piperman

Μέλος από: Φεβ 2015

04 Σεπ 2018

Μετά από δεκαπενθήμερες διακοπές, πεθυμήσαμε με μια φίλη μου την ιταλική κουζίνα, με δροσερές σαλάτες και ενίοτε περίεργα ζυμαρικά, επιλέγοντας στη γειτονιά μου τη νέα τρατορία SANTA LUCIA (SL), η οποία άνοιξε φέτος τον Απρίλη και λειτουργεί καθημερινά μετά τις 17.30 μ. μ. και μέχρι 00.30 τουλάχιστον, πλην Δευτέρας.

Προηγήθηκε βέβαια η σχετική περιήγησή μας στην πιάτσα της Αρχελάου στο Παγκράτι, όπου η μεν ΕΛΛΟΥΔΑ ατυχώς έκλεισε, ενώ οι TRE SORELLE είχαν προς το παρόν αποκλειστικά πίτσες και σαλάτες.

H SL, το βροχερό απόγευμα της Τρίτης 28/8, σου έδινε την εντύπωση ότι βρίσκεσαι σε κάποια τρατορία της Ιταλίας, ή ακόμα βορειότερα!
Την άνοιξε ο δημοφιλής δημοσιογράφος, γνωστός απ’ την εκπομπή MEGA Σ/Κ, Μανώλης Αναγνωστάκης, μαζί με τη ζωγράφο Βασιλική Παπαθεοδώρου, της οποίας εντυπωσιάζουν οι μοντέρνοι πίνακες με τα φανταχτερά χρώματα.
Παρόντες και αεικίνητοι αμφότεροι, ο μεν Μανώλης είχε αναλάβει την ενημέρωση δύο νεαρών κυριών, πιθανώς συναδέλφων του δημοσιογράφων, η δε Βασιλική ήταν η υπεύθυνη της σάλας, η οποία μας ενημέρωνε για το καθετί στον χώρο, απ’ τους καταλόγους, μέχρι το σερβίρισμα των φαγητών, κ. λπ. Για την όλη προσφορά της, βαθμολογώ την εξυπηρέτηση με 4 στα 4, με μοναδική μου ένσταση το ότι δεν μας άλλαξε μαχαιροπήρουνα απ’ τη σαλάτα στα κυρίως πιάτα μας!

Το όνομα SL το έδωσε ο Μανώλης, γιατί ο γιος του Μανούσος, που ασχολείται επαγγελματικά με τη μουσική, τραγουδούσε από μικρός με επιτυχία την πασίγνωστη ομώνυμη Ναπολιτάνικη βαρκαρόλα, οπότε για τον δημοσιογράφο-ιδιοκτήτη το SANTA LUCIA εκφράζει ένα έντονο συναισθηματικό του βίωμα!

Σεφ είναι ο νεαρός Παρασκευάς Δημολίκας, ο οποίος επιτελούσε τα γαστρονομικά του καθήκοντα στην ανοιχτή κουζίνα, που βρίσκεται στο βάθος αριστερά.

Όσον αφορά τον χώρο, αυτός φωτίζεται απ’ τις τζαμαρίες της πρόσοψης, είναι δε μια μικρή μάλλον αίθουσα, που στο παρελθόν είχε στεγάσει κατάστημα βίντεο και κατόπιν ηλεκτρολογείο. Εσωτερικά, καμιά δεκαριά απλά ξύλινα τραπέζια με 20 περίπου ξύλινες, ψάθινες καρέκλες, και ισάριθμα τραπεζοκαθίσματα στο πεζοδρόμιο. Μωσαϊκά δάπεδα και τοίχοι βαμμένοι ροζ-μπεζ, καθώς και μικρό πατάρι με κάγκελα, κάποια ραφάκια με ποτά, και σε περίοπτη θέση μια ασπρόμαυρη φωτογραφία της Κλαούντια Καρντινάλε, που απολαμβάνει τη μακαρονάδα της!!
Στα τραπέζια, γλαστρούλες με βασιλικό που ευωδιάζει, ενώ στο βάθος, δύο ψυγεία και ένας καθρέφτης συμπληρώνουν την εικόνα της λιτής τρατορίας, στο αριστερό μέρος της εισόδου της οποίας, δίπλα στο ρολόι της ΔΕΗ, διακρίνονται διάφορα γυάλινα βαζάκια με λογής-λογής καλούδια, όπως τουρσιά, ποτά, κ. λπ.

Για τις τουαλέτες, καθαρές και περιποιημένες, θα κατεβείτε τη μικρή ξύλινη σκάλα που οδηγεί στο υπόγειο. Στον προθάλαμο των δύο WC ξεχωρίζει μια τετράγωνη βάση με λευκές πέτρες περιμετρικά της, ενώ οι τουαλέτες (με καλλιτεχνικά χρωματισμένα καδράκια στις εισόδους τους) είναι εξοπλισμένες με μοντέρνους νιπτήρες. Μουσική ακούγονταν διακριτική lounge.

Το μενού περιλαμβάνει 6 σαλάτες (7-9 €) και 6 antipasti (9-11 €), ενώ ακολουθούν 9 ζυμαρικά, στα 8-13 € και 5 γλυκά και παγωτά, από βραβευμένο pastry chef γνωστού ιταλικού ζαχαροπλαστείου του Χαλανδρίου, στα 5-7 €.

Η λίστα των ποτών έχει καμιά 10αριά ετικέτες ελληνικών και ιταλικών κρασιών, σε τιμές από 18-36 €, ποτήρι κρασί στα 4.50 €, δύο μπύρες από 3-4.50, και συνήθη αναψυκτικά και ποτά, από 2-10 €.

Δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:

• Μια σαλάτα Datterini, με κατσικίσιο τυρί, ντοματίνια, νόστιμα φύλλα κάπαρης, και αγνό παρθένο ελαιόλαδο, απ’ τον νομό Χανίων, τόπο καταγωγής του κ. Αναγνωστάκη. Μας άρεσε πολύ. Η τιμή της στα 9 €.

• Εγώ πήρα μία μερίδα γαρίδες γιουβαρλάκια, που ήρθε σε βαθύ πιάτο και περιλάμβανε τρία ευμεγέθη γιουβαρλάκια, με ιταλικό ρύζι abrorio, μάραθο, κρεμμύδι, και την κλασική μας σάλτσα αυγολέμονο. Διέκρινα μεν κάποια αίσθηση γαρίδας, αλλά, κατά τη γνώμη μου, η σπεσιαλιτέ τους αυτή χρειάζεται σαφώς γευστική ενίσχυση σε γαρίδες, ούτως ώστε αυτές να επικρατήσουν των υπολοίπων υλικών. Ο άξιος σεφ ας το ψάξει κι άλλο! Τιμή στα 13 €.

• Η φίλη μου πήρε μια μερίδα caci & pepe, που ήταν τετράγωνα ζυμαρικά paccheri (σχήματος σωλήνα), και περιείχε τυρί πεκορίνο, πιπεριές και ελαιόλαδο. Ήταν γευστικό και spicy πιάτο. Τιμή στα 8 €.

• Για γλυκό μοιραστήκαμε ένα cannoli Σικελίας, που ήταν μια κυλινδρική σωληνοειδής κρούστα, γεμισμένη με κρέμα από ρικότα (είδος ανθότυρου), φιστίκια Αιγίνης και μικρά κομματάκια κίτρου. Τιμή στα 6 €. Συμπαθητικό μεν, αλλά ασφαλώς όχι απογειωτικό!

• Ήπιαμε ένα νερό εμφιαλωμένο, σε τιμή 1.50 €.

Πληρώσαμε 37.50 € (το άτομο κατηγόρια 17/25 €), που θεωρώ ότι είναι ένα κάπως λογικό vfm.

Προτείνεται, σαν μια ενδιαφέρουσα τρατορία στην περιοχή του Παγκρατίου και μια ενδιαφέρουσα επιλογή για ό, τι προσφέρει στους πελάτες της. Σκοπεύω να ξαναπάω τον χειμώνα, δοκιμάζοντας κι άλλα πιάτα!

07 Αυγ 2018

Την Τετάρτη 1/8 βρέθηκα στην περιοχή της Ακρόπολης, γύρω στις 12.30 το μεσημέρι, ανάμεσα σε αμέτρητα πλήθη τουριστών. Επηρεασμένος θετικά απ’ την ΕΠΗΡΕΙΑ, σκέφθηκα να επισκεφθώ και την ARCADIA (A), που το όνομά της παραπέμπει επίσης σε συμπατριώτες Αρκάδες!

Μου έκανε εντύπωση ότι το συγκεκριμένο μαγαζί γέμισε, από μεμονωμένους πελάτες και γκρουπ τουριστών λίγο πριν τη 1.00 μ. μ., ενώ τα γειτονικά καταστήματα ήταν ακόμη μισοάδεια (ή μισογεμάτα, ανάλογα με τον βαθμό αισιοδοξίας σας! ).

Η Α, που βρίσκεται στην οδό Μακρυγιάννη, απέναντι απ’ το ομώνυμο μουσείο και σε απόσταση ελάχιστων μόνο μέτρων απ’ τον Σταθμό του Μετρό, πρωτοάνοιξε κατά τα τέλη της δεκαετίας του 70 και ήδη το 1980 λειτουργούσε κανονικά σαν μια απλή τουριστική ταβέρνα της περιοχής. Ο ιδιοκτήτης της, κ. Παρασκευόπουλος, που τον γνώρισα εκεί, με καταγωγή απ’ το Χρυσοχώρι Αρκαδίας (στον ποταμό Λάδωνα, λίγο έξω απ’ τα φημισμένα ιαματικά Λουτρά Ηραίας), με πληροφόρησε ότι ανακαίνισε το μαγαζί του ριζικά το 2012, και τώρα είναι ένα ευπρεπέστατο εστιατόριο. Ανοίγει καθημερινά, απ’ το πρωί για καφέδες, χυμούς και σνακ, ενώ η κουζίνα του λειτουργεί απ’ τις 12.00 μέχρι 00.30 μετά τα μεσάνυχτα.

Ο σεφ της Α είναι ο Άγγελος, ο οποίος έχει δημιουργήσει ένα πλούσιο μενού, βασισμένο σε πολλές τοπικές πρώτες ύλες, καθώς και τα γνωστά πιάτα της ελληνικής κουζίνας, περιζήτητα απ’ τους τουρίστες.

Στον χώρο κυριαρχούν λευκές και ανοιχτές μπεζ αποχρώσεις, ενώ στα τραπέζια είναι στρωμένα λευκά υφασμάτινα τραπεζομάντιλα και λευκές πετσέτες.

Εσωτερικά, οι δυο μεγάλες τζαμαρίες χαρίζουν άπλετο φως, ο κλιματισμός λειτουργούσε κανονικά, προσφέροντας την απαραίτητη δροσιά και γι’ αυτό προτίμησα να κάτσω μέσα, θαυμάζοντας την κίνηση απέξω. Το δάπεδο ήταν στρωμένο με τετράγωνα μπεζ πλακάκια, ενώ ο χώρος στην τζαμαρία ήταν λίγο υπερυψωμένος, με ξύλινο δάπεδο και δύο απ’ τα συνολικά 12 τραπέζια. Υπολόγισα την εσωτερική χωρητικότητα σε 50 άτομα, που έτρωγαν σε διθέσιους κυρίως καναπέδες ή σε καθίσματα. Εξωτερικά έτρωγαν ισάριθμα άτομα, ενώ στο πατάρι υπήρχε χώρος για 20 ακόμη άτομα περίπου.

Στο πατάρι επίσης, με πρόσβαση από σκάλα στο βάθος της αίθουσας, υπήρχαν 1+1 ευπρεπή WC, όπου το ανδρικό που επισκέφθηκα ήταν καθαρό, παρά την κίνηση, και άρτια εξοπλισμένο.

Η μουσική, στη σωστή ένταση, ήταν βέβαια σύγχρονα ελληνικά ελαφρολαϊκά τραγούδια, με τον Ρέμο κι άλλους γνωστούς καλλιτέχνες. Θεωρώ ότι ταίριαζε απόλυτα με την όλη ατμόσφαιρα.
Σημειωτέον επίσης, ότι μέσα απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα, γεγονός που τηρείται ευλαβικά απ’ τους τουρίστες, ενώ και έξω ελάχιστοι κάπνιζαν!

Παρατήρησα ότι στη μία πλευρά των τοίχων υπήρχαν δύο όμορφα ταμπλό με καταπράσινα τοπία της ποιμενικής Αρκαδίας.

