El-Somberito

Μέλος από: Μάρ 2015

31 Μάρ 2015

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί, μετά από προτροπή ενός από εμάς, ο οποίος είχε ακούσει πολύ καλά σχόλια για τον chef/ιδιοκτήτη. Παρασκευή βράδυ λοιπόν, ξεκινήσαμε για τον Κεραμικό, έχοντας κάνει κράτηση. Δυσκολευτήκαμε λίγο να παρκάρουμε στην γύρω περιοχή. Αργότερα, κάπου διάβασα ότι έχει πάρκιγνκ κοντά στο μαγαζί για τους πελάτες. Δεν γνωρίζω αν ισχύει. Η κράτηση τελικά δεν χρειάστηκε αφού υπήρχαν 3-4 άδεια τραπέζια και μάλιστα προσφέρθηκαν να μας βάλουν σε ένα πολύ πιο άνετο και καλό τραπέζι. Καλό ξεκίνημα.

Το μενού ήταν πολύ έξυπνα σχεδιασμένο, με ωραίες επιλογές και αρκετή ποικιλία, χωρίς όμως να ξεφεύγει και να γίνεται "ύποπτο" (όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι... )

Το εστιατόριο μας κέρασε μια πολύ ωραία σούπα για την αρχή και άρχισε να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Επιλέξαμε την σαλάτα Αθήρι, η οποία ήταν εξαιρετική. Φρεσκότατα, τραγανά λαχανικά, τέλεια βινεγκρέτ και φοβερά τα "βραχάκια" από μανούρι έκαναν το όλο αποτέλεσμα γευστικότατο.

Συνεχίσαμε με σαγανάκι τριών τυριών, το οποίο ήταν πολύ καλό αν και το περίμενα πιο έντονο. Ένα αξιοπρεπές ορεκτικό. Τα μανιτάρια σε κενό αέρος ήταν πολύ καλά επίσης. Η σάλτσα φοβερή, το ψήσιμο των μανιταριών εξαιρετικό. Μετά από αυτά ήμασταν έτοιμοι για τα κυρίως.

Ένας από την παρέα πήρε την παντσέτα μαγειρεμένη σε κενό αέρος. Νομίζω ότι δεν έχω ξαναφάει τόσο νόστιμο κρέας στην ζωή μου. Πραγματικά μετάνοιωσα που δεν είχα επιλέξει αυτό το πιάτο. Ήταν από τα πιο γευστικά πράγματα που έχω δοκιμάσει. Η μερίδα επίσης ήταν πολύ καλή σαν μέγεθος.

Η κυρία της παρέας παρήγγειλε κριθαρότο με γαρίδες. Πλούσια μερίδα που μοσχοβολούσε θάλασσα. Πολύ καλή γεύση, με ισορροπία όλων των υλικών. Ίσως ήταν λίγο πιο μαγειρεμένο απ' όσο θα έπρεπε.

Και εγώ παρήγγειλα τα φαλάφελ. Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύηκα λίγο, ειδικά σε σύγκριση με τα υπόλοιπα πιάτα. Η σάλτσα από το ταχίνι δεν μου άρεσε. Ο ταμπουλές που συνόδευε το πιάτο ήταν εξαίσιος όμως. Τα φαλάφελ ήταν λίγο πιο επίπεδα και πιο άνοστα απ' ότι θα περίμενα.

Τελείωσαμε το γεύμα με την εξαιρετική κρέμα λεμονιού και την ποικιλία από creme brulee. Ήταν ένα επιδόρπιο αντάξιο του υπόλοιπου γεύματος, που μας άφησε μια πολύ γλυκιά γεύση και συνδυάστηκε τέλεια με όλες τις προηγούμενες.

Μαζί με ένα εμφιαλωμένο κρασί πληρώσαμε €107 για 3 άτομα. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και σίγουρα θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα του. Πραγματικά ένα εξαιρετικό γεύμα.

ΥΓ: Το μόνο αρνητικό θα έλεγα ο λίγο ψυχρός χώρος. Θα πήγαινα πολύ πιο ευχάριστα στην αυλή του που φαίνεται φοβερή.

