alderman

Μέλος από: Φεβ 2015

28 Δεκ 2016

Επίσκεψη από 2 ζευγάρια κρεατολατρών το βραδάκι του Σαββάτου 17/12.
Η εξωτερική θερμοκρασία άγγιζε και τον 1 βαθμό πάνω από το μηδέν, μέσα στην ταβέρνα όμως κυκλοφορούσε κόσμος με το κοντομάνικο...

Στο μαγαζί αυτό το πρώτο που σου κάνει εντύπωση είναι η ποσότητα και το μέγεθος των μερίδων.

Στο δια ταύτα λοιπόν, παραγγείλαμε:

1 Χωριάτικη: Άνετα θα μπορύσε να χορτάσει τα διπλάσια άτομα

1 Φέτα η οποία θα μπορούσε να είναι ο μισός τενεκές!!!!!

1 μερίδα πατάτες: Α Ψ Ο Γ Ε Σ, ούτε κατά διάνοια προκάτ, μόλις τηγανισμένες σε καθαρό λάδι, και στο σύνολό τους θα χαρακτηρίζονταν για 2+ μερίδες

1 Λουκάνικο χωριάτικο: Όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά εύγεστο σε κάθε περίπτωση

1,5 κιλά Μπούτι παϊδάκια και προβατίνα: Καλοψημένα τα παϊδάκια, ενώ η προβατίνα ήταν εξαιρετική τόσο στο ψήσιμο, όσο και στην απουσία της χαρακτηριστικής μυρωδιάς

To μόνο που δεν μου άρεσε είναι η παντελής απουσία από κάθε επιδόρπιο.

extra tip: Ζημωτό ψωμί στα κάρβουνα το οποίο ήταν υπέροχο

Ήπιαμε 1 κιλό λευκό κρασί το οποίο ήταν τίμιο και 5 αναψυκτικά.

Το συνολικό ύψος του λογαριασμού έφτασε τα € 75 τα οποία προσωπικά τα θεωρώ πολύ τίμια, ενώ η απόδειξη ήλθε αμέσως.

Σχετικά με την εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από άμεση, ενώ ο χώρος του μαγαζιού δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια εξοχική ταβέρνα, χωρίς τίποτα το δήθεν και το εξεζητημένο, στοιχεία τα οποία ενίοτε αγγίζουν το κιτς. Αυθεντικό λοιπόν χώρις τίποτα παραπάνω από αυτό που ακριβώς έπρεπε να είναι.

Στα συν του μαγαζιού ότι διαθέτει parking.

Τέλος, ιδιαίτερη μνεία πρέπει να δωθεί στην καθαριότητα η οποία είναι εμφανής στα 2 σημαντικότερα μέρη του μαγαζιού (κουζίνα και WC).

05 Ιούλ 2016

Επίσκεψη την Πέμπτη 30/06 γύρω στις 9 το βράδυ, από 2 ζευγάρια κουμπάρων μετά από επιλογή στεφάνων του επερχόμενου γάμου!!!! Οι γυναίκες λοιπόν με καλή διάθεση, οι άνδρες όμως.... με καλύτερη!!!

Το συγκριτικό πλεονέκτημα του μαγαζιού, προφανώς είναι η θέση του, ενώ και η διακόσμηση είναι αρκετά καλή μεν, την βλέπεις παντού δε. Παλιά αντικείμενα στον τοίχο με σκοπό να συνάδει με το όνομά του.

Στα σημαντικά λοιπόν...

Πήραμε:

1 Τάκο, ομολογουμένως πολύ καλό, στα συν του ότι είχε πολτοποιημένη ντομάτα και μπαλσάμικο.

1 φλογέρες τυριών οι οποίες δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο

1 τυροκαυτερή αρκετά καλή

1 μπριζολάκια με σάλτσα μουστάρδας, η μπριζόλα κάπως σκληρή, αλλά ΟΚ

1/2 κιλό παιδάκια αρνίσια, αν μου επιτραπεί η έκφραση θα τα χαρακτήριζα βιομηχανικά και τυποποιημένα

1 γιαουρτλού κεμπάπ το οποίο δεν ήταν άξιο αναφοράς

1 μερίδα τηγανιτές πατάτες οι οποίες δεν ήταν προκάτ, και το λάδι καθαρό οπότε θα τις χαρακτήριζα άριστες!

