idis

Μέλος από: Μάρ 2015

02 Ιούλ 2016

Ένα ζεστό Σαββάτο του Ιουνίου και συγκεκριμένα στις 18/06/2016 και μετά από πολύ σκέψη στο να βγούμε με την κοπέλα μου λόγω της αφόρητης ζέστης που είχε, πήραμε την απόφαση να ανηφορίσουμε προς το Γαλάτσι και το Για Δες.

Κάναμε και μια κράτηση για καλό και για κακό για τις 21:30, που απ ότι φάνηκε δεν χρειαζόταν μιας και ήμασταν όταν πήγαμε εμείς και άλλο ένα ζευγάρι, αργότερα μαζεύτηκαν άλλες 2 παρέες των 4 ατόμων.

Το μαγαζί βρίσκεται ένα στενό πίσω από την πλατεία της Λαμπρινής σε μια ήσυχη γειτονιά. Στο ίδιο στενό έχει άλλες 3-4 επιλογές από τσιπουράδικα και μία πιτσαρία. Το πάρκίνγκ εύκολο στον δρόμο μπροστά από το μαγαζί ή στα γύρω στενά, αν και γινόταν ένας γάμος σε ένα σπίτι εκεί δίπλα και τα αμάξια ήταν πιο πολλά από συνήθως δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου.

Ο χώρος είναι όμορφος και μικρός, γύρω γύρω είναι κλειστός με τζαμαρία διακοσμημένος με διάφορα γλαστράκια, ο χώρος χωρίζεται σε δυο επίπεδα, ο ένας είναι αυτός που είναι μπαίνοντας με 6 τραπεζάκια πολύ ευρύχωρα και πιο μέσα έχει άλλα 2 τραπέζια πάνω σε ένα ξύλινο επίπεδο που έχουν και καναπεδάκι στη μία πλευρά, επίσης εκεί βρίσκεται και μία μπάρα όπου είναι το ταμείο αλλά μπορείς να κάτσεις κιόλας, οι τουαλέτες πολύ καθαρές αλλά δυστυχώς μία και για άντρες και τις γυναίκες. Επίσης έχει και μερικά τραπεζάκια έξω.

Η εξυπηρέτηση από μία κοπέλα ήταν γρήγορη και ευγενέστατη, με χαμόγελο και με μεγάλη προθυμία να μας βοηθήσει στην παραγγελία και ο σεφ βγήκε προς το τέλος και μας μίλησε λίγο για τα πιάτα και μας ρώτησε αν μας άρεσαν. Απόδειξη κανονικά μαζί με κάθε πιάτο που ερχόταν.

Στο φαϊ τώρα πήραμε:

Στην αρχή μας φέρανε ψωμάκι λευκό και μαύρο πολύ ωραίο, συνήθως τα επιστρέφω αλλά αυτή την φορά είπα να τα κρατήσω... θα καταλάβετε παρακάτω.. (0,80€)

Ντάκο, πάρα πολύ νόστιμο και τίμια μερίδα (4/4) (4,80€)

Μετά πήραμε 3 μανιτάρια πορτομπέλο, τα έχουν ανά τεμάχιο, μπορείς να πάρεις όσα θες, πολύ ωραία μαγειρεμένα, ευμεγέθη, αλλά το τυρί που είχαν από πάνω ήταν τελείως αδιάφορο και μετά από ένα λεπτό που μας τα σέρβιραν είχε γίνει σόλα, επίσης θα μπορούσαν να βάλουν και κάτι ακόμα από πάνω, μιας και τελευταία τα μανιτάρια έχουν γίνει πολύ της μόδας έχω φάει πολύ καλύτερα. (2/4) (7,50€)

Επόμενο πιάτο Τηγανιά Για Δες, το καλύτερο της βραδιάς, εδώ τελείωσε το ψωμί... στο τέλος λίγη σαλτσούλα που είχε μείνει την πήρα με το χέρι.. μέσα είχε και χοιρινό και κοτόπουλο που είχαν μαγείρευτει με μουστάρδα και κάρυ, πεντανόστιμα όλα λιώναν στο στόμα... είναι το πιάτο που θα με έκανε να ξαναπάω. (4/4) (7,70€)

Και κλείσαμε με μία γιαουρτλού, καλό πιάτο αλλά δεν πέθανα κιόλας, το τσακίσαμε εννοείτε, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορούν και καλύτερα, επίσης να προσθέσω ότι θα μπορούσαν να βάλουν μία πιτούλα ακόμα και τα κεμπάπ από 3 να τα κάνουν 4 (2,5/4) (8,00€)

Ήπιαμε δυο διακοσάρια τσίπουρο πολύ καλό και δυνατούτσικο (4/4) (8,00€)

Στο τέλος για γλυκό μας κεράσανε δικό τους χειροποίητο παγωτό που το φτιαχνουν με γιαούρτι, αν θυμάμαι καλά ήρθαν στο τραπέζι μας 2 μπάλες σοκολάτα, ωραίο παγωτό, διαφορετικό από τα συνηθισμένα.

Για όλα αυτά δώσαμε 36,80€ που τα θεωρώ κανονικά, αλλά θα μπορούσαν να ρίξουν λίγο τις τιμές τους σε κάποια πιάτα ή να αυξήσουν τις ποσότητες λίγο ακόμα.

Στο Για Δες πέρασα πολύ ωραία άκουσα πάρα πολύ καλή μουσική, κυρίως έντεχνα, έφαγα αρκετά καλά και θα ξανά πήγαινα για αυτή την φοβερή τηγανιά και για να δοκιμάσω το λουκάνικο τους που λένε ότι είναι πολύ νόστιμο. Για αυτούς που είναι στα πέριξ της περιοχής το θεωρώ μια καλή επιλογή. όσο για τους υπόλοιπους ότι σας φωτήσει.

06 Απρ 2016

Κυριακή 27 Μαρτίου και μετά από μια βόλτα πρός Κερατέα ( συγκεκριμένα στο βρωμοπούσι.... κλαίω με το όνομα χχααχχα) για κάτι δουλίτσες που είχαμε και αφού μας έπιασε βρόχη και αναγκαστήκαμε να φύγουμε γρήγορα, αποφασίσαμε να πάμε για φαΐ. Αφού οι ντόπιοι εκεί μας είπαν να μην κάτσουμε γαι φαΐ στο βρωμοπούσι γιατί και ακρηβά είναι και όχι κάτι σπουδαίο, έριξα την ιδέα να πάμε πρός Καλύβια που είναι σταθερή αξία... και έτσι καταλήξαμε 4 άτομα 3 η ώρα το μεσημέρι στον Χριστόφορο.

Ο χαμός δεν περιγράφεται εκείνης της μέρας, ακόμη και με καταρακτώδη βρόχη μιλιούνια ανθρώπων κατεύθαναν από παντού για μάσα. Ευτυχώς έχουν παρκαδόρους και τους δίνεις το αμάξι και το βάζουν αυτοί στο πάρκινγκ αν έχει θέσεις ή κάπου στα στενά γύρω από το μαγαζί.

