I.X.

Μέλος από: Φεβ 2015

19 Απρ 2015

Ο Κοσμίδης... αυτό είναι το όνομα του μαγαζιού εδώ και δεκαετίες. Το “Ροδόπολις” δεν πρέπει να το χρησιμοποιούν ούτε οι ίδιοι που δουλεύουν εκεί. Δεν χρειάζεται άλλωστε, όλοι στην ευρύτερη περιοχή Κερατσινίου-Δραπετσώνας αλλά και Πειραιά, γνωρίζουν ΔΥΟ "Κοσμίδηδες", τα σουβλάκια και τον χαλβά.

Και έτσι το πρόβλημα του πως θα βρεις το μαγαζί αν έρχεσαι από μακριά λύνεται με μια απλή κίνηση... κατεβάζεις το παράθυρο του αυτοκινήτου (ή ανεβάζεις την ζελατίνα του κράνους) και λες σε έναν οποιοδήποτε περαστικό την λέξη "Κοσμίδης" συνοδευόμενη από το προϊόν που σε ενδιαφέρει - "σουβλάκια" ή "χαλβάς" - και εκείνος σου δείχνει την κατεύθυνση. Πρόκειται για μοντέλο που λειτουργεί πολλά χρόνια τώρα, αποτελώντας ουσιαστικά ένα καλοκουρδισμένο "life sized" application.

Ο Κοσμίδης λοιπόν είναι γνωστός για την μαγική καυτερή του σάλτσα την οποία, ρεαλιστικά, δεν θα συναντήσετε πουθενά αλλού σε τόσο πετυχημένη ισορροπία γλυκύτητας και καψίματος. Αν σε αυτό προστεθεί η ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ποιότητα κρέατος, δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς πως ένα μικρό μαγαζί σε ένα αδιάφορο στενό της Δραπετσώνας συνεχίζει τόσες δεκαετίες να λειτουργεί αδιάκοπα και επιτυχημένα.

Πρόκειται για κλασσική οικογενειακή επιχείρηση, η οποία από τον πατέρα πέρασε στον γιο πριν από δέκα και κάτι χρόνια, για να συνεχίσει να μοιράζει χαρά σε όλους εμάς. Έχοντας εξαντλήσει λοιπόν το re-branding στην προσθήκη κάποιον ξύλινων στοιχείων στον πάλαι ποτέ άδειο εσωτερικό διάκοσμο, συνδυαστικά με μια ταμπέλα η οποία κάλλιστα θα μπορούσε να αναφέρεται σε οικοδομικά υλικά, το μαγαζί σαν χώρος δεν έχει να πει τίποτα. Δεν έχει όμως ιδιαίτερη σημασία καθώς δεν πρόκειται για ταβέρνα, αλλά για ένα ποιοτικό old school ταχυφαγείο.

Ο κατάλογος του περιέχει 5 πράγματα συνολικά εκ των οποίων τα τρία είναι σουβλάκια (μερίδα ή τυλιχτό) με διαφορετικούς συνδυασμούς κρέατος, τζατζίκι και πατάτες. Γίνεται προφανές λοιπόν ότι δεν πας για να κάτσεις να φας μεζεδάκια, και να τα πεις με τους φίλους σου. Όχι φίλοι μου, στον Κοσμίδη πας, κάθεσαι και ότι προλάβεις να συζητήσεις είναι μέχρι να ‘ρθει η μερίδα στο τραπέζι. Το μόνο που ακολουθεί είναι επιφωνήματα θαυμασμού και καψίματος. Στην συνέχεια απλά τελειώνεις την μπύρα-αναψυκτικό σου και αποχωρείς, έχοντας φάει ένα από τα πιο νόστιμα σουβλάκια ever. Επιστημονικά τεκμηριωμένη ακολουθία.

Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού, αν και μοιάζει με απροσπέλαστο τοίχος, δεν είναι ποτέ αγενής. Αντιθέτως προκαλεί συμπάθεια με την “ιδιαιτερότητα” του χαρακτήρα του θυμίζοντας έναν καλοκάγαθο βράχο με κολλημένο ανάποδο χαμόγελο και βαριά υπνηλία. Οι υπόλοιπες κοπέλες που δουλεύουν είναι πάντα ευγενικές και χαμογελαστές.

