venny

Μέλος από: Φεβ 2015

06 Σεπ 2015

Πήγαμε μετά το απογευματινό μπάνιο. Εύκολα προσβάσιμο και ο χώρος απλός με μεγάλη αυλή, ίσκιο και παιδότοπο!! Το προσωπικό φιλικό και εξυπηρετικό. Στα μείον ότι δεν έχει κατάλογο και μας τα είπε ο σερβιτόρος.
Επίσης θα ήθελα λίγη περισσότερη ποικιλία στα ορεκτικά... Φέρνουν πολύ νόστιμο ψημένο ψωμί και για το νερό ρωτάνε!

Πήραμε: σαλάτα με βραστά λαχανικά, καρότο, παντζάρια, αμπελοφάσουλα, κολοκύθια -καλή αλλα δε με τρέλανε. Ατομικά τυροπιτάκια με ζύμη - νόστιμα με αφράτη γεμιση. Μπαστουνακια κολοκύθιου και μελιτζανας - καλά αλλα η μελιτζάνα λιγο πικριζε. Τζατζίκι - μεγάλη μερίδα και νοστιμο. Μπριζολάκια λαιμού (είχε τρία η μερίδα) - καλοψημένα και μαλακά. Παϊδάκια κοτόπουλου - κι αυτα πολυ νόστιμα και σωστά ψημένα. Μπιφτεκι (δυο η μερίδα) - δεν έφαγα αλλα μου είπαν ότι ειναι καλο. Όλα τα πιάτα συνοδεύονται με χειροποίητες πατάτες τηγανητές.

Πληρώσαμε 55€. Κέρασμα καρπούζι - δε με τρέλανε αλλα και δε με χάλασε.
Θα ξαναπάμε γιατι η ποιότητα του φαγητού ηταν καλη, οι μερίδες μεγαλες και γενικά ο, τι πηραμε ηταν νοστιμο. Μεγάλο ατού ο παιδότοπος....

05 Σεπ 2015

Είχα διαβάσει καλές κριτικές εδώ οπότε αποφασίσαμε να το επισκεφθούμε. Πήγαμε Κυριακή μετά τις 19:00. Κάτω είχε δύο τρία τραπέζια γεμάτα αλλά πήγαμε πάνω γιατί έχουμε και τρία πιτσιρίκια οπότε πάνω ήταν πιο ασφαλές το περιβάλλον. Μπροστά το μπαλκόνι ήταν γεμάτο και καθίσαμε λίγο πιο μέσα. Ο χώρος ευχάριστος χωρίς ομως κάτι το ιδιαίτερο, κι αν εξαιρέσεις λίγη ζέστη που είχε κατά τα άλλα μια χαρά ήταν. Και το μια χαρά τελειώνει εδω!

Μόλις καθίσαμε φέρανε το ψωμι, νερο βρυσης, ζητήσαμε πορτοκαλάδες για τα μικρά και είδαμε τον έναν κατάλογο. Τον είδα περίπου ένα λεπτό ( ο κατάλογος είναι πανομοιότυπος με ενός άλλου μαγαζιού στη Σαρωνίδα) και τον έδωσα στο σύζυγό μου ό οποιος έκανε λιγότερο και τον αφήσαμε κάτω περιμένοντας να ρθει ο σερβιτόρος για την παραγγελία. Ήρθε τουλαχιστον μετά από μισή ωρα και είμαστε σίγουροι για την ώρα γιατί είχαμε κλήση στο κινητό αφού ήδη είχαμε καθίσει και το τσεκάραμε από περιέργεια. Στο χώρο υπήρχαν το λιγότερο 6 υπάλληλοι που στην ουσία πηγαίνανε πέρα δώθε, μαζί κι ο σερβιτόρος για τις παραγγελίες και το λέω αυτό γιατί μου έκανε εντύπωση που δεν έρχονταν. Το μόνο που κάνανε ήταν να μαζεύουν τα τραπέζιά που αδειαζαν. Θα μπορούσε να ερθει να πάρει την παραγγελία και να συνεχίσει τα υπόλοιπα που έκανε. Μετά από τρία νεύματα μάς έκανε την τιμή να ερθει. Είχαμε ήδη ξενερώσει αλλά ειπάμε να το προσπερασουμε.

Παράγγειλαμε ταραμοσαλάτα με τορτιγιες, τυρί σαγανάκι, μύδια με κρασί και σκορδο και γιουβέτσι με γαρίδες. Λίγα... Έτσι για το καλό... Κι ευτυχώς που ηταν λίγα, λες και ξέραμε τι θα ακολουθήσει! Σχεδόν αμέσως έρχεται η ταραμοσαλάτα χωρίς τις τορτιγιες. Τον ρωταω που ειναι οι τορτιγιες, δε λέει τίποτα, πάει πίσω και μετά από πέντε λεπτά ήρθε με εφτά κομματάκια σε ένα μπωλακι... δεν έφαγα ούτε ένα. Στο μεταξύ είχαμε φάει το μισό ψωμι με όλη την ταραμοσαλάτα (απλή χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο γευστικα) και περιμέναμε.... και περιμέναμε.... και περιμέναμε!! Ρωτάει ο σύζυγός τι θα γίνει με την παραγγελία και ο βοηθός μας ρωτάει τι πηραμε!! Τέλος πάντων έρχονται μετά από σχεδόν μισή ώρα τα μύδια και το γιουβέτσι.

