Jimela

Μέλος από: Φεβ 2015

24 Φεβ 2017

Ο Άρης είναι μια ωραία ταβέρνα στη Βαρυμπόμπη που αξίζει να επισκεφθεί κανείς.
Είμαστε τακτικοί πελάτες, και μόνο τα καλύτερα έχω να πω.

Έχει χώρο πολύ άνετο για πάρκινγκ μιας και είναι δίπλα σε δάσος κατά κάποιο τρόπο. Έξω έχει και μικρή περιφραγμένη παιδική χαρά για τα πιτσιρίκια. Ο χώρος είναι μεγάλος και ωραίος, αν και προσωπικά μου αρέσει πολύ τους θερινούς μήνες όταν καθόμαστε έξω στη σκεπαστή βεράντα που έχει.

Το σέρβις του είναι πολύ καλό και γρήγορο. Όλοι οι σερβιτόροι είναι πάντα χαμογεστοί και πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν. Θυμάμαι κάποια Κυριακή του Σεπτέμβρη είχαν και μια βάφτιση στο μέσα χώρο και γινόταν πανικός. Ωστόσο δεν άφησαν καθόλου να επηρεάσει τους υπόλοιπους πελάτες όπως ήμασταν εμείς, το γεγονός οτι είχαν πολύ δουλειά εκείνη τη μέρα. Εμείς εξυπηρετηθήκαμε στην ώρα μας και όπως έπρεπε.

Αν πάτε να πάρετε οπωσδήποτε παϊδάκια, κοντοσούβλι ή κοκορέτσι. Είναι τέλεια! Θεωρώ οτι έχουν το καλύτερο κρέας στην περιοχή.

Οι τιμές του είναι στο μέσο όρο όπως σε όλες τις ταβέρνες. Φυσικά σαν πελάτης, το να κατέβουν οι τιμές είναι πάντα καλοδεχούμενο!

24 Φεβ 2017

Μία φορά έχω πάει πριν δύο εβδομάδες.
Έχει την κλασσική διακόσμηση του τύπου μπακάλικου στην οποία έχουν μεταμορφωθεί τα περισσότερα σουβλατζίδικα πλέον. Πάντως δεν είναι άσχημος σαν χώρος. Συμπαθητικός είναι.

Το φαγητό το βρίσκω ακριβό και τις ποσότητες μικρές. Πήραμε καλαμάκια χοιρινά σκέτα, πατάτες, μία μερίδα. μπιφτεκάκια της μαμάς και ένα τυλίχθηκε με γύρο.
Τα καλαμάκια ήταν όπως είναι όλα στην κλασσική τους ποσότητα. Οι πατάτες ήταν λίγο μικρές οι μερίδες. Το τυλιχτό ήταν πολύ μικρό.

Όσο για το σέρβις.... μας βγήκε το άχτι μέχρι να συννενοηθούμε. Άλλα του λέγαμε του σερβιτόρου και άλλα μας έλεγε. Στη μερίδα μπιφτεκάκια της μαμάς, που έλεγε οτι περιέχουν μπάρμπεκιου σως. Η μερίδα ήρθε σκέτη χωρίς καμία σως. Μας πήρε κανένα πεντάλεπτο μέχρι να μας δει ο σερβιτόρος που κοίταγε μονίμως το πάτωμα, και όταν ήρθε και του είπαμε πως έλειπε η σως μας απάντησε πως θα πάει να ρωτήσει πρωτα αν η μερίδα έχει σως και θα ξαναέρθει.

Αν και επέστρεψε και μας ρώτησε τι σως θέλουμε, θεωρώ πως ήταν λάθος ο χειρισμός. Έπρεπε να φέρει αυτήν που έλεγε ο κατάλογος, και αν δεν θυμόταν ας έλεγε κάτι άλλο.

Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω. Μπορεί, αν βρεθώ πάλι στον Κορυδαλλό και δεν έχω άλλη επιλογή να δώσω άλλη μία ευκαιρία, αλλά σίγουρα δεν θα είναι στις πρώτες μου επιλογές.

20 Φεβ 2017

Βρεθήκαμε μετά καιρό στον Πειραία Κυριακή μεσημέρι για καφέ και την ώρα του φαγητού αρχίσαμε να σκεφτόμαστε την εκδοχή του να πάμε κάπου κοντά για φαγητό. Το μαγαζί το βρήκαμε μέσω του e-table και το μοναδικό κριτήριο για την επιλογή του ήταν πως βρισκόμασταν τόσο κοντά που πήγαμε με τα πόδια. Αρχικά το σκεφτόμασταν αν πρέπει να πάμε ή όχι, μιας και στις κριτικές των επισκεπτών του όλοι μιλούσαν για τα υπέροχα πιάτα του με θαλασσινά, και εμείς θέλαμε να φάμε κρεατικό. Τελικά ύστερα απο εκτενέστερη αναζήτηση είδαμε πως έχει και κρεατικά. Πήγαμε με ένα δισταγμό για να είμαι ειλικρινής.

