makis67

Μέλος από: Φεβ 2015

05 Σεπ 2017

Παρασκευη βραδακι και επεσε τηλεφωνο απο ενα φιλικο ζευγαρι οτι το βραδυ θα πηγαιναν στο εν λογω μαγαζι και αν θελαμε να ακολουθησουμε για τσιπουροουζομεζεδακι.

Η αληθεια ειναι οτι εγω την Νεα Ιωνια την ξερω μονο ονομαστικα και δεν εχω καμια σχεση με την περιοχη. Ετσι λοιπον χρησημοποιοντας το gps καταφερα μετα απο αρκετη ωρα να φτασω στο μαγαζι.

Σαν μαγαζι δεν το λες κατι το ιδιαιτερο δεδομενου οτι βρισκεται κατω απο την γεφυρα που περναει ο ηλεκτρικος της νεας Ιωνιας. Πανω στον δρομο με αρκετο χωρο για παρκαρισμα ομολογουμενω δεδομενου οτι η περιοχη ειναι σχετικα χωρις κινηση και μαγαζια. Ενας μικρος σχετικα εξωτερικος χωροις που το χειμωνα κλεινει με τζαμαρια για να μεγαλωνει ο χωρος του μαγαζιου που μεσα ειναι αρκετα μεγαλυτερος. Παντωε το μαγαζι σου βγαζει αισθηση καθαριοτητας και τακτικοτητας.

Με το που φτασαμε στο μαγαζι οι φιλοι ειχαν ηδη φτασει και καθονταν σε ενα μπροστινο τραπεζι οποτε δεν χρειαστηκε να ασχοληθουμε με το θεμα επικοινωνια και υποδοχη. Δεδοιμενου κιολας οτι προφανως οι φιλοι ηταν θαμωνες του μαγαζιου δεν μπορω να εχω πληρη αποψη πως θα ειναι η σεμπεριφορα του μαγαζιου σε εναν πελατη που θα ερχεται για πρωτη φορα. Παντως βλεποντας πως συμπεριφερονταν στον γυρο κοσμο προφανως συμπερενω οτι οι ανθρωποι του μαγαζιου ειναι ευγενεστατοι και εξυπηρετικοτατοι.

Ας παμε να δουμε τωρα τι αποκομισαμε απο τα φαγητα που παραγγελθηκαν στον εν λογω μαγαζι.

Αμεσα κατευθασε το λευκο ζυμωτο ψωμι με ενα εκπληκτικο ντιπ απο παστα ελιας.

Πρωτο πιατο κλασσικες πατατες τηγανητες κομμενες σε κυβακια με την φλουδα τους με τυρι ( μονο κλασσικες δεν τις λες τελικα ) ομολογουμενως πολυ καλες και αφηναν αριστη πρωτη εντυπωση

Δευτερο ιδιαιτερα αξιολογο πιατο μια Μιλφέιγ μανιταριών πλευρώτους με ψητό μανούριι και βινεγκρέτ μελιού που ηταν απο τα καλυτερα πιατα του μαγαζιου αν και στο συγκεκριμενο μαγαζι ειναι υπερβολη να κρινεις καποιο πιατο καλτερο απο το αλλο

Επομενο πιατο ηταν ενα Ριζότο με τρούφα μανιταριών που θα μπορουσες να το πεις επιτομη του ριζοτο. Τελειο βρασιμο τελεια γευση δεν εχεις να πεις και πολλα.
Αριστη επιλογη.

Επομενο πιατο ηταν ενα Σκιουφιχτα με απακι, παρμεζανα σε λευκη σαλτσα το οποιο ηταν το πιατο που τιμησα δεοντως. Υπεροχη γευση με τα μακαρονια να εχουν κανει μια υπεροχη μιξη με την σαλτσα και να μην χορταινεις να τρως. Απλα εκπληκτικο και αυτο.

Επομενο πιατο... μαλλον σεσουλα με Τηγανιτα κολοκυθομπαστουνακια, παναρισμενα και τηγανησμενα αριστα να αφηνουν την τελεια γευση μαζι με το ντιπ γιαουρτιου που τα συνοδευε. Ιδιαιτερα καλο πιατο οσο απλο και αν φαινεται.

Επομενο απλα εκπληκτικο πιατο ηταν μια φετα παναρισμενη με μια μαρμελαδα καρπουζιου που οντως ειναι οτι καλυτερο εχω φαει στο επιπεδο του συγκεκριμενου πιατου. Η μαρμελαδα χειροποιητη πηγαινε με την φετα εκπληκτικα η οποια ηταν τοσο καλα παναρισμενη και ψημενη που καθε μπουκια σου αφηνε την ιδια εξαισια γευση. Αυτο το πιατο θα μπορουσε να σταθει σε οποιιοδηποτε περιοπτο εστιατοριο.

Επομενο πιατο ηταν μαριναρισμενα μπριζολακια με καπνιστη παπρικα. Οτι και να πεις θ ειναι λιγο για την τεχνη αυτου του πιατου. Θεωρω οτι σε καθε μποουκια αισθανοσουν οτι απολαμβανεις γευσεις μια πολυ προσεγμενης γκουρμμε κουζινας. Τελεις γευσεις τελεια ψησιματα τελειες σαλτσες που ντυναν ολα τα πιατα αλλα ειδικα στα μπριζολακια νομιζω οτι ηταν η κορυφη. Απλα ενα μπραβο.

Ξεχασα να συμπεριλαβω στην παραγγελια μας τις δυο σαλατες που πηραμε που η μια ηταν με κοτοπουλο και γραβιερα και η αλλη με σπανακι ροκα και καπνιστη πανσετα. Και οι δυο ρεσιταλ dressing. Ειλικρινα εγω που δεν ειμαι καθολου μα καθολου της σαλατας ( ποτε σχεδον δεν παραγγελνω εκτος απο πατζαρια η βραστα λαχανικα ) εμεινα εκπληκτος απο το ποσο ωραια γευση σου αφηνε η καθε πιρουνια. Ευγε λοιπον ακομα και για τις σαλατες.

Στο τελος το μαγαζι μας κερασε γλυκακι κατι σε παστακια νομιζω κατι που φαινοταν πολυ φρεσκο και γευστικο αλλα που εγω δεν δοικιμασα γιατι δεν υπηγρχε χωρος διαθεσιμος για τετοιες πολυτελειες.

θεωρησα εντελως ανουσιο σε ολη την κριτικη να ασχοληθω να αξιολογω καθε πιατο και να το βαθμολογω και ο λογος ειναι εμφανης νοιμιζω. Οι γευσεις εχουν αγγιξει την τελειοτητα σε ολα τα πιατα.

Τελειωνοντας θα ηθελα να εξαρω την ευγενεια την αμεσοτητα και την καλη διαθεση του προσωπικου.

Δεν θα γραψω τιποτα για το κοστος που θα φανει μεγαλο αν το γραψω ως απλο ποσο αλλα δεν εχει καμια σημασια και καμια αξιοπιστια διοτι σε ενα τραπεζι που καθε πεντε λεπτα φερνει ο σερβιτορος μπυρρες, ουζα και τσιπουρα δεν μπορεις να βγαλεις αντικειμενικο κοστος ανα ατομο χωρις τα ποτα. Αν σκεφτεις κιολας οτι το καθε πιατο δεσποζε στο τραπεζι σε δυο και τρεις εκδοσεις ειναι λιγο αδυνατον να υπολογισω αν το μαγαζι ειναι οικονομικο η οχι.

Παντως το οικονομικο του θεματος στο συγκεκριμενο μαγαζι με αφησε παγερα αδιαφορο γιατι φαγαμε τοσο καλα που σπανια εχω σηκωθει απο τραπεζι τοσο μα τοσο γεματος πο ωραιες γευσεις. Μονο μπραβο θα πω στο μαγαζι.

Σιγουρα το μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα αν και δεν το εχει αναγκη θεωρω και εγω οχι μονο θα ξαναπαω αλλα θα γινω και θαμωνας παρα την μεγαλη αποσταση που θεωρητικα μας χωριζζει.

02 Σεπ 2017

Κυριακη μεσημερακι και μετα απο καφεδακι στην εξωτικη Παχη Μεγαρων ειπαμε να παμε να τσιμπησουμε κατι ετσι για το ουζακι και την μπύρα

Πρωτη επιλογη το Χαιδαρι δεδομενου οτι ηταν η κοντινοτερη περιοχη για φαγητο μεσα στην Αθηνα οποτε θα μπορουσαμε να πιουμε κι ενα ποτηρακι παραπανω αφου δεν θα ειχαμε πολυ οδηγηση στην συνεχεια. Σαν βερος Χαιδαριωτης ενας απο την παρεα επελεξε να μας παει αυτος σε μαγαζι μιας και ηξερε τα κατατοπια.