Το σαγανάκι μάλλον θέλει περισσότερη προετοιμασία γιατί ήρθε αργοτερα! Αρχίσαμε να τρώμε τα μύδια... δεν τρελάθηκα. Είχε φρέσκο κρεμμυδάκι αρκετά χοντρόκομμένο και η ψίχα ήταν μικρή. Το γιουβέτσι αναλάτο και λασπωμενο, πρόλαβα (θα δείτε σε λίγο γιατί το λέω αυτό)και πήρα δύο πιρούνιες. Το σαγανάκι σκληρό κι αδιάφορο στη γεύση εμεινε σχεδόν απειραχτο. Είχα φάει εφτά οχτώ μύδια και το μικρό πιάτο μου είχε γεμίσει από τα κελυφη οπότε παρουσιαζεται μια κοπέλα, μου παίρνει το πιάτο και με αφήνει χωρίς πιατο!!!! Εγώ λέω από μέσα μου δεν μπορεί θα φέρει άλλο.... Χαχαχα όχι βέβαια! Τώρα με τι κριτήριο μαζεύεις ένα πιάτο στη μέση του φαγητού και δε φέρνεις ένα άλλο δεν μπορώ να το εξηγησω!!! Τέλος πάντων πήρα ένα πιάτο από τα παιδιά για να μην τρώω στο τραπεζι, έλα όμως που δεν προλαβα!!

Ζητάει το ένα πιτσιρίκι τουαλέτα και το πάει ο σύζυγός μου κάτω. Μετά από λίγο ζητάει και το άλλο οπότε παίρνω το μωρό στην αγκαλιά και προχωράω προς τα έξω με το παιδί και το μωρό. Την τσάντα μου την έχω αφήσει στο τραπέζι και περιμένω στο διάδρομο να εμφανιστεί ο σύζυγός μου για να πάρει και το άλλο παιδί. Όλο αυτό από την στιγμή που αφήνω το τραπέζι δεν κρατάει ένα λεπτό κι επιστρέφω στο άδειο πλέον τραπέζι μας που είχε επάνω μόνο κάτι μύδια σε στοιβαγμένα πιάτα!!! Λέω κάτι λάθος θα βλέπω... Ρωταω τον σερβιτόρο τι έγινε και μου λέει ότι αυτός τα μάζεψε γιατί νομίζε ότι είχαμε φυγει!! Μου είπε ότι θα το διορθώσει και θα μας τα φέρει αμέσως πισω! Του λέω από που θα τα φερει πισω;;; κι απαντάει θά μας φέρει καινούργια.

Του τονίζω ότι δεν πρόκειται να περιμένουμε ξανά τόση ώρα κι ούτε πρόκειται να πληρώσουμε για κάτι που δε φάγαμε, μου λέει ότι θα το κανονίσουμε, με παρατάει να πάει να καλωσορίσει μια παρέα που μόλις ήρθε ενώ είχα ένα μωρό στην αγκαλιά που έκλαιγε και εννοείται θα είχα φύγει αλλά περίμενα να γυρίσει κι ο σύζυγός με τα πιτσιρίκια. Τους εξήγησε κι αυτός όλο αυτό που είχαμε περάσει με την κάκιστη εξυπηρέτηση και πρότειναν να μας κάνουν μισή τιμή έκπτωση. Εννοείται ότι δεν πληρώσαμε τίποτα κ δεν ηταν τόσο για τα λεφτά αλλά για το ότι από την αρχή ή εξυπηρέτηση τους ήταν επιεικως απαραδεκτη, μας ταλαιπώρησαν άνευ λογου και μας χάλασαν τη διαθεση.

Δεν πάμε κάπου για να αντιμετωπίσουμε τέτοιου είδους συμπεριφορά και εξυπηρετηση πόσο μάλλον να πληρώσω κι απο πάνω!! Αν πλήρωνα έστω κι ένα ευρώ πραγματικά θα ένιωθα το μεγαλύτερο κορόιδο. Έχει τύχει κι αλλου να μην υπάρχει επαγγελματική συμπεριφορά αλλα εδω τα χτυπήματα ηταν απανωτά στην κυριολεξία. Μπορεί να τύχαμε σε κακή μέρα αλλά ήταν πολλά για να ναι τυχαία. Και χρειάστηκαν 50 λεπτά για να ερθει το φαΐ και μόλις ένα λεπτό για να τα μαζεψουνε!!! Τελικα χορτάσαμε με τα σουβλάκια λιγο πιο πέρα!!