30 Μάρ 2015

Το μαγαζί αυτό κινείται σωστά στον ευρύτερο χώρο του Μικρολίμανου. Και εξηγούμαι: λιγότερο ακριβό από τα πιο "κυριλέ" γειτονικά του εστιατόρια, πιο "ταβέρνα", πιο μεζεδοπωλείο. Σε καλή μεριά για θαλασσινά και σχετικούς μεζέδες. Ο χώρος αυτό που περιμένεις, όχι κάτι φοβερό. Ίσως λίγο πιο στριμωγμένο το πάνω μέρος απ' όσο θα ήθελα.

Ο κατάλογος είναι αρκετά πλούσιος σε επιλογές, κάτι που γενικά με αγχώνει. Είναι δύσκολο να είναι όλα αυτά φρέσκα, πόσο μάλλον καλομαγειρεμένα. Παρ' όλα αυτά το περισσότερα πιάτα είναι αξιοπρεπή χωρίς κάτι να ξεχωρίζει αισθητά. Εκτός από τον εξαιρετικό μεζέ, τις γεμιστές σαρδέλες. Αυτό το πιάτο από μόνο του ανεβάζει την συνολική βαθμολογία του μαγαζιού.

Οι μερίδες σχετικά μικρές για την τιμή τους. Θα μπορούσε να είναι πιο οικονομικό και θα το είχα ευχαριστηθεί περισσότερο. Παραμένει μια αξιοπρεπής επιλογή στην περιοχή, για κάτι πιο χαλαρό.

04 Μάρ 2015

Αυτό είναι ένα ιδιαίτερα γνωστό εστιατόριο με πολύ μεγάλη πελατεία, οπότε απλά θέλω να συνεισφέρω και εγώ με την αποψή μου, παρ' όλο που κινδυνεύω να επαληθεύσω το ρητό του Dirty Harry (και ο νοών νοείτω).

Το εστιατόριο αυτό σερβίρει κρέας. Πολύ κρέας και καλό κρέας.

Ο χώρος είναι απλός και προσεγμένος με κάποια όμορφα στοιχεία από την Αφρική. Εγώ το περίμενα λίγο πιο ιδιαίτερο, λίγο πιο "ethnic". Ήταν αρκετά εξευρωπαϊσμένο. Ένα μειονέκτημα ήταν ότι ένοιωθα αρκετά στιβαγμένος. Τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Αυτό χάλασε την συνολική εμπειρία και την έκανε λίγο πιο "τουριστική".

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Ένας "στρατός" από σερβιτόρους που με ευγένεια εξυπηρετούσαν ένα γεμάτο (βασικά τίγκα) μαγαζί. Μπράβο σε όλους.

Τώρα στο ζουμί της υπόθεσης: το φαγητό. Αρχικά να πω ότι περίμενα έναν κατάλογο πιο περίεργο. Βασικά θα μπορούσα να πω ότι είναι ένας κατάλογος ελληνικής ψησταριάς πιο εξευγενισμένος. Η σαλάτα Kozi's που παραγγείλαμε ήταν καλή, φρέσκια και ωραία σως. Εννοείται χορταστική. Τα πάντα εδώ είναι χορταστικά. Τα chiken wings που πήραμε για ορεκτικό ήταν αξιοπρεπή, χωρίς να είναι κάτι που θα πήγαινα μέχρι εκεί για να ξαναφάω. Στα κυρίως τώρα, οφείλω να ομολογήσω ότι η μπριζόλα που πήρα ήταν πολύ καλό ψημένη, με ωραία μπαχαρικά, που τις έδιναν αρκετά ενδιαφέρουσα γεύση. Τα spare ribs που πήρε η γυναίκα μου ήταν και αυτά πολύ ωραία αν και είχαν ξεραθεί λίγο. Το κρέας όμως ήταν καλής ποιότητας.

Γενικά το φαγητό μας ήταν πολύ χορταστικό, με ενδιαφέρουσες γεύσεις και καλή ποιότητα. Από την φήμη και το concept που έχει το μαγαζί περίμενα κάτι πιο περιπετειώδες, κάτι πιο περίεργο. Στην ουσία είναι μια πολύ καλή ψησταριά, με μια λίγο πιο διαφορετική προσέγγιση στο μαρινάρισμα και τα μπαχαρικά.

Θα ξαναπήγαινα, πεινασμένος, να δοκιμάσω και κάτι άλλο.

04 Μάρ 2015

Πήγαμε στο Μπουρανί συστημένοι.

