MrGD

Μέλος από: Φεβ 2015

04 Αυγ 2016

Είναι καλοκαίρι και όλοι μας έχουμε μια μόνιμη διάθεση να βγούμε έξω, να χαλαρώσουμε και να περάσουμε καλά με φίλους. Έτσι συμβαίνει και με μας οπότε αυτή την εβδομάδα, πράγμα σχετικά ασυνήθιστο, υπήρξε πρόσθετη επίσκεψη σε εστιατόριο. Δεν συνηθίζω να γράφω δεύτερη κριτική για εστιατόριο που έχω ήδη επισκεφτεί, κυρίως γιατί βάσει της πρώτης εμπειρίας είτε αποφασίζω ότι μου κάνει και γίνομαι πιο τακτικός πελάτης, είτε πως όχι και δεν ξαναπηγαίνω ποτέ (θα βρείτε τέτοια στις κριτικές μου).

Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω αυτή τη κριτική είναι το γεγονός πως ήμουν αναποφάσιστος κατά την πρώτη μου επίσκεψη, κυρίως όμως γιατί στη δεύτερη αυτή επίσκεψη πολλά είχαν αλλάξει τόσο στον χώρο όσο και στον κατάλογο. Θα τολμούσα να πώ ότι μιλάμε για ένα διαφορετικό μαγαζί οπότε δικαιούται επαναπροσδιορισμού αναφορικά με τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Ο χώρος χωρίς να έχει συγκλονιστικές αλλαγές, ίσως επειδή ήταν πιο γεμάτος, μοιάζει καλύτερος και πιο προσεγμένος. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για μια απλή αυλή χωρίς ιδιαίτερο ντεκόρ ή ατμόσφαιρα. Το σέρβις επίσης έχει βελτιωθεί αισθητά καθώς δεν παρουσιάστηκε εκ νέου φαινόμενου να έχω παραγγείλει κάτι και είτε να αργήσει χαρακτηριστικά, είτε να μην έρθει καθόλου. Συνεπώς η αλλαγή αυτή χρεώνεται στα συν της βραδιάς.

Αναφορικά με τον κατάλογο υπήρξαν ενδιαφέρουσες προσθήκες αλλά και αφαιρέσεις, με μεγαλύτερη απώλεια το αρνάκι με τη σως αλμυρής καραμέλας που ήταν γευστικότατο. Τα παστουρμαδοπιτάκια ήταν βελτιωμένα αλλά και πάλι δεν μπορώ να πώ ότι αξίζουν ιδιαίτερης μνείας. Ίσως γιατί η προτεινόμενη παραλλαγή, το εσωτερικό είναι κρεμώδες σε ροζ απόχρωση, δεν είναι του γούστου μου και χάνεται η ουσία του βασικού υλικού. Σταθερή αξία οι σκορδάτες πατάτες τις οποίες τιμήσαμε δεόντως.

Στις νέες πρσοθήκες ανήκουν τα μοσχαρίσια μπιφτέκια που αν και δεν συνιστούν καμία ιδιαίτερη γαστριμαργική δημιουργία ήταν πολύ νόστιμα και αφράτα. Εξίσου νόστιμη, καλοψημένη και ζουμερή ήταν η βλαχομπριζόλα (χοιρινό) με ικανή ποσότητα για τρία άτομα. Το μαριναρισμένο μπούτι κοτόπουλο ήταν αδιάφορο, όχι κακό αλλά σίγουρα τίποτα το ιδιαίτερο. Η σαλάτα ρόκας ήταν καλή όπως και η ρακί που ήταν ευκολόπιοτη και όχι μαζούτ όπως σε πολλές περιπτώσεις. Το χαλούμι δεν χρήζει καν κριτικής ως ένα απλό ψητό τυράκι.

Το πιάτο όμως που έκλεψε τις εντυπώσεις ήταν οι τηγανιτοί γίγαντες με σκορδαλιά ντομάτας. Εξαιρετικό στο σύνολό του. Οι γίγαντες ήταν καταπληκτικοί, καθόλου βαρύ ως πιάτο παρότι το παραγγείλαμε στις 23.30, ενώ και η σκορδαλιά είχε άψογη υφή και πολύ πιο εκλεπτυσμένη γεύση (από τη συνηθισμένη). Είναι αυτό που τονίζω πάντα για κάθε εστιατόριο, πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα φαγητό που θα σου αποτυπωθεί. Και το συγκεκριμένο πιάτο θα έχω να το λέω σε φίλους, ήταν πραγματικά εξαίσιο ως σύλληψη και ως εκτέλεση. Βλαχομπριζόλα σίγουρα θα ξαναέπαιρνα, ήταν πολύ καλή όπως και τα μπιφτέκια, αλλά αυτό το πιάτο ήταν κορυφή.

