apostolo17

Μέλος από: Φεβ 2015

17 Νοε 2015

Τρίτη βράδυ μετα απο μια παράσταση στο μέγαρο μουσικής αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό η και για ποτό επειδή ήταν πολύ αργά.

Η Ράμπα στο νέο ψυχικό που λειτουργεί σαν εστιατόριο αλλά και σαν μπάρ ήταν μια κατάλληλη επιλογή. Στεγάζεται σε μια ωραία μονοκατοικία με αυλή με πολλά δέντρα για το καλοκαίρι.

Φτάσαμε γύρω στις δώδεκα. Ο χώρος ζεστός και φιλόξενος.
Πολύ παλιό μαγαζί εγώ το θυμάμαι σαν να υπήρχε πάντα εκεί. Ο χώρος έχει αλλάξει βέβαια και εχει γίνει παντός καιρού ενώ παλιά ήταν μόνο βραδινό. Το πρωί λειτουργεί και για καφέ και για φαγητό.

Δεν είχε πολύ κόσμο καθότι καθημερινή και αργά. Ο σερβιτόρος ευγενέστατος μας είπε ότι μπορεί να μας σερβίρει και φαγητό.
Φάγαμε. Μια σαλάτα με φρέσκα λαχανικά, ρόδι και ψητό χαλούμι με μια ωραία σως απο χυμό ροδιού.

Ντολμαδάκια με φρέσκο σολωμό με έντονη τη γεύση του σολωμού. Μια διαφορετική εκδοχή για ντολμαδάκια ασυνήθιστη, εγω τουλάχιστον δεν την έχω ξανασυναντήσει, αλλά πολύ καλή.

Και ένα κοτόπουλο φιλέτο με παπαρδέλες και σαφράν πολύ καλοστημένο και γευστικότατο με το σαφράν να δινει μια εξαιρετική πινελιά στο κοτόπουλο.
Ηπιαμε απο ενα ποτήρι κόκκινο κρασι πολύ καλό, αλλά ξέχασα να ρωτήσω τι μέρος του λόγου ήταν

Τα φαγητά ήρθαν χωρίς καμία καθυστέρηση και ο σερβιτόρος ήταν όσο έπρεπε φιλικός και ευγενικός.

Πληρώσαμε 39 ε, καλά θα έλεγα, για το συγκεκριμένο μαγαζί λόγω και περιοχής

03 Οκτ 2015

Ξεκινήσαμε Τρίτη βράδυ για μια βόλτα στην πιάτσα της Πανόρμου χωρίς συγκεκριμένο προορισμό. Τα μπαράκια με πολύ λίγο κόσμο, δεν ξέρω αν πέρασε η φούρια τους η αν ήταν λόγω του αγώνα του Ολυμπιακού, ενώ τα καφέ με τηλεόραση είχαν αρκετό κόσμο.

Εντύπωση μου έκανε (είχα πολύ καιρό να πάω στην περιοχή) που ήταν κλειστό και παρατημένο το πρώτο απο τα στέκια της περιοχής το ποτοπωλείο και το Μαραμπού. Το Μαραμπού πολύ παλιό μεζεδάδικο με θαλασσινά κυρίως στον πρώτο όροφο όταν στην περιοχή δεν υπήρχε τίποτα άλλο και το ποτοπωλείο ήταν το πρώτο μπαράκι που άνοιξε στην περιοχή στο ισόγειο κάτω απο το Μαραμπού.

Καθίσαμε για φαγητό στο Μπακαλομάγαζο. Κάτι μας τράβηξε και το επιλέξαμε χωρίς να το καλοσκεφθούμε.

Μικρό μαγαζάκι με τρία τέσσερα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και άλλα τόσα στο απέναντι πεζοδρόμιο μπροστά στο μικρό ας το πούμε παρκάκι. Τα απέναντι τραπεζια ισα που χώραγαν στο μικρό πεζοδρόμιο, παρότι πολύ μικρά, και οι καρέκλες απο τη μεριά του δρόμου κινδύνευαν να πέσουν στο δρόμο αν τις κουνούσες λίγο.

Η βραδυά είχε αρκετή ψύχρα και εκτός απο δύο παρέες οι υπόλοιποι καθόταν μέσα. Μέσα καθίσαμε και εμείς στην άκρη βέβαια και ειχαμε και λίγο την αίσθηση του έξω.

Ο χώρος κουτουκάκι θα το έλεγα και το όνομα μπακαλομάγαζο το αντιπροσωπεύει. Αρμαθιές με σκόρδα και κόκκινες πιπεριές κρεμασμένες στην οροφή, στον ένα τοίχο ένα παλιό ποδήλατο με ελατήρια κάτω απο τη σέλα φορτωμένο με μια αρμαθιά σκόρδα, και στον απέναντι τοίχο ράφια με διάφορα βάζα γεμάτα, και σακουλάκια με παξιμάδια που όντως έδιναν μια αίσθηση παλιού μπακάλικου.