Απ’ την άλλη πλευρά δεν μπορούσε να λείπει αντίγραφο του φημισμένου πίνακα του Γάλλου ζωγράφου του 17ου αιώνα Nicolas Poussin, που κοσμεί σε περίοπτη θέση το μουσείο Λούβρο στο Παρίσι,. Ο πίνακας αυτός είναι συνυφασμένος με το πασίγνωστο motto – ET IN ARCADIA EGO – που σημαίνει: «Ακόμα και στην Αρκαδία βρίσκομαι εγώ», υποδηλώνοντας ότι κι ο Θάνατος ακόμα δεν μπορεί να απουσιάζει ούτε από μια τόσο ουτοπική, αγνή, παραδεισένια και ειδυλλιακή περιοχή, μακράν των ‘μολυσμένων’ πόλεων! Ο διαπρεπής καλλιτέχνης-στοχαστής, στο μπαρόκ αυτό έργο του, απεικονίζει ένα ποιμενικό τοπίο με Αρκάδες βοσκούς της κλασικής αρχαιότητας, συγκεντρωμένους γύρω από έναν τάφο. Άλλωστε, κι ο Θεός Πάνας είναι ο Θεός των Αρκαδικών βουνών!

Μετά τη μικρή παρένθεση για τον πίνακα που δεν θα μπορούσε να λείπει απ’ την ARCADIA, θα προσγειωθώ στα βασικά μας θέματα του μενού, των γεύσεων και της εξυπηρέτησης. Μου έκανε πραγματικά εντύπωση, ότι παρά την κίνηση, όλα στην Α ήταν άψογα συντονισμένα, και τα 5-6 νεαρά παιδιά, με τα σκούρα παντελόνια και τα λευκά πουκάμισα, σε συνδυασμό με την οργάνωση της εσωτερικής κουζίνας, επιτελούσαν το θαύμα τους, παίρνοντας παραγγελίες στα αγγλικά, και σερβίροντας μέσα σε χρόνους ρεκόρ.
Εύγε και ελπίζω το ίδιο να ισχύει και τις βραδινές ώρες, με την εξίσου μεγάλη τουριστική προσέλευση, υποθέτοντας ότι κάποιες βάρδιες προσωπικού θα ανανεώνονται.

Στο μενού τώρα, που υπάρχει και ηλεκτρονικά στο σάιτ της Α και το οποίο περιλαμβάνει τα εξής!

15 ορεκτικά, όπως αρκαδικούς κολοκυθοκεφτέδες, ρεβυθοκεφτέδες, ντολμαδάκια, κεμπαπάκια γαρίδας με καβούρι, γαύρο, χταπόδι σχάρας, σε τιμές 4-15 €,
7 σαλάτες από 7.50-13 €, τιμή που αφορά σαλάτα θαλασσινών με γαρίδες,
2 σούπες στα 6.50 €,
8 τοπικές σπεσιαλιτέ, κι ανάμεσά τους 3 παραλλαγές του μουσακά, δηλαδή τον παραδοσιακό, τον χορτοφαγικό, καθώς και τον ονομαζόμενο ‘αρχαϊκό’, με αρνί τυλιγμένο σε μελιτζάνα και γιαούρτι. Επίσης, αρνάκι κλέφτικο, χοιρινό σέλινο (τον χειμώνα σερβίρουν φοβερό φρικασέ με τοπικά μυρώνια! ), κόκορα κρασάτο με τοπικές χυλοπίτες, κ. λπ., σε τιμές 9-16 €,
12 κρεατικά και 7 ψαρικά, σε τιμές από 10-22.50 €, που αφορά το φιλέτο μυλοκόπι με τοπικά αγριόχορτα,
10 ζυμαρικά και ριζότο, στα 9-16 €, για το ριζότο θαλασσινών,
Καθώς και κάποια γλυκά, όπως μπακλαβά, κανταΐφι, και σπεσιαλιτέ κορμό σοκολάτας με έξτρα κρέμα.

Στον κατάλογο των ποτών υπάρχουν 10 εγχώριες μπύρες ~ 4 €, αποστάγματα 200 ml στα 6-7 €, ποτήρι κρασί στα 3.50 και καράφα ½ λίτρου στα 7 €, κοκτέιλ στα 8 €, συνήθη αναψυκτικά και 20 ετικέτες ελληνικών κρασιών, από 15 € το τοπικό μοσχοφίλερο, μέχρι 70 € για το κόκκινο Κτήμα Θεόπετρα 24 των Μετεώρων, παλαιωμένο κρασί 14 βαθμών οινοπνεύματος, από γαλλικές ποικιλίες (σε καλές κάβες, περί τα 35 €! ).

Όσον αφορά τώρα την όρεξή μου: αρχικά μου πρόσφεραν welcome δίσκο με 4 φέτες φρεσκότατου, λευκού ψωμιού, που συνοδεύονταν από μπολάκι με πάστα ελιάς! Αφορά καλωσόρισμα για κάθε πελάτη.

Επίσης, ζήτησα 1 λίτρο εμφιαλωμένου νερού (AVRA), τιμή 2.00 €.

Για πρώτο πιάτο πήρα μια σπανακόπιτα, που ήταν μια νοστιμότατη πίτα από τοπικά μυρώνια, ευωδιαστές καυκαλήθρες, και τη γνωστή αρκαδική φέτα. Τιμή 5.00 €.
Για κυρίως πήρα τον παραδοσιακό μουσακά, με ωραία μπεσαμέλ, φρέσκο κιμά, μελιτζάνες και λίγη πατάτα στη βάση του. Ήταν απ’ τα γευστικότερα πιάτα, ειδικά για τουριστικό μέρος. Μερίδα χορταστική από έναν σεφ που προφανώς ξέρει καλά τη δουλειά του! Τιμή στα 10.00 €.

Με κέρασαν ένα πολύ καλό κορμό, με πλούσια σοκολάτα και με κρέμα σερβιρισμένη στην άκρη του πιάτου μου, για να τον βουτήξω. Ο σεφ τα καταφέρνει εξίσου και στα επιδόρπια!

Πλήρωσα 17.00 € και ευχαριστήθηκα το γεύμα μου, στην πιο τουριστική μάλιστα περιοχή της Πρωτεύουσας!

Φυσικά και το προτείνω, ανάμεσα σε πληθώρα αξιόλογων χώρων της περιοχής αυτής.

Η Αρκαδία, πατρική μου γη, που την έχουν υμνήσει μέγιστοι ποιητές απ’ τον Βιργίλιο μέχρι τον Γκαίτε, σαν φύση μοναδική, βιώνεται λοιπόν εξίσου και για τη γαστρονομία της!!

24 Ιούλ 2018

Τετάρτη βράδυ 18/7 γύρω στις 11.30 μ. μ. επισκέφθηκα με μια φίλη στη γειτονική μου Πλατεία Προσκόπων, υπό την επήρεια των καλών κριτικών, την ΕΠΗΡΕΙΑ (Ε), έναν all day χώρο, πρόσφατα περασμένο στο σάιτ μας.

Το μαγαζί, με τις ενδιαφέρουσες Μεσογειακές γεύσεις και τα φοβερά signature cocktails, άνοιξε πέρσι τον Ιούνη, βρίσκεται δε δίπλα στο Αερόστατο, και απέναντι απ’ τον Κατσούρμπο και τον ιστορικό Μαγεμένο Αυλό!

Την επόμενη μέρα, γράφοντας την κριτική μου, φανταστείτε την έκπληξή μου όταν διάβασα στο Διαδίκτυο ότι το μαγαζί αυτό το άνοιξε ο συμπατριώτης μου απ’ τη Βυτίνα Γιώργος Μπακογιαννάκης, ιδιοκτήτης εκεί του ξενοδοχείου Mainalon, έχοντας κι εδώ ως διακοσμητή του τον Άγγελο Άγγελόπουλο.

Ο σεφ της Ε που ευθύνεται για τα εξαιρετικά φροντισμένα εδέσματα είναι ο Αλέξανδρος Χρυσανθακόπουλος, που έχει προφανώς συμπεριλάβει και κάποια τοπικά εδέσματα, όπως την ψητή φέτα Βυτίνας, στα ορεκτικά του, και το θρυλικό μπιφτέκι από Αρκαδικό αγριογούρουνο, στα κύρια πιάτα του!

Το μαγαζί ήταν γεμάτο, μέσα-έξω, σε μια τόσο προχωρημένη ώρα! Η κουζίνα του μένει ανοιχτή καθημερινά μέχρι τα μεσάνυχτα, ενώ σερβίρουν ποτά και κοκτέιλ μέχρι τις 2.00 τη νύχτα τουλάχιστον. Πρόκειται δηλαδή για ξενυχτάδικο σε μια πιάτσα που όλοι φαίνεται να ξεφαντώνουν!

Υπάρχουν συνολικά, στον εσωτερικό χώρο και έξω στην πλατεία, καμιά 15αριά τραπέζια για 50-60 θαμώνες. Μέσα, ξεχωρίζει ο τοίχος με τα γεωμετρικά σχέδια, ζωγραφισμένα με πολύχρωμα, ζωηρά χρώματα, ενώ στο βάθος της μακρόστενης αίθουσας δεσπόζει η μεγάλη και όμορφα φωτισμένη μπάρα, με τα ποτά, τα κοκτέιλ και τα ψηλά καθίσματα.
Μια περιστρεφόμενη σκάλα οδηγεί στο υπόγειο στα ευπρεπή και ευρύχωρα 2+2 WC, με μεγάλες σιδερένιες πόρτες, βιομηχανικό στυλ και στον προθάλαμο εντυπωσιακούς γκρι νιπτήρες και σετ από πολλά και διάφορα σαπούνια! Η ίδια αυτή σκάλα οδηγεί και στο πατάρι, που συμπληρώνει την όλη εικόνα με 3-4 τραπέζια, αναπαυτικές πολυθρόνες και, τα προσφιλή στον ιδιοκτήτη, ζωγραφικά έργα τέχνης!

Η μουσική, σε χαμηλή ένταση, ακούγονταν ελάχιστα λόγω της βαβούρας στα πέριξ!

Την εξυπηρέτηση διεκπεραίωνε ένας συμπαθής νεαρός Κρητικός, ενώ ένας άλλος νεαρός είχε αναλάβει τα ποτά και τα κοκτέιλ στο μπαρ. Υποθέτω ότι σε ώρες αιχμής, κάπως νωρίτερα, θα πρέπει να ζορίζονται απ’ την κίνηση, ενώ θα υπάρχει και ο σχετικός χρόνος αναμονής, ειδικά της κουζίνας!

Μας πληροφόρησαν ότι θα ξεκουραστούν κλείνοντας από 5 μέχρι 20 Αυγούστου.

Επίσης, ο φωτισμός είναι απαράδεκτα χαμηλός (concept γαρ!! ), και τη νύχτα είναι αδύνατο να διαβαστεί το μενού, που μόνο φωτογραφιζόμενο διαβάζεται απ’ τα κινητά μας τηλέφωνα (τεχνολογία γαρ!! ), ενώ εξωτερικά δεν είδαμε καμία ταμπέλα, και έτσι ρωτώντας, μας πληροφόρησε ότι βρισκόμαστε στην ΕΠΗΡΕΙΑ το τρίτο κατά σειρά τραπέζι!!!

Στο μενού τώρα: Υπάρχουν τιμές για brunch που σερβίρεται όμως πιο νωρίς, 4-5 σαλάτες, χορταστικές και νόστιμες, στα 7.50-8.00 €, κι ανάμεσά τους η ομώνυμη, με διάφορα φρούτα εποχής, κ. λπ. Ακόμη 5 ορεκτικά, από 3.50-7.50 € (γαρίδες κανταΐφι, φέτα Βυτίνας…), 3 πίτσες λεπτής ζύμης ~ 8.00 €, πάστα και ριζότο, από 10-12 €, 6 κύρια πιάτα με κρεατικά (cheeseburger, φιλέτο κοτόπουλου, μπιφτέκι αγριογούρουνου.. ) στα 7.50-18.00 € (για πιάτο mixed grill), και 3 γλυκά (σουφλέ σοκολάτας, μους λευκής σοκολάτας με φρούτα του δάσους, και cheesecake).

Από ποτά, σερβίρουν μεγάλη ποικιλία από 12 μπύρες (3.50-6.50), 15 περίπου ετικέτες κρασιών (19-38), αποστάγματα, καθώς και ποικιλία αναψυκτικών, καφέδων και χυμών.
Φημίζονται για τα signature cocktails τους (σε ξεχωριστή λίστα! ), που τα περισσότερα κυμαίνονται στα 8-10 €. Ανάμεσά τους: Negroni, winter sushi, de Paloma, κ. λπ. Γύρω μας είχαν την τιμητική τους, αλλά εμείς επιφυλαχτήκαμε για μια προσεχή φορά…

Εμείς καταλήξαμε στα εξής πιάτα:

• Μια σαλάτα του Καίσαρα, με καλοψημένα κομμάτια από φιλέτο κοτόπουλου, σε συνδυασμό με μπέικον, κρουτόν, παρμεζάνα, μαρούλι iceberg και τη σχετική σος της. Εκπληκτική και μεγάλη μερίδα, στα 7.50 €.

