Miss Marple

Μέλος από: Φεβ 2015

31 Οκτ 2016

Πήγα με τις φίλες μου στο Mama Roux μεσημέρι καθημερινής. Καθίσαμε μέσα, μου αρέσει περισσότερο ο χώρος εσωτερικά απ΄ότι έξω. Κατέφτασε η κανάτα με το νερό, που το θεωρώ πάντα καλό δείγμα. Αποφασίσαμε να μοιραστούμε τα πιάτα για να τα δοκιμάσουμε όλα.

Σαλάτα Vivaldi Quinoa με σπανάκι, ραντίτσιο, αγγουράκι, καρύδια, μια μπάλα ανθότυρου και φέτας στην κορυφή με τη συνοδεία γευστικής, δροσερής σάλτσας (εσπεριδοειδών ίσως). Μας άρεσε πολύ.

Δίσκος meza sampler με φίνες γεύσεις και ωραίες επιλογές εισαγωγής στην αραβική κουζίνα: με τρία φαλάφελ με σως ταχίνι, χούμους, ταμπουλέ με μαιντανό και εξαιρετικό μουταμπάλ (πουρές καπνιστής μελιτζάνας με κιμά και κουκουνάρι πασπαλισμένο με πάπρικα). Το όλον συνοδευόμενο από λεπτές αραβικές πιτούλες.

Κοτόπουλο σουβλάκι ταντούρι, ήτοι εισαγωγή στα βασικά της ινδικής κουζίνας:
μαριναρισμένο κοτόπουλο με ινδικά μπαχαρικά συνοδευόμενο από ρύζι, ένα μικρό μπώλ με γιαούρτι και λεμόνι και ένα δεύτερο μικρό μπώλ με chutney, ιδανικός συνδυασμός γλυκόξινων γεύσεων για το ταντούρι. Τρυφερό και καλοψημένο το κοτπόπουλο, το ευχαριστηθήκαμε.

Τελευταία επιλογή το Korean bulgogi-κορεατική τριλογία. Κατέφτασε δίσκος με
ψιλοκομμένες φέτες μοσχαριού (όπως μας ενημέρωσαν μαριναρισμένες σε μαρινάδα αχλαδιού, soy sauce, μαύρης ζάχαρης, σκόρδου και σησαμέλαιου) πασπαλισμένες με σουσάμι. Το μοσχάρι συνοδευόταν από τηγανιτό ρύζι με αυγό, μεγάλα φύλλα πράσινης σαλάτας και ένα μικρό μπώλ με λάχανο. Σωστή ισορροπία στις γεύσεις, ωραία μαριναρισμένο και ψημένο το μοσχάρι. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με ελληνικό, λευκό κρασί και φυσικά προσπεράσαμε το γλυκό. Ήμασταν υπερπλήρεις. Ο λογαριασμός ήταν περίπου 20 ευρώ το άτομο.

Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές ethnic κουζίνα στην Αθήνα. Αραβικά και ινδικά πιάτα δοκίμασα στο εξωτερικό. Στο Mama Roux ό, τι φάγαμε ήταν καλοφτιαγμένο, κοντά στις αυθεντικές γεύσεις της κουζίνας αναφοράς και χωρίς άχρηστους εξελληνισμούς. Επομένως πολύ καλή επιλογή και σχέση ποιότητας-τιμής για όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι γνήσιο και συνάμα ξεχωριστό απαλλαγμένο από δήθεν πινελιές προσαρμογής σε εγχώριους ουρανίσκους.

31 Οκτ 2016

Κυριακή μεσημέρι θέλαμε να δούμε συγγενείς που μένουν νότια και σκεφτήκαμε το Σαρδελάκι. Είχα διαβάσει ότι εκτός από το κατάστημα της Γλυφάδας άνοιξε και δέυτερο στη Βουλιαγμένη (Σαρδελάκι με Θέα). Η ιδέα μου άρεσε πολύ. Η πρώτη ψυχρολουσία ήρθε στο τηλεφώνημα. Με ενημέρωσαν ότι το κατάστημα δεν δέχεται κρατήσεις, αλλά θα βρούμε τραπέζι εάν πάμε νωρίς. Αναχωρήσαμε από τα βόρεια όσο νωρίτερα γινόταν, ήμασταν στη Βουλιαγμένη στις 13:50 και χάσαμε για 2΄ το τελευταίο τραπέζι. Νάτη και η δεύτερη ψυχρολουσία. Ενοχλήθηκα και ζήτησα να πληροφορηθώ για ποιό λόγο ακολουθείται αυτή η πολιτική, που σημειωτέον έχει βρει μιμητές τελευταία στο χώρο της εστίασης. Οι έλληνες πελάτες κλείνουν τραπέζι μια ορισμένη ώρα και εμφανίζονται μισή ώρα μετά ή δεν εμφανίζονται καθόλου, μου απάντησαν. Και για ποιό λόγο εμείς, οι συνεπείς πελάτες, πρέπει να επωμιζόμαστε τα αποτελέσματα της πρακτικής ορισμένων; Δώσε το τραπέζι εάν υπάρξει καθυστέρηση άνω των 10΄. Βρες έναν άλλο τρόπο να λύσεις το πρόβλημα. Η πρακτική αυτή ενοχλεί, αποτρέπει και εκνευρίζει. Προθυμοποιήθηκαν πάντως, μετά από παράκλησή μου, να μας βρούν τραπέζι στο ομώνυμο κατάστημα της Γλυφάδας.

