makis67

Μέλος από: Φεβ 2015

16 Ιαν 2018

Διαβαζοντας λοιπον καποιες καλες και καποιες λιγοτερο καλες κριτικες μου δημιουργηθηκε η απορια να δοκιμασω κι εγω την κουζινα του μαγαζιου για να μπορω να εχω ιδια αποψη.
Το οτι ηταν και κοντα στην περιοχη μου οποτε θα μπορουσα να πεταχτω ανα πασα στιγμη χωρις να κανω προγραμμα κλπ με βοηθησε ακομα περισσοτερο στο να αποφασισω.

Παρασκευη βραδυ λοιπον και ξεκινησα να γευματισω στο "ΤΙΡΜΠΟΥΣΟΝ " Κατεβαινωντας την Ιερα οδο στριβεις το φαναρι πριν την Κωσταντινουπολεως και σε 500 μετρα εισαι στο μαγαζι. Η περιοχη εχει αρχισει και προσπαθει, και τονιζω το προσπαθει, τα τελευταια χρονια να κλεψει λιγο απο την λαμψη της περιοχης Γκαζι και δειλα δειλα εχουν κανει την εμφανιση τους και την προσπαθεια τους καποια αξιολογα μαγαζια και καποια αλλα οχι και τοσο σε επιπεδο φαγητου ποτου και καφε.

Ενα τεραστειο συν του μαγαζιου ειναι ο απλετος χωρος σταθμευσης που υπαρχει σε ολο το μηνος της σιδηροδρομικης γραμμης που σε πολλα μαγαζια ειναι και λογος αποτρεπτικος για να επισκευτεις το μαγαζι και να κατσεις.
Εγω ειχα την τυχη να παρκαρω απ εξω ακριβως.

Μπαινοντας στο μαγαζι διαπιστωνεις την σαφη εννοια του βιομηχανικου χωρου που εχει στηθει σαν μαγαζι και που νομιζω οτι ακολουθουν αρκετα απο τα μαγαζια που στηνοντε στην περιοχη. Ενας πολυελαιος απο μπουκαλια κοσμει το ταβανι και δινει ενα πολυ ωραιο χρωμα καθως και τα φωτιστικα σαν ντουζιερες που κοσμουν τον ενα τοιχο στην μια ακρη του μαγαζιου. Η κουρτινα ενεκα των ημερων διακοσμημενη με κουταλια και πιρουνια δεμενα με κοκκινους φιογκους εδινε ενα ομορφο γιορτινο χρωμα. Στο βαθος του μαγαζιου οπως μπαινεις η υποδοχη και η κουζινα κατι σε παλαιο μπακαλοεστιατοριο αλλα στο πολυ πιο εκλεπτισμενο του.
Τα τραπεζια ομορφα βαλμενα οχι αποπνικτικα και ο χωρος επιτρεπει καθε παρεα να μπορει να μιλαει χωρις να ενοχλει ιδιαιτερα το υπολοιπο μαγαζι.

Η υποδοχη απο τον μοναδικο υπαλληλο του σερβις αψογη ευχαριστη και χαμογελαστη. Προθυμος καθε στιγμη να εξηγησει να προτεινει και να ειναι παρων σε καθε πιθανη επιθυμια. Το χαμογελο του προσωπικου παντα κερδιζει εναν πιθανο πελατη.

Και ας παμε τωρα στο φαγητο που σερβιρει το μαγαζι

Πρωτο πιατο που επιλεξαμε η φετα σαγανακι ηταν ενα υπεροχο πιατο που ακομα κι εγω που δεν ειμαι φαν του συγκεκριμενου πιατου μπορω να πω οτι την απολαυσα. Η αληθεια ειναι οτι αν ειχα τοποθετηθει καποια μαρμελαδα διπλα στο πιατο θα ηταν μια πανδαισια γευστικη για τον ουρανισκο. Παρ ολα αυτα το πιατο ηταν αριστο ψημενο τελεια με πολυ τραγανη κρουστα.

Δευτερο πιατο ηταν μια μεριδα πιτακια Καισαριας που θα μπορουσαν να εχουν λιγο παστουρμα περισσοτερο. Δεν ξερω αν ηταν κατι ετοιμο που απλα το ριχνουν στο τηγανι κατεψυγμενο η αν ασχολειται καποιος να τα κατασκευασει παντως σιγουρα επιδεχοντε βελτιωση στην ποσοτητα γεμισης που μπορει να μπει μεσα απο το φυλο.

Τριτο πιατο μια χορτοπιτα που ηταν η αρχη της πανδαισιας γευσεων και απολαυσεων. Το φυλο υπεροχο η γεμιση φανταστικη η ποσοτητα υπεραρκετη. Τοσο χοντρη σαν γεμιση ωστε να απολαμβανεις καθε μπουκια. Νομιζω η καλυτερη πιτα που εχω φαει σε μαγαζι. Η αληθεια ειναι οτι για τετοιο υπεροχο πιατο κλασσικης κουζινας δεν του το ειχα του μαγαζιου.

Επομενο πιατο μια τηγανια που σαφως επιανε τα στανταρτ του πιατου αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πας στο μαγαζι ξανα για να φας μονο το συγκεκριμενο πιατο οπως στην περιπτωση της πιτας. Καποια κομματια μαλιστα μπορεις να τα πεις και σκληρα.

Επομενο πιατο το quevos rancheros. Επεξηγηση.... το γρήγορο πιάτο που έφτιαχναν οι καου μπους για να κολατσισουν κατι γρηγορο και νοστιμο. Το πιατο αποτελείτο από μια πιτα κατω και πανω ειχε αυτα ματια τελεια μαγειρεμενα διαφορα λαχανικα και μια αρκετα πικαντικη σαλτσα που εμενα με ενθουσιασε. Ευκολο πιατο που μπορει καλιστα να σε κερδισει με την απλοτητα την γευση τοιυ και την εφευρετικοτητα του δημιουργου.

Και αφησα το τελευταιο πιατο για να πλεξω το εγκωμιο του μαγειρα. Εντελως τυχαια στα πιατα ημερας ειχαμε την τυχη να υπαρχει μια ταρτα μπροκολου που σαν λαχανικο μας αρεσει παρα πολυ και ετσι ειπαμε να το δοκιμασουμε και σε ταρτα. Εκπληκτικο.... λιγα λεω.... θα μπορουσα να πω υπεροχο. Μονο και μονο για αυτο το τελειο πιατο το μαγαζι θα επρενε αριστα στην γευση ουτως η αλλως. Προτεινεται ανεπιφυλακτα οποτε το πετυχετε στον καταλογο.

Φυσικα στο τελος μας κερασε και γλυκακι το οποιο επειδη εγω δεν εφαγα δεν θυμαμαι τι ηταν. Η κινηση μετραει παντα.

Μαζι με το φαγητο πηραμε ενα υπεροχο ροζε χυμα κρασι που συμπληρωσε την παρα πολυ καλη εικονα που ειχα για το μαγαζι. Ελαφρυ ευγευστο και χωρις προσμιξεις. Τελειο συνοδευτικο.

Για ολη την παραπανω καταναλωση τροφων και αλκοολουχων πληρωσαμε κατι πιο λιγο απο 45 € τιμη που πιστευω δεν την βρισκεις σε μαγαζια τετοιας ποιοτητας.

Σαφώς και προτείνω σαφώς και θα ξαναπάω για να μην πω θα γινω και θαμώνας του μαγαζιού.

09 Ιαν 2018

Για αρχη θα διευκρινησω οτι ολες οι κατηγοριες αξιολογησης πλην της γευσης ειναι υποκειμενικες στην συγκεκριμενη κριτικη γιατι βρεθηκα στο μαγαζι παραμονη Χριστουγεννων σε ενα υπο τυπου ρεβεγιον οποτε ειναι περιεργη μερα για να βαλεις καποια αξιολογησε σε σερβις και τιμη κατ ατομο.

Ξεκιναω λοιπον με το συγκεκριμενο μαγαζι που ουτε καν το ειχα ακουσει στην ζωη μου και που δεν θα το εβλεπα και ποτε αν δεν γινοτανε εκεινη η συναξη της παραμονης Χριστουγεννων.

Παραμονη λοιπον και τιποτα δεν ειχε κανονιστει και ολα δειχνανε οτι μαλλον θα την βγαλουμε στο στυλ τζακι κρασακι και πλατω τυριων. Τηλεφωνο φιλος προταση.... παλια ιστορια χολαργο λεει.... Για μενα Χολαργος = ακτη Ελεφαντοστουν τουτ' εστιν οτι δεν ξερω καν που πεφτει η περιοχη αν εξαιρεσεις το υπουργειο μεταφορων.

Τελος παντων μην πλατιαζουμε πηραμε τον δρομο με gps με τις οδηγιες και την οδο που μας ειχαν δωσει και φτασαμε στον κεντρικοτατο δρομο που ειναι το μαγαζι..... μαγαζι πουθενα ( τουλαχιστον με τις δικες μου προσδοκιες ). Καποια στιγμη ω του θαυματος η παρεα μου ειδε μια ταμπελα και ανακαλυψαμε οτι το μαγαζι ειναι ενα υπογειακι πανω στον δρομο.
Τιποτα φαντασμαγορικο τιποτα ιδιαιτερο και σαφως τιποτα που να θυμιζει ρεβεγιον.

Παρκαραμε σχετικα δυσκολα μετα απο αρκετους γυρους στην περιοχη και ξεκινησαμε για το μαγαζι. Μια σκαλα παλια μια πορτα ακομα πιο παλια σιδερενια με τζαμαρια και ενα μαγαζι που δεν εκανε καμια ιδιαιτερη εντυπωση. Ειναι το κλασικο κουτουκι που ανοιγε καποτε ο μπαρμπα Αριστος για να βαλει τα βαρελια του και να σερβιρει το κρασι του και κανενα προχειρο μεζε στου θαμωνες της γειτονιας.