Ο χώρος είναι αρκετά προσεγμένος και όμορφος, χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο. Ότι περιμένεις για ένα μαγαζί τέτοιου τύπου.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, κινούμενη στο γενικότερο πλαίσιο του μαγαζιού.

Στο φαγητό τώρα: πήραμε διάφορους μεζέδες για να δοκιμάσουμε και να πιούμε τα τσιπουράκια μας. Κατ' αρχήν να πω ότι παρ' ότι το τσίπουρο του ήταν πολλά υποσχόμενο από την περιγραφή, δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε, ειδικά σε σχέση με τα καλά εμφιαλωμένα. Οι περισσότεροι μεζέδες ήταν αξιοπρεπείς χωρίς να είναι κάτι φοβερό. Σχετικά καλομαγειρεμένοι με καλά υλικά. Επειδή πεινούσαμε αρκετά και είμασταν μεγάλη παρέα πήραμε και το "βουνό παντσετάκια"... και εδώ γέλασε και ο κάθε πικραμένος. Το "βουνό" αποτελείται από ένα πραγματικό βουνό τηγανητής πατάτας και δύο παντσετάκια στην κορυφή. Δεν νομίζω ότι έχω δει χειρότερη περιγραφή πιάτου και πιο ανούσια σπατάλη πατάτας. Κάπου εκεί το μαγαζί έχασε πάρα πολλούς πόντους.

Οπότε με τα πολλά ήρθε και ο λογιαριασμός που ήταν αρκετά τσιμπημένος για το είδος του μαγαζιού και είχε ανέβει αρκετά λόγω των "βουνών" από πατάτες. Καλή προσπάθεια αλλά εμένα με έχασε.

04 Μάρ 2015

Στο συγκεκριμένο μαγαζί είχαμε προσπαθήσει να πάμε αρκετές φορές, αλλά ήταν πάντα γεμάτο. Μια μέρα το πήραμε απόφαση, κλείσαμε νωρίς και τα καταφέραμε. Και δεν το μετανιώσαμε καθόλου.

Θα ξεκινήσω με την εξαιρετική εξυπηρέτηση. Οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί είχαν ένα τεράστιο χαμόγελο και μια φοβερή ευγένεια που μας έκανε να νοιώσουμε εξαιρετικά άνετα. Ήταν γρήγοροι και επαγγελματίες, παρ' όλο που γινόταν πραγματικά χαμός.

Ο χώρος είναι ιδιαίτερα προσεγμένος και όμορφος. Μοναδικό μειονέκτημα η μουσική που ήταν λίγο πιο δυνατά απ' όσο ήθελα και έτσι όλοι αναγκάζονταν να φωνάζουν και συνεπώς υπήρχε μια σχετικά κουραστική βαβούρα.

Όμως δεν έχει σημασία τίποτα από αυτά, καθώς το φαγητό ήταν εξαιρετικό. Πραγματικά από τα πολύ καλά που έχω φάει. Να σημειώσω ότι παρόλο που ο κατάλογος είναι μικρός είχε πολλά πιάτα ημέρας που ήταν πολύ ενδιαφέροντα. Η σαλάτα με όσπρια και άγριο ρύζι ήταν εξαιρετική. Φοβερή ισορροπία γεύσεων, χορταστική, με ενδιαφέρουσες υφές. Οι μπρουσκέτες με το σιγοψημένο χοιρινό ήταν από άλλο κόσμο. Άψογο το ψωμί, το χοιρινό ζουμερό γεμάτο γεύση. Στα κυρίως κινηθήκαμε στα πιάτα ημέρας τα οποία ήταν και τα δύο εξαιρετικά, ειδικά το δικό μου που ήταν μια πολύ καλή εκδοχή των spare ribs με μια πολύ καλή σως και τέλειο ψήσιμο. Στο τέλος δοκιμάσαμε το banoffee μετά από προτροπή του σερβιτόρου και μείναμε πολύ πολύ ευχαριστημένοι.

Από κρασιά, χωρίς να είμαι ειδικός, είχε έναν πολύ ενδιαφέροντα κατάλογο με πολλές Ελληνικές ετικέτες. Η πρόταση που μας έγινε ανταποκρίθηκε στα γούστα μας και αυτά που είχαμε παραγγείλει.