Οι τιμές χωρίς να είναι φτηνές, ανταποκρίνονται πλήρως σε αυτό που αγοράζεις. Οπότε συνολικά το μαγαζί χωρίς να είναι το απόλυτο must, αξίζει μια επίσκεψη έτσι ώστε να μπορείτε να καταλάβετε για πιο πράγμα μιλάνε όλοι αυτοί οι παλιότεροι Πειραιώτες, που όσο να ναι το σουβλάκι το έχουν λίγο πιο κάτω από το νερό.

16 Απρ 2015

Το Μάγευμα είναι ένα συμπαθέστατο συνοικιακό μαγαζάκι σε έναν άκυρο δρόμο του Κερατσινίου... αυτή είναι η εικόνα που σου βγάζει με την πρώτη πρόχειρη ματιά. Αν το έπαιρνες όμως με κάποιο τρόπο αυτούσιο και το μετακινούσες σε μια πιο γνωστή και πολυσύχναστη περιοχή με ανάλογο hype, μονομιάς οι ελαστικοί χαρακτηρισμοί θα μετατρέπονταν σε μια πιο σοβαρή και "gourmet" ποιοτική ανάλυση. Σαν τέτοιο λοιπόν θα το σχολιάσω και εγώ, σαν μαγαζί με την δυναμική να ανταποκριθεί σε υψηλού επιπέδου ανταγωνισμό και όχι σαν συνοικιακό μαγαζάκι που εξασφαλίζει πελατεία λόγω εγγύτητας.

Η τοποθεσία, όπως γίνεται εμφανές από την εισαγωγή δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, παρά μόνο την ευχαρίστηση του "ξετρυπώματος ψαγμένων μαγαζιών" και του... εύκολου παρκαρίσματος. Ο ίδιος ο χώρος είναι ιδιαίτερα συμπαθητικός, αποτελώντας μια minimal και σαφέστατα πιο μοντέρνα εκδοχή μιας ταβέρνας- παντοπωλείου, κατά την προσφιλή τακτική της επανεξέτασης των κλασικών στερεότυπων που έχουμε συνηθίσει. Το αποτέλεσμα χωρίς να εντυπωσιάζει είναι απόλυτα επιτυχημένο καθώς καταφέρνει και δημιουργεί ευχάριστη αίσθηση, χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

Το φαγητό ακολουθεί μια παρόμοια τακτική ισορροπώντας ανάμεσα στο gourme και στην παράδοση. Πιάτα καλοστημένα και στολισμένα, με παραδοσιακές όμως βάσεις γευστικά και χωρίς υπερβολές. Οι ποσότητες είναι άκρως ικανοποιητικές αν δεν σκοπεύετε να σκάσετε. Οι τιμές στα περισσότερα είναι αρκετά καλές, αν και το πολυδιαφημισμένο κοντοσούβλι είναι κάπως ακριβό για την ποσότητα του, και όχι το νοστιμότερο που έχουμε φάει. Συνοδευόμενο από πίτες, πατάτες τηγανιτές και σως, σίγουρα μπορεί να χορτάσει ένα άτομο, αλλά όχι δυο όπως υπονοείται. Πετυχημένο γευστικά, πολύ μαλακό, αλλά όχι ΤΟ πιάτο του μαγαζιού όπως περιμέναμε και διαβάζαμε.

Από τα κυρίως, τα μπιφτεκάκια είναι πολύ νόστιμα, και τα κοτοπουλάκια φιλέτο είναι εξαιρετικά, παρότι την δεύτερη φορά που τα παραγγείλαμε ήταν ένα μικρό τσακ πιο στεγνά και λίγο πιο αλατισμένα... και πάλι δεν ήταν αρκετό να μας σβήσει την υπέρμετρα θετική γνώμη που σχηματίσαμε την πρώτη φορά.

Από ορεκτικά και μικρότερα πιάτα, όλα τα πουγκάκια (ναι τα πήραμε όλα) είναι νόστιμα και συνοδεύονται από αρκετά καλή σως που δεν επισκιάζει την γεύση τους. Η φορμαέλα με σάλτσα σύκου πεντανόστιμη αλλά μικρή σαν μερίδα για τα λεφτά της. Τα χειροποίητα λουκάνικα όντως πολύ καλά και ελαφριά σε αντίθεση με την εξαιρετική φωλιά με σουτζούκι, πατάτες και αυγά η οποία ήταν αναμενόμενα βαριά, αλλά κάνει τα σάλια μου να τρέχουν και τώρα που την σκέφτομαι. Τέλος η πατάτα με το σύγκλινο ήταν φοβερή και σε πολύ καλή ποσότητα.

