνα.

Η παρέα πήρε λιγκουίνια με γαρίδες, μπριζολάκια από κοτόπουλο, ωραιότατη μοσχαρίσια μπριζόλα, μπιφτέκι με 70% μοσχάρι και 30% χοιρινό και εγώ δοκίμασα το πιάτο της καταγωγής μου, χιουνκιάρ μοσχάρι κοκκινιστό σε πουρέ μελιτζάνας. Ολα τα φαγητά ήταν έξοχα και αψεγάδιαστα. Τα συνοδέψαμε με κόκκινο χύμα αγιωργίτικο κρασί πολύ ωραίο και αυτό.

Στο τέλος δοκιμάσαμε όλα και τα τέσσερα διαθέσιμα γλυκά του καταλόγου με το σουφλέ σοκολάτας λίγο καλύτερο από όλα τα αλλα καλά, ίσως γιατί για μένα είναι από τα καλύτερα μου γλυκά.

Η εξυπηρέτηση άψογη και αυτή, με τους σερβιτόρους γρήγορους και ευγενικούς.

Ο λογαριασμός για τα 6 άτομα μαζί και με 4 καφέδες ήταν λίγο κάτω από 110 € για τους 6 μας. Παρόλο που περνούσαμε καλά, σηκωθήκαμε λίγο νωρίτερα από ότι θα θέλαμε γιατί λυπηθήκαμε τον κόσμο που περίμενε έξω καρτερικά να αδειάσει κανένα τραπέζι. Και η ώρα ήταν λίγο μετά τις 11:30......

19 Απρ 2015

Μια καλή ψαροταβέρνα με καλό φαγητό και προσεγμένους ψαρομεζέδες, με καλή εξυπηρέτηση, απρόσωπη αίθουσα το χειμώνα και καλύτερη αυλή το καλοκαίρι και τιμές λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε, σε αυτό το περιβάλλον που προσφέρει. Σε γενικές γραμμές αυτή είναι η κριτική που μπορώ να κάνω για το Παράμαλο.
Το γεγονός ότι το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές δείχνει πως για μένα τουλάχιστον, το αλγεβρικό άθροισμα των συν και πλην βγάζει στο τέλος συν.

Αν εξετάσουμε το θέμα πιο αναλυτικά, η χειμωνιάτικη αίθουσα, αίθουσα μιας οποιαδήποτε μέσης ταβέρνας σε οποιαδήποτε μέρος, χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο και με έντονη οχλαγωγία όταν είναι γεμάτη, που καλόν για τους ιδιοκτήτες, αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές. Το καλοκαίρι ωραία αυλή που κάνει το περιβάλλον πολύ πιο συμπαθητικό και το κυριώτερο, μπορείς άνετα να ακούσεις τον διπλανό σου.

Για τους φίλους των διαφόρων οστρακοειδών, ωμών η ψημένων, το Παράμαλο είναι η προτίμηση τους. Με σύνδεση κατ΄ευθείαν με Χαλκίδα από όπου ξεκίνησε ο ιδιοκτήτης, τα κυδώνια, οι γυαλιστερές και οι πετροσωλήνες από τα καλύτερα. Η ταραμοσαλάτα, οι διάφορες εκδόσεις της γαρίδας και καραβίδας, τα καλαμαράκια και γενικά τα θαλασσινά είναι τα ατού του καταστήματος. Παρόλο που έχω επισκεφθεί το Παράμαλο πολλές φορές, δεν έχω ποτέ επιλέξει μεγάλο ψάρι σαν κυρίως γεύμα γιατί δεν θέλω να στερηθώ τους ωραίους ψαρομεζέδες, έτσι στον τομέα αυτό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Ο ψητός γαύρος χωρίς κόκκαλο όπως τον παρουσιάζουν, είναι για μένα καλύτερος από οποιοδήποτε μεγάλο ψάρι. Οι σαλάτες φρέσκες και σε μεγάλη ποικιλία.

Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική και οι σερβιτόροι φιλότιμοι και εξυπηρετικοί.

Στις τιμές νομίζω υπάρχει μία επιβάρυνση λόγω Κηφισιάς, λόγω κοινού, λόγω μοδάτης ψαροταβέρνας. Σύμφωνα με τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης, όσο το μαγαζί είναι γεμάτο, οι τιμές είναι σωστές για αυτούς που απευθύνονται.
Οσες φορές το επισκέφτηκα, και χωρίς ιδιαίτερες ακριβές προτιμήσεις, με κάποιο ποτό, κρασί η τσίπουρο, ποτέ δεν πλήρωσα κάτω από 70,00 € για τα δύο άτομα με τάση για κάπως παραπάνω.

Θεωρώ πάντως ως αρνητικό στοιχείο την έλλειψη καταλόγου με τιμές καθώς ο ιδιοκτήτης έρχεται και παίρνει την παραγγελία σε κάθε τραπέζι αραδιάζοντας προφορικά το μενού. Στα περισσότερα εστιατόρια γνωρίζω πριν το τέλος τι θα πληρώσω πάνω κάτω. Στο Παράμαλο περιμένεις την έκπληξη μόνο μετά την έκδοση του λογαριασμού.....

31 Μάρ 2015

Λίγα είναι τα εστιατόρια που κάθε φορά που φεύγω είμαι πλήρως ικανοποιημένος από την κουζίνα τους. Ενα από αυτά και το NIce N Easy της Κηφισιάς. Εχει και ένα δίδυμο αδελφάκι στη Σκουφά, στο Κολωνάκι, αλλά εκεί δεν έχω πάει.

Το εστιατόριο βασίζεται πολύ στην υγιεινή διατροφή και όλα του τα πιάτα έχουν αυτή τη φιλοσοφία. Επειδή ο ιδιοκτήτης θήτευσε και στο Hollywood αρκετά χρόνια, πολλά πιάτα έχουν ονόματα ηθοποιών. Οι σαλάτες πάντα φρέσκιες, τα κυρίως πιάτα του καταλόγου πολύ καλά αλλά εκείνα που διαλέγω πάντοτε είναι τα πιάτα ημέρας που τα βλέπεις σε πρόσθετη σελίδα του καταλόγου με ΤΙΜΕΣ.

Απεχθάνομαι το σύστημα των εστιατορίων που ενώ έχουν έναν κατάλογο με 100 πιάτα, την ώρα της παραγγελίας ο σερβιτόρος σου γνωρίζει προφορικά και τα πιάτα ημέρας εκτός καταλόγου και χωρίς βέβαια να γνωρίζεις τις τιμές. Μα αν ήταν έτσι, γιατί έχουν τιμές στον κατάλογο; Επανέρχομαι στα πιάτα ημέρας. Αν πετύχετε ποτέ χοιρινό με πουρέ η με οποιοδήποτε άλλο συνοδευτικό, παραγγείλτε το με κλειστά τα μάτια.

Το κριθαρώτο με θαλασσινά που έφαγα πρόσφατα ήταν ποίημα και ο μπακαλιάρος με σκορδαλιά την 25η Μαρτίου, τύφλα νάχουν τα ψαράδικα και από γεύση αλλά και από παρουσίαση. Και πάντα στο τέλος κάποιο ωραίο γλυκό τελειώνει το γεύμα αλλά αν βαθμολογούσα το φαγητό με 10, στο επιδόρπιο θα έβαζα 8.

Ο λογαριασμός λογικός για αυτά που προσφέρει και για την περιοχή που βρίσκεται. Γύρο στα 50 € το ζευγάρι με χύμα κρασί η μπυρα. Δεν έτυχε να πάρω εμφιαλωμένο κρασί για να δω τις τιμές. Αν το γεύμα τελειώσει με γλυκά και καφέδες, μπορεί να αγγίξει και τα 60 €.