Τρείς σειρές τραπεζάκια αυτά τα πτυσσόμενα μεταλλικά ορθογώνια τραπεζάκια, πολύ μικρά για 4 άτομα αλλά και για 2 που ήμαστε εμείς δεν μπορείς να πεις οτι είναι άνετα. Στο βάθος απέναντι η ψησταριά εμφανής

Μια χαμογελαστή κοπελίτσα μας έστρωσε με λαδόκολα το τραπεζάκι και μας έδωσε ένα κατάλογο για να επιλέξουμε.
Αρκετές επιλογές για τέτοιο μικρομάγαζο, και λίγο απο θαλασσινά, και λίγο απο μακαρονάδες.
Πήραμε μια σαλάτα καλοκαιρινή, σερβιρισμένη σε ένα μικρό γυάλινο μπολάκι με δυο τρία κομματάκια μαρούλι, περισσότερο άσπρο λάχανο που δεν τρώγεται αυτή την εποχή, λίγο κόκκινο λάχανο φέτες πορτοκάλι και μήλο και απο πάνω κάτι σαν πίτουρο. Αγευστη εντελώς και η σώς μελιού που έγραφε στον κατάλογο ανύπαρκτη.

Μία μανιτάρια σωτέ πολύ τσιγκούνικη μερίδα και άγευστα, λίγο την μυρωδιά και τη γεύση του σκόρδου σου άφηνε μόνο.

Μια σουτζουκάκια καυτερά. Αν τα δείτε στον κατάλογο δεν περιμένετε σουτζουκάκια με κάποια καυτερή σαλτσούλα ? Ηταν 5 τηγανητά σουτζουκάκια και στη μέση ενα μικρό-μικρό μπωλάκι με μπούκοβο. Εριχνες σποράκια μπούκοβο πάνω στα σουτζουκάκια και γίνονταν καυτερά!!!!

Το πιάτο που μας πρότεινε η σερβιτόρα ήταν τηγανιά αλιώτικη. Σε ένα πήλινο τηγανάκι κομματάκια κοτόπουλο φιλέτο με λίγη κρέμα γάλακτος και πιπεριές. Το κοτόπουλο δεν έδειχνε να πέρασε από τηγάνι γιατί ήταν πολύ πολύ μαλακό. Γεύση μέτρια έως αδιάφορη.

Τα δύο πρώτα πιάτα η σαλάτα δηλαδή και τα μανιτάρια ήρθαν τουλάχιστον μετά απο ενα εικοσάλεπτο.
Η μουσική χωρίς να είναι ενοχλητική έκανε ένα μεγάλο πέρασμα με επανεκτελέσεις σε ρεμπέτικα απο τη Γλυκερία, πήγαμε λίγο σε Τσέρτο, δεν έλειψαν τουτοι μπάτσοι πούρθαν τώρα και συνεχίσαμε με δηλητήριο στη φλεβα απο Τσιτσάνη.

Αυτά με μισό κιλό κρασί κόκκινο της σειράς πολύ μέτριο, 30,50 ε. και ούτε λόγος για κέρασμα.
Πολύ μικρές μερίδες μέτριες έως αδιάφορες γεύσεις ακριβά για την ποιότητα και ποσότητα.

28 Μαι 2015

Σάββατο βράδυ πήγαμε στον πεζόδρομο επειδή τραγουδούσε μια φίλη μας.
Βρίσκεται στην Πυθαίου που είναι ένας πεζόδρομος στις αρχές της Βουλιαγμένης, παράλληλος και προς το νέο κόσμο. Στον ίδιο πεζόδρομο βρίσκεται πιο κάτω και το τρίκυκλο.

Εξωτερικά το κτίσμα φαίνεται σαν παράγκα, και δύσκολα μπαίνεις μέσα αν δεν έχεις ακούσει κάτι θετικό για το μαγαζί. Εξω στον πεζόδρομο είχε μερικά τραπεζάκια αλλά δεν καθόταν καμία παρέα. Ολοι προτίμησαν τη μουσική και κάθονταν μέσα. Εγω προσωπικά τέλη Μαϊου θα προτιμούσα να καθίσω έξω που ήταν πολύ όμορφα, αλλά πήγαμε για τη φίλη μας.

Ηταν γεμάτο την ώρα που πήγαμε, γύρω στις 12, και πρόσθεσαν ενα τραπεζάκι στο κενό που υπήρχε για πίστα, για να καθίσουμε. Εκτός απο τη φίλη μας που τραγουδούσε και έπαιζε τουμπερλέκι, ήταν ένας κιθαρίστας που έπίσης τραγουδούσε και ένας που έπαιζε μπουζούκι και σπανίως τραγουδούσε.
Το πρόγραμμα ήταν κυρίως με παλιά λαϊκά και λίγα ρεμπέτικα. Η ένταση ήταν αρκετή η μουσική κυριαρχούσε στο χώρο και ήταν ολοφάνερο ότι οι παρέες πήγαν για τη μουσική πιο πολύ.