Για τέλος όπως πάντα τα γλυκά. Μους με φυστικοβούτυρο και βάση από OREO και lemon pie. Η μους ήταν πάρα πολύ καλή, γεμάτη γεύση που ικανοποιούσε την ανάγκη για κάτι γλυκό. Δεν θα σταθώ στο ότι ήταν εύκολη στην παρασκευή της. Στη μαγειρική ακόμα και τα πιο απλά είναι εξαιρετικά δύσκολα για κάποιον που δεν το έχει ή για ένα μαγαζί με προκάτ φαγητό. Πήραμε δυο βαζάκια, γεγονός που δείχνει ότι το γλυκό ήταν παραπάνω από ικανοποιητικό. Η lemon pie δεν ήταν καλή. Η μαρένγκα ήταν ανάλαφρη, όπως και το σύνολο τους γλυκίσματος, αλλά η κρέμα ήθελε παραπάνω ένταση, λιγότερη οξύτητα και κυρίως πιο πυκνή-δεμένη υφή.

Σε γενικές γραμμές πέρασα όμορφα και μπορώ να πώ ότι ευχαριστήθηκα το φαγητό. Το τελικό ποσό τω 100 ευρώ που φάνηκε λίγο τσιμπημένο αλλά ενδεχομένως οφείλεται στη ρακί (περίπου 500ml). Θα έλεγα πως η πρόσφατη εμπειρία ήταν καλύτερη της προηγούμενης, γεγονός που αξίζει να αναφερθεί καθώς τα εστιατόρια συνήθως φθίνουν σε ποιότητα αντί να βελτιώνονται. Μάλλον θα ξαναπάω αλλά αυτή τη φορά για να γευτώ τους ψαρομεζέδες. Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι τόσο εντυπωσιακό ώστε να σκεφτώ τη πιθανότητα και τρίτης κριτικής.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη MrGD.

23 Ιούλ 2016

Προχτές το βράδυ πήγαμε για φαγητό καθώς είχε η μητέρα μου τα γενέθλιά της. Στη διαδικασία του ψαξίματος για ένα εστιατόριο πέραν των συνηθισμένων (για εμάς), βρήκαμε μια ενδιαφερουσα πρόταση στην Αγία Παρασκευή. Ήμουν βέβαια πολύ επιφυλακτικός καθώς ο όρος "Πολίτικη κουζίνα" 'εχει κατ' επανάληψη βιαστεί στην Αθήνα. Ως λάτρης των γεύσεων της Πόλης και έλκοντας καταγωγή από τα χώματα αυτά, αποφάσισα να το ρισκάρω. Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα ήταν άλλο ένα ντεμέκ πολίτικο μαγαζί.

Ο χώρος σαν μικρή αυλή, καλαίσθητος και χωρίς βαβούρα. Το σέρβις σχετικά γρήγορο, σίγουρα πρόθυμο και πολύ ευγενικό.

Όταν ήρθε η στιγμή της παραγγελίας είχα μια μικρή κουβέντα με τον κύριο που έπαιρνε παραγγελία...
- Έχετε εξοικείωση με τις πολίτικες γεύσεις; με ρώτησε ευγενικά.
- Η ερώτηση σας είναι μέχρι και προσβλητική, είπα χαριτολογώντας. Έχω καταγωγή από την Πόλη και έχω μεγαλώσει με αυθεντικές πολίτικες γεύσεις" συνέχισα χαμογελαστός.
- Σας ρωτώ γιατί κάποιοι δεν έχουν και άλλα περιμένουν και άλλα βλέπουν. Κατάλαβα αμέσως τι εννοούσε. Με τα δεδομένα και την αντίληψη που επικρατεί για τα μαγαζιά με Πολίτικη Κουζίνα φαντάζονται αποκλειστικά κάτι βαρύ, φορτωμένο με μπαχαρικά και ιδιαίτερα δύσπεπτο. Η κλασσική συνταγή στην Ελλάδα για α πλασάρουμε την κάθε αηδία ως πολίτική γεύση.

Παραγγείλαμε γιουφκά, παστουρμαδοπιτάκια, ιτσλί κεφτέ, σαλάτα πλιγούρι, φαλάφελ (ναι δεν είναι πολίτικα αλλά τους έχω μια αδυναμία), χιουνκάρ και άδανα κεμπάπ.

Τα τυροπιτάκια με το παραδοσιακό πολίτικο φύλλο (γιουφκάς) ήταν πολύ νόστιμα και τραγανά.

Τα παστουρμαδοπιτάκια ήταν τα πιο έυγεστα και απαλά που έχω δοκιμάσει ποτέ. Το τυρί και ο παστουρμάς ήταν σε σωστή αναλογία και δεν ήταν καθόλου βαριά. Δεν είναι τυχαίο ότι πήραμε τέσσερις μερίδες.