Το κρασί είναι σε αρκετά καλή τιμή, το ίδιο και οι μπύρες. Από τα γλυκά δεν δοκιμάσαμε καθώς στο τέλος του φαγητού σου φέρνουν κέρασμα σφηνάκια μαστίχα (με τριμμένο πάγο) και σφηνάκια μους σοκολάτας, τα οποία ήταν υπεραρκετά για εμάς.

Οι κοπέλες που πετύχαμε στο σέρβις ευγενέστατες και εξυπηρετικές με μόνο παράπονο ότι δύο από τις τρεις φορές που πήγαμε, μας έφεραν το ψωμί μετά το πρώτο ορεκτικό (την μία είχε αρκετό κόσμο). Από ότι έχω καταλάβει ο ένας από τους δύο ιδιοκτήτες ενίοτε βγαίνει να βοηθήσει και επικοινωνεί με τον κόσμο, επιτυγχάνοντας έτσι και ένα πιο ζεστό κλίμα.

Συνολικά λοιπόν το Μάγευμα αξίζει μια επίσκεψη ακόμα και αν μένετε σχετικά μακριά. Οι τιμές (με εξαίρεση μερικές αστοχίες) είναι καλές για την ποιότητα που απολαμβάνεις, η όλη αίσθηση ιδιαίτερα φιλική, και η γενικότερη εμπειρία σίγουρα θετική.

* Σε πρόσφατη επίσκεψη ( Οκτώβρης '15) παρατηρήσαμε τα εξής:
1) οι τιμές έχουν ανέβει ελαφρά, χωρίς κάποια διαφοροποίηση στο μενού. Κακό αυτό. Ποιοτικά και γευστικά το φαί παραμένει πολύ καλό πάντως.
2) θέλουν δουλειά οι μουσικές επιλογές οπωσδήποτε, γιατί μας έπιασε μικρή κατάθλιψη.

10 Απρ 2015

Έχοντας επισκεφθεί πολλάκις το μαγαζί, νομίζω ήρθε η ώρα να γράψω δύο λόγια. Δύο είναι λίγα βέβαια για το αγαπημένο μου, μάλλον, φαγάδικο αλλά θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ.

Η τοποθεσία του, ομολογουμένως δεν είναι ιδανική για τους μη κατέχοντες από Πειραιά (ή έστω περίχωρα) μιας και δεν βρίσκεται σε κάποια κεντρική πλατεία. Παρ' όλα αυτά δεν είναι δύσκολο να βρεθεί. Το παρκάρισμα δεν με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα μιας και οδηγώ μηχανή, από την εμπειρία μου όμως η περιοχή δεν έχει τέτοιο πρόβλημα τις βραδυνές ώρες, ιδιαίτερα αν δεν βαριέστε να περπατήσετε λιγα μέτρα.

Ο χώρος είναι μικρός για τον κόσμο που έχει κατακλύσει πλέον το μαγαζί, οπότε συχνά πυκνά θα υπάρχει αναμονή. Κατά τα άλλα όσον αφορά την διακόσμηση είναι απλό και λιτό χωρίς να φαντάζει όμως άδειο, με όμορφη διακριτική μουσική σε blues-motown ήχους συνήθως. To service το βαθμολόγησα με άριστα κυρίως λόγω του ότι οι όποιες καθυστερήσεις προκύπτουν, πιστεύω πρέπει να αποδοθούν στον χώρο και όχι στις κοπέλες που τρέχουν πάνω κάτω όλη την ώρα. Χαμογελαστές και ευγενικές, μια χαρά.