Ετσι κατα τις τρεις βρεθηκαμε στον κεντρικο δρομο του Χαιδαριου με τρεις επιλογες μαγαζιων αλλα με την επικρατεστερη κατα την γνωμη των γνωστων ιθαγενων φιλων να κλεινει προς το " πες το κι εγινε. " λογω ποιοτητα φαγητου.

Μπηκαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις τρεις και δεν κατσαμε εξω γιατι η ζεστη ηταν αφορητη και ακομα και στην σκια η αντηλια ηταν πολυ ενοχλητικη.

Μεσα το μαγαζι ηταν οπως φανηκε στην αρχη ενα κλασσικο μαγαζι με τον εσωτερικο χειμερινο του χωρο και τον εξωτερικο χωρο που το καλοκαιρι ανοιγει για να κανει αυλη και το χειμωνα κλεινει για να μεγαλωσει το μαγαζι. Και γιατι λοιπον αδερφε βαζεις τεσσερα σε ενα τοσο απλο μαγαζι ? Αυτη ειναι η πρωτη εικονα..... μεσα το μαγαζι ( που ειχα την τυχη να μπω για να παω μεχρι την τουαλετα ) ειναι ενας πολυ ομορφος χωρος διακοσμημενος με διαφορα στοιχεια οπως παλια τραπεζια καβες κρασιων κλπ κλπ. Πολυ ομορφος και αξιολογος χωρος ομολογουμενως.

Η υποδοχη του μαγαζιου καλη αμεση και αδιαφορη. Δεν ειχε και τον τραγικο κοσμο το μαγαζι εκεινη την ωρα για να κρινω την αμεσοτητα αλλα γενικα δεν υπηρχε ο ζεστος σερβιτορος και γενικα επικρατουσε μια νωχελικοτητα σε ολο το προσωπικο του μαγαζιου. Το στρωσιμο του τραπεζιου δεν αργησε σαφως και η παραγγελια ηρθε σχετικα γρηγορα. Αλλα γενικα δεν σου αφηνε καποια ζεστασια η ολη εξυπηρετηση.

Ας παμε τωρα στο πολυδιαφημισμενο φαγητο του εν λογω εστιατοριου.

Πρωτο πιατο που πηραμε ετσι για το ουζακι ηταν η κλασσικη τυροκαυτερη που οσο κι αν γινομαι κουραστικος και να επαναλαμβανομαι μονο τυροκαυτερη δεν την λες. Μια καλα φιασιδομενη τυροσαλατα που δεν ειχε τιποτα πικαντικο ουτε καν για τους τυπους. Σαφως θα βαλω 2 αντι για ενα για να επαινεσω το ψημενο ψωμι που φαγωθηκε μαζι με την τυροκαυτερη.

Δευτερο πιατο οι πατατες τηγανητες. Τηγανισμα αδιαφορο με πολυ ανεπαισθητη την διαφορα του φρεσκου απο το προτηγανησμενο και σαφως μια μεριδα για σπουργιτια. Αν τις μετραγα πρεπει να ηρθαν περι τις 14 πατατες δηλαδη ουτε καν 3 στον καθενα γιατι ημασταν πεντε ατομα. Για πατατες τηγανητες αχαρακτηριστη ποσοτητα.

Τριτο πιατο μια στριφτοπιτα που ηταν η κλασσικη σκοπελιτικη τυροπιτα που θα μπορουσες να την πεις νοστιμη και καλοτηγανισμενη. Το τυρι ωραια λιωμενο και γενικα ενα αξιολογο πιατο

Επομενο πιατο μια μεριδα κολοκυθακια τσιψ ( οπως τα ελεγε στον καταλογο ) Προφανως ο καταρτιζων τον καταλογο δεν εχει φαει ποτε στην ζωη του τσιψ. Μια μεριδα βραστα κολοκυθακια ηρθαν που δεν ειχαν καμια σχεση με τηγανι με τραγανο και με νοστιμο κολοκυθι. Τραγικα.....

Επομενο πιατο μια μεριδα γεμιστα μανιταρια που θα τα ελεγες και καλα αν ειχαν φροντισει ισως το μανιταρι που ηταν η βαση να ηταν λιγο πιο λεπτο και να μην υπερτερουσε μακραν της γεμισης στην γευση. Κατα τα αλλα κακο πιατο δεν το ελεγες

Μαζι με αυτα πηραμε και μια ποικιλια κρεατικων Σερβιρισμενη με λιγες παταες τηγανητες και μια πιτα ( Μια μονο πιτα) που σαφως ηταν καλοψημενα και ποιοτικα κρεατα. Το μπιφτεκι οπως πρεπει χωρις να το εχουν λιωσει, το λουκανικο γευστικοτατο και οι πανσετουλες οι χοιρινες πολυ αξιολογες. Δεν θα σχολιασω την ποσοτητα γιατι δεν ακουσα αν οι φιλοι μου παραγγειλαν μεριδα για δυο η για τεσσερα ατομα. Αν ηταν για δυο ηταν οκ αν ηταν για τεσσερα ηταν φοβερα ελλειπης. Παντως γευστικα ψητα.

Στο τελος για γλυκο το μαγαζι μας κερασε απο ενα παγωτινι χωνακι. Να ειναι καλα οι ανθρωποι.

Για ολα αυτα μαζι με δυο η τρεις μπυρες και ενα ουζο πληρωσαμε το ποσο των 80 € ( περιπου στα 65 χωρις ποτα ) Αν υποθεσω οτι εγω αυτα συνηθως τα χρειαζομαι για δυο ατομα για να χορτασω ( σαφως και δεν φυγαμε σκασμενοι απο εκει ) θα το θεωρησω τσιμπημενο γευμα.

Ενταξει ειναι ενα μαγαζι πανω στην περατζαδα του Χαιδαριου αλλα απο θεμα φαγητου δεν νομιζω, χωρις να λεω οτι ηταν κατι το απαισιο, οτι εχει κατι διαφορετικο να προσφερει. Δεν νοιμιζω να το προτεινα σε καποιον που θα με ρωτουσε σε σχεση με αλλα μαγαζια της περιοχης που εχω δοκιμασει.

25 Αυγ 2017

Και εδω πλεον φτανουμε στο απο που να αρχισω και που να τελειωσω....
Γνωρισα την παλια φαβα η σκετο φαβα οπως την λενε οι φιλοι και οι γνωστοι πολλα χρονια πριν οταν ενας φιλος ειχε μαγαζι καφε εκει κοντα και στα διαλλειματα του μεσημεριου οταν θελαμε να παμε να φαμε κατι πηγαιναμε στην Κα Ντινα να φαμε ενα καλο πιατο μαγειρευτο φαγητο.

Η αληθεια ειναι οτι εκεινα τα χρονια το μαγαζι ηταν ενα απεριποιητο παλιο μαγαζακι με μια αυλη που δεν εδινε καμια εικονα μαγαζιου εστιασης και ο κοσμος που συχναζε ηταν κοσμος της γειτονιας και γνωστοι.
Η δεν κα Ντινα γνωστη σε ολους προσφιλης σε ολους με το αστειο της και παντα με τα υπεροχα μαγειρευτα φαγητα της. Θυμαμαι εκεινο το λεμονατο που εφιαχνε που ομοιο του ουτε η μητερα μας που λεει ο λογος.

Ετσι λοιπον η παλια φαβα εγινε για αρκετο καιρο το στεκι μας και πολλες περιοδους η καθημερινη μας συνηθεια για την μεσημεριανη μας μπυριτσα.

Το μαγαζι του φιλου εκλεισε το παλαιο Φαληρο σβηστηκε απο την καθημερινη μας βολτα οποτε ετσι χαθηκαμε και με την παλαια φαβα

Ετσι λοιπον, ερχομενοι στο σημερα, Παρασκευη βραδακι ειπαμε να παμε να φαμε καπου και ξεκινησαμε να βρουμε κατι διαφορετικο απο τα καθημερινα.
Στην διαδρομη και ενω ψαχναμε ιδεες καπου μεταξυ λεωφορου Συγγρου και Αμφιθεας μου ηρθε αναλαμπη και θυμηθηκα το παλιο γνωριμο μαγαζι που ειχα φαει τοσο καλα τοσες φορες.

Ξεκινησαμε λοιπον να το ψαχνουμε, γιατι στο σημειο που ειναι το λες και δυσβατο και μετα απο τοσα χρονια δεν το λες και ευκολο να το βρεις και μετα απο καποια ωρα καταφεραμε μετα απο σημαδια να βρουμε το μαγαζι.

Το μαγαζι σαφως ανακαινισμενο πλεον με μια πολυ ωραια εισοδο μια πολυ τακτοιποιημενη αυλη τα τραπεζια ολα στην σειρα και το μεσα μαγαζι επισης μου φανηκε διαφορετικο με τοιχογραφιες παντου και γενικα εβγαζε κατι το καινουριο.
Το μονο σημειο που παρεμενε το ιδιο μετα απο τοσα χρονια ηταν η κα Ντινα που ηταν παρουσα σε ολα τα τραπεζια και καθοτανε σε ενα τραπεζι γνωστων με το γνωστο ταμπεραμεντο της.

