piperman

Μέλος από: Φεβ 2015

19 Φεβ 2020

Καθώς το σάιτ συνεχίζει, παρά τα τυχόν προβλήματα και αποχωρήσεις χρηστών, μόνιμες αλλά & προσωρινές -στην Ελλάδα ουδέν μονιμότερον του προσωρινού- παρουσιάζω κριτική μου για το BELPAESE (B), ένα απ’ τα αξιόλογα ιταλικά εστιατόρια του κέντρου της Αθήνας, που βρίσκεται στου Μακρυγιάννη, μόλις 100 μέτρα απ’ τη Στάση του Μετρό.

Στα 10 χρόνια λειτουργίας του, έχουν προηγηθεί 14 κριτικές, οι περισσότερες επαινετικές, όπως του πρωτοπόρου fratello, ο οποίος όμως το επισκέφθηκε το 2011. Το εστιατόριο είχε ξεκινήσει το 2010, αλλά απ’ τα τέλη του 2012 άλλαξε διεύθυνση, με νέο σεφ-πατρόν τον Ιταλό Andrea Rizzo, απ’ τη Ρώμη, που κατάφερε να το απογειώσει ποιοτικά, χάρη στη γαστρονομική του εμπειρία, τους άριστους συνεργάτες του, όπως τον βοηθό σεφ Νίκο, αλλά και τις εκλεκτές πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί, και που, όπως μας είπε, έρχονται από επίλεκτους Έλληνες και Ιταλούς συνεργάτες του. Πηγαινοέρχεται, Αθήνα-Ρώμη, εδώ και 25 χρόνια!

Θεωρώ ότι το Β είναι ένα απ’ τα καλύτερα ιταλικά της πρωτεύουσας, με σπιτική ιταλική κουζίνα, ενδιαφέρον μενού, άριστο σέρβις και λογικές τιμές, το οποίο, παρότι βρίσκεται σε τόσο τουριστικό σημείο, συγκεντρώνει δικαιολογημένα ψαγμένους Έλληνες και ξένους πελάτες.

Είναι καθημερινά ανοιχτό από 13.00 μέχρι 23.00 και είναι σχεδόν πάντα γεμάτο, όπως σήμερα 19/2, το μεσημέρι, που το επισκεφθήκαμε, 2 άτομα, μεταξύ 14.00 και 16.00.

Στον εξωτερικό χώρο υπάρχουν 3 τραπέζια στο πεζοδρόμιο της Αθανασίου Διάκου, για καμιά 10αριά άτομα – κυρίως τουρίστες που τους αρέσει ο χειμερινός ήλιος – ενώ μέσα, στην μάλλον περιορισμένη ορθογώνια αίθουσα, χωράνε περί τα 25 άτομα. Μπαίνοντας δεξιά βλέπεις την ανοιχτή κουζίνα και τον φούρνο για τις πίτσες, με τους σεφ επί το έργον!
Η αίθουσα είναι φωτεινή χάρη στις τζαμαρίες της πρόσοψης, ενώ κυριαρχούν, σε τοίχους, ανακαινισμένο δάπεδο, τραπέζια, σουπλά και πολλά πιατικά, απαλές αποχρώσεις φιστικί – λαδί – πράσινο – μπεζ.
Ακούγεται απ’ τα μεγάφωνα μουσική lounge, blues & rock, κυρίως ιταλική, αλλά και ελληνικά κομμάτια, όπως κάποια της Νατάσσας Μποφίλιου.
Τα 2 πεντακάθαρα WC βρίσκονται στο βάθος της ισόγειας αίθουσας.

Την εξυπηρέτηση διεκπεραίωνε με επιτυχία μια γλυκύτατη και αεικίνητη νεαρή κοπέλα, που μας ενημέρωνε και φρόντιζε για το καθετί!

Το μενού περιλαμβάνει καμιά 10αριά ορεκτικά, από 5-15 € (για την ποικιλία αλλαντικών και τυριών), 7 σαλάτες, από 8-15 €, καμιά 20αριά ζυμαρικά και ριζότο, από 10-16 €, 8 πίτσες από 8-12 € (τις απολάμβαναν στα διπλανά τραπέζια), 3 κύρια πιάτα, 16-20 € (για το Rib Eye Steak), και ένα μοναδικό επιδόρπιο (!! ), το εκλεκτό τιραμισού σε ποτήρι, στα 6.50 €.
Μας είπαν, όμως, ότι σύντομα θα προσφέρουν εξίσου απογειωτική πάβλοβα!!

Έχουν δύο ενημερωμένες λίστες κρασιών; Η ιταλική, με 15 ετικέτες, από 20-32 €, και η αντίστοιχη ελληνική, με καμιά 30αριά ετικέτες, από 18-56 € (για το λευκό Κτήμα Παπαργυρίου, Ασύρτικο, Κορινθίας): ορισμένα κρασιά, ωστόσο, τα βρίσκω τσιμπημένα.

Επίσης σερβίρουν καμιά 10αριά ελληνικές μπύρες, κυρίως από μικροζυθοποιίες, σε τιμές από 4-6 €. Ακόμη, αναψυκτικά και αφεψήματα, 3-5 €.

Εμείς παραγγείλαμε τα εξής:

• Από τις σούπες ημέρας μοιραστήκαμε μια καροτόσουπα με κρουτόν, που ήταν νόστιμη και σωστά χυλωμένη. Τιμή στα 5.50 €.

• Ο φίλος πήρε μια μερίδα λαζάνια φούρνου, που ήρθε σε μαύρο σερβίτσιο και ήταν επίσης πολύ νόστιμη και χορταστική, (τη δοκίμασα άλλωστε και εγώ). Τιμή: 10.50 €.

• Εγώ πήρα ριζότο με γαρίδες, που ήρθε σε βαθύ πράσινο πιάτο. Ήταν τέλεια χυλωμένο και περιλάμβανε 5 μεγάλες, καθαρισμένες γαρίδες: κυριολεκτικά το απόλαυσα, θεωρώντας το ένα σπιτικό, μαμαδίστικο πιάτο! Τιμή στα 13.00 €.

• Μοιραστήκαμε το κλασικό δείγμα της ιταλικής τέχνης τους, δηλ. το φανταστικό τιραμισού, σε μεγάλο ποτήρι. Άψογα ισορροπημένη γεύση, που όπως μας είπαν παρασκευάζεται κάθε πρωί, γιατί έχει πολλή ζήτηση. Τιμή στα 6.50 €.

• Ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό Ζαγόρι, τιμή 1.70 €.

• Επίσης μοιραστήκαμε την καταπληκτική κόκκινη μοναστηριακή μπύρα με την επωνυμία APOCALΥΨΗ -προσέξτε τη λατινοελληνική γραφή της!. Παρασκευάζεται εδώ και μόλις ένα χρόνο απ’ τη ζυθοποιία ΝΗΣΟΣ της Τήνου, και έχει βελγική μαγιά, όντας Double Ale, περιεκτικότητας 6.50 βαθμών οινοπνεύματος. Διακρίναμε την επίγευσή της με άρωμα μπανάνας, γαρύφαλλου, καραμέλας και μπαχαρικών. Στην ετικέτα της θαυμάσαμε με δέος τους 4 Καβαλάρηδες της Αποκάλυψης (του Ευαγγελιστή Ιωάννη)! Την απολαύσαμε δεόντως και τη συστήνω σε κάθε θεριακλή, που θα φυλάξει, αν επιθυμεί, και το ωραίο μπουκάλι! Τιμή: 6 € (στις κάβες θα τη βρείτε περί τα 3.50-4 €).

Πληρώσαμε 43.20 € (κατηγορία 17/25 € το άτομο), για ένα εκλεκτό ιταλικό γεύμα, ενώ στο τέλος μάς κέρασαν σφηνάκι limoncello.

Το τριάρι στο vfm αντικατοπτρίζει την -κατά τη γνώμη μου- δυνατότητα μικρής συμπίεσης κάποιων τιμών, σε ορισμένα ορεκτικά, σαλάτες, και κρασιά…

Συμπερασματικά, πάντως, πρόκειται για ένα άπαιχτο ιταλικό μαγαζί, σε μια ήσυχη γωνία της πιο τουριστικής περιοχής μας, που αξίζει, ευκαιρίας δοθείσης, να το επισκεφθούν, ειδικά οι λάτρεις της κουζίνας της γείτονος!

18 Φεβ 2020

Την Κυριακή 16/2 το μεσημέρι ήμουνα με ένα φίλο μου στην Κηφισιά και, έχοντας ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο coffee-restaurant-bar, μετά από τηλεφωνική κράτηση, επισκεφθήκαμε το ARTISANAL (A), το οποίο λειτουργεί στο Ζηρίνειο απ’ τον Δεκέμβρη του 2014, στον ίδιο χώρο όπου για τρεις περίπου δεκαετίες στεγάζονταν το JOURFIXE!

Ιδιοκτήτες του Α είναι ο δημοφιλής παρουσιαστής Φώτης Σεργουλόπουλος με τον Βαγγέλη Γερασίμου, που επίσης έχουν το γνωστό club SHAMONE στο Γκάζι.
Το Α λειτουργεί καθημερινά από 11.00 μέχρι 03.00, στον φωτεινό ισόγειο χώρο, κυρίως για ποτά και σνακ, ενώ για φαγητό, στον 1ο όροφο.
Το όμορφο διατηρητέο διώροφο κτίριο ήταν μια αστική κατοικία απ’ τις αρχές του 1900, που στον κήπο της δέσποζαν ψευδοακακίες και ροβίνιες, δένδρα που εμπλουτίστηκαν με πληθώρα φυτών και λουλουδιών απ’ τον αρχιτέκτονα τοπίου, Κάρολο Χανικιάν, ο οποίος σε συνδυασμό με τους αρχιτέκτονες και διακοσμητές του χώρου κατάφεραν να πετύχουν ένα άριστο αισθητικό αποτέλεσμα!

Στο χώρο αυτόν, ένα χάρμα οφθαλμών, τόσο η ποιότητα του φαγητού όσο και η εξυπηρέτηση είναι εξίσου άψογες. Πρόκειται για γαστρονομία υψηλού επιπέδου, χάρη στον Λαρισαίο σεφ Δημήτρη Δημητριάδη, ο οποίος είχε θητεύσει στο φημισμένο NOMA του Δανού Ρενέ Ρετζέπι στην Κοπεγχάγη, αλλά και στα αθηναϊκά αστεράτα CIBUS, HYTRA & NABUCCO! Τίποτα λοιπόν δεν είναι τυχαίο!
Εξάλλου, το μπαρ επιμελείται ο Δημήτρης Κιάκος, του δημοφιλούς GIN JOINT της Πλατείας Καρύτση, που εδώ διαπρέπει με πρωτότυπα κοκτέιλ κ. λπ.