Τελειώνοντας λοιπόν με τα δευτερεύοντα, ας περάσουμε στο φαΐ. ΤΟ ΦΑΙ. Όλες οι μερίδες είναι τεράστιες. Σε σημείο που φίλη μου διαμαρτυρήθηκε γιατί δεν υπάρχει κάτι "για κοπέλες". Ποιοτικά το φαί είναι τοπ, ενώ και γευστικά αγγίζει το τέλειο. Από τα burgers (μπιφτεκόψωμα) αγαπημένα είναι τα «50-50» και «Ντο-ρι-το». Το πρώτο περιέχει το φοβερό ομώνυμο μπιφτέκι 50-50 το οποίο είναι μισό από μοσχαρίσιο κιμά και μισό από καπνιστό μπέικον, με πικάντικη μαγιονέζα, αυγό, τουρσί κτλ … ένα έπος. Το δεύτερο περιέχει όπως λέει και το όνομα, Doritos τα οποία όσο και αν δεν το περιμένει κάποιος, δένουν τέλεια με το μπιφτέκι, και την εκπληκτική σάλτσα κιμά που γλυκίζει (μυστική συνταγή της θείας από το Σικάγο λέει). Πεντανόστιμο και μερακλίδικο το «Κάπα της δοκίας» με συνδυασμό παστουρμά, τυρί, μπιφτέκι και πικάντικη κόκκινη σάλτσα, πολύ καλό το «Μπάρμπεκιου» με δικιά τους χειροποίητη σως bbq (αρκετά γλυκιά), και ασύλληπτο το «Μπέικον του Μπέικον» με την μαρμελάδα μπέικον, το διπλό μπέικον, το μπιφτέκι 50/50 (που ναι έχει μέσα μπέικον) και το ψωμάκι που είναι ζυμωμένο με κομματάκια μπέικον!!!

Πολύ καλή και η φάση με το κοτόπουλο που μπορείς να προσθέσεις στα burgers ( δοκιμάστε «Του γενναίου» με ένα μπιφτέκι και ένα φιλέτο κοτόπουλο – αποθέωση). Τέλος να ρωτήσετε για το “burger του μήνα” το οποίο συνήθως (έχω δοκιμάσει τρία διαφορετικά) είναι λίγο πιο τσιμπημένο στην τιμή, αλλά περιέχει απάνθρωπες ποσότητες υλικών.

Οι μερίδες πατάτες είναι τεράστιες και μπορούν να συνδυαστούν με πολλά υλικά (κιμά, τυριά, αυγά κτλ) και οι τιμές τους αρκετά καλές δεδομένου ότι κάποιος με πιο στενό στομάχι χορταίνει με μια τέτοια μερίδα. Οι σαλάτες προσωπικά δεν με ενδιέφεραν, μέχρι που έβαλαν την “cheeseburger” η οποία έχει μπιφτέκι με τυρί και μπέικον… ναι έχει, δεν είναι ψέμα. Τέλος να δοκιμάσετε την «Τσιζ» αλοιφή με το τυρί Philadelphia που είναι αποκάλυψη.

Από τα υπόλοιπα «κυρίως» πιάτα, τα χοιρινά μπριζολάκια είναι ίσως το πιο value for money καθότι περιέχει 4 μπριζολάκια και κανα κιλό πατάτες σε τιμή χαμηλή. Τα φιλετάκια κοτόπουλου είναι πεντανόστιμα, και τα μπιφτέκια σε μερίδα είναι το ίδιο νόστιμα όσο και σε burger. Ξεχωριστή αναφορά θα πρέπει να γίνει στην σπαλομπριζόλα... δοκίμασα του μισού κιλού πρόσφατα σε ψήσιμο medium (χωρίς χάραγμα) και ήταν υπερβολικά ζουμερή και νόστιμη, αλλά αρκετά κόκκινη μέσα (όπως πρέπει δηλαδή), οπότε αν θέλετε το κρέας σας καλοψημένο φροντίστε να το τονίσετε.

Αν σας έχει μείνει χώρος για γλυκό, μπορείτε να διαλέξετε ανάμεσα σε σοκολατόπιτα και πορτοκαλόπιτα. Προσωπική αδυναμία η δεύτερη.

Σταματάω κάπου εδώ την περιγραφή, έχοντας καλύψει νομίζω όσα πιάτα έχω δοκιμάσει. Έχοντας την τύχη να πετύχω το μαγαζί από τον πρώτο καιρό που άνοιξε, μπορώ να πω ότι μου λείπει λίγο η εποχή που δεν είχε αναμονές. Γενικά λένε ότι θα το μεγαλώσουν εδώ και καιρό, αλλά ακόμα δεν... Μέχρι τότε λοιπόν ξεκινάτε αρκετά πριν πεινάσετε έχοντας υπόψιν ότι οι πιθανότητες να μην έχει αναμονή είναι απειροελάχιστες. Σε μια καλή περίπτωση όμως, μπορεί στο 20λεπτο να κάθεστε…σε μια κακή μπορεί να πάρει ώρα. Προσωπικά μετρώντας μεγάλο διψήφιο φορών που έχω επισκεφθεί το μαγαζί πάντως, δεν νομίζω να έχω μετανιώσει ποτέ.