Cartoon

Μέλος από: Φεβ 2015

05 Φεβ 2015

Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχουμε βρεθεί πολλές φορές είτε αργά το βράδυ είτε τις πρώτες πρωινές ώρες. Έχουμε δοκιμάσει όλα τα λουκάνικα του καταλόγου, κυριως σε συνδυασμό με καραμελωμένα κρεμμύδια, ξινολάχανο και τα διάφορα είδη μουστάρδας που υπάρχουν διαθέσιμα να διαλέξεις. Από όλα έχουμε μείνει αρκετά ικανοποιημένοι, τόσο από τη γεύση όσο και από την ποικιλία

Πρόσφατη φοβερή ανακάλυψή μας η κρεμμυδόσουπα. Πλούσια γεύση που δεν περιμένεις από ένα τέτοιου είδους μαγαζί, με ικανοποιητική ποσότητα στη μερίδα. Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκανε μια φορά που επισκευτήκαμε το μαγαζί και είδαμε τον υπεύθυνο να μαγειρεύει εκείνη την ώρα τα κρεμμύδια για τη σούπα, καθώς μέχρι τότε θεωρούσαμε ότι ήταν ψιλοέτοιμη η σούπα.

Στα υπέρ η καθαριότητα καθώς και η αισθητική του μαγαζιού.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι τιμές είναι τσιμπημένες, το μαγαζί όμως προσφέρει ιδιαίτερες γεύσεις και είναι μια καλή εναλλακτική σε κεντρικό σημείο στο Γκάζι για να το επισκευτείς μετά το ποτό ή πριν το club.

02 Φεβ 2015

Το πιο προσεγμένο μενού που έχουμε συναντήσει. Αξίζει να το αναζητήσετε στο ίντερνετ. Με διάφορα πιάτα και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ υλικά την ποιότητα των οποίων την καταλαβαίνεις και στη γεύση.

Πήραμε ένα χοιρινό φιλέτο με μέλι και θυμάρι με πουρέ καρότου και σπαράγγι, ένα burger και ένα γλυκό γκανάζ. Οι γεύσεις και τα χρώματα τρομερά. Οι μερίδες όχι πλήρως χορταστικές, αλλά γέμιζες με την ποιότητα των γεύσεων. Το Burger ίσως το καλύτερο από όλα τα burgerαδικα της Αθήνας (λόγω σύνθεσης και κυρίως ποιότητας κρέατος-βουβαλίσιο κρέας).

Στα πλήν οι αστρονομικές τιμές (ενδεικτικά το Burger είχε 14 ευρώ! ) αλλά βέβαια η αλήθεια είναι ότι φύγαμε πλήρως ικανοποιημένοι από το φαγητό. Δε νιώθεις ότι σε κοροϊδεύουν αλλά ότι σου προσφέρουν ό, τι καλύτερο. Ό, τι πληρώνεις παίρνεις...

02 Φεβ 2015

Ένα τυπικό (όχι άσχημο πάντως) burger. Κερδίζει πόντους λόγω θέσης στην πανέμορφη πλατεία της Νέας Σμύρνης. Βέβαια η διεύθυνση του μαγαζιού είναι επιεικώς απαράδεκτη και με αυτά τα μυαλά δεν ξέρω πόσο θα αντέξει στον ανταγωνισμό της πλατείας. Και εξηγούμαι...

Καθίσαμε στα τραπέζια πάνω στην πλατεία και παραγγείλαμε τα burgers. Το μαγαζί είχε άλλο ένα τραπέζι με πελάτες. Ο σερβιτόρος μας φέρνει ένα δίσκο με κέτσαπ, μουστάρδα, αλατοπίπερο, μαχαιροπίρουνα και μετά από λίγο τα burgers. Με το που πιάνουμε τα μαχαιροπίρουνα και κόβουμε την πρώτη μπουκιά για να δοκιμάσουμε, έρχεται ο υπεύθυνος του μαγαζιού (όπως μάθαμε τελικά) και χωρίς να μας ρωτήσει ή να μας πεί κάτι μας παίρνει το αλατοπίπερο για να τα δώσει σε άλλο πελάτη λες και ήταν κάποιος πιο σημαντικός! Ούτε συγνώμη, ούτε εξηγηση ούτε τα επέστρεψε ποτέ. Συνεχίσαμε να τρώμε αν και είχαμε ξενερώσει με τη στάση αυτή.

Τελειώνοντας καλέσαμε τον υπεύθυνο και ζητήσαμε εξηγήσεις για αυτή την αντιεπαγγελματική συμπεριφορά αλλά ο υπεύθυνος (ετών..20κάτι) δεν μας είχε κάποια καλή απάντηση. Έκανε ότι και καλά ακούει τα παράπονα και έχουμε δίκιο αλλά μετά μας χρέωσε κανονικά χωρίς να προσφέρει τίποτα χάριν ευγένειας. Προφανώς δεν τον ένοιαξε και πολύ...

Να σημειωθεί ότι ο σερβιτόρος ήταν εξυπηρετικότατος και προσπάθησε να δράσει πυροσβεστικά όπως όφειλε να κάνει κάθε επαγγελματίας.

02 Φεβ 2015

Ωραίο μαγαζί, λειτουργεί σαν εστιατόριο αλλά και ο κάτω χώρος σαν μπυραρία. Η διακόσμηση δημιουργούσε ωραία ατμόσφαιρα, πολύ χειμωνιάτικη αλλά ο χώρος είχε μια ζεστασιά. Στο ωραίο κλίμα συνέβαλλε και η ΑΨΟΓΗ εξυπηρέτηση. Πραγματικά είναι μικρός βαθμός το 4/4 για τον τρόπο που σου συμπεριφέρονται.