• Μια spring rolls, από 7 κομμάτια, που ήρθαν καυτά μέσα σε ένα μπολ, με τη χαρακτηριστική γλυκόξινη σος τους. Μας άρεσαν επίσης. Τιμή 5.00 €.

• Μια μερίδα λιγκουίνι με γαρίδες. Επίσης εκλεκτό ζυμαρικό, σε βαθύ πιάτο. Περιείχε 4-5 μεγάλες γαρίδες, τα δε ζυμαρικά ήταν μαγειρεμένα με αρωματική σος ντομάτας και βασιλικού. Ό, τι έπρεπε για να χορτάσουμε, σε τιμή 12.00 €, που τη θεωρώ λογική για το συγκεκριμένο πιάτο.

• Κλείσαμε με μία μους λευκής σοκολάτας και φρούτα του δάσους, που ήταν κι αυτό εκπληκτικό γλυκό και μας το σέρβιραν μέσα σε ένα μεγάλο ποτήρι. Παρότι ήταν περασμένα μεσάνυχτα και η κουζίνα είχε κλείσει, ο σεφ δεν μας χάλασε χατίρι και έτσι, απολαμβάνοντάς το, σχηματίσαμε μια ολοκληρωμένη γαστρονομική εικόνα του σεφ, τόσο μάγειρα όσο και ζαχαροπλάστη! Τιμή 6.00 €.

Συνολικά, ο λογαριασμός, στα 30.50 €, (10/16 € το άτομο), συνεπάγεται ένα πολύ καλό value for money, για την ΕΠΙΡΕΙΑ, που κοσμεί την Πιάτσα των Προσκόπων, στο πάλαι ποτέ Βατραχονήσι του Παγκρατίου, δίνοντας της μια πρόσθετη νότα νεανικής δροσιάς, μέσα στο φετινό καυτό κατακαλόκαιρο!!

Για όλους αυτούς τους λόγους, παρά την έλλειψη ταμπέλας και επαρκούς φωτισμού, σαφώς προτείνεται, ελπίζοντας να ακολουθήσουν κι άλλες κριτικές, για πιο ολοκληρωμένη αξιολόγηση και μεγαλύτερη βεβαιότητα!

02 Ιούλ 2018

Πέμπτη 28/6 είμαι στο Κολωνάκι με φίλο και, έχοντας καλή διάθεση, αποφασίζω να επισκεφθώ πάλι, μετά από χρόνια, το κλασικό εστιατόριο παραδοσιακής γαλλικής κουζίνας ABREUVOIR (A), το θρυλικό διαμάντι της οδού Ξενοκράτους, με τον κατάφυτο από μουριές κήπο στο μικρό πάρκο της περιοχής. Είναι βράδυ γύρω στις 8.15 μ. μ. και οι παρέες ήδη καταφθάνουν η μια μετά την άλλη, ανάμεσά τους δε πολιτικοί της Κυβέρνησης, της Αντιπολίτευσης, επιχειρηματίες και πάσης φύσεως γευσιγνώστες.

Το ABREUVOIR το έχω συνδέσει με βιώματά του απ’ το παρελθόν και το επισκέπτομαι κάθε 4-5 χρόνια. Πώς να ξεχάσω την πρώτη μου επίσκεψη εκεί, κατά τη χρονιά της Μεταπολίτευσης, εποχή των ανέμελων φοιτητικών μου χρόνων και της θητείας μου! Πήγαμε με μια φίλη και θυμάμαι ότι πλήρωσα σε δραχμές τον αριθμό των ημερών ενός χρόνου, απολαμβάνοντας με το ποσό των 365 δρχ. δυο μερίδες αστακού και δυο μπύρες!! Βέβαια, υπενθυμίζω στους νεότερους ότι την εποχή εκείνη το ποσό αυτό αντιπροσώπευε περίπου την αξία ¼ μιας χρυσής λίρας, που είχε ~1.500 δρχ.! Σήμερα, η χρυσή λίρα ισοδυναμεί περίπου με 260 €, άρα το ¼ με ~ 65 €, ενώ για το ίδιο γεύμα σήμερα (αν και τον φρέσκο αστακό τον σερβίρουν στο Α συνήθως χειμώνα και άνοιξη) πιθανόν να χρειαζόμουνα τα διπλά χρήματα: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΡΙΒΑΙΝΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΜΕΝΟΥΝ!!

Απ’ τα χρόνια εκείνα θυμάμαι πάντα τον ίδιο μαιτρ, τον Θόδωρο, που βρίσκεται στο Α απ’ τις αρχές της δεκαετίας του 80, και τα 4-5 γκαρσόνια, που ενώ αλλάζουν, παραμένουν απόλυτα ευγενικά και ενημερωμένα πάνω στο αντικείμενο τους, ντυμένα ομοιόμορφα με μαύρα πανταλόνια, μπεζ γιλέκα και μαύρα παπιγιόν, κάτι που σε ελάχιστα μέρη συναντάμε εδώ πλέον!

Το Α ιδρύθηκε απ’ τον Αλέξη Κότση στα 1965, έναν ευφυή επιχειρηματία που είχε σπουδάσει μάγειρας στη Γαλλία και προηγουμένως ήταν καταξιωμένος αρχιμάγειρας στο γαλλικό εργοστάσιο Αλουμινίου της Πεσινέ, στα Άσπρα Σπίτια της Βοιωτίας. Φανταστείτε τη συγκίνησή μου όταν, μετά το φαγητό, συνάντησα την αριστοκρατική μορφή του ανθρώπου που λάνσαρε στη χώρα μας τη Γαλλική κουζίνα, μοιραζόμενος μαζί του διάφορες παλιές αναμνήσεις μου! Δίπλα του ήταν η κόρη του Κλαίρη, επί των Δημοσίων Σχέσεων τώρα, ενώ ο αδελφός της Σπύρος, είναι εδώ και χρόνια ο καταξιωμένος σεφ του γαλλικού εστιατορίου.

ABREUVOIR στα γαλλικά είναι η ποτίστρα των αλόγων, και φυσικά φθάνοντας στον χώρο εντυπωσιάζει το φανάρι με το μαύρο άλογο, σήμα κατατεθέν του Α.

Πληροφορήθηκα ότι ο σεφ, εκτός της μαγειρικής του τέχνης, βασίζεται σε πολύ αξιόπιστους προμηθευτές των πρώτων υλών, κι ανάμεσά τους τον ‘Κοράκη’ της Βαρβακείου για τα ψάρια και τον ‘Παπούλια’ του Παγκρατίου για τα κρέατα.

Όσον αφορά το κτίριο, εσωτερικά έχει περί τα 15 τραπέζια, για 60 άτομα, ενώ στο βάθος βρίσκονται οι πεντακάθαρες τουαλέτες του. Μια μερική ανακαίνιση ασφαλώς θα αναδείκνυε τον χώρο αυτό εις το έπακρον.
Εξωτερικά, στον θαυμάσιο κήπο με τις μουριές, απολαμβάνει κανείς το εξαιρετικό γεύμα ή δείπνο, σε καθημερινή βάση. Μέτρησα καμιά 20αριά τραπέζια, ορθογώνια και μεγάλες ροτόντες, για 80 τουλάχιστον θαμώνες, ενώ εμείς καθίσαμε σε μικρό γωνιακό τραπέζι στο βάθος του κήπου, με τα φερ φορζέ, και τα τραπέζια με τα ολόλευκα τραπεζομάντιλα, τα ασημένια μαχαιροπίρουνα και κηροπήγια, όπως και το υποδειγματικό κυριολεκτικά σερβίρισμα με τις κλασικές ασημένιες καμπάνες!!

Πριν περάσω στο φαγητό, μια παρατήρησή μου: ορισμένοι υποτιμούν το γεγονός ότι στα πενήντα και κάτι χρόνια της ιστορίας του Α, οι σεφ παραμένουν απόλυτα πιστοί στο μενού, αγνοώντας τις διάφορες καινοτομίες της γαλλικής nouvelle cuisine. Κατά την ταπεινή μου δε γνώμη, κακώς ένας θεσμός σαν το ABREUVOIR στερείται ακόμη αστεριού Michelin, τη στιγμή που το διαθέτουν τα: Funky Gourmet, Σπονδή, Βαρούλκο, Hytra & Botrini’s!! Όλοι αυτοί ίσως λησμονούν ότι η παραδοσιακή γαλλική κουζίνα που ταυτίζεται μ’ αυτή του Α, είναι μια υπόθεση υψηλής γαστρονομικής τέχνης τεσσάρων τουλάχιστον αιώνων, ήδη απ’ την εποχή του Βασιλιά Ηλίου, δηλ. Λουδοβίκου XIV (1643-1715). Σημειωτέον ότι έκτοτε, υπήρχαν κατά τη Γαλλική Επανάσταση περί τα 100 ρεστοράν, που επί Ναπολέοντος έγιναν 600, ενώ σήμερα το Παρίσι μόνο αριθμεί περί τους 18.000 χώρους εστίασης. Εδώ στην Αθήνα το ask4food έχει ήδη καταγράψει κοντά στα 5.000: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΥΞΑΝΕΙ!!

Ποιες είναι άραγε οι κλασικές σπεσιαλιτέ του Α; Σαλιγκάρια και βοδινό Βουργουνδίας, βατραχοπόδαρα, πάπια πορτοκάλι, κόκορας κρασάτος, steak tartare, tournedos Rossini, φουαγκρά πάπιας με πορτοκάλι, και απ’ τα επιδόρπια οι μοναδικές crepes Suzette, με την ιεροτελεστία παρασκευής τους ενώπιόν σας, και το φλαμπάρισμα με Grand Marnier, χυμό πορτοκάλι & καραμελωμένη ζάχαρη.

Αναφορικά με τη λίστα φαγητών και ποτών που υπάρχει ηλεκτρονικά στο σάιτ του Α και όπου θα αναφερθώ επιγραμματικά, εδώ και 5 χρόνια σερβίρουν, όπως και στη Γαλλία, ένα ενδιαφέρον μενού τριών πιάτων επιλογής, αρχικά τα μεσημέρια και πιο πρόσφατα, μεσημέρια και βράδια, στην τιμή των 33 €, το οποίο και τιμήσαμε, και το οποίο στη λίστα θα κόστιζε τουλάχιστον 50 €!

Απ’ τα πιάτα της λίστας ξεχωρίζουν σαλάτες στα 10-12 €, κρύα και ζεστά ορεκτικά, από 12-24 €, κύρια πιάτα και σχάρας, από 15-45 € (τιμή που αφορά την κλασική γλώσσα meuniere)! Τα επιδόρπια έχουν από 10 μέχρι 28 €, τιμή που αφορά τις crepes Suzette για δύο άτομα, αλλά χαλάλι τους!!

Εξάλλου, η λίστα των κρασιών, με τις 300 τουλάχιστον ετικέτες γαλλικών και ελληνικών κρασιών διαφόρων περιοχών, με σαμπάνιες, αποστάγματα, κονιάκ, λικέρ και άλλους επιδόρπιους οίνους, είναι απόλυτα ενημερωμένη και αξιόλογη για τα ελληνικά δεδομένα!!

