piperman

Μέλος από: Φεβ 2015

16 Οκτ 2017

Στην καρδιά του εμπορικού κέντρου, ανάμεσα Σύνταγμα και Μοναστηράκι, εκεί που οι πεζόδρομοι Ευαγγελιστρίας και Καλαμιώτου καταλήγουν στην Κολοκοτρώνη βρίσκεται το JUST MADE 33, που εδώ και δύο χρόνια μαγνητίζει το ενδιαφέρον των διερχομένων και κυριολεκτικά σφύζει από κόσμο όλη μέρα!

Βρέθηκα λοιπόν εκεί, την Πέμπτη 12/10, γύρω στη 01.00 το μεσημέρι και στάθηκα πολύ τυχερός αφού βρήκα ελεύθερο ένα τελευταίο τραπέζι στην άκρη του πολύβουου πεζόδρομου της Ευαγγελιστρίας, στο νούμερο 33 της οποίας βρίσκεται το δημοφιλές αυτό Καφέ – Αναψυκτήριο, όπως αυτοαποκαλείται. Άνοιξε τον Μάρτη του 2015 και ήδη απέσπασε πολύ καλές κριτικές στο σάιτ μας και όχι μόνο.

Λειτουργεί καθημερινά, από Δευτέρα με Σάββατο, 07.30-23.30, ενώ τις Κυριακές, από 09.30-22.30. Εκτός του ότι είναι συνήθως γεμάτο μέσα-έξω, παρατήρησα ότι δίνει και φαγητά σε πακέτο (take away) για τα γειτονικά καταστήματα ή γραφεία, αλλά και διερχόμενους πελάτες του (σάντουιτς, καφέδες, κ. λπ. ).

Η ψυχή του JUST MADE 33 είναι ο σεφ Αντρέας Λαγός, γέννημα-θρέμμα της Σάμου, ζυμωμένος από μικρός με την ελληνική ύπαιθρο, τα αγροτικά προϊόντα της γης του και τα αμπέλια με τα εκλεκτά κρασιά. Ο ίδιος αυτοαποκαλείται ‘nomad’ chef, θεωρώντας ότι τα γαστρονομικά βιώματα είναι εντέλει μια συνισταμένη ανάμειξης τελείως διαφορετικών στοιχείων, χώρων, καταστάσεων, που ωστόσο οι μαγειρικές του ανησυχίες καταφέρνουν να συνθέσουν αρμονικά! Για τον λόγο αυτό, στην ιστοσελίδα του δέχεται το feedback με τις απόψεις κάθε καλόπιστου επισκέπτη του καταστήματός του.
Εγώ, για παράδειγμα, είπα στην κοπέλα που με σέρβιρε, ότι θα προτιμούσα το γλυκό μου (μια τάρτα σοκολάτα) να ήταν μεγαλύτερο, και φυσικά εκείνη επιφυλάχτηκε να τους το μεταφέρει!
Ο κ. Λαγός έχει ήδη σοβαρή προϋπηρεσία στα: ‘Αριστερά-Δεξιά’, στο ‘Ντομάτα’ της Σαντορίνης και στο ‘Sani Resort’ της Χαλκιδικής.
Έτσι, δεν είναι τυχαίο ότι προσκλήθηκε πέρσι σε πύργο στη Ν. Γαλλία, όπου και μαγείρεψε για το πριγκηπικό ζεύγος William & Kate Middleton! Επίσης έχει επαγγελματικές επαφές με το Μiami και άλλα μέρη των ΗΠΑ!

Βασικός συνεργάτης του είναι ο Αντώνης Καργιώτης, που είναι αρμόδιος για τα εκλεκτά χαρμάνια των καφέδων που προσφέρει το μαγαζί. Θα τους δοκιμάσω μια επόμενη φορά!

Εξωτερικά λοιπόν υπάρχουν περί τα 15 μαύρα ή γαλάζια μεταλλικά τραπέζια, για καμιά 50αριά πελάτες. Γενικά στο μαγαζί, μέσα και έξω, επικρατούν μαύρα ή ανθρακί χρώματα, όπως για παράδειγμα η μεγάλη ομπρέλα και η τέντα. Άλλωστε, ο φετινός Οκτώβρης, με θερμοκρασία γύρω στους 20-22 βαθμούς το μεσημέρι, είναι ό, τι πρέπει για να απολαύσεις άνετα το φαγητό σου σ’ ένα τέτοιο εξωτερικό χώρο.

Μέσα εντυπωσιάζει η βιτρίνα τους με τα λογής-λογής καλούδια (θα αναφερθώ στο μενού πιο κάτω), τα ράφια στο βάθος της αίθουσας με τα ποτά και τα ποτήρια,, πάνω δε απ’ τη βιτρίνα των εδεσμάτων, τα βάζα με τις πρώτες ύλες, τα φρούτα, κ. λπ., καθώς και ενδεικτικοί μαυροπίνακες με εδέσματα και τιμές. Στο βάθος επίσης, κάτω απ’ τα ράφια με τα ποτά βρίσκεται ο αρμόδιος επί των καφέδων επί το έργον, εφοδιασμένος με όλα τα σχετικά είδη καφεκοπτείου! Μέσα υπάρχει ένας πάγκος και ένα μεγάλο τραπέζι, με 5-6 σκαμπό, που επιτρέπουν σε κάποιους να φάνε και να χαζέψουν ταυτόχρονα την παρασκευή και το σερβίρισμα φαγητών, ποτών, καφέδων…

Μικρή περιστροφική μαύρη σκάλα οδηγεί στις δυο πεντακάθαρες τουαλέτες του ορόφου, όπου επίσης κυριαρχούν σε τοίχους και δάπεδα οι ίδιες σκούρες ανθρακί αποχρώσεις που δεσπόζουν στο JUST MADE 33!

Μουσική είναι αδύνατο να ακουστεί έξω, μιας και επέλεξαν εσωτερικά να παίζουν απ’ τα μεγάφωνα ιδιαίτερα απαλή μουσική lounge, jazz & ethnic. Όταν ανέβαινα στις τουαλέτες, παρατηρώντας τον μέσα χώρο που σας περιέγραψα, διέκρινα μια όμορφη ινδική μάλλον μουσική, που ωστόσο κανένα απ’ τα παιδιά δεν μπόρεσε να με διαφωτίσει περαιτέρω…Μικρό το κακό!

Στην εξυπηρέτηση, δυο ευγενέστατα νεαρά κορίτσια, έτρεχαν πρόθυμα για να προλάβουν την εκτέλεση των παραγγελιών και τα κατάφερναν μια χαρά!

Στο μενού τώρα, δυο λόγια στατιστικά, τελείως επιγραμματικά:
Σερβίρουν πίτες (2-3 €), 6 είδη αυγών ~ 7 €, 7 σαλάτες, στα 6-8 €, 5 τάρτες στα 5 €, 5 burgers, σε τιμές ~ 9 €, 10 ζυμαρικά και ριζότο, στα 8-14 €, 12 σάντουιτς, από 2.50-5.00 €, 8 κύρια πιάτα, 6-14 € και καμιά 10αριά γλυκά / παγωτά, 4-6 €.
Σημειωτέον εδώ ότι εστιάζουν πρωτίστως στα σάντουιτς, προμηθευόμενοι καθημερινά ψωμιά από τρεις αθηναϊκούς φούρνους, και προσφέρουν όλα τα είδη (καλαμπόκι, σίκαλη, ολικής άλεσης…), σε ανοιχτούς ή κλειστούς συνδυασμούς, melted, brioche, wrap, bagel, tortilla, κ. λπ.!!

Από ποτά, διαθέτουν 7 μπύρες, σε τιμές ~ 4 €, cocktails από 7-9 €, φυσικούς χυμούς στα 4-5 €, ποτήρια κρασί, τα συνήθη αναψυκτικά, κ. λπ.

• Από τη μεγάλη λίστα τους, επέλεξα τελικά μια τάρτα Quiche Lorene, με μπόλικο τυρί emmental, bacon, παρμεζάνα και κρέμα γάλακτος. Συνοδεύονταν από μικρή ποσότητα πράσινης σαλάτας από λάχανο, ρόκα και λόλα. Ήταν πολύ γευστικό και αρκετά χορταστικό σαν πιάτο. Τιμή, στα 5 €.

• Για γλυκό πήρα, όπως σας είπα στην αρχή μια τάρτα σοκολάτα, που ήταν ένας συνδυασμός από crumble and bitter ganache. Ο ζαχαροπλάστης, καλός αλλά λίγος.. Αστειεύομαι: το γλυκό ήταν καλό αλλά λίγο, και το ανάφερα στις σερβιτόρες, ελπίζοντας να εισακουστώ μελλοντικά, και να αυξήσουν λιγάκι τη μικρή διάμετρο, μόλις 5-6 εκατοστών της συγκεκριμένης τάρτας, αφού διατίθενται και μεγαλύτερες φόρμες… Άλλωστε, είμαστε σε φαγάδικο της Αθήνας και όχι σε Grand Restaurant tτων Παρισίων!! Τιμή, στα 4 €.

Με ποσό 9 €, ευχαριστήθηκα το ελαφρύ μου γεύμα στο JUST MADE 33, στο αθηναϊκό κέντρο. Κατηγορία 1/9 €, δηλ. σαφώς λογική τιμή για ό, τι μας προσφέρει το μαγαζί αυτό. Την επόμενη φορά, θα δοκιμάσω τον εκλεκτό καφέ, ελπίζοντας το γλυκό να αβγατίσει κομμάτι!!

Ανάμεσα στα χιλιάδες φαγάδικα του κέντρου, προτείνεται σίγουρα για ένα ευχάριστο διάλειμμα απ’ τις καθημερινές μας σκοτούρες!

16 Οκτ 2017

Τρίτη μεσημέρι 10/10, μετά από δουλειές και κοινωνικές υποχρεώσεις στο Κέντρο της Αθήνας, καταλήγω για φαγητό, γύρω στη μιάμιση, στο σχετικά νέο διαμάντι επί της οδού Μητροπόλεως, το ΝΕΡΑΝΤΖΙ (Ν), έχοντας προηγουμένως διαβάσει τις εξαιρετικές κριτικές στο σάιτ μας και όχι μόνο!

Το Ν είναι πράγματι ένα έργο τέχνης, τόσο το κτίριο όσο και η μοναδική εσωτερική διακόσμησή του, ενώ το σέρβις και η ποιότητα του φαγητού είναι εξίσου προσεγμένα και αξιόλογα. Είναι δε απορίας άξιο το ότι γράφτηκαν τόσο λίγες σχετικά κριτικές, μέσα σε ενάμιση χρόνο, αφού το Ν λειτουργεί ήδη απ’ τον Απρίλη του 2016!

Βρίσκεται στη γωνία Μητροπόλεως και Χριστοπούλου, λίγα μόλις μέτρα πιο πάνω απ’ την Καπνικαρέα. Το επιβλητικό αυτό κτίριο, που στέγαζε τη δεκαετία ’50 και ’60 το Κατάστημα Νεωτερισμών Παπασπυρόπουλου, και μεταγενέστερα το Κατάστημα Χυτήρογλου, κατασκευάστηκε απ’ τον Αρχιτέκτονα Βασίλειο Τσαγρή (1882-1941), εκφραστή του μοντέρνου κινήματος του μεσοπολέμου, με εμφανείς άλλωστε επιρροές απ’ τον Ότο Βάγκνερ, τα έργα του οποίου μελέτησε για χρόνια στη Βιέννη!