Οι τιμές ήταν πολύ λογικές, ειδικά για την ποιότητα που προσφέρει το μαγαζί. Θα ξαναπάμε σίγουρα. Πολλές φορές.

03 Μάρ 2015

Μάθαμε για το εστιατόριο από ένα αφιέρωμα στο Αθηνόραμα, για τα "εστιατόρια της Σαρακοστής". Μου κέντρισε ιδιαίτερα την περιέργεια ένας μεζές που αναφέρθηκε στο κείμενο: μαρουλοντολμάδες με κιμά τόνου! ΟΚ λέω, νηστεύουμε από κρέας, ας πάμε να φάμε κάτι διαφορετικό.

Αφού κλείσαμε τραπέζι, καθ'ότι Σάββατο φτάσαμε στο εστιατόριο γύρω στις 21:30, όπου υπήρχαν άλλες 2-3 παρέες. Μέχρι να παραγγείλουμε το μαγαζί είχε γεμίσει και κόσμος συνέχιζε να έρχεται. ΟΚ λέω καλά είμαστε.

Για καλοσώρισμα μας έφεραν από μια κούπα ψαρόσουπα. Ωραία, γευστική αν και λίγο πιο λεμονάτη απ' όσο θα ήθελα. Στα υπόλοιπα φαγητά που παραγγείλαμε: η κυκλαδίτικη σαλάτα ήταν πολύ καλή, φρέσκα, τραγανά λαχανικά, αλλά λίγο μικρή και επίσης "συνηθισμένη". Θέλω να πω τρως και αλλού μια καλή κυκλαδίτικη σαλάτα. Οι μαρουλοντολμάδες με κιμά τόνου ήταν απογοήτευση. Ίσως είχαν παραβράσει, ίσως εγώ περίμενα κάτι εξαιρετικό, δεν ξέρω. Δεν μπορώ να πω ότι τους ευχαριστήθηκα. Ήταν πολύ αδιάφοροι.

Πήραμε επίσης τα μύδια Θεσσαλλονίκης που ήταν πολύ ωραίος μεζές, πικάντικος όσο χρειάζεται, με το τυράκι του και μια φοβερή σάλτσα. Εδώ άρχισε να στρώνει το πράγμα. Για κυρίως πήραμε μια παέγια για 2 άτομα. Επειδή έχω επισκεφθεί την Βαρκελώνη και έχω φάει με ντόπιους, παραδοσιακή παέγια θα είμαι λίγο αυστηρός. Παρ' όλο που ήταν πολύ πλούσια σε θαλασσινά και σε ποσότητα για 2 άτομα, είχε λίγο περισσότερα υγρά απ' όσο χρειάζεται. Έπρεπε να είναι πιο σπυρωτή και στεγνή. Από γεύση όμως ήταν πολύ ωραία. Ένα αξιοπρεπές, χορταστικό πιάτο που όμως ήθελε λίγο περισσότερη προσοχή. Το γλυκό που μας κέρασαν στο τέλος ήταν παγωτό με χαλβά. Καλό, αλλά τίποτα ιδιαίτερο.

Να σημειώσω ότι το σέρβις ήταν εξαιρετικό. Γρήγορο, επαγγελματικό, με φοβερή ροή στα πιάτα, παρόλο που το μαγαζί γέμισε πολύ απότομα.

Επίσης ο χώρος πάρα πολύ όμορφος και προσεγμένος, χωρίς υπερβολές. Στα μείον η μυρωδιά από την κουζίνα που σε κάποια φάση ήταν πολύ έντονη. Μάλλον κάτι χάλασε γιατί σε κάποια στιγμή εμφανίστηκε ένας κύριος με εργαλεία που μπήκε στην κουζίνα αλλά μάλλον δεν κατάφερε να κάνει κάτι. Τα ρούχα μας είναι στο μπαλκόνι να ξεμυρίσουν.

Γενικά μου άρεσε πολύ και πέρασα πολύ καλά. Είχα πολύ υψηλές προσδοκίες και δεν επιβεβαιώθηκαν πλήρως, αλλά θα ξαναπάω σίγουρα γιατί είχε έναν πολύ ενδιαφέροντα κατάλογο από τον οποίο θέλω να δοκιμάσω πολλά πράγματα. Οι τιμές ήταν λογικές και το συνολικά άξιζε τα λεφτά του.