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε απ’ το μενού τα εξής πιάτα:

• Ο φίλος μου πήρε απ’ τις σαλάτες την ιαπωνική, που ήταν μια πράσινη σαλάτα με μαρούλι, μήλα, καρύδια και ωραία σος.
• Εγώ, για πρώτο, δοκίμασα το mille-feuille γαρίδας, ένα εξαίσιο πιάτο με τον κεντρικό πυρήνα με μια-δυο γαρίδες, ενώ απλώνονταν ολόγυρα μια φοβερή ανοιχτόχρωμη σος γαρίδων με προσθήκη πράσου και βοτάνων. Ο Σπύρος είναι μάστορας στις σάλτσες, που αναδεικνύουν την κουζίνα του!
• Για κύριο πιάτο, ο φίλος έφαγε ένα σολομό σχάρας με λαχανικά, που ήταν μέτριου μεγέθους μερίδα (στο μενού οι μερίδες είναι κάπως μικρότερες), αλλά πολύ γευστικό έδεσμα.
• Εγώ πήρα την entrecote café de Paris, που ήταν πού καλή μερίδα, με την κλασική σος που σαν βάση είχε βότανα και σκόρδο. Συνοδεύονταν από άπειρες μικροσκοπικές τηγανιτές πατάτες, τις γνωστές frites, και ήταν σχεδόν σαν το πρότυπό μου που δοκίμασα παλιότερα στο ΣΠΥΡΟΣ-ΒΑΣΙΛΗΣ (του οποίου άλλωστε οι ιδιοκτήτες μαθήτευσαν στον κ. Α. Κότση).
• Ο φίλος για επιδόρπιο πήρε συνδυασμό τριών γεύσεων παγωτού – σορμπέ (πικραμύγδαλο, μάνγκο, φρούτα του δάσους), που το τσάκισε!
• Εγώ, τέλος, ζήτησα την αγαπημένη μου μους σοκολάτας, που ήταν ό, τι καλύτερο και πιο αφράτο δοκίμασα εδώ και πολύ καιρό!! Ήρθανε τρία σφαιρικά κομμάτια στο πιάτο μου, με δύο διαφορετικές σος, μαύρη και κίτρινη. Αγαπητό PONTIKI, εσύ που τα λατρεύεις κάτι τέτοια καλούδια, μην το χάσεις. Επισκέψου το Α με πρώτη ευκαιρία, και σαν ‘συνάδελφος’ του σεφ στα γλυκά, ίσως του αποσπάσεις και κάποια επτασφράγιστα μυστικά της μαγικής συνταγής του!!
• Στην αρχή ήρθαν μικρές φέτες ζεστού ψωμιού (χρέωση 2 €), και νερό εμφιαλωμένο, χρέωση 4 €!!!
• Συνοδέψαμε με ½ λίτρο καράφας house-wine κόκκινο, θαρρώ Αγιωργίτικο, που ήταν ταιριαστό και γλυκόπιοτο, στα 10 €.

Πλήρωσα 82 € (κατά κεφαλήν κατηγορία 26/36 € χωρίς το κρασί), άριστο vfm για όλα αυτά στο Α, ελπίζω μάλιστα να το επαναλάβω πιο σύντομα από ό, τι στο παρελθόν.

Με το ABREUVOIR, ένα εστιατόριο-ορόσημο, συμπληρώνεται σήμερα η 200η κριτική μου, μέσα σε τρία περίπου χρόνια! Τίποτα δεν είναι τυχαίο τελικά…
Όπως βλέπετε, το αξιολόγησα επάξια με 4 τεσσάρια σε γεύση, εξυπηρέτηση, χώρο και vfm. Στο παρελθόν, αυτό το έχω κάνει μόνο σε άλλα 8 εστιατόρια, δηλ. ποσοστό 4%: πρόκειται για το ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ, στα Καμίνια, το 2015, τα CTC, BEER TALES, HEALTHY BITES, ΤΥΡΟΚΟΜΕΙΟ ΚΩΣΤΑΡΕΛΟΥ, ZAMPANO, GRATELLA, το 2017, και τα PROSOPA, εφέτος! Θεωρώ ότι η βαθμολογία μου, παρά τον αναμφισβήτητο υποκειμενισμό της, έχει κάποια σημασία, τουλάχιστον για τους έμπιστους φίλους καλοφαγάδες, που με τα χρόνια έχουν αμοιβαία ταιριάξει τα χνότα μας!!

Συμπερασματικά, φίλες και φίλοι καλοφαγάδες, γαλλιστί γκουρμέ, σας εύχομαι με την ψυχή μου να γιορτάσετε στο κλασικό ABREUVOIR την επόμενη επέτειό σας!!

26 Ιουν 2018

Δευτέρα 18/6, ύστερα από εκδήλωση στο Μουσείο Μπενάκη του Κολωνακίου, καταλήγουμε τρεις φίλοι για φαγητό, επιλέγοντας τελικά το κλασικό all day restaurant-bar, ΜΑΝΤΖΑΡΟΥ 3 (Μ3), γεγονός που μου δίνει την ευκαιρία να επανέλθω στο ask4food, μετά από διακοπή ορισμένων εβδομάδων λόγω υποχρεώσεών μου.

Στο μεταξύ, διαπίστωσα με χαρά την επικαιροποίηση του πίνακα των χρηστών, και την εύλογη πρόοδο σ’ αυτόν κάποιων καλοφαγάδων, νέων αλλά και πιο παλιών, που με τις τακτικές κριτικές τους προσφέρουν την αναγκαία αναζωογόνηση του σάιτ μας!

Το Μ3 μάς το παρουσίασε πρώτη η PP_TINA, ακολουθούμενη απ’ την Julie 05 και τον Pyrrixo. Είναι απορίας άξιο πώς ένα τέτοιο διαμαντάκι στην καρδιά του Κολωνακίου το έχουν επισκεφθεί μόλις 3 (!! ) χρήστες μέσα σε μια ολόκληρη τετραετία, αφότου το 2014 διαδέχτηκε το επίσης ιστορικό Cilentio!!

Βρίσκεται στο σημείο που υποδηλώνει η επωνυμία του, δηλ. στην οδό Νικολάου Μαντζάρου, αρ.3, περίπου στη διασταύρωση με την οδό Σόλωνος. Στο επιβλητικό νεοκλασικό κτίριο διέμενε για χρόνια ο επτανήσιος συνθέτης Ν. Μάντζαρος, ο οποίος ως γνωστόν μελοποίησε τον Εθνικό μας Ύμνο.

Πήγαμε βέβαια ξαφνικά, στις 10 το βράδυ, χωρίς κράτηση, και το Μ3 ήταν ασφυκτικά γεμάτο, στην ταράτσα, μέσα, αλλά και έξω στον πεζόδρομο, γιατί, όπως μας είπαν, είχαν εκδήλωση ενός γκρουπ ιδιωτών, που είχε κατακλύσει κυριολεκτικά το τριώροφο κτίριο. Σταθήκαμε, ωστόσο, τυχεροί, εξασφαλίζοντας τη μοναδική θέση στον πεζόδρομο, τη στιγμή ακριβώς που μια παρέα τριών ατόμων αποχωρούσε!!

Η ταράτσα, που επισκέφθηκα για δυο λεπτά, έχει ζαρντινιέρες με λουλούδια και φυτά μπροστά από μια μπάρα με ψηλά καθίσματα, ανοιχτόχρωμους τοίχους και πλακάκια δαπέδου και φυσικά έσφυζε από κίνηση και θόρυβο!
Ο κυρίως εσωτερικός χώρος, με την αριστοκρατική όψη και την αύρα που αποπνέει μιας άλλης εποχής, ήταν επίσης κατάμεστος, τόσο στην κυρίως αίθουσα εστίασης όσο και στο μπαρ.

Στον ήσυχο πεζόδρομο που καθίσαμε υπήρχαν 3-4 τραπέζια, γύρω από κάποιους καναπέδες και καθίσματα.

Μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι απ’ την εξυπηρέτηση των νεαρών σερβιτόρων, οι οποίοι, παρά την κίνηση, μας έφεραν έγκαιρα το μενού, αλλά και σε σωστούς χρόνους τόσο τα ποτά όσο και τα φαγητά που παραγγείλαμε.

Το μαγαζί λειτουργεί καθημερινά, από 09.00 μέχρι τουλάχιστον τα μεσάνυχτα, ανάλογα με την κίνηση. Τα φαγητά είναι εξαιρετικά νόστιμα, οι μερίδες δε ικανοποιητικές και οι τιμές, όπως θα δείτε, πολύ λογικές για ό, τι τρως στον συγκεκριμένο χώρο. Ρώτησα για τον σεφ και με πληροφόρησαν ότι είναι ο νεαρός Ηλίας, στον οποίο αξίζουν πράγματι συγχαρητήρια!

Το μενού περιλαμβάνει σαλάτες και ορεκτικά, στα 5-6 €, ζυμαρικά και πίτσες, 6.50-8.50 €, κυρίως πιάτα, στα 8-12 €, καθώς και σάντουιτς και ποικιλίες τυριών και αλλαντικών.

Από ποτά σερβίρουν κοκτέιλ, αναψυκτικά, μπύρες, καφέδες και χυμούς, ενώ σε κρασιά έχουν τουλάχιστον 25 ετικέτες, σε νορμάλ τιμές, και φυσικά κρασί σε ποτήρι, σε τιμές γύρω στα 5-6 € τα περισσότερα.

Εμείς δοκιμάσαμε τα εξής:

• Μια μερίδα λιγκουίνι με κόκκινη σάλτσα, νόστιμο ζυμαρικό σε βαθύ πιάτο, σε τιμή 6.50 €.

• Η κυρία της παρέας πήρε την κλασική καρμπονάρα, εξαιρετική και χορταστική σε βαθύ πιάτο, στα 8.50 €.

• Εγώ δοκίμασα μια μερίδα ψαρονέφρι με πουρέ πατάτας, που ήταν καμιά δεκαριά ψιλοκομμένα κομμάτια εκλεκτού κρέατος, συνοδευμένα από εξίσου νόστιμο πουρέ. Τιμή 11.50 €.

• Ήπιαμε ποτήρι κόκκινο κρασί Μερλό Τετράμυθος (6 €), η φίλη, μια μπύρα Corona (5 €), κι εγώ ένα ποτήρι λευκό κρασί Μαλαγουζιά Κιντώνη, στα 6 €.

Πληρώσαμε 43.50 €, δηλ. εξαιρετικό vfm!
Χωρίς τα ποτά έρχεται στα 26.50 €, δηλαδή κατά κεφαλή στην κατηγορία 1/9 € έκαστος!

Ναι, καλά ακούσατε! Το είπαν άλλωστε και οι τρεις προλαλήσαντες κύριοι και κυρίες, οι οποίες μάλιστα το βαθμολόγησαν με άριστα!!

Ακόμα εδώ είσαστε;; Ευκαιρία να συρρεύσετε με τις παρέες σας, ανεβάζοντας το ΜΑΝΤΖΑΡΟΥ 3, που στερείται πρόσφατων κριτικών, στη θέση που σαφώς δικαιούται και του αξίζει!!

17 Μαι 2018

Τρίτη βράδυ στις 8/5, γύρω στις 9 μ. μ., πάμε με μια φίλη στον γνωστό μας από παλιά χώρο εστίασης με ελληνική και μεσογειακή κουζίνα, που βρίσκεται στο πλάι του Hilton. Αναφέρομαι στο κλασικό AGORA SELECT (AS), μεταξύ Χατζηγιάννη Μέξη και Βεντήρη, που ισαπέχει (5 περίπου λεπτά με τα πόδια) απ’ τους Σταθμούς του Μετρό, ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ & ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ.

Το AS κλείνει μια 15ετία, αφού άνοιξε το 2003, λειτουργεί δε καθημερινά από 10.00 μέχρι 02.00 και παραμένει πάντα δημοφιλές και γεμάτο από Έλληνες αλλά και ξένους τουρίστες, πολλοί απ’ τους οποίους υποθέτω ότι πιθανόν θα προέρχονται απ’ το διπλανό HILTON. Το ίδιο συνέβη και κατά την προχθεσινή επίσκεψή μας, είμαστε δε πολύ τυχεροί γιατί χωρίς κράτηση εξασφαλίσαμε θαυμάσιο τραπέζι στο κέντρο του ενός απ’ τους δύο χώρους του, και συγκεκριμένα του ημιυπαίθριου στεγασμένου.

Το εστιατόριο ανήκει στον αεικίνητο νεαρό επιχειρηματία κ. Θύμιο Κουτσούμπα, ο οποίος πρόσφατα άνοιξε και το διπλανό, Βεντήρη Roast House, που σας παρουσίασα πέρσι τον Νοέμβρη. Υποθέτω ότι το AGORA SELECT και το AGORA των Αμπελοκήπων ανήκουν σε συγγενικά πρόσωπα, αφού το τελευταίο ανήκει στον κ. Χρήστο Κουτσούμπα, έχουν δε παραπλήσιο ύφος και διακόσμηση, αλλά και μενού! Σημειωτέον ότι ο τωρινός σεφ του AS, κ. Κωνσταντίνος Κωστόπουλος, υπήρξε στο παρελθόν σεφ του AGORA των Αμπελοκήπων!