Φτάνοντας λοιπόν έξω απο τα μαγαζί, μας υποδέχτηκε με χαμόγελο ένα κύριος. Μπαίνοντας μέσα βρήκαμε μερικές παρέες να τρώνε και μια μικρή ορχήστρα να τους κρατάει συντροφιά. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και περιποιημένος. Μας έκανε πάρα μα πάρα πολύ καλή εντύπωση.

Ο σερβιτόρος ήρθε αμέσως να μας εξυπηρετήσει, και ήταν ευγενικότατος.
Παραγγείλαμε φέτα μελένια που ήταν εκπληκτική, σαλάτα χωριάτικη που ήταν αρκετά μεγάλη σε ποσότητα, πατατούλες τηγανητές που ήταν φρέσκιες, και τυροκαυτερή που και αυτή ήταν νοστιμότατη. Απο κυρίως επιλέξαμε κεμπάμπ και αρνάκι με λαχανικά στη λαδόκκολα. Και τα δύο ήταν εξίσου ωραία.

Το ημίγλυκο κρασί τους ήταν εξαιρετικό και δεν μας ζάλισε καθόλου.
Οι μουσικοί ήταν πολύ καλοί επαγγελματίες και πάντα με το χαμόγελο.

Στο τέλος μας κεράσανε και σοκολατόπιτα εξίσου ωραία.

Αν και καταλήξαμε εκεί κατά λάθος λοιπόν, το σίγουρο είναι πως ήδη έχει μπει στη λίστα με τα αγαπημένα μας εστιατόρια!

17 Φεβ 2017

Ένα απο τα αγαπημένα μου μαγαζιά. Είναι πολύ τίμιο στη σχέση ποιότητας - ποσότητας και τιμής.
Δεν μπορώ να πω οτι δεν με ικανοποιεί στη γεύση, και όσοι γνωστοί μας το έχουν επισκεφθεί μαζί μας, έχουν ενθουσιαστεί!
Συνήθως παίρνουμε την εξωτική σαλάτα, που ποτέ δεν την τρώμε όλη, σπαγγέτι καρμπονάρα που τη λατρεύω, και πίτσα peppermoon που είναι εξαιρετική!
Αυτά είναι αρκετά για 4-6 άτομα. Όταν είμαστε 4 πάντα περισσεύουν και μακαρόνια και σαλάτα.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό. Το μοναδικό κακό που βρίσκω είναι πως παντού επιτρέπεται το κάπνισμα. Θα μπορούσαν έστω στον επάνω όροφο να το απαγορεύουν.

Με το σέρβις δεν είχα ποτέ κάποιο παράπονο. Είναι πάντα άμεσοι και γρήγοροι.

Το συστήνω οπωσδήποτε!!!

17 Φεβ 2017

Πρόκειται για μια ωραία και πολύ μεγάλη ταβέρνα. Μάλιστα σε κάθε χώρο έχει και απο ένα τζάκι. Απο όσο γνωρίζω πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση.

Είναι απο τις πρώτες μας επιλογές όταν θέλουμε να πάμε για φαγητό στην Πάρνηθα.
Έχει γρήγορο σέρβις, και ακόμη και μια Κυριακή που γινόταν πανικός, μπαίνωντας μας ενημέρωσαν πως θα υπήρχε μια καθυστέρηση γύρω στα 45 λεπτά.
Τελικά μέσα στο εικοσάλεπτο είχαν φτάσει στο τραπέζι μας τα περισσότερα

Έχει πολύ νόστιμο παϊδάκι και κοντοσούβλι. Το κρασάκι του επίσης είναι πολύ ωραίο.
Η ποιότητα τους στο φαγητό φαίνεται. Το τζατζίκι φαίνεται οτι το φτιάχνουν μόνοι τους και οι πατατες είναι πάντα φρέσκιες.

Ένα απο τα θετικά του μαγαζιού, είναι πως όσες φορές έχουμε πάει, στο τέλος μας κεράσανε και λουκουμάδες φρέσκους και ζεστούς.

13 Φεβ 2017

Εξαιρετικός χώρος πολύ όμορφα διακοσμημένος χωρίς τη γνωστή βαριά διακόσμηση των περισσότερων κινέζικων εστιατορίων. Σου δίνει την αίσθηση πως βρίσκεσαι σε ένα καλό εστιατόριο χωρίς να σου την στερεί αργότερα απο το μενού.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, και οι υπάλληλοι μιλούσαν ελληνικά και μπορούσαμε να συννενοηθούμε μια χαρά. Το σέρβις ήταν γρήγορο και σωστό.