Το Ν λειτουργεί καθημερινά από τις 09.00 το πρωί για καφέδες, χυμούς, ποτά και σνακ, ενώ η κουζίνα του είναι ανοιχτή από 12.00 το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα. Η ονομασία του οφείλεται στις νεραντζιές που κοσμούν το πεζοδρόμιο εξωτερικά, τις νεραντζιές που είναι πανταχού παρούσες στην Αθήνα μας…

Παρότι ο εσωτερικός χώρος έχει ήδη περιγραφεί από κάποιους χρήστες, θα αναφερθώ και εγώ σ’ αυτόν τελείως επιγραμματικά. Πρόκειται για ένα απ’ τα ολίγα εναπομείναντα δείγματα της αστικής Αθήνας του 20ου αιώνα, με το Α/Μ δάπεδο-σκακιέρα, το μοναδικά χρωματιστά βιτρό της οροφής, τα λευκά γύψινα, τις περίφημες τοιχογραφίες, το δαντελωτό εσωτερικό μπαλκόνι, τη ζωγραφιά του Έρωτα με το βέλος, τον μεγαλοπρεπή πολυέλαιο, καθώς και την παλιά, ανοιχτή και εντυπωσιακή χάλκινη κουζίνα με τους μάγειρες. Το κτίριο είναι ιδιαίτερα ψηλοτάβανο και φωτεινό, χάρη στα μεγάλα ανοίγματα επί της Μητροπόλεως και τις ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις των διαφόρων επιφανειών του.

Η διακόσμηση της τεράστιας σάλας περιλαμβάνει, σε διάφορα σημεία, σκαλιστούς καθρέφτες, κάδρα της παλιάς Αθήνας, ξύλινα επιπλάκια, μπρούτζινο χρηματοκιβώτιο, βιτρίνα με παλιά σκεύη κ. λπ.
Τα τραπέζια, πολλά εκ των οποίων είναι φτιαγμένα από παλιό ξύλο, αλλά και άλλων ρυθμών, σε γωνιές που δένουν μεταξύ τους, είναι πολύ αραιά διατεταγμένα, δηλαδή σε αποστάσεις 3 περίπου μέτρων το ένα απ’ το άλλο! Πραγματική αρχοντιά αλλά και άνεση συζήτησης, αφού στην τεράστια αυτή αίθουσα έχουν προβλεφθεί μόνο 80-100 θέσεις για τους θαμώνες τους.
Εξωτερικά πάλι, στο πεζοδρόμιο της Μητροπόλεως, υπάρχουν 5-6 τραπεζάκια με 12 συνολικά καθίσματα!

Η μουσική είναι αυτό που ονομάζουμε lounge, ένας συνδυασμός ωραίων ξένων ακουσμάτων, τέτοιων ώστε οι θαμώνες να νιώθουν άνετα και να μπορούν με ηρεμία να απολαύσουν το εκλεκτό φαγητό τους.
H μεταπολεμική lounge αισθητική, συνώνυμη με την χαλάρωση του easy listening, μας συντροφεύει εδώ και μισό αιώνα τουλάχιστον, σε χώρους εστίασης, φιλοξενίας, αναψυχής και διασκέδασης!

Στο υπόγειο βρίσκονται δύο ανδρικές και δύο γυναικείες τουαλέτες, οι οποίες είναι προφανώς πεντακάθαρες και πολυτελείς. Εξάλλου, στο ισόγειο έχει προβλεφθεί και μία τουαλέτα για ΑΜΕΑ!

Στο σέρβις, 3-4 ευγενέστατα παιδιά, που είναι απόλυτα ενημερωμένα πάνω στα φαγητά, τις γαρνιτούρες, τις σαλάτες, τα επιδόρπια, τα ποτά, ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ΕΥΓΕ!!

Την κουζίνα, που τις βάσεις της έβαλαν από πέρσι ο Μποτρίνι κι ο Ζέππος, έχει τώρα αναλάβει ο κ. Κώστας Νικολάου, ο οποίος διατηρεί τη γραμμή και το πνεύμα των προκατόχων του.

Αποφεύγοντας λεπτομέρειες του μενού, θα σας δώσω μόνο μια γενική εικόνα της γκάμας και του εύρους τιμών. Περιλαμβάνει 12 ορεκτικά (6-12.50 €), 6 σαλάτες (7.50-10 €), 10 ζυμαρικά & ριζότο, στα 9-14 €, πίτσες και σνακ, στα 4-12 €, καμιά δεκαριά κύρια πιάτα, της Γης και της Θάλασσας, στα 12-16 € (τιμή που αφορά το φιλέτο λαβράκι ή το μοσχάρι γάλακτος). Υπάρχουν ακόμη 5 γλυκά (6.5-7.5 €).

Όσον αφορά τα ποτά, σερβίρουν μπύρες, στα 4-5 €, συνήθη αναψυκτικά, αποστάγματα και κοκτέιλ. Από κρασιά εμφιαλωμένα, υπάρχουν 8 ετικέτες λευκών, από 20-29 € (τιμή για το Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη), 3 ροζέ στα 19-23 €, και 7 κόκκινα, από 20-30 € (τιμή για το Κτήμα Γεροβασιλείου).

Εγώ λοιπόν δοκίμασα τα εξής πιάτα:

• Από τα σνακ διάλεξα μια κρεπολέτα με ασπράδι. Ήταν δύο κομμάτια κρέπας, χορταστικά και πολύ νόστιμα. Περιείχαν, εκτός απ’ το ασπράδι, βραστή γαλοπούλα και λευκά μανιτάρια. Στο πιάτο μου ήρθαν επίσης 4 φέτες φρυγανισμένου ψωμιού. Το όλο αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό! Η κρεπολέτα συνοδεύονταν στην άκρη του πιάτου από σαλάτα, που ήταν ένας συνδυασμός ρόκας, σπανακιού και παντζαρόφυλλων. Τιμή στα 6.50 €. Αξίζει να τη δοκιμάσετε!

• Από γλυκό κατέληξα στο παινεμένο επιδόρπιο που ακούει στο όνομα: Σαν ένα cheesecake! Δεν ήταν cheesecake, όπως το γνωρίζουμε, αλλά του έμοιαζε στη γεύση. Εδώ πρόκειται για μια χορταστική λευκή σοκολάτα, ημίρρευστης υφής και σχήματος ‘s’, η οποία περιβάλλεται κυρίως από εκλεκτό sorbet κόκκινων φρούτων του δάσους και άλλα μικρότερα συνοδευτικά (μυστικά του pâtissier! ). Τιμή, στα 7.50 €. Μην το χάσετε!!

Ο λογαριασμός, στα 14 €, εκφράζει ένα ποσό λογικότατο για τη μοναδική αυτή εμπειρία του αστικού γεύματος. Φαίνεται πως η Μητροπόλεως, απ’ το Σύνταγμα μέχρι το Μοναστηράκι και τους γύρω δρόμους, εξελίσσεται πλέον σε κεντρικό γαστρονομικό σταυροδρόμι Ελλήνων και τουριστών!

Το ΝΕΡΑΝΤΖΙ προτείνεται, συνεπώς, ανεπιφύλακτα, για μοναδικά βιώματα, γεύματος, δείπνου, ποτού ή σνακ!

14 Οκτ 2017

Κλείνει αισίως ένα τέταρτο αιώνα και θα είχα να το επισκεφθώ απ’ τις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας. Η επιλογή του απ’ το site για τη βδομάδα καλοφαγάδων έφερε πάλι στο προσκήνιο το DOS HERMANOS και προσωπικά μου κίνησε το ενδιαφέρον να ξαναπάω. Έτσι, το Σάββατο 7/10 πήγα με μια φίλη στις 21.30, μετά από τηλεφωνική κράτηση.

Το δίπατο της οδού Κυριαζή, στην καρδιά της Κηφισιάς, διατηρεί πάντα την παλιά του αίγλη. Όταν πρωτοάνοιξε το 1992, δεν υπήρχε άλλο Μεξικάνικο, με εξαίρεση το AZTEC επί της Κηφισίας, λίγα μέτρα πιο κάτω.

Παρασκευή και Σάββατο βράδυ διοργανώνουν βραδιές με μουσική Latin & Salsa, με τους δύο δημοφιλείς Κουβανούς μουσικούς τους. Για να μη μείνει μάλιστα κανείς παραπονεμένος, το πρώτο δίωρο, το πρόγραμμα ξεκινάει απ’ το ισόγειο, που είναι ο χώρος των μη καπνιστών, ενώ μεταμεσονύχτια οι Κουβανοί ανεβαίνουν στον Α’ όροφο, για να διασκεδάσουν και οι καπνίζοντες!

Το μαγαζί λειτουργεί λοιπόν τα Σ/Κ απ’ τις 12.00 το μεσημέρι, ενώ τις καθημερινές ανοίγει το βράδυ γύρω στις 18.00. Όπως είδα απ’ το σάιτ τους, ετοιμάζουν και φαγητά σε πακέτα για take away, με έκπτωση 10%!

Περί τα 150 άτομα μπορούν να τακτοποιηθούν στο ισόγειο και τον Α’ όροφο του μεξικάνικου εστιατορίου. Δεν περνούν απαρατήρητες οι κομψές ταπετσαρίες, οι σκαλιστοί καθρέφτες, οι δερμάτινες καρέκλες και προπαντός τα πολυτελή βιτρό στην οροφή! Τόσο στο ισόγειο όσο και στον όροφο υπάρχουν μπαρ για το σερβίρισμα ποτών, η δε κουζίνα βρίσκεται στον επάνω όροφο.
Βέβαια, η αυλή, στο πίσω μέρος, είναι κυριολεκτικά το κάτι άλλο! Μια πραγματική όαση πρασίνου, με καταπράσινα φυτά, πανέμορφα φαναράκια, καναπέδες με πολύχρωμες μαξιλάρες και στο βάθος τον εκπληκτικό πίνακα της Φρίντα Κάλο, που μας κοιτάζει από ψηλά! Ατυχώς, λόγω της βροχής που είχε προηγηθεί, η αυλή δεν λειτουργούσε, αλλά ήταν φωτισμένη και μπορούσα έτσι να φανταστώ τις καλοκαιρινές της δόξες!!
Στον Α’ όροφο των καπνιστών, όπου και ζητήσαμε να μας τακτοποιήσουν, υπάρχουν δύο καθαρές τουαλέτες, με έντονες πρασινωπές κ. λπ. αποχρώσεις, χρωματιστές γούρνες και καθρέφτες που έδεναν με την ταυτότητα του χώρου.

Το σέρβις πραγματοποιούν γύρω στα 4-5 νέα παιδιά ανά επίπεδο, με ευστροφία, ευγένεια και κατάρτιση αν και λίγο αγχωτικό τρέξιμο… Υπόψη ότι το μαγαζί γύρω στις 22.30 ήταν κατάμεστό!
Σημειώνω εδώ αυτό που μας εντυπωσίασε ιδιαίτερα: ήταν οι στολές τους, με πολύχρωμες φιγούρες και πολλές νεκροκεφαλές! Μάλιστα: Νεκροκεφαλές. Τους ρωτήσαμε και μας επιβεβαίωσαν κάτι που ήδη γνώριζα. Οι στολές συμβολίζουν τη μεγαλύτερη θρησκευτική γιορτή των Μεξικάνων, η οποία κρατάει απ’ τα πανάρχαια χρόνια των Αζτέκων κ. λπ. προγόνων τους. Πρόκειται, πράγματι, για τη Γιορτή των Νεκρών (Dia de los muertos), σύμφωνα με την οποία οι νεκροί επιστρέφουν στη γη για να γιορτάσουν με τις οικογένειές τους. Γιορτάζεται μάλιστα δύο ολόκληρες μέρες, την 1η και 2η του Νοέμβρη, για τα νεκρά παιδιά και τους ενήλικους αντίστοιχα!!

Ήρθε η ώρα να αναφερθώ, τελείως επιγραμματικά βέβαια, στο εκτεταμένο μενού του DOS HERMANOS.
Αυτό περιλαμβάνει 9 σαλάτες, γύρω στα 10 €, 22 ορεκτικά και αντίστοιχες ποικιλίες, από 5-10 €, ενώ ακολουθεί ό, τι το μεξικάνικο υπάρχει, δηλαδή:
Burritos, quesadillas, tostadas, enchiladas, tacos, chimichanga, flautas, fajitas, από 12-18 €. Μη μου ζητήσετε να τα περιγράψω εδώ, αφού άλλωστε προηγήθηκαν οι άριστες κριτικές των φίλων χρηστών, απ’ την επίσκεψη κατά την εβδομάδα των καλοφαγάδων.
Φυσικά σερβίρουν chili con carne, όπως και μεξικάνικα: σάντουιτς, σνίτσελ, steak, κοτόπουλο, γαρίδες, burger, αλλά και ψαρονέφρι με ανανά ή με mango. Τιμές, από 11-16 €. Ακόμη, 6-7 γλυκά και παγωτά, τοπικού χρώματος, ~ 7 €.