Δυο λόγια λοιπόν για τον χώρο, που το καλοκαίρι ανοίγει και στην είσοδο του οποίου δεσπόζει ένα εντυπωσιακό κόκκινο κάθισμα - αιώρα με τριαντάφυλλα! Το φωτεινό ισόγειο ήταν γεμάτο από νεανικές παρέες που απολάμβαναν νωχελικά το ποτάκι τους, ενώ εμείς οδηγηθήκαμε στον 1ο όροφο, όπου βασικά σερβίρεται το φαγητό. Και εδώ οι παρέες ήταν εφηβικές και νεανικές, με εξαίρεση δυο τραπέζια όπου έτρωγαν οικογένειες - νεαροί γονείς με τα παιδιά τους.

Εδώ επικρατεί μια εξόχως ρομαντική ρετρό ατμόσφαιρα δεκαετίας 70, απόλυτα εναρμονισμένη με αντίστοιχη μουσική lounge. Ανεβαίνοντας απ’ τη σκάλα βλέπεις μπροστά σου τον κατάμεστο χώρο του μπαρ, ενώ όλη η υπόλοιπη αίθουσα είναι γεμάτη από ποικιλόμορφα τραπεζοκαθίσματα, που ωστόσο ταιριάζουν αρμονικά σαν σύνολο. Κυριαρχεί το ξύλο, στα τραπέζια, το δάπεδο και τη στέγη με τα δοκάρια, τα βελούδινα καθίσματα, το αναμμένο μεγάλο τζάκι, το εξαίσιο σκρίνιο με τις πεταλούδες, τα πορτατίφ, οι στρογγυλοί πολυέλαιοι, καθώς και οι μοντέρνοι πίνακες στους τοίχους, χρώματος ώχρας. Ο χαμηλός φωτισμός εναλλάσσονταν με τις φωτεινές ακτίνες του ήλιου απ’ τα παραθυρόφυλλα, και το όλο ντεκόρ ήταν μαγευτικό!
Επίσης υπάρχει και μια ειδυλλιακή γωνίτσα για τους καπνιστές, ένα μπαλκονάκι, ανεβαίνοντας δεξιά, ό, τι πρέπει για τους νεαρούς θεριακλήδες!
Εξάλλου, κατεβαίνοντας δεξιά, υπάρχουν 2+2 πεντακάθαρες τουαλέτες, με ωραία διακόσμηση και τον ανάλογο εξοπλισμό, απόλυτα εναρμονισμένες με το όλο περιβάλλον.

Μείναμε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι και απ’ την εξυπηρέτηση, που την είχαν αναλάβει τρεις ευγενέστατες νεαρές, οι οποίες ήταν ενήμερες στα του φαγητού και πρόθυμες να μας εξυπηρετήσουν στους σωστούς χρόνους. Φορούσαν όλες μαύρες στολές (παντελόνια τζιν, μπλούζες και ποδιές) και, παρά την κίνηση στην κατάμεστη αίθουσα, τα κατάφερναν μια χαρά με το σερβίρισμα, με αποτέλεσμα να μην ακουστεί το παραμικρό παράπονο τριγύρω μας!

Όσον αφορά το μενού, το μεσημέρι υπάρχει κατάλογος με εδέσματα brunch+lunch, ενώ το βράδυ υπάρχει κατάλογος για dinner.
Στον πρώτο λοιπόν κατάλογο υπήρχαν περί τα είκοσι φαγητά, μεταξύ των οποίων τα αυγά πάσης φύσεως για το brunch, burgers, πίτες, πεϊνιρλί, σαλάτες, κοτόπουλο, αρνί, με κορυφαίο πιάτο το μοσχάρι black angus, σε τιμές από 7-22 €, όπως και ποικιλία τυριών και επιδορπίων από 5-10 €, με γλυκό ημέρας, το αμυγδαλωτό με γλυκό κουταλιού ελιά, κρέμα από γιαούρτι και sorbet μοσχολέμονο, στα 10 €, που το σερβίρουν και στο δείπνο.
Επί τη ευκαιρία, το δείπνο περιλαμβάνει ισάριθμα εδέσματα, από 10-23 €, τιμή που αφορά το ψάρι ημέρας.

Ιδιαίτερα προσεγμένη είναι και η λίστα των ποτών, με 7 μπύρες στα 6-7 €, κοκτέιλ στα 10-12 €, αλλά και ακριβές γαλλικές σαμπάνιες, με κορυφαία τη ροζέ Taittinger, στην τιμή των 170 €.
Στις ετικέτες των ελληνικών κατά πλειονότητα κρασιών (περί τα 50 λευκά / ροζέ / κόκκινα) αναφέρονται δημοφιλείς οίνοι διαφόρων περιοχών μας. Οι τιμές τους, ελαφρώς τσιμπημένες, κυμαίνονται από 25 € μέχρι 52 €: τιμή που αφορά το λευκό Κτήμα Αργυρού (Σαντορίνης), και το ερυθρό Κτήμα Γεροβασιλείου, τα οποία στις κάβες κοστίζουν περί τα 20 €.

Παραγγείλαμε τα εξής:

• Απ’ τον κατάλογο του brunch πήραμε τα αυγά ποσέ. Ως γνωστόν, πρόκειται για το κορυφαίο και νοστιμότερο αυγό, που -μόνο όταν είναι φρεσκότατο- σιγοβράζει σε κατσαρόλα, με την προσθήκη ξυδιού και αλατοπίπερου! Ήρθαν λοιπόν δύο αυγά ποσέ, με σος από κρέμα αβοκάντο και τρίμματα από κολοκύθι, πάνω σε τετράγωνες μπρουσκέτες χαρουπιού: ό, τι πιο εκπληκτικό μπορείτε να φανταστείτε. Εύγε σεφ!! Τιμή στα8 €.

• Ο φίλος πήρε τραχανά, που ήρθε με κίτρινη πιπέριά, φέτα και βασιλικό. Πιάτο vegan, καταπληκτικής νοστιμιάς, που θεωρώ πως ήταν τηγανιτό και επιβεβαιώνει την αξία του σεφ Δημητριάδη. Τιμή στα 13 €.

• Εγώ πήρα την ταλιάτα αρνιού γιουβέτσι: κυριολεκτικά, ένα ποίημα! Ήρθαν περί τις 10 λεπτές φέτες αρνιού, με ρύζι al dente. Ήταν φτιαγμένο με ρίγανη, κρέμα λιαστής ντομάτας, ντοματίνια και φύτρες. Τύφλα να’ χουν τα νοστιμότερα παϊδάκια, οι λογής-λογής σούβλες και όλα τα συναφή. Αξίζει να πάτε για να το δοκιμάσετε και να συγχαρείτε τον άξιο ΣΕΦ! Τιμή: 17 €.

• Παραγγείλαμε επίσης και ένα νερό μεταλλικό Ζαγόρι, στα 2.50 €, ενώ κάποιο άλλο βράδυ θα δοκιμάσουμε τα ξακουστά κοκτέιλ του Κιάκου.

Πληρώσαμε 40.50 € (το άτομο κατηγορία 17/25 €) και το ευχαριστηθήκαμε απόλυτα!

Το μοναδικό μου τριάρι είναι στο vfm, αφού θεωρώ ότι κάποια ποτά και φαγητά (ανοιχτή πίτα, τραχανάς, γλυκά) έχουν μικρά περιθώρια συμπίεσης!

Το συνιστώ, πάντως, ανεπιφύλακτα για μια μοναδική γαστρονομική εμπειρία της ψαγμένης Νέας Ελληνικής – Μεσογειακής Κουζίνας και των άξιων εκπροσώπων της!

Το ARTISANAL (χώρος, περιβάλλον, εξυπηρέτηση και προπαντός φαγητό) είναι δικαιολογημένα ένα σημείο αναφοράς της Πρωτεύουσας, και, περιέργως, ένα στέκι που ελάχιστοι μέχρι σήμερα καλοφαγάδες μας το έχουν δοκιμάσει...
Ποτέ δεν είναι αργά!!

10 Φεβ 2020

Κυριακή 9 Φεβρουαρίου, τρεις τα μεσημέρι, βρίσκομαι με μια φίλη στη Νέα Ερυθραία και πάμε να δοκιμάσουμε το FRANKIE NORTH, που -κατά τα πρότυπα υποτίθεται του Κολωνακιώτικου της οδού Σκουφά- άνοιξε τον περασμένο Αύγουστο στην οδό Χαριλάου Τρικούπη, στον ίδιο χώρο που προηγουμένως γνώρισαν μέρες δόξας τα ERGON & COFFEEWAY.
Προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση, η οποία αποδείχτηκε απαραίτητη, αφού στον ισόγειο χώρο αλλά και στο πατάρι κυριολεκτικά δεν έπεφτε καρφίτσα, από παρέες κάθε ηλικίας, οικογένειες με παιδιά, κ. λπ.

Η πρώτη εντύπωση είναι ότι η ζεστή και ρομαντική ατμόσφαιρα της οδού Σκουφά, με τις φωτογραφίες του Frank Sinatra κ. λπ. καλλιτεχνών, δεν υπάρχει ατυχώς στον συγκεκριμένο χώρο, που θα χρειάζονταν περισσή φροντίδα και μεράκι για να το πετύχει…
Η παρουσία, άλλωστε, του FRANKIE δεν είναι εδώ διόλου εκκωφαντική και ο όμιλος του NICE N EASY που το λειτουργεί θα πρέπει να σταθεί και να το προσέξει.
Προσέξτε, δεν μιλώ για κοπιάρισμα, αλλά για στοιχειώδη διατήρηση της φιλοσοφίας και της στοιχειώδους θαλπωρής που ο συγκεκριμένος χώρος προϋποθέτει!!

Βεβαίως, ο χώρος είναι φωτεινός, χάρη στις περιμετρικές τζαμαρίες, ενώ εντυπωσιάζει η βιτρίνα με τα χειροποίητα ζυμαρικά, και η ανοιχτή κουζίνα στο βάθος. Υπάρχει μπαίνοντας ημιυπαίθριος χώρος, με τρία-τέσσερα τραπέζια και πληθώρα καπνιστών και καπνιστριών, ο κυρίως χώρος με τα ξύλινα τραπέζια και δάπεδα, τα δοκάρια οροφής με τα κρεμαστά φωτιστικά, και τους δερμάτινους καναπέδες. Στο βάθος υπάρχει σκάλα που οδηγεί στο, επίσης γεμάτο πατάρι, όπου υπάρχουν 2+2 καθαρές τουαλέτες. Εκτιμώ συνολικά τη χωρητικότητα σε 150 περίπου άτομα.
Μουσική δεν ακούσαμε, ούτε άλλωστε θα ήταν δυνατόν, λόγω της πολυκοσμίας και της χάβρας που αναγκαστικά επικρατούσε.

Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό, περί τα 6 νεαρά άτομα, με σκούρα παντελόνια, λευκά πουκάμισα και καφέ ποδιές, όλα τους ενημερωμένα στο αντικείμενο και πρόθυμα να εξυπηρετήσουν. Το σέρβις ήταν ό, τι καλύτερο εδώ!