Ενα από τα αγαπημένα μου εστιατόρια που πάντοτε είναι τίμιο απένατι μου.....

24 Μάρ 2015

Είχα καιρό να πάω στο Ανετον και φεύγοντας κάκιζα τον εαυτό μου που δεν το επισκέπτομαι πιο συχνά. Το φαγητό άψογο, δεν βρήκα κανένα ψεγάδι, η εξυπηρέτηση, καλύτερη δεν γίνεται, ο χώρος καλός και οι τιμές λογικές για αυτά που προσφέρει.

Ξεκινώντας από την πιο απλή πράσινη σαλάτα του καταλόγου, συνεχίζοντας με χταπόδι ψητό σε πουρέ μελιντζάνας με καραμελωμένα κρεμμυδάκια και καταλήγοντας σε ένα θεσπέσιο λαυράκι με χόρτα ατμού σε μια μαγική ελαφριά σάλτσα, δεν έχεις τίποτα άλλο να ζητήσεις.

Τα λιγκουίνια με φρέσκες γαρίδες της συνοδού μου, από τα καλύτερα που έχει φάει όπως μου είπε. Ένα τέτοιο γεύμα μόνο με ένα ωραίο γλυκό μπορούσε να τελειώσει. Η Παυλοβα, με ανάλαφρη μαρέγκα και φρέσκες φράουλες, πανάλαφρη και δροσερή, έγραψε τον επίλογο.

Η τιμή με όλα τα παραπάνω, μισό κιλό μοσχοφίλερο και δυο εσπρεσάκια στα 71 ευρώ. Λογική κατα την άποψη μου για ένα γεύμα τέτοιας υψηλής ποιότητας. Θα ξανάρθω σύντομα....

06 Φεβ 2015

Ψητοπωλείο με πολύ περιορισμένο μενού αλλά με ένα από τα καλύτερα καλαμάκια χοιρινού της Αθήνας. Καλό κρέας και σωστά ψημένο που μένει ζουμερό. Τι άλλωστε μπορείς να περιμένεις από ένα καλαμάκι.

Η σαλάτα του πάντα μπόλικη και φρέσκια και η εξυπηρέτηση καλή, όταν το μαγαζί δεν είναι πολύ γεμάτο. Ειδικά το καλοκαίρι που έχει και έξω, η εξυπηρέτηση πολλές φορές προβληματική.

Ο χώρος, χώρος ενός ψητοπωλείου, σουβλατζίδικο κοινώς, χωρίς καμμία ιδιαίτερη διακόσμηση, ψυχρός που σου λέει, φάε και φύγε.

Αφήνω τελευταία την άποψη μου για τις τηγανιτές πατάτες, απαραίτητο συνοδευτικό για το καλαμάκι. Είναι κρίμα, ένα τέτοιο καλό κρέας να συνοδεύεται από τόσο κακές πατάτες. Και το γεγονός είναι πως είναι άριστα τηγανισμένες. Δεν είναι όπως σε πολλά αντίστοιχα μαγαζιά, μισοτηγανητές, μισοβραστές. Το τηγάνισμα άριστο αλλά η ποιότητα κακή. Καλόν ήταν η πατάτα να ήταν φρέσκια. Με τι άλλο άλλωστε έχουν να ασχοληθούν; Ενα καλαμάκι και μια πατάτα. Εστω και αν δεν είναι φρέσκια, ας την προμηθευτούν από καλύτερο προμηθευτή...

Η τιμή λογική για αυτά που προσφέρει. Αν είστε 2 άτομα περίπου με 20-25 € τρως καλά και αν είστε 4, πάμε στα 15-20 €

02 Φεβ 2015

Πήγαμε επιτέλους και εμείς στην πολυδιαφημισμένη Κουκουβάγια αφού θεωρήσαμε τον εαυτό μας πολύ ευτυχή που βρήκε τραπέζι μέρες πριν.

