Titina

Μέλος από: Φεβ 2015

06 Μαι 2015

Μ αρέσει η Μπόμπενα! Εκεί έχω καταλήξει.
Προ ημερών που πήγαμε διέκρινα ενα γκουρμέ τουιστ στο μενού τους, φυσικά αντιστάθηκα (χο), αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

Πηγα για αλλη μια φορά κυρίως για τις πολύ καλές αστακό/καραβιδο/γαριδομακαρονάδες του, μ'ενα σωστά βρασμένο λιγκουίνι, κι επίσης με σωστή κι όχι ελλιπή ή μπουκωτική δόση τομάτας που καταφθάνουν μάλιστα σ'ενα υπερτέλειο τηγάνι, χάρμα ιδεσθαι, εξαιρετικά ομορφο ειλικρινά!

Φυσικά μιλάμε για μερίδες τέρατα, συμπεριλαμβανομένων και των οστρακοειδων κι όχι μόνο των ζυμαρικών όπως συμβαίνει αλλού, οπότε προσωπικά θα σας συνιστούσα να πάρετε μισό αριθμό από εκείνον που υπολογίζατε εξαρχης και πάλι θα χορτάσετε!

Αν ωστόσο περισσέψουν, δίνουν και σε πακέτο για σπιτι!
Αν μάλιστα έχετε θέμα με την επιλογή, τους ρωτάτε και σας δίνουν πάντα την καλύτερη και φρεσκότερη λύση.

Εκτος της μακαρονάδας που παίζει σε μια λίγκα μονη της, κι ο, τι άλλο εχω δοκιμάσει ειναι από καλό εώς πολυ καλό.

Από ωραιότατα μύδια με εξίσου ωραιότατη ελαφριά σαλτσούλα (σε τηγάνι κι αυτά), κυδώνια, στρειδια, μέχρι χταπόδι ξυδατο πεντανόστιμο, σαλατοσολωμό κτλ.

Από κλασικές σαλάτες προτιμω διαχρονικά αυτήν με την βραστα λαχανικά (εγώ έχω ένα θέμα με τα βραστά λαχανικά, τα θέλω λίγο πιο βρασμένα απ αυτά, αλλά αισθητά πιο άβραστα απ ό, τι συνηθίζεται, οπότε τελικά είμαι οκ), ενώ οπωσδήποτε πρέπει να δοκιμάσετε και μία από τις καλύτερες ταραμοσαλάτες της Αθηνας, όπως την ανακάλυψα τελευταία, αέρινη και κάπως νταρκ (βλ. μελάνι) και με προόσθετο ξύσμα αυγοταραχου.

Εγω όπου κι αν φάω, κι εφόσον διατίθενται παίρνω πάντα και πατάτες τηγανίτες, ειναι η προσωπική μου γευστική εμμονή, κι εδώ ακόμη κι αυτές ειναι φυσικά φρέσκες, νόστιμες και τηγανισμένες σε ωραιο λαδι.

Φυσικά, δεν θα φύγετε, αν δε δοκιμάσετε το εξαιρετικό παστέλι- αν μάλιστα θυμάμαι καλά το μυστικό της επιτυχίας τους είναι τα υπέροχα φυστίκια Αιγινης -είναι πραγματικά ιδιαίτερο, ακόμη κι αν δε σας αρέσουν τα παστελια -εμένα που δε μ αρέσουν δηλαδή, δοκιμάζω πάντα.

Ο χώρος θα θελε να 'ναι κάπως νησιώτικος, αλλά σε καμία περίπτωση δεν σε τρελαίνει, ενώ η εξυπηρέτηση δεν είναι διεκπεραιωτική, αντιθέτως πάντοτε χρήσιμη και βοηθητική για τον πελάτη.
Τωρα, το value for money είναι τεράστια ιστορία.

Αφενός πάει πακέτο με μια γενική επιστροφή στο 2005 που κυριαρχεί στο περιβάλλον (παίζουν και κάτι λούμπεν φάσεις με επίδειξη πλούτου τύπου πάρε να 'χεις/αλλά ελεω κρίσης γνωριστήκαμε πια καλά μεταξύ μας για να αλληλοεντυπωσιαζόμαστε/αλληλοβαυκαλιζόμαστε (ε, ναι), και αφ'ετέρου, αν και συνηθως το γεύμα/δείπνο ξεπερνά τα 50ε -60ετο άτομο, δεν νιώθεις τόσο βλάκας, όσο ενδεχομένως θα μπορούσες εν έτει 2015, νιώθεις αντιθέτως ότι το γεύμα/δείπνο άξιζε, παρασκευάστηκε με καλες πρώτες ύλες και γνωση κι ως εκ τούτου τα χρήματα δεν πηγαν καθόλου χαμένα.