Επίσης οι πίτες που συνόδευαν το γιαουρτλού και τα παιδάκια ήταν αρκετά νόστιμες.

Από ποτά 2 μπύρες, 2 αναψυκτικά, και μισό κιλό κρασί.

Στο τέλος ήρθε κέρασμα μια μερίδα λουκουμάδες με παγωτό καιμάκι και μερέντα, οι οποίοι δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Οι σερβιτόροι ήταν αρκετά εξυπηρετικοί με άμεσα αντανακλαστικά με τη μόνη παραφωνία να είναι ότι την παραγγελία δεν τη σημείωσαν κάπου, με αποτέλεσμα να μην έλθει το σαγανάκι που είχαμε παραγγείλει. Το καλό είναι ότι δεν χρεώθηκε!

Στα συν του μαγαζιού η επιτόπου έκδοση αποδείξεων.

Κλείνοντας, θα έλεγα πως στις γεύσεις κυριαρχεί η μετριότητα για τα χρήματα τα οποία δίνεις, ενώ πολύ καλή εντύπωση από το χώρο και την εξυπηρέτηση του προσωπικού.

Άντε καλά στέφανα να έχουμε!!!!

01 Ιουν 2016

Σάββατο βράδυ και εν αναμονή του τελικού του Champions League, καλεσμένοι όντας σε φιλικό σπίτι, παρακείμενο στο μαγαζί αποφασίσαμε να πάρουμε το γλυκό από εκεί, έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια.

Στο διαταύτα λοιπόν και στη γεμάτη διακυμάνσεις βαθμολογία.

Το μαγαζί μου άρεσε εξωτερικά και εσωτερικά γιατί θύμιζε έντονα μαγαζιά της δεκαετίας του 70 και του 80, μαγαζία που πλέον δεν υπάρχουν πλην αυτού και του Βάρσου στην Κηφισιά.

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι η ουρά που δημιουργείται σαν σαληγγάρι προκειμένου να περάσει κάποιος από το ταμείο και εν συνεχεία να παραλάβει το γλυκό το οποίο έχει προπληρώσει. Έχει σημασία ότι έχει προπληρώσει καθώς η υπάλληλος δεν έχει ενημερώσει πως υπάρχει διαφορετική χρέωση αναλόγως τη γεύση του παγωτού που θέλεις να συνοδεύσει τη βάση του εκμέκ special που παρήγγειλες.

Πήραμε ένα εκμέκ λοιπόν το οποίο θέλαμε να έχει από επάνω εκτός από καιμάκι και παρφέ κρέμα, πράγμα το οποίο ζητήσαμε από τον υπάλληλο, ο οποίος μας ενημέρωσε πως έχει διαφορετική τιμή το παρφέ από το καιμάκι, οπότε έπρεπε να ξαναπεράσουμε συμπληρωματικά από το ταμείο.

Μέχρι να παραγγείλουμε και να έλθει η σειρά μας είχαν περάσει περίπου 15-20 λεπτά, πράγμα το οποίο σημαίνει πως δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνουμε.

Χαλάλι λοιπόν και είπαμε να βάλει μόνο καιμάκι, το οποίο συνοδεύτικε από σαντιγί και αμύγδαλα τα οποία έβγαλε από ένα τεράστιο πλαστικό κουβά, ο οποίος εκείνη τη στιγμή σε γέμιζε ενδοιασμούς για τη γέυση τους.

Μετά από 25 λεπτά λοιπόν πλήρώσαμε 24,5 ευρώ, το πήραμε και φύγαμε. Προίοντος του χρόνου και μετά από την κτηνώδη κατανάλωση 3 πιτσών, αποφασίσαμε να τιμήσουμε το γλυκό...

Οι μέτριες εντυπώσεις που μας είχαν δημιουργηθεί, με την πρώτη κουταλιά διαλύθηκαν αμέσως. Το καλύτερο ενδεχομένως εκμέκ καιμάκι που έχω φάει ποτέ. Η σαντιγύ να έχει δέσει εκπληκτικά με το παγωτό και τα αμύγδαλα να είναι φανταστικά, κάνοντας το καιμάκι να προσομοιάζει επικίνδυνα με το παρφέ που θέλαμε εξαρχής αφού είχε και σιρόπι κεράσι από επάνω. Η δε βάση του εκμέκ να είναι φανταστική χωρίς να σε λιγώνει καθόλου.

Σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη όχι τόσο για take away, μα προκειμένου να πιεις καφέ συνοδεία γλυκού, αλά παλιά και όμορφη Αθήνα!

27 Απρ 2016

Ημέρα επίσκεψης: Σάββατο 23/4.

Εϊχε προηγηθεί κλείσιμο τραπεζιού 2 ημέρες πρίν για 5 άτομα στο εσωτερικό του μαγαζιού.

Πήραμε 5 ορεκτικά και 5 κυρίως. Αναλυτικά:

Μανιτάρια γεμιστά, τα οποία ήταν πολύ νόστιμα με τη γεύση του τυριού να τα απογειώνει και ουδεμία σκέψη για μικροκύμματα

Αυγά μάτια με πατάτες και ενα αλλαντικό το οποίο ήταν TOYMΠΑΝΟ

Σαλάτα Caesars, χωρίς να είμαι fan των σαλατών, τη θεωρώ πολύ καλή

Λουκάνικο χωριάτικο, στο οποίο κυριαρχούσε η γεύση του πορτοκαλιού και μου θύμισε την καταγωγή μου, άρα όντως χωριάτικο!

Πατάτες Stoffa: Συνοδευόμενες από 1 είδος τυριού το οποίο αγνοώ... Το αποτέλεσμα όμως δεν είναι δυνατόν να αγνοηθεί!!!!!!!!!!!!!

3 Hang Steak, medium rare τα οποία ήταν Εξαιρετικά!

1 Σταβλίσια, η οποία ήρθε welldone ¨οπως ζητήθηκε και η οποία ήταν πραγματικά σταβλίσια και αυτό φάνηκε από το ότι έμεινε η μισή και με πραγματική λύπη την είδα να μένει έτσι.

1 Πικάνια η οποία άρεσε πολύ, τόσο σε γεύση, όσο και σε μέγεθος.

Σχετικά με το επιδόρπιο δοκιμάσαμε:

1 Banofee, αν και αρχικά ο φίλος που το ζήτησε δήλωνε πως αποκλείεται να το πετύχει το μαγαζί, εν τέλει σαν άλλος Γαλιλαίος είπε: Κι όμως το πέτυχε

1 Καλτσόνε με μασκαρπόνε και σοκολάτα, το οποίο ήταν Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο!

1 Cheesecake Σοκολάτα πολύ καλό, χωρίς ιδιαίτερα άλλα σχόλια!

Από ποτά πήραμε:

6 Heineken Drafts

2 ποτήρια λευκό κρασί

Οι σερβιτόροι εξυπηρετικότατοι και συνεχώς δίπλα σου χωρίς να είναι όμως κουραστικοί.

Στο σύνολο η απόδειξη έγραψε € 177, τα οποία για όσα φάγαμε και ήπιαμε ήταν πάρα πολύ ικανοποιητικά.

Περιμένω πως και πως την επόμενη επίσκεψη για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πίατα που είδα.

18 Απρ 2016

Μετά από πολλά χρόνια στη λατρεμένη Θεσαλονίκη και χωρίς να έχουμε ιδέα που να πάμε βρεθήκαμε στο Μόλυβο μετά από σύσταση ντόπιας φίλης.

Το λοιπόν, 3 ζευγάρια κατέφθασαν στο μαγαζί Παρασκευή βράδυ κοντά στις 22.00, έχοντας να φάνε περίπου 24 ώρες...

Αναλυτικά το τι ακολούθησε:

Χωριάτικη με καταπληκτική ντομάτα και απίστευτη φέτα, όπου το λάδι ήταν τόσο καλό που αναγκαστήκαμε να φάμε όλο το ψωμί το οποίο ήταν επιτόπου ψημένο!

Caesars Σαλάτα: Χωρίς να έχω προσωπική εικόνα, υιοθετώ τις εντυπώσεις των υπολοίπων της παρέας ότι ήταν καλή

Μπουγιουρτί: Πλούσιο σε ντομάτα, πιπεριά και φέτα και όσο καυτερό έπρεπε!