Το ιτσλί κεφτέ ήταν μέτριο. Η γέμιση ήθελε παραπάνω ένταση, ίσως και λίγη κανέλα. Λίγο κουκουνάρι θα ήταν επίσης μια καλή προσθήκη. Το περίβλημα ήταν κάπως μαλακό και ενδεχομένως με μεγαλύτερο πάχος για τα δικά μου γούστα. Εν ολίγοις θα το προτιμούσα πιο τραγανό, πιο λεπτή την έξω πλευρά και πιο έντονο σε γεύση το εσωτερικό.

Η σαλάτα πλιγούρι ήταν εξαιρετική. Σαν να τρώω την γέμιση από αυθεντικά γεμιστά από τη Σμύρνη (όποιος ξέρεις καταλαβαίνει απόλυτα τι εννοώ).

Τα φαλάφελ ήταν εξίσου νόστιμα και απαλά. ϊσως κράταγαν λίγο λάδι αλλά όχι πολύ.

Το άδανα κεμπάπ ήταν εξαιρετικό. Η μυρωδιά του ήταν μεθυστική και η γεύση του εξαίρετη. Επίσης καθόλου βαρύ ενώ ήταν τόσο πικάντικο όσο έπρεπε. Πραγματικά πολύ καλό πιάτο.

Και τώρα περνάμε στην αποκάλυψη της βραδιάς, το αδιαφιλονίκητα κορυφαίο πιάτο. Το χιουνκάρ!!!! Τι πράγμα ήταν αυτό.... Δεν υπάρχουν λόγια. Ήταν πραγματικά ασυναγώνιστο. Ο πουρές μελτζάνας ήταν απίστευτος, με φοβερή υφή, πολύ ελαφρύς ενώ σου άφηνε μια διακριτική νότα μπεσαμέλ (που δεδομένα είχε). Το μοσχαράκι ήταν πολύ μαλακό και πάλι η κόκκινη σάλτσα ήταν πολύ ελαφριά. Είχα πολλά χρόνια να φάω τέτοιο χιουνκάρ. Μπράβο πραγματικά στον άνθρωπο που μαγείρεψε αυτό το ποίημα.

Όλα τα παραπάνω συνοδευόμενα από ένα εκπληκτικό ροζέ κρασί το οποίο δεν ξέρω καν πως να χαρακτηρίσω. Σίγουρα όχι συνηθισμένο. Γλυκό και ευκολόπιοτο.

Για το τέλος άφησα τα γλυκά. Προτιμήσαμε κιουνεφέ και καζάν ντιπί. Λυπούμαι που θα πώ πως κανένα από τα δυο δεν με άφησε ικανοποιημένο. Το καζάν ντιπί δεν ήταν όσο κρεμώδες έπρεπε, είχε μια πιο συμπυκωμένη υφή και γεύση. Το δε κιουνεφέ ήταν άγλυκο ενώ το τυρί δεν είχε λιώσει επαρκώς και έμοιαζε με τοστ. Θα προτιμούσα να έιχε σιροπιαστεί παραπάνω και το τυρί να είναι πιο κρεμώδες.

Δεν χρειάζεται να πω ότι θα επισκεφτώ ξανά το μαγαζί. Θα έλεγα πως βρήκα ένα στέκι στο οποίο θα απολαύσω την αγαπημένη μου κουζίνα, γυρνώντας πίσω το χρόνο στα παιδικά μου χρόνια.

16 Ιουν 2016

Χτες αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το La Pasteria καθώς το βράδυ περιελάμβανε θερινό σινεμά (βρίσκεται ακριβως απέναντι από το εστιατόριο) οπότε οι συνθήκες ήταν λείαν ευνοϊκές. Όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς από την εισαγωγή, δεν είχα την καλύτερη δυνατή άποψη για την αλυσίδα, θεωρώντας πως η ποιότητα έχει πέσει κατακόρυφα σε σε σχέση με τα πρώτα χρόνια λειτουργίας της.

Ο χώρος είναι αρκετά καλαίσθητος και το πίσω μπαλκονάκι σου μεταδίδει απλόχερα μια καλοκαιρινή αύρα. Το προσωπικό είναι πολύ προθυμο, χαμογελαστό και ευγενές. Σαν κουβέρ ήρθαν τέσσερα ψωμάκια με ντιπ και ελιές. Τα ψωμάκια ήταν πραγματικά άθλια, σχεδόν απολιθωμένα, σκληρά και άγευστα.

Η παραγγελία μας ήταν μια πίτσα μαργαρίτα με προσούτο και μια μακαρονάδα με λεμόνι, πέστο και κοτόπουλο.

