Christina Pana

Μέλος από: Φεβ 2015

12 Ιαν 2016

Πήγαμε Παρασκευή απόγευμα και ήμασταν 2 άτομα. Πήραμε τα εξής:
1 ιταλική σαλάτα: η σαλάτα ήταν πολύ νόστιμη.

Μανιτάρια γεμιστά: Αρκετά νόστιμο ορεκτικό.

Μία ποικιλία για 2 άτομα: η ποικιλία κόστιζε περίπου 19€. Είχε 1 λουκάνικο χωριάτικο, 1 πανσέτα, 2 μπιφτεκάκια και δύο παϊδάκια κοτόπουλου. Είχε δύο μπολάκια με κέτσαπ και μαγιονέζα. Και είχε και δύο πίτες κομμένες. Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και το θεωρώ πολύ ακριβό πιάτο. Τα μπιφτεκάκια ήταν παραψημένα.

Ήπιαμε μία μπύρα και πήραμε και ένα μεγάλο μπουκάλι νερό. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 39€ και κάτι.

Ο χώρος είναι μια χαρά και το προσωπικό πολύ εξυπηρετικό.

01 Νοε 2015

Επισκεφθήκαμε σήμερα το Keld's (28/10) και μας άρεσε πολύ! Ο χώρος είναι απλός και λιτός. Στην εσωτερική του διακόσμηση (μου άρεσε πολύ) κυριαρχεί το ξύλο. Η κουζίνα είναι ανοιχτή και προσβάσιμη.

Η Παναγιώτα, η chef του Keld's, μαγειρεύει με κέφι και μεράκι και αυτό φαίνεται στα πιάτα της. Πήραμε:
Μαριναρισμένο μετσοβόνε με μαρμελάδα και σουσάμι: πολύ νόστιμο ορεκτικό. Το μετσοβόνε με την μαρμελάδα δένουν πολύ ωραία!
Χειροποίητη τυροκαυτερή: Πραγματικά πεντανόστιμη! Από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει. Θα μπορούσα να την τρώω καθημερινά!

Μαυρομάτικα με μπέικον & βαλσάμικο: τα φασόλια, το μπέικον και το βαλσάμικο έδεσαν πολύ καλά μεταξύ τους.
Season salad: Το φιλέτο πορτοκαλιού και το βινεγκρέ φρούτων εποχής έκαναν την σαλάτα πολύ-πολύ δροσερή.
Ριζότο μανιταριών: Νοστιμότατο πιάτο.

Ριγκατόνι με χοιρινά φιλετάκια: πολύ νόστιμο πιάτο! Μου άρεσε περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα.
Για επιδόρπιο πήραμε γιαούρτι με γλυκό κυδώνι.

Ο Περικλής εξαιρετικός και γρήγορος στο service.

Είναι ένα καινούριο μαγαζί και πιστεύω ότι αξίζει να το επισκεφτεί κάποιος!

31 Οκτ 2015

Επισκεφθήκαμε χθες (27/10) το TGI Friday's και μας άρεσε πολύ. Είχε αρκετό κόσμο και σχεδόν όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα. Είχαμε κάνει κράτηση, οπότε δεν περιμέναμε για τραπέζι.

Πήραμε τα παρακάτω (2 άτομα):
Chopped Salad: είναι πράσινη σαλάτα, με μπέικον, κύβους κοτόπουλου, κρεμμύδι, κρουτόν, μοτσαρέλα, ντομάτα, μαιντανό και dressing (αν θυμάμαι καλά ήταν ιταλικό). Πολύ νόστιμη σαλάτα!

Appetizer: (δεν θυμάμαι το όνομα του πιάτου) Πήραμε δύο μικρά burgerακια με ψιλοκομμένο χοιρινό & barbeque sauce. Συνοδεύοταν από κόκκινο λάχανο. Πολύ νόστιμα.

Spicy Jalapeno Cheeseburger με πατάτες: το burger (μοσχαρίσιο) ήταν πολύ καλά ψημένο και η jalapenos cheese sauce το έκανε ακόμα νοστιμότερο. Είναι ένα πολύ ωραίο πικάντικο burger. Οι πατάτες ήταν απλά οκ (όπως οι πατάτες σε Goody's, KFC κλπ). Θα μπορούσαν αντί για πατάτες να το συνοδεύσουν με πουρέ ή με κάτι άλλο.