Από ποτά, εκτός απ’ τα πασίγνωστα κοκτέιλ που ήδη αναφέρθηκαν απ’ τους άλλους χρήστες, θα σημειώσω ότι υπάρχουν οι τοπικές μπύρες ή ποτήρι sangria, στα 5-7 €, καθώς και ποτήρι κρασί στα 5 €.

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα ακόλουθα πιάτα:

• Αρχικά μας πρόσφεραν ένα μπολάκι με νάτσος και κόκκινη σος, που ήταν μια ενδιαφέρουσα εισαγωγή στο φαγητό μας.

• Ακολούθησε μια σαλάτα mango, που ήρθε μέσα σε ένα πράσινο σκεύος και που πλην του ομώνυμου τροπικού φρούτου, περιείχε μαρούλι, αβοκάντο, cranberries και τα γνωστά φασόλια. Εδώ πρέπει να σημειώσω ένα μεγάλο φάουλ. Δυστυχώς, το mango ήταν μόνο κάποια ελάχιστα και δυσδιάκριτα ίχνη, τα οποία μάλιστα χάνονταν μέσα στο πληθωρικότατο μαρούλι, που ήταν και ακανόνιστα κομμένο. Επειδή τα ψάχνω κάτι τέτοια, ανέτρεξα στο Διαδίκτυο -όπως μπορείτε άλλωστε και σεις- όπου διαπίστωσα ότι η σχετική σαλάτα είναι κίτρινη απ’ το mango κι όχι καταπράσινη απ’ τα μαρούλια… Φαίνεται πως ίσως το mango να εξαντλήθηκε κατά την εβδομάδα καλοφαγάδων… Ωστόσο, ήταν μπροστά μου ο υπεύθυνος κ. Παναγιώτης (σεφ τουλάχιστον), στον οποίο εξέφρασα το παράπονό μου και μου υποσχέθηκε ότι εφεξής θα το ρυθμίσουν το θέμα. Τιμή, όχι ευκαταφρόνητη: 10 €!

• Έφαγα μια κοτόπουλο chimichanga, που ήταν κοτόπουλό σε tortillas, με γαρνιτούρα ρύζι, κόκκινη πιπεριά, φωλιά με φασόλια, και λευκή σος sour cream. Εκλεκτό πιάτο, στα 11.50 €.

• Η φίλη μου πήρε μια fajitas vegetarian, όπου ήρθε το κυρίως πιάτο με την ποικιλία των λαχανικών και μια κόκκινη πιπεριά, και συνοδεύονταν από ένα μικρότερο πιάτο με 5-6 πιτούλες, guacamole, sour cream και στη μέση μπολάκι με κόκκινη πικάντικη σος. Τιμή στα 12.00 €. Επίσης πολύ νόστιμο και αντιπροσωπευτικό έδεσμα για τους vegan.

• Στο τέλος μοιραστήκαμε ένα σουφλέ σοκολάτας με παγωτό, που ήταν απλά συμπαθητικό, προσαρμοσμένο στα τοπικά μάλλον πρότυπα. Τιμή 7.50 €.

• Στην αρχή ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό. Τιμή 2.00 €.

Ο λογαριασμός, στα 43 € (το άτομο κατηγορία 17/25 €), ήταν κατά το μάλλον ή ήττον αναμενόμενος, για το γνωστό αυτό έθνικ στέκι, στο κέντρο της Κηφισιάς.

Συμπερασματικά, στη μεξικάνικη κουζίνα υπάρχουν ακόμη μάλλον περιορισμένα περιθώρια επιλογής, λόγω μικρού σχετικά ανταγωνισμού.
Το DOS HERMANOS θεωρώ ότι θα σέβεται την ιστορία του, εφόσον διατηρήσει σταθερή και αξιόπιστη γαστρονομική πολιτική, χωρίς μεταπτώσεις ποιότητας.
Αν, πάντως, βρεθείτε στα Βόρεια, μπορείτε να το τιμήσετε.

12 Οκτ 2017

Πέμπτη μεσημέρι 5/10 ανεβαίνω προς τα Βόρεια για να συναντήσω συνάδελφό μου στον Αγ. Στέφανο που μου προτείνει να γευματίσουμε στο ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟΝ (Α).

Όντας παλαιομοδίτης αποφεύγω τα GPS και στη θέση τους θαυμάζω τη φύση γύρω μου με το πευκοδάσος να οργιάζει απ΄ το Καστρί προς Εκάλη, Δροσιά και Αγ. Στέφανο, έναν τεράστιο πνεύμονα που καλύπτει ευρύτερα τον χώρο ανάμεσα σε Πεντέλη και Πάρνηθα και μας καθιστά όλους υπεύθυνους για τη διάσωσή του ύστερα από τις περιπέτειες των τελευταίων ετών!

Ο φίλος μου λέει ότι τρώνε εξαιρετικό ανατολίτικο φαγητό στο Α και ότι το συγκεκριμένο στέκι, ανοιχτό Τρίτη - Κυριακή από το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα και με υπηρεσία delivery μέχρι Πολιτεία και Νέα Ερυθραία, άνοιξε τέλη του 2016 και ήδη αναζωογόνησε την όλη περιοχή.

Το ότι είχε δίκιο το διαπίστωσα τρώγοντας αλλά και διαβάζοντας εκ των υστέρων τις καλές κριτικές στο site που έγραψαν ήδη τρεις Κυρίες μας.

Το μαγαζί, πρωτοπόρο στο είδος του, θα κλείσει αισίως έναν αιώνα λειτουργίας σε επτά χρόνια! Το ιστορικό μαγαζί στην Κοκκινιά (Παν. Τσαλδάρη) του παππού Ισαάκ άφησε εποχή, αφού πέρασε κατοχή και μετέπειτα εποχές δόξας, με ατέλειωτες ουρές ανωνύμων και επωνύμων ( Τσιτσάνης, Βαμβακάρης, Νίνου, Αλ. Σακελλάριος... ).

Στο συγκεκριμένο μέρος υπάρχει πιάτσα με πολλά γνωστά στέκια, όπως Μπακαλιαράκια της Άνοιξης, ακριβώς δίπλα. Κάποτε μάλιστα τσίκνα και ψαρίλα δημιουργούν μια ιδιότυπη γαστρονομική σύνθεση!

Δυο λόγια για τον χώρο:
Είναι περιορισμένος, καθαρός, ατμοσφαιρικός και φροντισμένος. Γύρω στα 30-35 άτομα τρώνε μέσα και έξω στα λευκά τραπεζοκαθίσματα ή στον δενδροφυτεμένο μικρό κήπο τους με την καλαμωτή οροφή. Υπάρχει εξωτερικός χώρος με απλά τραπέζια και στην πρόσοψη. Μοντέρνα φωτιστικά και ανοιχτή παραδοσιακή κουζίνα σουβλατζίδικου. Η διακόσμηση με τις παραδοσιακές αιγυπτιακές πινελιές έχει ήδη περιγραφεί.
Στοιχεία εξωτικής Ανατολής συμπληρώνουν τον χώρο (μπακίρια, υφαντά, ψάθινα, μαξιλάρες.. ).

Το μενού με 15 ορεκτικά (4-10 €), 6 σαλάτες (5-7 €), καλαμάκια και τυλιχτά (2-3 €) και καμιά 20αριά κεμπάπ, γιαουρτλού, κ. λπ. από 9-20 €, μπορείτε να το βρείτε ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα τους, καθώς και τα ποτά (αναψυκτικά, χύμα κρασί, μπύρες κι αποστάγματα, στα 2-6 €).

Εμείς λοιπόν, χάρη στον φίλο μου που τα ήξερε καλά τα κατατόπια, παρότι Μωραϊτης κι αυτός, παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

- Μια Πίτα Καισαρείας, που ήτανε 2 πίτες με ροκφόρ, σουτζούκι, παστουρμά και ντομάτα. Τιμή 7.00 €.

- Ένα λαχματζούν με μοσχαρίσιο κιμά και μπαχαρικά, στα 4.00 €.

-Μία αυγά με παστουρμά και ντομάτα, στα 7.00 €.

- Ένα κλασικό Γιαουρτλού Κεμπάπ, στα 10.00 €.

- Ήπιαμε μια μπύρα FIX στα 3.40 €.

Μας κέρασαν ένα κορμό σοκολάτας με σιρόπι (γλυκό ημέρας), που ήτανε ό, τι έπρεπε για να μας γλυκάνει την τσίκνα που προηγήθηκε.

Πάντως, οφείλω να σας ομολογήσω ότι όλες οι γεύσεις ήταν εξαιρετικά νόστιμες, ο ψήστης μάγκας και φυσικά, οι πρώτες ύλες άψογες, ανάλογες της φήμης του Α που μετράει πια έναν αιώνα!!

Πληρώσαμε 32 €, δηλ. κατηγορία 10/16 € το άτομο, λογικό ποσό για την ανατολίτικη εμπειρία μας στα Βόρεια. Μικρά περιθώρια συμπίεσης τιμών ίσως υπάρχουν, κυρίως σε κάποια ορεκτικά τους.

Συμπερασματικά, θα έλεγα ότι το ΑΙΓΥΠΤΑΚΟΝ είναι ένα διαφορετικό Κεμπαπτζίδικον, το οποίο γεφυρώνει επάξια την ένδοξη εκατονταετή κληρονομιά του, με μια μεταμοντέρνα, σύγχρονη ματιά στα πράγματα!!

Υ. Γ. Στο δυναμικά εξελισσόμενο σάιτ μας, το τοπίο των καλοφαγάδων αποπνέει σήμερα 7/10 έναν άλλο αέρα, στην πρωταγωνιστική του τετράδα κι όχι μόνο!
Χρήστες παλιοί είναι από καιρό απογειωμένοι (jim, Ucook, TOMIE.. )!
Προπαντός, όμως, νέο αίμα χαλάει κόσμο στην κυριολεξία (Τρώγων, Χρυσανθεμάκι, Vagg, lagas, antonius 665... )!!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ ΚΑΙ Σ' ΑΝΩΤΕΡΑ ask4food & e-table!!!

03 Οκτ 2017

Εξακολουθώντας την εξερεύνηση κάποιων αφανών γαστρονομικών διαμαντιών της γειτονιάς μου, βρέθηκα νωρίς το μεσημέρι της Παρασκευής 29/9 στο ΧΑΤΙΡΙ (Χ), το οποίο βρίσκεται στη γωνία Ελλανίκου (αρχαίος λογογράφος ιστορικός απ’ τη Μυτιλήνη) και Ριζάρη (Ηπειρώτης Φιλικός και Ευεργέτης), στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο με τον κινηματογράφο ΠΤΙ-ΠΑΛΑΙ και ακριβώς απέναντι απ’ το κατάστημα ΑΒ του Παγκρατίου, επί της Σπύρου Μερκούρη. Στο κεντρικό αυτό σταυροδρόμι, πόσοι αλήθεια έχετε προσπεράσει το Χ, όπως και εγώ, για να τιμήσετε άλλα ‘δήθεν’ στέκια, πιο γνωστά και πιο ακριβά, παρά τις όποιες αστοχίες τους;;

Το ΧΑΤΙΡΙ το λειτουργεί απ’ το 2012 ο Μάριος Παπαδήμας, με καταγωγή απ’ το Αγρίνιο. Λειτουργούσε κατά τα τρία πρώτα χρόνια μόνο τις βραδινές ώρες, ενώ απ’ το 2015 ο Μάριος, ιδιοκτήτης και σεφ, το λειτουργεί μόνο τα μεσημέρια, από 12.30 μέχρι 18.00, εκτός Δευτέρας που ξεκουράζεται.