Το μαγαζι κλασσικο κουτουκι σε διακοσμηση με διαφορα καφασια κρεμασμενα στους τοιχους με λουλουδια ζωγραφικη με τον κλασσικο μεθυσμενο μουστακαλη σε αλλον τοιχο τα τραπεζια βαλμενα σχετικα κοντα το ενα στο αλλο και γενικα η εικονα μιας παρειστικης ατμοσφαιρας που δεν σε χαλαει σε καμια περιπτωση. Το μονο που σαφως ειναι λιγο καπως ειναι η βαβουρα στο μαγαζι οταν αυτο ειναι γεματο οπως εκεινη την μερα.

Η ευγενεια και η εξυπηρετηση του προσωπικου ξεχυλιζαν την συγκεκριμενη μερα και απο τα δυο παιδια που ειχαν την ευθηνη του σερβις και σε καμια περιπτωση δεν παρατηρησα καποια δυστροπια σε καποιο τραπεζι για καποια καθυστερηση η καποια δυσλειτουργια.
Γενικα ολα δουλευαν σαν καλοκουρδισμενο ρολοι και αν αυτο συμβαινει μια τετοια μερα θεωρω οτι τις πιο χαλαρες μερες δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Ας παμε τωρα στο φαγητο που τρωεςι κανεις σε αυτο το ανηλιαγο υπογειο που λεγεται κουτουκι παλια ιστορια

ΜΟΝΟ ΕΔΕΣΜΑΤΑ
και το εννοω πραγματικα οτι δεν υπηρξε τιποτα το οποιο να ειναι ο μεσος ορος.

Αναλυτικα

Μια τυροκαυτερη με υφη απιστευτη και πικαντικη τοσο οσο να μην ενοχλει και να μην ειναι αδιαφορη τυροσαλατα

Ενα λουκανικο ( ολα αυτα που γραφω βεβαια σε ποσοτητες παραπανω απο ενα ) που ηταν οτι πιο ωραιο σε κρεας τετοιου ειδους εχω δοκιμασει με μαγαζι. Σαφως η επιτομη του χωριατικου λουκανικου ψημενο τελεια και ποσοτητα ευμεγεθης.

Πατατες τηγανητες οπως αρμοζει σε ενα κουτουκι κομενες φρεσκιες και οχι προτηγανισμενες τραγανες αψογες

Μοσχαρι στο πηλινο με τυρια που σαφως ξεφευγε απο καθε τι συνηθισμενο και εδινε την τελεια νοτα στο ηδη αψογο μενου του τραπεζιου. Τα τυρια λιωμενα μεσα στο πηλινο να τυλιγουν αψογα το τελεια μαγειρεμενο μοσχαρι και ολα αυτα να παραμενουν ζεστα για πολυ ωρα μεσα στο πηλινο.

Γαρδουμπακια. Μεζες στον οποιο δεν ειμαι συνηθισμενος και δεν ειμαι και φαν. Προτιμαω παντα το κοκορετσι που ειναι ψητο και οχι τα αντερα σε βρασμενη μορφη. Αυτα ομως τα λιανισα. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ. Πολυ καλα μαγειρεμενα και με γευση που να μην βγαζει καμια ασχημη μυρωδια οπως τα συνηθη γαρδουμπακια σε αλλα μαγαζια

Δυο σαλατες πολυ καλες απλα κομενες φρεσκιες η μια, και αψογη συνταγη η αλλη Η μια που ειναι αξιοσημειωτη ειναι η ονομασια του μαγαζιου " παλια ιστορια " και η αλλη νομιζω ηταν πολιτικη πολυ γευστικη και πολυ πικαντικη που ειναι για συγκεκριμενα γουστα σαν το δικο μου. Αλλα το να σχολιαζεις σαλατες οταν εχεις την πανδαισια γευσεων στα υπολοιπα ειναι υπερβολη.

Και φτανω στο τελος.... ενα τελος που το αφησα επιτηδες για να το εξυμνησω.
Προς το τελος και εκει που εχουμε ολοι φαει και πιει αρκετα ερχοντε δυο καραμελες λαδοκολας. Γκιούλμπασι. Εδω παμε παλι στο επιπεδο του EURO 2004 Απλα δεν σχολιαζω αλλο οπως φωναζε και ο εκφωνητης. Απλα υπεροχο.... απλα ανεπαναληπτο.... Απλα γευστικοτατο. Ολοι κανανε τραγικη προσπαθεια να φανε παρα το τραγικα γεματο στομαχι αλλα αυτον τον μεζε απλα δεν τον αφηνεις. Διακινδυνευεις ακομα και το εμφραγμα προκειμενου να φας μια ακομα μπουκια. Για αυτο το πιατο η ομαδα του ask4food δεν εχει επινοησει ακομα βαθμολογια.

Το ποσα πληρωσαμε ειναι επουσιωδες γιατι λογω της ημερας αλλα και λογω της ποσοτητας του αλκοολ που καταναλωθηκε δεν ειναι απολυτα ευκρινες.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το μαγαζι θα ξαναδεχτει επισκεψη μου παρα το μακρυνο της αποστασης

27 Δεκ 2017

Ως ιθαγενης της περιοχης νομιζω οτι εχω γραψει κι εχω ξαναγραψει για σχεδον ολα τα μαγαζια της περιοχης Πετραλωνα Θησειο Κουκακι κλπ κλπ.
Μου εκανε λοιπον εκπληξη οτι ποτε δεν ειχε τυχει να κατσω στο συγκεκριμενο μαγαζι δεδομενου οτι η πλατεια Μερκουρη που στεγαζεται ειναι χωρος πολυ συχνης επισκεψης λογω των αρκετων μαγαζιων που στεγαζοντε εκει γυρω.

Παρασκευη βραδυ λοιπον και αφορμης δωθησης απο φιλη που ηρθε απο μακρυα ειπαμε να παμε να τσιμπησουμε κατι να πιουμε και κανενα ουζακι και να τα πουμε.
Κανοντας τον γυρο των Πετραλωνων, για να μην απομακρυνθουμε και πολυ γιατι κι αυτη κουρασμενη ηταν και εμεις το αποφασισαμε ξαφνικα, φτασαμε και στην πλατεια Μερκουρη και ειδαμε οτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειχε χωρο να κατσουμε ( σπανιο για Πετραλωνα Παρασκευη βραδυ )

Μπηκαμε λοιπον στο μαγαζι που ομολογουμενως ειναι μικρο και παρειστικο και κατσαμε σε ενα τραπεζι στην βιτρινα. Λιγα τραπεζια λιγος κοσμος ζεστη ατμοσφαιρα. Στο βαθος ( πιο βαθος δηλαδη ) του μαγαζιου ο παγκος και η κουζινα. Σε ενα μικρο τραπεζακι στην ακρη ενα τριο με κιθαρα και μπουζουκι εκανε ακομα πιο ζεστη την ατμοσφαιρα του μαγαζιου.

Με την εισοδο στο μαγαζι κατευθειαν να σε εξυπηρετησουν και τα δυο παιδια που ειναι στο σερβις και σε καμια των περιπτωσεων λογω και του μικρου ογκου του μαγαζιου δεν περιμενεις καθολου για να ερθει ο σερβιτορος και να παρει παραγγελια η να συμπληρωσεις κατι στο μενου.

Η παραγγελια μας

Πατατες τηγανητες πολυ καλες οχι προτηγανισμενες οχι μαυρισμενες αξιολογες

Τυροκαυτερη τοσο καλη που μου εκανε εντυπωση. Σπανια βρισκεις αυτο το πιατο να εχει την σωστη υφη και την σωστη γευση και τοσο καυτερη ωστε να μην ενοχλει τους ευαισθητους αλλα ακι να μην περναει αδιαφορη στους μυημενους.

Κολοκυθοκεφτεδες που χρηζουν επαινων γιατι συνδιαζουν το κολοκυθι το τυρι και το σωστο τηγανισμα. Πολυ καλοι κι αυτοι παρα το ευκολο θεωρητικα του πιατου. Πολλες φορες το ευκολο πιατο χαρακτηριζει καλυτερα την ποιοτητα του μαγαζιου γιατι σου δινει μετρα συγκρισης,

Επομενο πιατο καλαμαρακια τηγανητα. Επισης πολυ καλα τηγανισμενα σε καλο λαδι καμια μυρωδια και πολυ νοστιμα. Τακτα μοιρασμενο πλοκαμι και κυριως καλαμαρι.

Επομενο πιατο μια μεριδα συμιακο γαριδακι που επισης μπορεις να το χαρακτηρισεις αψογο αν και για να πω την αληθεια μου δεν εχω συναντησει ποτε το συγκεκριμενο πιατο να ειναι χειροτερο του αναμενομενου σε κανενα μαγαζι.

Μια μυδια σαγανακι που εδω ηταν ολη η τεχνη της νοστιμης σαλτσας σε ενα πιατο. Σωστο ψησιμο πολυ ωραια σαλτσα σωστη η φετα ολα στο μετρο. Οντως ενα πολυ ωραιο πιατο που θα το ξαναεπερνα.

Επομενο πιατο η φετα φουρνου που σαφως την εφαγα μονος μου γιατι με ενθουσιαζουν τα πικαντικα σε αντιθεση με τις τρεις φιλες μου στο τραπεζι που μολις δοκιμασαν τρεχαν αλλη για νερο και αλλη για ψωμι. Ομολογουμενως η φετα ηταν πικαντικη περαν του δεοντως και αν δεν εισαι μυημενος στα πολυ καυτερα δεν αντεχοτανε. Για μενα ωραιο πιατο.