Μολις μπηκαμε στο μαγαζι τα τραπεζια με κοσμο λιγοστα και γενικα υπηρχε μια ησυχια που δεν την θυμομουνα τα χρονια που πηγαινα εκει. Τελικα μαλλον ηταν νωρις οταν πηγαμε γιατι αργοτερα το μαγαζι γεμισε σχεδον με κοσμο. Η κοπελα του σερβις μονη της αλλα πολυ ανετη και σχετικα εμπειρη ειναι σε αμεση επαφη με τον κοσμο ( αλλωστε το μαγαζι δεν ειναι και τεραστειο ) και δεν καθυστερει καθολου να εξυπηρετησει.

Ας παμε τωρα μετα την φλυαρια μας και την παραφιλολογια στο δια ταυτα που ειναι το φαγητο που εχει το μαγαζι.

Το ευτηχημα ειναι οτι οσο και αν αλλαξε η εμφανιση του μαγαζιου το φαγητο παρεμεινε το ιδιο

Πρωτο πιατο που δεν θα σχολιασω καν ειναι οι κλασικες πατατες τηγανητες που ακομα κι αυτες ομως ηταν υπεροχες τελεια τηγανησμενες οσο πρεπει τραγανες και χωρις να υπαρχει υποψια μαυρισματος απο δευτερο η τριτο λαδι ( φαντασου και να σχολιαζα )

Δευτερο πιατο που πηραμε ηταν μια πατατοσαλατα που ηταν ακριβως αυτο που επρεπε να ειναι. Πατατουλα βραστη με το λαδακι της την μαγιονεζα της σε λογικα επιπεδα και γενικα μαζι με την δεουσα πρασιναδα πολυ ωραιο πιατο.

Τριτο πιατο μια μεριδα τυροκροκετες.... κι εδω αρχιζει η πανδαισια γευσεων. Ακομα και ετοιματζιδικες να τις περνει ομολογω οτι ειναι απο τις πιο ωραιες που εχω φαει ποτε. Εκπληκτικες να λιωνουν στο στομα.

Η πανδαισια συνεχιζεται με μια μεριδα ντολμαδακια με φυλο απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Με γεμιση ρυζι και κιμα και με γευση απιθανη μεριδα πολυ μεγαλη για δεδομενα μαγειριου. Εμφανως δε σπιτικα και φιαγμενα εκεινη την ωρα και χωρις προσθηκη φουρνου μικροκυματων

Και φτασαμε στο απαυγασμα της βραδυας....... Μελιτζανα φουρνου.... Αυτο ειλικρινα το πιατο δεν εχω λογια να το περιγραψω. Απλα υπεροχο απλα εκπληκτικο. Καθε μπουκια ακομα και σκετης μελιτζανας χωρις τυρι να λιωνει στο στομα. Καμια πικριλα καμια αστοχια γευσης. Αυτο το πιατο με αλλη δομη στησιματος στεκεται ανετα σε οποιο γκουρμε εστιατοριο.

Επομενο πιατο ενα λουκανικο πρασσου πολυ ωραια ψημενο που φαγωθηκε πολυ ευχαριστα

Τελευταιο πιατο μια μεριδα σουτζουκακια συνοδευομενα απο ρυζακι. Τωρα να πω οτι πιο πολλα μπορω να γραψω για το υπεροχο ρυζι που σε συναρτηση με την σαλτσα απο τα σουτζουκακια ηταν ονειρο απο οτι για τα σουτζουκαικι τα ιδια.... δεν θα ειναι υπερβολη πιστεψτε με. Τα σουτζουκαιια καθαρα Σμυρνεικη συνταγη με το υπερβαλλον κιμινο να ξεχωριζει εντονα στην οσφριση ακι την γευση και η σαλτσα τους πηχτη και νοστιμη.

στο τελειωμα μας εφεραν και το παγωτακι μας για κερασμα.

Για ολα αυτα τα υπερβολικα για δυο ατομα που φαγαμε ( δεδομενου οτι οι μεριδες ειναι μαγειριου και οχι εστιατοριου ) μαζι με το καραφακι μας το ουζα μας κοστισαν.......47 € ποσο που σαφως οταν το ακουσα νομιζα οτι εκαναν λαθος. Εχοντας συνηθισει τωρα τελευταια πολυ υποδεεστερα τραπεζια να κοστιζουν 60 με 70 € σαφως εξεπλαγην που υπαρχουν ακομα στις μερες μας μαγαζια που μπορουν να ταισουν κοσμο αξιοπρεπως και φθηνα.

Σαφως θα προτεινα σε καποιον την παλια φαβα για ολους τους λογους που μπορει καποιος να προτεινει ενα μαγαζι φαγητου και για εναν ακομα λογο. Ας βοηθησουμε τα μικρα μαγειρια της γειτονιας να υπαρχουν και να μας ταιζουν χωρις να υποχρεουμεθα να πηγαινουμε στις πολυσυχναστες περιοχες με την πολυβουη πληθωρα των μαγαζιων. Και το λεω για την παλια φαβα χωρις να εχω καμια σχεση με την περιοχη.

25 Αυγ 2017

Η επισκεψη στο μαγαζι της Μαριως ηταν εντελως συμπτωματικη.
Η εξοδος ξεκινησε για να επισκεφτουμε καποια αλλα μαγαζια ( με σειρα προτεραιοτητας ) που λογω των ημερων ( μερες 15Αυγουστου) θεωρησαμε οτι θα βρουμε τραπεζι γιατι τις αλλες μερες που κατεβαινεις Πειραικη ειναι πανχλωμο να βρεις εστω και καρεκλα να κατσεις.

Δυστυχως για εμας ολα τα μαγαζια που ηταν στην λιστα επιλογης ηταν κλειστα λογω των ημερων οποτε για να μην φυγουμε απραγοι και νηστικοι αποφασισαμε να επιλεξουμε ενα απο τα υπολοιπα αν και απο προηγουμενη επισκεψη ειχαμε πικρη πειρα τι μπορει να παθεις στην Πειραικη απο αγνωστο μαγαζι.

Βρηκαμε λοιπον το μαγαζι της Μαριως με αρκετο κοσμο ( κρητηριο για να κατσεις σε καποιο μαγαζι οι πελατες ) και καποια αδεια τραπεζακια στην δευτερη σειρα του εξωτερικου μαγαζιου οποτε καθησαμε να δοκιμασουμε την εν λογω κουζινα.

Σαν μαγαζι τιποτα το ιδιαιτερο να σχολιασεις για να δωσεις σε καποιον να καταλαβει πεντε πραγματα. Οποιος εχει παει Πειραικη ξερει πως ειναι ακριβως η πλειοψηφια αυτων των μαγαζιων. Μπλε ολα ( τραπεζια, καρεκλες, πορτες ) ενας χωρος στο πεζοδρομιο με δυο σειρες τραπεζια η και καποια ανακατεμενα ( Διασημος, Νησι, Βραχια Πειραικης, Καλυβας )και μεσα ενα μαγαζι σσυνηθως αρκετα μεγαλο σε εκταση με καποια αλλα δεκα με δεκαπεντε τραπεζια ( εδω λιγοτερα απο δεκα ) για τους χειμερινους μηνες. Στο μεσα μαγαζι συνηθως εχει και καποιες διακοσμησεις του στυλ ψαροχωρι κλπ κλπ. Εδω μαλλον απουσιαζαν τα πολλα πολλα.

Το προσωπικο της Μαριως μαλλον αγχωμενο το εκοψα λογω του αρκετου κοσμου που μαλλον δεν τον ειχαν συνηθισει αλλα και λογω του νεαρου της ηλικιας. Προφανως ειχε να κανει κατι σε οικογενειακη υποθεση. Παρ ολα ταυτα και ο νεαρος και η κοπελα ηταν πολυ προθυμοι και κανανε τα παντα για να εξυπηρετησουν το ταχυτρερο δυνατον.. Παρα τον αρκετο κοσμο λοιπον η εξυπηρετηση ηταν σε αρκετα υψηλα επιπεδα και στο κουβερ και στο στρωσιμο και σε καθε επαναληπτικη παραγγελια.

Ας παμε τωρα να δουμε αν αξιζε το πειραμα να κατσουμε στα τυφλα σε ενα μαγαζι που δεν γνωριζαμε.

Πρωτα πιατα που πηραμε και δεν θα σχολιασω ηταν μια φετα λαδοριγανη και μια πατατες τηγανητες. Η φετα ειναι στην κριση του καθενος που την θελει αλλος σκηρη αλλος μαλακια και αλλος μετρια πικαντικη και οι πατατες ηταν αξιοπρεπως τηγανησμενες και αρκετα τραγανες.

