Emy A.

Μέλος από: Φεβ 2015

16 Μάρ 2015

Ένα μινιμαλιστικής αισθητικής εστιατόριο στην καρδιά της Αθήνας, με ευγενικό, εξυπηρετικό και πολυπληθές προσωπικό, ώστε να εξυπηρετείται κάθε τραπέζι άμεσα. Μόλις καθίσαμε, κατέφθασε μία κανάτα με νερό, δύο σφηνάκια ρακής κι ένα ντιπ με βάση ντομάτα και μυρωδικά, καθώς και διάφορα παξιμοειδή. Εύγε τους που δεν έφεραν χωρίς να ζητήσουμε εμφιαλωμένο νερό και ψωμί.

Παρότι έχει και κανονικά πιάτα (μπιφτέκια, μπριζόλα γάλακτος, λινγκουίνι με γαρίδες, κλπ), προτιμήσαμε να δοκιμάσουμε διάφορα μικρότερα πιάτα για ποικιλία. Έτσι, παραγγείλαμε σαλάτα φακής με σολωμό, φάβα, ταμπουλέ, μοσχαρίσια συκωτάκια, χοιρινή τηγανιά, χαλούμι και κοτοκεφτεδάκια με σως γιαουρτιού. Οι σαλάτες ήταν νοστιμότατες, με το ταμπουλέ να ξεπερνά τις προσδοκίες μας, όντας πλούσιο, ζουμερό, μία πανδεσία! Το χαλούμι επίσης ήταν καλοψημένο και μαλακό.

Από τα υπόλοιπα τρία πιάτα, μακράν το κορυφαίο ήταν τα συκωτάκια. Ικανοποιητικότατη ποσότητα, καλοτηγανισμένο, με τα αρώματα να αναδύονται και την πάπρικα να του ταιριάζει άψογα. Η χοιρινή τηγανιά ήταν επίσης νόστιμη, με μελωμένη σως, αλλά ίσως να χρειαζόταν λιγότερο λαδάκι.

Τα κοτοκεφτεδάκια είχαν ωραία γεύση, αλλά δεν ήταν τόσο αφράτα, ωστόσο ο συνδυασμός με το γιαούρτι βελτίωσε την υφή που άφηναν στο στόμα.

Για επιδόρπιο μοιραστήκαμε μία θεσπέσια μους σοκολά, με μόκα και πορτοκάλι που ολοκλήρωσε υποδειγματικά το δείπνο μας.

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το εστιατόριο τόσο γιατί σέβεται τους πελάτες, παρότι ήταν ασφυκτικά γεμάτο, όσο και γιατί οι τιμές είναι ικανοποιητικότατες για την ποσότητα και ποιότητα των πιάτων που προσφέρει.

07 Μάρ 2015

Χθες, Καθαρά Δευτέρα επισκεφθήκαμε το εστιατόριο μετά από κράτηση τριών ημερών. Για μισή ώρα δεν μας έδωσε κανείς σημασία, παρότι μας υπέδειξαν ποιο είναι το τραπέζι μας (άνω διάζωμα, με περιορισμένη θέα στη θάλασσα, καθώς οι τέντες ήταν κατεβασμένες).

Στρώσαμε μόνοι μας το τραπεζομάντηλο στο τραπέζι, το οποίο ήταν διπλωμένο πάνω σε αυτό. Απευθυνθήκαμε σε 2-3 σερβιτόρους, αλλά για άλλα 20 λεπτά δεν ήρθε κανείς για παραγγελία. Με καθυστέρηση 45 λεπτών μας έφεραν, λαγάνα, νερό και τα ποτά μας. Ακολούθησαν δύο σαλάτες (αγριόχορτα και μαρούλι, καρότο, ρόκα), η πρώτη αρκετά πικρή, η δεύτερη αδιάφορη, αλλά σε ικανοποιητική ποσότητα.

Η ταραμοσαλάτα, που ακολούθησε, ήταν άοσμη, χωρίς κάποιο γευστικό στίγμα. Τα τηγανητά καλαμαράκια ήταν πολύ νόστιμα, χωρίς να αφήνουν αίσθηση λαδιού στο στόμα. Το πιάτο μπακαλιάρου ήταν καλό ποσοτικά, ωστόσο δεν ήταν φρέσκο. Το πιάτο γαριδομακαρονάδας έφθασε μία ώρα αργότερα από τα πιάτα που είχαμε ήδη δοκιμάσει. Μάλιστα τα μακαρόνια ήταν χλιαρά. Υπενθυμίζοντας στους σερβιτόρους ότι είχαμε παραγγείλει και χταπόδι, μας ανέφεραν ότι έχει τελειώσει δυστυχώς.

Κι ενώ παραγγέλνουμε έξτρα καλαμαράκια και ταραμοσαλάτα, ως εκ του θαύματος φέρνουν 15' αργότερα στο διπλανό τραπέζι δύο πιάτα χταποδάκι! Μετά από σχετική διαμαρτυρία, μας σέρβιραν, ξαφνικά, ένα πιάτο χταποδάκι, το οποίο ήταν καλομαγειρεμένο, ξυδάτο. Το πιάτο αυτό δε μας το χρέωσε το κατάστημα. Και αφού είχαμε φάει όλα τα προαναφερθέντα, θυμήθηκαν να μας φέρουν και τις τηγανητές πατάτες δύο ώρες μετά! Να σημειωθεί ότι το προσωπικό ήταν πολύ λίγο για τον όγκο δουλειάς της ημέρας και δε σταμάτησε να τρέχει.

Οι οδηγίες που τους είχαν δοθεί ήταν να μαζεύουν τα τραπέζια που άδειαζαν πρώτα, παρά να παίρνουν παραγγελίες από τους ήδη καθήμενους, με αποτέλεσμα την τραγική μας ταλαιπωρία και τη μεγάλη καθυστέρηση μέχρι να καταφέρουμε να φάμε. Όταν ζητήσαμε λογαριασμό μας έφεραν και τέσσερα κομμάτια χαλβά, κέρασμα απ΄το μαγαζί, όπως έκαναν σε κάθε τραπέζι. Οι τιμές ήταν τσιμπημένες και σίγουρα κάποιος μπορεί να βρει τα ίδια πιάτα σε οικονομικότερες τιμές και σαφώς με καλύτερη εξυπηρέτηση σε άλλο μέρος (86 ευρώ για 4 άτομα μαζί με ποτά). Δε θα συνιστούσα σε κανέναν να επισκεφθεί αυτό το εστιατόριο/ταβέρνα, όχι τόσο για την ποιότητα φαγητού, όσο για την κακή συμπεριφορά και τον αντιεπαγγελματισμό που επέδειξε ο υπεύθυνος του καταστήματος.