Καθίσαμε τελικώς στη Γλυφάδα, σε άνετο και καλαίσθητο περιβάλλον σε λευκούς τόνους. Στο τραπέζι προσγειώθηκε το μπουκάλι με το εμφιαλωμένο νερό, πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε (άλλη κακή διαδεδομένη πρακτική). Ήρθε και ο δίσκος με τα πρώτα προς επιλογή. Διαλέξαμε νοστιμότατη μελιτζανοσαλάτα με διακριτή τη γεύση της καπνιστής μελιτζάνας και φρέσκιες πιπεριές που πρόσθεταν στην επίγευση. Η φάβα ήταν ωραία μαγειρεμένη, οι τηγανιτές πατάτες ελαφριές και τραγανές. Η τσιροσαλάτα δεν με ενθουσίασε, το ίδιο και το ψητό χταποδάκι που ήταν μεν μαλακό, αλλά κομμένο σε ροδέλες όπως έφτασε και με αρκετή σάλτσα έχανε την ιδιαίτερη γεύση του ψητού. Το θραψαλάκι στα κυρίως ήταν καλοτηγανισμένο και τραγανό. Το ίδιο νόστιμο ήταν και το ψητό καλαμάρι.

Ο λογαριασμός, μαζί με το σχετικά καλό χύμα κρασί, ήταν περίπου στα 20 ευρώ το άτομο. Σχετικά καλή τιμή, αλλά ακριβότερη από άλλα καταστήματα αντίστοιχου είδους. Αν μάλιστα λάβω υπόψη μου την ταλαιπωρία της απόστασης, την αντιεπαγγελματική πολιτική κρατήσεων και το μάλλον μέτριο σέρβις, δεν νομίζω ότι θα επιχειρήσουμε ξανά την κάθοδο στη Γλυφάδα γι΄αυτό το λόγο.

12 Ιαν 2016

Φάγαμε προ ημερών στην Trattoria. Ο χώρος είναι συμπαθητικός, αλλά μοιάζει αρκετά φορτωμένος. Το σέρβις ευγενικό. Μας προσφέρθηκε ψωμάκι και φάβα στην αρχή ως κέρασμα. Ως πρώτα επιλέξαμε δύο σαλάτες. Η μια με σπανάκι, πλευρώτους, φυστίκια και μπαλσάμικο μου άρεσε πολύ, φρέσκια και με καλή ισορροπία υλικών.

Η δεύτερη (σαλάτα με ξηρούς καρπούς, αποξηραμένα φρούτα και σάλτσα πορτοκάλι) δεν με ενθουσίασε: βρήκα άστοχο τον συνδυασμό πορτοκαλιού και φράουλας (η φράουλα εξάλλου είναι εκτός εποχής) και τη σάλτσα χωρίς καθόλου χαρακτήρα. Οι φίλοι μας δοκίμασαν κολοκυθόσουπα ημέρας με λουκάνικο. Το μενού με μπέρδεψε κάπως. Η τραττορίες αναδεικνύουν τις τοπικές κουζίνες. Εδώ έχουμε πολλές προτάσεις, ιδίως στην επιλογή πίτσας, αλλά απουσιάζουν τα τοπικά πιάτα που δίνουν χαρακτήρα. Προσφέρονται πχ μόνο δύο πιάτα με φρέσκα ζυμαρικά.