Τον ρώτησα πώς σκέφτηκε να το βαφτίσει ΧΑΤΙΡΙ. Εκμαιεύοντας την απάντησή του, κατέληξα στο πιθανό συμπέρασμα ότι το Χ έγινε για το χατίρι κάποιου προσώπου, και φυσικά δεν επεκτάθηκα περαιτέρω, γιατί ουδόλως με αφορούσε..

Ο χώρος του μαγέρικου αυτού είναι απόλυτα λιτός, χωρίς καμιά περιττή πολυτέλεια ή φιοριτούρα. Απλούστατα ο Μάριος προσφέρει εκεί καταπληκτικό μαμαδίστικο φαγητό, 5-6 πιάτα όλα κι όλα, που δένουν τελείως με το συγκεκριμένο μέρος. Όλα θυμίζουν ένα μεταπολεμικό φαγάδικο Ελληνικής επαρχίας ή Αθηναϊκής συνοικίας, της δεκαετίας του 50 ή 60, όπου θα μπορούσε κάλλιστα να είχε γυρίσει μια σεκάνς ταινίας του ο Θόδωρος Αγγελόπουλος!!

Επειδή η Ελλανίκου είναι κατηφορική, ο Μάριος προσάρμοσε έξυπνα τον χώρο, δημιουργώντας πατάρι προς την Ριζάρη, με 5 ξύλινα σκαλάκια και εκλεκτό παρκέ στο δάπεδο, ούτως ώστε να βρίσκεται στην ίδια στάθμη με το πεζοδρόμιό της, και έτσι το κατάστημά του να είναι περιμετρικά ισόγειο. Χάρη στη τζαμένια εξώπορτα επί της Ελλανίκου και τα 5-6 μεγάλα παράθυρα στις δύο όψεις το Χ είναι επίσης ιδιαίτερα φωτεινό. Μπαίνοντας, βλέπουμε την ανοιχτή κουζίνα με τα λαχταριστά φαγητά στην προθήκη και τον Μάριο επί το έργο, ενώ στο βάθος αριστερά βρίσκονται οι δύο καθαρές τουαλέτες – ανδρική και γυναικεία.
Στον κυρίως χώρο, με το καφέ-μπεζ laminate δάπεδο, είναι τοποθετημένα 8 καφέ ξύλινα τραπέζια για καμιά 30 άτομα, ενώ στο πατάρι υπάρχουν ακόμα τρία λευκά ξύλινα τραπέζια για 8-10 πελάτες. Ακούγεται Ελληνική μουσική και τραγούδια σε χαμηλή ένταση.

Στους γύρω τοίχους, με ανοιχτόχρωμες κρεμ αποχρώσεις, ήταν κρεμασμένα μεγάλα και μικρά καδράκια, με καράβια και θάλασσες, τσολιάδες στη σκοπιά, σκίτσα από σκύλους, κάποια προσωπογραφία, μια ‘πειραγμένη’ φωτογραφία ζαρντινιέρας με φυτά από φίλο του ζωγράφο, και λογής-λογής ασπρόμαυρες και έγχρωμες εικόνες, που δίνουν μια κάποια νότα στον απλό αυτό χώρο μιας άλλης εποχής…

Στο Χ ο Μάριος είναι το Α και το Ω!! Αυτός ψωνίζει τα φρέσκα εποχιακά τρόφιμα, έχοντας τον ίδιο πάντα χασάπη, ψαρά και μανάβη, αυτός μαγειρεύει με μεράκι περισσό, αυτός στρώνει τα τραπέζια και στη συνέχεια σερβίρει φαγητά και ποτά ή δίνει πακέτα στους γείτονες, επιμελείται του χώρου, εκδίδει τους λογαριασμούς, κ. λπ. κ. λπ.!! Δεν τον ρώτησα αν το Σ/Κ ή σε τυχόν αιχμές διαθέτει και κάποιον εφεδρικό βοηθό για όλα αυτά. Πάντως, παρατήρησα ότι ενόσω έτρωγα, γύρω στη μία με μιάμιση το μεσημέρι, 3-4 γείτονες ήρθαν και πήραν πακέτα με φαγητά (που, σημειωτέον, αλλάζουν σε καθημερινή βάση), ενώ όταν έφευγα κάποια νεαρή παρέα κατέφθανε για να γευματίσει εκεί.

Στο σερβίρισμά του λοιπόν ο Μάριος είναι άψογος, ενώ τραπέζια και γύρω χώρος εστίασης είναι πεντακάθαρα.

Στα του φαγητού τώρα. Σήμερα είχε μαγειρέψει 5 πιάτα:

•Κοτόπουλό με μπάμιες. Μεγάλες μερίδες, στα 6 €.
• Κεφτέδες με ρύζι και σαφράν, στα 6.50 €.
• Γίγαντες, στα 5 €.
• Μυδοπίλαφο (φρέσκα μύδια), στα 7 €.
• Σαρδέλες με ντομάτα και κάπαρη, στα 7 €.

Τον ρώτησα για τις άλλες σπεσιαλιτέ του, που είναι μεταξύ άλλων:

•Συκώτι με δεντρολίβανο, στα 7 €.
• Χοιρινό κρασάτο στα 7 €.
• Ρεβίθια με σπανάκι, στα 5 €.
• Κιμάδες, όπως μουσακάς, παστίτσιο, μπιφτέκια, κ. λπ. στα 7 €.
• Μαυρομάτικα φασόλια με σέσκουλα, στα 5 €, κ. λπ.

Φυσικά φτιάχνει σαλάτες εποχής, όλες στα 4 €, όπως μαρουλοσαλάτα, λαχανοσαλάτα, βλίτα, χωριάτικη, αλλά και εξαιρετικό σταμναγκάθι, τώρα που θα χειμωνιάσει, κ. λπ.

Όσον αφορά τα ποτά, εννοείται πως σερβίρει τα απολύτως αναγκαία, όπως:

•Αναψυκτικά στο 1.50 €
• Μπύρες ελληνικές, στα 3 €
• Αποστάγματα 200 ml στα 7 €.
• Κρασί λευκό χύμα (Σαντορινιό) στα 8 € το λίτρο, και
• Κρασί κόκκινο χύμα (Αγιωργίτικο) επίσης στα 8 € το λίτρο.

Εγώ λοιπόν, πηγαίνοντας μόνος, δοκίμασα τα εξής:

• Μια μερίδα με εκλεκτούς έξι κεφτέδες από μοσχαρίσιο φρέσκο κιμά με άφθονο και πεντανόστιμο κίτρινο ρύζι, χάρη στην άφθονη ποσότητα σαφράν, με το οποίο το είχε μαγειρέψει. Ήταν χορταστικό πιάτο και σας το προτείνω, αν τύχει και το βρείτε.

• Επίσης, μια μερίδα γίγαντες της κατσαρόλας, κλασικά μαγειρεμένους με τη ντοματούλα, το καρωτάκι τους, κρεμμυδάκι, μαϊντανό, κ. λπ. Μου άρεσαν αρκετά, κι ο Μάριος μου είπε ότι μόλις βγήκαν, και ότι χρειάζονταν ακόμα καμιά ώρα για να χυλώσουν κι άλλο και να γίνουν απόλυτα μελωμένοι!

Πλήρωσα 11.50 € (κατηγορία 10/16 €) και κυριολεκτικά έγλειψα τα πιάτα. Ψωμί δεν ζήτησα, παρότι αυτό έρχεται σε κομψό καλαθάκι και είναι μεγάλες φέτες ζυμωτού μαύρου ψωμιού, από δικό του φούρνο. Ελπίζω να το δοκιμάσω την επόμενη φορά, με την κατάλληλη παρέα, αφού οι παπάρες και οι κοιλίτσες είναι μεγέθη ευθέως ανάλογα!!

Συμπερασματικά, εφόσον επιθυμείτε ένα ρομαντικό και ακριβό γεύμα, σε πολυτελές περιβάλλον, μάλλον θα αποφύγετε το Χ.
Αν όμως θέλετε ένα λιτό, νόστιμο και φθηνό, χορταστικό φαγητό, σε αρμονία με ένα παλιομοδίτικο περιβάλλον, δεν μπορεί παρά να το επισκεφθείτε και να το τιμήσετε δεόντως!!
Αν πάλι είστε σχετικά γείτονες, θα ήταν παράλειψη να μην πάρετε καμιά μέρα πακέτο φαγητών για το σπίτι, αφού το Χ δεν διαθέτει delivery. Σε κάθε περίπτωση, επειδή τα εδέσματα είναι λίγα, τηλεφωνήστε προηγουμένως στον Μάριο για να σας ενημερώσει για τα πιάτα ημέρας!!

Το Χ, σπάνιο στη λιτότητά του, αλλά με κουζίνα της γιαγιάς μας, μου θύμισε τώρα τα λόγια της μακαρίτισσας, εδώ και μισό αιώνα, σοφής γιαγιάς μου, που όταν ήμουνα μικρό παιδάκι, μου έλεγε: ΟΥΚ ΕΝ ΤΩ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ ΑΛΛ’ ΕΝ ΤΩ ΕΥ ΤΟ ΠΟΛΥ!
Είναι παράφραση μιας ρήσης του αυλητή (piper man – τι σύμπτωση!!! ) Καφησία προς ένα μαθητή του που έπαιζε τον αυλό στη διαπασών!!

Δεν είναι, άραγε, τίμιο, σε εποχή λιτότητας, να υποστηρίξουμε μια φορά στο τόσο, αυτούς τους περιέργως σπάνιους, λιτούς αλλά ποιοτικούς γαστρονομικούς μας χώρους;;

30 Σεπ 2017

Συνεχίζοντας τις επισκέψεις στις ταβέρνες της γειτονιάς μου (Ιλίσια, Παγκράτι, Μετς, Καισαριανή.. ) και επηρεασμένος απ’ τα θετικά σχόλια που έγραψε η φίλη και γειτόνισσα tzia για τον ΒΥΡΙΝΗ (Β), τον επισκέφθηκα πάλι ύστερα από κάποιες δεκαετίες, το μεσημέρι της Τρίτης 26/9, μετά από ένα δεκαπεντάλεπτο γρήγορο περπάτημα απ’ το σπίτι μου.

Θυμόμουνα αμυδρά τον χώρο και ακόμη λιγότερο την κουζίνα και τα πρόσωπα, που με τον καιρό έχουν φθάσει αισίως στην 3η γενιά ιδιοκτητών, όπως άλλωστε συνέβη και με τον ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟ, τον ΒΑΣΙΛΑΙΝΑ, κ. α. χώρους εστίασης.
Μια μεγάλη ιστορία που ξεκίνησε το 1930 απ’ τον παππού Βυρίνη στο Μεταξουργείο του Μεσοπολέμου. Μετά από μια δεκαετία, το 1940 μεταφέρθηκε λίγα μέτρα πιο πέρα απ’ τη σημερινή του θέση, στην οποία και εγκαταστάθηκε οριστικά το 1956.
Μια ιστορία λοιπόν 9 δεκαετιών και μια θέση μοναδική στην οδό Αρχιμήδους, πίσω απ’ το Καλλιμάρμαρο, στα όρια Παγκρατίου και Μετς, 100 μόλις μέτρα απ’ την Πλατεία Πλαστήρα. Σημερινός ιδιοκτήτης ο εγγονός Κωνσταντίνος Βυρίνης και ο συνεταίρος του Ηλίας, αμφότεροι συμπαθέστατοι και πολύ ευγενικοί, μου είπαν δυο λόγια για τον ιστορικό αυτό χώρο.