Αν και ο χώρος δεν έχει μεγάλες δυνατότητες είναι όμορφα διακοσμημένος με ένα τζάκι δίπλα στην ορχήστρα που μπορεί το Μάη να φαίνεται παράταιρο αλλά το χειμώνα αν είναι αναμένο προσθέτει στην αισθητική. Παλιά κάδρα με ορχήστρες απο ελληνικό κινηματογράφο, ενας Βαμβακάρης έκανε παρέα με τον Τσιτσάνη και παραδίπλα ο ζαμπέτας, κρατώντας το μπουζούκι του.

Τώρα απο φαγητά πήραμε.
1 Χωριάτικη σαλάτα αρκετή ποσότητα με μια ολόκληρη φέτα τυρί απο πάνω και μπόλικο κρεμύδι όπως τη ζητήσαμε.6,5 ε

1 μελιτζανοσαλάτα που ενώ ήταν ολοφάνερο ότι ήταν παρασκευή δικιά τους και φρεσκότατη, κάτι έλειπε απο γεύση ηταν εντελώς άνοστη.3 ε

1 τηγανιά μουσταρδομελωμένη η οποία θα είχε μεγάλη επιτυχία αν υπήρχε σωστή ισοροπία στο μέλι και στη μουστάρδα. Υπερίσχυε όμως κατά πολύ το μέλι και σε λίγωνε.7,5 ε

1 χοιρινή μπριζόλα νόστιμη σωστά ψημένη με φρέσκιες τηγανιτές πατάτες κομένες στο χέρι 8,5 ε
Ηπιαμε μισό κιλό κόκκινο κρασί αρκετά καλό 5 ε μας χρεώθηκε επίσης 1 ε το ψωμί και για τους 2, και 1 ε το νερό. Στό τέλος μας κέρασαν κορμό.

Σύνολο 32,5 ε καλή τιμή για ζωντανή μουσική.

Καλή επιλογή είναι τα τραπεζάκια πάνω στον πεζόδρομο.

17 Μαι 2015

Τρίτη βράδυ πήγαμε με τη φίλη μου μια βολτίτσα στη Γλφάδα. Ενα φίλο που ρώτησα που να φάμε μας πρότεινε τη Μπιφτεκούπολη.
Χωρίς πολύ σκέψη αποφασίσαμε να ακούσουμε την άποψή του.
Δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα ούτε απο το χώρο ούτε απο το φαγητό.

Το μαγαζί είναι πολύ μεγάλο χωρίς κάτι ιδιαίτερο στη διακόσμηση, σαν μια αίθουσα εκδηλώσεων περασμένης δεκαετίας. Το σέρβις γρήγορο και ο σερβιτόρος τυπικά ευγενικός μαζί μας.

Φάγαμε.
σαγανάκι οκ
τζατζίκι που είχε πολύ ξύδι
Συκώτι μοσχαρίσιο ψητό που συνοδευόταν με πολύ λίγες πατατούλες. Μέτριο στα 11 και κάτι ε.

Μια μοσχαρίσια γάλακτος, εντελώς άγευστη όσο αλατοπίπερο και αν έριξα, στα 13 ε
Μαζί με μισό κιλό κρασί πληρώσαμε συνολικά 37,50 ε
Δεν τα λες πολλά και μάλιστα για Γλυφάδα αλλά δεν μείναμε ευχαριστημένοι απο το φαγητό, ίσως έπρεπε να πάρουμε μπιφτέκια. Δεν πειράζει θα το κάνουμε την επόμενη φορά.

16 Μαι 2015

Βρέθηκα στο Θάλασσα καλεσμένος απο ένα φίλο που μένει στην περιοχή. Για μας η περιοχή είναι αχαρτογράφητη, αλλά δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου να το βρούμε.

Βραδάκι καθημερινής οπότε και η κίνηση στους δρόμους ήταν χαλαρή, και στο μαγαζί λίγες παρέες κάτι που μου αρέσει ιδιαίτερα. Εκείνο που με τρελαίνει είναι τα σαββατοκύριακα που αναγκαστικά όλα γίνονται με εκπτώσεις, και στην εξυπηρέτηση και στις γεύσεις πολλές φορές, και η κίνηση στους δρόμους είναι εκνευριστική και πρέπει να κάνεις απο πριν κράτηση για να είναι σίγουρο πως θα βρεις τραπέζι.

Ο χώρος μοντέρνος με το λευκό και το γκρι να κυριαρχεί, καθαρός και με τα τραπέζια άνετα μεταξύ τους. Ενα μπαρ πάσο, που άφηνε κάποια ορατότητα και στην κουζίνα, και ένας χάρτης των κυκλάδων στον τοίχο για να παραπέμπει και να προϊδεάζει ότι εδώ τρώμε θαλασσινά άν και βρισκόμαστε στο Αιγάλεω και όχι κοντά ή δίπλα σε θάλασσα.

Κάποιο στήσιμο δεξιά με μικρόφωνα, μάλλον έχει ζωντανή μουσική τα σαββατοκύριακα, όχι όμως καθημερινή που βρεθήκαμε εμείς.