Και τωρα φτανουμε στην απορια γιατι αφου πλεκω διθυραμβους στο μαγαζι εχω βαλει 2/4 στην γευση

Πρωτος λογος ειναι για να διαβαζει καποιος την κριτικη και να μην μενει απλα στο πανω πανω που πολλες φορες ειτε αδικει ειτε υπερεκτιμα ενα μαγαζι οποτε να μπορει να βγαζει και μονος του καποιο συμπερασμα απο τα γραφωμενα

Δευτερος λογος ειναι οτι οταν βαζεις στο μενου σου ενα ιδιαιτερο πιατο να ξερεις και να το μαγειρευεις σωστα γιατι καποιοι πελατες μπορει να εχουν φαει την επιτομη αυτου του πιατου και να καταλαβουν οτι το γραφομενο στον καταλογο δεν εχει καμια σχεση με το σερβιριζομενο πιατο.

και για να γινω πιο σαφης

Παραγγειλαμε ενα κριθαρωτο με γαριδες.
Οσο μου επιτρεπει η γνωση μου το κριθαρωτο ειναι ενα χιλωμενο γιουβετσακι με πολυ εντονες γευσεις και οχι αυτο που μας σερβιριστηκε που ηταν μια σουπα απο κριθαρακι που με πιρουνι δεν μπορουσες καν να παρεις πιρουνια παρα μονο με κουταλι
Δεν θελω να σχολιασω περεταιρω γιατι παλι θα μου επιστραφει η κριτικη ως προσβλητικη

Δευτερο παρομοιο πιατο ηταν η κλασσικη ρεβυθαδα Σιφνου που και παλι οποιος εχει γνωση ξερει οτι η ρεβυθαδα Σιφνου ειναι μια κατασκευη σε πυλνο που χυλωνει εντελως το ρεβυθι και αφηνει να ξεχυθουν ολα τα αρωματα σε καθε πιρουνια. Εδω μιλαμε για μια ακομα σουπα που δεν ειχε την παραμικρη γευση και τρωγοταν κι αυτη με κουταλι. Πιατο οχι ανταξιο αυτου που φιαχνουν στην Σιφνο σιγουρα

Για ολα αυτα και για κατι καραφακια ουζο πληρωσαμε κατι κοντα στα 85 ευρω ποσο που ειναι μια χαρα για αυτα που πηραμε δεδομενου οτι πηραμε ψαρικα μεν και αρκετα πιατα δε.

Σιγουρα το μαγαζι δεν το λες κακο ( θα μπορουσες να το πεις πολυ καλο μαλιστα ) και σιγουρα θα ξαναπαω δεδομενου οτι τις κλασσικες γευσεις τις μαγειρευει πολυ καλα

01 Δεκ 2017

Καθε φορα που γραφεις μια κριτικη για ενα εστιατοριο υπαρχουν παντα τα αναμικτα συναισθηματα του τι συναντησες τι εφαγες ποια ηταν η συμπεριφορα, και εκτος ελαχιστων περιπτωσεων που ξεκινας οντως κατασταλαγμενος απο απογοητευση η απο ικανοποιηση και βαζεις αβιαστα το 1 η το 4 στην βαθμολογια οι υπολοιπες φορες του 2 και του 3 σε φερνουν σε αναζητηση του τι να γραψεις για να μην αδικησεις και ου το καθε εξης.

Ας παμε λοιπον να δουμε τι συναντησαμε εκεινο το βραδυ της Πεμπτης που καποια παρεα αποφασισε να μας τηλεφωνησει και να μας πει να παμε για ενα ουζακι στον Ακροβατη. Στην ερωτηση " που το ανακαλυψες αυτο " η απαντηση ηρθε αμεσα και μας εβαλε και στο τρυπακι, γιατι για να πω την αληθεια οι καθημερινες μεσοβδομαδες δεν ειναι και οι καλυτερες για ουζο, " ειναι το μαγαζι που γυριστηκε ο μπακαλογατος "

Τετοια ευκαιρια λοιπον δεν την χανεις και κατευθιεαν μεσα στο ουζακι να δω κι εγω επιτελους που γυριστηκε αυτη η θρυλικη ταινια ( ισως η μοναδικη που αναδικνυει τον Χατζηχρηστο σαν ηθοποιο κατα την γνωμη μου ).

Φτανουμε λοιπον στο μεταξουργειο κατα τις 9 βρισκουμε την παρεα και κατευθηνομαστε προς το μαγαζι. Έκπληξη..... καμία σχέση με οτι περίμενα. Το μαγαζί ειναι ενα ψηλοταβανο παλιό οικημα πολυ ομορφο σε εμφανιση με τεραστειο χωρο εσωτερικα, ντυμενο ολο με πετρα με ενα τεραστειο ποστερ του Χατζηχρηστου στον τοιχο, ενα μπαρ -υποδοχη στο βαθος του μαγαζιου και στην αλλη ακρη μια σκαλα που οδηγει στην τουαλετα. Πολυ καθαρο μαγαζι με πολυ καθαρη ατμοσφερα ( τωρα ισως και λογω καθημερινης δεν ειχε τοσο κοσμο οποτε δεν ειχε καπνα ), τα τραπεζακια αραια βαλμενα μεταξυ τους με χωρο για ολες τις παρεες να μιλησουν χωρις να δημιουργειται βαβουρα. Καμια σχεση ομως με αυτο που πηγα να δω εγω. Μετεπειτα πληροφορηθηκα οτι το μαγαζι που γυριστηκε η κλασσικη ταινια ειναι στο υπογειο και το εχουν μετατρεψει σε κουζινα και ( ακουσον ακουσον ) απαγορευεται η προσβαση. Οποτε βαζοντας αλλη μια κατηγορια στο πανελ της κριτικης την κατηγορια μαρκετινγκ θα βαλω ενα μεγαλοπρεπεστατο ΜΗΔΕΝ.

Μαγαζι που το ανοιγεις για να εκμεταλευτεις το ονομα της ταινιας και ολο τον ντορο που εχει γινει γυρω απο αυτην και το ονομαζεις "ΑΚΡΟΒΑΤΗ " και απαγορευεις την εισοδο αντι να ξεναγεις εσυ ο ιδιος τον κοσμο στο κατεξοχην αξιοθεατο του μαγαζιου..... δεν.....

Τελος παντων εδωσα τοπο στην οργη και αποφασισα να δω με πιο ευγενικο ματι το μαγαζι δεδομενου οτι η παρεα που μας καλεσε ειχε σχεσεις με τα παιδια που δουλευαν λογω μαλλον των συχνων επισκεψεων.

Απο εξυπηρετηση δεν μπορω να πω πολλα γιατι οταν το μαγαζι ειναι γνωστου απο γνωστο με γνωστο ολο και καποια καλυτερη τυχη σε περιμενει. Οντως δεν καθυστερησαν ιδιαιτερα οι μεζεδες και καθε φορα που σηκωναμε χερι ερχοταν το παλικαρι να μας παρει παραγγελια. Μεχρι εκει καλα γιατι σε γενικες γραμμες ειδα και δυσαρεστημενο κοσμο να περιμενει ωρα.

Ας παμε λοιπον στο μεζε που θα μας σερβιρε ο Ζηκος που ελπιζαμε ολοι ( εμεις οι πρωταρηδες εννοω ) να μην ηταν οι ληγμενες κονσερβες που ελεγε ο Ζηκος ουτε οι φακες που κουβαλαγαν τα μυρμηγκια και να μην φτυνανε μεσα στο χυμα ουζο για να καθαρισουν τα ποτηρια

Η παραγγελια μας ηταν

Μια τυροκαυτερη αγαπημενο πιατο ever η οποια αν και ηταν πολυ καλη σε υφη ( θα μπορουσε να ειναι και ιδιοκατασκευη )αλλα απο θεμα εντασης ηταν η κλασσικη τυροσαλατα και οι κοκκινιλες που ειχε μαλλον ηταν πιπεριες Φλωρινης και οχι κατι καυτερο. Δεν ελεγε και πολλα παντως

Δευτερο πιατο μια φετα ψητη με κρουστα και σουσαμι και συνοδευμενη με μια μαρμελαδα ντοματα. Αποφευγμα..... αν δεν ξερεις να κανεις κατι μην το κανεις επειδη το κυκλοφορανε κι αλλοι σε μαγαζια. Η μαρμελαδα ντοματα δεν καταλαβα ποτε τι ρολο επαιζε και που την βρηκαν. Πρεπει να κοπιασανε να ανακαλυψουν τοσο ανοστο και αγευστο ρευστο πραγμα. Με στεναχωρησε ιδιαιτερα γιατι αγαπαω φετα με διαφορες μαρμελαδες ( αγαπημενη το συκο ) και αυτο το πιατο με απογοητευσε.

Τριτο πιατο ενα απακι σερβιρισμενο με κατι σαν σως στην μεση και περιχυμενο με μπαλσαμικο ξυδι. Ενταξει κακο δεν το λες αλλα οχι και κατι ιδιαιτερο. Λογω εντοπιοτητας (Κρητη ) το απακι το εχω συνηθισει κομμενο πιο χοντρα κοματια ενω αυτο ηταν κατι σε καρπατσιο απακιου. Τελος παντων για να μην το αδικησουμε γευστικα ηταν ωραιο. ( Αν και αυτο δεν το μαγειρευεις για να το κρινεις αλλα το περνεις ετοιμο )

Επομενο πιατο κεφτεδακια. Αυτα μπορεις να τα πεις καλα χωρις ομως να περνανε στην σφαιρα του εδεσματος. Απλα καλα, καλοτηγανησμενα χωρις πολλα πολλα καρικευματα αρκετα μεγαλα για να ειναι μαλακα χωρις να διαλυοντε με το πιρουνι. Σαφως βεβαια εχω φαει πολυ καλυτερα.

Επομενο παστουρμαδοπιτακια. Κι αυτο αγαπημενο πιατο που εδω με απογοητευσε. Βασικα μιλαμε για καποιες φλογερες με παστουρμα που ενω στην πρωτη μπουκια νομιζεις οτι βρηκες το πολυ καλο πιατο στην πορεια σε απογοητευει. Πολυ φυλλο λιγος παστουρμας και πολυ κακο τηγανισμα σε πολυ κακο λαδι.