Σεφ είναι ο Παναγιώτης Μωυσής, και executive σεφ, o Χρήστος Αθανασιάδης. Η ανοιχτή κουζίνα έσφυζε από κίνηση, με μάγειρες και βοηθούς.
Σύμφωνα με τις αρχές του Ομίλου, δίνουν προτεραιότητα στην αειφόρο ανάπτυξη με οικολογική νοοτροπία sustainable βιολογικών, παραδοσιακών πρώτων υλών, πολλές των οποίων είναι gluten free, γεγονός άλλωστε που αντικατοπτρίζεται στο αναλυτικό μενού τους!
Σημειωτέον ότι υπάρχει και κατάλογος delivery, με τις ίδιες ωστόσο τιμές!

Αυτές τις μέρες συμμετέχουν στο Dine Athens, με μενού στα 30€, αλλά εμείς επιλέξαμε πιάτα από τον κυρίως κατάλογο, που περιλαμβάνει:
12 ορεκτικά, από 9-14 € (για γαρίδες tempura), 5 σαλάτες, στα 10-14 €, 3 vegan, από 7-10 €, 3 πιάτα φρέσκων ζυμαρικών, 12-17 €, 6 κλασικές προτάσεις ζυμαρικών, στα 9-14 €, 12 πίτσες, από 9-14 €, 4 δημιουργικές προτάσεις θαλασσινών από 12-16 €, 7 κυρίως πιάτα, από 14-27 € και 8 επιδόρπια, στα 6-9 €.

Ανάλογα πληθωρική είναι και η λίστα των ποτών, με 12 μπύρες, στα 4-7 €, γύρω στα 25 ποτήρια κρασί, σε τιμές από 5-9 € τα περισσότερα, καθώς και ικανοποιητική κάβα εμφιαλωμένων, με κορωνίδα το κορυφαίο ερυθρό ARJIENDA AGRICOLA MASSOLINO / BAROLO του ΠΕΔΕΜΟΝΤΙΟΥ, στα 69 €.
Επίσης σερβίρουν αφρώδεις οίνους, σαμπάνιες, αποστάγματα και διάφορα κοκτέιλ, σε τιμές 7-10 €.

Εμείς διαλέξαμε τα εξής πιάτα, που μας τα σέρβιραν πάνω στα καλλιτεχνικά σχεδιασμένα ασπρόμαυρα σουπλά, με φωτογραφία ενός ερωτευμένου ζευγαριού:

• Νιόκι με γλυκιά κολοκύθα, γκοργκονζόλα και κομμάτια σχινόπρασου. Χορταστικό πιάτο, εξαιρετικής νοστιμιάς, στα 9.90 €.

• Η φίλη μου πήρε πέννες από vegan κόκκινες βιολογικές φακές, με κομμάτια καπνιστής μελιτζάνας, μανιτάρια, κολοκύθα, ντοματίνια, και φύλλα βασιλικού (που ωστόσο δεν τα είδαμε στο πιάτο της! ) και κόκκινη σος. Τιμή στα 9.90 €, για ένα πιάτο επιεικώς ουδέτερο σε γεύση…

• Εγώ παρήγγειλα ό, τι πιο κλασικό σε ζυμαρικό: την καρμπονάρα, φτιαγμένη με κρόκο αυγού, πεκορίνο και τραγανό προσούτο. Ατυχώς, ήρθε υπερβολικά al dente, και προσωπικά μάλλον με απογοήτευσε, όπως και τη φίλη που το δοκίμασε. Μήπως άραγε βιάστηκαν κάπως οι βοηθοί μάγειροι λόγω και της κοσμοσυρροής;; Η τιμή της, μολαταύτα, τσιμπημένη, όπως και τα περισσότερα κατά τη γνώμη μου πιάτα, στα 13.90!!

• Μοιραστήκαμε για γλυκό τη σοκολάτα του Πεδεμοντίου Gianduja, με sorbet mango και μικρά κομμάτια από φουντούκια. Καλό γλυκό, αν και αλμυρό κι αυτό στην τιμή των 8.90!!

• Ψωμί δεν παραγγείλαμε, ενώ δεχτήκαμε το προταθέν εμφιαλωμένο νερό, Αύρα ενός λίτρου, στα 2 €.

Συνολικά πληρώσαμε 44.60 €, (17/25 € κατ’ άτομο), για ένα γεύμα που στα κυρίως πιάτα δεν μας ενθουσίασε. Θεωρώ ότι η γεύση κυμαίνεται γύρω στα 2.50 στα 4, αλλά λόγω ορεκτικού και επιδορπίου, τη βαθμολογώ επιεικώς με 3 στα 4.

Πέραν της μέτριας γεύσης, στα αρνητικά συγκαταλέγεται και η παντελής αδιαφορία για ένα στοιχειώδες έστω κέρασμα, που κοστίζοντας μηδαμινά φτιάχνει τη διάθεση του πελάτη…

Ο μέγας καλλιτέχνης, ο αείμνηστος FRANKIE, εδώ στα Βόρεια, φαίνεται πως παράγινε ψυχρός…

Άλλο, όμως, η κοσμοσυρροή κι άλλο το ελληνικό φιλότιμο!

Αν τυχόν υπερβάλλω, εσείς θα κρίνετε!!

20 Δεκ 2019

Το ΚΕΝΤΡΙΚΟΝ (Κ), ένα τετράγωνο απ’ την Πλατεία Συντάγματος, άλλαξε επιτυχημένα αιώνα! Στη Στοά Μπολάνη -που συνδέει τις οδούς Κολοκοτρώνη και Βουλής- μας ταΐζε γευστικά, με εδέσματα της παραδοσιακής μας κουζίνας απ’ το 1971 μέχρι πέρυσι που έκλεισε, λίγο πριν συμπληρώσει μισόν αιώνα λειτουργίας.

Ξανάνοιξε τον Οκτώβρη, με νέα Διεύθυνση, πλήρως ανανεωμένο, και με νέους σεφ και μενού. Ο Άρης Τσανακλίδης (KUZINA) έχει αναλάβει το νέο ελληνικό και μεσογειακό μενού, ενώ ο Κεφαλλονίτης σεφ Σαράντης Νικολοβγένης, με σημαντική προϋπηρεσία στη Μύκονο (Χώρα, Ελιά, κ. λπ. ), επιμελείται καθημερινά του μενού, με κλασικά ελληνικά πιάτα ημέρας σε λογικές τιμές, και ωραιότατα γλυκά, κάπως τσιμπημένα ίσως τιμολογιακά, που ωστόσο ευφραίνουν όμορφα τον ουρανίσκο μας!

Το επισκέφθηκα στις 19 Δεκέμβρη, μεσημέρι Πέμπτης, και γύρω στις 13.30 ήταν ήδη μισογεμάτο, μέσα/έξω, αν και δεν έχει ακόμη κλείσει δυο μήνες λειτουργίας!

Η κουζίνα λειτουργεί καθημερινά από το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα τουλάχιστον, ο δε χώρος, που σας τον περιέγραψα στην κριτική μου του 2017, παρουσιάζει σήμερα σημαντικές αλλαγές εκσυγχρονισμού, όπως την τεράστια μπάρα, με τον γκρενά καναπέ κατά μήκος της, τα ψηλά τραπέζια και τα stools, το λουστραρισμένο δρύινο δάπεδο, τα κρεμαστά φωτιστικά οροφής, και τον συμπαθητικό εξωτερικό χώρο, με τις σόμπες για τους χειμερινούς μήνες, όπου μπορούν να φάνε ή να πιούν περί τα 30 άτομα.

Παρότι δεν φαίνεται άμεσα, η αίθουσα του ισογείου, που χωρίζεται στα δύο με το μπαρ, εξυπηρετεί εκατέρωθεν περί τα 100 άτομα, ενώ και το πατάρι, που λειτουργεί κι αυτό ανακαινισμένο (παλιά βρίσκονταν εκεί οι αποθήκες τους), χωρίζεται σε δύο επί μέρους χώρους, συνολικά 70 ατόμων. Πρόκειται λοιπόν για ένα ολότελα σύγχρονο Κ, δυναμικότητας 200 περίπου θαμώνων!

Μουσική ακούγαμε lounge, jazz, κ. λπ., με γνωστά ιταλικά, γαλλικά, κ. α. ξένα κυρίως κομμάτια, τόσο τραγούδια όσο και ορχηστρικά.
Στο ισόγειο υπάρχουν 2+2 πεντακάθαρες τουαλέτες, ανακαινισμένες επίσης, σύμφωνα με την όλη μοντέρνα ατμόσφαιρα που επικρατεί.

Στη φωτεινή αίθουσα υπήρχαν δύο σερβιτόροι που με εξυπηρέτησαν, και ήταν ευγενέστατοι και ενημερωμένοι για όλα: ο Γιώργος, που τον θυμήθηκα απ’ το Νεράντζι, που δεν υπάρχει πλέον στη Μητροπόλεως, και η Σωτηρία, που στο παρελθόν δούλευε σε διάφορα στέκια στη νήσο Τζιά.

Το μενού περιλαμβάνει 7-8 πιάτα ημέρας, από 9.50-13.50 € τα περισσότερα, όπως: κοτόπουλο μιλανέζα (12), μουσακά (9.80), αρνάκι φρικασέ (13.50), γιουβαρλάκια (9.50), ψαρόσουπα με σφυρίδα (9.80), λαχανοντολμάδες (9.50), κ. λπ.

Το κυρίως μενού περιλαμβάνει 15 ορεκτικά (από 6-18, για το μοσχαρίσιο καρπάτσιο), 7 σαλάτες (9-18, για την αθηναϊκή με ψάρι ημέρας και μαγιονέζα), 6 ζυμαρικά / ριζότο (14-21, για κριθαρότο με ψάρι ημέρας), 4 ψαρικά (16-22), 6 κρεατικά (15-39, για φιλέτο Wagyu, ή Rib Eye). Έχουν ακόμη 5 γλυκά, από 6-10€.

Η λίστα με τα ποτά περιθλαμβάνει καμιά πενηνταριά ετικέτες του ελληνικού κυρίως αμπελώνα, σε τιμές από 19 € μέχρι 59 €, για το Τ-ΟΙΝΟΣ Αυγουστιάτη της Τήνου (το οποίο στις κάβες στοιχίζει περί τα 25 €). Επίσης προσφέρουν ποικιλία από αφρώδεις οίνους, σαμπάνιες, αλκοολούχα ποτά, κοκτέιλ, κ. λπ. Γενικά, θεωρώ ότι η λίστα κρασιών είναι επιμελημένη, όπως άλλωστε και το μενού τους.

Εγώ δοκίμασα τον αγαπημένο μου μουσακά, με τριμμένο τυράκι από πάνω. Ήταν, ομολογουμένως, ένα εξαιρετικό, βελούδινο έδεσμα που με ενθουσίασε και απέδειξε την αξία του σεφ: μαλακή μπεσαμέλ, νόστιμος κιμάς και μελιτζάνα, και κάτω μια μικρή στρώση γλυκιάς πατάτας.