Είμασταν μεγάλη παρέα 8 ατόμων οπότε πήραμε αρκετά φαγητά, θα γράψω όμως για όσα δoκίμασα εγώ.
Χωριάτικη σαλάτα καλή σε ποσότητα με πολύ καλό ελαιόλαδο και νόστιμες κόκκινες ώριμες τομάτες
Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα με νόστιμη σος με μέλι και μπαλσάμικο.
Μύδια αχνιστά. Δυο μύδια πρόλαβα να πάρω και ήταν φρεσκότατα.
Καλαμάρια τηγανιτά νόστιμα τραγανά χωρίς λαδίλα.
Γαρίδες σουβλάκι. Ενα πρωτότυπο πιάτο με αποφλιωμένες γαρίδες περασμένες σε καλαμάκι και τυλιγμένες με μπέϊκον και γέμιση τυριού πολύ νόστιμες.
Χταπόδι ψητό οκ.
Και το καλύτερο απο όλα οι τηγανιτές κουτσομούρες φρεσκότατες αλευρωμένες όσο χρειάζεται για να γίνουν τραγανές με εμφάνιση λες και τις έκανες στο σπίτι στο τηγάνι.

Πολύ καλές γεύσεις γενικά δεν το περίμενα.
Το τσιπουράκι που ήπια πολύ καλό, αλλά άκουσα καλά λόγια και απο τους υπόλοιπους για το λευκό κρασί.

Πληρώσαμε 19 ε το άτομο περίπου τιμή που θεωρώ καλή για την ποιότητα που φάγαμε. Τώρα αν ήταν και λίγο πιο φθηνά σίγουρα θα ήταν καλύτερα.

11 Μαι 2015

Περνούσαμε τυχαία πριν μια βδομάδα, και σταματήσαμε για μια μπύρα.
Είναι δίπλα απο τις γραμμές του ηλεκτρικού στα πευκάκια. Εξωτερικά ο χώρος δεν σου γεμίζει το μάτι δείχνει σαν μια συνοικιακή καφετέρια.

Μερικά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και ο εσωτερικός χώρος χαμηλοτάβανος, με τους εξαερισμούς ακάλυπτους, και ενωμένος με τον πρόσθετο χώρο που είναι κλεισμένος με νάυλον.

Η αισθητική του χώρου παρόλα αυτά πολύ καλή συνολικά και με άποψη. Ζωγραφιές στους τοίχους Βαριά ινδικά ξύλινα τραπεζάκια αρκετά αραιά μεταξύ τους έτσι που ενώ καπνίζουν σε όλους τους χώρους δεν ενοχλεί καθόλου.

Σερβίρει καφέ απο το πρωί μπύρες ποτά και φαγητό. Ηπιαμε απο δύο ποτήρια μπύρα la trappe που μας αρέσει,330 ml 6 ε η κάθε μια, και μια μεγάλη ποικιλία με γερμανικά λουκάνικα 16 ε, κλασική.

Πολύ καλές επιλογές απο παλιό ροκ και μπλούζ μόνο που δεν μας άφησαν να ευχαριστηθούμε τη μουσική μια παρέα δίπλα μας που έπαιζαν τάβλι, μα 11 το βράδυ τάβλι σε μπυραρία!!, και μια μεγάλη παρέα στο μπάρ που έκανε αρκετή φασαρία λες και ήταν όλο το μαγαζί δικό τους.

Τα παιδιά στο σέρβις εξυπηρετικά ομως παρα τις φιλότιμες προσπάθειες δεν ήταν επαρκείς για τον κόσμο που είχε αν και καθημερινή.
Συνολικά 40 ε λογαριασμός για δυο άτομα. Καλή τιμή θα έλεγα για μπυραρία.
Τώρα που την ανακαλύψαμε θα ξαναπάμε.

08 Μαι 2015

Κυριακή βράδυ έχω ραντεβού με ένα φίλο στην Πιπερια. Βρήκα εύκολα πάρκιν απέναντι απο το μαγαζί, έχω επικοινωνήσει με το φίλο και είναι ήδη εκεί, στο πατάρι γιατί εκεί επιτρέπεται το κάπνισμα, και ο δικός μου είναι φανατικός καπνιστής.

Το μαγαζί γωνιακό ή μάλλον τρίφατσο, όλο τζαμαρία με ένα προθάλαμο σαν της τράπεζας, μπαίνουν το πολύ δύο δύο, με χώρο για τραπέζια και έξω. Ανέβηκα στο πατάρι, πάλι το ίδιο σκηνικό, τζαμαρία απο όλες τις πλευρές 6-7 τραπεζάκια και χώρος στη βεράντα για το καλοκαίρι. Μοντέρνα αισθητική λιτό, καμία διακόσμηση, και που να βάλεις αφού όλο είναι τζαμαρία.

Ο σερβιτόρος ευγενικά μας πρότεινε ένα τεσσάρι τραπέζι αλλά προτιμήσαμε ένα πιο μικρό δίπλα στη τζαμαρία για να βλέπουμε και έξω. Μας ρώτησε άν θέλουμε εμφιαλωμένο ή νερό βρύσης, και μας έφερε μια κανάτα όπως επιλέξαμε, τέσσερα ψωμάκια δυο άσπρα και δυο ολικής και ντιπ πιπεριάς νοστιμότατο, τα οποία χρεώθηκαν 1.30 Ε κατ' άτομο.