Και παμε στο τελευταιο πιατο για το οποιο μπορω να γραφω κανενα τριωρο..... και αυτο που θα γραψω ειναι ενα μεγαλο ΚΡΙΜΑ.
Το πιατο λεγοτανε χοιρινο ψημενο σε ζυμη με σως.

Καποιος ειχε σκεφτει να πλακωσει την ζυμη ( η οποια ειρήσθω εν παρόδω δεν κοβοτανε με τιποτα για να φτασεις στο κρεας ) με διαφορα περιεργα μπαχαρικα και ολη γευση πηγαινε.... μην πω που γιατι θα με κοψει η λογοκρισια. Κριμα.... το κρεας πολυ καλα ψημενο και η σαλτσα αποκαλυψη γευσης οταν καταφερνες ( μην φανταστειτε μια μικρη μπουκια καταφερα να απομονωσω ) να δοκιμασεις. Κατα τα αλλα μια ασχημη γευση οταν επερνες μαζι και ζυμη το οποιο εμενα προσωπικα μου εβγαζε γευση σαπουναδα. Κοντεψα να εχω θεματα εξαγωγης με την γευση λουλακι στο στομα μου. Καποιος οπως ειπα καταφερε να καταστρεψει ενα κατα τα αλλα ( υποπτευομαι ) υπεροχο πιατο.

Σαν κερασμα στο τελος μας εφεραν ενα γλυκο που απλα ξεχασαν να φερουν το αλυσοπριονο που το κοβεις. Πρεπει να το ονομαζε κορμο αυτο.

Το χυμα ουζο μπορεις να το πεις καλο δεδομενου οτι την επομενη δεν υπηρχε θεμα πονοκεφαλου.

Για ολα αυτα τα απαυγασματα που φαγαμε και ηπιαμε πληρωσαμε το ποσο των 60 περιπου ευρω ποσο που θεωρω πολυ αξιοπορεπες και οικονομικο για την ποσοτητα και τσαμπα αν και η ποιοτητα ηταν αποδεκτη.

Δεν θελω να προκαταλαβω κανενα για το γενικο πλαισιο του μαγαζιου και παντα δινω και το ελαφρυντικο της κακιας μερας. Εγω απλα δεν το εχω στην λιστα των μαγαζιων που θα ηθελα να ξαναπαω.

23 Σεπ 2017

Φτασαμε λοιπον και στα φουρνομαγειρεματα
Θα αρχισω την οποια κριτικη αναλυωντας πρωτα τον λογο που με εφερε στο εν λογω μαγαζι.
Οντας μελος του site αρκετο καιρο εβλεπα απο καιρου εις καιρον ολα τα εξεχοντα μελη της κοινοτητας ( εξεχοντα με βαση τους σκουφους που κουβαλανε.... κατι σαν τα αστερια michelin ) να εχουν περασει απο το εν λογω μαγαζι. Και καθε φορα η ιδια ιστορια.... τεσσαρια τεσσαρια τεσσαρια. Ως γνησιος Ελλην λοιπον κι εγω εβγαλα το ευκολακι συμπερασμα. Ε ρε τι τους εχει χωσει ο τυπος.... ποσους εχει ταισει τσαμπα απο εδω μεσα..... ποιος ξερει ποιανου διαχειριστη ξαδερφος η αδερφος ειναι.... και ολες οι υπολοιπες συνομωσιολογικες σκεψεις τυπου Λιακοπουλος ( Νεφελιμ και τετοια )

Ηταν τοσο απροκαλυπτα τα θετικα σχολια που αν εχεις εντρυφησει μεσα στην ελληνικη πραγματικοτητα εισαι αμεσα πεπεισμενος οτι καποια παγαποντια κρυβεται απο πισω.

Εκμεταλευομενος λοιπον κι εγω μια προσφορα που επεσε στα ματια μου απο καποιο site σκεφτηκα να η ευκαιρια να τους ξεσκεπασω.
Να παω κι εγω επιτελους, παρα την αρκετα μεγαλη αποσταση που με χωριζει σαν περιοχη απο το μαγαζι, και να το φλομωσω το μαγαζι στον ασσο μη αναφεροντας σε κανενα οτι γραφω στο site κλπ κλπ.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι περι την ενατη βραδυνη μια ομορφης σε θερμοκρασια και υγρασια Παρασκευης. Το μαγαζι ως εκπληξη αδειο σχετικα μολονοτι εγω περιμενα να βριθει κοσμου και η ουρα να σχηματιζει χιλιομετρα. Σε αυτο συνετεινε οτι το συγκεκριμενο μαγαζι εχει παρα πολλες κριτικες μελων κατι που σημαινει οτι για να εχουν περασει τοσοι και τοσοι απο εκει ειναι κατι σαν σημειο αναφορας για την περιοχη αλλα και για την ποιοτητα φαγητου.

Μας καλοσορισε μια ευγενεστατη κοπελα κι ενας κυριος στην εισοδο και σαφως μας ειπαν να κατσουμε σε οποιο τραπεζι θελαμε.

Για το μαγαζι......

Για τα δικα μου γουστα εκπληκτικο. Πρωτη παρατηρηση οτι ηταν πεντακαθαρο. Δευτερον.... ειχαν πετυχει οι ανθρωποι με την διακοσμηση τους με τον στολισμο των τοιχων και με την ξυλινη καβα στο ενα ακρο του μαγαζιου να δημιουργησουν εκ του μη οντως μια παρειστικη ατμοσφερα και να φιαξουν κατι σαν κουτουκι μεσα στο τιποτα στο τσιμεντο της Ηλιουπολης και στο πουθενα που βρισκεται το μαγαζι. Πολυ παρειστικη και η αυλιτσα στην οποια κατσαμε παροτι ειναι διπλα στον κεντρικο δρομο που παρ ολα αυτα ομως δεν βριθει κινησης. Το δε εκπληκτικοτερο κοματι του μαγαζιου ειναι το παταρι στο οποιο ειναι και η κουζινα περιστοιχισμενο απο φουρνους ( ενεκα και το ονομα.... ολα στον φουρνο ) και ανοιχτο σε ολα τα ματια την ωρα που ο μαγειρας δημιουργει τα καλιτεχνηματα του. Ακομα ακομα και οι τουαλετες του μαγαζιου συμπληρωνουν την εικονα ενος πολυ προσεγμενου και καθαρου μαγαζιου που το μερακι των ιδιοκτητων περισευει σε καθε πινελια.

Θεμα εξυπηρετηση

Μολις μπηκαμε μεσα η υποδοχη πολυ ευγενικη και οχι τοσο ωστε να γινετα ενοχλητικη. Τα κουβερ στηθηκαν αμεσα και το ψωμι με το ντιπ καλωσορισματος ηρθαν επισης αμεσα με την διακριτικη διευκρινηση περι τινος προκειται. Η πολυ διακριτικη παρουσια προσωπικου σε καθε φαση που ενδιαφερεται καθε στιγμη αν το φαγητο ειναι καλο το ψησιμο το γουστο το οτιδηποτε. Δεν νομιζω οτι καποιος ζηταει παραπανω πραγματα απο ενα μαγαζι. Και οταν λεω μαγαζι πιανω την γκαμα του ταβερνειου μεχρι του τρια αστερια michelin.

Οποτε αφου επεσα κι εγω στην απεχθη παγιδα των προγραψαντων να εκθιαζω κι εγω τα παντα σε ενα μαγαζι ( πιστεψτε με δεν με κερασαν τιποτα ) ηρθε η ωρα να δουμε και τι ειναι αυτο που ολοι αξιολογουν με τον μεγιστο βαθμο.

Πρωτα απο ολα θα επενεσω το εκληκτικο ψωμι που μας σερβιραν που εκτος απο ολοφρεσκο ηταν με προζυμι μαλλον και πεντανοστιμο. Οποτε το μαγαζι εξ αρχης δεν συστηνεται σε ανθρωπους που παλευουν να κανουν μια καποια διαιτα.

Πρωτο πιατο που δοκιμασαμε μια μεριδα ψητα χαχανικα που μαλλον θα μπορει να το θεωρησει καποιος ως επιτομη του πιατου οχι μονο για το αψογο ψησιμο του θεματος αλλα ακι για την ακριβη ποσοτητα σως μπαλσαμικου που δεν σε αφηνει να εγκαταληψεις ουτε καν το τελευταιο κολοκυθακι της ντροπης. Αψογο πιατο πεντανοστιμο

Δευτερο πιατο μια σαλατα new age..... ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕΦ...... ο οποιος καταφερε να δωσει γευση εδεσματος στο πιο ανουσιο χορταρικο σαλατας οπως ειναι το λαχανο. Η σως βερυκοκου που περιελουζε την σαλατα εκπληκτικη δινοντας ακριβως την γλυκυτητα που λειπει απο το τοσο ανουσιο λαχανο. Σαφως θεωρω οτι η σως ειχε και το αναλογο μπαλσαμικο και οτι αλλο που συμπληρωνε την απιθανη γευση.

Τριτο πιατο σαγανακι με κρουστα δημητριακων και μαρμελαδα καροτο. Yesssssssssss!!!!!!!!!!
Nομιζω οτι αυτο τα λεει ολα. Αν κι εχω συνηθισει οτι το σαγανακι ειναι παντα τηγανητο δεν μπορουσα να φανταστω ποσο νοστιμο μπορει να γινει στον φουρνο. Οσο για την μαρμελαδα δεν θα εκθειασω διοτι οτι μαρμαλαδα με γουστο βαλεις διπλα σε ενα νοστιμο σαγανακι θα το απογειωσει. ( Το με γουστο κολαει στο οτι δεν θα βαλεις μαρμελαδα νερατζι )

Επομενο πιατο λοιπον, που για διαιτουντες σταματημο δεν ειχαμε, ηταν το εκπληκτικο κοτοπουλο με πενες. Η σαλτσα ιδεωδης, η γευση απαυγασμα, η αισθηση στον ουρανισκο εκπληκτικη. Ειλικρινα απο τα πλεον νοστιμα πιατα που εχω φαει που εχουν σαν βαση το κοτοπουλο. Τοσο ομορφα ψημενο το πουλερικο που σαν υφη στο στομα ηταν τοσο μαλακο που μονο κοτοπουλο δεν θυμιζε. Θα το προτεινα για οποιο γουστο.