Φυσικά, καλό θα ταν να πέσουν λιιιιίγο οι τιμές, καθόσον είμαστε στην πάντα (για απολύτως άλλους λόγους) λατρεμένη Καισαριανή κι όχι πχ. στο Φηροστεφάνι!
Πάντως όχι άμεσα, ή καθημερινά, αλλά ναι, απολύτως σίγουρα με χαρά θα ξαναπάω.

05 Μαι 2015

Θυμάμαι αυτήν την ταβέρνα, στην οποία πρωτοπήγα βρέφος κι εξακολουθούσα να πηγαίνω, πάντα στον γυρισμό από επίσκεψη σε θεία μου που έμενε στην (τότε) εξωτική Παιανία.
Η ταβέρνα εκείνη την εποχή γνώριζε τρελά χαϊλίκια, που προσωπικά είχα συνδέσει με τον πολύ κόσμο απ'όλη την υπόλοιπη Αθήνα, με διάσημους ποδοσφαιριστές, αλλά και πολιτικούς-ο δε τότε ως παιδιού αγαπημένος μου ήταν ένας μαλλον πανδημως αντιπαθης τεως ΠΘ στον οποίον κι έκανα ακατάπαυστα ματάκια (πλήρης άγνοιας και παιδικής αθωότητας).

Τελευταία επίσκεψη περίπου προ εβδομάδας, και ο χώρος με τη μεγάλη αυλή, τον πλάτανο και τον μικρό χώρο εν είδει μικρής παιδικής χαράς, άπαντα στην γνώριμη θέση τους.

Η εξυπηρέτηση κλασικά ήταν καλή, εξαιρετικά γρήγορη, ενίοτε αγχωτική, με τον ενα εκ των ιδιοκτητών διαχρονικά παρόντα και σπιρτόζο(sic). Απ΄το πολύ σπίρτο, τρόμαζεις βέβαια ενίοτε (βλ. φωναχτές υποδείξεις σε σερβιτόρους κτλ), αλλά οκ. Απολύτως τίποτα αρνητικό ή επιληψιμο, διότι προφανώς σε ιδιοκτήτες που συμπεριφέρονται ασχημα στο προσωπικό δεν ξαναπατάμε ποτέ, και σε απολύτως καμία περίπτωση δε μιλάμε για τέτοια κατάσταση).

Το φαγητό ήταν κάποτε εξαιρετικό και σίγουρα παραμένει καλό.
Αρνί δεν τρώω ποτέ, αλλά οι συνδαιτημόνες το τιμούν μετ'επαινων, το κοκορετσάκι ειναι τραγανό και νόστιμο, το ψαρονέφρι το προσωπικά αγαπημένο μου, το μπιφτέκι το προτιμώ λίγο πιο αφράτο, αλλά οι κρεατοφάγοι με κοροϊδεύουν και μου λένε ότι έτσι είναι το σωστό, "κρεατωμένο", όποτε το καταγράφω κι αυτό, ενώ σίγουρα κορωνίδα του μαγαζιού παραμένουν τα καλοψημένα, ζουμερά και πραγματικά παϊδάκια.

Προσωπικά ως μη δεινής κρεατοφάγου μου άρεσαν απίστευτα πάντα τα ορεκτικά, έτσι δε όλα μαζί που έρχονται στον δίσκο με το που κάθομαι, μου δημιουργούν την ακατάσχετη όρεξη να τα πάρω όλα(μιλάμε για ανελέητο μέτρημα θερμίδας την επόμενη μέρα).

Μόνο που το άλλοτε λατρεμένο μου σούπερ αέρινο, με ενα πανάλαφρο μη κουρκούτι κολοκυθάκι τηγανιτό, ήταν μες στο λάδι σε βαθμό που καιγόταν ο λαιμός σου, ενώ η τυροκροκέτα ποίημα μου φάνηκε κάπως πιο βαριά απ'ό, τι άλλοτε, σταθερά όμως νόστιμη.

Μελιτζανοσαλάτα με κομματάκια καρυδιου και κόκκινης πιπεριάς μια χαρά, πατάτα φρέσκια νόστιμη, τζατζίκι καλό κι η πράσινη σαλατούλα πασάμπλ (τους είχε κάτι ξεφύγει στο μπαλσάμικο, προφανώς λάθος της στιγμής, αλλά τρωγόταν ευχάριστα).

Με κρασί δικό τους σε νορμάλ ποσότητες, σπάνια πέφτουμε κάτω από 25ε-30ε το άτομο (και αυτό δεδομένης μιας κάποιας μικρής μείωσης των τιμών που προς τιμήν τους έχουν πρόσφατα καθιερώσει).