Ο κατάλογος μόνο ορεκτικά σαλάτες και θαλασσινά και στο τέλος ένα ψαρονέφρι μόνο απο κρέας.

Πήραμε.
1 σαλάτα με ραντίτσιο και αντίδια σος βινεγκρέτ πορτοκαλιού και μουστάρδα. Μια γεύση και άρωμα γλυκάνισου μάλλον ήταν απο φοινόκιο, και η αντίθεση του πικρού των λαχανικών με το γλυκό απο τη σος πορτοκαλιού ήταν πολύ έντονη. 7.70 Ε

1 Μύδια αχνιστά πλούσια μερίδα, με σκόρδο και κρασί στο ζουμάκι τους, και μελανί χρώμα απο τα όστρακα.7.90 Ε

3 Κριθαρότο με γαρίδες για μένα, με αίσθηση παραβρασμέμου κριθαριού στη γεύση αλλά μάλλον το αντίθετο ήταν το κριθαράκι κράταγε, απλά η σάλτσα ήταν δεμένη δεν ξέρω με τι ίσως αλεύρι και έδινε μια γλίτσα στη γεύση, κατά τα άλλα νόστιμο. 12.90 Ε

4 Γαριδομακαρονάδα για το φίλο μου, δεν μπορούσα να μη δoδοκιμάσω μια πηρουνιά, τα μακαρόνια αλτέντε και η γεύση καλή αλλά όχι έντονη κατά την Ιταλική νοοτροπία.12.90Ε

Αν και πήραμε λίγα πιάτα χορτάσαμε με τα ζυμαρικά μια χαρά.
Κρασί ήπιαμε μισό κιλό λευκό σαρτονέ. Δεν μας ενθουσίασε και μείναμε στο μισό κιλό 4,90 Ε

Συνολικά πληρώσαμε 48.90 ε λίγο τσιμπημένα θεωρώ αν και η περιοχή του Νέου Ψυχικού ίσως το δικαιολογεί. Για κέρασμα δεν το συζητάμε, θέλεις γλυκό παραγγέλνεις πληρώνεις. Μπορεί τα 25 Ε το άτομο να τα θεώρησαν και μικρό λογαριασμό.

23 Απρ 2015

Αυτή είναι η δεύτερη επίσκεψη στο επι τω λαϊκώτερον. Η πρώτη ήταν μια καθημερινή του χειμώνα που ήμουν καλεσμένος στα γενέθλια ενός φίλου. Ημαστε μεγάλη παρέα τότε κάπου 16 άτομα.

Η παραγγελία δόθηκε από τον εορτάζοντα και νομίζω πως ήταν απο πρίν κανονισμένο τι θα φάμε γιατί με το που μαζεύτηκε η παρέα άρχισαν να έρχονται τα φαγητά.

Πολύ όμορφος χώρος ισόγειο διπλοκατοικίας με το πλεονέκτημα να μπορεί να φιλοξενήσει μεγάλες παρέες ακόμα και Σάββατο βράδυ, γιατί είναι αρκετά μεγάλος. Το έξυπνο είναι ότι είναι διαμορφωμένο σε επίπεδα και χωρισμένο σε δυο αίθουσες και δείχνει πολύ ζεστό και οχι μια τεράστια άχαρη αίθουσα. Εκανε κρύο και ήταν αναμμένο και το τζάκι που έκανε ακόμα πιο ζεστή την ατμόσφαιρα και μεταφορικά και κυριολεκτικά.

Μείναμε ευχαριστημένοι τότε και όλοι ευχαρίστησαν τον εορτάζοντα για την επιλογή του. Και δεν ήταν φιλοφρονήσεις, πράγματι ήταν όλα πολύ νόστιμα τα φαγητά. Απο αυτά που μου άρεσαν περισσότερο και τα θυμάμαι ήταν η μαγκιά του μάγειρα, χοιρινό μαριναρισμένο με πικάντικη μουστάρδα στη σχάρα, να τονίσω εδώ ότι τα κρέατα ψήνονται στα κάρβουνα και αυτό φαίνεται στη γεύση, μόνο που κάποιες γωνίτσες στην άκρη ήταν καμένες τα ανθοτυροπιτάκια,, και η σαλάτα του μαγαζιού με διάφορα λαχανικά και μια γλυκόξινη σως μουστάρδας. Ωραίο και το ροζέ κρασί και απροβλημάτιστο την άλλη μέρα και δεν ήπια και λίγο.

Η δεύτερη επίσκεψη λοιπόν το Σάββατο βράδυ 5 άτομα, εγώ προτείνω το συγκεκριμένο μαγαζί και έχω και άγχος αν θα μείνουν ευχαριστημένοι παρά την πρώτη καλή εμπειρία. Καθίσαμε στην αυλή γιατί ο καιρός ήταν αρκετά ήπιος αν και περνώντας η ώρα άρχισε να τσιμπάει και χρειαζόταν ένα μπουφανάκι.