Ο χώρος του μαγαζίου είναι τεράστιος, μπορεί να φιλοξενήσει τουλάχιστον 400-500 άτομα. Όπως μπαίνεις από την κύρια είσοδο στο δεξί σου χέρι είναι οι σούβλες με όλα τα εδέσματα, μπαίνοντας είναι ένας χώρος αρκετά μεγάλος με μωσαικό κάτω και ξύλο σε τοίχους και ταβάνι όπως είναι δηλαδή η διακόσμηση σε όλο το μαγαζί, με λίγα διακοσμητικά σε διάφορα σημεία. Συνεχίζοντας προς τα μέσα και περνώντας από την κουζίνα που είναι κλειστή συναντάς άλλους 2 χώρους για να κάτσεις, την μέρα που πήγαμε όλοι αυτοί οι χώροι ήταν γεμάτοι και να σηκωνόταν κανένας περιμέναν σαν τα κοράκια από πάνω άλλοι για να κάτσουν και έτσι μετά από παρότρυνση ένος σερβιτόρου ανεβήκαμε στον επάνω όροφο που μας είπε ότι είναι πιο χαλαρά, αγγούρια χαλαρά ήταν, τίγκα ήταν και του είπα έχουμε άρρωστο άνθρωπο μαζί δεν μπόρει με ευκολία να ανέβει σκάλες ούτε να περιμένει άλλο όρθια, πείτε μας αν έχει τραπέζι αλλιώς να πάμε σε άλλο μαγαζι και μου είπε ακολουθήστε με πάνω και θα βρούμε, ε βρήκαμε μετά από 5 λεπτά σηκώθηκε ένα ζευγάρι που καθότανε δίπλα στις τουαλέτες (τελειααααα).

Η εξυπηρέτηση τώρα εκτός από αυτό το αλαλούμ που έγινε μέχρι να καθήσουμε ήταν πολύ καλή, αν και γινότανε χαμός και οι περισσότεροι πελάτες είχαν έρθει εκείνη την ώρα, όλα κύλισαν ρολόι (χαράς τα κουράγια τους με τέτοιον πανικό), λίγο τους ψάχναμε κανά δυο φορές αλλά είμαι της άποψης ότι όταν επικρατεί τέτοιος χαμός δικαιολογούντε εν μέρει, μπόρουν και καλύτερα πάντως και λίγο χαμόγελο δεν βλάπτει... ααα επίσης ούτε να δώσεις απόδειξη και να μην στη ζητάω βλάπτει..

Στη μάσα τώρα όλα ήταν τεράστια και λαχταριστά, αφού μου τρέχουν τα σάλια τώρα που τα σκέφτομαι, πάμε λοιπόν.

Στην αρχή μας φέρανε ψητό ψωμί( περίπου μισή φρατζόλα) με λαδάκι και ριγανη, χωρίς να μας ρωτήσουν. Νομίζω από ότι είδα στον κατάλογο 2,20€ το κοστολογούσε το τραπέζι.

Μια χόρτα (ραδίκια πήραμε εμείς είχε και 1 είδος ακόμα που δεν το θυμάμαι τώρα), τέλεια, φρέσκα, βρασμένα όσο πρέπει και πολύ μεγάλη μερίδα (4/4) (3,80€)

Πατάτες τηγανιτές, οι απόψεις διίστανται αν ήταν προκάτ ή όχι, εγώ δεν είμαι μεγάλος φάν της πατάτας τηγανιτής αλλά μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν και ήταν πολύ καλά τηγανισμένες ούτε πολύ λαδίλα, ούτε καρβουνιασμένες, όπως πρέπει. Σε όλους άρεσαν πάντως και επίσης μεγάλη μερίδα. (4/4) (3,80€)

Κολοκυθάκια τηγανητά, εδώ έγινε χαμός ήρθε μια πιατάρα τεράστια γεμάτη με κολοκυθάκια στίκς και πραγματικά πέσανε κορμιά, παραλίγο η κοπέλα μου να χάσει το χέρι της... ήταν αποθέωση, ( πραγματικά απορώ πως τα τηγανιτά τους δεν έχουν ίχνος λαδίλας ενώ ετοιμάζονται εκείνη την ώρα για τόσα άτομα).. τεσπά να τα πάρετε οπωσδήποτε αν πάτε (4/4) (3,80€)

Τυροκαυτερή, φανταστική, άφησε εποχή, για μένα ήταν έτσι ακριβώς όπως την ήθελα (4/4) (4,00€)

Κοκορέτσι, ίσως το πιο μέτριο απ όλα τα πιάτα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό, τρωγότανε με μεγάλη άνεση, δεν μύριζε καθόλου, είχε λιγο ψηθει παραπάνω το εξωτερικο του και ήταν χοντρό μέσα, εμένα μου αρέσει να το κανω μουκίτσες. πάντως ήταν καλή συκωταριά που φτιάχτηκε, για κάποιες λεπτομέρειες δεν παίρνει 4 (3/4) (10,90€)

Μισό κιλό παΐδάκια αρνήσια, γλειφιτζουράκια θα τα έλεγα καλύτερα, πεντανόστημα ήταν τα άτιμα, θέλω να δώσω και τα συγχαρητήρια μου στον ψήστη. (32€ το κιλό, το μισό 16€) (4/4)

Μισό κιλό παΐδάκια κοτόπουλο, νταα νταν ντα νταααααν... τι κοτοπουλάρα ήταν αυτή ? τι κοτοπουλαρά ήταν αυτή? τι να πώ ότι έλιωνε στο στόμα, ότι από γεύση δεν παιζότανε, τι σώς μαγίκη ήταν αυτη που το περιχήνουνε θεε μουυυυ? (4/4) (8,00€)

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασάκι κόκκινο, που δεν θυμάμαι πόσο έχει, άλλα ήταν πολύ καλό και αυτό, γλυκόπιοτο.

Στο τέλος μας κεράσανε γιαούρτι με 2 γλυκά του κουταλιού, το ένα κεράσι και το άλλο κυδώνι.

Η έξοδος μας στεύθηκε με απιτυχία, φάγαμε σαν κτήνοι, πληρώσαμε αν θυμαμαι καλά κάπου 17€ το άτομο. λίγο ταλαιπωρηθήκαμε να κάτσουμε στην αρχή, αλλά από δω και πέρα θα το ξέρω να μην πηγαίνω τόσο μεσημέρι ή να κλείνω τραπέζι εξαρχής.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, ορμάτεεεεε...

09 Μάρ 2016

Μετά από ένα χρόνο απουσίας από το BAR. B. Q επέστεψα δριμύτερος, ένα μαγαζί που το επισκεπτόμουν το πολύ κάθε δυο βδομάδες μέχρι πέρυσι, αλλά για διάφορους λόγους και λόγο του ότι άρχισα να ψάχνομαι και για άλλα μαγαζιά το παραμέλησα. Όμως μόλις μία φίλη το πρότεινε εννοείται πως πέταξα την σκούφια μου. Έτσι λοιπόν Σάββατο 30/01/2016 κατά της 21:30 και μετά από τηλεφωνική κράτηση εγώ η κοπέλα μου και η φίλη μας κατευθυνθήκαμε προς Ν Σμύρνη.

Το BBQ βρίσκεται πάνω στην Βενιζέλου κεντρικό δρόμο της Ν Σμύρνης και λίγο πιο κάτω από την πλατεία, οπότε όπως καταλαβαίνετε μπορεί να είναι εύκολη η πρόσβαση αλλά το πάρκινγκ είναι μανίκι, ειδικά πσκ και ώρες που είναι ανοιχτά τα μαγαζιά εξοπλιστείτε με μπόλικη υπομονή.

Το μαγαζί ειδικεύεται στο κρέας, θα βρείτε από κιλότο και rib eye black angus και διάφορες άλλες κοπές μέχρι πιο απλά πιάτα όπως μπριζόλα και κοτόπουλο, επίσης έχει και κάποια ψαρικά και 2-3 πιάτα με μακαρόνια.