Δευτερο πιατο μια μεριδα βραστα λαχανικα που αν και ωραια βρασμενα, ισως λιγο πιο πολυ απο το κανονικο, αυτο που θα σχολιαζα ισως δυσμενως ηταν η ποσοτητα της μεριδας. Στα συγκεκριμενα μαγαζια δεν φειδονται ποσοτητων συνηθως ειδικα σε τετοια πιατα. Νομιζω οτι η μεριδα ηταν μικρη και οτι θα μπορουσαν να βαλουν λιγο παραπανω απο ενα κομματι μπροκολο και ενα κομματι κουνουπιδι.

Δευτερο πιατο επιλογης μια κολοκυθακια τηγανητα που εγιναν αναρπαστα λογω ποιοτητας τηγανησματος. Παρολο που δεν ηταν τα στικς που συνηθως ειναι πιο προσφιλη λογω τραγανοτητας και ηταν το κλασσικο κοψιμο ηταν τηγανισμενα απιθανα και τρωγοτανε πολυ ευχαριστα. Οντως εκπληκτικα για ευκολο πιατο.

Επομενο πιατο μια σαρδελλα ψητη που ναι μεν σαν γευση ηταν πολυ καλη αλλα σε καποια μαγαζια την φερνουν φιλεταρισμενη και σε πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα.

Επομενο πιατο μια μεριδα αθερινα που ηταν οντως φανταστικη πολυ καλοτηγανισμενη και αρκετη σε ποσοτητα. Οντωγς ενα πιατο που εφιαξε ολη την εικονα του τραπεζιου.

Τελευταιο πιατο που πηραμε, που ειναι κι ενα πιατο που συνηθως κρινει την ποιοτητα της μαγειρικης ενος μαγαζιου, ηταν ενα σαγανακι γαριδας που ομολογουμενως ηταν πολυ νοστιμο και σαν ψησιμο γαριδων αλλα και σαν σαλτσα. Η σαλτσα αρκετα πηχτη ετσι ωστε να μην κανει σουπα το ολο πιατο και η ντοματα εντονη να δινει πολυ αρωμα στο πιατο. Οντως πιατο που μπορει να ηταν και το πιο ωραιο της βραδυας.

Γενικα σαν βαθμολογια γευσης αμφιταλαντευτηκα αναμεσα στο 2 και το 3 αλλα επειδη δεν εχει 2,5 το site αποφασισα να δωσω τον βαθμο του μαθητη που λενε και να βαλω 3

Για το συνολο του φαγητου και ενα καραφακι ουζο πληρωσαμε το ουδολως ευκαταφρονητο ποσο των 57 € που δεν το λες ουτε πολυ ουτε λιγο γι αυτα που φαγαμε.

Γενικα παντως μιλαμε για ενα μαγαζι που στηνεται επαξια στον χωρο της Πειραικης με φαγητο αξιωσεων που αν προσεξουν ορισμενα πραγματα επουσιωδη μπορει να εξελιχθει σε στεκι.

23 Αυγ 2017

Και επιτελους βρηκαμε και μια ακομα χρησημοτητα του Αυγουστου για ολους εμας που καθομαστε Αυγουστιατικο στην Αθηνα. Ειναι η ιδανικη εποχη να επισκεφτεις τα μεζεδοπωλεια και τα εστιατορια που σε φυσιολογικες συνθηκες δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις ουτε σκαμπω να κατσεις ολες τις ωρες και της μερες του μηνα.

Σε αυτη την κατηγορια των μαγαζιων ανηκε και η ψιψινα.
Οποτε και να περναγες απ εξω εκτος του αδιαχωρητου μεσα στο μαγαζι υπηρχε και μια ουρα εξω απο 10 εως 15 ατομα που περιμεναν να εξυπηρετηθουν και να βρουν τραπεζι.

Ετσι κι εμεις παραμονη 15Αυγουστου αποφασισαμε οτι εκεινη ηταν η ωρα που θα διεκδικουσαμε ενα τραπεζι στο πολυποθητο μαγαζι για να ανακαλυψουμε και εδω οπως σε αρκετα αλλα αν ηταν το φαγητο, οι τιμες η και τα δυο μαζι που εκαναν τον κοσμο να συρρεει στο εστιατοριο.

Φτασαμε στο μαγαζι κατα τις εννεα και..... ως εκ θαυματος σε μια αδεια απο κοσμο Αθηνα αυτο ηταν γεματο. Για καλη μας τυχη υπηρχαν καποια τραπεζια στο εσωτερικο του μαγαζιου ( καλυτερα ισως γιατι εξω εκανε ζεστη ) και αφου μας το προτεινε ενας απο τους σερβιτορους καθησαμε σε ενα τραπεζακι στο εσωτερικο του μαγαζιου.

Το εσωτερικο του μαγαζιου ειναι μια αιθουσα με οχι παραπανω απο εξι με επτα τραπεζια που στην μια μερια εχει ενα τεραστειο ψυγειο του 1960 ( τουλαχιστον ετσι ειναι η διακοσμηση ) και στην αλλη μερια ακομα ενα τεραστειο ψυγειο κρεοπωλειου του παλαι ποτε επισης που εκτελει και χρεη τοιχου. Στο ενα ψυγειο απο πισω εχει μια ψησταρια που εκει λογικα παρασκευαζοντε αρκετα απο τα εδεσματα που σερβιρει το μαγαζι. Στο βαθος της αιθουσας η τουαλετα και μια μεγαλοπρεπης φωτο του Αριστοτελη Ωναση που προφανως ( αν καταλαβα καλα ) απο εκει εχει εμπνευστει το ονομα του ο κυρ Αριστος.

Γενικα μιλαμε για ενα πολυ ευχαριστο και ανοικτο περιβαλλον που σε προδιαθετει να καθησεις και να το απολαυσεις οπως θα απολαμβανες ενα ωραιο εξωτερικο τοπιο.

Με το που μπαινεις στο μαγαζι σαφως η εξυπηρετηση αμεση και το προσωπικο πλεοναζων οπως σε καθε μαγαζι που σεβεται τον εαυτο του κι εχει συνηθισει σε τοσο πολυ κοσμο. Εμπειροι σερβιτοροι πηγαινοερχοντε συνεχως και δεν αφηνουν το ματι σου ποτε να αδειασει απο ανθρωπους που εξυπηρετουν το μαγαζι. Η κουζινα επισης λειτουργει πολυ ευρυθμα και δινει τον πρωτο λογο για τον οποιο το μαγαζι πηγαινει τρενο, που λεμε και στην αργκω.
Βεβαια κατι που μου χτυπησε λιγο περιεργα ( δεν θα πω ασχημα ) ειναι οτι η παραγγελια ηρθε στο τραπεζι μας 3 λεπτα αφοτου την δωσαμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ.
Δεν ξερω αν αυτο μπορει να σχολιαστει ευμενως η δυσμενως ( το οτι δηλαδη η παραγγελια ειναι ατοιμη πισω απο τον παγκο και απλα μοιραζουν πιατα )

Ας παμε τωρα στοι τι μ πορει να προσφερει η ψιψινα και αν κατα την γνωμη μας αξιζει αυτη η αναμονη για να βρεις τραπεζι στο συγκεκριμενο μαγαζι.

Το ψωμι που σερβιρουν προφανως πολυσπορο και πολυ καλο ως πρωτη παρουσια στο τραπεζι

Πρωτο πιατο πατατες τηγανητες που ηταν μια χαρα και δεν θα ασχοληθω να σχολιασω

Δευτερο πιατο μια μελιτζανοσαλατα που ηταν ακριβως σαν ταραμοσαλατα ασπρη χωρις καμια γευση η επιγευση μετιτζανας και με υφη εντελως βελουδινη σαν κρεμα κατι που για μενα σαφως ειναι ιδιαζοντως αρνητικο για μελιτζανοσαλατα. Καποια πραγματα ειναι κλσικες αξιες και δεν κανει να τα κανιβαλιζουμε με βαση την διαθεση του εκαστοτε σεφ.

Τριτο πιατο μια φετα ψητη που κι αυτη ηταν σε πολυ καλα επιπεδα και δεν χρηζει επιπλεον σχολιασμου. Οσο πικαντικη πρεπει και ολα καλα

Επομενο πιατο μια μεριδα καλαμαρακια τηγανητα που δεν με ενθουσιασαν καθολου. Μονο σωμα καθολου πλοκαμια ( που νομιζω δινουν και την γευση και την ποιοτηγτα αναλογα ποσο τραγανβα ειναι ) Δεν νομιζω οτι ειναι ενα πιατο επαξιο τετοιου μαγαζιου η τουλαχιστον αυτου που φαινεται.

Προτελευταιο πιατο μια σαρδελα ψητη οντως αριστο πιατο πολυ ωραια φιλατερισμενη και φανταστικα ψημενη, ουτε ξερη ουτε αψητη, που νομιζω οτι ηταν το πιατο της βραδυας. Και πηρε τον τιτλο διοτι το επιφανες πιατο που περιμεναμε να ερθει διακαώς, δηλαδη το κριθαρωτο με γαριδες, δεν ηρθε ποτε.