Μια μάντρα με παλιά τουβλάκια γυρω-γύρω και φυτά με φρέσκιες ανοιξιάτικές φυλωσιές σε κάνουν να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι σε μια μεγαλούπολη. Και η αυλή, σε επίπεδα κάνει ένα Γ γύρω απο τη μονοκατοικία αρκετά μεγάλη χωρίς να το δείχνει. Λείπουν τέτοιες αυλές σήμερα στην πόλη μας.

Οι μισοί πελάτες ήταν στον εσωτερικό χώρο και εμείς με τους πιο ψύχραιμους έξω. Πολύ καλή συνοδεία η ζωντανή μουσική. Τά παιδιά έπαιζαν ασταμάτητα έντεχνα και ρεμπέτικα κυρίως, και καλές φωνές. Εμείς δεν τους βλέπαμε βέβαια γιατί ήταν μέσα στην αίθουσα αλλά ο σερβιτόρος μας είπε ότι όταν φτιάξει ο καιρός και κάθονται όλοι οι πελάτες έξω θα μεταφερθούν και οι μουσικοί.

Το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο. Αμέσως ήρθε κανάτα με νερό ψωμάκι με σουσάμι, πιατάκια και μαχαιροπίρουνα. Το ψωμί χρεώθηκε 0,5 κατ' άτομο.

Μετά από πολύ συζήτηση αν θα φάμε κρέατα ή θαλασσινά καταλήξαμε στο δεύτερο. Δεν έχει πολλές επιλογές αλλά σε συνδυασμό με κάποια ορεκτικά καλυφθήκαμε μια χαρά.

Παραγγείλαμε
1 μια πολίτικη σαλάτα με λάχανο καρότο σέλινο και μαϊντανό ψημένα στο ξύδι νόστιμη με μια γλυκόξινη γεύση και καλή μερίδα. 5.5 Ε

2 μια κολοκυθοκεφτέδες 4 τεμάχια, δε ρωτήσαμε, δε μας ενημέρωσαν, αναγκαστικά τους μοιραστήκαμε αφου τους τεμαχίσαμε. Ωραία τηγανισμένοι χωρίς λαδίλα με φέτα και μυρωδικά, ξεχώρισα άνιθο και φρέσκο κρεμυδάκι. 5 Ε

3 μια μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα νόστιμα και με σώς μπαλσάμικο πάνω.7 Ε

4 μια μύδια αχνιστά σε μεγάλη πιατέλα πολύ καλή μερίδα, μεταξύ σοβαρού και αστείου τα μετράγαμε για να τα μοιραστούμε και έγινε το θαύμα μας βγήκαν ακριβώς απο 5 μύδια στον καθένα 25 σύνολο πολύ πλούσια μερίδα. Εχω φάει με διαφορες εκδοχές τη σάλτσα στα μύδια, με μουστάρδα, με λεμόνι, αλλά αυτή ήταν η καλύτερη. Την είχα ξαναφάει στο Γαλαξίδι και είναι με πράσο φρέσκο κρεμμυδάκι μπόλικο σκόρδο πάπρικα, σβησμένα με κρασί, όπως μας εξήγησε η ιδιοκτήτρια της ψαροταβέρνας τότε.. Νομίζω πως είναι η ίδια η παρόμοια συνταγή πάντως πολύ νόστιμη και τα μύδια γεμάτα.6.5 Ε

5 μια γαύρο μαρινάτο ψημένο στο ξύδι και στο σκόρδο, λιγο βαρύς αλλά νόστιμος 6 Ε

6 μια σουπιές κρασάτες με κόκκινη σάλτσα τομάτας νόστιμες και λίγο πικάντικες έτσι που να γαργαλάνε τον ουρανίσκο χωρίς να βαραίνουν όμως το στομάχι.7.8 Ε

7 μύδια σαγανάκι με κόκκινη σάλτσα το πιάτο που έκανε τη λιγότερη εντύπωση 7.5 Ε

8 μια σαρδέλα ψητή λίγο μικρές οι σαρδέλες για σχάρα αλλά φρέσκιες και νόστιμες με λαδολέμονο και ριγανίτσα 7.5 Ε

9 μια γαρίδες ούζου με μια σάλτσα με κρέμα γάλακτος ούζο και γλυκάνισο με πολύ έντονη γεύση το γλύψαμε το πιάτο. Ευτυχώς 5 τεμάχια οι γαρίδες και δε χρειάστηκε να πιαστούμε στα χέρια για τη μοιρασιά. 13. Ε (γαρίδες βλέπεις, αλλά ίσως λίγο τσιμπημένη η τιμή)

10 μια καλαμαράκια τηγανιτά σωστά τηγανισμένα και καλή μερίδα 7,8 Ε

Ηπιαμε δύο καραφάκια τσίπουρο 100 ml και δυο καραφάκια ρακόμελο 100 ml επίσης, 3 Ε το καθένα

Το τσίπουρο δυνατό αλλά ευκολόπιοτο και το ρακόμελο δεν ξέρω δε ρώτησα..
Τα πιάτα ήρθαν με σωστή ροή και χωρίς καθυστερήσεις και στο τέλος μας κέρασαν απο ένα κομμάτι πανακότα.