Ο χώρος χωρίζεται σε 2 μέρη, ο εσωτερικός που είναι και ο πιο ωραίος, πολύ όμορφα και λυτά διακοσμημένος, σε βιομηχανικό στυλ με γήινα χρώματα, η κουζίνα του είναι ανοιχτή (μια τζαμαρία την χωρίζει απ το υπόλοιπο μαγαζί) και ακριβώς δίπλα υπάρχει μια μπάρα για ποτάκι ή αν θες να περιμένεις μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι, επίσης αυτός ο χώρος είναι για μη καπνίζοντες. Ο έξω χώρος είναι κλειστός με τζάμια, το καλοκαίρι το πάνω μέρος ανοίγει. Τα τραπέζια είναι σε σωστές αποστάσεις και οι τουαλέτες του που βρίσκονται στο υπόγειο του μαγαζιού πεντακάθαρες και πολύ ντιζαινάτες για τουαλέτες.

Η εξυπηρέτηση στα χρόνια που το επισκέπτομαι ήταν πάντα άψογη απ όλα τα παιδιά που σερβίρουν και τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού, όλοι τους πολύ επεξηγηματικοί σε ότι απορία έχω με άψογη γνώση του μενού, εντάξει έχουν υπάρξει μέρες που γίνεται πανικός και ίσως καθυστερήσουν λίγο αλλά νομίζω αυτά γίνονται παντού. Πάντα η απόδειξη έρχεται μαζί με κάθε πιάτο που παραγγέλνω.

Στην μάσα τώρα... έχω φάει διάφορα πιάτα στις τόσες φορές που έχω πάει αλλά θα αναφερθώ σε αυτά που φάγαμε στην τελευταία επίσκεψη.

Στην αρχή μας ήρθε φρυγανισμένο ψωμί με φάβα (πολύ πλούσια ποσότητα) νοστιμότατη αλλά δεν είναι κέρασμα 1,80€ το άτομο.

Σαλάτα με ρόκα, απάκι, μυζήθρα, λιαστή ντομάτα και οξύμελο. Πολύ καλή, με φρέσκα υλικά, με πολύ νόστιμο το απάκι και πολύ πλούσια ποσότητα, εδώ να επισημάνω ότι οι σαλάτες χωρίζονται σε αυτές που είναι για δυο άτομα και της παρέας, εμείς πήραμε της παρέας (3/4) (10,50€)

Τραγανά ρολάκια Καισαρείας με παστουρμά και κασέρι, αρκετά καλό ορεκτικό, στους υπόλοιπους αρέσει πολύ το πέρναμε και παλιότερα εγώ δεν πεθαίνω κιόλας, νόστιμα είναι αλλά θα ήθελα λίγο παραπάνω παστουρμά και όχι τόσο κασέρι η σάλτσα που είναι στρωμένη κάτω από τα ρολάκια είναι φανταστική. (2/4) (6,90€)

Σκαλοπίνι σε τορτίγια με πέστο τομάτας, σπανάκι και κατσικίσιο τυρί. Ξετρελάθηκα, θα μπορούσα να τα φάω όλα μόνος μου, ήταν μία τορτίγια κομμένη σε 4 κομμάτια, με πολύ μπαμπάτσικη γέμιση, θα τα ξαναπάρω σίγουρα. (4/4) (8,90€)

Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού στη σχάρα με στραπάτσα (ψητή πατάτα λιωμένη με τυριά και μυρωδικά), τα μπριζολάκια ήταν τέλεια ψημένα και αρκετά νόστιμα, αλλά έχω φάει και καλύτερα,3 στον αριθμό και η στραπάτσα πολύ καλή δεν είχα ξανά φάει (3/4) (10,60€)

Συκώτι γάλακτος ψητό με σοταρισμένο σπανάκι και ψητές πατάτες, αυτό το πιάτο πήρα εγώ και πραγματικά ήταν υπέροχο, απίστευτη νοστιμιά, το έγλειψα το πιάτο, τέλεια ψημένο χωρίς ίνες και πολύ πλούσια μερίδα (4/4) (13,80€)

Κότσι αρνίσιο με πλιγούρι και σως δεντρολίβανου, λου-κου-μα-κι, μετάνιωσα που δεν το πήρα και εγώ, μιας και έχω ένα συναισθηματικό δέσιμο με τα κότσια. Τέλεια μαγειρεμένο και μαριναρισμένο το έκοβες με το κουτάλι. Και το πλιγούρι που το συνόδευε πολύ νόστιμο. (4/4) (13,90€)

Ήπιαμε και ένα λίτρο λευκό ημίγλυκο χύμα, πολύ καλό (3/4) (4.40€ το ένα)

Στο σύνολο πληρώσαμε 74,40€ τουτέστιν 26 κάτι το άτομο, είναι κάπως τσιμπημένα.. μέχρι πέρσι είχαμε κάρτα από ένα άλλο σαιτ και μας έβγαινε κάπου 20% φθηνότερα, πάντως υπάρχει ακόμα η προσφορά αυτή.

Εν κατακλείδι θεωρώ πως το BBQ είναι ένα πολύ καλό μαγαζί (που έχει ακόμα περιθώρια βελτίωσης) ειδικά για σαρκοφάγα, θα το συνιστούσα με μεγάλη άνεση. Εγώ ξανά πήγαινα με μεγάλη ευκολία. Η απόφαση δική σας...

21 Ιαν 2016

Παρασκευή 04/12/2015 και η κλασσική έξοδος της Παρασκευής με την κλασσική παρέα (αυτή την φορά μείον 2) κατέληξε στο ο΄τι φάμε και ότι πιούμε στο Χαλάνδρι. Είχε προηγηθεί κράτηση κάνα τρίωρο πιο πριν αλλά από ότι φάνηκε δεν ήταν αναγκαίο μιας και ήμασταν εμείς και άλλες 2 παρέες.

Έτσι λοιπόν εγώ με την κοπέλα μου και το άλλο φιλικό ζευγάρι ανηφορίσαμε προς Λεωφόρο Πεντέλης προς αναζήτηση του μαγαζιού. Μιας και κανένας μας δεν είχε πάει ποτέ, ο φίλος μας ο gps μας καθοδήγησε. Ευτυχώς ήμασταν πολύ τυχεροί και βρήκαμε να παρκάρουμε απ έξω. Άγγλοι ως συνήθως 9 η ώρα που ήταν και η κράτηση περνάγαμε την πόρτα.

Ο χώρος που φιλοξενείτε το εστιατόριο είναι μία ανακαινισμένη μονοκατοικία με πολύ όμορφη αυλή απ όσο πρόλαβα να δω μέχρι να μπούμε, ο μέσα χώρος χωρίζεται στο χολ που είναι όπως μπαίνεις, ευθεία μέσα είναι η κουζίνα και έχει άλλα τρία δωμάτια που μοιράζονται τα τραπέζια. Πολύ όμορφος χώρος σου βγάζει έντονη την αίσθηση της ζεστασιάς και φιλοξενίας.

Με το που μπήκαμε μας υποδέχθηκε μια κοπέλα με χαμόγελο και μας έβαλε στο τραπέζι μας, αμέσως ήρθε ο σερβιτόρος με τους καταλόγους και κερασμένη ρακί, ελίτσες και στικάκια από ψημένο ψωμί (4χ0,50€). Η εξυπηρέτηση καθ όλη την διάρκεια της βραδείας ήταν άριστη. Φυσικά μας έφεραν νερό εμφιαλωμένο(1,50€) στην αρχή αλλά μετά από δική μας υπόδειξη μας έφερναν κανάτα.