Πρώτη επιεικώς απαράδεκτη πρακτική ήταν η χρέωση της πίτσας ως πίτσα με μανιτάρια και προσούτο. Αυτό γιατί το εστιατόριο δεν αποδέχεται (?) την πλέον συνήθη πρακτική η πίτσα μαργαρίτα να αποτελεί την βάση με προσθήκη υλικών - με ανάλογη προσαύξηση της τιμής - αλλά αντιθέτως χρέωσε την αμέσως επόμενη στον κατάλογο πίτσα (με μανιτάρια και προσούτο). Προφανέστατα, το θέμα δεν είναι η διαφορά στην τιμή αλλά η πραγματικά εξοργιστική και αναχρονιστική τακτική. Αναφορικά δε με την πίτσα τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά: αν είχε τυρί και προσούτο ενδεχομένως να ήταν μια πολύ καλή πίτσα καθώς το ζυμάρι ήταν λεπτό και τραγανό. Ως ζυμάρι με ντομάτα και δείγματα τυριού-προσούτο δεν μπορεί καν να αξιολογηθεί ως πίτσα.

Η σύζυγος πήρε το σπαγγέτι με λεμόνι, πέστο και κοτόπουλο το οποίο είχε υπερβολικό λεμόνι και πάρα πολύ σκόρδο. Ειδικά το σκόρδο ήταν πραγματικά σε επίπεδα σκορδαλιάς και όχι μακαρονάδας. Ακόμα και ένα spaghetti aglio e olio λιγότερο θα είχε. Ως γενική εντύπωση η εμπειρία θεωρείται απογοητευτική, δεν μπορεί να σταθεί σε σύγκριση έστω με μια μετρίου επιπέδου αυθεντική ιταλική τρατορία.

Αυτή ήταν -δεδομένα- η τελευταία φορά που επισκέφτηκα την εν λόγω αλυσίδα.

20 Δεκ 2015

Μετά από αρκετό καιρό, όπως οι περισσότεροι λόγω κρίσης, αποφασίσαμε να βγούμε για φαγητό με την γυναίκα μου. Λόγω της ακατανίκητης επιθυμίας της για μακαρόνια καταλήξαμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Ο χώρος είναι ελκυστικός ενώ την προσοχή μου τράβηξαν οι φωτογραφίες με εγχώριους "σταρ" και ένα δίπλωμα για πραγματική πίτσα. Είναι γεγονός πως τα Βόρεια Προάστια (Κηφισιά, Ερυθραία και πάνω) δεν διαθέτουν ένα αξιόπιστο ιταλικό εστιατόριο, οπότε η επίσκεψη μου στην Trattoria είχε μεγάλη δόση προσμονής.

Δυστυχώς οι ελπίδες μου δεν επιβεβαιώθηκαν ή μάλλον διαψεύστηκαν οικτρά. Παραγγείλαμε μια μπολονέζ, μια καρμπονάρα και μια πίτσα μαργαρίτα. Θεωρητικά είναι οι πλέον ασφαλείς και λιγότερο απαιτητικές επιλογές.

Στη μπολονέζ τα μακαρόνια ήταν al dente αλλά η σάλτσα ήταν μέτρια χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Σίγουρα όμως ήταν το καλύτερο πιάτο καθώς τόσο η πίτσα όσο και η καρμπονάρα ήταν επιεικώς απαράδεκτες. Η ζύμη της πίτσας ουδεμία σχέση είχε με ιταλική πίτσα σε υφή και πάχος ενώ η προσθήκη υπερβολικής ποσότητας ντομάτας εξαφάνισε κάθε πιθανότητα η ζύμη να είναι τραγανή. Ακόμα και η προσπάθεια να φαγωθεί ήταν εξαιρετικά δύσκολη καθώς ήταν σχεδόν μουλιασμένη.

Η καρμπονάρα, την οποία λατρεύω όταν είναι σωστά φτιαγμένη, ήταν απαράδεκτη. Δεν θα σταθώ ότι δεν ήταν φτιαγμένη με αβγό αλλά με κρέμα γάλακτος, ούτε στο ότι η γεύση της απείχε έτη φωτός από μια αυθεντική καρμπονάρα. Αλλά ότι θα είχε πρασινωπό χρώμα ήταν κάτι που συναντώ πρώτη φορά στη ζωή μου.

Το γεύμα έκλεισε με ένα στεγνό σουφλέ σοκολάτας και - προς τεράστια έκπληξή μας - μια αξιοπρεπέστατη μιλφέϊγ με πεντανόστιμη κρέμα.