Τελευταιο πιατο που ειπαμε να γευτουμε ηταν το ψαρονεφρι με μια εκπληκτικη σως ( δεν θυμαμαι ακριβως πως την περιεγραφαν ) που το σερβιρανε με ρυζι. Το ρυζι εμενα δεν μου αρεσε αλλα κι αυτο ειναι επειδη εμενα δεν μου αρεσε. Σαν ρυζι ηταν οτι επρεπε. Το δε ψαρονεφρι ηταν ακριβως το τοσο οσο λεω εγω. Ψημενο ακριβως στο κλικ που χρειαζεται μετα το αιμα και πριν το ξεραμα και το καψιμο. Μιλαμε για τεχνη. Γευση επισης απιαστη. Ειλικρινα ο μαγειρας ( και δεν τον ονομαζω σεφ γιατι η λεξη μαγειρας ειναι τιμητικη ) ειναι πολυ μερακλης με αυτο που κανει. Αυτες οι γευσεις διαδικαστικα δεν βγαινουν με τιποτα.

Το μαγαζι σερβιρει πολυ καλο κρασι χυμα διαφορων ποικιλιων και αριστης ποιοτητας. Εμεις δοκιμασαμε το αγιοργητικο που ειναι πολυ ευκολο στην ποση και δεν αλλιωνει τις γευσεις που σερβιροντε.

Για το ολο πληρωσαμε εικοσιτεσσερα η αξια του κουπονιου και αλλα εικοσιεξι στο μαγαζι το ολον πενηντα ευρω. Σε οποια αλλη περιπτωση μπορει να ελεγα οτι το γευμα ηταν λιγο τσιμπημενο. Εδω δεν θα βγαλω κουβεντα. Αξιο μεχρι ενος οτι φαγαμε και οτι πληρωσαμε.

Δεν θα πω αν προτεινω η δεν προτεινω εγω το συγκεκριμενο μαγαζι απλα θα πω οτι το μαγαζι αυτο σιγουρα θα αποτελεσει το στεκι μου οταν καποια στιγμη θα εχω διαθεση να βγω απο το κλεινων αστυ της περιοχης μου και θα θελησω ενα πολυ καλο γευμα μονος η με παρεα.

05 Σεπ 2017

Παρασκευη βραδακι και επεσε τηλεφωνο απο ενα φιλικο ζευγαρι οτι το βραδυ θα πηγαιναν στο εν λογω μαγαζι και αν θελαμε να ακολουθησουμε για τσιπουροουζομεζεδακι.

Η αληθεια ειναι οτι εγω την Νεα Ιωνια την ξερω μονο ονομαστικα και δεν εχω καμια σχεση με την περιοχη. Ετσι λοιπον χρησημοποιοντας το gps καταφερα μετα απο αρκετη ωρα να φτασω στο μαγαζι.

Σαν μαγαζι δεν το λες κατι το ιδιαιτερο δεδομενου οτι βρισκεται κατω απο την γεφυρα που περναει ο ηλεκτρικος της νεας Ιωνιας. Πανω στον δρομο με αρκετο χωρο για παρκαρισμα ομολογουμενω δεδομενου οτι η περιοχη ειναι σχετικα χωρις κινηση και μαγαζια. Ενας μικρος σχετικα εξωτερικος χωροις που το χειμωνα κλεινει με τζαμαρια για να μεγαλωνει ο χωρος του μαγαζιου που μεσα ειναι αρκετα μεγαλυτερος. Παντωε το μαγαζι σου βγαζει αισθηση καθαριοτητας και τακτικοτητας.

Με το που φτασαμε στο μαγαζι οι φιλοι ειχαν ηδη φτασει και καθονταν σε ενα μπροστινο τραπεζι οποτε δεν χρειαστηκε να ασχοληθουμε με το θεμα επικοινωνια και υποδοχη. Δεδοιμενου κιολας οτι προφανως οι φιλοι ηταν θαμωνες του μαγαζιου δεν μπορω να εχω πληρη αποψη πως θα ειναι η σεμπεριφορα του μαγαζιου σε εναν πελατη που θα ερχεται για πρωτη φορα. Παντως βλεποντας πως συμπεριφερονταν στον γυρο κοσμο προφανως συμπερενω οτι οι ανθρωποι του μαγαζιου ειναι ευγενεστατοι και εξυπηρετικοτατοι.

Ας παμε να δουμε τωρα τι αποκομισαμε απο τα φαγητα που παραγγελθηκαν στον εν λογω μαγαζι.

Αμεσα κατευθασε το λευκο ζυμωτο ψωμι με ενα εκπληκτικο ντιπ απο παστα ελιας.

Πρωτο πιατο κλασσικες πατατες τηγανητες κομμενες σε κυβακια με την φλουδα τους με τυρι ( μονο κλασσικες δεν τις λες τελικα ) ομολογουμενως πολυ καλες και αφηναν αριστη πρωτη εντυπωση

Δευτερο ιδιαιτερα αξιολογο πιατο μια Μιλφέιγ μανιταριών πλευρώτους με ψητό μανούριι και βινεγκρέτ μελιού που ηταν απο τα καλυτερα πιατα του μαγαζιου αν και στο συγκεκριμενο μαγαζι ειναι υπερβολη να κρινεις καποιο πιατο καλτερο απο το αλλο

Επομενο πιατο ηταν ενα Ριζότο με τρούφα μανιταριών που θα μπορουσες να το πεις επιτομη του ριζοτο. Τελειο βρασιμο τελεια γευση δεν εχεις να πεις και πολλα.
Αριστη επιλογη.

Επομενο πιατο ηταν ενα Σκιουφιχτα με απακι, παρμεζανα σε λευκη σαλτσα το οποιο ηταν το πιατο που τιμησα δεοντως. Υπεροχη γευση με τα μακαρονια να εχουν κανει μια υπεροχη μιξη με την σαλτσα και να μην χορταινεις να τρως. Απλα εκπληκτικο και αυτο.

Επομενο πιατο... μαλλον σεσουλα με Τηγανιτα κολοκυθομπαστουνακια, παναρισμενα και τηγανησμενα αριστα να αφηνουν την τελεια γευση μαζι με το ντιπ γιαουρτιου που τα συνοδευε. Ιδιαιτερα καλο πιατο οσο απλο και αν φαινεται.

Επομενο απλα εκπληκτικο πιατο ηταν μια φετα παναρισμενη με μια μαρμελαδα καρπουζιου που οντως ειναι οτι καλυτερο εχω φαει στο επιπεδο του συγκεκριμενου πιατου. Η μαρμελαδα χειροποιητη πηγαινε με την φετα εκπληκτικα η οποια ηταν τοσο καλα παναρισμενη και ψημενη που καθε μπουκια σου αφηνε την ιδια εξαισια γευση. Αυτο το πιατο θα μπορουσε να σταθει σε οποιιοδηποτε περιοπτο εστιατοριο.

Επομενο πιατο ηταν μαριναρισμενα μπριζολακια με καπνιστη παπρικα. Οτι και να πεις θ ειναι λιγο για την τεχνη αυτου του πιατου. Θεωρω οτι σε καθε μποουκια αισθανοσουν οτι απολαμβανεις γευσεις μια πολυ προσεγμενης γκουρμμε κουζινας. Τελεις γευσεις τελεια ψησιματα τελειες σαλτσες που ντυναν ολα τα πιατα αλλα ειδικα στα μπριζολακια νομιζω οτι ηταν η κορυφη. Απλα ενα μπραβο.

Ξεχασα να συμπεριλαβω στην παραγγελια μας τις δυο σαλατες που πηραμε που η μια ηταν με κοτοπουλο και γραβιερα και η αλλη με σπανακι ροκα και καπνιστη πανσετα. Και οι δυο ρεσιταλ dressing. Ειλικρινα εγω που δεν ειμαι καθολου μα καθολου της σαλατας ( ποτε σχεδον δεν παραγγελνω εκτος απο πατζαρια η βραστα λαχανικα ) εμεινα εκπληκτος απο το ποσο ωραια γευση σου αφηνε η καθε πιρουνια. Ευγε λοιπον ακομα και για τις σαλατες.

Στο τελος το μαγαζι μας κερασε γλυκακι κατι σε παστακια νομιζω κατι που φαινοταν πολυ φρεσκο και γευστικο αλλα που εγω δεν δοικιμασα γιατι δεν υπηγρχε χωρος διαθεσιμος για τετοιες πολυτελειες.

θεωρησα εντελως ανουσιο σε ολη την κριτικη να ασχοληθω να αξιολογω καθε πιατο και να το βαθμολογω και ο λογος ειναι εμφανης νοιμιζω. Οι γευσεις εχουν αγγιξει την τελειοτητα σε ολα τα πιατα.

Τελειωνοντας θα ηθελα να εξαρω την ευγενεια την αμεσοτητα και την καλη διαθεση του προσωπικου.

Δεν θα γραψω τιποτα για το κοστος που θα φανει μεγαλο αν το γραψω ως απλο ποσο αλλα δεν εχει καμια σημασια και καμια αξιοπιστια διοτι σε ενα τραπεζι που καθε πεντε λεπτα φερνει ο σερβιτορος μπυρρες, ουζα και τσιπουρα δεν μπορεις να βγαλεις αντικειμενικο κοστος ανα ατομο χωρις τα ποτα. Αν σκεφτεις κιολας οτι το καθε πιατο δεσποζε στο τραπεζι σε δυο και τρεις εκδοσεις ειναι λιγο αδυνατον να υπολογισω αν το μαγαζι ειναι οικονομικο η οχι.

