emidelaporta

Μέλος από: Φεβ 2015

10 Μάρ 2016

Βρεθηκαμε απογευμα 8/3/16 τυχαια ψαχνοντας για τσιμπολογημα ελαφρυ. Ο χωρος ζεστος και παραπεμπει απο τον τιτλο και τη διακοσμηση στην παλια Αθηνα. Υποδοχη ζεστη απο την κοπελα του μαγαζιου, μας συστηθηκε Μαρια και μας εδειξε ολα τα μαγειρευτα πριν καθισουμε, για να εχουμε μια ιδεα, αφου της ειπαμε οτι ειναι πρωτη φορα που επισκεφτηκαμε το μαγαζι. Μας εδωσε και τον καταλογο που εκτος απο μαγειρευτα και αρκετα ορεκτικα εχει κρεατικα της ωρας.

Παραγγειλαμε κολοκυθακια γεμιστα (με κιμα) αυγολεμονο, απλα εξαιρετικα, ισως τα καλυτερα που εχουμε φαει σε ταβερνα, ενα ριζοτο με λαχανικα, απλα τελειο!!! Φετα ψητη ελαφρως καυτερη, πολυ καλη και ενα μισοκιλο κρασι.

Ολα μαζι 23,30 ευρω. Στο τελος μας κερασαν χαλβα με σταφιδα, προσεγμενος και νοστιμος, οχι οπως αλλου που απλα τον κερνανε και δεν τους ενδιαφερει αν τρωγεται. Θα ξαναπαμε σιγουρα, αφου ενημερωθηκαμε οτι υπαρχει μουσικη Σαββατο βραδυ και Κυριακη μεσημερι αλλα για να δοκιμασουμε και απο τα υπολοιπα μαγειρευτα που παραπεμπουν σε μαγερικο παραδοσιακο και οχι μονο. Διαθετει και διανομη στο σπιτι.

Ενδεικτικα θα αναφερω πιατα που ειδα στη βιτρινα και μας εντυπωσιασαν εστω και σαν εικονα: γιγαντες, ρεβυθια, ντοματες-πιπεριες γεμιστα με ρυζι, μπιφτεκι κοτοπουλο καρμποναρα περιεργο και εμφανισιμο, σουτζουκακια, παστιτσιο, γιουβετσι κλπ. Μας ενθουσιασε και θα ξαναπαμε για να δοκιμασουμε και αλλα πιατα με μουσικη ή χωρις.

21 Φεβ 2015

πηγαμε την περασμενη Τεταρτη, πηραμε εκτος απο τη μια μοναδικη σαλατα που ειχε ο καταλογος 2 ορεκτικα και δυο κυριως πιατα με ενα μπουκαλι κρασι που τελικα μας υπέδειξαν αφου το αρχικο που επιλεξαμε δεν υπηρχε.

Δε θα σταθω στις γευσεις σαλατας και ορεκτικων που θα χαρακτηρισω καλες και οχι εξαιρετικες, αλλα στα κυριως που εκαναν τη διαφορα ωστε να μη θελουμε να ξαναπαμε! κατσικι με ολη την πετσα και χοιρινο απο κομματι λαιμου αφου ρωτησαμε γιατι μας εκανε εντυπωση γιατι ηταν σκετο λιπος.

αφου παραπονεθηκαμε για την ποιοτητα του κρεατος, μας ρωτησαν αν θελαμε να μας σερβιρουν κατι αλλο, αρνηθηκαμε και μας προτειναν γλυκο προφανως για να γλυκαθουμε, αλλα επισης αρνηθηκαμε ευγενικα.

Ο λογαριασμος για 2 ατομα μαζι με ενα κρασι Μαλαγουζια ηρθε 161,50 ευρω με τα κυριως πιατα κοστος ανα μεριδα 34 ευρω αν θυμαμαι καλα για να αφησουμε τελικα απο τις γκουρμε μεριδες και στο πιατο. περιβαλλον ψυχρο, επαγγελματικο. Εχοντας επισκεφτει και αλλα "γκουρμε" θα μπορουσα να το καταταξω στα πολυ μετρια για το συνολο της εικονας και σχεσης ποιοτητας-περιβαλλοντος-τιμης