Είμασταν δύο άτομα και πήραμε για ορεκτικό σλοβάκικες τσέπες από ζύμη πατάτας με ζαμπόν και μανιτάρια και μια σλοβάκικη σαλάτα η οποία ήταν εκπληκτική! Κυριώς πιάτα ένα γκούλας και μία χοιρινή τηγανιά. Τα πιάτα είναι ακριβά αλλά οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες, δεν καταφέραμε να τις τελειώσουμε.

Βέβαια παρόλο ότι φάγαμε του σκασμού, στο τέλος πήραμε και παγωτό (καθότι είναι γνωστό ότι τα γλυκά πάνε σε ξεχωριστό μέρος στη κοιλιά), το οποίο παρότι ήταν σκέτη βανίλια ήταν πάρα πολύ καλό!

Αν το μαγαζί ήταν φτηνότερο θα πηγαίναμε πολύ συχνότερα, και πάλι όμως το συνιστούμε σε όποιον του αρέσουν αυτές οι γεύσεις της κεντρικής Ευρώπης.
Την επόμενη φορά θα επισκεφτούμε την μπυραρία του.

Υ. Γ. Στα ορεκτικά έχει ένα ταταρέζικο μπιφτέκι αξίας 22 ευρώ. Έχω απορία με βάση τις ήδη μεγάλες μερίδες τι θα είναι το συγκεκριμένο πιάτο. Όποιος ξέρει ας απαντήσει..

02 Φεβ 2015

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, το μαγαζί ήταν άδειο. Η διακόσμηση έχει ενδιαφέρον, είναι εποχής '50s rock and roll. Κάτσαμε σε τραπέζι που ήταν σαν παλιό αμερικάνικο αμάξι (αλά pulp fiction). Βέβαια εντύπωση μας έκανε ότι παρόλο ότι είχε όλο αυτό το ντεκόρ, η μουσική ΔΕΝ ήταν αντίστοιχη με αποτέλεσμα να σε βγάζει από το κλίμα.

Πήραμε δύο κλασσικά burger, μια πατάτες με μπέικον και τσένταρ και dr pepper για αναψυκτικό. To Burger σερβίρεται χωρίς πατάτες αλλά έχει καλό μέγεθος, είναι νόστιμο και είναι από τα πιο φτηνά γι αυτό που προσφέρει! Και σαν ψωμί και σαν κρέας πολύ καλό. Οι πατάτες επίσης καλύτερες από ότι περιμέναμε. Το Dr Pepper άθλιο αλλά το διαλέξαμε για να μπούμε στο αμερικάνικο κλίμα: )

H εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή. Φεύγοντας είχα ξεχάσει ένα κινητό μεγάλης αξίας (συναισθηματικής), το οποίο ο σερβιτόρος με φώναξε στο δρόμο να μου το επιστρέψει.

Γενικά δεν σου γεμίζει το μάτι και δεν μαζεύει κόσμο, ΑΔΙΚΑ όμως καθώς είναι από τις πιο ΤΙΜΙΕΣ επιλογές για Burger στην Αθήνα. Έχει και delivery.

02 Φεβ 2015

Σαν ποιότητα κρέατος το πιο ιδιαίτερο και νόστιμο της Αθήνας. Συνολικά σαν burger καλό αν και σαν μέγεθος μέτριο, οι πατάτες μέτριες και σχετικά ακριβό.

Παραγγείλαμε ένα Duke και ένα BBQ, και πληρώσαμε κάπου 20 ευρώ. Αξίζει σαν burger αν σε βγάλει ο δρόμος σου κατά εκεί αλλά όχι να το κυνηγήσεις για να το δοκιμάσεις.

Ο χώρος έχει ενδιαφέρον (θα μπορούσε να είναι και bar) αν και είναι πιο ταιριαστός για καλοκαίρι. Να σημειωθεί ότι το νερό το σερβίρουν με λεμόνι(! ), κάτι που δεν ταιριάζει στη γεύση όλων και δεν καταλαβαίνω πώς τους ήρθε.

02 Φεβ 2015

Πήγαμε Κυριακή γύρω στις 18:00, δύο άτομα. Είχαμε ακούσει καλά λόγια για το μαγαζί. Όταν φτάσαμε είχε μεγάλη ουρά, αφήσαμε όνομα και περιμέναμε κάπου 40 λεπτά για να αδειάσει τραπέζι...

Η αναμονή άξιζε! Το σέρβις πολύ καλό και τα burger με μεγάλη ποικιλία. Παραγγείλαμε ένα "όου μάμι" και ένα "αμέρικαν". Στα υπέρ: οι πατάτες δεν ήταν προκάτ, δεν έχει κέτσαπ αλλά δικιά του ειδική σάλτσα ντομάτας, το κρέας καλής ποιότητας, και το μέγεθος το μεγαλύτερο που έχουμε δεί σε αντίστοιχα μαγαζιά του είδους. Μάλιστα υπήρχε και ένα burger ονόματι "ο γιός του γενναίου" που είχε τέσσερα (4! ) μπιφτέκια!

Στα πλήν: Ετοιμαστείτε για αναμονή καθώς το μαγαζί είναι μικρό και δεν μπορεί να εξυπηρετήσει τον κόσμο που έρχεται... αλλά συνολικά είναι από τα καλύτερα της Αθήνας.