Lina Bitsakaki

Μέλος από: Φεβ 2015

21 Φεβ 2015

Βλέπω ότι ο μέσος όρος των αξιολογήσεων γι'αυτό το μαγαζί φτάνει το 76% και απογοητεύομαι, θα έπρεπε να είναι κοντά στο 90%.

Για να μην πολυλογώ, το περασμένο Σάββατο πήγαμε 2 άτομα στο μαγαζί, το οποίο είναι εύκολο να βρεις καθώς όπως ανεβαίνεις τη Γαλατσίου στρίβεις αριστερά στην Αγίας Λαύρας πού είναι τεράστια διασταύρωση, και το μεζεδοπωλείο είναι λίγα μέτρα πιο κάτω. Δεδομένης και της ημέρας δεν βρήκαμε να παρκάρουμε στο πρώτο δευτερόλεπτο αλλά με μία γύρα στο τετράγωνο βρήκαμε θέση πολύ κοντά.

Απ' έξω δεν πολυφαινόταν από τις φυλλωσιές αλλά με το που περνούσες την αυλή διέκρινες πίσω απ' την πόρτα έναν μεγάλο, κατάμεστο μεν αλλά πολύ ζεστό χώρο. Δεν έπεφτε καρφίτσα αλλά είχαμε κλείσει τραπέζι, που παρόλο που ήταν στο τέρμα της πλαϊνής αίθουσας (όχι μπροστά απ 'τους μουσικούς δηλαδή), είχε πολύ καλή ακουστική χωρίς να είναι τα ηχεία πάνω στ' αυτί μας.

Μας εξυπηρέτησε κατευθείαν (δεν το περίμενα με τόσο κόσμο) ένας νεαρός. Το κόκκινο χύμα κρασί ήταν πολύ καλό, όχι σαν τη φτηνή ξινίλα που σερβίρουν συνήθως (3.5 το μισόκιλο έχω την εντύπωση). Τα φαγητά δεν άργησαν καθόλου να έρθουν και ήταν όλα εξαιρετικά, περισσότερο μου άρεσαν δε οι κολοκυθοκεφτέδες από τους οποίους πήραμε 2 μερίδες και η μελιτζανοσαλάτα. Επιπλέον δοκιμάσαμε τηγανιτό γαύρο, σαγανάκι και τηγανιτές πατάτες. Γευστικές λεπτομέρειες για το κάθε πιάτο δε θα πω γιατί δεν πήραμε κάτι εξωφρενικά περίεργο ως προς το μαγείρεμα, και γιατί περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά όλα ήταν γενναίες μερίδες και καλομαγειρεμένα.

Ευχάριστη έκπληξη στο τέλος το κέρασμα σοκολατόπιτας. Όλα αυτά ήταν 40 ευρώ, σκάσαμε στο φαΐ και αφήσαμε κάμποσο. Οι μεζέδες κυμαίνονταν πάνω κάτω στα 5 ευρώ καθείς, πολύ καλά για την ποιότητα και την εξυπηρέτηση. Οι μουσικοί ήταν πάρα πολύ καλοί και συνόδευαν ευχάριστα το φαγητό μας με ρεμπέτικα, φαντάζομαι θα είναι ακόμη πιο ωραία αν προλάβει κανείς τραπέζι κοντά τους.

Δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω, συστήνω ανεπιφύλακτα το μαγαζί, θα ξαναπάμε σίγουρα.

Υ. Γ. Το 3/4 στο χώρο το βάζω καθαρά επειδή γινόταν πανικός και τα τραπέζια ήταν το ένα πάνω στο άλλο σχεδόν, φαντάζομαι καθημερινές ή ακόμη καλύτερα Κυριακή δε θα είναι έτσι.

15 Φεβ 2015

Εύκολα προσβάσιμο αλλά σε υπερβολικά άκυρη και λίγο άσχημη περιοχή. Ο χώρος είναι μικρούλης με λίγο περίεργη διάταξη στα τραπέζια, αλλά με ψηλό ταβάνι που δε σε ψυχοπλακώνει.

Έχω πάει Τρίτη στο ρεμπέτικο πρόγραμμα και Παρασκευή στο έντεχνο (μια συμπαθέστατη μουσικός έπαιζε πιάνο). Τις 2 φορές που πήγα ήταν άδειο και δεν γέμισε με την ώρα. Καλή μουσική γενικά, δίνει όμως περισσότερο την αίσθηση φιλικής μάζωξης σε σπίτι παρά οργανωμένου μουσικού προγράμματος.

Το κρασί καλό και φτηνό και οι μεζέδες πάρα πολύ νόστιμοι αλλά μικρές μερίδες.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και αρκετά γρήγορο σερβίρισμα.

Σε γενικές γραμμές είναι ζεστό και όμορφο φοιτητομάγαζο, να μαζευτείς με την παρέα σου να πιεις κρασάκι και να ακούσεις όμορφες μελωδίες.

Για μια παρέα 4 ατόμων με 2-3 μεζέδες και 1-2 λίτρα κρασί η τιμή ανά άτομο είναι περίπου 4-7 ευρώ.