Στους δύο χώρους, τον κεντρικό και τον ημιυπαίθριο, που επικοινωνούν (υπάρχουν διάφορα πάσο με κηροπήγια! ) δεσπόζει σαφέστατα το ξύλο, σε τραπεζοκαθίσματα, δάπεδο, δοκούς οροφής, το μπαρ του κεντρικού χώρου, ενώ στον ημιυπαίθριο κυριαρχεί ένας ψηλός κορμός δένδρου! Τα σουπλά των τραπεζιών έχουν το διακριτικό σήμα του εστιατορίου, που είναι ένα καλλιτεχνικό άλφα, δηλωτικό της επωνυμίας της επιχείρησης!
Οι περιμετρικές τζαμαρίες αναδεικνύουν το πλούσιο εξωτερικό πράσινο δένδρων και φυτών, ενώ την ημέρα φωτίζουν άπλετα τις σάλες. Υπάρχει ακόμη μια πληθώρα κάδρων, (καλλιτεχνικών κ. λπ. ) στους τοίχους, που είναι βαμμένοι με ανοιχτές μπεζ αποχρώσεις, όπως και η οροφή, όπου διάφοροι ευμεγέθεις ανεμιστήρες δροσίζουν τις αίθουσες! Τα κλιματιστικά και ο άνετος εξαερισμός διευκολύνουν το κάπνισμα, τουλάχιστον στον ημιυπαίθριο χώρο. Υπολογίζω δυναμικότητα περί τα 150 άτομα μέσα, ενώ έξω στο πίσω μέρος του κήπου υπάρχουν λίγα ακόμη τραπέζια για άλλα 40-50 θαμώνες, όταν ο καιρός το επιτρέπει.

Παρά τον σχετικό θόρυβο από τα γκρουπ και τις παρέες, ακούγονταν απαλή lounge και τζαζ μουσική, που ταίριαζε με την όλη ατμόσφαιρα.

Εξάλλου, στο υπόγειο υπάρχουν 2+2 καθαρά WC, δίπλα στη κουζίνα, πίσω απ’ την οποία διακρίνονταν κάποιες γλάστρες με ευωδιαστά μυρωδικά, που θα αξιοποιούνται δεόντως στο μαγείρεμα!

Η εξυπηρέτηση γίνονταν από 7-8 νεαρά γκαρσόνια, όλα με μαύρες στολές (παντελόνια και μπλούζες με το σήμα α και την επωνυμία ολόκληρη στα μανίκια τους), τα οποία ήταν απόλυτα ενημερωμένα πάνω στο αντικείμενο του σέρβις, του χώρου, των φαγητών και ποτών, του σεφ κ. λπ. συντελεστών του εστιατορίου. Βαθμολογώ την άξια εξυπηρέτηση με 4 στα 4, λαμβάνοντας επίσης υπόψη και την ετοιμότητά τους, σπάνια για τα ελληνικά δεδομένα, στην άμεση ετοιμασία των τραπεζιών, ευθύς μόλις οι πελάτες έφευγαν. Ο επιχειρηματίας κάνει άψογη δουλειά, όντας πανταχού παρών, και ομολογώ ότι συνιστά παράδειγμα προς μίμηση!!

Το μενού είναι απόλυτα ενημερωμένο, και περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και τα εξής: καμιά 10αριά ορεκτικά στα 6-10 €, 10 σαλάτες, από 9-11 €, 12 ζυμαρικά από 7-15 €, πληθώρα πουλερικών, ψαριών και κρεατικών, όπως και ποικιλία γλυκών, στα 5-8 €.
Υπάρχει ακόμη μενού με καμιά 20αριά πιάτα ημέρας (πολλά ψάρια, αστακομακαρονάδα και καβουρομακαρονάδα, κουνέλι, μουσακά, σαλάτες, κ. λπ. ), για να διευκολύνει τις επιλογές σας.

Εξάλλου, η ανανεωμένη λίστα κρασιών, περιλαμβάνει 50 περίπου ετικέτες, σε τιμές που κυμαίνονται από 15-45 €: για το κορυφαίο κόκκινο, Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη (στις κάβες από 20 €). Ακόμη, 15 μπύρες (3-5 €), αφρώδεις οίνοι, και τα συνήθη αποστάγματα και αναψυκτικά.
Πρέπει να προσθέσω, ότι στα τραπέζια διαφημίζουν τα house wines, από ένα ελληνικό, λευκό και κόκκινο, που εναλλάσσουν σε μηνιαία βάση, σε τιμές περί τα 15 € το καθένα!

Εμείς δοκιμάσαμε:

• Μια κρέπα φούρνου γεμάτη σπανάκι, ανθότυρο και μυρωδικά, που μας θύμισε σπανακόπιτα σε σχήμα κρέπας. Εκλεκτή, στην τιμή των 7.70 €.

• Απ’ τα πιάτα ημέρας, η φίλη μου παρήγγειλε ένα burger με αρνίσιο κιμά, τηγανιτές πατάτες και σαλάτα βαλεριάνα, που της άρεσε, αν και στο burger την ενόχλησε κάπως η μαρμελάδα με τα σκληρά κομματάκια μπέικον, καθώς και η υπερβολική σε ποσότητα barbeque sauce, που θα ήταν προτιμότερο να έρχεται σε ξεχωριστό μπολάκι! Τιμή στα 12.50 €.

• Εγώ πήρα μια μερίδα μπιφτέκια γαλοπούλας με πουρέ. Ήρθαν δύο τεράστια και πεντανόστιμα μπιφτέκια γαλοπούλας, ο δε πουρές ήταν ό, τι έπρεπε. Το συνιστώ σαν πιάτο διαίτης. Τιμή, 10.00 €.

• Μας ρώτησαν για ψωμί και δεν θέλαμε, έφεραν δε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, σε τιμή 1.80 €.

Πλήρωσα 32 € (10/16 € το άτομο), αποφεύγοντας ποτά και γλυκά, για τα οποία επιφυλασσόμαστε προσεχώς!

Συμπερασματικά το AS παραμένει ένα προσεγμένο εστιατόριο, σε κομβική θέση του αθηναϊκού κέντρου. Με τις ποικιλίες, τις λογικές τιμές, την ωραία ατμόσφαιρα και το εκπληκτικό του σέρβις, δικαίως είναι πάντα δημοφιλές και γεμάτο κόσμο.

Θεωρώ πως με τον καιρό βελτιώνεται, όπως τα καλά κόκκινα κρασιά που προσφέρει!

Φυσικά και σας το συνιστώ για μελλοντική σας επίσκεψη, business lunch ή romantic dinner!!

02 Μαι 2018

Δευτέρα 23/4, μετά από δουλειές στο Κέντρο, καταλήγω με ένα φίλο μου στο Σύνταγμα, αναζητώντας καλό εστιατόριο που δεν έχω ακόμα επισκεφθεί, οπότε επιλέγουμε στη Μητροπόλεως τον ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟ (Μ), ο οποίος άνοιξε πέρσι τον Ιούλιο και βρίσκεται παραπλεύρως του Τζίτζικα & Μέρμηγκα.

Το νέο μαγαζί, της γνωστής αλυσίδας των κεμπαπτζίδικων, λειτουργεί καθημερινά από 11.30 μέχρι 01.00.

Ο Μπαρμπαδήμος, ο παππούς που ήρθε απ’ τη Σμύρνη παλιά, έβαλε τις βάσεις της επιχείρησης, καθώς και τις ανατολίτικες συνταγές.

Άνοιξε πρώτα το μαγαζί του Πειραιά (2010) και ακολούθησαν αυτά στο Περιστέρι, τη Ν. Σμύρνη και το Σύνταγμα, ενώ κάποια άλλα, όπως της Δραπετσώνας, είναι franchises.

Το μαγαζί του Συντάγματος έχει καμιά 15αριά τραπέζια στο πεζοδρόμιο της Μητροπόλεως, για 50 περίπου άτομα, που στην πλειονότητά τους ήταν τουρίστες από κάθε γωνιά της γης. Λόγω καλοκαιρίας (η ώρα ήταν 13.30 το μεσημέρι) ο εξωτερικός χώρος ήταν μισογεμάτος, και καθίσαμε σε ένα απ’ τα τραπέζια αυτά.

Ο εσωτερικός χώρος, με τα ξύλινα δάπεδα, αποτελείται από ισόγειο (για 50 περίπου άτομα), καθώς και πατάρι, 60 ακόμη ατόμων. Όλα τα τραπέζια ήταν στρωμένα με όμορφα πράσινα καρό τραπεζομάντιλα, ενώ στο βάθος παρατήρησα την ανοιχτή κουζίνα με 3 μάγειρες που φορούσαν ομοιόμορφες μπορντό ριγέ ποδιές.

Πληροφορήθηκα ότι σεφ είναι ο Αρμέν, Αρμενικής φυσικά καταγωγής, ο οποίος απουσίαζε την ώρα εκείνη.
Οι τοίχοι ήταν γεμάτοι από γραφικές ασπρόμαυρες φωτογραφίες του χθες, τόσο της Μικράς Ασίας όσο και της παλιάς Αθήνας, με τις γειτονιές, τα λιγοστά οχήματα κι ανάμεσά τους, τα πρώτα τραμ!
Στην αριστερή πλευρά, είχαν δημιουργήσει μια γωνιά με καμιά 10αριά παλιά ραδιόφωνα, ενώ πιο δίπλα δέσποζε και μια φωτογραφία του ιδρυτή της εταιρίας που δούλευε μαζί με το προσωπικό.

Στο βάθος δεξιά υπήρχε μαρμάρινη σκάλα που οδηγούσε αφενός στο πατάρι, και αφετέρου στο υπόγειο, όπου υπάρχει μια ανδρική και δύο γυναικείες καθαρές τουαλέτες, ενώ και στο βάθος του ισογείου υπάρχουν ακόμη από ένα WC για ΑΜΕΑ, και για τα μικρά παιδάκια, όλες απαραίτητες για τη λειτουργικότητα του πολυσύχναστου τουριστικού αυτού μαγαζιού.

Μουσική lounge ακούγονταν απ’ τα μεγάφωνα σε χαμηλή ένταση, λόγω και του εξωτερικού θορύβου, και συγκεκριμένα, παλιά ιταλικά τραγούδια, επιτυχίες του Ντέμη Ρούσσου, κ. λπ.
Με πληροφόρησαν ότι Παρασκευή και Σάββατο βράδυ, καθώς και Κυριακή μεσημέρι, έχουν επίσης και live πιάνο!

Τα 3-4 νεαρά γκαρσόνια ήταν ευγενικά και ενημερωμένα, φορούσαν δε μαύρα παντελόνια, μαύρα γιλέκα και άσπρες ποδιές.
Με το που καθίσαμε, μας κέρασαν κομματάκια από μελιτζάνες και κόκκινες πιπεριές, που ήρθαν μέσα σε ένα μικρό πιατάκι.
Ταυτόχρονα όμως προσγειώθηκε και μπουκάλι με εμφιαλωμένο νερό (1.80 €), χωρίς εμείς να το ζητήσουμε, αλλά τουλάχιστον συνοδεύονταν και από σαμπανιέρα με παγάκια!

Το μενού, που υπάρχει και ηλεκτρονικά με φωτογραφίες αλλά χωρίς τιμές (! ), περιλαμβάνει: 8 σαλάτες από 4-9 €, 18 ορεκτικά και αλοιφές από 3-8 € και 12 κύρια πιάτα, κυρίως κεμπάπ, στα 10-19 €, τιμή που αφορά το αριστοκρατικό λεγόμενο κεμπάπ, με χοιρινό, κοτόπουλο, σουτζούκι, παστουρμά, πιτάκια, ντομάτα και πιπεριά. Γενικά,. Θεωρώ ότι οι τιμές των κεμπάπ είναι σαφώς υπερτιμημένες και θα επανέλθω σύντομα στο σημείο αυτό.
Το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και τα ανατολίτικα γλυκά τους, όπου μάλιστα δεν φέρνουν τον σχετικό κατάλογο απ’ την αρχή, αλλά τα ανακοινώνουν προφορικά (!! ) στο τέλος. Σερβίρουν μπακλαβά, κιουνεφέ, σεκέρ παρέ, καζάν ντιπί, εκμέκ με σαντιγί ή παγωτό, σε τιμές από 5-7 € (!! ). Οποία διαφορά π. χ. από το FATSIO, όπου τα ίδια γλυκά στοιχίζουν μόνο 3-4 €!!

Η λίστα των ποτών περιλαμβάνει κρασί χύμα στα 5.20 το μισόλιτρο, 4 μπύρες, στα 3 €, αποστάγματα 200 ml στα 7-8 €.
Σερβίρουν ακόμα 16 ετικέτες εμφιαλωμένων, λευκών, κόκκινων και ροζέ κρασιών, από Ελλάδα και Ιταλία, σε τιμές που αρχίζουν από 13 € (για λευκό Ασύρτικο ή ροζέ Αγιωργίτικο – στις κάβες ~ στα 6 €), μέχρι 120 € (! ) για το φημισμένο κόκκινο Ιταλικό απ’ την Τοσκάνη, Brunello di Montalcino, το οποίο στις κάβες μας αρχίζει από 45 € και πάνω.