Με κέρασαν το cheesecake, σε μια αποδομημένη, τέλεια εκδοχή του: σε ένα μακρόστενο πιάτο υπήρχε διάσπαρτη αφράτη κρέμα, κι από πάνω, διάφορα μπισκοτάκια τζίντζερ, καθώς και 7-8 φρούτα του δάσους (βατόμουρα, κ. λπ. ). Το συγκεκριμένο γλυκό, που με ενθουσίασε, φανερώνει την τεράστια πρόοδο που τα τελευταία χρόνια έχουν πετύχει σεφ και ζαχαροπλάστες της νέας γενιάς!

Πλήρωσα, με ένα μικρό φιλοδώρημα, το ποσό των12 €, απολαμβάνοντας ένα πολύ νόστιμο γεύμα, στο γιορταστικό κέντρο της πόλης μας.

Εύγε λοιπόν στον σεφ, για το εκλεκτό, σύγχρονο αστικό εδεσματολόγιό του, το οποίο -χωρίς να ξεφεύγει απ’ τα καθιερωμένα- είναι απόλυτα ταιριαστό με τη νέα μοντέρνα όψη του εστιατορίου ΚΕΝΤΡΙΚΟΝ, που του ευχόμαστε ολόψυχα να τα εκατοστίσει τα χρόνια του!

Γι’ αυτό κι εγώ, τα φουλ τριάρια στη βαθμολογία μου της προηγούμενης κριτικής μου, τα ανέβασα τώρα σε φουλ τεσσάρια, που θεωρώ ότι δικαιούται η σύγχρονη, αναβαθμισμένη εκδοχή του εστιατορίου ΚΕΝΤΡΙΚΟΝ και τα επαγγελματικά στελέχη που το εκπροσωπούν σήμερα!

Προτείνεται για γεύμα ή δείπνο σας, όπως επίσης και για εορταστικό ρεβεγιόν σε λογικές τιμές 55 € (Χριστούγεννα) και 65 € (Πρωτοχρονιά).

Σε παλιούς και νέους φίλους μας, στα παιδιά, τους χρήστες και τους αναγνώστες του σάιτ, σε foodies & gourmet καλοφαγάδες μας, που τους διακρίνει ο Έρωτας της Γαστρονομίας, στέλνω από καρδιάς τις πιο θερμές μου ευχές για τις γιορτές και τη Νέα Χρονιά 2 0 2 0, με τα δύο άριστα – εικοσάρια της…
Μακάρι, φίλες και φίλοι μου, να μας το επαληθεύσει!!

28 Νοε 2019

Σήμερα Τετάρτη 27/11 επισκέφθηκα στις 5 το απόγευμα την αγαπημένη μου πιάτσα της Ακρόπολης-Μακρυγιάννη, επιλέγοντας πάλι το γαστρονομικό ελληνικό εστιατόριο BALCONY (B), έχοντας μάλιστα πληροφορηθεί ότι ο νέος επικεφαλής της κουζίνας είναι τώρα ο σεφ Γιώργος Ιωάννου, του οποίου τις μαγειρικές ικανότητες είχα εκτιμήσει παλιότερα στο Πρυτανείον, ομολογώ δε ότι τις έχει εν τω μεταξύ εξελίξει, με την εμπειρία και την πάροδο του χρόνου.
Το μαγαζί είναι καθημερινά ανοιχτό από το μεσημέρι μέχρι 01.00.

Το Β, δύο χρόνια μετά, αποπνέει την ίδια εξαίρετη αύρα, στεγασμένο στο διώροφο νεοκλασικό με το ομώνυμο μπαλκόνι του 2ου ορόφου και την εκπληκτική θέα στο Μουσείο Ακρόπολης και τα πέριξ. Εμείς καθίσαμε στη σάλα του 1ου ορόφου, χωρητικότητας περίπου 40 ατόμων, που ήταν αρκετά ήσυχη και λόγω της ώρας. Εξυπηρετούνταν δύο ακόμη τραπέζια με τουρίστες και γενικώς υπήρχε άνεση για την απόλαυση του φαγητού.

Τον ευπρεπή χώρο, με τις 2 πεντακάθαρες τουαλέτες και την εντυπωσιακή λευκή μαρμάρινη γούρνα-νιπτήρα, τον έχω ήδη περιγράψει στην προηγούμενη κριτική μου του 2017. Μουσική ακούγαμε απαλά κομμάτια τζαζ.

Στο σέρβις η Ειρήνη -που ήταν προηγουμένως στη Λυκόβρυση- και μια ακόμη νεαρή φιλιππινέζα σερβιτόρα ήταν πολύ ευγενικές, πρόθυμες και προπαντός ιδιαίτερα κατατοπιστικές, όσον αφορά όλα τα πιάτα του μενού και τα συνοδευτικά τους. Όλα δε τα πιάτα έφθαναν στους σωστούς χρόνους.

Το μενού έχει ανανεωθεί απ’ τον νέο σεφ και περιλαμβάνει: καμιά 10αριά ορεκτικά, από 7 € για τη σούπα ημέρας μέχρι 15 € για αθηναϊκή με μπλε καβούρι ή χτένια αλά πολίτα, 4 σαλάτες στα 9 € περίπου, και 10 κύρια πιάτα από 13 € (ριζότο μανιταριών) μέχρι 31 € για μοσχάρι Black Angus σούβλας. Επίσης 4 γλυκά, από 6-8 €, όπου ξεχωρίζει η πάβλοβα με σορμπέ αγριοκέρασο και το ganache πικρής σοκολάτας με παγωτό σοκολάτα-πιπέρι! Πάντως, για τις γιορτές ετοιμάζουν το χειμωνιάτικο μενού, με την προσθήκη διάφορων νέων πιάτων.

Η λίστα κρασιών, με κάποια αύξηση τιμών πρόσφατα, περιλαμβάνει 14 λευκά κρασιά, από 15-67 € (για το Σαντορινιό Νυχτέρι του Χατζηδάκη / στις κάβες ~ 31-35 €), 6 ροζέ από 23-36 € και 12 κόκκινα από 15-45 €, καθώς και 5 αφρώδεις οίνους, σε τιμές από 19-100 € περίπου (για τις γαλλικές σαμπάνιες).

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
• Αρχικά ήρθε νερό εμφιαλωμένο Ζαγόρι (2) και ψωμί λευκό και σικάλεως, με ελίτσες και ελαιόλαδο (2).
• Στην αρχή μοιραστήκαμε το ορεκτικό ημέρας, που ήταν γιουβαρλάκια σφυρίδας: τέσσερα νόστιμα κομμάτια με σαφράν και σος καρώτου (14).
• Ο φίλος μου πήρε κατόπιν για κυρίως το πιάτο ημέρας, ένα φιλέτο τσιπούρας με γέμιση από στρώση παστουρμά Καππαδοκίας, σε βάση ρεβιθάδας Λήμνου και σος λεμονιού (19). Το δοκίμασα και εγώ και το βρήκα εξαιρετικό. Το συγκεκριμένο πιάτο, όπως μας είπαν, θα ενταχθεί προσεχώς στο χειμερινό μενού τους.
• Εγώ πήρα μια μερίδα ριζότο με άγρια μανιτάρια, τρομπέτα και κανθαρέλα (13). Είχε λίγο λάδι τρούφας, ήταν σωστά χυλωμένο και πραγματικά έλιωνε στο στόμα, αποδεικνύοντας την αξία του σεφ!
• Για γλυκό μοιραστήκαμε την αποδομημένη πάβλοβα, την οποία μάλιστα ο ευγενής σεφ μας την πρόσφερε. Ήταν 8 μικρές μπάλες από λευκή σοκολάτα και γιαούρτι, γύρω από κομματάκια και σος βατόμουρου. Παραδίπλα υπήρχε μια στρογγυλή μπάλα από παγωτό αγριοκέρασο, πάνω σε βάση τριμμένης λευκής σοκολάτας. Το αποτέλεσμα δεν ήταν μόνο ένας ωραίος πίνακας ζωγραφικής, αλλά προπαντός ένας συνδυασμός μοναδικής γλυκιάς επίγευσης. Εύγε σεφ, άξιε τώρα πλέον για ένα τεσσάρι!

Πληρώσαμε 50 € (κατ’ άτομο κατηγορία 17/25 €), απολαμβάνοντας ένα εξαιρετικό δείγμα σύγχρονης νεοελληνικής κουζίνας, η οποία καθημερινά εκπροσωπείται τώρα επάξια σε διάφορες γωνιές της πατρίδας μας!

Προτείνεται, λοιπόν, ανεπιφύλακτα, εξ ού και τα φουλ τεσσάρια της βαθμολογίας μου, για μια έξοδό σας στην τόσο δημοφιλή για Έλληνες και ξένους τουριστική αυτή περιοχή της Πρωτεύουσάς μας. Εραστές της γαστρονομίας σπεύσατε!

24 Σεπ 2019

Την Παρασκευή 20/9 γιόρτασα την ονομαστική μου γιορτή με μια εκλεκτή φίλη στην πιάτσα του Νέου Ψυχικού, όπου στον χώρο του POLLY MAGGOO λειτουργεί φέτος το εμβληματικό VERI TABLE, του αστεράτου Γάλλου σεφ Alain Parodi. Το μαγαζί, που άνοιξε προ εξαμήνου, λειτουργεί από Τρίτη με Πέμπτη τα βράδια 17.00-0.00, ενώ Παρασκευή και Σάββατο, ανοίγει από μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα, τη δε Κυριακή και Δευτέρα μένει κλειστό. Εμείς το επισκεφθήκαμε το μεσημέρι από 13.00 μέχρι 14.30, μας έδωσαν τραπέζι δίπλα στις τζαμαρίες του 1ου ορόφου, ενώ στη συνέχεια ήρθαν 2-3 ακόμα παρέες στα γειτονικά τραπέζια. Το βράδυ, όπως μας είπαν, χρειάζεται κράτηση, λόγω άλλωστε και του σχετικά περιορισμένου χώρου (υπολογίζω περί τα 20 άτομα στο ισόγειο, όπου βρίσκεται μπάρα για ποτό και σνακ, καθώς κι η ανοιχτή κουζίνα, ενώ περί τα 30 άτομα, απολαμβάνουν το γεύμα τους στον 1ο όροφο).

Κατ’ αρχάς, το όνομά του παραπέμπει σε τρεις συνειρμούς: Στα γαλλικά σημαίνει το αυθεντικό και γνήσιο (προφανώς γεύμα), στα αγγλικά, το απόλυτο και πλήρες τραπέζι, ενώ στους παλιούς μουσικόφιλους θυμίζει το κλασικό τραγούδι του αείμνηστου Charles Aznavour του 1964, ‘you are the one for me, for me, formidable …very, very, veritable…!!