Θα περίμενα περισσότερες επιλογές στα φρέσκα σπιτικά ζυμαρικά, καθώς και πιο ιδιαίτερες προτάσεις στις σάλτσες. Ως κυρίως πιάτα επιλέξαμε πίτσα σπέσιαλ (νόστιμη, αλλά με τα λαχανικά αρκετά ζωντανά για τα γούστα μου), φετουτσίνι με μανιτάρια και σάλτσα μανιταριών, αρκετά νόστιμο, παντσέτα χοιρινή στη σχάρα με επιτυχημένη σάλτσα και φρέσκες τηγανητές πατάτες, πένες με σάλτσα ντομάτας στο φούρνο (δεν με ενθουσίασε) και σνίτσελ μοσχαρίσιο με τηγανητές πατάτες, που θα το ήθελα πιο ζουμερό. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με χύμα κόκκινο κρασί καλής ποιότητας. Προσπεράσαμε το επιδόρπιο δεδομένης της ώρας. Μας προσφέρθηκε κέρασμα λιμοντσέλο σφηνάκι που μου άρεσε πολύ.

Η συνολική μου εντύπωση, ωστόσο, είναι μέτρια. Βρίσκω καταρχήν πολύ δυσανάλογη τη σχέση ποιότητας-τιμής (35/άτομο με το κρασί). Επίσης, χρειάζεται δουλειά στο μενού, ώστε να ανταποκρίνεται στο είδος της ιταλικής τραττορίας. Δυστυχώς, σε γενικές γραμμές στην Ελλάδα τα ιταλικά εστιατόρια δεν αναδεικνύουν την πλούσια γευστική παράδοση της χώρας, ενώ οι τιμές τους παραμένουν αδικαιολόγητα υψηλές.

23 Δεκ 2015

Ωραίος χώρος που παραπέμπει στην παλιά Αθήνα, άνετος και ευχάριστος. Τον επισκέφτηκα με μεγάλη παρέα. Οι επιλογές του μενού αντιστοιχούν οι περισσότερες σε κλασικά πιάτα, τα οποία όμως θα περίμενα σε πιο ελαφριά εκτέλεση. Μου άρεσε το συκώτι ως πρόταση, δεν το βρίσκεις πια σε πολλά εστιατόρια. Το μοσχαράκι με σάλτσα λιαστής ντομάτας ωραία βρασμένο, χωρίς όμως να διακρίνονται τα φρέσκα μανιτάρια ή η ξινούτσικη υφή της λιαστής ντομάτας. Το ριζότο μανιταριών πολύ νόστιμο.

Ωστόσο, θεωρώ λίγο άνιση τη σχέση ποιότητας-τιμής (30 ευρώ/άτομο με κρασί).

22 Δεκ 2015

Η Μονοκατοικία στο Χαλάνδρι καταρχήν ανταποκρίνεται στον τίτλο της, εφόσον πρόκειται όντως για παλιά μονοκατοικία που μεταμορφώθηκε σε ωραίο, άνετο και περιποιημένο εστιατόριο. Καθίσαμε σε εσωτερική αίθουσα μη καπνιστών και χάρηκα όταν διαπίστωσα ότι αμφότεροι πελάτες και ιδιοκτήτες σέβονται αυτόν τον διαχωρισμό.

Ανταποκρίνεται και στη φήμη της, όπως διαπίστωσα. Μας σέρβιραν δικό τους βαρύ και νόστιμο ζυμωτό ψωμί, ελαφρώς ξινούτσικο, όπως θυμάμαι το χωριάτικο από τις θείες μου. Δοκιμάσαμε πολλά και καλοφτιαγμένα πρώτα πιάτα: σαλάτα Ανατολή, πολύ νόστιμα κεφτεδάκια χοιρινά που ταίριαζαν εξαιρετικά με τη σάλτσα ξινόμηλου, τάρτα μανιταριών (καλή χωρίς να διακρίνεται το λάδι λευκής τρούφας) και υπέροχα χυλωμένο τραχανώτο. Με ενθουσιάζουν αυτές οι νέες χρήσεις παραδοσιακών υλικών.

Συνεχίσαμε με κότσι χοιρινό σωστά ψημένο με γευστική κρούστα και νοστιμότατο σπιτικό πουρέ, μπιφτέκι σχάρας με καλοψημένες τηγανητές πατάτες με τη φλούδα τους, παστιτσάδο με πλούσια σάλτσα και χοιρινά σκαλοπίνια με βαλσαμικό και σουσάμι. Όλα νόστιμα και γευστικά ισορροπημένα. Το μόνο που δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα ήταν τα γλυκά.