Τελευταιο πιατο λοιπον ενα κριθαρωτο με γαριδες το οποιο δεησαν να μας φερουν ( αφου το υπενθυμισαμε.... πιο πολυ για να το ακυρωσουμε ) περιπου στις 12 παρα και την ωρα που ημασταν ετοιμοι να πληρωσουμε και να φυγουμε. Σαφως δεν μπορω να εκφρασω κουβεντα για το πιατο διοτι ειμασταν τοσο σκασμενοι απο το φαι ( ισως και το ψωμι που καταναλωναμε για να χορτασουμε ) που δεν ακουμπησαμε ουτε πηρουνια. Το πηραν πισω αυτουσιο. ( και φυσικα το πληρωσαμε κανονικοτατα )

Το γλυκο που σερβιρεται ( με χρεωση φυσικα δεν υπαρχει κερασμα ) ειναι ενα απλο εκμεκ ευγευστο και αξιοπρεπες σε ποσοτητα.

Για το τραπεζι αυτο το καταστημα αξιωσε περι τα 70 ευρω...... μαλιστα..... αλλου γι αλλου προφανως. Αλλα οταν το μαγαζι με αυτα τα σχετικα ουδετερα πιατα ειναι γεματο συνεχεια δεν νομιζω να φταιει. Προφανως ο κοσμος εχει αλλα κριτηρια η εχει χασει τα κριτηρια του.... τι να πω

Τελικη αναλυση ειναι οτι το μαγαζι δεν συστηνεται για κατι τετοιο που σερβιρει ( ψαρομεζεδες κυριως ). Σιγουρα θα προτεινα σε καποιιον να κανει λιγα χιλιομετρα παραπανω και να κατεβει στην Πειραικη για πολυ καλυτερη ποιοτητα απο αυτα που δοκιμασα εγω.

18 Αυγ 2017

Παρασκευη βραδακι και εκμεταλευομενοι μια προσφορα καποιου εκπτωτικου site αποφασισα να παμε να επισκευτουμε το συγκεκριμενο μαγαζι που το ηξερα ως "ΣΤΑΔΙΟ" απο τα παιδικα χρονια.

Σαν μαγαζι ειναι δεδομενο οτι η θεση που βρισκεται εξασφαλιζει το ωραιο περιβαλλον και την αρμοζουσα δροσια για τις συγκεκριμενες μερες του καυσωνα.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις εννεα και μιση ( λιγο νωρις θεωρω για το μαγαζι το οποιο δουλευει και ως μπαρακι ) και ο υπευθηνος μας τοποθετησε σε ενα τραπεζι προς την μερια του λοφου που υπαρχει διπλα.

Σαν περιβαλλον το μαγαζι ειναι μια υπεροχη ταρατσα που περιμετρικα εχει τα τραπεζια που ειναι στρωμενα για φαγητο και πιο εσωτερικα εχει δυο τρια ψηλα τραπεζια στρογγυλα για ποτο. Στον εσωτερικο χωρο του μαγαζιου υπαρχει ενα αρκετα μεγαλο μπαρ που σερβιρει τα ποτα και εξυπηρετει ανθρωπους που προτιμουν την δροσια του air contition απο την φυσικη του περιβαλλλοντος και δινει και μια απλα στον οχι τοσο μεγαλο χωρο της ταρατσας.

Απο την δεξια μερια οπως βγαινουμε υπαρχει μια σκαλα που οδηγει λογικα σε μια ταρατσα πιο πανω απο την κυρια η οποια ομως λογω ελλειψης κοσμου ηταν προφανως κλειστη. ( Κριμα γιατι απο εκει η θεα θα ηταν αρκετα καλυτερη )
Γενικα ο χωρος ειναι προσεγμενος και περιποιημενος αναλογος ενος μαγαζιου που θελει να περασει στην κατηγορια των γκουρμε εστιατοριων και executive club.

Μπαινοντας στο μαγαζι σαφως θα ασχοληθουν μαζι σου οι υπευθηνοι να σε βαλουν σε τραπεζι να στρωσουν να φερουν νερο και οτι αλλο. Ο επαγγελματισμος δεδομενος αλλα δεν αποπνει καμια ζεστασια η καμια οικιοτητα. Δεν θεωρω οτι το απροσωπο χαρακτηριζει ενα καλο μαγαζι. Η οικιοτητα και οι δημοσιες σχεσεις ειναι ενα γερο χαρτι για οποιο μαγαζι. Σε γενικες γραμμες παντως το μαγαζι εχει υπερβολικα μεγαλο αριθμο ανθρωπων προς εξυπηρετηση και δεν δυσκολευεσαι καθολου να βρεις ανθρωπο για να παραγγειλεις κατι ηα να σε βοηθησει σε οτιδηποτε.

Παμε τωρα να δουμε το φαγητο του skyfall

Πρωτη παραγελια ειναι το ψωμι που το φερνουν ΑΝ το παραγγειλεις και το συνοδευουν με μια ιδιαιτερα καυτερη ντιπ-σως που καποιους μπορει να τους φανει υπερβολικη. Εμενα μου αρεσε παντως.

Πρωτο πιατο ηταν μια σαλατα Buffalo capresse. η οποια ηταν ενα συνοθυλευμα απο φυλα σπανακι κι ενα τεραστειο ακομψο κοματι μοτσαρελλας επανω ( ολοκληρη μπαλα ) που εμφανησιακα δεν με ενθουσιασε και η απογοητευση συνεχιστηκε και στην γευστικη δοκιμη. Παντελης απουσια καποιας σως που θα αρμοσε και το μονο που ειχες να κανεις ηταν να κοβεις τεραστεια κομματια μοτσαρελλας και να τρως. Γενικα δεν ξερω ποιος το βαφτισε σαλατα αυτο το πραγμα.

Δευτερο πιατο παραγγελιας ηταν μια μεριδα ψητα λαχανικα που μονο ψητα δεν τα λες. Ενταξει η καλη κουζινα τα επιβαλλει ολα με πλημελλες ψησιμο και σχετικα ωμα αλλα το κολοκυθι και η μελιτζανα δεν τρωγοντε ωμα. Ολα σχετικα αψητα και η σως μπαλσαμικου που θα αρμοζε στο πιατο παντελως απουσα. Γενικα πιατο που δεν το τρως ευχαριστα.

Τριτο πιατο ευτηχως η εκπληξη της βραδιας ενα Gorgonzola picante nests που ηταν τυρι gorgonzola οπως αναφερεται ψημενο μεσα σε καταιδι και ακουμπησμενο πανω σε μια μαρμελαδα μουρων που ηταν υπεροχη. Πολυ καλο πιατο ανταξιο του μενυ που αν ειχα κατι να σχολιασω θα ηταν η μικρη ποσοτητα μαρμελαδας που πηγαινε απολυτα με το τυρι. Θα το ηθελα λιγο παραπανω.

Επομενο και πρωτο κυριως ηταν ενα φιλέτο φρέσκου τόνου σχάρας με πουρέ δροσερού αβοκάντο, ζελέ αγγουριού και σταγόνες wasabi. Ο τονος καλα ψημενος αλλα λιγο περισσοτερο απο αυτο που θα τον ελεγες ζουμερο και να κραταει. Ο πουρες σχετικα αδιαφορος και οι σταγονες wasabi μαλλον δεν κολαγανε με το συνολο. Ταπεινη γνωμη καποιου που εχει δοκιμασει καποια πιατα αναλογης κουζινας. Δεν νομιζω οτι το πιατο αυτο ειναι ενα πιατο που αξιζει τα χρηματα που χρεωνεται.

Επομενο πιατο μιια παραδοσιακή συνταγή βραζιλιάνικης πικάνια που
συνοδεύτοταν από ποικιλία ψητών μανιταριών. Ευτηχως που ηταν και τα μανιταρια. Σιγουρα θα μπορουσε να εχει και λιγο κρεας να σπαει το λιπος και να μην λιγωνεσαι. Θα το χαρακτηριζα τραγικο εξ ου και εμεινε σχεδον ατοφιο απο τον παραγγελοντα.

Το τελειωμα του μενου ειχε μια τριλογια γλυκων που αντικειμενικα ηταν ε ξ α ι ρ ε τ ι κ α. Ευτηχως που ηταν και αυτα και μας εμεινε μια γλυκια επιγευση απο την ατυχη ιδεα που ειχαμε να περασουμε το βραδυ μας στον συγκεκριμενο μαγαζι για φαγητο. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ δεν ακυρωνω το μαγαζι που ειναι ενα εκπληκτικο περιβαλλον για να πιεις το ποτο σου και να περασεις ομορφα με την παρεα σου αλλα οχι να φας

Για να ολοκληρωσω την κριτικη και να δωσω και την πληρη εικονα θα πως οτι το συγκεκριμενο γευμα στο skyfall κοστιζει ουτε λιγο ουτε πολυ περι τα 85 € ενα ποσο που μπορεις θεωρω να το διαθεσεις για να φας πολυ καλυτερα και αρκετα φθηνοτερα.