Πήγα νωρίς, γύρω στη 1.00 το μεσημέρι, την ώρα που κατέφθαναν στην δροσερή του αυλή οι πρώτοι πελάτες, μεταξύ των οποίων και μια παρέα περίπου 10 Ελληνοαμερικανών, όπως και διάφοροι γείτονες για να πάρουν φαγητά σε πακέτα, αφού ο Β δεν διαθέτει υπηρεσία delivery.

Ο νεαρός σερβιτόρος ήταν απόλυτα ενημερωμένος πάνω στο αντικείμενό του, ιδιαίτερα πρόθυμος και ευγενικός, πρόσεξα μάλιστα ότι κατείχε άπταιστα την αγγλική γλώσσα, κατά τη συνομιλία του με το διπλανό μου τραπέζι των Ελληνοαμερικανών!

Μαγείρισσα εδώ και μία δεκαετία είναι η κ. Μαρία, την τέχνη της οποίας θαύμασα, τόσο εγώ όσο και τα πέριξ τραπέζια, γεγονός που διαπίστωσα απ’ τα επιφωνήματα χαράς, τη στιγμή που δοκίμαζαν τα μεζεδάκια και τα πιάτα ημέρας!

Δυο λόγια τώρα για τον χώρο. Υπάρχει η τσιμεντένια αυλή, με τους πέριξ ασβεστωμένους τοίχους και τα φυτά, που έχει καμιά 10αριά τραπέζια για 40 άτομα. Η αυλή έχει απευθείας επικοινωνία με τον δρόμο, μέσω πλαϊνής εισόδου.

Στη συνέχεια, υπάρχει η ενδιάμεση αίθουσα, η οποία κλείνει και θερμαίνεται κατά τη χειμερινή περίοδο. Αυτή έχει περί τα 15 τραπέζια για 50 θαμώνες, ενώ στους τοίχους στο βάθος υπάρχουν διάφορα νοσταλγικά κάδρα. Στους χώρους αυτούς επικρατούν ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις μπεζ και φιστικί. Ο ενδιάμεσος χώρος επικοινωνεί με την μπροστινή αίθουσα, όπου μπαίνει κάποιος απ’ την κυρία είσοδο και όπου διακρίνεται το πάσο της κουζίνας, τα ξύλινα βαρέλια κρασιού στην οροφή, ενώ υπάρχουν κι εδώ περί τα 7-8 τραπέζια για καμιά 30αριά ακόμη πελάτες. Έτσι, ο Β διαθέτει δυναμικότητα 120 ατόμων, γεγονός που του επιτρέπει να φιλοξενήσει κατά καιρούς συνεστιάσεις κ. λπ. εκδηλώσεις, όπως μας εξήγησαν.
Απ’ τα μεγάφωνα ακούγονταν ελαφρολαϊκή και έντεχνη Ελληνική μουσική, στην πρέπουσα ένταση.
Οι 2 καθαρές τουαλέτες τους βρίσκονται στο βάθος της ενδιάμεσης αίθουσας, και είναι αντικριστές, προς τα αριστερά η γυναικεία και προς τα δεξιά η ανδρική.

Όπως μου διευκρίνισαν, μπορούν απ’ τις προμεσημβρινές ώρες να δεχτούν στην αυλή πελάτες για καφέ, οι οποίοι επιθυμούν να χαλαρώσουν διαβάζοντας ή παίζοντας με το laptop τους…
Στις 12.00 σερβίρουν το παραδοσιακό δωδεκατιανό, (ένα είδος δεκατιανού ή κολατσιού, χρονικά μετατοπισμένου κατά ένα δίωρο). Σ’ αυτό η Μαρία διαπρέπει με ομελέτες, καγιανά, στραπατσάδα, καθώς και την ξακουστή Τηνιακή φρουτάλια!
Απ’ τις 13.30, η κουζίνα είναι έτοιμη για να προσφέρει τα γεύματα του μενού, λειτουργούν δε μέχρι την 01.00 νυχτερινή. Σημειωτέον ότι τις Δευτέρες ανοίγουν μόνο το βράδυ, προκειμένου να χαλαρώσουν για λίγο από τη βαβούρα του Σ/Κ.

Το μενού λοιπόν είναι λιτό αλλά προσεγμένο, με σωστό μαγείρεμα και εποχιακές πρώτες ύλες, όπως αρμόζει σε μια παραδοσιακή ταβέρνα άλλων εποχών. Έτσι, ο κατάλογος είναι όλος κι όλος ένα φύλλο μπεζ-καφέ, που στη μία όψη έχει τα φαγητά και στην άλλη τα ποτά του Β.

Ο κατάλογος αυτός περιλαμβάνει 15 ορεκτικά (5-7 €), 5 σαλάτες (4-6 €), περί τα 10 κύρια πιάτα (6-10 €), καθώς και ένα γλυκό ημέρας περί τα 3.50 €, που σήμερα ήταν πανακότα.
Από ποτά, σερβίρουν αποστάγματα ~ 5 €, 8-10 εμφιαλωμένα κρασιά, από 15-20 € (για το ‘Άδολη Γης’, το λευκό του Αντωνόπουλου). Επίσης διαθέτουν χύμα κρασί, 7 μπύρες ~ 3.50 € και τα συνήθη αναψυκτικά από 1.50 -2.00 €.

Εγώ λοιπόν δοκίμασα τα εξής:

• Μια μερίδα κεφτεδάκια της γιαγιάς, τα οποία μου πρότειναν, και είχαν δίκιο γιατί ήταν όντως εξαιρετικά. Ήταν 5 καυτά και τραγανά κεφτεδάκια, αφράτα στη γεύση και φτιαγμένα από νόστιμο, φρέσκο κιμά. Συνοδεύονταν από φρέσκες τηγανισμένες πατάτες, ενώ στο μέσο του πιάτου υπήρχε μπολάκι από σος ντομάτας και βασιλικού. Ένα είδος ελληνικού ketchup, ακριβώς ό, τι ταίριαζε στην περίπτωση. Προσωπικά, δεν θέλω έντονα μπαχαρικά, και γι’ αυτό το συγκεκριμένο πιάτο με ενθουσίασε, όπως κάποτε τα κεφτεδάκια της μάνας μου!! Τιμή στα 6.80 €.

• Μια μερίδα χόρτα βραστά, πεντανόστιμα επίσης, φρέσκα και χορταστικά, με το δέον λαδόξυδο και το λεμονάκι. Τιμή 4.40 €.

• Στην αρχή ήρθε κανάτα με παγωμένο νερό, καθώς και όμορφο πανεράκι με 6 φέτες ολόφρεσκου λευκού ψωμιού. Τιμή 0.70 €.

Ο λογαριασμός στα 12 € ήταν απόλυτα δικαιολογημένος για την ποιότητα των εδεσμάτων τους. Κατηγορία 10/16 € το άτομο. Ποτά δεν παρήγγειλα.

Επακολούθησε κέρασμα, που το φτιάχνει ο ίδιος ο Ηλίας. Ήταν ένα χωνευτικό σφηνάκι γρανίτας λεμοντσίνο, που μου εξήγησε ότι φτιάχνεται από λεμόνι, λάιμ, δυόσμο και ζάχαρη. Εύγε!!

Πρόκειται για παλιομοδίτικη ταβέρνα εποχής, απ’ αυτές που το γειτονικό μου Παγκράτι ευτυχώς διαθέτει ακόμα, σε πείσμα των καιρών!
Ο ΒΥΡΙΝΗΣ προτείνεται σαφώς για τους φίλους του είδους.

28 Σεπ 2017

Βραδάκι Πέμπτης 21/9, επιτέλους μια όμορφη και δροσερή φθινοπωρινή έξοδος καμιάς δεκαπενταριάς τετράσκουφων και τρίσκουφων χρηστών του ask4food στον εξωτικό κήπο του πολυεθνικού ALTAMIRA (Α), στην τέταρτη και τελευταία σύναξη της εβδομάδας καλοφαγάδων του site. Εύγε στην οργάνωση, καθώς και στο ιστορικό εστιατόριο που μας φιλοξένησε!!
Το όνομά της, όπως μας θύμισε στην φετινή κριτική του ο φίλος Τρώγων, σημαίνει στα ισπανικά: κοίτα ψηλά (mira alta). Συνειρμικά βέβαια, έρχονται στον νου μας τα ομώνυμα προϊστορικά σπήλαια της Ισπανίας, που τα ανακάλυψε τελείως τυχαία κάποιος βοσκός το 1868!

Το Α λειτουργεί επιτυχημένα στο Μαρούσι απ’ το 1995, οπότε άνοιξε στο δίπατο αρχοντικό της οδού Περικλέους, λίγο πιο πάνω απ’ τον Σταθμό του Μετρό. Το 2001 απόκτησε το ταίρι του στην οδό Τσακάλωφ του Κολωνακίου, που λειτουργούσε μέχρι πέρσι το καλοκαίρι. Στη θέση του είχε ήδη ανοίξει απ’ το 2015 το ETNICO της οδού Κολοκοτρώνη, κοντά στο Σύνταγμα.
Η Περικλέους εξελίχτηκε ήδη σε πιάτσα εστίασης, αφού περιλαμβάνει το Esatto bar, τον Κήπο της Εδέμ, τα New Orleans burgers, KARAMUZA bar & Roma Pizza!

Το Α λειτουργεί καθημερινά, Δευτέρα-Σάββατο από 19.30-01.00, ενώ τις Κυριακές ανοίγει από 13.00 το μεσημέρι, με πλουσιότατο μπουφέ μέχρι τις 17.30, σε τιμή 18.00 € και για τα παιδιά 12.00 €, ενώ στη συνέχεια και μέχρι την 01.00 σερβίρει a la carte.

Στο A δοκιμάζει κανείς 4 κουζίνες διαφορετικές, από Ινδία, Κίνα και Άπω Ανατολή, Μεξικό, και Λίβανο / Αραβία. Την ευθύνη της κουζίνας έχουν ο σεφ Σταύρος Ζαφειράτος (μάγειρας προηγουμένως στο 1ο AZTEC της Κηφισίας, 1985-1995) και η Άννα Λαγούτη, πλαισιωμένοι από ένα επιτελείο 5-6 βοηθών τους. Στο αναλυτικό μενού βλέπει κανείς τις χώρες προέλευσης των διαφόρων πιάτων.

Καθίσαμε στον όμορφο καταπράσινο κήπο με τα μεγάλα φυτά και τα αναπαυτικά τραπεζοκαθίσματα και καναπέδες, θαυμάζοντας το εξωτικό βιτρό πάνω απ’ την πόρτα του κτιρίου στην έξοδο προς τον κήπο. Λόγω του κρύου, (ήταν η πρώτη φθινοπωρινή βραδιά με έντονο βοριαδάκι) έκλεισαν μέρος της οροφής και των πλευρικών ανοιγμάτων στον χώρο που βρισκόμασταν, ώστε να νοιώθουμε όλοι μας άνετα, κατά τη διάρκεια της σχεδόν τετράωρης παραμονής μας εκεί!
Η συνολική δυναμικότητα του κήπου, που στεγάζεται τους χειμερινούς μήνες, είναι περίπου 120 άτομα, ενώ στον εσωτερικό χώρο, στις αίθουσες ισογείου και ορόφου φιλοξενούνται άλλα 70 άτομα περίπου.
Μουσική: απ’ τα μεγάφωνα ακούγαμε μουσική κυρίως λάτιν, με πολλούς γνωστούς ρυθμούς, στη σωστή ένταση για να μπορούμε να μιλάμε με άνεση.
Τα καθαρά WC, ανδρικό και γυναικείο, βρίσκονται στον όροφο του κτιρίου.