Παντως το οικονομικο του θεματος στο συγκεκριμενο μαγαζι με αφησε παγερα αδιαφορο γιατι φαγαμε τοσο καλα που σπανια εχω σηκωθει απο τραπεζι τοσο μα τοσο γεματος πο ωραιες γευσεις. Μονο μπραβο θα πω στο μαγαζι.

Σιγουρα το μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα αν και δεν το εχει αναγκη θεωρω και εγω οχι μονο θα ξαναπαω αλλα θα γινω και θαμωνας παρα την μεγαλη αποσταση που θεωρητικα μας χωριζζει.

02 Σεπ 2017

Κυριακη μεσημερακι και μετα απο καφεδακι στην εξωτικη Παχη Μεγαρων ειπαμε να παμε να τσιμπησουμε κατι ετσι για το ουζακι και την μπύρα

Πρωτη επιλογη το Χαιδαρι δεδομενου οτι ηταν η κοντινοτερη περιοχη για φαγητο μεσα στην Αθηνα οποτε θα μπορουσαμε να πιουμε κι ενα ποτηρακι παραπανω αφου δεν θα ειχαμε πολυ οδηγηση στην συνεχεια. Σαν βερος Χαιδαριωτης ενας απο την παρεα επελεξε να μας παει αυτος σε μαγαζι μιας και ηξερε τα κατατοπια.

Ετσι κατα τις τρεις βρεθηκαμε στον κεντρικο δρομο του Χαιδαριου με τρεις επιλογες μαγαζιων αλλα με την επικρατεστερη κατα την γνωμη των γνωστων ιθαγενων φιλων να κλεινει προς το " πες το κι εγινε. " λογω ποιοτητα φαγητου.

Μπηκαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις τρεις και δεν κατσαμε εξω γιατι η ζεστη ηταν αφορητη και ακομα και στην σκια η αντηλια ηταν πολυ ενοχλητικη.

Μεσα το μαγαζι ηταν οπως φανηκε στην αρχη ενα κλασσικο μαγαζι με τον εσωτερικο χειμερινο του χωρο και τον εξωτερικο χωρο που το καλοκαιρι ανοιγει για να κανει αυλη και το χειμωνα κλεινει για να μεγαλωσει το μαγαζι. Και γιατι λοιπον αδερφε βαζεις τεσσερα σε ενα τοσο απλο μαγαζι ? Αυτη ειναι η πρωτη εικονα..... μεσα το μαγαζι ( που ειχα την τυχη να μπω για να παω μεχρι την τουαλετα ) ειναι ενας πολυ ομορφος χωρος διακοσμημενος με διαφορα στοιχεια οπως παλια τραπεζια καβες κρασιων κλπ κλπ. Πολυ ομορφος και αξιολογος χωρος ομολογουμενως.

Η υποδοχη του μαγαζιου καλη αμεση και αδιαφορη. Δεν ειχε και τον τραγικο κοσμο το μαγαζι εκεινη την ωρα για να κρινω την αμεσοτητα αλλα γενικα δεν υπηρχε ο ζεστος σερβιτορος και γενικα επικρατουσε μια νωχελικοτητα σε ολο το προσωπικο του μαγαζιου. Το στρωσιμο του τραπεζιου δεν αργησε σαφως και η παραγγελια ηρθε σχετικα γρηγορα. Αλλα γενικα δεν σου αφηνε καποια ζεστασια η ολη εξυπηρετηση.

Ας παμε τωρα στο πολυδιαφημισμενο φαγητο του εν λογω εστιατοριου.

Πρωτο πιατο που πηραμε ετσι για το ουζακι ηταν η κλασσικη τυροκαυτερη που οσο κι αν γινομαι κουραστικος και να επαναλαμβανομαι μονο τυροκαυτερη δεν την λες. Μια καλα φιασιδομενη τυροσαλατα που δεν ειχε τιποτα πικαντικο ουτε καν για τους τυπους. Σαφως θα βαλω 2 αντι για ενα για να επαινεσω το ψημενο ψωμι που φαγωθηκε μαζι με την τυροκαυτερη.

Δευτερο πιατο οι πατατες τηγανητες. Τηγανισμα αδιαφορο με πολυ ανεπαισθητη την διαφορα του φρεσκου απο το προτηγανησμενο και σαφως μια μεριδα για σπουργιτια. Αν τις μετραγα πρεπει να ηρθαν περι τις 14 πατατες δηλαδη ουτε καν 3 στον καθενα γιατι ημασταν πεντε ατομα. Για πατατες τηγανητες αχαρακτηριστη ποσοτητα.

Τριτο πιατο μια στριφτοπιτα που ηταν η κλασσικη σκοπελιτικη τυροπιτα που θα μπορουσες να την πεις νοστιμη και καλοτηγανισμενη. Το τυρι ωραια λιωμενο και γενικα ενα αξιολογο πιατο

Επομενο πιατο μια μεριδα κολοκυθακια τσιψ ( οπως τα ελεγε στον καταλογο ) Προφανως ο καταρτιζων τον καταλογο δεν εχει φαει ποτε στην ζωη του τσιψ. Μια μεριδα βραστα κολοκυθακια ηρθαν που δεν ειχαν καμια σχεση με τηγανι με τραγανο και με νοστιμο κολοκυθι. Τραγικα.....

Επομενο πιατο μια μεριδα γεμιστα μανιταρια που θα τα ελεγες και καλα αν ειχαν φροντισει ισως το μανιταρι που ηταν η βαση να ηταν λιγο πιο λεπτο και να μην υπερτερουσε μακραν της γεμισης στην γευση. Κατα τα αλλα κακο πιατο δεν το ελεγες

Μαζι με αυτα πηραμε και μια ποικιλια κρεατικων Σερβιρισμενη με λιγες παταες τηγανητες και μια πιτα ( Μια μονο πιτα) που σαφως ηταν καλοψημενα και ποιοτικα κρεατα. Το μπιφτεκι οπως πρεπει χωρις να το εχουν λιωσει, το λουκανικο γευστικοτατο και οι πανσετουλες οι χοιρινες πολυ αξιολογες. Δεν θα σχολιασω την ποσοτητα γιατι δεν ακουσα αν οι φιλοι μου παραγγειλαν μεριδα για δυο η για τεσσερα ατομα. Αν ηταν για δυο ηταν οκ αν ηταν για τεσσερα ηταν φοβερα ελλειπης. Παντως γευστικα ψητα.

Στο τελος για γλυκο το μαγαζι μας κερασε απο ενα παγωτινι χωνακι. Να ειναι καλα οι ανθρωποι.

Για ολα αυτα μαζι με δυο η τρεις μπυρες και ενα ουζο πληρωσαμε το ποσο των 80 € ( περιπου στα 65 χωρις ποτα ) Αν υποθεσω οτι εγω αυτα συνηθως τα χρειαζομαι για δυο ατομα για να χορτασω ( σαφως και δεν φυγαμε σκασμενοι απο εκει ) θα το θεωρησω τσιμπημενο γευμα.

Ενταξει ειναι ενα μαγαζι πανω στην περατζαδα του Χαιδαριου αλλα απο θεμα φαγητου δεν νομιζω, χωρις να λεω οτι ηταν κατι το απαισιο, οτι εχει κατι διαφορετικο να προσφερει. Δεν νοιμιζω να το προτεινα σε καποιον που θα με ρωτουσε σε σχεση με αλλα μαγαζια της περιοχης που εχω δοκιμασει.

25 Αυγ 2017

Και εδω πλεον φτανουμε στο απο που να αρχισω και που να τελειωσω....
Γνωρισα την παλια φαβα η σκετο φαβα οπως την λενε οι φιλοι και οι γνωστοι πολλα χρονια πριν οταν ενας φιλος ειχε μαγαζι καφε εκει κοντα και στα διαλλειματα του μεσημεριου οταν θελαμε να παμε να φαμε κατι πηγαιναμε στην Κα Ντινα να φαμε ενα καλο πιατο μαγειρευτο φαγητο.

Η αληθεια ειναι οτι εκεινα τα χρονια το μαγαζι ηταν ενα απεριποιητο παλιο μαγαζακι με μια αυλη που δεν εδινε καμια εικονα μαγαζιου εστιασης και ο κοσμος που συχναζε ηταν κοσμος της γειτονιας και γνωστοι.
Η δεν κα Ντινα γνωστη σε ολους προσφιλης σε ολους με το αστειο της και παντα με τα υπεροχα μαγειρευτα φαγητα της. Θυμαμαι εκεινο το λεμονατο που εφιαχνε που ομοιο του ουτε η μητερα μας που λεει ο λογος.

Ετσι λοιπον η παλια φαβα εγινε για αρκετο καιρο το στεκι μας και πολλες περιοδους η καθημερινη μας συνηθεια για την μεσημεριανη μας μπυριτσα.

Το μαγαζι του φιλου εκλεισε το παλαιο Φαληρο σβηστηκε απο την καθημερινη μας βολτα οποτε ετσι χαθηκαμε και με την παλαια φαβα

Ετσι λοιπον, ερχομενοι στο σημερα, Παρασκευη βραδακι ειπαμε να παμε να φαμε καπου και ξεκινησαμε να βρουμε κατι διαφορετικο απο τα καθημερινα.
Στην διαδρομη και ενω ψαχναμε ιδεες καπου μεταξυ λεωφορου Συγγρου και Αμφιθεας μου ηρθε αναλαμπη και θυμηθηκα το παλιο γνωριμο μαγαζι που ειχα φαει τοσο καλα τοσες φορες.

Ξεκινησαμε λοιπον να το ψαχνουμε, γιατι στο σημειο που ειναι το λες και δυσβατο και μετα απο τοσα χρονια δεν το λες και ευκολο να το βρεις και μετα απο καποια ωρα καταφεραμε μετα απο σημαδια να βρουμε το μαγαζι.