Στο φαγητό τώρα, πήραμε:

Μία σαλάτα με μαρούλι, πολύ νόστιμη και χορταστική (3/4) (7.80€)

Παστουρμαδόπιτα, φανταστική, δεν έχω λόγια, ότι καλύτερο έχω φάει σε παστουρμαδόπιτα ποτέ (5,50€) (4/4)

Φέτα σε φύλλο με ανθόμελο, αρκετά καλή και καλή μερίδα (2,5/4) (4,80€)

Κολοκυθοκεφτέδες, χορταστικοί και νοστιμότατοι (3/4) (4,90€)

Τηγανιά χοιρινή, λουκουμάκι, όπως την φτιάχνουν στο χωριό, τέλεια με το λιπάκι της.. νιαμ νιαμ.. (4/4) (6,80€)

Δύο κεμπάπ γιαουρτλού σε άλλη εκδοχή, στην βάση η πίτα κομμένη και από πάνω τα 2 κεμπάπ σε οβάλ σχήμα και όχι στο παραδοσιακό ( πιο πολύ θα τα έλεγα μπιφτέκια, θέλανε κάποια μπαχάρια παραπάνω), ντομάτα πιπεριά κρεμμύδι όλα ψητά, sauce γιαουρτιού, ψιλοκομμένη στυλ ντεκόρ πρασινάδα και πάπρικα. Επειδή εμείς περιμέναμε κεμπάπ και ήρθε μπιφτέκι (όχι ότι ήταν άσχημο) και ήταν και τσιμπημένη η τιμή του (2,5/4) (9,00€)

Κριθαρότο με λουκάνικο, πολύ λάδι.. κακό.. πιο πολύ για γιουβετσότο έμοιαζε (1,5/4) (7,00€)

Κότσι μοσχαρίσιο, στον κατάλογο έλεγε με πουρέ αν θυμάμαι καλά, αλλά εκείνη την ημέρα είχε τελειώσει και το είχαν με πατάτες, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, κλασσικό μοσχαράκι στον φούρνο, οκ αλλά όχι ρε παιδιά (15€) (2/4)

Μία σοκολατόπιτα για κλείσιμο που την φτιάχνουν αυτοί, πάρα πολύ καλή (3/4) (5,00€)

Ήπιαμε 3 ρακόμελα, μπερεγκέτι (7,00€)

Α και μην ξεχάσω, την μέρα που πήγαμε είχε και λάιβ με πολύ ωραίες μουσικές.

Γενικώς μείναμε ικανοποιημένοι με το φαγητό, κυρίως με τα ορεκτικά, τα κυρίως πέρνουν μεγάλη βελτίωση, συνολικά πληρώσαμε 99,30€ που τα θεωρώ πολλά για αυτά που φάγαμε, σίγουρα πρέπει να γίνει μία μείωση τιμών για να αντισταθμιστούν τα πράγματα.

Το προτείνω για όσους είναι κοντά, δεν ενθουσιάστηκα τόσο για να το προτείνω σε κάποιον που μένει μακριά. Αν θα ξαναπήγαινα θα ήταν μόνο για την τηγανιά και να ακούσω λάιβ μουσικούλα.

10 Ιαν 2016

Τετάρτη σήμερα των Φώτων 06/01/2016 (χρόνια πολλά στους εορτάζοντες) και μετά από ένα καφεδάκι στο Χαλάνδρι, η παρέα μας κινήθηκε προς την πλατεία του Χαλανδρίου για να βρούμε κάπου να κάτσουμε να φάμε, μετά από μια μικρή σύσκεψη καταλήξαμε να κάτσουμε στην Αρμόλια, ήμασταν 6 μεγάλοι και 2 μωρά.

Αμέσως μόλις φτάσαμε απ έξω μία σερβιτόρα μας ρώτησε που θέλουμε να κάτσουμε, μέσα ή έξω, της είπαμε έξω, μιας και η μέρα μέχρι εκείνη την ώρα αν και είχε συννεφιά ήταν ζεστή. Υπήρχαν 2 τραπέζια των τεσσάρων ελεύθερα και ένα διπλό, χωρίς καμία κουβέντα ένωσε το τεσσάρι με το διπλό και έστρωσε για να καθίσουμε.

Ο χώρος εσωτερικά απ όσο είδα μιας και είχαμε καθίσει ακριβώς έξω από την πόρτα και τον χάζευα είναι πολύ ωραίος, μοιάζει με παλιό μπακάλικο, με ράφια γύρω γύρω που είχαν πάνω μπουκάλια από ούζα, τσίπουρα, διάφορες κονσέρβες, μακαρόνια και πολλά άλλα, με σωστό φωτισμό και καλή διάταξη τραπεζιών. Τώρα τελευταία αυτή η διακόσμηση έχει γίνει πολύ must. Ο έξω χώρος είναι πάνω στην πλατεία με καμιά δεκαπενταριά τραπέζια και είναι ανάμεσα στις καφετέριες της πλατείας.

Η εξυπηρέτηση δεν ήταν πολύ καλή, ψιλό απρόσωπη από τους περισσότερους σερβιτόρους εκτός από έναν που ήταν πολύ πρόσχαρος. Τα πιάτα ερχόντουσαν σε σωστούς χρόνους, εκτός από δύο θέματα, ένα ξεχάσαν να φέρουν ένα από τα κυρίως και η μία κοπέλα έφαγε το φαγητό της αφού τελειώσαμε εμείς, βέβαια μας ζήτησαν συγνώμη και η μερίδα που της έφεραν ήταν έξτρα περιποιημένη. Και το άλλο που το είδα τώρα στην απόδειξη και μου πέσαν τα σαγόνια, χρέωσαν κουβέρ σε ένα από τα μωρά που το είχαμε βάλει σε ένα από τα καρεκλάκια για μωρά που είχαν, ευτυχώς ο άλλος κοιμόταν στο καροτσάκι του.. έλεος, τι να πω!!

Στην μάσα τώρα σχεδόν όλοι κινηθήκαμε σε ψαροφαγία εκτός από έναν που προτίμησε κρέας. Πήραμε λοιπόν:

Αρχικά μας φέρανε ένα καλαθάκι ψωμάκια και ένα ντιπ ντομάτας (νομίζω.. δεν δοκίμασα), με κρυφή χρέωση 0,90€ ο καθένας (+ το μωρό) και ένα μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο (1,10€), (ούτε στην πλατεία του Χαλανδρίου πίνεται το νερό... )

Σαλάτα απ' τον κάμπο της Χίου, που ήταν με ντομάτα, κάππαρη, αγγούρι, φύλλα ρόκας βασιλικός, ψητό μαστέλο, παξιμαδάκια και βινεγκρέτ μπαλσάμικο. Νοστιμότατη την αφανίσαμε σε χρόνο ρεκόρ, ήταν βέβαια και σχετικά μικρή. (3/4) (8,50€) (Αυτό που οι τιμές στις σαλάτες έχουν εκτοξευθεί τα τελευταία χρόνια στον θεό με εξοργίζει, ήταν και αυτή μικρή.. άφρισα... το 3/4 για αυτό)

Ντάκος αλλιώτικος, με ντομάτα περασμένη (δηλαδή την είχαν πολτοποιήσει), βασιλικός, ρίγανη, κάππαρη και φρέσκια μυζήθρα. Οκ πολύ ωραίος ντάκος με φρέσκα υλικά αλλά ρε παιδιά όση είναι η παλάμη μου.. και μην φανταστείτε ότι έχω κανά χέρι κουπί.. (3/4) (6,50€) (και εδώ το 3/4 λόγο μεγέθους)

Φάβα με κρεμμύδι και κάππαρη, εγώ δεν πέθανα κιόλας η υπόλοιπη παρέα ξετρελάθηκε. Η εμφάνιση του πιάτου ήταν πολύ ωραία, ήταν τετραγωνισμένη η φάβα και από πάνω είχε την κάπαρη και το κρεμμύδι (2,5/4 με δικά μου κριτήρια, όχι των υπολοίπων.. χοχοχο) (4,30€)