Θα ήθελα εδώ να πω δυο λόγια για τον Alain Parodi, ο οποίος στα 50 χρόνια του έχει περγαμηνές στην πατρίδα του, όπου έχει πάρει αστέρια απ’ τον Οδηγό Michelin, για τα εστιατόρια Lou Cigalon, καθώς και το θρυλικό Royal Riviera, έξω απ’ τη Νίκαια. Εδώ σε μας, εξάλλου, διέπρεψε στα: Hytra, Milton’s, Byblos, Monarch, και προ διετίας στο L’ Audrion, στην Πλάκα! Ο Alain Parodi είναι γεννημένος στο Νότο της Γαλλίας και έχει ιταλικές ρίζες. Η κουζίνα του, λοιπόν, που βασίζεται σχολαστικά σε φρέσκα, εποχικά υλικά, είναι τυπική της παραδοσιακής νότιας Γαλλίας, έχοντας κάποιες πρόσθετες μεσογειακές επιρροές. Επίσης, στα ευρηματικά πρώτα πιάτα του διακρίνονται αποχρώσεις της nouvelle cuisine, ενώ ο ίδιος απεχθάνεται τις τάσεις fusion, που είναι λίαν δημοφιλείς σε άλλους συναδέλφους του.

Ο χώρος δεν παρουσιάζει σημαντικές αλλαγές απ’ το προηγούμενο μαγαζί, θυμίζει δε μπιστρό δεκαετίας ’70, με ρουστίκ στοιχεία και σκούρους γκρι τοίχους, χαμηλό φωτισμό, δρύινα δάπεδα, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, και μια ατμόσφαιρα που συμπληρώνεται από απαλή τζαζ μουσική και τραγούδια (New York, New York, κ. λπ. ). Στην αίθουσα του 1ου ορόφου ανεβαίνεις με εσωτερική σκάλα, ενώ στο βάθος υπάρχουν δυο αστραφτερά WC (αλλά ατυχώς δεν υπάρχει πρόβλεψη για ΑΜΕΑ).
Στο μέσο του χώρου υπάρχει ωραίο σεπαρέ με μπλε βελούδινα αναπαυτικά καθίσματα για παρέα 7-8 θαμώνων, ενώ στο βάθος είχα την ευκαιρία να παρατηρήσω τη μεγάλη και ενδιαφέρουσα walk-in κάβα τους, όπου φυσικά ξεχωρίζουν τα γαλλικά κρασιά! Εξωτερικά απ’ τις τζαμαρίες υπάρχουν σε όλη την πρόσοψη ζαρντινιέρες, που θεωρώ ότι χρήζουν βελτίωσης, ενώ στους τοίχους διακρίνονται κάδρα με σκίτσα φυτών και λουλουδιών, κοντά δε στο σεπαρέ διέκρινα πίνακα εποχής με Γάλλο αρχιμάγειρα και το επιτελείο του στην κουζίνα. Πιθανολογώ ότι πρόκειται για τον Auguste Escoffier, τον βασιλιά των σεφ, με τον περίφημο ‘Οδηγό Μαγειρικής’ -πρότυπο ακόμη και σήμερα- ο οποίος, μεταξύ άλλων, λάνσαρε το κλασικό γλυκό ‘pêche Melba’, κατά τα τέλη του 19ου αιώνα!
Εξάλλου, τα τραπέζια ήταν στρωμένα με υφασμάτινα πράσινα σουπλά, και είχαν όλα ένα μπουκάλι με αγνό, παρθένο, βιολογικό ελαιόλαδο, καθώς και μικρά δοχεία με οδοντογλυφίδες, και αλάτι.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, αυτή πραγματοποιήθηκε από ευγενικό νεαρό σερβιτόρο, με μικρή μάλλον προϋπηρεσία σε χώρους εστίασης. Παρά την αναμφισβήτητη ευγένειά του, διαπιστώσαμε ελλιπή ενημέρωσή του σε κάποια φαγητά του μενού και κυρίως στα συστατικά υλικά και συνοδευτικά ορισμένων πιάτων, για τα οποία μάλιστα χρειάστηκε να κατεβεί 2-3 φορές στην κουζίνα για να ρωτήσει και να μας ενημερώσει σχετικά!
Σημειωτέον δε ότι μιλάμε συνολικά για 20 το πολύ πιάτα (συμπεριλαμβανομένου και του μενού ημέρας), καθώς και το ότι την Παρασκευή το μεσημέρι ο Alain Parodi ατυχώς απουσίαζε και τον αντικαθιστούσε στην κουζίνα ένας νεαρός βοηθός του…

Το μενού ημέρας σε μαυροπίνακα περιελάμβανε 7 πιάτα από 10 € (τυρί brie με καρύδια και σταφίδες) μέχρι 95 €, για Prime Rib-Eye Black Angus, για δύο άτομα!

Το κυρίως μενού είχε 7 ορεκτικά, από 7 € για πράσινη σαλάτα shallot (με κρεμμύδια), μέχρι 29 € για μια ποικιλία ισπανικών αλλαντικών Iberico. Επίσης, 2 ζυμαρικά-ριζότο (19 €), 3 πιάτα με ψάρια και μπουγιαμπέσα, από 19-29 €, 3 πιάτα με κρεατικά από 19-26 € (αρνί, πάπια, ιβηρικό χοιρινό). Τα επιδόρπια, που έρχονται σε δίσκο περιλαμβάνουν, όπως μάθαμε, mille-feuille, ile flottante, κρεμ καραμελέ, μπαμπά με ρούμι, κ. λπ.

Όσον αφορά τα ποτά, σερβίρουν ποτήρι γαλλικών κρασιών στα 6-10 €, 7 μπύρες από 6 μέχρι 10 €, τιμή που αφορά τη βελγική Chimay bleue, καθώς και ποικιλία από ποτά αλκοολούχα, αποστάγματα, επιδόρπιους οίνους, κ. λπ.

Σχετικά με τα εμφιαλωμένα κρασιά της ενδιαφέρουσας κάβας τους (στον κατάλογο αναφέρονται καμιά 60αριά ετικέτες τουλάχιστον), σ’ αυτά φυσικά πρωταγωνιστούν κορυφαία γαλλικά, χωρίς να απουσιάζουν και περί τα 15 ελληνικά. Τα τελευταία κυμαίνονταν από 25-98 € (τιμή που αφορά τα Τ-ΟΙΝΟΣ CLOS STEGASTA απ’ τους Τηνιακούς αμπελώνες - ασύρτικο και μαυροτράγανο).

Οι γαλλικές ετικέτες, ξεκινούν από 30 € περίπου για οικονομικά κρασιά του Λίγηρα, Αλσατίας, Ροδανού, κ. λπ., ενώ φθάνουν στο ποσό των 1068 € για το κορυφαίο κόκκινο 1er cru MOUTON ROTHSCHILD (περιοχής Medoc, Bordeaux) του 2008, τιμή σημειωτέον όχι εξωφρενική, αφού στις γαλλικές κάβες ο αυτοκράτορας αυτός των κρασιών στοιχίζει περί τα 500-700 € το μπουκάλι, για τη συγκεκριμένη εκπληκτική χρονιά!!

Προσγειωνόμαστε τώρα στα του φαγητού μας:
• Από ορεκτικά πήραμε τη σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, ταρτάρ τόνου σε στρογγυλά κομμάτια, με πικάντικο πουρέ αβοκάντο και μια εντυπωσιακή μαύρη δαντέλα-πέπλο από μελάνι σουπιάς, μους αβοκάντο και μικρή ποσότητα από μαύρο χαβιάρι (!! ), που συμπληρώνονταν από άνηθο, ραπανάκια, και κόκκινη σος yuzu soja. ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΑΝΤΑΞΙΟ ΤΗΣ ΦΗΜΗΣ του Alain Parodi! ΕΥΓΕ!! Τιμή στα 14 €.
• Επίσης, μια μερίδα τυρί brie με τρούφες. Ήταν ένα τριγωνικό κομμάτι με ενδιάμεση ζώνη από κρέμα γευστικής τρούφας και συνοδεία πράσινης σαλάτας. Εξίσου ένα γαστρονομικό καύχημα, στην τιμή των 15 €.
• Για κυρίως παρήγγειλα το αρνάκι Blanquette, ένα τυπικό πιάτο της νότιας Γαλλίας. Ήταν τρυφερά κομματάκια αρνιού, μαγειρεμένα με βραστό κρεμμύδι, σκορδάκι, γλυκοπατάτες, λίγο καρότο, πασπαλισμένο με άνηθο και πράσινο κρεμμυδάκι. Η ανοιχτόχρωμη σος ήταν φτιαγμένη από κρέμα γάλακτος και κρόκο αυγού. Επίσης νόστιμο πιάτο, όπου ξεχώριζε η φρεσκάδα του αρνιού. Τιμή στα 19 €.
• Η φίλη μου πήρε το κονφί πάπιας, που ήρθε σε όμορφη πήλινη γάστρα με κίτρινο καπάκι. Ήταν τρία φιλέτα καραμελωμένης πάπιας, με πέντε κομμάτια ψητό ροδάκινο, μους σελινόριζας, καφέ σος με βάση το ροδάκινο, συνοδεία σαλάτας από κινέζικο λάχανο και άνηθο. Επίσης πολύ καλό πιάτο, αν και τα δύο κυρίως πιάτα υπολείπονταν ελάχιστα της μοναδικής γαστρονομικής τελειότητας των δύο πρώτων μας πιάτων…Τιμή 26 €.

Διερωτώμαι απλώς αν κι αυτά θα ήταν εξίσου τέλεια με πρώτα, εφόσον αντί του βοηθού μάγειρα, παρευρίσκονταν τότε κι ο ίδιος οAlain Parodi…
Το ερώτημα, βέβαια, είναι ρητορικό και δεν αλλάζει την τελική εικόνα της γεύσης, η οποία, με βαθμολογία 4 στα πρώτα και 3 τουλάχιστον στα δεύτερα πιάτα, δικαιούται τον μέσο όρο του 3.50 στα 4, που επιεικώς στρογγυλοποιείται στα 4, με τη δέουσα άλλωστε εκτίμηση στο πρόσωπο του γνωστού σεφ!

Ήπιαμε δυο ποτήρια κόκκινο γαλλικό κρασί ‘Mon P’ tit Pichon Cote Catalanes’ του 2017, της περιοχής Languedoc – Roussillon (μεταξύ Μασσαλίας και συνόρων με Ισπανία), ένα γευστικό κρασί, που ταίριαζε με ό, τι φάγαμε. Τιμή 2Χ6= 12 €.
Επίσης μας έφεραν μεταλλικό νερό (3 €), ενώ στην αρχή αποφύγαμε τη γαλλική μπαγκέτα με πάστα ελιάς που μας πρότειναν, ώστε να απολαύσουμε όλα τα υπόλοιπα.

Ο Alain Parodi, αν και απών, τους είπε και μας κέρασαν ένα γαλλικό προφιτερόλ, με το γνωστό σουδάκι, στη μέση μια στρώση παγωτού βανίλια, και σαντιγί στο πάνω μέρος. Ο σερβιτόρος έφερε καυτή bitter σοκολάτα σε ποτήρι, την οποία και περιέχυσε γύρω απ’ το γλυκό. Ήταν ένα τυπικό καλό γαλλικό επιδόρπιο, ίσως επειδή εγώ προηγουμένως είχα ρωτήσει αν τα γλυκά τους περιλαμβάνουν και κάτι με σοκολάτα. Προτείνω βέβαια εσείς να δοκιμάσετε και κάποιο απ’ τα υπόλοιπα γλυκά ημέρας που σας ανέφερα.

