asider

Μέλος από: Μάρ 2015

13 Δεκ 2015

Πολυ καλο εστιατοριο με εξαιρετικο φαγητο. Κανουν πολυ ωραιο φιλετο κοτοπουλο και ο πουρες τους ειναι πεντανοστιμος.

Το μονο παραπονο που θα εξεφραζα ειναι οτι τη τελευταια φορα που το επισκεφτηκα πηρα φιλετο κοτοπουλο με ψητα λαχανικα το οποια ομως ηρθαν καμμενα αντι για ψητα. Παρολα αυτα, θα συνεχισω να το επισκεπτομαι λογω του χαλαρωτικου περιβαλλοντος και της αψογης εξυπηρετησης τους.

Απλα μαλλον δε θα το επισκεπτομαι πολυ τακτικα λογω του οικονομικου, γιατι δεν ειναι κ απο τα φτηνοτερα εστιατορια. Καποια πιατα του τα βρισκω υπερβολικα ακριβα. Γενικοτερα ομως οι εντυπωσεις μου ειναι καλες.

13 Δεκ 2015

Απ τα πολυ καλα εστιατορια στο τομεα του. Τουλαχιστον οσον αφορα τα μπεργκερ και τις πιτσες του. Αλλα και καποιες σαλατες. Τις μακαροναδες (εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις μακαροναδες που εχουν) δεν τις βρηκα καλες.

Τα μακαρονια τους ειναι παντοντε παραβρασμενα (θα τα προτιμουσα πιο αλ ντεντε) και για καποιο λογο που δε μπορω να καταλαβω βαζουν παρα πολυ καρυ σχεδον σε ολες τις μακαροναδες τους ενω θεωρω πως δε ταιριαζει. Κατι αλλο που κανουν και δε μου αρεσει ειναι οτι πανω απο καθε μακαροναδα χωρις καμια εξαιρεση βαζουν παρα πολυ σε ποσοτητα ψιλοκομμενο μαϊντανο ασχετα με το αν ταιριαζει ή όχι στην εκαστοτε μακαροναδα. Γενικα στα ζυμαρικα τους το ''χανουν'' καπως (ας μου επιτραπει ο ορος.. )

Απο εξυπηρετηση δε παιζονται βεβαια. Ειτε σε ντελιβερι είτε και στο μαγαζι οσες φορες εχω κατσει, ακομα και με φουλ κοσμο ειναι πολυ γρηγοροι στις παραγγελιες.
Απο τιμες τωρα εχουν το εξης καλο: οσες φορες εχω παει στο μαγαζι να παρω εγω το φαγητο μου εχει χαμηλοτερες τιμες....! Αλλα και στο μαγαζι οταν καθεσαι οι τιμες του ειναι λογικες θα ελεγα.

Πιο ακριβες απ'οτι αν το παρεις εξω, αλλα λογικες.. Αυτο που δε θα πληρωνα ειναι οι μακαροναδες πια.... ειτε απο ντελιβερι με χαμηλοτερη τιμη ειτε στο μαγαζι. Δυστυχως υστερουν πολυ στα ζυμαρικα. Προτεινω ανεπιφυλακτα μπεργκερ και τις εξαιρετικες πιτσες τους.

Και οι σαλατες ειναι παρα πολυ ωραιες να εχετε υποψην. Ειδικα η δικη τους με την ονομασια "colibri" ειναι απιστευτη.
Σιγουρα απ τα μαγαζια που θα συνεχισω να αγοραζω φαγητο απλα πλεον οχι ζυμαρικα!

07 Δεκ 2015

Το εχω επισκεφτει 3 φορες κι αλλες καμποσες εχω παραγγειλει στο σπιτι.