Εμείς φάγαμε τα εξής:

• Μια μερίδα τζατζίκι, που ήταν εξαιρετικό και αρκετά καυτερό. Τιμή 3.90 €.

• Μια μερίδα μέλι-μελιτζάνες, που ήταν καμιά 15αριά μικρά τετράγωνα κομμάτια ψητής μελιτζάνας, τόσο βουτηγμένης στο μέλι όσο και με τη σχετική του σος. Μας άρεσε πολύ, παρότι σαν ορεκτικό ήρθε κι αυτό σε μικρό πιατάκι. Τιμή επίσης 3.90 €.

• Για κύριο πιάτο μοιραστήκαμε ένα κεμπάπ λεγόμενο Μπραζιλέρο, το οποίο περιελάμβανε δύο σουβλάκια με κομμάτια από μοσχάρι γάλακτος, και συνοδεύονταν από πιτάκια και κομματάκια ντομάτας και πιπεριάς. Η τιμή του 13.90 €!!
Εδώ απογοητευτήκαμε, επειδή το κρέας δεν ήταν τρυφερό, και είτε έφταιγε το συγκεκριμένο κομμάτι, είτε δεν ήταν γάλακτος, είτε δεν ήταν καλά σιτευμένο!

Αναπόφευκτη ήταν οι συνειρμοί μας και μοιραία η σύγκριση με τους αριστείς του είδους, που ομολογουμένως είναι τα ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ της Πλατείας Αμερικής (Αγάμων για τους πιο παλιούς) και της Πλατείας Μεσολογγίου στο Παγκράτι, όπου με 8 μόνον € γεύεσαι αριστουργηματικά πράγματι κεμπάπ!
Θεωρώ ότι είναι δύσκολο να είσαι τουριστικό μαγαζί και ταυτόχρονα γαστρονομικός παράδεισος!!
Για τον λόγο αυτό, αλλά και όσα ήδη ανάφερα για τα γλυκά, το vfm δεν μπορεί να υπερβεί το 2 στα 4!

Παράλληλα, η γεύση, η εξυπηρέτηση και ο χώρος βαθμολογούνται με 3 στα 4, η γεύση μάλιστα άξιζε μάλλον 2.50, αλλά τη βαθμολόγησα επιεικώς, χάρη στα δύο νόστιμα ορεκτικά και το αρχικό τους κέρασμα.

Πληρώσαμε 23.50 € (κατηγορία 10/16 € το άτομο), και θα έλεγα συμπερασματικά ότι στην πιάτσα της οδού Μητροπόλεως με τα δεκάδες στέκια, πολλά των οποίων είναι αξιόλογα, προσωπικά δύσκολα θα ξαναπήγαινα στον ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟ, εκτός αν στην παρέα επέμεναν κάποιοι λάτρεις των κεμπάπ.

Σε κάθε περίπτωση, δική σας η απόφαση!!

26 Απρ 2018

Τετάρτη 18/4 επισκέπτομαι για πρώτη φορά το ιδιαίτερα εμβληματικό Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος, στον χώρο του Ιππόδρομου στο Φαληρικό Δέλτα, γευματίζοντας φυσικά στο AGORA BISTRO (AB), το οποίο πέρασα πρόσφατα στο σάιτ, ελπίζοντας να το εγκαινιάσω με τη σημερινή κριτική μου.

Δυο λόγια μόνο για το Κέντρο Πολιτισμού ΣΝ, που σχεδιάστηκε απ’ τον διάσημο 80χρόνο Ιταλό Αρχιτέκτονα Ρέντσο Πιάνο (Κέντρο Πομπιντού στο Παρίσι, Διεθνές Αεροδρόμιο Οζάκα, Shard Bridge Tower: ο ψηλότερος Ευρωπαϊκός ουρανοξύστης, στο Λονδίνο, ύψους 310 μέτρων, κ. λπ. έργα παγκοσμίως)!
Το έργο απλώνεται σε έκταση 210 στρεμμάτων, κόστισε περί τα 600 εκατομμύρια €, παρουσιάστηκε στο Ζάππειο το 2009, κατασκευάστηκε απ’ το 2011-2016 και παραδόθηκε στο Ελληνικό Δημόσιο τον Φεβρουάριο του 2017, ήδη δε υπολογίζεται ότι το έχουν επισκεφθεί περί τα 3.000.000 επισκέπτες!
Περιλαμβάνει -σε 2 αντικριστά λαμπρά οικοδομήματα- την Εθνική Λυρική Σκηνή (και την Πειραματική Σκηνή), καθώς την Εθνική Βιβλιοθήκη (που ήδη μεταφέρθηκε εκεί και αναμένεται να λειτουργήσει άμεσα).
Στην ταράτσα (8ος όροφος) της Λυρικής Σκηνής δεσπόζει ο Φάρος, με μοναδική θέα του Λεκανοπεδίου και του Σαρωνικού, ενώ μεταξύ των 2 κτιρίων εκτείνεται η Μεγάλη Αγορά, Προς τη μεριά της Συγγρού εντυπωσιάζει το Κανάλι 400 μέτρων, και στη βορεινή πλευρά κυριαρχεί το Πάρκο, με τις ποικίλες δεντροφυτεύσεις, αλέες και μονοπάτια του, καθώς και τους χώρους αθλοπαιδιών για τους νέους.

Το AGORA BISTRO στην Αγορά συνιστά το κυρίως εστιατόριο του ΚΠΣΝ. Υπάρχουν επίσης το Canal Café στο Κανάλι, το Park Kiosk στο Πάρκο και το μοναδικής θέας Pharos Café στον Φάρο, σε ύψος 43 μέτρων!!

Μετά την πολύ συνοπτική εισαγωγή μου για ένα έργο που γράφονται χιλιάδες σελίδες με εκατομμύρια λέξεις, αλλά που η εικόνα η οποία αποκομίζεται από μια επίσκεψή μας εκεί αξίζει πολύ περισσότερο από τις χιλιάδες αυτές σελίδες και λέξεις, θα έρθω τώρα στην κριτική μου για το ΑΒ.

Πληροφορήθηκα ότι υπάρχουν μικρά λεωφορεία για δωρεάν μεταφορά από Σύνταγμα (Mac Donald’s) & Σταθμό Φιξ (τα Σ/Κ δε ανά ημίωρο από 9.30-21.30). Πήρα αυτό των 11.00 και σε 12 λεπτά διάβηκα τις πύλες του ΚΠΣΝ! Μέσα σε 1 ½ ώρα περιηγήθηκα στα πιο πάνω αξιοθέατα, καταλήγοντας στο ΑΒ στις 12.30, ώρα που η κουζίνα είχε ανοίξει και το εστιατόριο άρχιζε σιγά-σιγά να γεμίζει από επισκέπτες κάθε ηλικίας και εθνικότητας, στην πλειονότητά τους όμως Έλληνες!

Το ΑΒ άνοιξε τον Μάη του 2017, ύστερα από διαγωνισμό που κατακυρώθηκε στην Εταιρεία του Dominique Perrot. O διάσημος Γάλλος σεφ, που είναι εδώ και χρόνια στη χώρα μας, υπήρξε αρχιμάγειρας του Φρανσουά Μιτεράν, ενώ σε μας, executive chef στο Meridien, Knossos Beach και το Εστιατόριο του Μουσείου Ακρόπολης! Η εταιρεία του, Perrot Traiteur, με έδρα τον Άγιο Δημήτριο, τροφοδοτεί με catering το Εθνικό Θέατρο, το Γαλλικό Ινστιτούτο, κ. λπ.

Ανοίγουν στις 08.00 με καφέ, χυμούς και διάφορα σνακ, ενώ η κουζίνα λειτουργεί από 12.00 μέχρι 23.00 (ή τα μεσάνυχτα, κατά τις ημέρες προγραμμάτων της Λυρικής Σκηνής).

Σεφ είναι ο Γιάννης Κουτεράνης, με καταγωγή από Καρπενήσι και Καβάλα, πάντα με την καθοδήγηση και τη συνεργασία φυσικά του Dominique Perrot, που άλλωστε συνέταξε το μενού του ΑΒ.
Η υπεύθυνη του ΑΒ, Αγγελική Perrot, κόρη του σεφ, βρισκόταν εκεί και έτσι είχα την ευκαιρία να πληροφορηθώ πολλά απ’ τα ενδιαφέροντα που σας περιέγραψα.

Ο χώρος είναι μινιμαλιστικός, μοντέρνος και λιτός, ως είθισται για αίθουσες μουσειακών πολιτιστικών συγκροτημάτων. Είναι πολύ φωτεινός, χάρη στις τζαμαρίες του στην πρόσοψη όσο και την πίσω όψη του. Μπροστά του εκτείνεται η Μεγάλη Αγορά με τα εκατέρωθεν 2 κτίρια, και το νότιο τμήμα του Καναλιού.

Στα ωραία χάρτινα σουπλά με το λευκό φόντο και τα κίτρινα γεωμετρικά σχέδια, αναγράφονται μάλιστα οι ορισμοί της Αγοράς, απ’ το έργο: Λέξεων Συναγωγή, του Φωτίου Πατριάρχου Κωνσταντινουπόλεως (9ος αιών μ. Χ., την εποχή του Σχίσματος με τη Δυτική Εκκλησία).
ΑΓΟΡΑ: Τόπου όνομα, και τα αγοραζόμενα. Θεσσαλοί δε και τον λιμένα αγοράν καλούσι. Κρήτες, την εκκλησίαν. Παρ’ Ομήρω, πας αθροισμός!

Το ΑΒ λειτουργεί σε εσωτερικό κλιματιζόμενο χώρο, που περιλαμβάνει σε τρεις σειρές περί τα 24 τραπέζια για 64 συνολικά άτομα. Η φωτεινότητά του ενισχύεται από τα εξαίρετα λευκά μαρμάρινα δάπεδα και τους ολόλευκους τοίχους.
Τα τραπέζια είναι από λευκή επίσης φορμάικα, ενώ οι πλαστικές καρέκλες με τον μεταλλικό σκελετό έχουν χρώμα πορτοκαλί, που ζωντανεύει το άκρον άωτον της λευκότητας! Η οροφή φωτίζεται από πυκνά διατεταγμένα σποτάκια.
Η κουζίνα είναι ανοιχτή, μπαίνοντας δεξιά, ενώ μπροστά της υπάρχει λευκός πάγκος σερβιρίσματος, στη συνέχεια δε υπάρχει μια σειρά από ράφια ανοιχτής μπεζ απόχρωσης με τα κρασιά και τα ποτά.

Μουσική ακούγονταν απ’ τα μεγάφωνα απαλή jazz και lounge, λόγω άλλωστε και του αυξανόμενου θορύβου, ειδικά απ’ την πληθώρα των νεαρών επισκεπτών του συγκεκριμένου χώρου εστίασης.

Στον διάδρομο παραπλεύρως, υπάρχουν από 3 πολυτελή ανδρικά και γυναικεία WC καθώς και ένα για ΑΜΕΑ, με λευκά μαρμάρινα δάπεδα και τοίχους από αδιάβροχα μπεζ πάνελ, που ήταν πολύ καθαρά κατά τη συγκεκριμένη ώρα (μη αιχμής). Οι νιπτήρες μάλιστα τροφοδοτούνταν με μπαταρίες, οι οποίες ήταν εφοδιασμένες με φωτοκύτταρα, καθώς και ηλεκτρονική παροχή σαπουνιού!

Οι τρεις ευγενικές και ενημερωμένες πάνω στο μενού σερβιτόρες, αλλά και οι τρεις βοηθοί του σεφ στην κουζίνα, φορούσαν μαύρα τζιν και μπλούζες, καθώς και κόκκινες ποδιές.

Παρατήρησα ότι απ’ τον κατάλογο των φαγητών στο ταμείο έλειπε η σελίδα με τα κύρια πιάτα, γεγονός που σημαίνει ότι απαιτείται η δέουσα προσοχή στην κατάσταση των καταλόγων και η αντικατάσταση των τυχόν φθαρμένων (αχ, αυτή η μανία κάποιων Νεοελλήνων να καταστρέφουν! ). Ωστόσο, παρατήρησα ότι τα περισσότερα τραπέζια ήταν εφοδιασμένα με το μενού των φαγητών και ποτών.

Στο συγκεκριμένο μενού τώρα: πρόκειται για ελληνική και μεσογειακή κουζίνα. Στα πιάτα ημέρας είχαν σήμερα ό, τι ελληνικότατο: γεμιστά, ντομάτες και πιπεριές, που ομολογουμένως τις θαύμασα στα γειτονικά τραπέζια!