Πληρώσαμε 89 € (χωρίς το κρασί, κατ’ άτομο στα 38.50 €, δηλ. κατηγορία 37-49 €, ποσό που καθρεφτίζει το στάτους του χώρου και το κύρος του σεφ!

Συμπερασματικά, το VERI TABLE συνιστά μια ‘αυθεντική’ γαλλική γωνιά για γαστρονομική εστίαση του επιπέδου του αστεράτου σεφ που είναι επάξια ο Alain Parodi.
Προτείνεται, λοιπόν, σαφώς για μια βραδινή έξοδο ή επέτειό σας, εν γνώσει του ότι θα χαλαλίσετε περί τα 100 € το ζευγάρι, εφόσον βέβαια δεν ξεφύγετε με πανάκριβα γαλλικά κρασιά chateaux, που θα σας μεθύσουν μεν μαγικά, αλλά θα σας βγάλουν πιθανώς εκτός προϋπολογισμού!

10 Σεπ 2019

Παρότι δεύτερο, σtην ουσία παραμένει σταθερά το πρώτο και καλύτερο. Αναφέρομαι στα χορτοφαγικά εστιατόρια, που καλό είναι να τα εντάξουμε και στο site μας, το δε συγκεκριμένο είναι το AVOCADO, το οποίο επισκέφθηκα πάλι σήμερα Τρίτη 10 Σεπτέμβρη, το μεσημέρι γύρω στις 2.30 μ. μ.

Θα μου επιτρέψετε να αρχίσω με την προσφιλή μου στατιστική εισαγωγή στο θέμα της χορτοφαγικής εστίασης. Όλα ξεκίνησαν τις δεκαετίες του 60 και 70 με τους ‘νέους χορτοφάγους’ και τους ‘οικολόγους χορτοφάγους’. Με την αλλαγή του αιώνα, καθιερώθηκαν οι vegan, που αποκλείουν εντελώς τα ζωικά προϊόντα και οι vegetarian που αποδέχονται κατανάλωση γαλακτοκομικών προϊόντων και αυγών. Οι οπαδοί τους πολλαπλασιάζονται παγκοσμίως εκρηκτικά, αφού ένα ποσοστό 5%, δηλ. περί τα 375 εκατομμύρια κατά το 2014, ανήκουν ήδη σ’ αυτή την κατηγορία.

Το WIKIPEDIA μάλιστα αναφέρει τα σχετικά ποσοστά των απανταχού χορτοφάγων, με τα σκήπτρα φυσικά να τα κατέχει σταθερά η Ινδία, με ένα ποσοστό μεταξύ 30 και 40%, για λόγους κουλτούρας και θρησκευτικών πεποιθήσεων. Μεταξύ 10 και 20% ακολουθούν το Μεξικό, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία, Βραζιλία, Ισραήλ και Ελβετία, ενώ κάτω του 10% είναι πολλές ευρωπαϊκές χώρες, ΗΠΑ, Ιαπωνία και Αργεντινή.

Η Ελλάδα μας, με οβελίες και σουβλάκια, έχει ακόμη δρόμο μπροστά της, αφού ελλείψει σχετικών στοιχείων, το σχετικό % χορτοφάγων εκτιμάται κάτω του 1%!

Ωστόσο, ενώ με το γύρισμα του αιώνα, υπήρχε πρωτοπόρο στην Πλάκα το εστιατόριο EDEN, όπως θα θυμούνται οι πιο παλιοί, και το AVOCADO, έρχεται δεύτερο κατά σειρά, αφού λειτουργεί απ’ το 2011, ήδη κατά το τέλος της παρούσας δεκαετίας τα σχετικά εστιατόρια δεκαπλασιάστηκαν, με τα: ΓΗ, HEALTH BITES, LIME BISTROT, MAMA TIERRA, VEGAN NATION, PEAS, COOKOUMELA, FALAFEL HOUSE & VEGAN BEAT, ενώ λειτουργούν και ισάριθμα vegan καφέ-μπαρ και μαγαζιά!

Το AVOCADO ήταν σήμερα το μεσημέρι τελείως γεμάτο και χρειάστηκα 10 περίπου λεπτά αναμονή για τραπέζι. Ο Ιρανός Eraj είναι πάντα ο ιδιοκτήτης του, και ο Παναγιώτης που με εξυπηρέτησε, πάντα αεικίνητος και ευγενής, παραμένει απ’ την αρχή η ψυχή του μαγαζιού, και υπόδειγμα για τους τρεις νεαρούς σερβιτόρους που εξυπηρετούν τους Έλληνες και ξένους πελάτες.

Λειτουργούν τις καθημερινές 12.00-23.00, Σάββατο 11.00-23.00, Κυριακή δε, 12.00-19.00.
Ο χώρος είναι στενόμακρος, φωτεινός και διαμπερής μεταξύ Νίκης και Σκούφου, και έχει χωρητικότητα 50 περίπου ατόμων στο ισόγειο, το πατάρι (συμπεριλαμβανομένων και 3 εξωτερικών τραπεζιών στο πεζοδρόμιο της Νίκης).
Η κουζίνα, της οποίας προΐστατο ο έμπειρος Abdul, βρίσκεται στο πατάρι, ενώ τα 2 καθαρά WC, είναι στο υπόγειο.
Μουσική ακούγονταν instrumental lounge, με διάφορα κομμάτια τζαζ, κ. λπ.

Το μενού, που υπάρχει τώρα και ηλεκτρονικά, περιλαμβάνει σχεδόν ό, τι εντάσσεται στην εν λόγω κατηγορία, δηλ. 15 ορεκτικά και σαλάτες, 2 σούπες, καθώς και διάφορα burgers, πιάτα με ρύζι, ζυμαρικά, πίτσες και 6 επιδόρπια, σε τιμές ανάλογες της ποιότητας του μαγαζιού.
Επίσης, 4-5 κρασιά εμφιαλωμένα, ποτήρι house wine, ισάριθμες μπύρες, χυμούς, smoothies και ποικιλία αφεψημάτων.
Υπάρχει επίσης και δυνατότητα take away, καθώς και γειτονικού delivery, με ελαφρώς μειωμένες τιμές.

Εγώ λοιπόν ζήτησα δυο πιάτα, συνυφασμένα με το όνομα του μαγαζιού, AVOCADO.

• Το κυρίως πιάτο ήταν πέννες με αβοκάντο (13.60). Ένα χορταστικό και ποιοτικό έδεσμα, σε βαθύ άσπρο πιάτο που ξεχείλιζε, και περιείχε πέννες, μοτσαρέλα, και κομμάτια από αβοκάντο, με ψητό σκόρο, κρεμμύδι, κολοκυθάκι, μπρόκολο και τη δέουσα κρέμα γάλακτος. Το θεωρώ απ’ τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

• Για επιδόρπιο πήρα επίσης μια τριγωνική τάρτα σοκολάτα με αβοκάντο (8.10), που ήταν επίσης εκλεκτό γλυκό, φτιαγμένο από κακάο, αβοκάντο, λάδι καρύδας και σιρόπι αγαύης.

Πλήρωσα συνολικά 21.70 €, απολαμβάνοντας ένα εκλεκτό χορτοφαγικό γεύμα!

Το AVOCADO παραμένει σημείο χορτοφαγικής αναφοράς για την Πρωτεύουσα, πάντοτε τίγκα στον κόσμο και πολύ λειτουργικό, χάρτη στο υποδειγματικό του service, όλα αυτά τα χρόνια.

Επομένως, προτείνεται ανεπιφύλακτα για μια ανάλογη εμπειρία, ειδικά όταν βρεθείτε στο Κέντρο της Αθήνας, μόνοι σας για δουλειές, είτε με την παρέα σας για βραδινή ή άλλη ψυχαγωγική εξόρμηση!

26 Ιούλ 2019

Τα καλά φαγάδικα τα επισκεπτόμαστε συχνά και καμιά φορά ξαναγράφουμε γι’ αυτά κριτικές, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε ανάμεσα στα χιλιάδες που ανοιγοκλείνουν συνεχώς. Ανάμεσά τους το PETRA’S (P) -στην οδό Φειδίου, που λειτουργεί πλέον 6 χρόνια, και βρίσκεται πίσω απ’ τα Rex & Titania, στο κέντρο της Πρωτεύουσας- παραμένει απ’ τους πιο αξιόπιστους χώρους εστίασης, και η ιδιοκτήτριά του ορθά το αποκαλεί ‘gourmet on the road’!

Ξανάγραψα για το P προ διετίας και από τότε το έχω επισκεφθεί 3-4 φορές, ξέροντας ότι θα φάω εκλεκτό ευρωπαϊκό και δη γερμανικό φαγητό σε πολύ καλές τιμές. Η Βαυαρή Πέτρα, που βρίσκεται στη χώρα μας κάποιες δεκαετίες και έχει ήδη φτιάξει εδώ την οικογένειά της, το λειτουργεί μόνο τις καθημερινές, Δευτέρα με Παρασκευή, τα μεσημέρια από 13.00 μέχρι 19.00, ενώ τα Σ/Κ χαλαρώνει οικογενειακά. Την βοηθούν πάντα στην κουζίνα και το σερβίρισμα οι φίλες της Θέα και Luda.

Ο μικροσκοπικός αυτός χώρος διαθέτει μέσα και έξω δύο επιμήκεις πάγκους και 4-5 μεταλλικά τραπεζάκια, για καμιά 30αριά τυχερούς θαμώνες, που θαυμάζουν την Πέτρα στην ανοιχτή κουζίνα, όπου και πραγματοποιεί τα μαγειρικά της θαύματα.

Το καθημερινό μενού και τα εναλλασσόμενα πιάτα ημέρας δεν ξεπερνούν τα 10, γεγονός που σημαίνει ότι στον συγκεκριμένο χώρο έρχεσαι ξέροντας περίπου τι θα φας. Έτσι σήμερα, Παρασκευή 26/7 που το επισκέφθηκα με ένα φίλο μου, αργά το μεσημέρι, γύρω στις 16.00, το μισογεμάτο μαγαζί είχε τα εξής πιάτα ημέρας.

Φιλέτο φρέσκου σολομού με άνηθο και πατάτες (15 €), χοιρινή μπριζόλα με ντοματίνια και μπαλσάμικο (8.50 €), κρέπες φούρνου με ανθότυρο (7 €) και σαλάτα με φακές, παντζάρια και blue cheese (6.50 €).

Φυσικά, το καθημερινό μενού περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, το κλασικό γκορντόν μπλου, στα 9.30 €, το σνίτσελ, στα 8.30 € τις κλασικές πατάτες Πέτρας, στα 4.50 €, πατατοσαλάτα, στα 3.90 €, και πράσινη σαλάτα (3 € η μικρή και 5.50 € η μεγάλη).

Μην ξεχνάμε ότι είμαστε στο κατακαλόκαιρο, όπου οι εναπομείναντες στο Κλεινόν Άστυ τρώνε πιο ελαφρά, ενώ απ’ το φθινόπωρο η κουζίνα της Πέτρας εμπλουτίζεται με τα γνωστά καλούδια της, όπως τις διάφορες βελουτέ σούπες, καθώς και το σήμα κατατεθέν της, που είναι το χοιρινό κότσι με δαμάσκηνα και πουρέ, κ. λπ.