Πίτα Καισαρείας με παστουρμά ο οποίος δεν ενόχλησε τις κυρίες ούτε καν την επόμενη ημέρα.

ΛΙιβανέζικο Γιαουρτλού: Πολύ καλό και καθόλου βαρύ!

Χουνκιάρ Μπεγιεντί: Εξαιρετικό!

Τσιγεροσαρμάδες: Πολύ καλοί, χωρίς να κυριαρχεί η μυρωδιά από το συκώτι.

Φιλέτο σχάρας: Καταπλητκικό και πολύ ιδιαίτερη η σάλτσα από πιπέρι. Το πιάτο αυτό ήταν δικό μου και επειδή θα δοκίμαζε και η συνοδός ζητήθηκε καλά ψημένο. Παρόλα αυτά ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!

Ψαρονέφρι με σάλτσα απο τυρια, το οποίο πραγματικά ήταν θεσπέσιο.

Άκόμα 2 κυριώς που δεν θυμάμαι τη δεδομένη στιγμή...

Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 2 κιλά κρασί, 4 μπύρες και 5-6 αναψυκτικά.

Στο τέλος ήρθαν 2 τεράστιες πιατέλες με λουκουμάδες, από τους οποίους έλειπε η λαδίλα/τηγανίλα και έιχε αντικατασταθεί από φανταστικό παγωτό.

Συνολικά κόστισε 165 ευρώ.

H εντύπωση που μου άφησε το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ότι δεν είμαι αρκετά καλός γνώστης Ελληνικής γλώσσας, καθώς γράφοντας τη συγκεκριμένη κριτική διαπίστωσα την έλλειψη που έχω σε επίθετα (πλην του καταπληκτικός και εξαιρετικός) που μπορούν να το χαρακτηρίσουν!!!

10 Μάρ 2016

Πρώτη φορά στον Κεραμεικό, συνεπώς και πρώτη επίσκεψη στο Κόροβα!

Παρέα 6 ατόμων που αρχικά μαζεύτηκε για καφέ, εν τέλει όμως το γυρίσαμε σε κρασοκατάσταση και μεζέδες.

Εξαιρετική επιλογή το χύμα λευκό κρασί, ενώ από φαγητό θα ξεχωρίσω το πεϊνιρλί με το απάκι το οποίο ήταν πραγματικά εξαιρετικό (και μιλάω σαν Δροσιώτης... ) καθώς και το καβουρμά, πικάντικος και αλμυρός χωρίς να ενοχλεί στο ελάχιστο.

Για το κοτόπουλο δεν μπορώ να έχω άποψη, οπότε θα εμπιστευθώ τους υπολοίπους οι οποίοι είπαν τα καλύτερα.

Ο χώρος πολύ απλός, καθαρός και με μουσικάρες, ενώ το κοινό ήταν επί το πλείστον φοιτητόκοσμος.

Πολύ μεγάλο plus το γεγονός ότι δεν βρωμάγαμε μετά τσιγαρίλα!

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και ανυπομονώ να ξαναπάω!

30 Νοε 2015

Θα αναγκαστώ να μην κινηθώ στις ίδιες λογικές με τους υπολοίπους συντρόφους του ASK4food.

Περίμενα πως και πως την επίσκεψη μου εκεί...
Καταστρώσαμε λοιπόν σχέδιο για το πως θα πάμε να φάμε χωρίς την ταλαιπωρία της αναμονής.

Φεύγοντας λοιπόν από το γραφείο 17.45, σε ένα τέταρτο ήμασταν εκεί και ήμασταν οι 1οι που μπήκαμε στο μαγαζί με το που άνοιξε αυτό.

Π¨ηραμε 1 ορεκτικό με αυγό κιμά και φέτα το οποίο ήταν μέτριο προς το καλό και για κυρίως τον Άγγλο Ασθενή και το Γενναίο.

Θεωρώ πως η τσαπατσουλιά που υπάρχει στην εμφάνιση των burgers είναι επιτηδευμένη και καθαρά κονσεπτική προκειμένου να τονίσει το μέγεθός τους, οπότε δεν την κρίνω αυστηρά.

Η γεύση όμως έχει πρόβλημα. Αν και λάτρης του medium, 1η φορά απογοητεύτηκα τόσο από άψητο burger σε σημείο που να μου μυρίζει ο κιμάς.