Jack Daniel's Glazed Ribs: το πιάτο αυτό είναι εξαιρετικό. Τα παιδάκια ''έλιωναν'' στο στόμα! Δένουν εξαιρετικά με την Jack Daniel's sauce. Επίσης, συνοδευόταν με πατάτες τηγανιτές.

Πήραμε και μία κανάτα μπύρα και την μοιραστήκαμε.

Για όλα τα παραπάνω, πληρώσαμε περίπου 55€. Οι τιμές είναι τσιμπημένες αλλά αναμενόμενο για τέτοιου είδους μαγαζί.

Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό και φιλικό.

15 Μάρ 2015

Το Χυτήριο βρίσκεται στον Άγιο Δημήτριο, σχεδόν δίπλα από το Mall και το μετρό και είναι εύκολα προσβάσιμο.

Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ μεγάλος και με διακόσμηση που θυμίζει παλιό μαγειρείο και παλιό μπακάλικο. Η διακόσμηση μας άρεσε πολύ!
Πήραμε γουρουνοπούλα σιγοψημένη στο φούρνο, μία μερίδα γεμιστά, μία μερίδα τηγανιτές πατάτες, τηγανιτή φέτα τυλιγμένη σε φύλλο χωριάτικο (με ανθόμελο και σουσάμι), μία σαλάτα ανάμεικτη και δύο μπύρες. Πληρώσαμε 30,20€.
Πιο αναλυτικά τα πιάτα:

Γουρουνοπούλα σιγοψημένη στο φούρνο (μαζί και η πέτσα): Αρκετά νόστιμο πιάτο που μπορεί να συνοδευτεί με πατάτες τηγανιτές ή ρύζι.
Γεμιστά: πολύ νόστιμο πιάτο με δύο μεγάλες ντομάτες και πατάτες φούρνου. Η γέμιση ήταν νόστιμη και μου θύμισε φαγητό μαμάς.

Τηγανιτές πατάτες: οι πατάτες ήταν φρέσκες και πολύ καλά τηγανισμένες.
Τηγανιτή φέτα τυλιγμένη σε φύλλο χωριάτικο (με ανθόμελο και σουσάμι): Νόστιμο ορεκτικό και χορταστικό.

Σαλάτα: η σαλάτα ήταν με λαχανικά και είχε λάδι και ξύδι βαλσάμικο. Η ποσότητα ήταν αρκετή για δύο άτομα.
Θα πρέπει να αναφέρω και το χειροποίητο ψωμί τους που μου άρεσε πολύ.
Έχουν και υπηρεσία ντελίβερι (λογικά για τις κοντινές περιοχές).

Θα ξαναπάω σίγουρα στο Χυτήριο. Είναι ένα μαγαζί με νόστιμα και παραδοσιακά φαγητά.

15 Μάρ 2015

Μία στάση στο Falafellas είναι απαραίτητη, αν σας αρέσουν τα φαλάφελ και το street food. Βρίσκεται στην Αιόλου, είναι μικρό και συμπαθητικό μαγαζί και μπορείτε να το συνδυάσετε άνετα με μία βόλτα στο κέντρο.

Φαλάφελ σε αραβική πίτα σε δύο μεγέθη (pocket & giant). Επέλεξα το giant και ζήτησα να είναι πικάντικο! Επιλογή που δεν με απογοήτευσε καθόλου: πολύ πολύ χορταστικό και πολύ πικάντικο. Οι ρεβυθοκεφτέδες πολύ καλά τηγανισμένοι μαζί με λεπτές φέτες αγγουριού, τηγανιτή μελιτζάνα κομμένη σε κύβους, ντομάτα, σως γιαουρτιού και καυτό κόκκινο πιπέρι!

Value for money: το pocket κοστίζει 2,5€ και το giant 3,5€.
Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να περιμένουμε πολύ. Την ώρα που πήγαμε δεν είχε πάρα πολύ κόσμο και μπορέσαμε να κάτσουμε στα παγκάκια που υπάρχουν στον πεζόδρομο.