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα εξής:

• Αρχικά ήρθε δίσκος με φέτες ψωμιού σικάλεως και τριγωνικές λευκές πίτες, που δεν χρεώνεται, καθώς και κρύο νερό φυσικά βρύσης!

• Μοιραστήκαμε απ’ τα πιάτα ημέρας την εκλεκτή και χορταστική της κρέπα στον φούρνο, που περιείχε ανθότυρο, ντοματίνια και κόκκινες πιπεριές. Τιμή 7 €.

• Εγώ πήρα ένα σνίτσελ από κοτόπουλο, που ήταν καλοψημένο χοντρό φιλέτο κοτόπουλου, και συνοδεύονταν από εκλεκτό πουρέ. Τέλεια μερίδα, γερμανικών προδιαγραφών, στα 8.30 €.

• Ο φίλος μου δοκίμασε το κλασικό γερμανικό χοιρινό γκορντόν μπλου, με ζαμπόν και τυρί. Επίσης εκλεκτή μερίδα, στην τιμή των 9.30 €.

• Ήπιαμε μια μοναστηριακή μπύρα Augustiner Weiss, 5.4 βαθμών οινοπνεύματος. Η βαυαρική μπύρα αυτή έχει παράδοση 7 αιώνων, και μια μοναδική φρουτώδη επίγευση με νότες γαρύφαλλου, πιπεριού και μπανάνας! Η τιμή στα 5.50 €, κρίνεται λογική, αφού στις κάβες στοιχίζει τουλάχιστον 3.50 € η φιάλη!

Πλήρωσα 30.10 €, δηλαδή κατηγορία 10/16 € το άτομο, ποσό λογικότατο για την όλη εμπειρία μας στο PETRA’S, το γκουρμέ αυτό στέκι του αθηναϊκού μας κέντρου!

Θεωρώ ότι πρόκειται για μια μοναδικά φιλόξενη και ήσυχη γωνιά, ανάμεσα στο Σύνταγμα και την Ομόνοια, που αξίζει τα λεφτά της, αφού η Πέτρα είναι σε όλα αψεγάδιαστη και επιδεικνύει έναν υποδειγματικό επαγγελματισμό.

Μην ξεχάσετε να επισκεφθείτε αυτή τη βαυαρική μικρή όαση της Αθήνας μας, συνδυάζοντάς την ίσως με δουλειές, υποχρεώσεις και λοιπά ραντεβού σας!

08 Ιούλ 2019

Κυριακή 7/7, μέρα εκλογών, ζέστης και θαλάσσιου μπάνιου -το τερπνόν μετά του ωφελίμου- και ενώ η Αθήνα κι όλη η χώρα σφύζει από κίνηση, αποφασίζουμε να τσιμπήσουμε ψαράκι στο ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙ της Νέας Ερυθραίας, οπότε 2 άτομα βρισκόμαστε εκεί νωρίς, γύρω στις 13.30, χωρίς κράτηση και ευτυχώς εξασφαλίζουμε εσωτερικό τραπέζι στην αριστερή κλιματιζόμενη αίθουσά του. Ο μαιτρ βέβαια μας είπε ότι είχαμε μία ώρα στη διάθεσή μας, λόγω μεταγενέστερης κράτησης, αλλά -ξεπερνώντας το όριο αυτό με την ψαροφαγία μας και τη σχετική καθυστέρηση της κουζίνας απ’ την κίνηση- κανείς δεν μας πίεσε.

Το μαγαζί αυτό ανήκει, ως γνωστόν, στη γνωστή αλυσίδα ψαροκατάνυξης του Γιώργου Παπαϊωάννου και του επιτελείου του. Το πρώτο και καλύτερο, βραβευμένο απ’ το Αθηνόραμα, βρίσκεται στο Μικρολίμανο, στην Ακτή Κουμουνδούρου, με την επωνυμία που φέρει το όνομα του ιδιοκτήτη. Τα υπόλοιπα 4, με επωνυμία τους και σήμα το Μπαρμπουνάκι –που σημειωτέον υπάρχει ανελλιπώς– βρίσκονται σε Γλυφάδα, Κολωνάκι, Χαλάνδρι, ενώ το συγκεκριμένο, στη Ν. Ερυθραία. Αυτό άνοιξε τις πύλες του το καλοκαίρι του 2015 και από τότε έγινε πολύ δημοφιλές στέκι, θεωρώ δικαιολογημένα, λόγω της εκλεκτής και φρέσκιας ψαριάς του!

Λειτουργεί καθημερινά από 13.00 μέχρι 01.00 και σχεδόν πάντα σφύζει από κίνηση. Ο ισόγειος, γωνιακός χώρος αποτελείται από 2 αίθουσες χωρητικότητας περίπου 100 ατόμων, που είναι πολύ φωτεινές, χάρη στα πλευρικές τζαμαρίες, με τα μικρά τετράγωνα πλαίσιά τους. Η είσοδος οδηγεί κατ’ ευθείαν στη δεξιά αίθουσα, στο βάθος της οποίας διακρίνεται η ανοικτή κουζίνα με τους μάγειρες και ψήστες επί το έργον. Οι αίθουσες είναι μάλλον λιτές, με ανοικτές αποχρώσεις τοίχων, και ξύλινα πατώματα και τραπέζια. Στο βάθος της αριστερής αίθουσας ξεχωρίζει ξύλινη επένδυση με ράφια και διάφορα ποτά τους, ενώ κι η δεξιά αίθουσα έχει μικρότερα ράφια στους τοίχους με ποικίλα διακοσμητικά αντικείμενα. Τα περισσότερα φωτιστικά τους είναι πολυέλαιοι εμπνευσμένοι απ’ τη θαλασσινή παράδοση.
Εξωτερικά, στο πεζοδρόμιο είναι επίσης στρωμένα καμιά 10αριά τραπέζια, για 40 ακόμη θαμώνες, και μάλιστα γύρω στις 2 μ. μ. το κατάστημα γέμισε ασφυκτικά μέσα / έξω!

Μουσική ακούγονταν διάφορα γνωστά κομμάτια, κυρίως λαϊκορεμπέτικα.
Εξάλλου, στο βάθος δεξιά υπάρχουν οι δύο πεντακάθαρες τουαλέτες, industrial ύφους, από μία ανδρών και γυναικών.

Την εξυπηρέτηση της πολυπληθούς πελατείας, από θαμώνες μέσης ηλικίας, αλλά και κάποιες οικογένειες με μικρά παιδιά, διεκπεραίωναν επιτυχώς 4 άτομα, με ομοιόμορφες ενδυμασίες, από τζιν παντελόνια, μπεζ μπλούζες και μπλε ποδιές. Φυσικά, χρειάζεται λίγη αναμονή, κυρίως για τα ψαρικά της ώρας, ειδικά σε τέτοιες μέρες και ώρες αιχμής. Επίσης, μην παραλείψετε να τους διευκρινίσετε με ποια σειρά επιθυμείτε τα πιάτα σας, για να μην τα πλακώσουν όλα μαζί! Πάντως, τα παιδιά είναι ευγενικά, σβέλτα, ενημερωμένα πάνω στο αντικείμενό τους και πρόθυμα.

Ο κατάλογος εδεσμάτων και ποτών είναι ένα compact πλαστικοποιημένο φύλλο μεγάλων διαστάσεων, που αναγράφει το μενού στη μπροστινή και πισινή του σελίδα. Περιλαμβάνονται λοιπόν, 10 σαλάτες (5-9 €), ισάριθμα ορεκτικά (4-8 €), 5 ψαρικά μαρινάτα ή παστά (6-15 €), τα συνήθη όστρακα, από 8-15 €, 5 πιάτα μαγειρευτά, στα 9-17 € (για γαρίδες σαγανάκι), 5 θαλασσινά από 9-22 € (για το πιάτο με τις καραβίδες), 4 ζυμαρικά με θαλασσινά, από 16-23 € (τιμή που αφορά τις παπαρδέλες με τις καραβίδες).

Τα φρέσκα ψάρια ημέρας, ανάλογα με την εποχική ψαριά των προμηθευτών τους, τιμώνται 68 €. (είχαν μπαρμπούνια, γλώσσες, κ. λπ. ) Οι αστακοί, ειδικότερα, εκ των οποίων κάποιοι καταναλώθηκαν στο διπλανό μας τραπέζι από παρέα που γιόρταζε μια επέτειο, στοιχίζουν 85 € το κιλό, όπως πληροφορήθηκα.

Από κρασιά η κάβα τους περιλαμβάνει περί τις 20 ετικέτες εγχώριων λευκών, ροζέ και κόκκινων, σε τιμές από 23-36 € (τιμή που αφορά το ροζέ του Σκούρα ‘peplo’, 12.50 βαθμών, που γίνεται από τοπικές πελοποννησιακές ποικιλίες Αγιωργίτικου, Μαυροφίλερου και Syrah, ενώ στις κάβες κοστίζει περί τα 15 €).

Σερβίρουν επίσης χύμα μοσχοφίλερο, στα 10 € το λίτρο, το οποίο ήπιαμε και μας άρεσε, μπύρες, συνήθη αναψυκτικά σε λογικές τιμές και αποστάγματα 200 ml στα 8 €.

Δοκιμάσαμε τα εξής που μας τα σέρβιραν πάνω στα χάρτινα σουπλά με τα χρωματιστά μπαρμπουνάκια, σήμα, άλλωστε, κατατεθέν της φίρμας:

• Στην αρχή ήρθε πανεράκι με ψημένες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού με λαδορίγανη, στα 1.80 €.

• Εμφιαλωμένο νερό, 1.90 €.

• 2 μικρές ψαρόσουπες, με βάση την πεσκανδρίτσα, πατάτες βραστές, καρότο, κ. λπ. Ήταν νόστιμες αν και τις βρήκαμε κάπως αραιωμένες. Τιμή 2Χ 5.40=10.80 €.

• Μια σαλάτα με πέστροφα, που ήταν νόστιμη, δροσερή και ικανοποιητικού μεγέθους, περιείχε δε ντοματίνια και μαρούλι. Ωστόσο, στον κατάλογο αναφέρονταν ότι θα είχε και τουρσί, αγγούρι και πιπεριές Φλωρίνης, απ’ τα οποία υλικά δεν υπήρχε ούτε ίχνος, παρότι είναι της εποχής…
Το γεγονός αυτό το θεωρώ φάουλ για τον Παπαϊωάννου, ο οποίος θα πρέπει είτε να αναπροσαρμόσει διορθώνοντας τη σαλάτα στον κατάλογό του, είτε να συμβουλεύσει τους σεφ να προσθέσουν τα υλικά αυτά στην εκτέλεση της συνταγής της συγκεκριμένης σαλάτας, εμπλουτίζοντάς την και νοστιμεύοντάς την, σύμφωνα άλλωστε με τις δικές τους προδιαγραφές!
Πιστεύω ότι είναι απαράδεκτη παράλειψη απ’ το συγκεκριμένο κατάστημα, με το κύρος, το στάτους, αλλά και τις τιμές αυτές, όπως π. χ. η σαλάτα, που αν και λειψή χρεώθηκε, ως συνήθως, κανονικά, στο ποσό των 8.40 €!!