Ελπίζω απλά να έτυχε αυτό το γεγονός και να μην είναι κανόνας.

Συγχαρητήρια όμως αξίζουν στα παιδιά του service.

Θα του δώσω ακόμα μια ευκαιρία πάντως...

15 Οκτ 2015

Τελευταία επίσκεψη Σάββατο 10/10 πολύ βράδυ!

Ενώ η συνήθης 4αδα ήταν στη Λευκή νύχτα στο Μαρούσι, έπεσε η ιδεα για τον Κρητικό όπου μας βρήκε όλους σύμφωνους.

Πηγαίνοντας εκεί κάναμε το Σταυρό μας να μας δεχθούν καθώς αισίως φτάσαμε στις 24.00.

Ρωτώντας το σερβιτόρο αν μπορεί να μας εξυπηρετήσει τέτοια ώρα ευτυχώς πήραμε θετική απάντηση (εξού και το 4 λοιπόν στη βαθμολογία), οπότε ξεκινάμε:

1 σαλάτα μαρούλι: δεν έχω άποψη
2 μερίδες πατάτες: άπαιχτες
1 τυροπιτάκια: τίποτα το ιδιαίτερο
1 τυροκαυτερή: Σπιτική και τέλεια
1,5 kg παιδάκια: Α-Ψ-Ο-Γ-Α.

Όλα αυτά συνοδεύτηκαν από 2 μπύρες και 2 αναψυκτικά.

Σύνολο 82 ευρώ.

Τέλος με το λογαριασμό ήρθε και μια πολύ δυνατή κρέμα καραμελέ!

Ανυπομονώ να ξαναπάω!

06 Αυγ 2015

Τελευταία επίσκεψη την Παρασκευή 31/07 από 2 άτομα.

Ο χώρος πολύ όμορφος (το 3/4 οφείλεται στην αποπνικτική και μόνο ατμόσφαιρα λόγω υγρασίας) και η εξυπηρέτηση ΑΨΟΓΗ! Οι σερβιτόροι φιλικοί και άμεσοι!

Στα κυρίως τώρα, πήραμε:

1 Τριλογία τζατζικιού: Αυτό με το κάρι ήταν το καλύτερο, σε όλα όμως καθόλου έντονη η γεύση του σκόρδου!

1 Τυροκαυτερή, η οποία ήταν πολύ φρέσκια και αρκετά καυτερή!

1 Τηγανιά Μανιταριών με γραβιέρα με τη μόνη ένσταση ότι η γραβιέρα ήταν λίγη,

1 Μερίδα Τυροκροκέτες, όχι κάτι το εντυπωσιακό, αλλά άφησε καλές εντυπώσεις το γεγονός ότι δεν είχαν την κλασική σε τέτοιες περιπτώσεις λαδίλα και τέλος

1 Σούβλα black angus, το οποίο ήταν εξαιρετικό και συνοδεύονταν από ψητά λαχανικά και πατάτες τηγανιτές (όχι προκάτ). Η μόνη ένσταση ότι θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερο, αλλά ΟΚ.

Όλα αυτά συνοδεύτηκαν από 4 αναψυκτικά και δώσαμε 57 €.

Τέλος, ήρθε το κέρασμα από κρύο καρπουζάκι!

Μια χαρά, συστείνεται ανεπιφύλακτα!

14 Ιούλ 2015

Μια μετριότητα και τίποτε παραπάνω. Επίσκεψη Σάββατο 11/07 το μεσημέρι με παρέα συνολικά 5 ατόμων.

Τα τυλιχτα τυποποιημένα, το κεμπάπ άνοστο και ο γύρος χοιρινός αλλού καμενος και αλλού αψητος.

Οι πατάτες προκάτ και πάμε στο χειρότερο από όλα: βέργα κοτόπουλου ανοστη, στεγνή με μεγάλα κομμάτια χονδρου μέσα. Το σερβιραν χωρίς καν μια πίτα ή έστω μια πατάτα.

Το νοστιμοτερο τα αναψυκτικά.

Ο χώρος καλός ενώ η εξυπηρέτηση άχρωμη, προτείνω δε στους σερβιτόρος να μη βρίσκονται πάνω από το κεφάλι του πελάτη μέχρι να πληρώσει.

Δεν το συστήνω.