Το μαγαζι σαφως ανακαινισμενο πλεον με μια πολυ ωραια εισοδο μια πολυ τακτοιποιημενη αυλη τα τραπεζια ολα στην σειρα και το μεσα μαγαζι επισης μου φανηκε διαφορετικο με τοιχογραφιες παντου και γενικα εβγαζε κατι το καινουριο.
Το μονο σημειο που παρεμενε το ιδιο μετα απο τοσα χρονια ηταν η κα Ντινα που ηταν παρουσα σε ολα τα τραπεζια και καθοτανε σε ενα τραπεζι γνωστων με το γνωστο ταμπεραμεντο της.

Μολις μπηκαμε στο μαγαζι τα τραπεζια με κοσμο λιγοστα και γενικα υπηρχε μια ησυχια που δεν την θυμομουνα τα χρονια που πηγαινα εκει. Τελικα μαλλον ηταν νωρις οταν πηγαμε γιατι αργοτερα το μαγαζι γεμισε σχεδον με κοσμο. Η κοπελα του σερβις μονη της αλλα πολυ ανετη και σχετικα εμπειρη ειναι σε αμεση επαφη με τον κοσμο ( αλλωστε το μαγαζι δεν ειναι και τεραστειο ) και δεν καθυστερει καθολου να εξυπηρετησει.

Ας παμε τωρα μετα την φλυαρια μας και την παραφιλολογια στο δια ταυτα που ειναι το φαγητο που εχει το μαγαζι.

Το ευτηχημα ειναι οτι οσο και αν αλλαξε η εμφανιση του μαγαζιου το φαγητο παρεμεινε το ιδιο

Πρωτο πιατο που δεν θα σχολιασω καν ειναι οι κλασικες πατατες τηγανητες που ακομα κι αυτες ομως ηταν υπεροχες τελεια τηγανησμενες οσο πρεπει τραγανες και χωρις να υπαρχει υποψια μαυρισματος απο δευτερο η τριτο λαδι ( φαντασου και να σχολιαζα )

Δευτερο πιατο που πηραμε ηταν μια πατατοσαλατα που ηταν ακριβως αυτο που επρεπε να ειναι. Πατατουλα βραστη με το λαδακι της την μαγιονεζα της σε λογικα επιπεδα και γενικα μαζι με την δεουσα πρασιναδα πολυ ωραιο πιατο.

Τριτο πιατο μια μεριδα τυροκροκετες.... κι εδω αρχιζει η πανδαισια γευσεων. Ακομα και ετοιματζιδικες να τις περνει ομολογω οτι ειναι απο τις πιο ωραιες που εχω φαει ποτε. Εκπληκτικες να λιωνουν στο στομα.

Η πανδαισια συνεχιζεται με μια μεριδα ντολμαδακια με φυλο απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Με γεμιση ρυζι και κιμα και με γευση απιθανη μεριδα πολυ μεγαλη για δεδομενα μαγειριου. Εμφανως δε σπιτικα και φιαγμενα εκεινη την ωρα και χωρις προσθηκη φουρνου μικροκυματων

Και φτασαμε στο απαυγασμα της βραδυας....... Μελιτζανα φουρνου.... Αυτο ειλικρινα το πιατο δεν εχω λογια να το περιγραψω. Απλα υπεροχο απλα εκπληκτικο. Καθε μπουκια ακομα και σκετης μελιτζανας χωρις τυρι να λιωνει στο στομα. Καμια πικριλα καμια αστοχια γευσης. Αυτο το πιατο με αλλη δομη στησιματος στεκεται ανετα σε οποιο γκουρμε εστιατοριο.

Επομενο πιατο ενα λουκανικο πρασσου πολυ ωραια ψημενο που φαγωθηκε πολυ ευχαριστα

Τελευταιο πιατο μια μεριδα σουτζουκακια συνοδευομενα απο ρυζακι. Τωρα να πω οτι πιο πολλα μπορω να γραψω για το υπεροχο ρυζι που σε συναρτηση με την σαλτσα απο τα σουτζουκακια ηταν ονειρο απο οτι για τα σουτζουκαικι τα ιδια.... δεν θα ειναι υπερβολη πιστεψτε με. Τα σουτζουκαιια καθαρα Σμυρνεικη συνταγη με το υπερβαλλον κιμινο να ξεχωριζει εντονα στην οσφριση ακι την γευση και η σαλτσα τους πηχτη και νοστιμη.

στο τελειωμα μας εφεραν και το παγωτακι μας για κερασμα.

Για ολα αυτα τα υπερβολικα για δυο ατομα που φαγαμε ( δεδομενου οτι οι μεριδες ειναι μαγειριου και οχι εστιατοριου ) μαζι με το καραφακι μας το ουζα μας κοστισαν.......47 € ποσο που σαφως οταν το ακουσα νομιζα οτι εκαναν λαθος. Εχοντας συνηθισει τωρα τελευταια πολυ υποδεεστερα τραπεζια να κοστιζουν 60 με 70 € σαφως εξεπλαγην που υπαρχουν ακομα στις μερες μας μαγαζια που μπορουν να ταισουν κοσμο αξιοπρεπως και φθηνα.

Σαφως θα προτεινα σε καποιον την παλια φαβα για ολους τους λογους που μπορει καποιος να προτεινει ενα μαγαζι φαγητου και για εναν ακομα λογο. Ας βοηθησουμε τα μικρα μαγειρια της γειτονιας να υπαρχουν και να μας ταιζουν χωρις να υποχρεουμεθα να πηγαινουμε στις πολυσυχναστες περιοχες με την πολυβουη πληθωρα των μαγαζιων. Και το λεω για την παλια φαβα χωρις να εχω καμια σχεση με την περιοχη.

25 Αυγ 2017

Η επισκεψη στο μαγαζι της Μαριως ηταν εντελως συμπτωματικη.
Η εξοδος ξεκινησε για να επισκεφτουμε καποια αλλα μαγαζια ( με σειρα προτεραιοτητας ) που λογω των ημερων ( μερες 15Αυγουστου) θεωρησαμε οτι θα βρουμε τραπεζι γιατι τις αλλες μερες που κατεβαινεις Πειραικη ειναι πανχλωμο να βρεις εστω και καρεκλα να κατσεις.

Δυστυχως για εμας ολα τα μαγαζια που ηταν στην λιστα επιλογης ηταν κλειστα λογω των ημερων οποτε για να μην φυγουμε απραγοι και νηστικοι αποφασισαμε να επιλεξουμε ενα απο τα υπολοιπα αν και απο προηγουμενη επισκεψη ειχαμε πικρη πειρα τι μπορει να παθεις στην Πειραικη απο αγνωστο μαγαζι.

Βρηκαμε λοιπον το μαγαζι της Μαριως με αρκετο κοσμο ( κρητηριο για να κατσεις σε καποιο μαγαζι οι πελατες ) και καποια αδεια τραπεζακια στην δευτερη σειρα του εξωτερικου μαγαζιου οποτε καθησαμε να δοκιμασουμε την εν λογω κουζινα.

Σαν μαγαζι τιποτα το ιδιαιτερο να σχολιασεις για να δωσεις σε καποιον να καταλαβει πεντε πραγματα. Οποιος εχει παει Πειραικη ξερει πως ειναι ακριβως η πλειοψηφια αυτων των μαγαζιων. Μπλε ολα ( τραπεζια, καρεκλες, πορτες ) ενας χωρος στο πεζοδρομιο με δυο σειρες τραπεζια η και καποια ανακατεμενα ( Διασημος, Νησι, Βραχια Πειραικης, Καλυβας )και μεσα ενα μαγαζι σσυνηθως αρκετα μεγαλο σε εκταση με καποια αλλα δεκα με δεκαπεντε τραπεζια ( εδω λιγοτερα απο δεκα ) για τους χειμερινους μηνες. Στο μεσα μαγαζι συνηθως εχει και καποιες διακοσμησεις του στυλ ψαροχωρι κλπ κλπ. Εδω μαλλον απουσιαζαν τα πολλα πολλα.

Το προσωπικο της Μαριως μαλλον αγχωμενο το εκοψα λογω του αρκετου κοσμου που μαλλον δεν τον ειχαν συνηθισει αλλα και λογω του νεαρου της ηλικιας. Προφανως ειχε να κανει κατι σε οικογενειακη υποθεση. Παρ ολα ταυτα και ο νεαρος και η κοπελα ηταν πολυ προθυμοι και κανανε τα παντα για να εξυπηρετησουν το ταχυτρερο δυνατον.. Παρα τον αρκετο κοσμο λοιπον η εξυπηρετηση ηταν σε αρκετα υψηλα επιπεδα και στο κουβερ και στο στρωσιμο και σε καθε επαναληπτικη παραγγελια.

Ας παμε τωρα να δουμε αν αξιζε το πειραμα να κατσουμε στα τυφλα σε ενα μαγαζι που δεν γνωριζαμε.

Πρωτα πιατα που πηραμε και δεν θα σχολιασω ηταν μια φετα λαδοριγανη και μια πατατες τηγανητες. Η φετα ειναι στην κριση του καθενος που την θελει αλλος σκηρη αλλος μαλακια και αλλος μετρια πικαντικη και οι πατατες ηταν αξιοπρεπως τηγανησμενες και αρκετα τραγανες.

Δευτερο πιατο μια μεριδα βραστα λαχανικα που αν και ωραια βρασμενα, ισως λιγο πιο πολυ απο το κανονικο, αυτο που θα σχολιαζα ισως δυσμενως ηταν η ποσοτητα της μεριδας. Στα συγκεκριμενα μαγαζια δεν φειδονται ποσοτητων συνηθως ειδικα σε τετοια πιατα. Νομιζω οτι η μεριδα ηταν μικρη και οτι θα μπορουσαν να βαλουν λιγο παραπανω απο ενα κομματι μπροκολο και ενα κομματι κουνουπιδι.

Δευτερο πιατο επιλογης μια κολοκυθακια τηγανητα που εγιναν αναρπαστα λογω ποιοτητας τηγανησματος. Παρολο που δεν ηταν τα στικς που συνηθως ειναι πιο προσφιλη λογω τραγανοτητας και ηταν το κλασσικο κοψιμο ηταν τηγανισμενα απιθανα και τρωγοτανε πολυ ευχαριστα. Οντως εκπληκτικα για ευκολο πιατο.