Τα πιάτα που επιλέξαμε ήταν όλα πολύ γευστικά και πλούσια σε ποσότητα. Η πικάντικη σούπα ήταν θεσπέσια! Επίσης η σαλάτα με τηγανητό κοτόπουλο ήταν πολύ ωραία, όπως και η ποικιλία ορεκτικών για 2 άτομα. Επίσης πήραμε γλυκόξινο χοιρινό, όπου ήταν νόστιμο αλλά με χάλασε λίγο το γεγονός οτι το κουρκούτι που είχε το έκανε να μοιάζει στη γεύση με λουκουμά. Τα νουντλς με κοτόπουλο ήταν και αυτά πολύ ωραία. Το κρασία ρήγας κούπα βάραγε αρκετά!
Ένα μειονέκτημα στο μενού είναι πως σερβίρει μόνο εμφιαλωμένα κρασιά, και φυσικά οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Ωραίο θα ήταν να υπήρχε στον κατάλογο και λίγο χύμα κρασί.

Όσον αφορά τις τιμές ήταν μια χαρά.

Η θέα επίσης μοναδική μιας και βλέπαμε την όμορφη φωτισμένη Ακρόπολη.

Ευχαρίστως θα το προτείνω, και φυσικά και θα ξαναπάω!

02 Ιαν 2017

Χρόνια άκουγα για την Κρητικοπούλα και εχτές η παρέα το ζητούσε οπότε έφτασε η στιγμή να την επισκεφθούμε.
Μπαίνοντας αντικρύσαμε ένα πολύ μεγάλο χώρο ζεστό και όμορφα στολισμένο. Δεν είχε πολύ κόσμο αλλά παρ' ότι καθημερινή το μισό μαγαζί ήταν γεμάτο. Ο κόσμος ήταν κυρίως νεαρής ηλικίας.
Το σέρβις ήταν πολύ καλό και γρήγορο. Από το φαγητό περίμενα πολλά περισσότερα. Η αλήθεια είναι πως απογοητεύτηκα πάρα πολύ.
Τα σαλιγκάρια στιφάδο ήταν εντελώς ανάλατα και έμοιαζαν σαν να τα έβρασαν σε σκέτο νερό και απλώς τα σερβίρανε με λίγη σάλτσα.
Η σαλάτα ανάμεικτη ήταν εντελώς αδιάφορη.
Το σαγανάκι τυρί ήταν υπερβολικά αλμυρό!
Οι κολοκυθοκορφάδες ήταν μουλιασμένοι στο λάδι.
Οι πατάτες τηγανητές ήταν φρέσκιες και νόστιμες.
Το τζατζίκι επίσης ωραίο.
Η ποικιλία των 2 ατόμων ήταν μια ατομική μερίδα που για 17,50€ ήταν φτωχή. Υπερτιμημένη θα έλεγα.
Η μάραθο πίτα ήταν καλή.
Τα μπουρεκάκια ήταν μέτρια.
Οι μελιτζάνες τηγανιτές και τα κολοκύθια ήταν άγευστα εντελώς.
Το σύγκλινο με αυγά ήταν ομελέτα. Όταν λες αυγά εμείς καταλάβαμε αυγά μάτια. Το ότι είναι ομελέτα θα ήταν προτιμότερο να το έγραφε γιατί απογοητευτήκαμε.
Το ρακόμελο ωραίο και ελαφρύ. Δε σε ζάλιζε.

Δώσαμε 100€ 4 άτομα. Υπερβολικό ποσό.
Την έζησα την εμπειρία της Κρητικοπούλας, αλλά δεν θα δώσω δεύτερη ευκαιρία δυστυχώς. Υπάρχουν πολύ ωραιότερα μαγαζιά και σαν χώρος και σε φαγητό και σε ποιότητα και πιο οικονομικά. Λυπάμαι αλλά δεν μου άρεσε ούτε εμένα ούτε στο σύζυγό.

15 Σεπ 2016

Πολύ όμορφος χώρος και επίσης πολύ καλή εξυπηρέτηση και νόστιμο φαγητό και σε καλές τιμές. Οι μερίδες μπορει να είναι λίγο μικρές, αλλά δικαιολογούνται απόλυτα με βάση την τιμή.
Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο άλλα μαγαζιά που δουλεύουν χωρίς προσφορά και παρέχουν ακριβώς τα ίδια.
Αν πάτε να δοκιμάσετε οπωσδήποτε τη φέτα τη μελένια, το κεμπάμπ αρμένικο και τη σαλάτα πολίτικη.