Σύνολο λογαριασμού 88 Ε 17,5 Ε το άτομο περίπου. Ηταν μια πολύ καλή βραδυά και συνολικά και φύγαμε με θετική διάθεση βοήθησαν και τα τσίπουρα βέβαια, αλλά σίγουρα το πακέτο στο σύνολό του ειναι πολύ καλό και τις δυο φορές έφυγα με πολύ καλές εντυπώσεις.

Πολύ καλή πρόταση για χειμώνα αλλά ακόμα καλύτερη για καλοκαίρι στην αυλή.

18 Απρ 2015

Πέμπτη βράδυ πήγαμε επίσκεψη σε ένα φιλικό ζευγάρι στο Ηράκλειο. Αφού τα είπαμε κατά τις 10 και μισή αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό. Οι φίλοι μας δεν ακολούθησαν προτίμησαν κάτι πρόχειρο στο σπίτι. Τους ρωτήσαμε να μας προτείνουν κάποιο καλό φαγάδικο στην περιοχή και μας έστειλαν στο Χρονοτριβείο στη οδό πευκων.

Δυστυχώς ήταν κλειστό και αρχίσαμε να αναζητάμε κάποιο απο τα πολλά που υπάρχουν στην περιοχή. Δεν βρέθηκε κάτι που να μας τραβήξει, τα περισσότερα ήταν καφέ ψητοπωλεία και σουβλατζίδικα. Επειδή ήταν αργά και δεν είχαμε υπομονή για περισσότερο ψάξιμο μπήκαμε στο ποτήρι που βρέθηκε μπροστά μας στην οδό Νεότητος που είναι παράλληλη της Μερκούρη πίσω απο το σταθμό του ηλεκτρικού.

Μια ταμπέλα με νέον (μεζεδοπωλείο το ποτήρι) που σε απέτρεπε να μπείς, την παραβλέψαμε η πείνα βλέπεις. Ενας εσωτερικός χώρος μικρός σχετικά με δύο παλιά φωτιστικά στην οροφή ένα κολάζ με παλιές διαφημίσεις στον ένα τοίχο, κουρτινάκια στη τζαμαρία, και ενας εξωτερικός κλεισμένος με νάυλον. Γενικά έδειχνε παρατημένο και σίγουρα χρειάζεται ανακαίνιση.

Στον εσωτερικό χώρο υπήρχαν δύο μεγάλες παρέες δεν ξέρω ίσως να ήταν και όλοι μια παρέα σε δύο τραπέζια καμιά εικοσιπενταριά άτομα και επόμενο ήταν να κάνουν αρκετή φασαρία. Καθίσαμε έξω που ήταν πιο ήσυχα. Στον εσωτερικό χώρο είχε και ένα τρίο κιθάρα μπουζούκι και μια τραγουδίστρια που έπαιζαν γνωστά ρεμπέτικα κυρίως.

Ενας μόνο σερβιτόρος αλλά η μεγάλη παρέα είχε σερβιριστεί ήδη και μας εξυπηρέτησε αμέσως.
Νεράκι σε κανάτα και ψωμί (60 λεπτά το άτομο η χρέωση) με το που καθίσαμε.
Δεν περιμένουμε να φάμε κάτι καλό και παραγγείλαμε με προσοχή.

1 σαλάτα ποπάυ με ρόκα σπανάκι παρμεζάνα λιαστή τομάτα και σως μπαλσάμικο και κάποια τρίματα απο ξηρούς καρπούς που δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν ξέχασα και να ρωτήσω, πολύ καλή στα 6 Ε

2 γιαουρτοσκόρδιον κοινώς τζατζίκι απλά καλό 3 Ε

3 ένα κοτόπουλο δεν θυμάμαι πώς το ονόμαζε στον κατάλογο αλλά ήταν μπουκίτσες απο στήθος κοτόπουλου με πιπεριές και κρεμύδι και μια σάλτζα μουστάρδας πολύ νόστιμο και νομίζω ότι φτιάχτηκε εκείνη τη στιγμή χωρίς να υπάρχει κάποια προετοιμασία από πρίν.6 Ε

4 Σεφταλιές που ήταν τρία τεμάχια νόστιμες σωστά ψημένες, αλλά με πολύ φτωχή γαρνιτούρα. Δύο ψητές πιπεριές μικρούλες και ξερό κρεμύδι κομένο όπως στη σαλάτα. Οι πιπεριές ήταν έτοιμες απο πριν άρα κρύες αλλά το κρεμύδι ταίριαζε τόσο πολύ με τις σεφταλιές που το φάγαμε όλο, δεν μας ενόχλησε καθόλου που δεν υπήρχε κάτι άλο για γαρνιτούρα και ανακαλύψαμε εναν πολύ καλό συνδυασμό. Οπου ξαναφάω σεφταλιά θα ζητάω απαραίτητα και ένα κρεμύδι όπως με τη φασολάδα. Τιμή 8 Ε

Φάγαμε πολύ καλά εκεί που δεν το περιμέναμε. Απαραίτητα θέλει βελτίωση ο χώρος γιατί είναι κρίμα με τόσο καλό φαγητό να σε αποτρέπει η αισθητική του για να δρασκελίσεις το κατώφλι.