Ήμουν σκεπτικός αν έπρεπε να ξοδέψω έστω και μερικά λεπτά για να γράψω την παρούσα κριτική ανακαλώντας στη μνήμη την τραυματική αυτή εμπειρία. Μου είναι εξαιρετικά δυσάρεστο το γεγονός πως πρέπει να γράψω μια τόσο αρνητική κριτική αλλά θεωρώ πως ο κόσμος πρέπει να ενημερώνεται ώστε να μην ξοδεύει άσκοπα τα λεφτά του, ιδιαίτερα σε περιόδους που δεν μας περισσεύουν κιόλας.

26 Αυγ 2015

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη MrGD.

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί την Παρασκευή αφού είχαμε διαβάσει τα διθυραμβικά σχόλια στο site. Ο χώρος ήταν μέτριος και πολύ μακριά από αυτό που είχα στο μυαλό μου ίσως επηρεασμένος από αυτά που διάβασα ή ακόμα και από την δική μου αισθητική. Μια μικρή αυλή χωρίς κανένα ιδιαίτερο χαρακτήρα διακόσμησης ή φωτισμού. Σαφώς και υπάρχουν πολύ καλύτερες αυλές ακόμα και στην ίδια περιοχή.

Καθώς το μαγαζί είναι μεζεδοπωλείο δεν υπάρχει κατηγοριοποίηση σε πρώτα πιάτα και δεύτερα αλλά όλα είναι μεζεδάκια. Παραγγείλαμε τα εξής:

1. Σεφταλιά: καμία σχέση με την βαριά εκδοχή που έχουμε συνηθίσει. Σχετικά απαλή γευση με λίγο μήλο στο κέντρο κάθε μπουκίτσας. Θα έλεγα ότι το θετικό του πιάτου ήταν αυτό ακριβώς δηλαδή η ανάλαφρη γεύση του. Πέραν αυτού δεν μπορώ να πώ ότι υπάρχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς.

2. Πατάτες τηγανιτές με φλούδα και σκόρδο και μαϊντανό: Πολύ πιο ενδιαφέρουσα και γευστική εκδοχή από τις απλές τηγανιτές πατάτες. Ως ανθρωπος που λατρεύει τις πατάτες σε κάθε τους μορφή, μπορώ να πώ ότι αυτό που γεύτηκα ήταν πολύ ικανοποιητικό.

3. Καταϊφάκια με παστουρμά και τυριά: Καλό το φύλο καταϊφι, νόστιμα τα καταϊφάκια αλλά θα έπρεπε να έχουν περισσότερη γέμιση και σαφώς περισσότερο παστουρμά. Η γέμιση χανόταν στο φύλλο καταϊφι και σου άφηνε μόνο μια αμυδρή γεύση και την αίσθηση ότι το πιάτο είχε πολύ μεγαλύτερες προοπτικές.

5. Πανσετάκια: Μέτριο πιάτο με μοναδικό σημείο αναφοράς τον πουρέ από σεληνόριζα (ήταν όντως εξαιρετικός σε γέυση και υφή).

6. Μαστέλο Χίου: Παναρισμένο και όχι όπως συνηθίζεται στη σχάρα. Πάρα πολύ νόστιμο σε βαθμό που πήραμε και δεύτερη μερίδα. Ιδιαίτερο με μια νότα μέλι το πανάρισμα.

7. Αρνάκι με σως καραμέλας: Το μοναδικό πιάτο που θα θυμάμαι από το συγεκριμένο μαγαζί. Το αρνάκι έλιωνε, ήταν απαλλαγμένο από την χαρακτηριστική έντονη μυρωδιά και συνοδευόταν από μια απίστευτη σως αλμυρής καραμέλας. Πραγματικά εξαιρετικό.

Πληρώσαμε 70 ευρώ συμπεριλαμβανομένων το ποτών (2 καραφάκια ρακί και ένα μισόλιτρο κρασί) τιμή που θεωρώ έντιμη.

Κρίνοντας συνολικά θα έλεγα πως η βραδιά δεν ανταποκρίθηκε γευστικά στα επίπεδα των βαθμολογιών. Δεν μπορώ να πω ότι κάποιο πιάτο ήταν κακό αλλά με εξαίρεση το αρνάκι κανένα πιάτο δεν με αποζημίωσε πλήρως. Ο χώρος ήταν μετριότατος το οποίο ενεδεχομένως θα είχε μικρή σημασία αν οι γεύσεις ήταν καθηλωτικές.

Ενα πρόσθετο αρνητικό του μαγαζιού είναι το σέρβις το οποίο ήταν απογοητευτικά αργό έως ανεπαρκές. Παραγγελίες έπαιρνε μόνο μια κοπελίτσα ενώ οι υπόλοιποι είχαν βοηθητικό ρόλο. Χρειάστηκε να θυμίσω τρεις φορές τα πανσετάκια για να έρθουν ενώ μια μπύρα που ζήτησα ακόμα την περιμένω. Όλα τα παιδιά που σέρβιραν ήταν πολύ ευγενικά και πρόθυμα απλά υπήρχε προφανής έλλειψη συντονισμού.