Ο κατάλογος λοιπόν περιλαμβάνει πίτες, τάρτες, καθώς και το κλασικό Quiche Lorraine στα 2-5.50 €, 5 σαλάτες, από 5-6.50 € και 12 κύρια πιάτα, που αρχίζουν απ’ τις φαρφάλες ναπολιταίν (5.50 €) μέχρι το μοσχαρίσιο φιλέτο με λαχανικά, στα 22 €. Σερβίρουν ακόμα 13 επιδόρπια, καθότι πολλοί αρκούνται σ’ αυτά, σε τιμές από 2-6 €. Τα γλυκά φτιάχνονται επίσης από τη συνεργασία των δύο σεφ.

Η λίστα των ποτών περιλαμβάνει αναψυκτικά στα 2.50 €, αποστάγματα 200 ml στα 7-8 €, κοκτέιλ στα 8 €, και μπύρες στα 4-5 € οι περισσότερες.
Υπάρχουν 15 ετικέτες εμφιαλωμένων κρασιών του ελληνικού αμπελώνα, λευκών, κόκκινων και ροζέ, σε τιμές από 18 €, για το Αγιωργίτικο κόκκινο βιολογικό Ζαχαριά, μέχρι 27 € για το λευκό Thema Παυλίδη (τιμή λογική, αφού στις κάβες κοστίζει περί τα 12 €). Φυσικά, σερβίρουν και ποτήρια κρασί, σε τιμές από 3-5 €.

Έφαγα μια μερίδα φιλέτο κοτόπουλο σχάρας με ριζότο από μπρόκολο. Ήρθαν πέντε κομμάτια νοστιμότατου κοτόπουλου, άψογα ψημένου απ’ τον σεφ, με το σωστά χυλωμένο ριζότο, καταπράσινο χάρη στο μπρόκολο. Τιμή, στα 12 €.

Απ’ τα γλυκά δοκίμασα μια πραλίνα με σος μανταρινιού, που ήταν ένα χορταστικό και φίνο επιδόρπιο, με τη σος του μανταρινιού, τόσο από πάνω όσο και τριγύρω στο πιάτο μου. Μου άρεσε επίσης. Τιμή στα 6 €.

Ήπια ένα μικρό εμφιαλωμένο νερό, στα 0.50 €, ενώ μου κέρασαν ευγενέστατα ένα ποτήρι λευκό κρασί!

Πλήρωσα 18.50 € και θεωρώ ότι τόσο η γεύση όσο και το vfm αξίζουν 4 στα 4, λαμβανομένης υπόψη της συνολικής εντύπωσής μου απ’ το ΚΠΣΝ!

Θέλοντας να διαπιστώσω πώς λειτουργεί το AGORA BISTRO σε μέρες και ώρες αιχμής, επανέλαβα την επίσκεψή μου το Σάββατο 21/4 στις 13.00 (2 άτομα), οπότε η αίθουσα ήταν ουσιαστικά γεμάτη από μικρές και μεγαλύτερες παρέες, ενώ τα WC, πάντα πεντακάθαρα με μόνιμη καθαρίστρια επί τόπου!
Παρατήρησα επίσης σήμερα ότι το καφέ της Μεγάλης Αγοράς, ακριβώς μπροστά απ’ το ΑΒ εξυπηρετείται απ’ το ταμείο του ΑΒ, αλλά οι νέοι που συχνάζουν εκεί εξυπηρετούνται με self service απ’ το ίδιο ταμείο, παραλαμβάνοντας τα φαγητά τους μέσα σε πλαστικές συσκευασίες!

Αφού λοιπόν καθίσαμε και τους ρωτήσαμε για το πιάτο ημέρας, μας πληροφόρησαν ότι ήταν χοιρινό λεμονάτο με πατάτες, στα 12 €. Για τα πιάτα ημέρας, όμως, θα πρέπει οι ίδιοι οι σερβιτόροι να ενημερώνουν τους πελάτες ευθύς εξαρχής, να είναι επίσης γραμμένα, με στυλό έστω, μέσα σε όλα τα μενού, και, ακόμα, να αναγράφονται σε εμφανές σημείο (π. χ. στον πάγκο δίπλα στο ταμείο).

Φάγαμε τα εξής:

• Σαλάτα με ρόκα, μανιτάρια σοτέ, παρμεζάνα και σος ροδιού. Τιμή 6.50 €. Ήταν πολύ γευστική, με φρέσκα υλικά και χορταστική σαν μερίδα.
Ωστόσο, τους ζητήσαμε να προσθέσουμε ελαιόλαδο. Αφού οι σερβιτόροι ρώταγαν ο ένας τον άλλον, σε 4-5 λεπτά αναγκάστηκαν να μας φέρουν, προφανώς απ’ την κουζίνα, ένα μικρό μπολάκι με λίγο ελαιόλαδο!! Έπρεπε, αν όχι όλα τα τραπέζια, το μαγαζί τουλάχιστον να διέθετε κάποια μπουκαλάκια με ελαιόλαδο (το εθνικό μας προϊόν), τη στιγμή μάλιστα που στο Πάρκο του Κέντρου Πολιτισμού, λίγα μέτρα μόλις πιο πάνω, δεσπόζουν κυριολεκτικά τα χιλιάδες δεντροφυτευμένα ελαιόδεντρα, με ό, τι αυτό το γεγονός μπορεί να συμβολίζει για ημεδαπούς αλλά πρωτίστως αλλοδαπούς επισκέπτες!!

• Ένα Quiche Lorraine, που ήρθε σε στρογγυλό σχήμα, και ήταν εξαιρετικά νόστιμο. Τιμή στα 4.50 €.

• Μία τάρτα σολομού, επίσης στρογγυλή, η οποία ήταν πεντανόστιμη, και ήταν φτιαγμένη από ολόκληρα κομμάτια σολομού (όχι καπνιστού, αλλά μάλλον ψητού στον φούρνο). Μην τη χάσετε! Τιμή στα 5.50 €.

• Για γλυκό μοιραστήκαμε μια μους λευκής σοκολάτας με εσπρέσο, αντίστοιχα πολύ καλό, στα 6 €.

• Νερό βρύσης, γέμισαν αρχικά τα ποτήρια μας, αλλά έπρεπε εμείς να τους ζητήσουμε δυο φορές να μας τα ξαναγεμίσουν!
Θεωρώ ότι κι αυτό είναι φάουλ, όπως το ελαιόλαδο, καθώς κι ενημέρωση για τα πιάτα ημέρας, και θα πρέπει οι δύο άξιοι σεφ και η Διεύθυνση να επιληφθούν της άμεσης επίλυσής τους, αφού το προσωπικό, ευχερώς ανανεώσιμο, πρέπει πάντα να πιάνει πουλιά στον αέρα!!

Πληρώσαμε 22.50 €, επιβεβαιώνοντας τα τεσσάρια σε γεύσεις και vfm. Τα τρία φάουλ, βέβαια, που προανέφερα μειώνουν την εξυπηρέτηση, επιεικώς στο 3!

Συμπερασματικά, πάντως, θεωρώ ότι το ΑΒ επιστεγάζει γαστρονομικά την όλη συγκλονιστική εμπειρία που βιώνει κάποιος στο ΚΠΣΝ, με σπιτική μαγειρική που βασίζεται σε αγνά εποχικά προϊόντα της Αγοράς (όπως λέει και το όνομά του)!
Φυσικά, τα Σ/Κ και ειδικά τις ημέρες παραστάσεων της ΕΛΣ, χρειάζεται να προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση προς αποφυγήν ρίσκου και αναμονής...

Να περιηγηθείτε λοιπόν στα αξιοθέατα του ΚΠΣΝ και κατόπιν να αφεθείτε στις γαστρονομικές απολαύσεις που προσφέρει το AGORA BISTRO, με τις όποιες, στις αρχές ακόμα, τυχόν παραλείψεις του!

24 Απρ 2018

Κυριακή του Θωμά, δύο άτομα απολαμβάνουμε πάλι περπάτημα στη Βαρυμπόμπη, καταλήγοντας πεινασμένοι στην ταβέρνα που εντόπισα την τελευταία φορά εκεί, δηλαδή τον ΑΡΗ, στη Λ. Τατοϊου.

Στον ΑΡΗ φτάσαμε γύρω στις 2 μ. μ., την ώρα που η ταβέρνα άρχιζε να γεμίζει στον εξωτερικό της χώρο, που βρίσκεται στην πρόσοψη. Ο ΑΡΗΣ δεσπόζει στο κατάφυτο πευκοδάσος της περιοχής, με θέα προς την Πεντέλη και την Πολιτεία, διαθέτει δε άνετο πάρκιν μπροστά και στο πλάι, όπου επίσης υπάρχει μικρή παιδική χαρά με κούνιες και τσουλήθρες για τα πιτσιρίκια.

Ο ιδιοκτήτης κατάγεται απ’ τα γραφικά Τζουμέρκα, και μάλιστα λειτουργούσε την ομώνυμη ταβέρνα, λίγο πιο πάνω, απ’ το 1987 μέχρι το 2010, ενώ στην παρούσα, πιο βολική θέση, έχει μεταφερθεί απ’ το 2004.
Η ταβέρνα είναι ανοιχτή Τετάρτη με Κυριακή από 12.00 μέχρι 23.00, ενώ τη Δευτέρα είναι κλειστή και την Τρίτη ανοίγει μόνο μεσημέρι, από 12.00 μέχρι 16.00.

Ο εσωτερικός χώρος αποτελείται από μια μεγάλη αίθουσα που φωτίζεται από πλευρικές τζαμαρίες, καθώς και μικρότερη πτέρυγα στα αριστερά, απ’ την οποία φαίνεται η παιδική χαρά, ενώ η κλειστή κουζίνα βρίσκεται στο βάθος.
Ο λιτός χώρος με τις ωραίες κουρτίνες είναι πεντακάθαρος και ιδιαίτερα φροντισμένος. Υπάρχουν ξύλινα τραπεζοκαθίσματα για 200 τουλάχιστον άτομα, ενώ οι τοίχοι είναι βαμμένοι με διακριτικές ροζ-μπεζ αποχρώσεις. Η μεγάλη σάλα διατίθεται και για ιδιωτικές εκδηλώσεις.

Μπροστά υπάρχει ημιστεγασμένος χώρος 50-60 ατόμων περίπου, ενώ πιο μπροστά στο κήπο υπάρχουν καμιά 25αριά τραπέζια με μεταλλικές καρέκλες, για 150 ακόμη θαμώνες. Καθίσαμε σε ένα απ’ αυτά, θαυμάζοντας δίπλα μας ένα επιτοίχιο σιντριβάνι με τα τρεχούμενα νερά του!

Μουσική ακούγονταν απ’ τα μεγάφωνα ελαφρολαϊκά ελληνικά τραγούδια σε χαμηλή μάλλον ένταση, ενώ μας πληροφόρησαν ότι τα Σ/Κ του χειμώνα υπάρχει και ζωντανή μουσική.

Αξίζει να προστεθεί ότι κατεβαίνοντας στο υπόγειο συναντάς 2+2 υποδειγματικά πεντακάθαρες τουαλέτες, επενδεδυμένες με γκρι-μπεζ πλακάκια, εξοπλισμένες μάλιστα με αυτόματο σύστημα συνεχούς απολύμανσης, που δεν βρίσκουμε ούτε σε πολυτελή ξενοδοχεία!
Επειδή είμαι πολύ ευαίσθητος σε τέτοια θέματα, θεωρώ ότι ο ιδιοκτήτης αξίζει θερμών συγχαρητηρίων!!

Η εξυπηρέτηση γίνεται από 5 παιδιά, με μαύρα τζιν παντελόνια και ανοιχτά πουκάμισα ή μπλούζες, που τα περισσότερα είναι ευγενικά, πρόθυμα και αρκετά ενημερωμένα.
Ωστόσο, θεωρώ λίαν αρνητικό το γεγονός ότι, παρά το ευγενικό τους καλωσόρισμα, κατά την αναχώρησή μας δεν βρέθηκε ούτε ένας για να μας αποχαιρετίσει, και, απογοητευμένος, θυμήθηκα έτσι τη ρήση του Δημοσθένη: «προς γαρ το τελευταίον εκβάν έκαστον των πριν υπαρξάντων κρίνεται»…
Ας το προσέξουν αυτό στο μέλλον, αφού δεν τους στοιχίζει τίποτα και μάλιστα το προσωπικό περισσεύει!!

Όσον αφορά το φαγητό, στην αρχή έρχεται δίσκος με τα ορεκτικά και τις σαλάτες, γεγονός που συνηθίζουν στην περιοχή (Λεωνίδας, κ. λπ. ). Έτσι, ένας από τους σερβιτόρους έφερε τον δίσκο με τις σαλάτες, τη φάβα, φέτα, τζατζίκι, τυροκαυτερή, τυροκροκέτες, φλογέρες, κ. λπ.
Εμείς διαλέξαμε σαλάτα του σεφ και δύο ζεστές φλογέρες με τυρί-ζαμπόν, όπου θα αναφερθώ στη συνέχεια.