Χιώτικοι βόλοι. Κεφτεδάκια που είχαν μέσα πλιγούρι, χωριάτικο λουκάνικο και τους είχαν περιχύσει με σαλτσούλα από ζωμό κρέατος. Φοβερή έμπνευση έχω να πω σε αυτόν που την πρωτοσκέφτηκε αυτή την εκτέλεση, απ ότι διάβασα στο ίντερνετ είναι Χιώτικη συνταγή από ένα μέρος που λέγεται Βροντάδο. Ήρθαν 6 κεφτεδάκια ( ευτυχώς ήταν ένα για τον καθένα μας γιατί θα γινόταν μακελειό), υπέροχα, τέλεια μαγειρεμένα και η σαλτσούλα θαύμα, μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχαμε φάει ψωμί αλλά δεν γινόταν να μην κάνεις βούτες σε αυτή την σάλτσα.. (4/4) (7,00€)

Τηγανιτές πατάτες με αυγά μάτια και ξερομυζήθρα, ωραίες, φρεσκοκομμένες πατάτες, με 2 αυγά μάτια από πάνω και την ξερομυζήθρα τριμμένη, κλασσικό πιάτο πλέον το βρίσκεις σχεδόν παντού αλλά αγαπημένο (4/4) (6,50€)

Μοσχαρίσια μπιφτέκια με πιτάκια, ντομάτα και γραβιέρα. Ήταν 2 μπιφτέκια αρκετά μεγάλα με πιτούλες από κάτω και την ντομάτα σε λωρίδες με την γραβιέρα από πάνω. Λίγο που τσίμπησα και σύμφωνα με την γνώμη του φίλου μου ήταν πολύ νόστιμα. Και τίμια μερίδα... θα μπορούσαν βέβαια να βάλουν και καμιά πατατούλα... (3/4) (9,80€)

Γαρίδες κριθαράκι με συνταγή από τον κάμπο της Χίου και χονδροκομμένη φέτα. Δοκίμασα αρκετό μιας και το πήρε η κοπέλα μου και τελικά δεν κατάφερε να φάει ούτε το μισό (όπως πάντα... ), το κριθαράκι ήταν λουκουμάκι, τέλεια μαγειρεμένο, πολύ νόστιμο, από πάνω είχε 4 γαρίδες μεσαίες πολύ ωραίες και αυτές, την ίδια γνώμη είχε και ο άλλος φίλος που έφαγε αυτό το πιάτο (4/4) (12,00€)

Σπαγγέτι με θαλασσινά που πήρα εγώ και άλλες 2 κοπέλες από την παρέα. Απίθανο πιάτο, τέλεια γεύση, τα μακαρόνια τέλεια βρασμένα για τα γούστα μου και των 2 κοριτσιών (το ξέρουν πια και μου λένε μόνοι τους όλοι πόσο τους αρέσουν και τι βαθμό βάζουν), είχαν μέσα 6 μύδια που τα έβγαλα από το κέλυφος τους, 4 γαρίδες μεσαίες και κομμένα σε κομματάκια καλαμάρι και χταπόδι επίσης είχαν βράσει μαζί και ντοματίνια, νιαμ νιαμ το σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλια.. (4/4) (12,00€)

Ήπιαμε 1 λίτρο λευκό κρασί, δικό τους μας είπαν, πολύ καλό (4/4) (6,00€)

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά με ξύσματα πορτοκαλιού, ωραίος.

Σύνολο όλα αυτα 116€, τουτέστιν 19,33 το άτομο, την θεωρώ λογική τιμή για αυτά που φάγαμε, θα μπορούσαν να ρίξουν λίγο τις τιμές έως πολύ, ας πούμε στις σαλάτες.. δεν ξέρω αν θα ξανά πάω μετά απ αυτό που χρέωσαν το μωρό και τις έξτρα χρεώσεις τους. Σίγουρα αξίζει να το επισκεφθείτε αν είστε στην περιοχή. (Συμβουλή: αφήστε τα μωρά στο καρότσι)

04 Ιαν 2016

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους με υγεία, χαρές και ότι επιθυμεί ο καθένας στη ζωή του. Πρωτοχρονιά σήμερα και μετά το χθεσινό ξενύχτι η μέρα πέρασε στον καναπέ ακούνητος...

Ψάχνοντας για να βρω ένα μαγαζί για να κάνουμε το ρεβεγιόν της πρωτοχρονιάς, κάπως αργά βέβαια αφού το αποφασίσαμε να βγούμε στης 30 του μήνα και αφού έφαγα πάνω από 10 άκυρα σε ότι μαγαζί πήρα για να κλείσω τραπέζι (βγαίνει ο κόσμος.. ), ένας φίλος μου σύστησε το ΡΑΚΟΛΕΜΟΝΟ και ευτυχώς προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι.

Και έτσι κατά της 11 η ώρα η πενταμελής παρέα μας έφτασε στο μαγαζί. Ένας πολύ ωραίος και μικρός χώρος με παλιές φωτογραφίες της Αθήνας στους τοίχους, ωραία ξύλινα τραπεζάκια που όσα ήταν προς τον τοίχο εκτός από καρέκλες είχαν και καναπεδάκια. Στο βάθος δίπλα από την μπάρα που είναι δίπλα στην κλειστή τους κουζίνα είχε φτιαχτεί ένας χώρος για τα 2 παιδιά που μας διασκέδασαν με το μπουζούκι και την κιθάρα τους όλη την νύχτα με υπέροχες επιλογές από ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά τραγούδια.

Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική παρά τον πανικό που γινόταν, οι κοπέλες που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενέστατες γρήγορες και με πραγματικό χαμόγελο και διάθεση όλη την βραδιά. Μόλις μισοάδειαζε η κανάτα με το νερό έφερναν καινούρια, δεν χρειάστηκε ούτε μια φόρα να το πούμε, τα πιάτα ερχόντουσαν όλα στην ώρα τους και γενικώς ήταν άψογοι σε όλα τους.

Το μενού ήταν προκαθορισμένο από την αρχή, μία σαλάτα ένα ορεκτικό ένα κυρίως και ένα γλυκό καθ άτομο στα 25 € χωρίς ποτό.

Σαλάτα με φαγόπυρο, αγγουράκι, ντομάτα lime δυόσμο και σάλτσα γρεναδίνης. Πάρα πολύ νόστιμη και δροσιστική με όλα τα υλικά φρέσκα και σε σωστές αναλογίες. (4/4)

Τραγανά ρολάκια με ανθότυρο, με μέλι και σουσάμι. Αρκετά καλά, δεν είχα ξαναφάει με ανθότυρο αυτό το πιάτο, ήταν ενδιαφέρον. Θα μπορούσαν να είχαν βάλει λίγο παραπάνω μέλι, σχεδόν δεν είχαν. (2,5/4)

Χοιρινό ρολό με γραβιέρα, λιαστή ντομάτα, πουρέ πατάτας με θυμάρι & σάλτσα από κρασί Σάμος. Νοστιμότατο το χοιρινό πολύ σωστά ψημένο έλιωνε στο στόμα. Και ο πουρές μου άρεσε χωρίς να πω ότι ήταν κάτι που δεν είχα ξαναφάει... κλασσικός πουρές! (3,5/4)

Κορμός από σοκολάτα γάλακτος γεμιστός με κρέμα φρέσκιας βανίλιας. ΑΠΙΘΑΝΟΣ... Ότι καλύτερο έχω φάει σε κορμό, θα ξαναπήγαινα μόνο για αυτό.
(4/4)

Ήπιαμε πολλά λύτρα ρακί, κρασί και μπύρα χωρίς κανένα πρόβλημα την επόμενή μέρα και ας τα ανακατέψαμε στο τέλος.

Στο Ρακολέμονο πέρασα πάρα πολύ ωραία την αλλαγή του χρόνου με καλή παρέα, ποτό και φαΐ. Θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και να περάσω καλά.

Καλή χρονιά να χουμε.