Επομενο πιατο μια σαρδελλα ψητη που ναι μεν σαν γευση ηταν πολυ καλη αλλα σε καποια μαγαζια την φερνουν φιλεταρισμενη και σε πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα.

Επομενο πιατο μια μεριδα αθερινα που ηταν οντως φανταστικη πολυ καλοτηγανισμενη και αρκετη σε ποσοτητα. Οντωγς ενα πιατο που εφιαξε ολη την εικονα του τραπεζιου.

Τελευταιο πιατο που πηραμε, που ειναι κι ενα πιατο που συνηθως κρινει την ποιοτητα της μαγειρικης ενος μαγαζιου, ηταν ενα σαγανακι γαριδας που ομολογουμενως ηταν πολυ νοστιμο και σαν ψησιμο γαριδων αλλα και σαν σαλτσα. Η σαλτσα αρκετα πηχτη ετσι ωστε να μην κανει σουπα το ολο πιατο και η ντοματα εντονη να δινει πολυ αρωμα στο πιατο. Οντως πιατο που μπορει να ηταν και το πιο ωραιο της βραδυας.

Γενικα σαν βαθμολογια γευσης αμφιταλαντευτηκα αναμεσα στο 2 και το 3 αλλα επειδη δεν εχει 2,5 το site αποφασισα να δωσω τον βαθμο του μαθητη που λενε και να βαλω 3

Για το συνολο του φαγητου και ενα καραφακι ουζο πληρωσαμε το ουδολως ευκαταφρονητο ποσο των 57 € που δεν το λες ουτε πολυ ουτε λιγο γι αυτα που φαγαμε.

Γενικα παντως μιλαμε για ενα μαγαζι που στηνεται επαξια στον χωρο της Πειραικης με φαγητο αξιωσεων που αν προσεξουν ορισμενα πραγματα επουσιωδη μπορει να εξελιχθει σε στεκι.

23 Αυγ 2017

Και επιτελους βρηκαμε και μια ακομα χρησημοτητα του Αυγουστου για ολους εμας που καθομαστε Αυγουστιατικο στην Αθηνα. Ειναι η ιδανικη εποχη να επισκεφτεις τα μεζεδοπωλεια και τα εστιατορια που σε φυσιολογικες συνθηκες δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις ουτε σκαμπω να κατσεις ολες τις ωρες και της μερες του μηνα.

Σε αυτη την κατηγορια των μαγαζιων ανηκε και η ψιψινα.
Οποτε και να περναγες απ εξω εκτος του αδιαχωρητου μεσα στο μαγαζι υπηρχε και μια ουρα εξω απο 10 εως 15 ατομα που περιμεναν να εξυπηρετηθουν και να βρουν τραπεζι.

Ετσι κι εμεις παραμονη 15Αυγουστου αποφασισαμε οτι εκεινη ηταν η ωρα που θα διεκδικουσαμε ενα τραπεζι στο πολυποθητο μαγαζι για να ανακαλυψουμε και εδω οπως σε αρκετα αλλα αν ηταν το φαγητο, οι τιμες η και τα δυο μαζι που εκαναν τον κοσμο να συρρεει στο εστιατοριο.

Φτασαμε στο μαγαζι κατα τις εννεα και..... ως εκ θαυματος σε μια αδεια απο κοσμο Αθηνα αυτο ηταν γεματο. Για καλη μας τυχη υπηρχαν καποια τραπεζια στο εσωτερικο του μαγαζιου ( καλυτερα ισως γιατι εξω εκανε ζεστη ) και αφου μας το προτεινε ενας απο τους σερβιτορους καθησαμε σε ενα τραπεζακι στο εσωτερικο του μαγαζιου.

Το εσωτερικο του μαγαζιου ειναι μια αιθουσα με οχι παραπανω απο εξι με επτα τραπεζια που στην μια μερια εχει ενα τεραστειο ψυγειο του 1960 ( τουλαχιστον ετσι ειναι η διακοσμηση ) και στην αλλη μερια ακομα ενα τεραστειο ψυγειο κρεοπωλειου του παλαι ποτε επισης που εκτελει και χρεη τοιχου. Στο ενα ψυγειο απο πισω εχει μια ψησταρια που εκει λογικα παρασκευαζοντε αρκετα απο τα εδεσματα που σερβιρει το μαγαζι. Στο βαθος της αιθουσας η τουαλετα και μια μεγαλοπρεπης φωτο του Αριστοτελη Ωναση που προφανως ( αν καταλαβα καλα ) απο εκει εχει εμπνευστει το ονομα του ο κυρ Αριστος.

Γενικα μιλαμε για ενα πολυ ευχαριστο και ανοικτο περιβαλλον που σε προδιαθετει να καθησεις και να το απολαυσεις οπως θα απολαμβανες ενα ωραιο εξωτερικο τοπιο.

Με το που μπαινεις στο μαγαζι σαφως η εξυπηρετηση αμεση και το προσωπικο πλεοναζων οπως σε καθε μαγαζι που σεβεται τον εαυτο του κι εχει συνηθισει σε τοσο πολυ κοσμο. Εμπειροι σερβιτοροι πηγαινοερχοντε συνεχως και δεν αφηνουν το ματι σου ποτε να αδειασει απο ανθρωπους που εξυπηρετουν το μαγαζι. Η κουζινα επισης λειτουργει πολυ ευρυθμα και δινει τον πρωτο λογο για τον οποιο το μαγαζι πηγαινει τρενο, που λεμε και στην αργκω.
Βεβαια κατι που μου χτυπησε λιγο περιεργα ( δεν θα πω ασχημα ) ειναι οτι η παραγγελια ηρθε στο τραπεζι μας 3 λεπτα αφοτου την δωσαμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ.
Δεν ξερω αν αυτο μπορει να σχολιαστει ευμενως η δυσμενως ( το οτι δηλαδη η παραγγελια ειναι ατοιμη πισω απο τον παγκο και απλα μοιραζουν πιατα )

Ας παμε τωρα στοι τι μ πορει να προσφερει η ψιψινα και αν κατα την γνωμη μας αξιζει αυτη η αναμονη για να βρεις τραπεζι στο συγκεκριμενο μαγαζι.

Το ψωμι που σερβιρουν προφανως πολυσπορο και πολυ καλο ως πρωτη παρουσια στο τραπεζι

Πρωτο πιατο πατατες τηγανητες που ηταν μια χαρα και δεν θα ασχοληθω να σχολιασω

Δευτερο πιατο μια μελιτζανοσαλατα που ηταν ακριβως σαν ταραμοσαλατα ασπρη χωρις καμια γευση η επιγευση μετιτζανας και με υφη εντελως βελουδινη σαν κρεμα κατι που για μενα σαφως ειναι ιδιαζοντως αρνητικο για μελιτζανοσαλατα. Καποια πραγματα ειναι κλσικες αξιες και δεν κανει να τα κανιβαλιζουμε με βαση την διαθεση του εκαστοτε σεφ.

Τριτο πιατο μια φετα ψητη που κι αυτη ηταν σε πολυ καλα επιπεδα και δεν χρηζει επιπλεον σχολιασμου. Οσο πικαντικη πρεπει και ολα καλα

Επομενο πιατο μια μεριδα καλαμαρακια τηγανητα που δεν με ενθουσιασαν καθολου. Μονο σωμα καθολου πλοκαμια ( που νομιζω δινουν και την γευση και την ποιοτηγτα αναλογα ποσο τραγανβα ειναι ) Δεν νομιζω οτι ειναι ενα πιατο επαξιο τετοιου μαγαζιου η τουλαχιστον αυτου που φαινεται.

Προτελευταιο πιατο μια σαρδελα ψητη οντως αριστο πιατο πολυ ωραια φιλατερισμενη και φανταστικα ψημενη, ουτε ξερη ουτε αψητη, που νομιζω οτι ηταν το πιατο της βραδυας. Και πηρε τον τιτλο διοτι το επιφανες πιατο που περιμεναμε να ερθει διακαώς, δηλαδη το κριθαρωτο με γαριδες, δεν ηρθε ποτε.

Τελευταιο πιατο λοιπον ενα κριθαρωτο με γαριδες το οποιο δεησαν να μας φερουν ( αφου το υπενθυμισαμε.... πιο πολυ για να το ακυρωσουμε ) περιπου στις 12 παρα και την ωρα που ημασταν ετοιμοι να πληρωσουμε και να φυγουμε. Σαφως δεν μπορω να εκφρασω κουβεντα για το πιατο διοτι ειμασταν τοσο σκασμενοι απο το φαι ( ισως και το ψωμι που καταναλωναμε για να χορτασουμε ) που δεν ακουμπησαμε ουτε πηρουνια. Το πηραν πισω αυτουσιο. ( και φυσικα το πληρωσαμε κανονικοτατα )

Το γλυκο που σερβιρεται ( με χρεωση φυσικα δεν υπαρχει κερασμα ) ειναι ενα απλο εκμεκ ευγευστο και αξιοπρεπες σε ποσοτητα.

Για το τραπεζι αυτο το καταστημα αξιωσε περι τα 70 ευρω...... μαλιστα..... αλλου γι αλλου προφανως. Αλλα οταν το μαγαζι με αυτα τα σχετικα ουδετερα πιατα ειναι γεματο συνεχεια δεν νομιζω να φταιει. Προφανως ο κοσμος εχει αλλα κριτηρια η εχει χασει τα κριτηρια του.... τι να πω

Τελικη αναλυση ειναι οτι το μαγαζι δεν συστηνεται για κατι τετοιο που σερβιρει ( ψαρομεζεδες κυριως ). Σιγουρα θα προτεινα σε καποιιον να κανει λιγα χιλιομετρα παραπανω και να κατεβει στην Πειραικη για πολυ καλυτερη ποιοτητα απο αυτα που δοκιμασα εγω.