Όσον αφορά το μενού, ενός μάλλον ογκώδους καταλόγου, στο εξώφυλλο του οποίου φιγουράρει γνωστός πίνακας του MIRO με εντυπωσιακά κόκκινα και μαύρα χρώματα, αυτό περιλαμβάνει εν ολίγοις τα εξής:
• Ινδία: πίτες, ρύζι μπασμάτι, κοτόπουλο ή μοσχάρι με κάρυ, κοτόπουλο ταντούρι, τίκα, κ. λπ.
• Κίνα / Άπω Ανατολή: σπρινγκ ρολς,. ντάμπλινς, κοτόπουλο καρύδα, spare ribs, τη φοβερή πάπια ALTAMIRA, K. LP.
• Λίβανος / Αραβία: Φαλάφελ, χούμους, ταμπουλέ, κιουνεφέ,. μουχαλαμπία, κ. λπ.
• Μεξικό: νάτσος, τσορίζο, κεσαντίγια, γουακαμόλε, τσιμιτσάγκα, τάκος, εντσιλάδας, φαχίτας, τσίλι κον κάρνε, κ. λπ.

Συγκεκριμένα, στο μενού αναγράφονται συνολικά 18 σαλάτες από 4-12 €, 20 ορεκτικά από 5-12 €, 12 πίτες από 3-8 €, 30 κύρια πιάτα (!! ) από 10-18.50 €, και 8 εξωτικά γλυκά από 5-6 €.
Φυσικά, θα επανέλθω σε λίγο, εστιάζοντας στη συγκεκριμένη γκάμα των φαγητών που δοκιμάσαμε.

Σχετικά τώρα με τον κατάλογο των ποτών, περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων περί τις 30 ετικέτες κρασιών, από 20-30 € (τιμή που αφορά το ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ), αναψυκτικά, στα 2-3 €, γύρω στις 10 μπύρες, από 4-6 €, καθώς και σανγκρία ή μαργαρίτα, σε ποτήρι ή κανάτα, κ. λπ.

Λόγω της πληθώρας των πιάτων, οι ευγενείς οικοδεσπότες αποφάσισαν να μας προσφέρουν μια εντυπωσιακή ποικιλία 20 περίπου πιάτων, από όλες τις έθνικ κουζίνες τους, ώστε να σχηματίσουμε μια πλήρη εικόνα του γαστρονομικού φάσματος της Α! Το όλο εγχείρημα άξιζε τον κόπο και φυσικά τους ευχαριστούμε από καρδιάς, αφού μέσα σε λίγες ώρες, μας ταξίδεψαν γευστικά ανά τον κόσμο!!

Έτσι λοιπόν μας προσέφεραν τα εξής πιάτα, που τα συνοδέψαμε με χύμα λευκό ή κόκκινο κρασί, σανγκρία και κοκτέιλ μαργαρίτα:

• Από σαλάτες, μας έφεραν τη σαλάτα των χρωμάτων, τη Μεξικάνικη κακτοσαλάτα, με τρυφερούς βλαστούς κάκτων, αβοκάντο, κ. λπ., που ήταν καταπληκτική, καθώς και την επίσης Μεξικάνικη, και λίαν γευστική, del mar, με γαρίδες, χτένια, αβοκάντο, κ. α.

• Από ορεκτικά, δοκιμάσαμε Μεξικάνικο κοτόπουλο chimichanga (μέσα σε τορτίγια), το Αραβικό καλάχε (πίτα με χαλούμι), Ινδικές πίτες samosas, καθώς και Μεξικάνικη κεσαντίγια, με τορτίγια θαλασσινών.

• Από κύρια πιάτα, ήρθε κοτόπουλο με μήλο, καθώς και με κρέμα καρύδας (Ασιάτικο), κοτόπουλο ταντούρι και κάρυ (Ινδικά), φιλέτο πάπιας με πορτοκάλι και μανιτάρια (Άπω Ανατολής), και μοσχαρίσιες ροζέτες με μανιτάρια, κουκουνάρια και lemon grass.

• Ζήτησα και δοκίμασα επίσης ένα μικρό φαλάφελ (Αραβικό), με χούμους, ταρατόρ (ταχινοσαλάτα), και λάμπνεχ (κρεμώδες τυρί από γιαούρτι). Ήταν κι αυτό πολύ νόστιμο πιάτο!

• Από γλυκά, θαύμασα την εξαίσια Jamaica, που ήταν ένα σοκολατένιο ημισφαίριο με ρούμι (απόλυτο must!!! ), τη γευστική τούρτα Mexicana (στρώσεις σοκολάτας σε τορτίγια), και τα γνωστά μας εδώ και χρόνια cheesecake, panna cotta & banoffee.

Με βάση λοιπόν όσα εδέσματα δοκίμασα, θεωρώ ότι ο πληθωρικός σεφ, με τη συγκεκριμένη άλλωστε προϋπηρεσία του επί 35 σχεδόν χρόνια, έχει ιδιαίτερο ταλέντο πρωτίστως στα Μεξικάνικα αλλά και τα Αραβικά πιάτα, στα οποία αξίζει μια βαθμολογία 4 στα 4. Ωστόσο, ορισμένα Ινδικά και Κινεζικά πιάτα έχουν ακόμα κάποιες δυνατότητες μικροεπεμβάσεων…

Γενικά η βραδιά ήταν πολύ πετυχημένη, το συγκεκριμένο μαγαζί είναι μάλλον μοναδικό στο είδος του, τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα. Εξάλλου, τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν, 4-5 άτομα, ήταν όλα τους άψογα ενημερωμένα πάνω στο εκτεταμένο αντικείμενο που προσφέρουν!

Για τους λόγους αυτούς βαθμολογώ με 4 την εξυπηρέτηση και, αυστηρά ίσως, με 3 στα 4 τη γεύση, τον χώρο και το vfm. Θεωρώ ότι υπάρχουν κάποια περιθώρια βελτίωσης, όπως μικροανακαινίσεων χώρων, καθώς και περαιτέρω συμπίεσης ορισμένων τιμών, ενδεχομένως σε κάποια από τα ποτά τους.

Ωστόσο, συμπερασματικά, πρόκειται για έναν αξιόλογο χώρο πολυεθνικής εστίασης, που λειτουργεί πετυχημένα εδώ και 22 ολόκληρα χρόνια, χάρη στο μεράκι, το φιλότιμο και τις συνεχείς προσπάθειες υπευθύνων και συνεργατών τους. Σημειωτέον ότι παρακολουθούν την αγορά, τις προτιμήσεις των πελατών και προσαρμόζονται ανάλογα, αφού ήδη έχουν συμπιεσθεί κάποιες τιμές συγκριτικά με το παρελθόν. Ο επί των Δημοσίων Σχέσεων και social media, Κάρολος Βλαχιώτης, ήταν ο βασικός συντελεστής της οργάνωσης αυτής, και μάλιστα έχει ανεβάσει στο σάιτ μας στοιχεία απ’ το μενού με τις αντίστοιχες τιμές των εδεσμάτων, διευκολύνοντας έτσι την πρόσβαση στη διευρυμένη γκάμα του μενού του Α!

Θεωρώ ότι αξίζει σαφώς τον κόπο να επισκεφθεί κανείς το ALTAMIRA με την παρέα του, ώστε να γνωρίσει και να ξεναγηθεί στον μοναδικό αυτό συνδυασμό γεύσεων και αρωμάτων των δύο αχανών Ηπείρων μας!
Ακόμη περισσότερο αξίζει μια Κυριακάτικη επίσκεψη στον μεσημεριανό μπουφέ τους με τη μοναδική ποικιλία των εξωτικών εδεσμάτων που μας προσφέρουν!!

25 Σεπ 2017

Την Τρίτη 19/9 βρέθηκα στο κέντρο της Αθήνας για δουλειές, οπότε το μεσημέρι κοντοστάθηκα και θαύμασα απέναντι απ’ τη Μητρόπολη το ΣΕΡΣΕ ΛΑ ΦΑΜ (ΣΦ). Πρόκειται για ένα νέο παραδοσιακό καφέ-ρεστοράν, ή μάλλον ένα all day bistrot, το οποίο, ανοίγοντας φέτος στις αρχές του Μάρτη, ήδη συμπλήρωσε ένα εξάμηνο πετυχημένης λειτουργίας, όπως άλλωστε το παρατήρησαν στις κριτικές τους οι πρώτοι φίλοι χρήστες του σάιτ μας που το επισκέφτηκαν.

Λειτουργεί καθημερινά απ’ τις 09.00 μέχρι τα μεσάνυχτα και σερβίρει πρωινό μέχρι τις 13.00 και φαγητό από τις 13.00 και μετά.

Cherchez la femme: γαλλιστί σημαίνει ‘Αναζητήστε τη γυναίκα’ και μάλιστα χρησιμοποιήθηκε στη γαλλική λογοτεχνία για πρώτη φορά από τον Αλέξανδρο Δουμά (πατέρα) στο έργο του «ΟΙ Μοϊκανοί των Παρισίων» (1854). Τη φράση αυτή χρησιμοποιεί συνήθως ένας άνδρας που συμπεριφέρεται περίεργα, εξαιτίας μιας γυναίκας –συζύγου, ερωμένης, κ. λπ.
Εδώ στην Ελλάδα, ο Βασίλης Τσιτσάνης έγραψε το γνωστό ομώνυμο τραγούδι, που αργότερα το τραγούδησε κι ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης.

Στον νέο αυτό ατμοσφαιρικό χώρο εστίασης ΣΦ, γυναίκες και άνδρες, τόσο Έλληνες όσο και τουρίστες, συνήθως νεαρής ηλικίας, αναζητούν καλούς μεζέδες αποκλειστικά από διάφορες γωνιές της πατρίδας μας, καφέ στη χόβολη με Συριανό λουκούμι ή άλλα παραδοσιακά αφεψήματα και ποτά (αποστάγματα, μπύρες και κρασιά επιλεγμένων μικροπαραγωγών, Ικαριώτικα αναψυκτικά, φυσικούς χυμούς, κ. λπ. ).

Ο Ανδρέας Λαγός επιμελήθηκε το μενού, ενώ ο σεφ Κωνσταντίνος Τζουβάρας το υλοποιεί καθημερινά. Ιδιοκτήτης είναι ο Σωτήρης Χρόνης, που σας τον παρουσίασα στο ‘Il Barretto’ τον περασμένο Μάη, με την Φωτεινή Γούλα.

Η διακόσμηση συνδυάζει τους πολυέλαιους, με τις πράσινες φυλλωσιές της ταπετσαρίας στους τοίχους, τις φιγούρες του Καραγκιόζη αριστερά πίσω απ’ το μπαρ, τις φωτεινές τζαμαρίες με τα λινά κουρτινάκια, ενώ επικρατούν πράσινα και καφέ χρώματα. Θαυμάζει κανείς τα τετράγωνα ή ελλειψοειδή μαρμάρινα τραπέζια, από το περίφημο Τηνιακό πράσινο μάρμαρο, το μωσαϊκό δάπεδο και την εντυπωσιακή ξύλινη μπάρα με τα πέντε ξύλινα σκαμπό για το ποτό ή το κοκτέιλ του. Από πάνω υπάρχει μεγάλο ράφι με παραδοσιακά μας σκεύη για νερό και ποτά, όπως νταμιτζάνες, μπακιρένιες κανάτες κι άλλα. Εξάλλου, στους γύρω τοίχους υπάρχουν κρεμασμένα κάδρα και ασπρόμαυρες φωτογραφίες παλιάς εποχής, με αγωνιστές του 21, λογοτεχνικά και θεατρικά έργα, κ. λπ. Πέντε/έξι μεγάλες γλάστρες με φυτά συμπληρώνουν τον καλαίσθητο διάκοσμο, καθώς και ανθοδοχεία με λουλούδια στο μπαρ, αλλά και κηροπήγια στα μαρμάρινα τραπέζια.
Μέσα λοιπόν υπάρχουν περί τα 8 τραπέζια για 25 περίπου θαμώνες, ενώ στο πεζοδρόμιο έξω βρίσκονται περισσότερα τραπέζια, γύρω στα 15 πράσινα σιδερένια, για 50 περίπου άτομα. Ο χώρος όταν πήγα ήταν μισογεμάτος.