Οκ... ενα ικανοποιητικο απλο wannabe ιταλικο εστιατοριο το βρισκω.... ή μαλλον απλή πιτσαρία θα το χαρακτήριζα. Η πίτσα του είναι καλή! Αν και τη μια φορα που ειχα παραγγειλει σπιτι ειχε αρπαξει λιγο απο κατω. Αυτο δε μου εκανε καθολου καλη εντυπωση γιατι ειδικα για την πιτσα του ειχα ακουσει καλα λογια και περιμενα σε ενα εστιατοριο που εχει στο τιτλο του τη λεξη ''πιτσαρια'' να ειναι τουλαχιστον η πιτσα το καλυτερο πιατο. Θελει να λεγεται ιταλικο αλλα με την προσθηκη των μπεργκερ κ των αθλιων πανινι που εχουν στο μενου (ειδικα το caprese burger και το panini verdure)... η αμερικανιά δεν αποβάλλεται απ τα χαρακτηριστικά του φαγητού τους. Δεν το βρίσκω και κάτι τόσο εξεζητημένο.

Η μονη πρωτοτυπια που οντως δε συναντας αλλου ειναι καποιες απ τις σαλατες του που βρηκα πολυ καλες. Ομως για τα δεδομενα της ελληνικης κοινωνιας σημερα.... ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ακριβο για το ειδος φαγητου που προσφερει....! 18 ευρω χρεωνουν ενα φιλετο με ψητα λαχανικα και το φιλετο ειναι σαν λαστιχο. Μια φορα το παρειγγειλα και ειλικρινα εκλαψα τα χρηματα μου! Το σιχαθηκα, οπως και την απαραδεκτη σαλτσα πιπεριας που το συνοδευε. Ακομα και η τοποθεσια που βρισκεται το μαγαζι δε δικαιολογει τις τοσο υψηλες του τιμες σε ολα σχεδον τα πιατα. Δεν ειναι ΚΑΝ πανω σε πλατεια ή σε καποιο σημείο με θέα...!

Κι ομως οι τιμες του αγγιζουν τιμες εστιατοριου με θεα και πιο εκλεκτες γευσεις. Μόνο καμια δυο μακαροναδες που εχει (μια με λαχανικα και μια με μελιτζανες) ξεφευγουν λιγο απ το κλασσικο βαρετο ιταλικο που συνανταμε παντου... (μακαρονια με κιμα, με σαλτσα ναπολι κλπ) αλλα κι αυτες δεν ηταν κατι ιδιαιτερο απο θεμα γευσης. Δε με τρελαναν. Το ρυζοτο με τα μανιταρια καθως και η σαλατα με το κατσικισιο τυρι και τα μυρτιλα ειναι τα μονα πιατα που δεν εχω να τους προσαψω τιποτα κακο. Ειναι πραγματικα καλα.

Κατα τα αλλα, οσον αφορα στο θεμα εξυπηρετησης οσες φορες το επισκεφτηκα, το παιδι που μας πηρε παραγγελια ηταν ευγενικο κι εξυπηρετικο αλλα στα ορια του πολυ τυπικου που δεν σου εδινε την ανεση να τον ρωτησεις για διαφορα πιατα και τυχον αποριες που εχεις ετσι ωστε να σου προτεινει κατι καλο! Απλα ηρθε, περιμενε να ξερουμε ακριβως τι θελουμε να παρουμε και εφευγε χωρις να δειχνει προθυμος να μας προτεινει καποια καλα πιατα και να μας μιλησει γενικοτερα...!

Τον βρηκα να γνωριζει περισσοτερα πανω στο θεμα του κρασιου παρα του φαγητου ετσι ωστε να μας προτεινει καλα πιατα...! Ο ιδιοκτητης που ηταν στο ταμειο μου φανηκε επιοικως αγενης γιατι τις 2 απ τις 3 φορες που πηγαμε με τη κοπελα μου να φαμε, ηταν μουτρωμενος με τα μουτρα στο πατωμα και δεν ειχε καν τη στοιχειωδη ευγενεια να χαιρετησει τους πελατες που μπαινανε ή βγαινανε απο το μαγαζι...! Ηταν απλα καρφωμενος στο ταμειο πισω απ τον υπολογιστη και οταν ερχοταν παραγγελια μονο ξεκουνιοταν.

Δεν μου εχει αφησει καλη εντυπωση σα μαγαζι γενικα και σιγουρα δε θα ξαναπηγαινα να φαω εκει αλλα ουτε και στο σπιτι θα παρειγγελνα ξανα. Αυτες οι 4-5 φορες που εχω φαει απο εκει συνολικα ηταν αρκετες για να σχηματισω αποψη και να γραψω και τη κριτικη μου..! Δε χρειαζεται παραπανω....