01 Ιαν 2016

Παρασκευή 18/12/2015 βρέθηκα στο 2Μαζί σε δείπνο για τις γιορτές που παρέθεσε η εταιρία που δουλεύω. Κανονίστηκε για εκεί διότι είναι πολύ κοντά στα γραφεία της εταιρίας και κάποιοι συνάδερφοι είχαν ξαναπάει και τους άρεσε.

Το εστιατόριο βρίσκεται στις παρυφές της Πλάκας, σε ένα νεοκλασσικό του 19ου αιώνα επί της οδού Νίκης. Το 2Μαζί είναι ένα εστιατόριο Ελληνικής δημιουργικής κουζίνας κάτω από την στέγη του οποίου ενώνουν τις δυνάμεις τους ο Γιάννης Μπαξεβάνης και ο Ηλίας Γώγος, δυο πολύ εγνωσμένοι σεφ.

Ο χώρος του μου άρεσε πάρα πολύ. Σε γκρι γήινα χρώματα οι τοίχοι του με πολύ όμορφη και προσεγμένη διακόσμηση, ενθουσιάστηκα με τα καπέλα vintage που υπήρχαν σε έναν από τους τοίχους του μαγαζιού και φωτίζονταν με μικρές κίτρινες λάμπες. Το εστιατόριο τουλάχιστον στους χώρους που κινήθηκα εγώ αποτελείται από μια κυρίως σάλα που είχε κλείσει η εταιρία για εμάς, περίπου 30 άτομα ήμασταν. Ο δεύτερος χώρος στα δεξιά του είχε 2-3 τραπεζάκια και στα αριστερά του ξεκίναγε η μπάρα. Απ' ότι έμαθα υπάρχει άλλος ένας χώρος (μάλλον στον επάνω όροφο) για prive και για τις καλές μέρες αυλή στο πίσω μέρος του μαγαζιού, που και γι αυτήν άκουσα πολύ κολακευτικά λόγια.

Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική, από την αρχή που έμπαινες να σου πάρουν το μπουφάν σου και να σε συνοδέψουν στο τραπέζι σου, κατά την διάρκεια όλοι οι σερβιτόροι ήταν πολύ ευγενικοί γρήγοροι και με χαμόγελο σε κάθε τι που ζητούσε ο καθένας μας από το να μας σερβίρουν το κρασί μέχρι να μας λύσουν την οποιαδήποτε απορία είχαμε με το μενού. Γενικά ένιωσα πάρα πολύ άνετα καθ όλη την διάρκεια της βραδιάς, από την αρχή μέχρι το τέλος.

Πάμε στα του φαγητού τώρα, τα ορεκτίκα, οι σαλάτες και τα γλύκα που θα τρώγαμε ήταν προκαθορισμένα από την εταιρεία. Το μόνο που μας είχε ζητηθεί μια βδομάδα πριν ήταν να διαλέξουμε το κυρίως πιάτο μας ανάμεσα σε 3 επιλογές. Ταλιατέλες ζυμωμένες με λεμόνι, φρέσκο σολωμό και μέντα. Κόκορα παστιτσάδα με μακαρόνι ματσάτα και καπνιστή γραβιέρα. Ψαρονέφρι μαριναρισμένο με ζεστό κρασί και μπαχάρια σε βάση από πουρέ μανιταριού. Εγώ πήρα τον κοκορίκο.

Ας τα πάρουμε από την αρχή λοιπόν. Για αρχή μας έφεραν 2 υπέροχα ντιπ το ένα ήταν με μελιτζάνα και το άλλο δεν το θυμάμαι αλλά ήταν φανταστικό, τα συνόδευαν με φρυγανισμένο μαύρο και άσπρο ψωμί.

Από σαλάτες ήρθαν 2 στο τραπέζι μας

Μια η λεγόμενη πολύχρωμη, που περιείχε μαρούλι σίγουρα και διάφορα άλλα πολύχρωμα ζαρζαβατικά μέσα σε τραγανή φωλιά με προσούτο, κατσικίσιο τυρί, χειροποίητη μαρμελάδα σύκο και βινεγκραίτ από ρόδι. Αρκετά καλή, με φρέσκα όλα τα υλικά της. Αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερο ντρέσσινγκ, δεν ακουγόταν καθόλου και επίσης ήταν σχετικά μικρή. (2/4) (16€)

Σαλάτα σπανάκι, καρύδι, αχλάδι, μαριναρισμένα μανιτάρια, πικάντικο μανούρι με ντρέσσινγκ από λευκό βαλσάμικο και σουμάκ. Αδιάφορη θα την έλεγα αυτή την επιλογή, δεν ενθουσιάστηκε κανείς, μέχρι και τα μανιτάρια ήταν σκληρά και σχεδόν άνοστα (1/4) (14€)

Μπουκιές κοτόπουλο μαγειρεμένες με λεμονόφυλλα, κύμινο και τραγανές πιτούλες. Δυστυχώς το πιάτο αυτό ήρθε στο τραπέζι μας κρύο, δεν ρώτησα τα υπόλοιπα τραπέζια αν το ίδιο έγινε παντού, κρίμα γιατί ακόμα και κρύο που ήταν πολύ νόστιμο και η σαλτσούλα που είχε μέσα έγινε ανάρπαστη με τις βούτες. Θα ήθελα να βάλω 4/4 αλλά δυστυχώς επειδή ήρθε κρύο.. (3/4) (10€)

Χορτόπιτα ψημένη στα κάρβουνα, με γιαούρτι-ταχίνι-ρόδι. 4 μικρά κομμάτια με λεπτή ζύμη και γέμιση αλλά κατά γενική ομολογία πολύ νόστιμη, γιαγιαδίστικη. (4/4) (7€)

Στα κυρίως τώρα, όπως είπα και πιο πάνω εγώ πήρα τον κόκορα παστιτσάδα με μακαρόνι ματσάτα και καπνιστή γραβιέρα. Μπροστά μου ήρθε κόκορας με κριθαράκι σαν γιουβέτσι, όπως και σε όποιον άλλο παρήγγειλε το συγκεκριμένο πιάτο. Αυτό έγινε χωρίς καμία ενημέρωση όπως μας είπε η κοπέλα που κανόνισε το δείπνο. Και να πεις ότι τους είχαμε ενημερώσει τελευταία στιγμή ότι θα πάμε... μια βδομάδα πριν το ξέρανε. Τέλος πάντων δεν μπορώ να κάνω κριτική για το πιάτο όπως είναι στον κατάλογο αλλά θα σας πω για το γιουβετσάκι που έφαγα, ο κόκορας ήταν πολύ νόστιμος, έλιωνε κυριολεκτικά, όπως επίσης και το κριθαράκι ήταν λουκούμι.. βέβαια έχω φάει αντίστοιχη ποιότητα και σε άλλα μαγαζιά που υποτίθεται δεν είναι τόσο γκλάμουρ.. και επίσης να πω ότι ποσότητα ήταν πολύ μικρή και χωρίς το πιάτο να έχει κάποια ωραία διακόσμηση, όλα χύμα, (3/4) (18€)

Από τα υπόλοιπα κυρίως δοκίμασα λίγο απ όλα και ζήτησα απ όλους να βάλουν ένα βαθμό απ το 1-4.