01 Σεπ 2015

Πήγαμε ένα αυγουστιάτικο μεσημέρι. Ο χώρος δεν ειναι τίποτα σπουδαίο αλλα καθεσαι ευχάριστα γιατι έχει μεγάλη αυλή (σημαντικό αν έχεις παιδιά), μεγάλες ομπρέλες που παρέχουν ίσκιο και ειναι αρκετά μοντέρνος. Η εξυπηρέτηση γρήγορη και καλή. Βέβαια δεν είχε και πολυ κοσμο οταν πήγαμε.

Στην αρχή έρχεται ένας δίσκος με ορεκτικα... Διαλέξαμε μελιτζανοσαλάτα (τίποτα σπουδαίο), χταπόδι ξιδάτο (μαλακό ) και μύδια καπνιστά (πολυ ωραία). Απο τα κυρίως γόνο (μαλακός τραγανος και νόστιμος) και περκα καταιφι με γλυκόξινη σαλτσα (ωραίος συνδυασμός μαλακό μέσα τραγανο εξω μια χαρα ηταν). Α! Και φλογερες τυριού με ωραία ελαφρώς πιπερατη γέμιση.

Γενικά καλά ηταν, τρως αξιοπρεπώς σε σχετικά καλες τιμές. Στο τέλος κέρασμα παγωτό ξυλάκι. Θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε κι αλλα!

19 Φεβ 2015

Τι να πω... Κυριακή μεσημέρι 15 Φεβρουαρίου. Φτάνουμε από έξω και δε μου γεμίζει και πολυ το ματι. Μας ρώτησαν αν εχουμε κάνει κράτηση είπαμε όχι και μας είπαν να κάτσουμε κοντά στις τουαλέτες ενώ υπήρχαν πολλά αδεια τραπέζια αλλου. Φυσικά καθίσαμε κάπου καλύτερα. η διακοσμηση μέσα ηταν του 80 με 90. 2 μεγάλοι ήμασταν και 3 πιτσιρίκια.

Περιμέναμε 30 λεπτά για να έρθει ο σερβιτόρος. Τελικά ήρθε ο κύριος με το κοστούμι. τι έχετε λέω.. ο, τι θέλετε λέει. Δηλαδή του λέω? Απο κρέατα λέει μπλα μπλα μπλα... Απο πρώτα ρωτάω? Να σας φερω ενα κατάλογο λέει. Πες μας τι έχεις του λέω για να παραγγείλουμε. αφήνει τους καταλόγους λέει ρίξτε μια μάτια και έρχομαι. Οκ, να ρίξω μια μάτια αλλα όχι μετά απο μισή ώρα που περιμένω...

Συνεχίζουμε να περιμένουμε, τα παιδιά άρχισαν να γκρινιάζουν. όλοι θέλαμε να φάμε. Πάω στον αφεντικό του λέω τι θα γίνει θα παραγγείλουμε ? Ενα σερβιτόρο εχουμε λέει σε λίγο έρχεται. Έχει περάσει πάνω απο μισή ώρα του λέω ειναι Κυριακή δεν δικαιολογείται να έχεις ενα σερβιτόρο του λέω και πάω στο τραπέζι. Ήρθε ο παππούς με το κοστούμι πήρε την παραγγελια και έφυγε. Ο βοηθός έφερε τα ποτά και ο αφεντικός το ψωμάκι. Λίγο νερό του λέω να μας φέρει γιατί είχαμε κολλήσει τόση ώρα. Φέρνει το νερό και ξεκινάει σιγά σιγά η ροή...

Τα πρώτα απο γεύση καλα. Το κρασί όντως ηταν μοσχάτο και τα κρεατικά απο ποιότητα και γεύση αρκετα καλα. Μπιφτεκι σωστό μοσχαρισια μαλακή και νόστιμη και το λουκάνικο καλο. Επιτέλους φάγαμε... Καποια στιγμη πάω τουαλέτα. Το Πάτωμα γλιστρούσε λάδιλα, το προσπερνώ πάω τουαλέτα και τι να δω.... Τουρκική!!!! Μου θύμισε τον στρατό. Δεν έχω κάποιο κόλλημα, αλλα τουρκική... Μου λέει ο 4 ετών γιος μου τι ειναι αυτό? Τουαλέτα του λέω. Εδώ να κάνω μου λέει. Ναι του εξηγώ και όλα καλα. Γυρνάω στο τραπέζι, προσέχοντας να μην γλιστρήσουν τα παιδιά και όλα οκ. Ζητώ λογαριασμό.

Αφήνω τα χρήματα στο τραπέζι ακριβώς χωρίς φιλοδώρημα γιατί το σερβις ηταν χαλια παίρνω την απόδειξη και φεύγουμε. Οι γεύσεις ηταν καλες όποτε δεν έφυγα με τσαντίλα. Μπαίνουμε στο αυτοκίνητο και φεύγουμε. Στο δρόμο μου ζητά η γυναίκα την απόδειξη. Της την δίνω και μου λέει οτι είχαν χρεώσει 1 μανιτάρια 6 ευρώ τα οποία τα ειχε παραγγείλει η γυναίκα μου αλλα δεν τα έφεραν ποτέ. Δεν γύρισα πίσω. Τελικά τσαντιστικα.... Τα συμπεράσματα δικά σας....