Δυστυχως δε θα το προτεινα σε φιλους ή γνωστους για φαγητο... ενω λιγο παραδιπλα και πανω στη πλατεια της Νεας Σμυρνης μπορεις να συναντησεις πολυ καλυτερα μαγαζια με πολυ καλυτερες τιμες και φαγητο...! Άλλωστε δεν θεωρω και τυχαίο το γεγονος οτι οσες φορες πηγα στο μαγαζι, σε ολα τα τραπεζια καθονταν τουριστες και ξενοι επι το πλειστον. Φυσικα μονο αυτοι που δεν εχουν μετρο συγκρισης θα πληρωναν τοσα χρηματα για τοσο μετριες γευσεις! Αλλα το καταλαβαινω γιατι ειναι τοποθετημενο πισω απ τη Συγγρου ακριβως κ μαλλον βολευει τους τουριστες απ τα ξενοδοχεια. Τον Ελληνα πελατη δεν βλεπω να τον εχει κερδισει το συγκεκριμενο μαγαζι.. και δε ξερω κ κατα ποσο και αν θα το καταφερει...! Κριμα...

06 Μάρ 2015

Αρχικα να διευκρινισω πως εχω επισκεφτει την αυλη αρκετες φορες και η κριτικη που γραφω αντιπροσωπευει και τις 10 (περιπου) αυτες φορες που εχω παει στο μαγαζι..! Ωραία ατμόσφαιρα και ωραίος χώρος γενικά. Θυμιζει ελληνικη ταινια του '60! Καποια πραγματακια βεβαια απο θεμα διακοσμησης θα μπορουσαν να ειναι πολυκαλυτερα και πιο περιποιημενα.

Ο κοσμος που το απαρτιζει ειναι κατω των 25 και κυριως φοιτητες λογω των χαμηλων τιμων. Ωραιες γευσεις στις ποικιλιες και τα πιατα του. Για το ''χυμα'' στυλ που το χαρακτηριζει θα ελεγα πως και τα προϊόντα που εχουν ανταποκρινονται στο στυλ του μαγαζιου (μπυριτσες, καμια ποικιλια, ουζακι, ρακομελο κλπ.. ). Εχει αυτη την απλοτητα που το καθιστα ομορφο. Αλλα απο εκει και περα καποια πραγματακια παρα-ειναι χυμα και την απλοτητα του αυτη την μετατρεπουν αμεσως σε ''προβλημα'' για τον πελατη και αν μη τι αλλο ειναι αποκρουστικα...

-Λογου χαρη η εξυπηρετηση (μιλαω παντα για το βραδυνο ωραριο μετα τις 10μμ μιας και οσες φορες εχω παει, εχω παει μετα τις 10 το βραδυ και δεν εχω γνωμη για το πρωινο ή μεσημεριανο ωραριο): ηταν ανυπαρκτη και χαλια. 2 παιδια που μπαινοβγαιναν ασκοπως στη κουζινα χωρις να εχουν στο νου τους τα τραπεζια και τους πελατες. Μιλουσαν μεταξυ τους ή επαιζαν με τα κινητα τους και δεν κοιταζαν καν κατω στο κοσμο μηπως καποιο τραπεζι χρειαζεται κατι.

Οταν τυχαινε να μπορεσεις να τους φωναξεις για να παραγγειλεις ηταν αγενεις και το στυλάκι τους ήταν ειρωνικό και απαραδεκτο. Με το ζορι καταλαβαινες τι εχει τελικα το μενου ωστε να παραγγειλεις μιας κ τα μισα τα ξεχναγαν, και τα αλλα μισα δεν τους ειχαν ενημερωσει αν υπαρχουν την συγκεκριμενη μερα κλπ. Δεν κοιταγαν τους πελατες καν στα ματια και ο τροπος με τον οποιο εκαναν ας πουμε τη ''δουλεια'' τους ηταν απαραδεκτος μιας και φαινοταν στο προσωπο τους οτι το κανουν με το στανιο και λες κ σου κανουν χαρη που σου παιρνουν παραγγελια. Βρηκα απαραδεκτο το γεγονος οτι ο ενας κυριως ''σερβιτορος''(νομιζω Αγγελο ακουσα να τον φωναζουν) καθοταν ολη την ωρα σε αλλα τραπεζια, κουβεντιαζε κι επινε μαζι με τους πελατες που μαλλον τυχαινε να ξερει και δεν ειχε το νου του στα υπολοιπα τραπεζια... και οταν τυχαινε να τον φωναξεις και σηκωνόταν απ τη παρέα του, ξινιζε και τα μουτρα του επειδη του εκοψες τη κουβεντα στη μεση.

