ektor79

Μέλος από: Φεβ 2015

20 Φεβ 2015

Χθές Σαββάτο 14 Φεβρουαρίου, ημέρα των ερωτευμένων τρομάρα μας, πήγαμε παρέα με φίλους και τη φάγαμε την ψυχρολουσία για τα καλά, αφού το μαγαζί σε όλα τα επίπεδα είναι απαράδεκτο. Πήγαμε για πρώτη φορά και τελευταία αφού σε τέτοια απαράδεκτα μαγαζιά δεν πρέπει να δίνεις δεύτερες ευκαιρίες. Φτάσαμε κατα τις 9:30 (έχει σημασία η ώρα για να δείτε τι ώρα καταφέραμε να φάμε).

Ο χώρος αρκετά συμπαθητικός αφού είναι και το μοναδικό ατού του μαγαζιού, αρκετά μεγάλος χωρίς να είναι τα τραπέζια το ένα πάνω στο άλλο, με άπλα και ωραία λιτή διακόσμηση με ωραία χρώματα rock and roll αισθητικής.

Χωρίς κράτηση ήμασταν άτυχοι τελικά που βρήκαμε τραπέζι! Αν κάτσεις σε καναπέ έχει καλώς, αν κάτσεις σε καρέκλα χειρότερη και πιο άβολη και απο των mc donalds.

Κατάλογος μικρός σχετικά (5-6 ορεκτικά/5 σαλάτες/7-8 burgers και 5-6 άλλα πιάτα). Και απο εδώ και πέρα αρχίζει ο γολγοθάς μας. Το μαγαζί αν και γεμάτο είχε μόνο δύο άτομα για service και άλλα δύο για να ψήνουν απο όσο φαινότανε απο την ανοικτή κουζίνα με αποτέλεσμα να γινόμαστε συχνά πυκνά μάρτυρες των τσακωμών του προσωπικού. Απο έναν τέτοιο κατάλογο με 20 σύνολο πιάτα, ποια η πιθανότητα να ρωτάς το σερβιτόρο πληροφορίες για τα πιάτα και να μην ξέρει να σου απαντήσει?

Αφού με τα πολλά καταφέραμε να παραγγείλουμε, αρχίζουν να έρχονται τα ορεκτικά, σχήμα λόγου το έρχονται, αφού άρχισαν να έρχονται με μισάωρα διαφοράς ανάμεσα τους. Σαλάτα με πορτοκάλι και κατσικίσιο τυρί και μαρούλι. Πολύ άσχημος συνδυασμός αλλά εντάξει λέμε μπορεί η επιλογή του πιάτου να μην ήταν καλή η στις γεύσεις μας. (Το μόνο αντικειμενικά όμως κακό στο πιατο ήταν μία πλαστική μεμβράνη γύρω απο το τυρί μέσα στη σαλάτα, το οποίο και προφανώς δεν τρωγότανε -ποτέ δεν έχει θέση μέσα σε ένα πιάτο κάτι που δεν τρώγεται, βασικός κανόνας μαγειρικής)

Μετά όπως προείπα απο κανα μισάωρο έρχονται οι φτερούγες με σος τυριών. Ξεροψημένες, πολύ μέτριο πιάτο. Τα χειρότερα έρχονται αφού μετά νομίσαμε ότι γίναμε αόρατοι στο τραπέζι. Ψάχναμε σερβιτόρο να ρωτήσουμε γιατί τέτοια καθυστέρηση και σερβιτόρο δεν βρίσκαμε.

Το δεύτερο κρασί που παραγγείλαμε δεν ερχότανε με τίποτα και όταν με παρακάλια ήρθε ήταν ζεστό!! Το δεύτερο ορεκτικό, παιδάκια με bbq σος ήρθαν μετά απο μία ώρα. Το εντυπωσιακό εδώ ήταν ότι αυτό το πιάτι σίγουρα δεν ήταν της ώρας. Ήταν προβρασμένα παρακαλώ. Τόσο άσχημο πιάτο δεν συγχωρείται μετά απο μία ώρα αναμονής.

Με το ρολόι να έχει περάσει τις 12:00 τρώμε τη μεγαλύτερη ήττα αφού δυστυχώς καταφθάνουν τα χειρότερα burgers ever. Ζητήσαμε medium ψήσιμο και ήρθαν well done, το ψωμί κανείς μας δεν κατάλαβε τι ήτανε ένα λιωμένο πράγμα σας brioche.

Καραμελωμένα κρεμμύδια καμμένα, bacon λιωμένο, καμένο επίσης και ίχνος τυριού πουθενά... αυτά ήταν τα περιβόητα mother burgers 13 ευρώ παρακαλώ το ένα, όταν δε ζητήσαμε το λόγο για την καθυστέρηση μας είπαν λόγω πολλής δουλειάς και ότι πέσανε όλα μαζί και άλλα τέτοια.

Πληρώσαμε σαν τους κλέφτες αφού δεν ερχότανε κανένας σερβιτόρος για να πληρώσουμε (25 ευρώ το άτομο) και φύγανε σαν τους κλέφτες χωρίς μία συγνώμη και απαράδεκτη συμπεριφορά.

Τώρα καταλάβαμε γιατί καθ'όλη τη διάρκεια μέσα στο μαγαζί ήταν μία κοπέλα (δεν κρίνω την κοπέλα αλλά το τρόπο λειτουργείας της ιδιότητας της) που περισσότερο θύμιζε δημόσιες σχέσεις σε ξενυχτάδικο-μπουζούκια και όχι σε δημόσιες σχέσεις εστιατορίου η οποία για ευνόητους λόγους όπως καταλαβαίνετε απο όλα τα προηγούμενα όλη την ώρα γύρναγε στα τραπέζια και προσπαθούσε απο τη πλευρά των δημοσίων σχέσεων να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα. Παρ'όλες τις φιλόδοξες προσπάθειες, αρκετές ήταν οι παρέες που σηκωνώντουσαν και λεφευγαν καθ'όλη τη διάρκεια της βραδιάς.

Στα επίσης μείον του μαγαζιού η πολύ δυνατή μουσική που ούτε τα γκαρσόνια δεν ακούγανε τις παραγγελίες. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΣΗΣ το ότι στα καυτερά πιάτα δεν υπήρχε καθόλου αναφορά στον κατάλογο.

Επίσης στο burger με κοτόπουλο ακόμα ψάχνουμε το κοτόπουλο γιατί είχε μέσα μόνο μια καμμένη σε βαθμό κάρβουνου υποψία κοτόπουλου.
Ό,τι πιο άσχημο έχουμε συναντήσει σαν πιάτο στα εστιατόρια που έχουμε πάει μέχρι τώρα.

Ένα μαγαζί που όπως ακριβώς δεν σέβεται το πελάτη, αν μη τι άλλο του αξίζει τουλάχιστον η ίδια απαξίωση.