Ταλιατέλες ζυμωμένες με λεμόνι, φρέσκο σολωμό και μέντα. Όλοι μου είπαν το ίδιο.. ανάλατο και όχι κάτι το ιδιαίτερο και θα συμφωνήσω (2/4) (17€)

Ψαρονέφρι μαριναρισμένο με ζεστό κρασί και μπαχάρια σε βάση από πουρέ μανιταριού. Το κρέας ήταν ψιλοσκληρό και από γεύση μέτριο, ο πουρές μανιταριών ήταν ένας κλασσικός πουρές (αναρωτηθήκαμε μήπως τους είχε τελειώσει όπως τα μακαρόνια στον κόκορα και είπαν να βάλουν πατάτας... ) (2/4) (21€)

Και από γλυκά:

Μους γιαουρτιού με αφρό φραμπουάζ και άρωμα μέντας, καλούλι για μένα, στους πιο πολούς βέβαια δεν άρεσε καθόλου.. (1,5/4) (10€)

Fondant au chocolat με παγωτό... δεν ξέρω τι είναι αυτό το fondant, εμάς μας φέραν σοκολατόπιτα με παγωτό... πάρα πολύ καλό (3/4) (10€)

Ήπιαμε κρασάκι που άρεσε πολύ σε όλους και το λευκό και το ροζέ

Στο τέλος μας φέραν ένα μπουκάλι μαστίχα στο κάθε τραπέζι, πάρα πολύ καλή και αυτή, αλλά δεν ξέρω αν ήταν κέρασμα ή όχι.

Εν κατακλείδι το 2Μαζί είναι ένα ακριβό εστιατόριο σε έναν πολύ όμορφο χώρο με πολύ καλή εξυπηρέτηση αλλά όχι φαγητό που θα πεις χαλάλι τα λεφτά που έδωσα, εγώ δεν θα ξαναπήγαινα.

29 Νοε 2015

Δευτέρα απογευματάκι και αφού έχω γυρίσει από την δουλεία και έχω βγει για τρέξιμο στο Μπάντμινγκτόν, με παίρνει ένας φίλος μου τηλέφωνο και μου λέει να βγούμε για ποτάκι προς κέντρο και αφού συμφωνούμε ώρα και μέρος κλείνω το τηλέφωνο και συνεχίζω την βόλτα μου.... Μετά από 10 λεπτά με ξαναπαίρνει και μου λέει θα πάμε στο 25αράκι του Πριάμου παίζει Τατασόπουλος και Νώε Ζαφειρίδης (ούτε που τους ήξερα.. αλλά το φιλαράκι που είναι γνώστης αυτής της μουσικής, υποστηρίζει ότι ο Τατασόπουλος είναι μες στα 5 κορυφαία μπουζούκια της εποχής μας).

Τελικά μαζευτήκαμε 6 άτομα και κατά της 10 φτάσαμε στο μαγαζί, όταν φτάσαμε δεν υπήρχε άλλος πελάτης και για λίγο φοβηθήκαμε ότι θα είμαστε μόνοι μας, αλλά πολύ γρήγορα άρχισε να μαζεύει κόσμο, εκ των οποίον απ ότι κατάλαβα ήταν της περιοχής, φίλοι και άτομα που είχαν πάει για να ακούσουν τους παραπάνω κύριους (τραγουδούσε και μια κοπέλα μαζί τους).

Ο χώρος του μαγαζιού είναι φανταστικός, το ξύλο επικρατεί παντού, ευθεία όπως μπαίνεις είναι η μπάρα που από πίσω φτιάχνουν και τα φαγητά, έχει άλλη μια πιο μικρή στα αριστερά, στα δεξιά έχει ένα πολύ μικρό υπερυψωμένο σημείο για να κάθονται οι μουσικοί, ο χώρος γενικά είναι πολύ ωραία διακοσμημένος με διάφορα παλιά πράγματα και γεμάτος φωτογραφίες από μουσικούς που έχουν περάσει από το μαγαζί, πολύ ζεστός χώρος και με πολύ καλό εξαερισμό, η τουαλέτα ήταν μία για άντρες και γυναίκες, καθαρή αλλά μία.

Η εξυπηρέτηση έγινε από τον ίδιο τον Πρίαμο, ο οποίος ήταν πολύ γρήγορος και εξυπηρετικός παρά τον χαμό που γινόταν. Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι κατά της 1:30 που μείναμε 2 άτομα, χωρίς να μας ρωτήσει έβαλε στις μπροστινές καρέκλες του τραπεζιού μας δύο φίλους του χωρίς να μας ρωτήσει, ρε αδερφέ δεν είναι ότι είχαμε πρόβλημα να κάτσουν οι άνθρωποι αλλά το θεωρώ ασέβεια προς τον πελάτη.

Το φαγητό ήταν πάρα πολύ μέτριο και πολύ ακριβό για το είδος του μαγαζιού, δεν μας κέρασαν τίποτα ούτε για καλωσόρισμα, ούτε στο τέλος και ούτε γενικά. Λαμβάνοντας υπόψη ότι κάναμε 100€ λογαριασμό θα μπορούσε να κεράσει έστω και μια μπύρα. Επίσης χωρίς να μας ρωτήσει μας έφερε νερό εμφιαλωμένο (δεν πίνετε μάλλον το νερό στον Χολαργό) 2€ το μπουκάλι και μας έφερε και ψωμί 1€, μέσα σε όλα αυτά τα έξτρα ήταν και 2,50€ κατά κεφαλή για την μουσική.

Από φαγητά πήραμε:

1 σαγανάκι, καλό αλλά μικρό (2/4) (6€!! )

1 σαλάτα χωριάτικη, ανάθεμα να είχε μισή ντομάτα μέσα, το πιο πολύ ήταν κρεμμύδι και πιπεριές (2/4) (7€)

1 τηγανιά κοτόπουλο, αρκετά καλή απ ότι είπε ο φίλος μου που την έφαγε αλλά όχι κάτι φοβερό και αυτή μικρή (2/4) (9€!!! )

1 κοντοσούβλι κοτόπουλο, όταν ήρθε να παραγγείλουμε τον ρώτησα αν είναι μεγάλο και μου δείξε ένα ικανοποιητικό μέγεθος, στο τραπέζι μας ήρθε ένα καλαμάκι κοτόπουλο με ταμπουλέ για συνοδευτικό. Το κοτόπουλο ήταν λίγο μεγαλύτερο από αυτά που τρώμε στα σουβλατζήδικα και το χειρότερο είναι ότι ήταν και πολύ μέτριο έως κακό, το μόνο που άξιζε ήταν το ταμπουλέ (1/4) (9€)

1 κοντοσούβλι χοιρινό, τα ίδια χάλια με το κοτόπουλο, έχε χάρη που πεινάγαμε (1/4) (9€)

Ήπιαμε 7 φίξ του μισού λίτρου 4€ κάθε μία και 2 διακοσάρια τσίπουρο 7€ το καραφάκι.

Στο συγκεκριμένο μαγαζί δεν ξαναπάω. Το φαγητό και το ποτό ήταν ακριβό, με χάλασε πολύ αυτό που είπα και πιο πάνω ότι δεν μας κέρασαν τίποτα και όλα αυτά με τις επιπλέον χρεώσεις. Δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν να πάει να φάει εκεί, ο μόνος λόγος που μπορεί να ξαναπήγαινα είναι να κάτσω στη μπάρα και να ακούσω την μουσική.

07 Νοε 2015

Επιστροφή από ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό και μαζί με την κοπέλα μου και ένα φιλικό ζευγάρι είπαμε να κάνουμε μια έξοδο να τα πούμε και να φάμε κάπου φθηνά και καλά.

Μετά από μία γρήγορη ματιά στο σάιτ αποφασίσαμε να πάμε στο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ που ήταν σχετικά κοντά μας και είναι οικονομικό με την προσφορά των 12€ το άτομο ότι φας και ότι πιεις. Ημέρα Τρίτη 20 Οκτωβρίου και ώρα 9 μετά από κράτηση μισή ώρα πριν φτάσαμε στο μαγαζί.