Το μαγαζι θα το προτεινα ( και θα ξαναπαω ) για ποτο αλλα οχι για φαγητο.

11 Αυγ 2017

Επιτελους κατσαμε και στην Κανελλα
Και το λεω γιατι αρκετους μηνες η και χρονια περναω απο το μαγαζι οταν ειμαι στην αναζητηση καποιου μεζεδοπωλειου η εστιατοριου για να τσιμπησω και οσες φορες περασα απο το συγκεκριμενο μαγαζι αυτο ηταν ασφυκτικα γεματο.
Αυτο σαφως δημιουργει μια απορια γιατι ενα τετοιο μαγαζι που δεν το λες και επιτομη της κουλτουρας σαν στησιμο ουτε επιτομη της θεας στο σημειο που ειναι να εχει τοσο κοσμο.
Οι απαντησεις ειναι τρεις..... Πολυ καλες δημοσιες σχεσεις..... πολυ καλο φαγητο.... πολυ φθηνο φαγητο

Τεταρτη βραδυ λοιπον κοντα στο 15Αυγουστο και περιφερομασταν ασκοπως στην περιοχη ψαχνωντας κατι καλο σε μαγαζι να κατσουμε να τσιμπησουμε και εν μεσω απογοητευσης λογω του οτι τα πιο πολλα γνωριμα σε μας μαγαζια ηταν κλειστα ως εκ θαυματος περνωντας απο την Κανελλα ειδαμε δυο τρια τραπεζακια αδεια.
Καθησαμε λοιπον σε ενα τραπεζακι στο πεζοδρομιο κατω απο ενα STOP και ομολογω οτι τωρα που μπορουσα οπτικα να επεξεργαστω το μαγαζι λιγο παραπανω απο τις αλλες φορες που ημουν περαστικος δεν προσεξα κατι που να αξιζει τον κοπο περιγραφης.
Ενας χωρος open space με καμια δεκαρια τραπεζια μεσα μια τεραστεια οπως φανηκε ανοιχτη στα ματια του κοινου κουζινα ( πολυ ενδιαφερον αυτο για οποιον καθεται στο μαγαζι ) και περι τα δεκα ακομα τραπεζακια στο πεζοδρομιο εξω απο το μαγαζι ισα ισα με τον δρομο που συνηθως βριθει παρκαρισμενων αυτοκινητων.

Μολις κατσαμε ηρθε κατευθειαν μια κυρια να μαζεψει να στρωσει να φερει νερο ψωμι ( ομολογουμενως απιθανο ψωμι με προζυμι ) και γενικα το κουβερ. Ενταξει η εξυπηρετηση αμεση αλλα δεν την ελεγες και την πιο ευχαριστη χαμογελαστη φατσουλα την κυρια. Μεγαλου ειδικου βαρους υφος καπως βαριεστημενο.
Υπηρχε και μια αλλη κυρια στον χωρο επισης για εξυπηρετηση που ηταν ενα κλικ πιο ευχαριστη απο την προηγουμενη. Γενικα το σερβις καλο αλλα η μερα δεν ηταν και ενδεικτικη για το μαγαζι.

Ας παμε τωρα στο μενου.
Ιδιαιτερος καταλογος με αρκετη ποικιλια που μας εβαλε σε σκεψη τι να πρωτοπαρουμε.

Αφου εκθειασαμε λοιπον το ψωμι που ηταν απιθανο και το φερνανε μαζι με μια ντιπ συνηθισμενη θα ελεγα ας παμε και στα υπολοιπα που παραγγειλαμε

Πρωτο πιατο μια μεριδα ντολμαδακια που τα σερβιρανε με μια σως γιαουρτιου πανοστιμα με ρυζι και κιμα τελεια τυλιγμενα και σε μεγεθος αρκετα μεγαλα για να αποτελουν ενα πληρες ορεκτικο 4/4 στα ντολμαδακια

Δευτερο πιατο μια κεφτεδες τηγανητοι που συνοδευονταν με μια σως ιδιαιτερα καυτερη κατι που εμενα προσωπικα με εκφραζει απολυτα και μου αρεσε ιδιαιτερα. Οι δε κεφτεδες τηγανισμενοι παρα πολυ καλα και αφρατοι οσο επρεπε,.4/4 και οι κεφτεδες

Τριτο πιατο ενα φουστουρο οπως το λεγανε που κατα βαση ηταν μια ομελετα με πατατες τηγανητες αντιστοιχη αυτης που κανει η μητερα μας στο σπιτι και μπορω να πω οτι ηταν το πιο ωραιο πιιατο της βραδυας. Εξαφανιστηκε σε χρονο μηδεν και σαφως θα παρει κι αυτη επαξια το 4αρι της

Μια πανσετακια καραμελωμενα που αν και ηταν πανοστιμα σαν γευση θεωρω οτι ειχαν αρκετο λιπος παραπανω απο οσο θα επρεπε. Η παρεα μου που δεν τρωει καθολου το λιπος μολις το εβαλε στο στομα της το εβγαλε αμεσα σε χαρτοπετσετα. Εγω το θεωρησα νοστιμο γιατι αλλωστε για πανσετα μιλαμε. Λογω διισταμενων γνωμων εδω θα βαλω ενα τριαρι για να καλυψω ολους τους συνδετημονες του τραπεζιου.

Ενα απιθανο μπουγιουρντι ηταν το επομενο πιατο που δοκιμασαμε ψημενο στο πυλινο με την πιπερια του οχι σε ποσοτητα να ενοχλει και η φετα ειλικρινα να λιωνει στο στομα.4/4

Τελευταιο πιατο που πηραμε για να συνοδεψουμε το ουζο που ειχε μεινει ηταν ενα κλασσικο ταλαγανι στην σχαρα που το σερβιρανε με μια πιτουλα τηγανητη και ηταν εξισου νοστιμο με ολα τα προαναφερθεντα πιατα. Οποτε και το ταλαγανι θα φιλοδωρηθει με ενα 4αρι κι αυτο

Στο τελος σου φερνουν κερασμα κι εναν κορμο που θα τον προτιμουσα πιο παγωμενο αλλα σαν κερασμα το περνεις και δεν το σχολιαζαεις

Η λυπητερη που ηρθε στο τελος θεωρω οτι ηταν οντως λυπητερη γι αυτα που φαγαμε. Ναι... συμφωνοι.... δεν θα μειωσω την γευση που ηταν πολυ καλη για δεδομενα μεζεδοπωλειου παντα αλλα και 55 ευρω νομιζω οτι ειναι ενα ποσο εξωπραγματικο για τα σημερινα δεδομενα. Καποια μαγαζια προφανως δεν γνωριζουν απο κριση και ελλειψη ρευστου του Ελληνα. Θεωρω το ποσο απλα υπερβολικο για ντολμαδακια και ταλαγανι και φετα. Ουτε συκωτι πηρα ουτε φιλετο σαργου σωραρισμενο με σαλτσα παπαγια.

Τελος παντων το μαγαζι γευστικα προτεινεται αν καποιο πορτοφολι αντεχει να δωσει τα παραπανω χρηματα που απαιτουν για το προσφερομενο μενου.

14 Ιούλ 2017

Για το la strega σαφως δεν μπορει κανεις να πει πολλες κουβεντες. Ειναι ενα Ιταλικο εγνωσμενης αξιας και γευσεων που σαφως εχει κι αυτο τις αστοχιες του και τις κακες μερες του μαγειρα.

Κυριακη μεσημερι λοιπον και αποφασισαμε αφου θελαμε να φαμε και οχι να παμε να τσιμμολογησουμε οπως κανουμε συνηθως να παμε σε καποιο Ιταλικο εστιατοριο και να δοκιμασουμε καποια παστα η καποιο Ριζοτο με την συνοδεια καποια πιτσας.
Αφορητη η ζεστη οποτε η καλυτερη λυση ηταν καποιο μαγαζι κλειστο με κλιματισμο για να μπορεσουμε να απολαυσουμε γευμα και μπυρα χωρις ιδρωτα.

Το la strega φανταζε η πιο καλη επιλογη για την συγκεκριμενη μερα δεδομενου οτι ουτε πολυ μακρυα ηταν και οι γευσεις του γνωστες και επιλεκτικες.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις 2 ( ευτηχως γιατι απο τις 2,30 και μετα εγινε σχεδον το αδιαχωρητο ) και καθησαμε σε ενα απο τα παμπολα τραπεζια της αιθουσας του μαγαζιου. Ο χωρος του μαγαζιου δεν τον λες σε καμια περιπτωση ξεχωριστο γιατι θυμιζει αιθουσα δεξιωσεων κατι που σαφως αρμοζει σε κλασσικο Ιταλικο εστιατοριο. Τραπεζια στην σειρα με τα πιατα επανω και την κλασσικη κοκκινη χαρτοπετσετα ειναι οντως αυτο που περιμενεις να δεις απο ενα τετοιο μαγαζι.
Τιποτα περιτο τιποτα παραπανησιο εκτος απο ενα ντουλαπι που εχουν μεσα ποτηρια σουβερ μαχαιροπιρουνα κλπ κλπ και σε μια εσοχη του μαγαζιου η κουζινα.