Οι μουσικοί που παίζουν είναι επίσης εξαιρετικοί και ανάβουν πολύ ωραία το κέφι.

Το καλοκαίρι είναι ακόμη πιο όμορφα γιατί βγάζουν μερικά τραπέζια στην πλατεία και έτσι καθεσαι και εξω.

10 Σεπ 2016

Πρόκειται για μια πρώην ταβέρνα που ανακαινήστηκε επιτυχώς σε ένα πολύ όμορφο και μοντέρνο σουβλατζίδικο. Παρ' όλα αυτά, απο όσο γνωρίζω οι ιδιοκτήτες είναι οι ίδιοι.

Παραγγείλαμε δύο πίτα γύρο, μία μερίδα πατάτες και μια σως. Απο ποτά μία μπύρα.
Αν και δεν είχε πολύ κόσμο, και η παραγγελία μας δεν ήταν και κάτι σπουδαίο άργησε αρκετά να έρθει. Μας έφεραν αμέσως το νερό, και το αρνητικό ήταν πως ήταν εμφιαλωμένο με χρέωση 1,20 €. Να ήμασταν σε κανένα νησί να το καταλάβω, αλλά μέσα στην Αθήνα;
Η μπύρα άργησε κανένα δεκάλεπτο να έρθει, και τα σουβλάκια περίπου ένα τέταρτο. Οι πατάτες και η σως δεν ήρθαν ποτέ!
Τα σουβλάκια ήταν πολύ νόστιμα και ποιοτικά.
Κάποια στιγμή, αφού ειχαμε φάει καλέσαμε το σερβιτόρο να ακυρώσουμε τις πατάτες και τη σως, και μας ενημέρωσε πως δεν είχε γράψει πατάτες, και τη σως την ξέχασε. Και αναρωτιέμαι.... υπάρχει πολύς κόσμος που παραγγέλνει μία σως σκέτη να φάει; Να ήταν τζατζίκι να το καταλάβω, αλλά σως;

Εν πάσει περιπτώσει, αν εξαιρέσει κανείς τα λάθη στο σέρβις το φαγητό άξιζε αν και λίγο ακριβό.
Σίγουρα θα ξαναδώσουμε άλλη μια ευκαιρία γιατί και ο χώρος με τον κήπο ήταν πανέμορφος.

18 Μαι 2016

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατοριο μετά απο μια έρευνα για μεξικάνικα και κάπως έτσι καταλήξαμε να κάνουμε μία κρατηση για Σαββατόβραδο.
Το πάρκινγκ πολύ δύσκολο στην περιοχή αλλά λογικό μιας και μιλάμε για το κεντρο της Κηφισιάς.

Παρ' όλο που καθυστερήσαμε αρκετά, κάλεσα για ενημέρωση και ευγενικότατα μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Φτάνοντας, αντικρύσαμε έναν πολύ όμορφο χώρο. Στολισμένο με μεξικάνικα στοιχεία στο βαθμό που πρέπει και λιτό στο βαθμό που επίσης πρέπει. Ένας σερβιτόρος μας οδήγησε στο τραπέζι μας στο χώρο του ισογείου. Ήταν πολύ ευχάριστο οτι διαχωριζόντουσαν οι καπνιστές με τους μη καπνιστές. Συνεπώς απολαύσαμε μια υπέροχη βραδιά σε ένα πολύ καθαρό περιβάλλον, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για εμάς που δεν καπνίζουμε.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, παρ' όλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο. Θεωρώ πως χωρίς κράτηση δεν είναι να πάει κανείς, μιας και το πιθανότερο είναι να μη βρει τίποτα.

Όσον αφορά το φαγητό, πήραμε μία σαλάτα, δύο ορεκτικά και δύο κυρίως πιάτα. Όλες οι γεύσεις ήταν αρκετά ικανοποιητικές και οι μερίδες τόσο μεγάλες όσο χρειάζεται. Μου άρεσε πάρα πολύ η σαγκριά τους, και ενώ γενικά δεν μου αρέσει το κρασί, εκεί ξετρελάθηκα.

Οι μουσικοί που μας κράτησαν παρέα όλη τη βραδιά έκαναν και αυτοί εξαιρετική δουλειά, μιας και προσέφεραν μια ευχάριστη νότα στη βραδιά.

Οι τιμές του είναι λίγο τσιμπημένες και ειδικά για την εποχή, αλλά αν αναλογιστεί κανείς πως μιλάμε για Κηφισιά... τότε πιθανόν να θεωρούνται φυσιολογικές.

Πάντως με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση θα ξαναπάμε, αλλά όχι με μεγάλη συχνότητα κι αυτό μόνο λόγω των τιμών.