Ίσως να του δώσω μια ακόμα ευκαιρία στο μέλλον αλλά σίγουρα χωρίς τις υψηλές προσδοκίες της πρόσφατης επίσκεψης.

19 Αυγ 2015

Η Αθήνα τον Αύγουστο είναι παράδεισος καθώς μπορείς να μετακινηθείς με μεγάλη ευκολία σε όποιο σημείο της πόλης επιθυμείς χωρίς να χρειάζεται να ξεκινήσεις από την προηγούμενη ή να απαιτείται μια ώρα για εύρεση πάρκινγκ.

Με αυτά τα δεδομένα ξεκινήσαμε με την σύζυγο πριν μερικές μέρες να επισκεφτούμε το 360. Μια απλή περιήγηση στο διαδίκτυο αρκεί ώστε να δει κανείς την απίστευτη θέα που προσφέρει το μαγαζί. Ανεβαίνοντας στον 4ο όροφο του κτιρίου, η είσοδος του οποίου δεν σε προδιαθέτει για τίποτα θετικό, αντικρύζεις μια συμπαθητική ταράτσα. Προχωρώντας προς τα έξω βλέπεις ένα καλαίσθητο και περιποιημένο χώρο.

Παρότι προετοιμασμενος, δεδομένης της αναζήτησης στο διαδίκτυο που λέγαμε, η πραγματική έκπληξη έρχεται όταν γυρίσεις το κεφάλι σου δεξιά και αντικρύσεις την Ακρόπολη. Οι λέξεις αδυνατούν να περιγράψουν την σπάνια ομορφιά του τοπίου. Είναι η στιγμή που αντιλαμβάνεται κανείς την μοναδικότητα συγκεκριμένων σημείων της Αθήνας που είτε έχουμε ξεχάσει είτε θεωρούμε δεδομένα.

Ξεκινήσαμε με ένα χαλαρό ποτό το οποίο σε σύντομο χρονικό διάστημα μετετράπηκε σε φαγητό καθώς τα τραπέζια φαγητού, όπως συμβαίνει πάντα άλλωστε, έίχαν την καλύτερη δυνατή θέα. Ο ελάχιστος φωτισμός αναδείκνυε σε απόλυτο πρωταγωνιστή την Ακρόπολη και τον χώρο της αγοράς δημιουργώντας μια σχεδόν μυστικιστική ατμόσφαιρα.

Συνηθισμένος από αντίστοιχες περιπτώσεις στο παρελθόν, δεν είχα καμία απολύτως προσδοκία από την κουζίνα. Σε τέτοιες περιπτώσεις "τρως θέα" κάτι με το οποίο ήμουν απολύτως συμβιβασμένος αφού το περιβάλλον και τα καθαρά ποτά ήταν ήδη υπεραρκετά για να δώσουν ένα θετικό πρόσημο στην βραδιά.

Καθώς το φαγητό δεν ήταν η αρχική μας επιλογή αλλά προέκυψε στην συνέχεια, παραγγείλαμε δυο μόνο πιάτα και ένα γλυκό. Οι επιλογές μας ήταν ένα ριζότο με κουνέλι και σολωμός με μακαρόνια λαχανικών. Προφανέστατα άξιο σχολιασμού είναι το ριζότο το οποίο εξ' αρχής ακουγόταν εξαιρετικά ενδιαφέρον. Και ήταν...

Η πρώτη πηρουνιά πραγματικά με απογείωσε. Γεύτηκα κάτι απρόσμενα καλό και όντας σε κατάσταση σοκ προσπαθούσα επί ένα λεπτό να απομονώσω τις γεύσεις ώστε να προσδιορίσω τα συστατικά που έκαναν αυτό το πιάτο τόσο εύγεστο. Δεν τα κατάφερα καθώς κυριάρχησε η επιθυμία μου να γευτώ άλλη μια (και ακόμα μια μετά απο αυτήν) πηρουνια αυτού του θεσπέσιου πιάτου. Μόλις μετά βίας κατάφερε η γυναίκα μου να φάει λίγο χωρίς να χάσει κάποιο δάχτυλο.

Πραγματικά το πιάτο ήταν εξαιρετικό. Το απόλυτο σοκ ολοκληρώθηκε με το γλυκό.... Σουφλέ πορτοκάλι με συνοδεία παγωτού μαύρης σοκολάτας. Ούτε καν ασχολήθηκα με το παγωτό. Το σουφλέ ήταν μαγευτικό καταφέρνοντας να παραμερίσει ακόμα και το παγωτό εν μέσω καλοκαιριού. Δεν είναι και πολύ συνηθισμένο κάτι τέτοιο.