Μπαινοντας στο μαγαζι σιγουρα αυτο που σε τραβαει ειναι ο επαγγελματισμος και η ευγενεια του προσωπικου. Ισως απο τους ευγενεστερους σερβιτορους που μπορεις να συναντησεις απο τον πρωτο μεχρι τον τελευταιο. Αξιοσημειωτο οτι δεν υπαρχει σερβιτορος με χρεωμενα τραπεζια αλλα ολοι για ολα. Κατι που αποδεικνυεται πολυ καλο για την ταχυτητα εξυπηρετησης του μαγαζιου.

Ας παμε στο συντομο Ιταλικο μενου που φαγαμε

Μολις καθεσαι σου φερνουν τεσσερα υπεροχα καυτα πιτακια που μολις εχουν βγει απο τον φουρνο ( ασχετα αν για την εποχη δεν ηταν οτι καλυτερο ) μαζι με ενα ντιπ απο σκορδο και τυρι που ειναι μια φανταστικη αρχη μεσημεριανου γευματος.

Στην συνεχεια παραγγειλαμε ενα σκωρδοψωμο το οποιο ηταν εξαιρετικο και επαρκεστατο ακομα και για οπλοκληρωμενη μεριδα. Ειναι κατι που μπορεις να το παρεις και αντι πιτσας.4/4 στο ψωμι

Δευτερο πιατο μια μεριδα πατατες με τσενταρ και μπεικον κομμενες ροδελλες που πιο πολυ θυμιζαν σερπαντινα παρα ροδελλες. ( το σχολιο ειναι για καλο..... υπεροχη οπτικη οι πατατες ) Γευστικα ηταν πολυ παραπανω απο οποια προσδοκια μπορεις να εχεις απο ενα τοσο απλο πιατο. Καθε πιρουνια μια πανδαισια. Ενα τελειο συνοδευτικο για μια παγωμενη μπυρα.4/4 και στις πατατες

Επομενο πιατο μια πιτσα με λεπτη ζυμη με μοτσαρελλα και προσουτο που σαφως αναδικνυει γιατι το la strega ειναι εα παρα πολυ καλο Ιταλικο εστιατοριο. Υπεροχη ζυμη τραγανη τελεια ψημενη και τα υλικα επανω να λιωνουν με το προσουτο καπνισμενο τελεια να δινει την υπεροχη γευση. Σιγουρα κι εδω το 4αρι αξιζει τον κοπο.

Τελευταιο πιατο τελος ενα ριζοτο με μανιταρια τρουφα και καποια μυρωδικα. Εδω μας τα χαλασαν. Ουτε η υφη ηταν ριζοτο αλλα ουτε και η γευση. Καποιος ειχε ριξει κατα λαθος μαλλον ολο το ανιθο που ειχε η κουζινα μεσα στο πιατο μας. Πολυ εντονη γευση απο μυρωδικα να χανεται εντελως η μυρωδια και η γευση της τρουφας και τα μανιταρια να μην υπαρχουν καν στο πιατο γευστικα ( οπτικα υπηρχαν εμφανως ). Αστοχια φοβερη για ενα τετοιο μαγαζι. Σαφως βεβαια δεν μου χαλαει την αποψη μου για το μαγαζι αλλα μου χαλασε την διαθεση οτι εγω πηγα στο μαγαζι για να φαω το συγκεκριμενο ριζοτο.2/4 επιεικως για αυτο το πιατο

Για ολα αυτα πληρωσαμε το διολου ευκαταφρονητο ποσο των 50 ευρω που για το μαγαζι ομως και την ποιοτητα που προσφερει ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Σαφως το la strega ειναι ενα μαγαζι που θα προτεινα σε οποιονδηποτε ηθελε να φαει ενα ωραιο Ιταλικο γευμα.

11 Ιούλ 2017

Σαββατοβραδο λοιπον και η παρεα ειχε την ατυχη ιδεα να κατεβουμε στην Πειραικη για ουζακι και ψαρομεζε. Σαφως Σαββατοβραδο και μαλιστα με περιπου καυσωνα δεν ειναι και η πιο καλη ιδεα να πας σε τετοια μερη. Και η αποψη μου επαληθευτηκε οταν περνωντας με το αυτοκινητο απο ολα τα μαγαζια της περιοχης πολυ δυσκολα εβρισκες ακομα και σκαμπω για να ακουμπησεις τα πραγματα σου. Αφου περασαμε να γνωστα λιμερια οπως ΔΙΑΣΗΜΟΣ και ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΚΗΣ και δεν μπορεσαμε να βρουμε τρραπεζι ουτε για δειγμα ( η αναμονη ηταν σαν να εισαι συνταξιουχος στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ στις 29 του μηνα ) λιγο παρακατω βρηκαμε τον Καλυβα που ειχε δυο τρια τραπεζακια αδεια και αποφασισαμε να κατσουμε εκει.

Το μαγαζι ειναι μολις περασεις το εκκλησακι και τον Σταυρο που εινα στα βραχια της πειραικης και ειναι σε μια εσοχη σαν πλατειτσα διπλα στον δρομο. Σαν χωρος δεν εχει κατι ξεχωριστο και οπως ολα τα μαγαζια της περιοχης εχει θεα στην θαλασσα και στο εκκλησακι. Τα τραπεζια κλασσικα παλιου μαγαζιου και ακομα και οι σερβιτοροι κλασσικοι παλαιας κοπης.

Η εξυπηρετηση του μαγαζιου σε πολυ καλα επιπεδα και σε αυτο βοηθαει προφανως η εμπειρια των ανθρωπων που εργαζονται εκει που δεν αφηνουν απο τα ματια τους κανενα απο τα οχι και λιγα τραπεζια της πλατειας που βρισκεται το μαγαζι. Και το στρωσιμο και το ψωμι και το δευτερο καραφακι ουζο ολα στην ωρα τους χωρις καμια καθυστερηση.

Ας παμε τωρα κλασσικα στο γιατι να φαμε στο μαγαζι του Καλυβα...... απλα για κανενα λογο οταν ειδικα εχεις δοκιμασει τα υπολοιπα μαγαζια της Πειραικης.

Το ψωμι ερχεται σχετικα αμεσα για ψημενο ψωμι αν και σχετικα λιγο ( τεσσερις φετες για δυο ατομα ) για τετοιου ειδους μαγαζι.

Πρωτο πιατο μια καβουροσαλατα η οποια δεν μπορεσα να ξεχωρισω αν ηταν ΒΕΜ η ΕΚΜΑ παντως δεδομενο οτι ηταν κονσερβα απο αυτες που πουλανε αφειδως τα μαρκετ και αποτελουνται απο μαγιονεζα και σουριμι και δεν εχουν να προσφερουν τιποτα παραπανω απο ενα τζατζικι η μια τυροκαυτερη.1/4 επιεικως

Δευτερο πιατο μια γαυρο τηγανητο ( απουσια αθερινας ) ο οποιος δεν τον λες και κακο αλλα δεν τον λες και απαυγασμα γευσης. Επισης θα διευκρινησω οτι οι μεριδες ηταν μικρες οχι μονο του γαυρου αλλα γενικα. Εξ ου και οτι δυο ατομα καταφεραμε να φαμε πληρως τοσα πιατα.2/4 ο γαυρος

Τριτο κλασσικο πιατο τα καλαμαρακια τα τηγανητα που αποδειχτηκε και το βατερλω της βραδυας. Επιεικως αθλια. Λαστιχο σε επιπεδο που ακομα και τα πλοκαμια να μην εχουν την παραμικρη τραγανοτητα. Για το κυριως καλαμαρι δεν συζηταμε καν. Επρεπε να μασας τουλαχιστον δεκα λεπτα για να μπορεσεις να εκτελεσεις διαδικασια καταπωσης.. Φριχτο πιατο για την περιοχη. Αν το ετρωγα καπου σε μια περιοχη ασχετη με ψαρομαγαζα και ψαρομεζεδες μπορει να το δικαιολογουσα αλλα στην Πειραικη με τον εν λογω ανταγωνισμο αυτο ειναι απαραδεκτο..0/4 για τα καλαμαρακια

Επομενο πιατο μια μεριδα γαριδες ψητες οι οποιες ηταν ενα πιατο που ισως και να εσωζε την παρτιδα αν υποθεσουμε οτι ηταν ενα νουμερο πιο μεγαλες. Ασχετου παντως ηταν καλα ψημενες και με την προσθηκη λαδολεμονου που ηρθε επικουρικα ηταν ενα πολυ καλο πιατο.3/4 οι γαριδες.