-Απ την αλλη απ τα αφεντικα περιμενα ισως μια καλυτερη αντιμετωπιση μιας και υποτιθεται πως το μαγαζι τους ανηκει και το ''πονανε'' αλλα επεσα εξω. Ο κυριος που μας εβαλε να κατσουμε στο τραπεζι φαινοταν να ειναι λιγο χαμενος και στον κοσμο του αλλα παρολα αυτα εξυπηρετικος. Η κυρια που ηταν στην υποδοχη ήταν ευγενικη αλλα κατα το υπολοιπο της βραδιας δεν φανηκε ουτε αυτη να συνεργαζεται με τους σερβιτορους και τελοσπαντων να τους ''βαζει χερι'' οταν τους εβλεπε να μιλανε ασκοπως ή να χαζευουν και να μην εχουν το νου τους στους πελατες.

-Οι τιμες στα περισσοτερα προϊόντα ηταν πολυ καλες. Αυτο που βρηκα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΚΡΙΒΟ ηταν το τεταρτακι (1/4) το ουζο που εκανε 7 ευρω. Κατα τα αλλα οι μπυρες στα 2.50 ευρω, η ποικιλια η μεγαλη στα 10 ευρω και τα ρακομελα στα 4 ευρω ηταν καλες τιμες. Αν το στυλ σας ειναι χυμα τοσο που δε χωραει αλλο θα το συστηνα ανεπιφυλακτα αλλιως καλυτερα να επιλεξετε καποιο απ τα κοσμικοτερα στεκια του Ψυρρη.

-Τα πιάτα του και το οτιδήποτε φαγώσιμο, να σημειώσω εδω, πως είναι ολα στο τηγανι και μεσα στη λαδίλα και δυστυχώς αυτό κάνει τη κουζίνα του αρκετά βαριά για να τη συνοδέψεις με αλκοόλ, που φυσικά θα αγοράσεις αύθονο λόγω των χαμηλων τιμών στις οποίες το προσφέρει η αυλή.

-Απο άτομα, συναντας κυριως νεαρα.. μεχρι 25 ετων και οχι και στην πιο νηφαλια κατασταση που μπορεις να τα πετυχεις. Και αυτό οχι μονο λογω υπερβολικης καταναλωσης αλκοολ. Απ την άλλη, τα μεγαλα ατομα που μπορει να συναντησεις (40+) τα βρηκα αγενη μιας και δεν ηταν οι τυποι που ηρθαν να πιουν το ποτακι τους και να μην ενοχλησουν κανενα.

Η γενικη αποψη παρα τα οσα ασχημα πραγματα συναντησα θα ελεγα οτι ηταν καλη. Το μονο βασικο που θα αλλαζα στην αυλη ειναι οι σερβιτοροι μιας και πιστευω πως αυτοι κρατανε τη δουλεια πισω.

Ο, τι βγαινει απ τη κουζινα ειναι καλο αλλα στο πελατη πηγαινει μεσω σερβιτορου και δυστυχως ή ευτυχως (δυστυχως στο θεμα της αυλης) οι σερβιτοροι αντιπροσωπευουν ολη την κουζινα στον εξω κοσμο μιας και αυτοι συναναστρεφονται με τους πελατες. Θα συνεχισω βεβαια να επισκεπτομαι την αυλη λογω χαμηλων τιμων αλλα χωρις να περιμενω πολλα πραγματα απο εξυπηρετηση και απο τη συμπεριφορα των ιδιοκτητων.