Ηπιαμε μισό κιλό ροζέ κρασί Ζίτσα αρκετά καλό στα 4 Ε σύνολο λογαριασμού 28.30 Ε. Πολύ καλά και με ζωντανή μουσική

. Εχω μια απορία βέβαια γιατί όταν κοιτάξαμε τον κατάλογο οι τιμές ήταν τσιμπημένες και σε συνδυασμό με το χώρο είμασταν έτοιμοι να φύγουμε, ενώ χρεωθήκαμε πιο φθηνά. Δηλαδή η σαλάτα 7.10 και χρεώθηκε 6 το τζατζίκι 3.8 και χρεώθηκε 3 το κοτόπουλο γύρω στα 7 και χρεώθηκε 6.10
οι σεφταλιές 8.9 και χρεώθηκαν 8 και το κρασί 5 και χρεώθηκε 4. Το κάνουν μόνο τις καθημερινές ? και πάλι έπρεπε κάπου να αναφέρεται εκτός αν δεν το προσέξαμε.
Επίσης στο τραπέζι υπήρχε μια προσφορά σε ένα φυλλάδιο, απο Δευτέρα μέχρι Πέμπτη με 13 Ε το άτομο τρώς και πίνεις όσο θέλεις απλά δεν συμπεριλαμβάνει όλο τον κατάλογο, αλλά έχει αρκετές επιλογές.
Τώρα αν θα το πρότεινα ? Για το φαγητό σίγουρα για το χώρο όχι

ΥΓ. την απορία με τις τιμές μου την έλυσε το site τους, potiri. gr, τις μέρες που δεν έχει ζωντανή μουσική (και εμείς επειδή καθίσαμε στον έξω χώρο δεν τη χρεωθήκαμε) έχει εκπτωση 20% στα ποτά και 15% στα φαγητά.

18 Απρ 2015

Τετάρτη μεσημέρι συναντήθηκα με ένα ξαδερφό μου και την κοπέλα του στο Σύνταγμα. Αποφασίσαμε να πάμε κάπου κοντά για φαγητό και επειδή το Πάσχα φάγαμε πάρα πολλά κρέατα και μάλιστα χωρίς να προηγηθεί ιδιαίτερη νηστεία τα παιδιά πρότειναν ένα vegetarian στην οδό Νίκης

Φτάσαμε λοιπόν στο avocado ένα μικρό μαγαζάκι με δύο τρία μικρά τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο. Μέσα ένας μικρός χώρος με απλή διακόσμιση σε πράσινο ανοιχτό χρώμα και κίτρινο. Η διακόσμιση λιτή και μια απαλή μουσική συνόδευε το χώρο χωρίς να ενοχλεί.

Ο σερβιτόρος πολύ ευγενικός μας βρήκε ένα τραπεζάκι και μας έφερε αμέσως νερό βρύσης και καταλόγους να επιλέξουμε

Ο κατάλογος είχε ποικιλία απο γεύσεις που δεν είχα ξαναδοκιμάσει, κυρίως με χορταρικά όσπρια και ζυμαρικά.
Φάγαμε
1 satori rolls ρολά μελιτζάνας γεμιστά με τυριά (μετσοβόνε, φέτα, γραβιέρα) και βασιλικό πολύ καλά στα 7 Ε

2 falafel plate φαλαφελ ρεβυθιού με σαλάτα ταμπουλέ και με μια σάλτσα απο ταχίνι. Τα φαλαφελ ηταν λίγο σκληρά και άγευστα, στα 5.50 Ε

3 avocado burger φτιαγμένο με ρεβύθια πιπερόριζα φυστίκια κόλιανδρο βασιλικό και γλυκοπατάτες. είχε λάδι σουσαμιού και πολύ αβοκάντο πολύ καλό και χορταστικό στα 7.50 Ε

4 koula panini μπιφτέκι πατάτας και μανιταριών σερβιρισμένα με ρόκα ντομάτα μαγιονέζα και φέτα καλό στα 7.5 Ε

5 viva paelia με ρύζι ψητή κίτρινηκολοκύθα, φασόλια, φρέσκαλαχανικά, μανιτάρια
και είχε ένα ωραίο κίτρινο χρώμα απο κρόκο κοζάνης. Αν και δεν είχε θαλασσινά ήταν πολύ νόστιμη αλλά η τιμή της σαν να είχε θαλασσινά στα 11.50 Ε

6 μαριναρισμένο tofy τυρί σόγιας με σουσάμι στα 5 Ε

Ηπιαμε μία μεγάλη μπύρα ζεος αφιλτράριστη και μη παστεριωμένη στα 9.50 Ε
Σύνολο ολογαριασμός 58 Ε
Φάγαμε πολύ καλά αλλά θεωρώ τσιμπιμένες τις τιμές. Αξίζει πάντως να το δικιμάσει κάποιος