• Ωστόσο, τα ψαρικά μάς αποζημίωσαν πλήρως: μισό κιλό μπαρμπουνάκια, που ήταν 2 μερίδες (των 250 γραμμαρίων η καθεμία). Τηγανίστηκαν (7 κομμάτια συνολικά) και τα απολαύσαμε με το άφθονο λεμόνι που μας έφεραν. Ήταν ομολογουμένως φρεσκότατα, σε βαθμό μάλιστα που σπάνια τον πετυχαίνει κανείς ακόμη και σε κάποιο νησί! Εδώ, λοιπόν, κύριοι εύγε!! Τιμή: 2 Χ 19.00=38.00 €.

Πληρώσαμε 60.90 € (κατ’ άτομο, κατηγορία 26-36 €) και ευχαριστηθήκαμε το κυρίως πιάτο μας, με τις παρατηρήσεις για τα υπόλοιπα (σούπες και σαλάτα), όπως τις περιέγραψα προηγουμένως.

Βέβαια, μας κέρασαν ένα δίσκο με πανακότα, μωσαϊκό, χαλβά σιμιγδαλένιο και καρυδόπιτα. Ήταν χορταστικά και ποιοτικά όλα τους.

Οι επαγγελματίες ξέρουν καλά τη δουλειά τους, αρκεί να προσέξουν και τις καλόπιστες αυτές παρατηρήσεις μας για να τελειοποιηθούν, ώστε μελλοντικά να δικαιούνται και τεσσάρια στις κριτικές μας…

Συμπερασματικά, το ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙ αξίζει για τα φρέσκα ψάρια του, οπότε ρωτήστε τους σερβιτόρους για την ψαριά της ημέρας και αποφασίζετε αναλόγως. Αν πάτε για ορεκτικά, σαλάτες, ψαρομεζέδες, εσείς θα κρίνετε κατά περίπτωση.

Αν βρεθείτε στην περιοχή, μπορείτε να του δώσετε μια ευκαιρία, δεδομένου ότι το φρέσκο ψάρι, εκτός παραλίας, όταν το βρείτε θα έχει και το τίμημά του! Άσε που και σε τουριστικά νησιά και στέκια, κάποτε η τιμή του φθάνει σε δυσθεώρητα ύψη, όπως κάποιες περιπτώσεις που κατά καιρούς ακούμε για Μύκονο, Σαντορίνη, κ. λπ.!

21 Ιουν 2019

Τετάρτη 19/6, μετά τις απανωτές τροπικές καταιγίδες, λέω να επισκεφθώ στον Κεραμεικό ένα ενδιαφέρον εστιατόριο, που μάλιστα διάβασα ότι σήμερα γιορτάζει τα 1α του γενέθλια. Πρόκειται για το ΚΑΠΠΑ.

Το ΚΑΠΠΑ (Κ), που ονομάστηκε έτσι απ’ το αρχικό γράμμα της περιοχής του (Κεραμεικός), βρίσκεται στη μικρή οδό Προδίκου, ένα στενάκι πριν την Αρτεμισίου, με την ισάξια FAVELA, ενώ στην ευρύτερη περιοχή που συνορεύει με το Μεταξουργείο, θεωρώ ότι συναγωνίζεται άλλα αξιόλογα μαγαζιά, όπως τη ΜΠΕΜΠΑ, τον ΜΠΛΕ ΠΑΠΑΓΑΛΟ, κ. λπ.

Κάτι συμπτώσεις καμιά φορά: πού να το φανταζόμουνα ότι πηγαίνοντας στις 19/6/19 θα συνέπιπτα με τα πρώτα του γενέθλια, αφού έκανε εγκαίνια πέρυσι στις 19/6/18! Ένας χρόνος γεμάτος καλές εντυπώσεις απ’ τους χρήστες του σάιτ μας.

Το Κ είναι δημιούργημα του ζεύγους Δημήτρη και Κωνσταντίνας Παπαϊωάννου, όπου ο πρώτος είναι ειδικός στην κουζίνα, ενώ η δεύτερη, στη ζαχαροπλαστική. Βέβαια, απ’ τον χώρο πέρασαν αξιόλογοι σεφ που έφτιαξαν το μενού (Αντώνης Γιαννακάρης και Ελένη Δημάκου, του ‘Ζάχαρη κι Αλάτι’, καθώς κι ο Γιώργος Παύλου, τον περασμένο χειμώνα, αφού τα καλοκαίρια βρίσκεται στη Σύρο).
Το μαγαζί ανοίγει στις 16.00 μέχρι τα μεσάνυχτα, από Τρίτη με Παρασκευή, ενώ τα Σ/Κ ανοίγει από 14.00.

Πληροφορήθηκα ότι ο συγκεκριμένος χώρος φιλοξενούσε εδώ και κάποιες δεκαετίες μια βιοτεχνία που έφτιαχνε ταμπέλες από νέον, η οποία λειτουργούσε μέχρι το 2012, ενώ το μαγαζί έμεινε κλειστό μέχρις ότου το 2018 άνοιξε το Κ!

Ο χώρος, σχήματος Γ, με τις γκρι-μπλε αποχρώσεις, τα έπιπλα και τη διακόσμηση vintage, στο ιδιότυπο αυτό μαγαζί, έχει περιγραφεί πλήρως απ’ τους προηγούμενους χρήστες. Εδώ, λοιπόν, ξεχωρίζουν παλιά τηλέφωνα με καντράν, γραφομηχανές, ψυγείο πάγου, καθρέφτες, κάδρα με παλιές γκραβούρες, βιβλία σε ράφια, καθώς και φυτά και λουλούδια σε κάποιες γωνιές.
Προς τα πίσω υπάρχουν τα φροντισμένα WC με τη μικρή πόρτα και τα κουρτινάκια, ενώ υπάρχει και η αυλή στο πίσω μέρος του οικοπέδου, για όσους προτιμούν ησυχία και ρομαντική ατμόσφαιρα.
Υπολογίζω χωρητικότητα, περί τα 60 άτομα μέσα, συν 40 περίπου στην αυλή.

Μουσική. Απ’ τα ηχεία ακούγονταν διάφορα ευρωπαϊκά κομμάτια lounge & jazz δεκαετιών 60, 70 και 80 κυρίως, όπως με τη Dalida (ce serait dommage), καθώς και τα γνωστά: sunny, be my little baby, lasciatemi cantare, κ. λπ.

Το σέρβις από έναν ευγενικό νεαρό ήταν μάλλον εντάξει, αρκεί να ζητήσετε τα πιάτα να έρχονται στους ρυθμούς που εσείς κι η παρέα σας επιθυμείτε, και -κατά το δυνατόν- όχι όλα μαζί…

Ο κατάλογος περιλαμβάνει τα γνωστά εδέσματα, σαλάτες και μεζέδες, που έχουν ήδη περιγραφεί από πολλούς χρήστες. Συνολικά σερβίρονται 7 κρύα πιάτα, από 5-7 € (σαλάτες, αλοιφές, γαύρος μαρινάτος), καθώς και καμιά 20αριά ζεστά πιάτα, από 4 μέχρι 13.50 € - τιμή που αφορά τόσο τις ταλιατέλες με γαρίδες, όσο και το αρνίσιο κότσι, που ατυχώς απουσίαζαν αμφότερα σήμερα απ’ την κουζίνα, οι δυο αυτές σπεσιαλιτέ τους, ανήμερα μάλιστα των γενεθλίων τους!!
Με ενημέρωσαν ότι σύντομα ο καλοκαιρινός τους κατάλογος θα συμπεριλάβει και κάποια πιάτα με θαλασσινά, όπως τόνο, χταπόδι, κ. λπ.

Από ποτά, σερβίρουν αποστάγματα 200 ml στα 6-10 €, μπύρες στα 3-3.50 €, χύμα κρασί Ζίτσα, λευκό/ροζέ/κόκκινο, στα 5€ το μισόλιτρο, καθώς και τα συνήθη αναψυκτικά, αφεψήματα και χυμούς.

Εγώ παρήγγειλα τα εξής πιάτα:
• Στην αρχή ήρθε κανάτα με κρύο νερό βρύσης και απλές φέτες λευκού ψωμιού, στο 0.50 €.
• Δοκίμασα τους κλασικούς κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού, αρωματισμένου με μοσχολέμονο, μετά τα επαινετικά σχόλια των χρηστών μας, αφού πρόκειται για 5 αφράτους και μυρωδικούς κολοκυθοκεφτέδες, στην τιμή των 5 €!
• Στη συνέχεια, ακολούθησε το ριζότο με ποικιλία μανιταριών (φρέσκων και αποξηραμένων), καθώς και λεπτές φλούδες παρμεζάνας. Η τιμή του ανέβηκε τώρα στα 9.50 €, αλλά εξακολουθεί να είναι λογική. Ήταν νόστιμο πιάτο, αν και το βρήκα λίγο υπέρ το δέον χυλωμένο για τα μέτρα μου…
• Μου πρότειναν να δοκιμάσω απ’ τα γλυκίσματα της Κωνσταντίνας τη lemon pie που ήταν ολόφρεσκη. Την πήρα λοιπόν, αν και σοκολατοφάγος – γιατί η σοκολατόπιτα ατυχώς ήταν χθεσινή και δεν μου τη συνέστησαν. Την τάρτα λεμονιού, που ήταν ένα ομολογουμένως χορταστικό κομμάτι, την απόλαυσα, αλλά ιδεωδώς θα την προτιμούσα ακόμη πιο αφράτη και φίνα, ίσως επειδή κατά βάθος δεν είναι το γλυκό μου… Πιθανόν η Κωνσταντίνα να έχει μεγαλύτερη επιτυχία στην πάβλοβα ή τα προφιτερόλ και τα μους που αναδεικνύουν τον άριστο ζαχαροπλάστη! Τιμή στα 4.50 €.

Ο λογαριασμός στα 20 € κινήθηκε, θα έλεγα, σε μάλλον λογικά πλαίσια.

Με κέρασαν στο τέλος ένα μικρό σφηνάκι μαστίχα, αν και θα περίμενα κάτι σαφώς καλύτερο απ’ το Κ, τη στιγμή μάλιστα που οι περισσότεροι χρήστες, όπως μας ανέφεραν, έτυχαν ουσιαστικού κεράσματος καλωσορίσματος!

Κάτι τέτοιες ‘Λεπτομέρειες’ κάνουν εντέλει τη Διαφορά!!

Το ΚΑΠΠΑ, ωστόσο, προτείνεται ως μια τίμια επιλογή εστίασης στη συγκεκριμένη περιοχή, και μάλλον δεν θα σας αφήσει ανικανοποίητους, ειδικά αν το τιμήσετε Σ/Κ, που υποθέτω ότι θα έχει ολόκληρο το μενού του, συν κάποια πιάτα ημέρας…