Στην πανακότα σοκολάτα δεν ταιριάζει η καραμέλα νομίζω. Η μια γεύση κάλυπτε την άλλη. Η πανακότα είναι γλυκό ελαφριάς και άτονης βάσης στην οποία δίνει χαρακτήρα το συνοδευτικό σιρόπι. Στην μαρκίζ σοκολάτας η ζεστή γκανάζ δεν φάνηκε. Προσωπικά με τέτοια πιάτα ελληνικής έμπνευσης και νεωτερικής εκτέλεσης θα προτιμούσα αντίστοιχα γλυκά. Θα ταίριαζε περισσότερο, πιστεύω.

Αυτό δεν αφαιρεί καθόλου τη συνολική εντύπωση του χώρου. Θα ξαναπάω οπωσδήποτε. Έχει πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής (25 ευρώ/άτομο μαζί με το κρασί), εξαιρετικό σέρβις και πολύ ευχάριστο περιβάλλον.

16 Οκτ 2015

Επισκέφθηκα με παρέα το Αθήρι στην εσωτερική του αίθουσα την περασμένη βδομάδα. Ωραίος χώρος, ευγενικό σέρβις, καλή γνώση των πιάτων και της λίστας κρασιών. Μου άρεσε που ερωτηθήκαμε για την προτίμησή μας σε νερό (βρύσης ή εμφιαλωμένο), καθώς και για το ψωμί. Το θεωρώ πολύ καλό δείγμα επαγγελματισμού, τη στιγμή μάλιστα που πολλά εστιατόρια επιδεικτικά το αγνοούν.

Στα πρώτα δοκιμάσαμε το μαριναρισμένο λαβράκι σε λεμόνι με λευκή ταραμοσαλάτα. Πολύ καλή εκτέλεση, ιδίως η αφράτη ταραμοσαλάτα. Το λαβράκι μου άρεσε επίσης, αν και προτιμώ την εκδοχή του με κόλιανδρο σε πιάτο που δοκίμασα παλιότερα. Δοκιμάσαμε επίσης σαγανάκι 3 τυριών με σάλτσα πορτοκάλι, ελαφρά παρασκευασμένο, αλλά χωρίς να αποτυπώνεται στη γεύση. Ωραιότατες οι πέτουλες (είδος χυλοπιτών φαντάζομαι) με βετούλι κοκκινιστό (νεαρός τράγος), γραβιέρα Νάουσας και γιαούρτι πασκιτάν. Νόστιμο το κρέας και πολύ καλής ποιότητας κρίνοντας από τη βαθιά ζουμερή γεύση του. Εξίσου νόστιμη η βάση, στην ουσία μια μικρή χειροποίητη πιτούλα γεμιστή με τη γραβιέρα πάνω στην οποία τοποθετείται το κρέας. Ωραία η ισορροπία του κοκκινιστού κρέατος με το ξινούτσικο γιαούρτι.

Στα κυρίως δοκιμάσαμε τον κόκκορα με σαλάτα παντζάρι-καρύδι και σάλτσα μήλου, καθώς και χοιρινή πανσέτα μαγειρεμένη σε κενό αέρος με πουρέ πατάτας και κρύα σάλτσα γιαουρτιού. Ο κόκκορας δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Ίσως ο τρόπος παρασκευής στερεί από το κρέας του κόκκορα την ένταση, και τη σκληρότητα φυσικά, που το ξεχωρίζει από εκείνο της πουλάδας. Ίσως δεν μου ταίριαζε ο συνδυασμός με το μήλο και το παντζάρι, υλικά που κατά τη γνώμη μου δένουν καλύτερα με άλλα πουλερικά με πιο λιπαρή γεύση, όπως η πάπια. Η πανσέτα έδενε πολύ καλά με την ελαφριά σάλτσα μουστάρδας και συνοδευόταν από απολύτως πετυχημένο, βελούδινο και βουτυράτο πουρέ. Παρασκευασμένο φυσικά στο μύλο του πουρέ, όπως μου επιβεβαίωσε ο σερβιτόρος. Εύγε.

Ολοκληρώσαμε το δείπνο με την επίσης εξαιρετική σε σύλληψη και εκτέλεση τριλογία της crème brulée. Μου αρέσει η προσαρμογή άλλης κουζίνας στα εγχώρια δεδομένα και βρήκα πολύ πετυχημένο το συνδυασμό πορτοκαλιού με κάρδαμο.

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με ένα ωραίο ροζέ Θυμιόπουλου. Ο λογαριασμός δεν ξεπέρασε τα 100 ευρώ/30 ανά άτομο. Καλή σχέση ποιότητας-τιμής για εστιατόριο του είδους του. Στα συν προσθέτω επίσης το αναρτημένο στο διαδίκτυο μενού και την ενημέρωση για την προέλευση των προϊόντων.