Ομολογώ πως δεν έχω ακόμα επιμερήσει τα 70 ευρώ που δώσαμε. Η συνολική παραγγελία ήταν 4 κοκτέιλ και τα φαγητά που έγραψα παραπάνω. Δεν ξέρω άν ήταν πολλά ή λίγα. Ξέρω πως άξιζε κάθε λεπτό του ευρώ που διέθεσα το βράδυ αυτό.

14 Αυγ 2015

Επισκεφτήκαμε το YELLOW χθες το βράδυ με την συζυγό μου. Ο χώρος είναι εξαιρετικός - ανέκαθεν ο συγκεκριμένος χώρος αποτελούσε ένα πολύ ωραίο και κλασάτο περιβάλλον.

Παραγγείλαμε πουγκάκια κοτόπουλο με κάρυ και πατάτες ψητές με ντοματάκια Σαντορίνης για ορεκτικό. Τα πουγκάκια ήταν νόστιμα, δεν θα τα χαρακτήριζα ως κάτι εξαιρετικό αλλά ήταν αξιοπρεπή, ενώ οι ψητές πατάτες ήταν επίσης καλές αν και είχαν υπερβολικό μαϊντανό για τα δικά μου γούστα.

Για κυρίως επιλέξαμε ταλιάτα μόσχου και φιλέτο σολωμού με κρασί. Η απλότητα των πιάτων δεν προσφέρεται για ιδιαίτερη ανάλυση ή μνεία όμως και τα δυο ήταν πολύ καλά στο ψήσιμο ενώ η γεύση ήταν επίσης καλή. Μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος από την τελική αίσθηση που μου άφησαν.

Για γλυκό πήραμε μια κρέμα λεμονιού με μπισκότα βρώμης και έναν κορμό με παγωτό χαλβά.

Η κρέμα λεμονιού ήταν αρκετά παχύρευστη και με πολύ περισσότερο λεμόνι από αυτό που θα επιθυμούσα. Θα περίμενα μια πολύ πιο ανάλαφρη και δροσερή εκδοχή. Μια νότα δροσιάς ήταν το παγωτό δυόσμος που συνόδευε την κρέμα αλλά παρότι εξαιρετικό δεν μπορούσε να προσδώσει κάτι παραπάνω σε ένα μάλλον μέτριο προς ανεπαρκές γλυκό.

Ο κορμός ήταν ικανοποιητικός, λαμβάνοντας υπόψη πως μιλάμε για ένα πολύ εύκολο στην παρασκευή γλυκό το οποίο δεν μπορεί να προσφέρει ιδιαίτερες γευστικές συγκινήσεις. Από την πλειονότητα των κορμών που βρίσκει κανείς αφειδώς σε πάσης φύσεως εστιατόρια/ταβέρνες, θα έλεγα πως ήταν η καλύτερη εκδοχή που έχω δοκιμάσει. Το παγωτό χαλβάς όμως που συνόδευε τον κορμό ήταν πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

Ο λογαριασμός ήταν 75 ευρώ συμπεριλαμβανομένων δυο οινοπευματωδών ποτών πριν το γεύμα. Δεδομένης της απαράδεκτης κουζίνας που προσφέρουν τα Βόρεια Προάστια σε εξωφρενικές τιμες, το YELLOW είναι μια από τις λίγες αξιοπρεπείς προτάσεις. Είναι σίγουρο πως θα επισκεφτώ ξανα το μαγαζί καθώς το συνολικό πρόσημο είναι θετικό.

08 Μαι 2015

Η Κιβωτός είναι ένα εστιατόριο στο οποίο πηγαίνω αρκετά συχνά. Αποτελεί μια αξιοπρόσεκτη επιλογή στα Βόρεια Προάστια τα οποία δεν φημίζονται για την σχέση ποιότητας-τιμής. Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές αλλά τα πιάτα που προσφέρονται είναι αξιοπρεπέστατα.

Στην αρχή υπάρχει ένας δίσκος με σαλάτες, βραστά κολοκυθάκια και ένα γιουβετσάκι. Δεν μπορώ να πω ότι κάποιο από τα συγκεκριμένα πιάτα ξεχωρίζει χωρίς όμως να απογοητεύει.

Εν συνεχεία οι προσωπικές μου επιλογές είναι η τυρόπιτα που είναι πραγματικά καλή σε γεύση και χορταστική σε ποσότητα. Κορυφαία επιλογή αποτελούν οι κεφτέδες. Είναι πολύ νόστιμοι και θυμίζουν κάτι από τους παραδοσιακούς και μεγάλους κεφτέδες της γιαγιάς, σε αντίθεση με τα προκάτ κεφτεδάκια που λανσάρονται παντού.