Η μουσική είναι ένας συνδυασμός ακουσμάτων, όπως τζαζ, ελληνικής (ελαφρολαϊκής και ρεμπέτικης δεκαετιών ’50 & ’60) αλλά και κλασικής μουσικής. Είναι βασικό ότι η μουσική είναι στη σωστή ένταση, ώστε να διευκολύνεται η συζήτηση των πελατών του μαγαζιού.
Τα WC, ένα ανδρικό και ένα γυναικείο, είναι πεντακάθαρα, αλλά ελλείψει χώρου βρίσκονται στο υπόγειο, οπότε δυσχεραίνεται κάπως η πρόσβαση σε ηλικιωμένους ή όσους έχουν κινητικά προβλήματα.

Την εξυπηρέτηση έχουν αναλάβει με επιτυχία 3-4 σερβιτόροι, νέοι, πρόθυμοι και κατηρτισμένοι με το αντικείμενο τους, που φορούν ομοιόμορφα μαύρα παντελόνια τζιν και μπλούζες, πάνω απ’ τις οποίες προβλέπεται η παραδοσιακή γκρι ποδιά!
Ένα άτομο (ο μπάρμαν) βρίσκεται μονίμως πίσω απ’ τη μπάρα, φροντίζοντας το σερβίρισμα των αποκλειστικά ελληνικών ποτών!

Στο μενού αναγράφεται ένας ενδιαφέρων συνδυασμός εδεσμάτων. Μεταξύ αυτών υπάρχουν 6 αλοιφές (3-5 €), 7 σαλάτες (5-6 €), 7 θαλασσινά (λακέρδα, σαρδέλα, σουπιά βρασμένη στο μελάνι της, γαρίδες, μπακαλιάρος, στα 7-10 €), 2 πίτες γύρω στα 5 €, καθώς και καμιά 20αριά παραδοσιακοί μεζέδες και μικρά κύρια πιάτα, από 5-9 €, όπως π. χ. κολοκυθοκεφτέδες, κεφτεδάκια, ντολμαδάκια με κουκουνάρι, σουτζουκάκια, μπουρέκια κολοκύθας, σεφταλιές, αυγά με σουτζούκι του Μιράν, τηγανιά μανιταριών με απάκι, λουκάνικο Δράμας, αρνίσιο σουβλάκι μαριναρισμένο, ψαρονέφρι με φέτα, κ. λπ.
Υπάρχουν ακόμη περί τα 15 γλυκά και παγωτά, από 2-6 €, όπως π. χ. γλυκά του κουταλιού, ραβανί, καρυδόπιτα, σπέσιαλ κοκ ΣΦ, μπαμπάς με ρούμι, κ. λπ.
Πρόκειται για μια εντυπωσιακά αντιπροσωπευτική ποικιλία μεζέδων, αλλά σε μικρές σχετικά ποσότητες, γεγονός που σημαίνει ότι μια παρέα χρειάζεται πολλά πιάτα για να τέρψει ουρανίσκους και να χορτάσει στομάχια…

Αναφορικά με τα ποτά, διάβασα στον κατάλογο 15 ετικέτες εμφιαλωμένων κρασιών, αποκλειστικά Ελλήνων μικροπαραγωγών, στα 17-25 €, ποτήρι κρασί στα 3-4 €, αποστάγματα 200 ml στα 8-10 €, 3 κοκτέιλ στα 8 €, αναψυκτικά στα 3-4 €, και 6 ελληνικές μπύρες μικροζυθοποιών, στα 3-6 €.

Εγώ λοιπόν δοκίμασα τα εξής:

• Μία μερίδα κολοκυθοκεφτέδες, με συνοδεία αρωματικού γιαουρτιού. Ήταν πέντε μακρόστενα κομμάτια, νοστιμότατα και ζουμερά, που κυριολεκτικά έγραψαν. Εύγε στον μάγειρα!! Τιμή 5 €.

• Μία κεφτεδάκια με δυόσμο, εξίσου πεντανόστιμη συνταγή της γιαγιάς! Τιμή στα 6.50 €.

• Ήπια μια μαύρη μπύρα VOREIA η απ’ τη ζυθοποιία Σερρών. Ήταν τύπος STOUT, με 6% alcohol, και είχε εντυπωσιακή γεύση σοκολάτας με νότες καφέ και καραμέλας. Εξαιρετική μπύρα, προφανώς απαστερίωτη και αφιλτράριστη! Τιμή στα 5.80 €.

Με την ευκαιρία, σημειώνω ότι ο όρος stout αφορούσε αρχικά Βρετανικές μπύρες που χρονολογούνται τουλάχιστον απ’ τον 17ο αιώνα, και παράγονται από μαύρη βύνη κριθαριού. Το επίθετο stout σήμαινε αρχικά τον υπερήφανο, ενώ σταδιακά προσέλαβε τις αποχρώσεις του ρωμαλέου και ανθεκτικού, όπως δηλαδή ταιριάζει σε μια τέτοια μπύρα!

Κέρασμα ατυχώς ουδέν! Θα συνιστούσα στους υπευθύνους να προβλέψουν μελλοντικά μια στοιχειώδη χειρονομία καλωσορίσματος στους αλλοδαπούς και ημεδαπούς πελάτες τους: ένα εγχώριο σοκολατάκι ή σφηνάκι ή υποβρύχιο ή …, αυτό το κατιτί που σε σκλαβώνει και δεν τους ξεχνάς!!

Ο λογαριασμός στα 17.30 €, θεωρώ πως αντικατοπτρίζει λογικά ό, τι δοκίμασα. Χωρίς τη μπύρα έρχεται στην κατηγορία 10/16 €, αλλά για να χορτάσει κανείς νομίζω ότι ανεβαίνουμε στην ανώτερη κατηγορία 17/25. Γι’ αυτό άλλωστε βαθμολογώ το vfm με 3 στα 4.

Συμπερασματικά, προτείνεται σαφώς για μια ρομαντική και νοσταλγική ανάπαυλα από το καθημερινό στρες και την ένταση της αθηναϊκής μας Μητρόπολης, ευρισκόμενο άλλωστε στην ομώνυμη κεντρική αρτηρία, ανάμεσα στο Σύνταγμα και το Μοναστηράκι. Θα γευθείτε εκλεκτούς μεζέδες, σε έναν μερακλίδικο χώρο στην καρδιά της Πρωτεύουσας.

19 Σεπ 2017

Ενώ έτρεχα για δουλειές στη γειτονιά μου, σκεφτόμουνα ποια φαγάδικα εδώ κοντά δεν έχω ακόμα επισκεφθεί. Ξάφνου, μου ήρθε στον νου η κριτική του φίλου jim για τις ΜΟΥΡΙΕΣ (Μ) στην Πλατεία Βαρνάβα, οπότε μέσα σε ένα δεκαπεντάλεπτο, με γρήγορο βήμα, βρέθηκα νωρίς το μεσημέρι της Τετάρτης 13.9 στη γνωστή μου Πλατεία στο Παγκράτι!

Η Πλατεία Βαρνάβα έχει πλέον εξελιχθεί σε ένα φοβερό στέκι χώρων εστίασης και αναψυχής, κάτι σαν μικρή Πλατεία Μπουρναζίου, ας πούμε. Εκτός απ’ τις Μ, υπάρχει απέναντι το καφέ Βαρνάβα, το μεζεδοπωλείο Μικρή Βουλή, και το καφέ-ουζάδικο Πιάτσα Τσιπουράκι, που έχει νομίζω κοινή ιδιοκτησία με τις Μουριές. Παραδίπλα, βρίσκει κανείς το φαλαφελάδικο Baba Ghanoush, τον φούρνο Καλλιμάρμαρο, το Geppetto bar, καθώς και το Sushi Bar, απέναντι στη Στίπλωνος, έτσι, για να αναφέρω μόνο κάποιους απ’ τους χώρους αυτούς!!

Οι Μ στεγάζονται εκεί για 45 χρόνια, έχοντας εν τω μεταξύ αλλάξει τρεις φορές ιδιοκτησιακό καθεστώς, απ’ το 1972 μέχρι σήμερα. Ο τελευταίος ιδιοκτήτης και σεφ, που τις ονόμασε Μ, βρίσκεται στον συγκεκριμένο αυτό χώρο επί μια δεκαετία. Πράγματι, ο κ. Δημήτρης Φαλίδας είναι εξαίρετος και έμπειρος μάγειρας, αλλά και σωστός επιχειρηματίας. Έτσι λειτουργεί έναν χώρο, ο οποίος τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά (στο πεζοδρόμιο και στην Πλατεία) έχει μια δυναμικότητα αντίστοιχα για 50 + 55 άτομα, δηλ. περίπου 105 θαμώνων, και κάθε βράδυ, όπως έμαθα σφύζει από κίνηση…

Παράλληλα, έχει δίκτυο διανομής που καλύπτει μια ακτίνα 2.50-3.00 χιλιομέτρων περίπου, δηλαδή -εκτός του συνόλου του Παγκρατίου- φθάνει στον Βύρωνα, Νέο Κόσμο, Πλατεία Υμηττού, Καισαριανή, Νότια Ιλίσια, αλλά και Κολωνάκι μέχρι τον Περιφερειακό του Λυκαβηττού!! Οι τιμές του delivery είναι 10-15% χαμηλότερες απ’ αυτές της σάλας.

Το ωράριο του μαγαζιού είναι καθημερινά από τις 12.00 το μεσημέρι μέχρι 01.00 νυχτερινή, ενώ το delivery σταματάει μισή ώρα νωρίτερα.

Ο μέσα χώρος περιλαμβάνει καμιά 15αριά καφέ ξύλινα τραπέζια, έχει περιμετρικά φωτεινές τζαμαρίες, σφαιρικά λεύκα φωτιστικά οροφής, καθώς και ανεμιστήρες οροφής, ενώ απ’ την ανοιχτή κουζίνα, πάνω απ’ το ψηλό πάσο και τη μεγάλη βιτρίνα με τα μαγειρευτά φαγητά, ο σεφ Δημήτρης Φαλίδας με τον βοηθό του μαγειρεύουν πυρετωδώς. Μπροστά τους υπάρχει μαύρη ταμπέλα – πίνακας με τα πιο γνωστά εδέσματα της ταβέρνας.
Απ’ τα μεγάφωνα ακούγονταν ελληνική ελαφρολαϊκή μουσική.
Στο βάθος της αίθουσας υπάρχουν οι δύο καθαρές τουαλέτες τους.

Όταν έφθασα, γύρω στη 01.00 το μεσημέρι, προτίμησα τον εξωτερικό χώρο στο γωνιακό πεζοδρόμιο, ενώ τότε ξεκινούσε το delivery, τα φαγητά σε πακέτα για τους γείτονες, οι δε πρώτοι πελάτες κάθονταν για να γευματίσουν, αποφεύγοντας τη βραδινή βαβούρα!

Ένας απ’ τους δύο σερβιτόρους, ο Άγγελος, που υποθέτω πως θα εργάζεται εκεί για κάποια χρόνια, μου έλυνε ευγενικά τις απορίες μου για τον χώρο και τα εδέσματα, και μου έφερε τόσο τον κατάλογο delivery, που με καλύπτει φυσικά στα Ιλίσια που μένω, όσο και το μενού με τα φαγητά και ποτά, μια παλιομοδίτικη λίστα, η οποία περιλαμβάνει ‘και του πουλιού το γάλα’! Εκτός των άλλων, υπάρχουν καθημερινά τουλάχιστον 30-35 πιάτα ημέρας, που ορισμένα απ’ αυτά εναλλάσσονται ανάλογα με τις ημέρες και τις εποχές. Έτσι, π. χ. το στιφάδο είναι χειμωνιάτικο, ενώ ο μουσακάς μαγειρεύεται τουλάχιστον τα Σ/Κ, κ. λπ.

Το μενού λοιπόν περιλαμβάνει 15 ορεκτικά, από 4-12 € (για το χταπόδι σχάρας), 15 σαλάτες, στα 4-6 €, δύο πίτες στα 4 €, ζυμαρικά 4-7 €, ομελέτες 6-7 €, καμιά 15αριά πιάτα στα κάρβουνα από 6-28 € (για το κιλό παϊδάκια, ή τη μεγάλη ποικιλία τους), καθώς και περί τα 25 μαγειρευτά φαγητά, λαδερά, όσπρια και κιμάδες, από 6 μέχρι 9.50 €.