Το μενού τους περιλαμβάνει 3 αλοιφές (3-4 €), 5 τυριά (4-5 €), καμιά 10αριά σαλάτες στα 4-8 €, 10 λαδερά πιάτα, από 4-8 €, καμιά 20αριά πιάτα της ώρας, από 8 € η χοιρινή μπριζόλα, μέχρι 30 € το κιλό τα αρνίσια παϊδάκια, 4-5 πιάτα της σούβλας, από 8.60 € το κοκορέτσι μέχρι 30 € το κιλό το αρνί στη σούβλα. Έχουν ακόμη 3 πιάτα θαλασσινών, στα 8-10 € και κάποια γλυκά.

Τα ποτά τους περιλαμβάνουν αναψυκτικά στα 2 €, 6 μπύρες στα 3-3.50, αποστάγματα, κ. λπ., ενώ προσφέρουν ηπειρώτικο χύμα κρασί, λευκό, κόκκινο και ροζέ, σε τιμή 8.20 € το λίτρο.

Εμείς πήραμε τα εξής:

• Αρχικά ήρθαν 5-6 φέτες φρυγανισμένου ψωμιού, στα 1.20 €.

• Ζητήσαμε νερό εμφιαλωμένο, τιμή 1.00 €.

• Μια σαλάτα του σεφ, που διαλέξαμε απ’ τον δίσκο, καλή ποιοτικά και αρκετά καλή ποσοτικά, η οποία όμως δεν περιείχε αυγό, εκτός αν αυτό ήταν σε απειροελάχιστη ποσότητα, γεγονός που μειώνει τη σχετική βαθμολογία της… Τιμή στα 7.80 €.

• Επιλέξαμε ακόμα απ’ τον δίσκο δυο ζεστές φλογέρες με ζαμπόν-τυρί, οι οποίες όμως ήρθαν στεγνές, ενδεχόμενα όχι σημερινές, και γι’ αυτό δεν μας ενθουσίασαν…Τιμή στα 2.60 €.

• Πήραμε ακόμα μια μερίδα κοκορέτσι, που ήταν ζεστό και ομολογουμένως πολύ νόστιμο. Τιμή στα 8.60 €.

• Για κυρίως πιάτο δοκιμάσαμε τα πολυδιαφημισμένα αρνίσια παϊδάκια τους. Τους ζητήσαμε μικρά κομμάτια με κόκαλο και το σχετικό συνοδευτικό λίπος. Οφείλω να ομολογήσω, ότι παρά το προχωρημένο της σαιζόν, τα παϊδάκια ήταν εξαιρετικά, ακριβώς όπως τα φανταζόμουνα. Τιμή για μισό κιλό 15.00 €.

Συνολικά δώσαμε 36.20 € (17/25 € το άτομο), για ένα γεύμα καλό, κυρίως ως προς τα βασικά του είδους, δηλαδή τα κρεατικά στη σούβλα και τα κάρβουνα.

Μας κέρασαν χαλβά και καρυδόπιτα με παγωτό.

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι ο ΑΡΗΣ είναι μια καλή ταβέρνα που δικαιολογημένα συγκεντρώνει πολλούς μόνιμους πελάτες, ειδικά τα Σ/Κ.
Πρόκειται για ένα φροντισμένο μέρος, καθαρό, εύκολα προσβάσιμο και ενδεδειγμένο για οικογένειες με μικρά παιδιά, που θα τα αφήσετε ξέγνοιαστοι στην παιδική χαρά και τον κήπο με τα σκιερά πεύκα.

Για τους λόγους αυτούς προτείνεται, παρά τις μικρές επιφυλάξεις που ανέφερα.

12 Απρ 2018

Κυριακή των Βαΐων, χαλασμός κόσμου στο Κέντρο, λόγω τόσο του Πάσχα των Καθολικών όσο και των ανοιχτών καταστημάτων. Τρία άτομα επιλέγουμε για μεσημεριανό φαγητό τον ΤΖΙΤΖΙΚΑ & ΜΕΡΜΗΓΚΑ (ΤΜ) της Μητροπόλεως, έχοντας ενημερωθεί απ’ τις αρκετά καλές κριτικές των χρηστών στο σάιτ μας.

Εμπνευσμένοι προφανώς απ’ τον ομώνυμο μύθο του Αισώπου, ο Παναγιώτης Μαζαράκης και Τάσος Δήμας ίδρυσαν τον 1ο ΤΜ το 1995 στα Άνω Πατήσια, για να ακολουθήσει το 2ο μαγαζί τους στο Χαλάνδρι το 1998, το 3ο εδώ στο Σύνταγμα το 2006, και το 4ο στην Κηφισιά το 2008!

Γύρω στις 4 μ. μ. λοιπόν επικρατούσε γενικά πανικός σε όλα τα μαγαζιά της Μητροπόλεως και του Συντάγματος. Στον ΤΜ έπρεπε να περιμένουμε 15 λεπτά για τραπέζι, όπου τελικά μας οδήγησε στον εξωτερικό τους χώρο μια ευγενής κοπέλα επί της υποδοχής, αφού βέβαια δεν είχαμε κάνει κράτηση. Ο χώρος, σε ισόγειο, πατάρι, αλλά και έξω, ήταν τίγκα από Έλληνες αλλά και αρκετούς ξένους τουρίστες, νεαρής μάλλον ηλικίας.

Το μαγαζί λειτουργεί, όπως έμαθα, Τρίτη με Σάββατο μέχρι 01.00 πρωινή, και Κυριακή / Δευτέρα μέχρι 23.00.
Με το που καθίσαμε έφθασε κέρασμα από τσίπουρο, με ελίτσες και πιπεριά. Παρατήρησα ότι δεν είχε μουσική, τουλάχιστον την ώρα που τρώγαμε (4-6 μ. μ. ), αλλά μάλλον δεν θα είχε και νόημα, λόγω του αδιαχώρητου και της σχετικής χάβρας που επικρατούσε στην όλη περιοχή!!

Ο χώρος θυμίζει παλιό μπακάλικο, γεμάτο ράφια με προϊόντα και ποτά, η δε συνολική του χωρητικότητα θα είναι περίπου για 150 άτομα (υπολόγισα από 40 έξω και στο πατάρι, και 70 στους δυο χώρους του ισογείου). Οι τζαμαρίες φωτίζουν αρκετά τον χώρο, ο οποίος στο ισόγειο μπαίνοντας έχει ξύλινο πάτωμα, ενώ στο βάθος το δάπεδο είναι στρωμένο με πλακάκια. Η ανοιχτή κουζίνα, με τους ψήστες, βρίσκεται στο βάθος δεξιά, ενώ συνεχίζοντας προς τα αριστερά κατεβαίνεις στο πλακοστρωμένο υπόγειο, όπου βρίσκονται από 2 ανδρικές και γυναικείες τουαλέτες, με πρωτότυπες μάλιστα γούρνες σχήματος κονσέρβας Κύκνος. Στο βάθος διακρίνεται το δωμάτιο με τη λάντζα.

Στον εξωτερικό χώρο που καθίσαμε, τα τραπέζια ήταν σε κανονικές αποστάσεις μεταξύ τους, ενώ μια κολώνα ήταν ντυμένη με παλιές αφίσες, δεκαετιών 50 και 60, με ηλεκτρικές συσκευές της εποχής κ. λπ.

Μας εντυπωσίασε το γεγονός ότι τα τραπέζια ήταν εξοπλισμένα με ειδικό συρτάρι το οποίο είχε τα διάφορα σερβίτσια, χαρτοπετσέτες, κ. λπ. Επίσης, δίπλα μας υπήρχε και ξεχωριστό τραπεζάκι αναφοράς, όπου τοποθετούσαμε το ψωμί, το νερό και όλα τα σχετικά!

Πληροφορήθηκα ότι δίνουν φαγητά σε πακέτα, αλλά βέβαια δεν προλαβαίνουν delivery, που θαρρώ πως υπάρχει μόνο στην Κηφισιά.

Η εξυπηρέτηση γίνονταν από 5-6 παιδιά, όλα τους με μαύρα τζιν και μπλούζες, καθώς και ομοιόμορφες γκρι ποδιές. Ήταν απόλυτα ενημερωμένα για το καθετί, πολύ εξυπηρετικά, τρέχοντας άλλωστε για να προλάβουν τον χαμό. Είναι γεγονός ότι τα φαγητά έφθαναν σε σωστούς χρόνους, και στο σημείο αυτό θα πρέπει να έχουν οργανωθεί και βελτιωθεί σημαντικά από ό, τι στο παρελθόν.

Αναφορικά με τα φαγητά, υπάρχουν δύο μενού έξι πιάτων, που τώρα έφτασαν την τιμή των 19 € κατ’ άτομο.
Επίσης, υπήρχαν 4 πιάτα ημέρας: ταραμοσαλάτα, γίγαντες, ριζότο και σολομός σχάρας, στα 7-12 €.

Ο κανονικός κατάλογος περιλαμβάνει καμιά 25αριά σαλατικά και ορεκτικά, από 6-9 €, καμιά 15αριά κρεατικά και θαλασσινά, από 8-15 €, και 5-6 επιδόρπια (προφιτερόλ, σοκολατόπιτα, χαλβάς, ποικιλία φρούτων, κ. λπ. ) από 2-5 €.

Από ποτά έχουν περί τις 50 ετικέτες κρασιών, από 14-41 €, ποτήρια κρασί στα 2-4 €, αποστάγματα 200 ml στα 8.50-9.50 €, μπύρες από 3-5 € και αναψυκτικά στα 2.80 €.

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα εξής:

• Ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό (κανονικά φέρνουν κανάτα). Τιμή 2.80 €.

• Ήρθαν 6 φέτες ψωμιού, στα 3.90 €.

• Για πρώτο πιάτο ήρθαν τα πιτάκια Μέρμηγκα, που είχαν μυτζήθρα και ήταν γεμιστά με τυρί. Η τιμή τους στα 6.50 €.

• Εγώ πήρα απ’ τα πιάτα ημέρας τον σολομό στη σχάρα, που ήταν πολύ καλή και σωστά ψημένη μερίδα, και συνοδεύονταν από στικς κολοκυθιού. Τιμή στα 11.80 €.

• Παραγγείλαμε επίσης μια μερίδα κριθαρότο με θαλασσινά, που ήρθε σε βαθύ πιάτο και περιείχε 3 γαρίδες, καλαμαράκι και μύδια. Ήταν χορταστικό πιάτο, που επίσης άρεσε. Τιμή 13.80 €.

• Το άλλο πιάτο ήταν πολίτικο κεμπάπ, καλοψημένο και νόστιμο, με συνοδεία από τζατζίκι, ντομάτα, κρεμμύδι, καθώς και πίτες. Τιμή στα 9.70 €.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 48.50 €, δηλ. 16 € το άτομο, στο άνω όριο της κατηγορίας 10/16 €.

Θεωρώ ότι αρκετά πιάτα είναι κάπως τσιμπημένα, χωρίς βέβαια οι τιμές να είναι εξωφρενικές. Ωστόσο, μέσα στην κρίση, δεν θα πρέπει να ανεβαίνουν σιγά-σιγά, κάθε ένα-δυο χρόνια…
Άλλωστε, το μέρος είναι απλό, χωρίς ιδιαίτερες πολυτέλειες, αλλά και το μενού είναι η συνήθης ελληνική σύγχρονη κουζίνα. Για τον λόγο αυτό το vfm το βαθμολογώ, αυστηρά ίσως, με 2 στα 4, ενώ εξυπηρέτηση και χώρος παίρνουν 3 και οι γεύσεις δικαιούνται, νομίζω, ένα τεσσάρι!

Συμπερασματικά, ο ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ & ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ είναι ένας ενδιαφέρων χώρος εστίασης στο κέντρο, δοκιμασμένος επί μια 12ετία και με προσπάθειες συνεχούς βελτίωσης.
Αν συμπιέσει κάπως τις τιμές του, ή ίσως καθιερώσει κάποιο λίγο φθηνότερο μενού, π. χ. μέχρι 15 € - έστω με λιγότερα πιάτα, πιστεύω ότι θα εξελιχθεί σε ιδιαίτερα δημοφιλές σημείο αναφοράς της αθηναϊκής εστίασης, ακόμα και για τις καθημερινές το μεσημέρι!

Ευχές σε όλες και όλους για Καλό Πάσχα, που στα εβραϊκά σημαίνει 'πέρασμα', ας ελπίσουμε προς το καλύτερο!!