Juliapant

Μέλος από: Φεβ 2015

06 Οκτ 2015

Πολυ καιρό τώρα θέλαμε να επισκεφτούμε τον Παπαγεωργίου αλλά πάντα κάτι αλλο προέκυπτε. Σήμερα μια φθινοπωρινή μέρα πήγαμε στην εξαίσια αυλή του που θυμίζει αυλή χωριού πάνω στη πολυσύχναστη Μεσογείων και σε κάνει να νομίζεις οτι βρίσκεσαι πολλά χιλιομετρα μακρυά. Δεν υπήρχε ωραιότερη εικόνα απο το νεαρό ευγενέστατο μάγειρα του -Χρήστος το όνομα του- να μαζεύει μελιτζάνες, κολοκύθες και μυρωδικά απο το μικρό μπαξέ τους.

Ο εσωτερικός χώρος καλός με ανοικτή κουζίνα, την μαρμαρινη ποτηριέρα του Γ. Χαλεπά να εντυπωσιάζει και την πέτρα σε όλους τους χώρους να δημιουργεί αίσθηση σπιτιού.

Είμαστε παρέα 4 ατόμων και πήραμε:

Πράσινη σαλάτα με παστράμι, σταφίδες. Εξαιρετικά δροσερή αλλα για 2 άτομα.

Σαλάτα άσπρου-κόκκινου λάχανου με κουρκουμά και σως γιαουρτιού. Ωραία γεύση για τα πικάντικα που ακολούθησαν. Θέλαμε λίγο παραπάνω αλάτι και οξύτητα.

Σουτζουκάκια με φρέσκια σάλτσα ντομάτας. Μας ξένισε το γεγονός οτι ήταν κρύα αλλα παρ ολο αυτά πεντανόστιμα.

Πιτάκια με παστουρμά, πολύ ωραίο φύλο, διακριτική γεύση παστουρμά, χωρίς λαδίλα.

Πατάτες τηγανητές τραγανές και αυτές χωρία λάδια.

Μαντί με σάλτσα και γιαούρτι. Δεν ειμαι φίλη του συγκεκριμένου πιάτου αλλά ήταν νόστιμο.

Καγιανάς με φρέσκια ντόματα και καβουρμά. Απο τα ωραιότερα πιάτα με αυγά που έχω δοκιμάσει.

Πεϊνιρλί με δικιά τους ζύμη και παστουρμά και δυο τυριά, ενα ποντιακό και μανούρι. Πολύ καλό.

Πεϊνιρλί με τυριά και καυτερό σουτζούκι. Εξαιρετικό.

Ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση.

Πολύ ωραίο ημίγλυκο ροζέ κρασί χωρίς να μας ζαλίσει και μια μπύρα. Πληρώσαμε 61 ευρώ, πολύ καλό για το πεντανόστιμο φαγητό και την όμορφη αυλή.

26 Σεπ 2015

Κυριακή των εκλογών είπαμε να ψηφίσουμε και να πιούμε μια μπύρα στη παλιά μας γειτονιά στη Κυψέλη και επιλέξαμε τον Μπακαλόγατο που πάντα τρώγαμε ωραία.
Παραγγείλαμε μετά απο 20 λεπτά - κόσμος πολύ λέμε δεν πειράζει-, ζητάμε τα περίφημα κασιώτικα ντολμαδάκια του και μας πληροφορεί η νεαρά σερβιτόρος ότι έχουν τελειώσει λόγω κόσμου, 3 η ωρα δεν επιτρέπεται να μην έχουν την σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Ζητήσαμε αν έχουν μπύρα με λεμόνι και μας είπε οτι θα το κοιτάξει γτ δεν είναι σίγουρη.

Το πρώτο πιάτο ήρθε μετά απο 20 λεπτά και προσγειώθηκε λίγο ανώμαλα στο τραπέζι μας, τα γκαρσόνια ήταν ολίγον μουτρωμένα. Το δεύτερο 15 λεπτά μετά την άφιξη του 1ου πιάτου. Τα άλλα δυο ήρθαν οταν είχαμε φάει ήδη οτι υπήρχε στο τραπέζι.... τότε θυμήθηκε η σερβιτόρα να μας πληροφορήσει οτι δεν είχαν την μπύρα που ζητήσαμε και δεν ενδιαφέρθηκε να μας ρωτήσει αν θέλουμε να πιούμε κατι αλλο.

Η εξυπηρέτηση τραγική λοιπόν και δυστυχώς μέτριο και το φαγητό. Πήραμε:

Λαδοβρόχι κασιώτικο, σαλάτα με κουλούρα κασιώτικη, τυρί και ντομάτα. Αδιάφορη παντελώς.

Μακαρούνες με σιτάκα (σπεσιαλιτέ του μαγαζιού) Πολύ ωραία γεύση αλλά οι μακαρούνες Κάσου είναι μόνο στα λόγια. Σερβίρεται με πένες εμπορίου όπως μας είπαν.

Κεφτέδες με δυόσμο. Αξιοπρεπείς

Τηγανιά με ψαρονέφρι. Ελάχιστη ποσότητα αλλά εξαιρετική γεύση.

Πληρώσαμε 33 ευρώ χωρίς ποτά. Δεν συζητάμε για κέρασμα βέβαια.
Δυστυχώς και ο Μπακαλόγατος ακολουθεί την γνωστή Ελληνική τακτική, τα πρώτα χρόνια όλα πάνε ρολόι και αφού αποκτήσουν πελατεία τα φορτώνουν στον κόκκορα.
Τελευταίο η επίσκεψη στην τουαλέτα του εστιατορίου ευτυχώς έγινε αφού είχαμε φάει.......

26 Απρ 2015

Eμαθα για το Κουκουνάρι απο το ask4food και αρκετές φορές προσπαθήσαμε να παμε καθώς είναι στη γειτονιά μας αλλά πάντα κάτι άλλαζε το πρόγραμμα μας. Σήμερα λοιπόν φάγαμε στο Κουκουνάρι επιτέλους.

Χώρος μινιμαλ, ευχάριστος, μοντέρνος.
Εξυπηρέτηση άμεση και ευγενική.
Το μεγάλο του ατού είναι το φαγητό του.

Πήραμε σαλάτα ρόκα σπανάκι με απάκι και ανθότυρο. Εξαιρετική βινεγκρέτ και μεγάλη μερίδα.
Κριθαρότο λαχανικών με κατίκι, μεγάλη μερίδα ακόμα και για άντρα.

Και τέλος Εξαιρετικό κοντοσούβλι. Σερβιρισμένο εντυπωσιακά αλλα πάνω απ ολα ψημένο τόσο καλά που σπάνια βρίσκεις για τόσο μεγάλα κομμάτια κρέατος. Πατατακια με φλούδα, πίτα και 2 εξαιρετικές σος.
Με ενα ποτήρι κρασί πληρώσαμε 24 ευρώ.

Εξαιρετικό το Κουκουνάρι και βεβαίως θα ξαναπάμε.