Γευσιγνώστης παλαιωθεν

Μέλος από: Φεβ 2015

Την Green Rose την επισκέπτομαι τα τελευταία 4 χρόνια όσα περίπου
και η ύπαρξη της.
Το μαγαζί με ικανοποιεί αφάνταστα τόσο γευστικά όσο και μουσικά.

Παλαιοτέρα πηγαίναμε και σε LIVE που είχε τις Κυριακές το μεσημέρι και περνούσαμε υπέροχα.
Ας περάσουμε στον χώρο ο οποίος προσδιορίζετε ως Irish Pub με ροκ ξένα και ελληνικά.

Πέραν των stand και των κλασικών τραπεζιών υπάρχουν και δυο μοναστηριακά τραπέζια για μεγάλες παρέες με τους αντίστοιχους πάγκους.

Στο φαγητό τώρα αυτά που επιλεγούμε συνήθως είναι η φανταστική γερμανική πατατοσαλάτα με κομμάτια λουκάνικου και σάλτσα μουστάρδας εκπληκτικός μεζές για την μπύρα όπως και οι χωριάτικες πατάτες με κάποια ντιπ για βουτιές.

Οι ποικιλίες βγαίνουν σε 4 μεγέθη εμείς παίρνουμε συνήθως την μεγάλη (6 άτομα) ή τo Super Πιάτο (ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ) Ποικιλία με τα πάντα όταν είμαστε 8-10 άτομα.

Από μπύρες επειδή πίνουμε πολύ σαν παρέα και δεν συμφέρουμε να παίρνουμε ποτήρι η συνήθης παραγγελία είναι το βαρελάκι των 3 λίτρων.

Η Beck’s Pilsner και η δικιά τους μπύρα (τύπου Lager εάν δεν κάνω λάθος) θα σας συντροφεύσει ευχαρίστα.
Είναι μία μπυραρία που μας εξυπηρετεί λόγω τοποθεσίας μένουμε δυτικά και λόγω του ότι έχει το τρίπτυχο της επιτυχίας που πρέπει να έχει μαγαζί
(Χώρος – Μουσική - Φαγητό).

Το μαγαζί πέραν από φαγητό φυσικά μπορείτε να το επισκεφτείτε για ποτάκι με την παρέα σας.

Καλησπέρα θα ήθελα να παραθέσω την άποψη μου για την Μπυραρία που επισκέφτηκα πρόσφατα στο Μαρούσι.

Η πρόσβαση καταρχάς είναι πολύ εύκολη λόγω ηλεκτρικού σιδηροδρόμου αλλά και παρκινγκ δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να βρείτε. Ο χώρος μέσα είναι αρκετά ζεστός και όμορφος ενώ απέξω το μαγαζί σε προδιαθέτει για κέλτικη μπυραρία μέσα δεν υπάρχουν παραδοσιακοί πάγκοι και μοναστηριακά τραπέζια αλλά αυτό δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί γιατί ο σκοπός της επίσκεψης είναι για να δοκιμάσω την κουζίνα τους και να πιω την αγαπημένη μου Paulaner Weissbier.

Είμαστε 2 ζευγάρια και παραγγείλαμε κυρίως στην μέση:
1 σαλάτα καίσαρα
1 ποικιλία κρεατικών 2 ατόμων
1 ποικιλία λουκάνικα 2 ατόμων
4 ποτήρια μπύρα (2 χ 330ml και 2 χ 500ml)

Το φαγητό ήταν υπέροχο και πολύ, η μουσική αρκετά καλή για τον χώρο (κυρίως ροκ αλλά και πολλά 80’s).
Ομολογώ ότι περάσαμε πολύ καλά και πληρώσαμε περίπου στα 15 ευρώ το άτομο παίρνοντας μάλιστα και δεύτερη μπύρα οι άνδρες. Το προσωπικό ευγενικό και παρόλο τον κόσμο που είχε δεν καθυστέρησε ιδιαίτερα την παραγγελία.

Στα συν είναι το κέρασμα σφηνάκι σε όλους τους πελάτες που οπωσδήποτε σε ευχαριστεί για την επιλογή σου να τους επισκεφτείς.
Θα το επισκεφτώ σίγουρα στο μέλλον αν και μένω δυτικά.

Ο Ανθός Γαλακτός είναι ένα ζαχαροπλαστείο όπου μπορείτε να αγοράσετε από υπέροχα ατομικά γλυκίσματα μέχρι τούρτες περίτεχνα φτιαγμένες.

Αλλά αυτό που κάνει αυτό το μαγαζί να ξεχωρίζει είναι το χειροποίητο παγωτό......
........ καμία μα καμία σχέση με τα βιομηχανοποιημένα παγωτά που πωλούν πολλά καταστήματα.