Ο Κεφτές είναι πάνω στην Βενιζέλου, κεντρικό δρόμο στην Νέα Σμύρνη. Ωραία λιτή διακόσμηση ενώ χαρακτηριστικά είναι τα τραπεζάκια που είναι φτιαγμένα από παλέτες, Το αρνητικό σε αυτό είναι ότι έτσι όπως έχουν κατασκευαστεί, οι παλέτες σου κλείνουν όλο τον χώρο κάτω από το τραπέζι και πρέπει ή να έχεις μικρά πόδια ή να κάθεσαι στο πλάι. Σε γενικές γραμμές όμορφος πολύ ο χώρος, και γενικότερα ευχάριστη ατμόσφαιρα για να απολαύσεις το φαγητό σου.

Το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο και εξυπηρετικό καθ όλη την βραδιά, όλα ερχόντουσαν σε σωστούς χρόνους, οι κανάτες με το νερό μόλις άδειαζαν και χωρίς να χρειαστεί να πούμε κάτι είχαν αντικατασταθεί και γενικώς ότι χρειαστήκαμε η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και σωστή και η κοπέλα που μας πήρε την παραγγελία και το παιδί που μας έφερνε τα πιάτα ήταν ευγενέστατοι και με μεγάλη προθυμία να μας εξηγήσουν ότι απορία είχαμε.

Λοιπόν από φαγητά πήραμε μπόλικα μιας και είμαστε πολύ φαγανοί όλοι μας, κάποια τα πήραμε και 2 και 3 φορές.

Καγιανάς το πιο κακό πιάτο του μαγαζιού ήταν λίγο διαφορετικός από τον κανονικό, δεν τον πολυθυμάμαι έφαγα μια πιρουνιά όπως και οι υπόλοιποι και τον αφήσαμε (1/4)

Ο μουσκεμένος κεφτές, κεφτεδάκια βουτηγμένα σε κόκκινη σάλτσα με τριμμένη φέτα και μαιντανό, αφρός τα τσακίσαμε (4/4)

Πατάτες τηγανητές φρέσκες με κιμά και τυρί ξυσμένο, νοστιμότατο πιάτο, το λιανήσαμε, το ξαναπήραμε (4/4)

Καροτοκεφτές με μέλι, φανταστικοί, δεν το περίμενα με τίποτα ότι θα ήταν τόσο ωραίοι όταν τους παραγγείλαμε, τους πήραμε 3 φορές (4/4)

Μαφιόζο Μπερλουσκόνι, λιγκουίνι με κεφτέδες σε κόκκινη σάλτσα ελαφρός πικάντικη, ήθελαν για τα γούστα μου λίγο βράσιμο ακόμα τα μακαρόνια αλλά οι υπόλοιποι τα βρήκαν τέλεια και μεγάλη μερίδα, οπότε... (4/4)

Κεφτές Αμερικάνο, με σoς jack daniels, λουκουμάκια, επί 2 (4/4)

Τα μπιφτεκάκια της Μέρκελ, τελευταίο και καλύτερο πιάτο για μένα, πεντανόστιμα, αλλά δυστυχώς είχαμε σκάσει για να τα πάρουμε άλλη μια φορά, οπωσδήποτε εάν πάτε (4/4)

Ήπιαμε 8 μπύρες βαρελίσιες πολύ τίμιες, πινόταν πολύ ευχάριστα, δεν ρώτησα τι μάρκα είναι.

Στην αρχή όταν πήγαμε έλεγα θα είναι όλοι οι κεφτέδες ίδιοι απλά θα αλλάζουν την συνταγή στα υπόλοιπα, ευτυχώς διαψεύστηκα, όλοι έχουν την ιδιαιτερότητα τους.

Συνοψίζοντας, θα ξαναπήγαινα στο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ, μιας και πέρασα πολύ ωραία ευχαριστήθηκα το φαγητό και πλήρωσα λίγα.

20 Σεπ 2015

Επιστροφή από διακοπές και τι καλύτερο για να ξεχάσουμε ότι επιστρέφουμε στην καθημερινότητα από μια έξοδο για φαγητό.

19 Αυγούστου και αφού δεν υπήρχε πολύς κόσμος στην Αθήνα και δεν θα πήζαμε στην κίνηση λέμε να ανέβουμε προς Νέα Φιλαδέλφεια και της Μέλισσες, μετά από τόσες καλές κριτικές μας είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Αφού κάναμε την κράτηση μας για της 9 η ώρα για 2 άτομα ανηφορίσαμε σιγά σιγά. Στο δρόμο λέγαμε σιγά τζάμπα την κάναμε την κράτηση πόσο κόσμο να χει τέτοια εποχή.. κι όμως το μαγαζί μετά από λίγο που φτάσαμε τίγκαρε και μετά από μια κουβέντα που είχα με τον σερβιτόρο μου είπε ότι γίνεται κάθε μέρα χαμός.

Ο χώρος έξω που κάτσαμε είναι πολύ μεγάλος και χωρίς στριμωξίδι, με πάρα πολύ ωραία διακόσμηση, όμορφα ξύλινα τραπέζια, πολλά και όμορφα λουλούδια, ένα υπερυψωμένο ξύλινο σπιτάκι, πολύ όμορφα όλα και καθαρά. Το μόνο μείον είναι ότι δεν έχει καθόλου μουσική, πολύ πιθανό επειδή είναι σε κατοικημένη περιοχή να έχουν πρόβλημα με τους γείτονες, ήταν μια παρέα λίγο πιο δίπλα από μας που έπαιζε μουσική απ το κινητό, να ναι καλά τα παιδιά.. είχαν και ωραίο ρεπερτόριο. Για τον μέσα χώρο δεν μπορώ να πω πολλά μιας και τον είδα μόνο φτάνοντας στο μαγαζί, ωραίος μου φάνηκε αλλά λίγο μικρός θα γίνεται χαμός τον χειμώνα, όταν ξαναπάω θα τον αξιολογήσω πιο σωστά.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από νέα παιδιά με πολύ κέφι και διάθεση να μας εξυπηρετήσουν, ότι χρειαστήκαμε ήταν εκεί ακόμα και όταν το μαγαζί γέμισε, πολύ γρήγοροι και πάντα με το χαμόγελο.

Στα του φαγητού τώρα να σας πω την αλήθεια δεν θυμάμαι όλα τα πιάτα που πήραμε μιας και έχει περάσει καιρός από τότε και έχω χάσει την απόδειξη.. και είχαμε πάρει πολλά. Μου φάνηκαν όλα τόσο λαχταριστά που τα θελα όλα.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα Μέλισσες πάρα πολύ καλή και μεγάλη ποσότητα, θα ήθελα λίγο περισσότερη σος, ήταν κάπως στεγνή (3/4)

Πατάτες στη σέσουλα με λιωμένο τυρί από πάνω, κυδωνάτες πατάτες με την φλούδα, θα τις ήθελα πιο λεπτοκομμένες και περισσότερο τυράκι αλλά γούστα είναι αυτά.. (2/4)

Χοιρινή τηγανιά με μαυροδάφνη, υπέροχο πιάτο, ότι πρέπει για βούτες (4/4)

Κοτόπουλο Μέλισσες στο πήλινο με χαλούμι και πιτάκια, φανταστικό αλλά προσέξτε καίει, εγώ βιάστηκα και από κει και πέρα δύσκολα ξεχώριζα τις γεύσεις (4/4)

Και το τελευταίο που θυμάμαι είναι τα πιπεράτα μπριζολάκια, που ήταν για μένα το καλύτερο πιάτο που φάγαμε, οπωσδήποτε να το πάρετε αν πάτε. (4/4)

Ήπιαμε και 2 καραφάκια ψημένη ρακί φα-ντα-στι-κή, σχεδόν ίδια με αυτή που φτιάχνουν στο μοναστήρι στην Αμοργό.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα αν είσαστε κοντά στις γύρω περιοχές και για όποιον είναι πιο μακριά τουλάχιστον μια επίσκεψη την αξίζει.