Από ποτά, σερβίρουν χύμα κρασί στα 7-8 € το λίτρο, 6 μπύρες στα 2.50-3.00 €, αναψυκτικά στα 2 €, καθώς και αποστάγματα 200 ml από 6.50 μέχρι 7.50 €.

Εγώ λοιπόν δοκίμασα μια μερίδα κολοκυθάκια γεμιστά με σος αυγολέμονο, που ήταν ένα νοστιμότατο και χορταστικό πιάτο, με δύο μεγάλα και χοντρά κολοκυθάκια γεμιστά με φρέσκο κιμά, και πλούσια επίσης σος από αυγολέμονο. Πιάτο μαμαδίστικο, παλιάς κοπής. Τιμή 7.00 €.

Στην αρχή ήρθαν 4 φέτες ολόφρεσκου λευκού ψωμιού με σουσάμι, (τιμή 0.80 €), ό, τι έπρεπε για τις σχετικές παπάρες μου! Ήρθε ακόμα κρύο νερό βρύσης.

Επίσης ήπια μια παγωμένη μπύρα Fischer, που με δρόσισε απόλυτα στη ζέστη του φετινού καλοκαιρινού Σεπτέμβρη. Τιμή 3.00 €.

Πλήρωσα συνολικά 10.80 €, ποσό απόλυτα λογικό για την ποιότητα του φαγητού μου, δηλ. κατηγορία 1/9 €, χωρίς τα ποτά. Δεν έγινε κέρασμα, αλλά η ουσία είναι ότι εγώ βιαζόμουνα να πληρώσω και να φύγω, για να προλάβω άλλες υποχρεώσεις μου.

Συμφωνώ με τον jim για τις πολύ καλές εντυπώσεις που μας αφήνει η παλιομοδίτικη αυτή ταβέρνα, όπως άλλωστε και η Μουριά του Φαλήρου, για την οποία σας έγραψα πέρσι τον Μάρτιο! Φαίνεται πως ίσως το’ χει το όνομα!!

Αν και ο jim ισχυρίζεται πως δύσκολα θα την επισκεφθεί ξανά απ’ το Χαλάνδρι, εγώ σκοπεύω, ευκαιρίας δοθείσης, να ξαναπάω, αυτή τη φορά με βραδινή παρέα, για μεγαλύτερο φαγοπότι και πληρέστερη γευσιγνωσία…

Σας την προτείνω, ειδικά αν σας φέρει ο δρόμος, μιας και την θεωρώ ως ένα τίμιο μαγαζί, απ’ αυτά που αρχίζουν να σπανίζουν σιγά-σιγά, από κάποιες γειτονιές μας τουλάχιστον!

14 Σεπ 2017

Παρασκευή 8 Σεπτεμβρίου, δεύτερη μέρα της επίσκεψης του Γάλλου Προέδρου, δρόμοι κλειστοί, υγρό ζεστό μεσημέρι με 32 βαθμούς, καταφέρνω με ένα φιλαράκι να φάμε στο σχετικά νέο BALCONY (B) στου Μακρυγιάννη, που λειτουργεί από πέρσι τον Αύγουστο, και βρίσκεται στη συμβολή Βεϊκου, Δημητρακοπούλου και Φαλήρου, δυο μόλις λεπτά απ’ τον Σταθμό Μετρό της Ακρόπολης, έχοντας όμορφη θέα στο Μουσείο της και τον πεζόδρομο της Μακρυγιάννη.

To B λειτουργεί καθημερινά από 12.00 το μεσημέρι μέχρι 00.30, ενώ Παρασκευή και Σάββατο, η κουζίνα του παραμένει ανοιχτή μέχρι 01.00. Βρίσκεται στον πρώτο και δεύτερο όροφο (όπου και το ομώνυμο μπαλκόνι του roof garden) ενός διώροφου νεοκλασικού κτιρίου της περιοχής, στο ισόγειο του οποίου στεγάζεται η WIND. Υπάρχει μικρό ασανσέρ 2 ατόμων για την πρόσβαση τόσο στον Α’ όροφο με την κλιματιζόμενη αίθουσα, όσο και στον Β’ όροφο με την μικρότερη αίθουσα και το εντυπωσιακό σε θέα μπαλκόνι, που έδωσε και το όνομά του στον χώρο.

Την αρχιτεκτονική ανάπλαση, διαρρύθμιση και διακόσμηση είχε αναλάβει ο γνωστός αρχιτέκτονας Θανάσης Χοχλιδάκης, ο οποίος προσέδωσε ένα μοντέρνο μινιμαλιστικό ύφος στο νεοκλασικό αυτό κτίριο.

Στο μπαλκόνι παρατήρησα περί τα περί τα 12 τραπέζια γκρι – μπεζ αποχρώσεων και γύρω στα 30 αναπαυτικά καθίσματα με μικρά μαξιλάρια. Καμιά 10αριά θαμώνες, Έλληνες και ξένοι, απολάμβαναν το μεσημεριανό φαγητό τους, αλλά λόγω της σχετικής ζέστης κάτω απ’ τις τέντες και επειδή δεν υπήρχε κλιματισμός σε λειτουργία στον Β’ όροφο ή εξωτερικοί ανεμιστήρες, προτιμήσαμε τη σάλα του Α’ ορόφου, όπου λειτουργούσε άψογος κλιματισμός και έτρωγαν επίσης 2-3 παρέες.
Υπήρχαν εκεί 15 τραπέζια για 40 περίπου άτομα. Οι τοίχοι, βαμμένοι διακριτικά σε απόχρωση λαδί-γκρι, το δρύινο δάπεδο και το άπλετο φως απ’ τα δύο μπαλκόνια και τα έξι παράθυρα, αναδείκνυαν όλη την αρχοντιά της αστικής αυτής αίθουσας περασμένων δεκαετιών. Μου έκαναν εντύπωση στους τοίχους τα 5-6 ορθογώνια τρισδιάστατα πλαίσια με διακριτικό φωτισμό στο φόντο και πρωτότυπες απεικονίσεις σπιτιών, εκκλησιών και τοπίων.
Δεξιά της εισόδου υπήρχε μπαρ με 5 σκαμπό, ενώ και στο μπαλκόνι του Β’ ορόφου υπήρχε επίσης μπαρ, που ήταν μάλιστα μεγαλύτερο, αφού προφανώς τα βράδια οι πελάτες θα προτιμούν το roof garden.

Η μουσική τζαζ που ακούγονταν απ’ τα μεγάφωνα, ήταν στη σωστή ένταση και θεωρώ ότι ταίριαζε με τον χώρο και την ατμόσφαιρα της συγκεκριμένης ώρας.

Οι δύο πεντακάθαρες τουαλέτες ανδρών / γυναικών, με την κοινή ολόλευκη μαρμάρινη γούρνα-νιπτήρα, βρίσκονται επίσης στον Α’ όροφο, δεξιά του ασανσέρ και της εισόδου.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από δύο ευγενικά και απόλυτα ενημερωμένα παιδιά, που φρόντισαν να απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις μας, ενώ το φαγητό ήρθε στους σωστούς χρόνους.

Την γενικότερη ευθύνη της κουζίνας και της σύνθεσης του μενού, που εναλλάσσει σε τακτά διαστήματα παραδοσιακές γεύσεις της χώρας μας, έχει αναλάβει ο γνωστός σεφ Νίκος Φωτιάδης, (VAROULKO, LOCANDA, HILTON, MERIDIAN, ΛΙΜΝΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ…), ενώ σε καθημερινή βάση την επιμελείται ήδη ο Θανάσης Ανδριτσόπουλος, με προϋπηρεσία στην βραβευμένη ΜΑΡΙΓΟΥΛΑ, που βρίσκεται στον Πολύγυρο της Χαλκιδικής.

Τη σωστή λειτουργικότητα της εστίασης συμπληρώνουν τα προσεγμένα σερβίτσια, οι λευκές υφασμάτινες πετσέτες, καθώς και τα μπουκαλάκια με το ελληνικό παρθένο ελαιόλαδο Phileos σε κάθε τραπέζι.

Στην αρχή, μας κέρασαν ντιπ από γιαούρτι, ταχίνι και λάιμ, που ήρθε σε δύο όμορφα βαζάκια, ένα για τον καθένα μας, μαζί με ένα καλαθάκι που είχε 4 ολόφρεσκα ψωμάκια (2 λευκά και 2 μαύρα), τα οποία σημειωτέον δεν χρεώθηκαν!

Ταυτόχρονα περιεργαζόμουνα τον κατάλογο, ο οποίος περιλαμβάνει πιάτα ελληνικής κουζίνας:
• 5 σούπες και ορεκτικά (4-8 €)
• 6 πρώτα πιάτα (7-12 €)
• 4 σαλάτες (7-9 €)
• 6 κυρίως πιάτα (10-23 €)
• 4 γλυκά (4-5 €).

Ο κατάλογος των κρασιών περιλαμβάνει 12 λευκά (20-35 €, τιμή που αφορά το Vasaltis Ασύρτικο), 5 ροζέ (18-27 €), και 12 κόκκινα από 19 μέχρι 39 €, που αφορά το Κτήμα ΑΛΦΑ. Υπάρχουν ακόμη αφρώδη και γλυκά κρασιά, ποτήρι κρασί στα 3-5 €, μπύρες από 4-7 €, και αποστάγματα 200 ml, στα 7-11 €.

Έτσι, τελικά επιλέξαμε τα εξής πιάτα:

• Ένα ριζότο με γαρίδες, για μένα, που ήταν εκπληκτικά χυλωμένο και πολύ χορταστικό μέσα σε ένα βαθύ πιάτο. Περιείχε 5-6 γαρίδες, μικρά κομμάτια καλαμαριού, και ήταν ιδιαίτερα γευστικό, χάρη στην πετυχημένη πρόσμειξη Ηπειρώτικου καπνιστού κλωστοτυριού! Τιμή 12.50 €.

• Ο φίλος μου πήρε κοτόπουλο βουτύρου, μαριναρισμένο και άψογα αρωματισμένο. Ήταν έξι κομμάτια φιλέτου, νόστιμα και χορταστικά (τα δοκίμασα άλλωστε και εγώ) και συνοδεύονταν από φρεσκοτηγανισμένες πατάτες. Τιμή 11.50 €.

• Στο τέλος μοιραστήκαμε ένα γλυκό, το οποίο ήταν mille feuille με μους σοκολάτας και κουλί, δηλ. παχύρρευστο σος, φράουλας. Μας άρεσε και στους δύο! Τιμή στα 5 €.

• Στην αρχή ζητήσαμε νερό εμφιαλωμένο. Τιμή 1.50 €.

• Ο φίλος μου παρήγγειλε επίσης ένα καφέ καπουτσίνο φρέντο, που του άρεσε και είχε 3.50 €.

Στο τέλος, μας κέρασαν επίσης δύο βαζάκια με γιαούρτι και βύσσινο, που ήταν μια ακόμα ευγενική χειρονομία τους!

Ο λογαριασμός, στα 34 €, (κατηγορία 17/25 έκαστος) κρίνεται απόλυτα λογικός για την ποιότητα των φαγητών και τη γαστρονομική μας απόλαυση.
Πολλώ μάλλον, στη συγκεκριμένη τουριστική πιάτσα της Ακρόπολης, η οποία φυσικά διαθέτει τα διαμαντάκια της, που το σάιτ μας βοηθάει να τα ξετρυπώνουμε (εστιατόριο μουσείου Ακρόπολης, Μάνημάνη, αττικός, καφενείο, το athenswas hotel με το νέο γαστρονομικό του απόκτημα sense fine dining restaurant κ. λπ. ).

Το Β προτείνεται, συνεπώς, για μια ρομαντική, βραδινή έξοδο!!