Είναι το παγωτό των παιδικών μας χρόνων και μιλάω για 30+ χρόνια πριν, τότε που το καϊμακι ήταν καιμάκι η βανίλια και η σοκολάτα ήταν φτιαγμένα με γνήσια ύλικα και παραδοσιακές συνταγές.

Εγω προσωπικά προτιμώ το παρφέ ρουαγιάλ, την στρατσιατέλα, την βανιλια μαγαδασκάρης και άλλα που δεν θυμάμαι τωρα και είναι αρκετά πιστεψτε με.
Εαν σας φέρει ο δρόμος σας σταματηστε και φάτε ένα χωνακι βάφλας ή κυπελάκι με όσες μπάλες θέλετε και χαθειτε στις αναμνήσεις των παιδικών σας χρόνων ή δημιουργήστε καινούργιες για τα παιδιά σας.....

Το Κρίταμο το επισκέφτηκα πριν ένα χρόνο περίπου.
Από τότε εχω πάει αρκετές φορές.
Οι γεύσεις του, το παρουσιαστικό του μαγαζιού σου θυμίζουν όμορφες παλιές εποχές.

Οι τιμές του καλές και τα ποτά (Τσίπουρα, ούζα χύμα) καθαρά.
Η ποικιλία του μεγάλη ή μικρή θα σας αποζημιωση πλήρως.

Το μόνο θέμα που έχει είναι η ταχύτητα του σέρβις όταν το μαγαζί είναι γεμάτο αλλά αυτό δικαιολογείτε εν μέρη.
Κατά τα άλλα είναι ένα μαγαζί το οποίο μπορεί να το κάνεις στέκι.
Παρκινγκ σχετικά εύκολο.

Η καλύτερη κρέπα μακράν, είτε μιλάμε για αλμυρή είτε για γλυκιά
Εάν πεινάτε σαν λύκος πάρτε Xtream αλμυρή δεν ξέρω αν την καταφέρετε μόνοι αλλά σίγουρα θα χορτάσει και το μάτι αλλά και το στομάχι σας.

Οι ονομασίες για τις κρέπες είναι παρμένες από τις τοπικές καφετεριες.
Το μόνο αρνητικό είναι η αύξηση των τιμών τα τελευταία 2 χρόνια αλλά σε αποζημιώνει η ποιότητα που παραμένει κορυφαία.

Το συγκεκριμένο ουζερί το επισκέπτομαι τα τελευταία 7 χρόνια και ήμασταν πολύ ικανοποιημένοι από την εξυπηρέτηση και το φαγητό ειδικά πριν την εφαρμογή του μενού των 13€.

Τι θέλω να πω ο μέσος όρος των παραγγελιών μας κυμαινόταν στα 12 με 13 ευρώ ανά άτομο προ προσφοράς αλλά με πολύ ποιοτικά πιάτα. Το καλαμάρι και η γαρίδα ήταν σε σωστό μέγεθος και όχι γόνος που μετατράπηκε μετά την πρόσφορα.
Βέβαια λόγω της προσφοράς αυξήθηκε κατακόρυφα η κίνηση στο μαγαζί αλλά όπως προανέφερα έπεσε η ποιότητα που άρχισε να θυμίζει λίγο από fast food. Έτσι όπως είναι φυσιολογικό την τελευταία διετία περιόρισα τις επισκέψεις μου από μια τον μήνα σε 2-3 τον χρόνο.

Τις 2 τελευταίες φορές όμως που το επισκέφτηκα τείνω να αλλάξω γνώμη λόγο του ότι έχει βελτιωθεί αισθητά η ποιότητα του φαγητού (όπως και του τηγανιού ) τα ποτά τσίπουρο, ούζο δεν σου κάνουν "κεφάλι" την επομένη μέρα. Οι εναλλακτικές είναι κρασί και μπύρα Βεργίνα όλα μέσα στο μενού.

Από τα φαγητά αυτά που πάντα επιλέγω και περιλαμβάνονται στο μενού των 13€ είναι:
- Μυδοπίλαφο λευκό (με κρέμα γάλακτος) ή νηστίσιμο κοκκινιστό λίγο πικάντικο.

- Γαύρος μαρινάτος

- Σαρδέλες

- Φάβα (αξιόλογη με κρεμμυδάκι) συνήθως την πετυχαίνει

- μπακαλιάρος σκορδαλιά

- Ορεκτικά (χταποδοκεφτέδες, σαγανάκι τυρί, πατάτες).
και για τους κρεατοφάγους μπιφτεκάκια και μπριζολάκια με πατάτες (τίμια)
Αξίζει πάντως να το επισκεφτείτε.