Την επόμενη φορά που θα ξαναπάω, θα δοκιμάσω και τις σαλάτες τους (ταμπουλέ και χούμους).

07 Μάρ 2015

Είναι η πρώτη φορά που πήγα στο Σαραντατρίο και μου άρεσε πάρα πολύ. Βρίσκεται στη Φραντζή πολύ κοντά στο μετρό του Ν. Κόσμου. Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ συμπαθητικός και η διακόσμηση ιδιαίτερη. Η αυλή δεν ήταν ακόμα έτοιμη για να κάτσουμε έξω.

Ήμασταν δύο άτομα και πληρώσαμε 28,40€. Πήραμε τα παρακάτω:
Χειροποίητη τυροκαυτερή: Πολύ νόστιμη και (πραγματικά) χειροποίητη.
Τηγανιτές πατάτες: Η μερίδα ήταν αρκετά μεγάλη και έφτανε για δύο άτομα. Οι πατάτες ήταν φρέσκες και αλατισμένες όσο πρέπει.

Σύγκλινο: Πεντανόστιμο. Είχε 4 χοντρές φέτες, πολύ καλά ψημένες. Αυτό το πιάτο ήταν το πιο ακριβό (περίπου 6€).
Καρότο (σαλάτα): Δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα του πιάτου αλλά ήταν καρότο τουρσί. Επίσης νόστιμο και με έντονη μυρωδιά και γεύση σκόρδου.

Σαλάτα με μαυρομάτικα φασόλια: Πολύ-πολύ νόστιμη και πολύ καυτερή. Αν κάποιος δεν τρώει καυτερά φαγητά, καλό θα ήταν να μην τη δοκιμάσει.

Έχει ποικιλία κρασιών και αρκετές μπύρες. Πήραμε weiss μπύρα από την Βεργίνα (σερβίρεται σε μπουκάλι) και μπύρα από ζυθοποιία της Ρόδου (σερβίρεται σε ποτήρι).
Πριν φύγουμε, μας κέρασαν σφηνάκια από γλυκό κρασί.

04 Μάρ 2015

Είναι η τρίτη φορά που πηγαίνω στο Attic Moon και μπορώ να πω ότι το συστήνω ανεπιφύλακτα. Βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο, πολύ κοντά στο Μετρό του Συντάγματος.

Πήγαμε την Παρασκευή το απόγευμα, δύο άτομα και πληρώσαμε 24,40€.
Μας προσέφεραν κινέζικα τσιπ γαρίδας. Ξεκινήσαμε με Hot and sour soup. Η σούπα αυτή είναι πεντανόστιμη. Καυτερή και με φρέσκα λαχανικά.

Μετά τη σούπα, πήραμε 2 πιάτα με ρύζι ατμού. Το ένα ήταν τηγανητά λαχανικά: πολύ νόστιμο πιάτο με ποικιλία φρέσκων λαχανικών (πιπεριά, κρεμμύρι, μανιτάρια φρέσκα (και κινέζικα), λάχανο κινέζικο, baby corn). Ήταν μαγειρεμένα, όπως πρέπει να είναι στην κινέζικη κουζίνα. Το δεύτερο πιάτο ήταν διπλομαγειρεμένο χοιρινό κρέας: επίσης πολύ νόστιμο. Τα κομμάτια του κρέατος ήταν αρκετά στο πιάτο και έδεναν άψογα με τα λαχανικά και τη sauce. Το πιάτο αυτό είναι πικάντικο.

Παλαιότερα είχαμε δοκιμάσει το sichuan πικάντικο με βοδινό κρέας: ένα πολύ πικάντικο πιάτο! Το κρέας καλομαγειρεμένο και νόστιμο. Το συγκεκριμένο πιάτο δεν το συστήνω για κάποιον που δεν τρώει πικάντικα.
Σερβίρουν τσάι, μπύρα tsingtao, κρασί.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και έχει χώρο για μικρές αλλά και μεγάλες παρέες. Ενώ βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο, έχω παρατηρήσει ότι δεν μαζεύει πολύ κόσμο. Την Παρασκευή εκτός από εμάς, ήταν ακόμα ένα τραπέζι πιασμένο.