Το κοντοσούβλι ήταν μέχρι πρότινος πολύ καλό αλλά οι τελευταίες δοκιμές δεν μπορώ να πώ ότι με ικανοποίησαν. Δεν ξέρω αν άλλαξαν την συνταγή πάντως απέχει από το κοντοσούβλι που γεύτηκα τις πρώτες φορές. Θα ξαναδοκιμάσω να δώ αν επανέκαμψε.

Τέλος περνάμε στο κρέας που είναι εξαιρετικό. Καλό κρέας και σωστά ψημένο. Συστήνω Black Angus ψημένο medium. Συνοδεύεται από πατάτες τηγανιτές, λεπτοκομμένες και χειροποίητες. Για γλυκό, το οποίο πάντα είναι προσφορά του μαγαζιού, θα ενθουσιαστείτε με το μιλφέιγ. Επίσης καλός είναι ο σιμιγδαλένιος χαλβάς με νότες από σιρόπι σοκολάτας αλλά το μιλφέιγ είναι ασυναγώνιστο.

Γενικά η Κιβωτός αποτελεί μια εγγυημένη επιλογή. Αναφορικά με τις τιμές δεν μπορεί να θεωρηθεί φτηνό εστιατόριο (σε καμία περίπτωση) αλλά για την περιοχή που βρίσκεται έχει μια ορθολογική τιμολόγηση, ιδιαίτερα αν ληφθεί υπόψιν η αναλογία τιμής-ποιότητας.

24 Φεβ 2015

Κατόπιν προτροπής φίλων βρεθήκαμε χτες στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Μάλιστα μας έκανε πολύ θετική εντύπωση το γεγονός ότι ήταν ανοιχτό από τις 18.00 πράγμα σχετικά σπάνιο, ειδικά για Σάββατο. Ο χώρος είναι πολύ καλαίσθητος και ο φωτισμός του ιδιαίτερα ζεστός.

Ως κουβέρ ήρθε ένα πιάτο σαν κοπανιστή με θαλασσινά που ήταν αρκετά καλό και τρία ψωμάκια (ένα ροζ που δεν ακουμπήσαμε, ένα πολύσπορο και ένα κανονικό). Εν συνεχεία παραγγείλαμε πολύ ελαφρά καθώς ήταν μόλις 18.30 και δεν θέλαμε κάτι πολύ.

Πήραμε μια φωλιά με γαριδόψυχα ως ορεκτικό που ήταν ικανοποιητική τόσο σε γεύση όσο και ποσότητα. Για κυρίως πήραμε ένα γιουβέτσι με σφυρίδα και ένα ριζότο αστακό-καβούρι με κρέμα σαφράν και μια μπύρα με ένα ποτήρι λευκό κρασί. Και τα δυο ήταν ικανοποιητικά σε γεύση, κυρίως το γιουβέτσι, αλλά κανένα από τα δυο δεν δικαιολογούσε την ονομασία του καθώς το μεν γιουβέτσι είχε μόνο μια πηρουνιά σφυρίδα και το ριζότο άλλη μια πηρουνιά αστακό στο κέντρο του πιάτου. Το γεγονός αυτό μας απογοήτευσε πλήρως ιδίως σε συνδυασμό με την τιμή η οποία ήταν 18 ευρώ για το ένα και 20 για το άλλο. Ανήκω στους ανθρώπους που δεν έχουν πρόβλημα να πληρώσουν κάτι παραπάνω αρκεί αυτό που θα φάνε να είναι πραγματικά εξαιρετικό.

Θεωρώ αδιανόητο να ζητά κάποιος αυτήν την εποχή 20 ευρώ για ένα πιάτο κριθαράκι όταν απουσιάζει το κατ'εξοχήν "ακριβό" συστατικό που είναι το ψάρι. Ομοίως και στην περίπτωση με το ριζότο. Το λιτό γεύμα μας ολοκληρώθηκε με μια τάρτα μήλου η οποία ήταν καλή, αν και προτιμώ τα κομμάτια μήλου να είναι λιγότερο χοντροκομμένα αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.

Ο λογαριασμός ήταν 78 ευρώ, ποσό που αντικειμενικά θεωρώ εξοργιστικά μεγάλο για 3 ορεκτικά και ένα γλυκό. Πραγματικά κάποιοι άνθρωποι δεν φαίνεται να έχουν συναίσθηση του πως διαμορφώνεται μια αξιοπρεπής αναλογία της προσφερόμενης ποσότητας-ποιότητας και τιμής. Τρομάζω στην σκέψη του τι θα μας ζητούσαν αν παίρναμε ψητό ψάρι και ένα μπουκάλι κρασί, όπως φυσιολογικά θα συνέβαινε αν δεν ήταν τόσο νωρίς.