Προσωπικά, φυσικά θα ξαναπάω, πάντα πηγαίνω έστω άπαξ τον χρόνο, και το βρίσκω μια τίμια και γευστική πρόταση στην ευρύτερη περιοχή, έστω κι απο ελαφρά έως βαρέως πεσμένη σε σχέση με το παρελθόν! Μ'αρέσει ακόμα: )

27 Φεβ 2015

Συμπαθητικό μαγαζί, το προτιμώ κυρίως για delivery ή take away καθότι ο χώρος μολονότι θεωρητικά τρελή περατζάδα δεν είναι σαφώς το δυνατό του σημείο.

4 μικρά πραγματάκια αξίζουν ειδική μνεία:
1. Οι σαλάτες του (νοστιμες, φρέσκιες, γευστικές, ποικίλες)

2. Το rib eye (ζουμερό, γευστικό, κρεατένιο, σωστά ψημένο)

3. Η σως μπεαρνεζ (δυσεύρετη σε μαγαζιά του είδους και πεντανόστιμη-για εκείνους στους οποίους αρέσει η μπεαρνέζ, φυσικά)

4. Το προσωπικά λατρεμένο μου (αν μ αφήνατε να γράψω κεφαλαία, με κεφαλαία και υπογραμμισμένα θα το 'γραφα) μ-π-ι-φ-τ-έ-κ-ι γ-α-λ-ο-π-ο-ύ-λ-α-ς!!!
Με μυρωδικά, καλοψημένο, σουπερ ζουμερό, γευστικό, λιώνει στο στόμα. Υπέροχο, πραγματικά! Το προτείνω!

Στο οριακά πασάμπλ οι πατάτες (αν και μπόλικες και πάντα ζεστές, δεν με ικανοποιούν απόλυτα ως φανατική λάτρη του είδους) και οι νόστιμες συνοδευτικές πιτούλες-ψωμάκια.

Θα ξαναπήγαινα; Ναι, κυρίως καλοκαίρι αλλά ανεξαρτήτως εποχής θα ξανάτρωγα τα άνωθι.

27 Φεβ 2015

*Φημισμένος (δικαίως) ο χάρτης της Μεσογείου, μία εντυπωσιακή εναλλαγή γεύσεων αλλά κυρίως υφών (από το ζαχαρωτό, ως την ελιά και το αλμυρό μπισκότο τύπου oreo μέχρι το εξαιρετικό μίνι λαχμαντζούν. )

*Εντυπωσιακά στην όψη τα αλλαντικά -εξαιρετικά και στη γεύση, συνοδεία δε και μικρών μπρουσκετών, πεντανόστιμες κι αυτές.
Μικρή σημείωση: το μέγεθος!, ως ορεκτικό θα το συνιστούσα σε μεγαλύτερες παρέες ή έστω πολύ φαγανές ή τελός πάντων με φειδώ, γιατί τα τσάκισα και συνέχισα μετά δυσκολίας.

*Το παντζάρι με το σαν γιαούρτι, επιτηδευμένη άσκηση τεχνικής, τίποτα περισσότερο.
Δηλαδή, έχει ενδιάφέρον (έχει?) τό τί μπορεί να γίνει ένα παντζάρι, αλλά δε νομίζω να το ξαναδοκίμαζα.

*Καρπάτσιο ξιφία, μαγικό, δροσερό, φρουτένιο.

*Παπαρδέλες με πάπια, προσωπικά δε με ξετρέλαναν, τους υπόλοιπους όμως, ναι. (άβυσσος! ).

*Κατσικάκια και χοιρινά, και οι συνδαιτημόνες αλάλαζαν, αλλά εγώ θα σας μιλήσω για το κοτόπουλο, ένα από τα πιο υπέροχα μαγειρεμένα, ζουμερά, μαλακά που έχω φάει συνοδεία εκτός άλλων και τριών (3) νιόκι, που όμως αντί των συνηθων παναδιάφορων νιόκι που ξέρουμε ήταν τρία μικρα σούπερ συννεφακια νοστιμιάς!

Από γλυκά ό, τι θυμάμαι καθότι είχα προ πολλού σκάσει (βλ. μπουγάδα αλλαντικών) ήταν το μονοπάτι της σοκολάτας και κάτι με γέυση κάστανο.
Σίγουρα απολύτως ικανοποιητικά, όχι όμως και φοβερά.

Συνοψίζοντας,
1. πολύ καλό φαγητό (άλλοτε πιο τεχνικό, άλλοτε πιο γευστικό)
2. ωραίος χώρος -κυρίως ο εξωτερικός
3. πολύ καλή εξυπηρέτηση (στο γνωστό στυλ, αλλά όχι απλώς διεκπεραιωτική)
4. υπερτιμημένο;.. χμ οριακά όχι! και ακριβώς λόγω αυτού του "οριακού" έχει γίνει μια μικρή στρογγυλοποίηση προς τα κάτω(δλδ το φαγητό είναι άνετο 3,5).

Θα ξαναπηγαινα; Ναι, θα ξαναπήγαινα!