Τελευταιο πιατο το κλασικο ψητο χταποδι το οποιο ηρθε χωρις λαδοξυδο ( κατι που ομως μας επεσημανε αμεσως ο σερβιτορος ) και που με την προσθηκη των αναγκαιων εγινε επισης ενα πολυ αξιοπρεπες πιατο που μπορεις να το πεις και ανταξιο της περιοχης.3/4 και στο χταποδι

Για την ολη ζημια που καναμε ( στον εαυτο μας με την επιλογη μας εννοω ) πληρωσαμε 55 € που ισως να θεωρηθουν φυσιολογικα για την ποσοτητα του φαγητου αλλα σιγουρα δεν ειναι για την ποιοτητα.

Σαφως θα ειχα να προτεινω καποια αλλα μαγαζια της περιοχης πριν φτασει καποιος να κατσει στον Καλυβα.

16 Ιουν 2017

Απλα υπεροχο φιλοι μου. Για συγκεκριμενη γαστρονομικη διαδικασια. Σαφως δεν εχει τον χωρο για παρεες των 8-10 ατομων αλλα για ενα ζευγαρι η για παρεα μεχρι τεσσαρων ατομων ειλικρινα προτεινεται ανεπιφυλακτα.

Σαββατοβραδο λοιπον και αρχισε παλι η αναζητηση του " οχι παλι τα ιδια, παμε να βρουμε κατι καινουριο ". Αφου λοιπον περιηγηθηκαμε σε πλειστες οσες περιοχες να βρουμε το καινουριο και το κατι διαφορετικο ο δρομος μας εβγαλε καπου στο παλιο φαληρο. Εκει σαφως οι επιλογες της οδου Ζησημοπουλου πολλες αλλα σαφως ολες γεματες στις 9,30 το βραδυ. Εχει εξελιχθει σε πολυ πιασαρικη πιατσα κατι που ο "¨Κυρ Αριστος " διεγνωσε νωρις και ως εκ τουτου καταφερε να καπαρωσει οτι μαγαζι υπηρχε εκει γυρω φιαχνωντας μια δικη του συνοικια που θα μπορουσε καλιστα να ονομαζεται περιοχη "κυρ αριστος "

Αφου τα γνωστα μαγαζια της αλυσιδας λοιπον ηταν ασφυκτικα γεματα ( κεμπαμπτζιδικο και ψιψινα) αποφασισαμε να κατσουμε στο " παντοπωλειο ο κυρ Αριστος " που ειναι ενα μαγαζακι απεναντι απο το κεμπαμπτζιδικο.

Το μαγαζι ειναι πολυ μικρο σε ογκο σε σχεση με τα υπολοιπα και ειναι ενα κλασσικο μπακαλικομεζεδοπωλειο του 1950-1960. Η εικονα που αποκομιζεις ειναι ενα μαγαζι "μπακαλογατος " και αν το αναγεις σε ασπρομαυρο σαφως περιμενεις τον Ζηκο να βγει να παρει παραγγελια. Εξι εως οκτω τραπεζια πολυ μικρα που ομως η εφευρετικοτητα και η ετοιμοτητα των παιδιων που εργαζοντε να εξυπηρετησουν τα κανει οσο μεγαλα χρειαζοντε για να χωρεσουν τα οποια πιατα παραγγειλεις, τα οποια ειρήσθω εν παρόδω δεν ειναι καθολου μικρα και οι μεριδες καθολου ευκαταφρονητες. Στο βαθος της μικρης αυλης που ειναι τα τραπεζακια ειναι το εσωτερικο του κλασικου παλιου μπακαλικου με τα κρεμασμενα σαλαμια χοιρομερια και τα ψυγεια των τυριων και ακομα και την παλια κεντρικη πορτα ψυγειου κρεοπωλειου που οδηγει στην τουαλετα. Σε καποιο σημειο υπαρχει και η κλασικη παλια ζυγαρια του παντοπωλειου που πολυ θα ηθελα να μπορει καποιος να αναρτησει φωτο εδω για να δωσω μια πληρη αποψη γιατι οπως λενε οι Κινεζοι "μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις "..... κι εγω δεν εχω σκοπο να γραψω τοσες. Τα χρωμνατα πολυ ωραια δινουν στο μαγαζι τον αναλογο τονο με αυτα που προσφερει και κανουν το περιβαλλον πολυ ευχαριστο.

Με το που μπαινεις στο μαγαζι οι ανθρωποι ειναι παντα εκει να εξυπηρετησουν να σου προτρεινουν τραπεζι να φερουν κατευθειαν βοηθητικο τραπεζακι με ραφακια για να μπορεσεις να βαλεις τα λιμα ( νερο, παγακια, ψωμι ) ετσι ωστε να σου κανουν την ζωη οσο ευκολοτερη γινεται. Η δε εξυπηρετηση ειναι απο τις γρηγοροτερες που συναντας, και το μικρο του μαγαζιου δεν συντεινει σε αυτο διοτι τα παιδια πανε κι ερχοντε συνεχως με ενα ουζο μια μπυρα η κρασι συνεχως παρα τα λιγα τραπεζια.

Ας παμε τωρα στο γευστικο μερος του μαγαζιου το οποιο ειναι και το ρεζουμε.

Ψωμι αρκετο και πολυ νοστιμο μαλλον πολυσπορο.

Πρωτο πιατο η κλασσικη τυροκαυτερη σαφως χειροποιητη και με μια υπεροχη υφη και χρωμα και με το οσο πρεπει πικαντικο της γευσης. Τρωγεται πολυ ευχαριστα και συνοδευει το ουζακι εκπληκτικα.4/4

Δευτερο πιατο μια μεριδα ντολμαδακια, που επαναληφθηκε μολις τελειωσαν, συνοδευομενα απο μια εκληπκτικη σως γιαουρτιου. Δεν προλαβαν να ακουμπησουν στο τραπεζι. Ειχα να φαω παρα πολλα χρονια τοσο νοστιμο ντολμαδακι και νομιζω οτι μονο καποια γιαγια σε χωριο μπορει πλεον να πετυχει αυτη την υπεροχη γευση και το τυλιγμα που ηαν εξισου καλο. Αν υπηρχε 10 θα εβαζα 10. Τα ντολμαδακια θεωρω οτι ηταν εκτος ανταγωνισμου.

Επομενο πιατο μια φετα ψητη με μαρμελαδα ντοματας. Πολυ καλο πιατο. Η φετα θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο πικαντικη. Παντως ο συνδιασμος της φετας με την μαρμελαδα ηταν απογειωτικος. Τελικα επειδη τωρα τελευταια τρωω συχνα σαγανακια τυριου με διαφορες μαρμελαδες ( συκου βατομουρου ντοματας κλπ κλπ ) νομιζω οτι το τυρι δενει αψογα με αυτο το ειδος.3/4 κι εδω λοιπον

Επομενο πιατο ενα σαγανακι καγιανα με ντοματα και πιπερια ( και κατι αλλο που δεν θυμαμαι ) Επιλεξαμε το συγκεκριμενο πιατο για να αντεξει το στομαχι και να μην το φορτωσουμε με τα αλλα αυγοειδη σαγανακια που ειχαν σουτζουκια και παστουρμαδες και μαλλον καλα καναμε γιατι το αποτελεσμα ηταν παρα πολυ καλο. Οχι επαρκως καυτερο κι αυτο και η πιπερια μεσα περναγε σχεδον απαρατηρητη αλλα γευστικα αρτιοτατο.3/4 και στα αυγα.

Επομενο πιατο ηταν μια ποικιλια λουκανικων για τα οποια δεν εχω να σχολιασω κατι θετικο η αρνητικο. Απλα λουκανικα κομμενα στην μεση ψημενα μια χαρα με το λεμονακι τους με την μουσταρδα τους με το κετσαπ τους και μεχρι εκει. Απλο πιατο τελειο συνοδευτικο κι αυτο για το αλκοολ.3/4 στα λουκανικα

Σαν επιδορπιο μας εφεραν ενα μεγαλο κοματι χαλβα σιμιγδαλενιο που στην βαση του ειχε παγωτο καιμακι. Οχι τοσο πετυχημενο γλυκο αλλα το κερασμα ειναι και απρεπες να το κρινεις.

Για ολα αυτα μαζι με δυο καραφακια εμφυαλωμενο ουζο καζανιστο πληρωσαμε 44 ευρω. Αφαιρωντας 14 ευρω που κανουν τα ουζα μιλαμε για 30 ευρω. Θεωρω οτι το μαγαζι ειναι απο τα πιο οικονομικα του ειδους γιατι απο την παραγγελια καταλαβαινει κανεις οτι δεν πηραμε και λιγα.

Το μαγαζι κρινεται αξιοπρεπεστατο για μενα και πολυ τιμιο για αυτα που προσφερει σε γευση και εξυπηρετηση και σιγουρα μπαινει σε πολυ υψηλη θεση σε σχεση με τη ν επομενη φορα που θα θελησω να μην ψαξω αλλα να παω καπου που θα φαω δεδομενα καλα.

Σαφως το προτεινω να δοκιμαστει.