Πρώτη εντύπωση ο χώρος. Φωτεινός, μοντέρνος ψηλοτάβανος αλλά πολύ μεγάλος. Τα μεγάλα και πολυάνθρωπα εστιατόρια δεν είναι αυτό που ψάχνω. Καθώς το μαγαζί πολυδιαφημισμένο, ήταν γεμάτο Παρασκευή βράδυ 29 Ιανουαρίου, είχες την εντύπωση πως έμπαινες σε χάβρα. Καθίσαμε απέναντι απο την ανοικτή κουζίνα σε τραπέζια κολλητά το ένα πίσω από το άλλο σαν να βρισκόσουν σε εστιατόριο τραίνου. Επειδή η καρέκλα σου ακουμπούσε με αυτήν του από πίσω, οι σερβιτόροι για να σερβίρουν από αριστερά προς τα δεξιά τους πελάτες αναγκαζονται να κάνουν δεκάδες μέτρα ψάχνοντας για ελεύθερο διάδρομο πάνω κάτω. Ο εξαερισμός πολύ καλός και παρόλο που ήμασταν κοντα στην ανοικτή κουζίνα τα ρούχα μας δεν μύρισαν καθόλου.

Ας έρθουμε τώρα στην κυρίως αιτία που πάει κάποιος σε ένα εστατόριο, το φαγητό. Το φαγητό που όπως έχουμε πληροφορηθεί από όλα τα δημοσιεύματα, το ετοιμάζουν 6 επώνυμοι σεφ, άρα θα πρέπει φυσιολογικά να είναι σούπερ. Αμ δε... Λυπάμαι να το πω, αλλά ότι έφαγα και εγώ και η παρέα μου ήταν από τα πλέον άνοστα που έχω δοκιμάσει.

Καλή η αρχική χορτόπιτα από τον ξυλόφουρνο (καθώς καθόμασταν απέναντι του, η φλόγα από το γκάζι που είχε αντικαταστήσει τα ξύλα ήταν ορατή και μόνο η εμφάνιση τον έκανε ξυλόφουρνο, αλλά πάμε παρακάτω) καλή η χορτόπιτα αλλά τίποτα το εξαιρετικό. Σε πολλές άσημες ταβέρνες τρως πολύ καλύτερες. Το βοδινό κότσι για δύο που διαλέξαμε με τη γυναίκα μου, κατάλληλο μόνο για λιοντάρια. Ενα τεράστιο πιάτο, δεν μπορώ να πω, με μια τεράστια κοκάλα και μπόλικο, υπερβολικά πολύ, αλλά άνοστο κρέας που θύμιζε περισσότερο βραστό παρά του φούρνου.

Συνοδευόταν από ένα βαθύ πιάτο από τον πιο άνοστο πουρέ που έχω ποτέ δοκιμάσει. Οι φίλοι έφαγαν τα μάγουλα στην κατσαρόλα με νιόκι και φιλέτο με πουρέ, με τις ίδιες πάνω κάτω γευστικές απόψεις.

Εκεί που πράγματι αξίζει, είναι τα γλυκά. Η τάρτα αχλαδιού με παγωτό εξαιρετική και το πορφιτερόλ με παγωτό και αυτό πολύ καλό. Σκεφτόμουν πώς θα μπορούσα να έρχομαι να τρώω τα γλυκά χωρίς να υποχρεούμαι να δοκιμάσω και τα φαγητά...

Ο λογαριασμός ακριβός κατά την γνώμη μου για ότι έφαγα. 85€ το ζευγάρι με ένα κρασί των 25 €, τον θεωρώ υπερβολικό όταν με πολύ λιγότερα τρώω πολύ καλύτερα.

Ισως ξαναπάω, αλλά πολύ αργότερα, όταν οι κριτικές θέλω να πιστεύω θα κάνουν τους ιδιοκτήτες-σεφ να βελτιώσουν το φαγητό τους.....