kali

Μέλος από: Μάρ 2015

05 Σεπ 2015

Μπορεί οι διακοπές του καλοκαιριού να έφτασαν στο τέλος τους για τους περισσότερους, η διάθεση της ανεμελιάς όμως και της χαλάρωσης παραμένει και δύσκολα θέλεις να την αποχωριστείς!

Αυτή ακριβώς η διάθεση, σε συνδυασμό με την επιθυμία να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο, μας οδήγησε την Πέμπτη 27/8, στο ανδριώτικο μεζεδοπωλείο ''Μένητες''. Την Καλλιθέα την γνωρίζω καλά σαν περιοχή και την επισκέπτομαι συχνά. Έτσι, το μαγαζάκι αυτό το είχε πάρει το μάτι μου απ'όταν άνοιξε και μου είχε δημιουργήσει, οπτικά τουλάχιστον, καλή εντύπωση και μια ιδιαίτερα παρεΐστικη αίσθηση. Ψάχνοντας το τηλέφωνο του μαγαζιού στο διαδίκτυο, ώστε να μάθω αν ήταν ανοιχτό, είδα πως στο askforfood υπήρχε ήδη καταχωρημένο και μάλιστα με πολύ θετικές κριτικές, ενισχύοντας έτσι ακόμα περισσότερο την επιλογή μας να το επισκεφτούμε.

Ο κύριος που απάντησε στο τηλέφωνο ήταν πολύ ευγενικός, ενημερώνοντας με πως το μαγαζί ήταν ανοιχτό. Το μέρος στο οποίο βρίσκεται, είναι πολύ προσεγγίσιμο, καθώς είναι 2 λεπτά από τον σταθμό του ηλεκτρικού στην Καλλιθέα αλλά και το πάρκινγκ είναι σχετικά εύκολο.

Φτάσαμε γύρω στις 11 το βράδυ και εκείνη την ώρα υπήρχαν ακόμα 3 παρέες, από τις οποίες κάποιες έτρωγαν και κάποιες απολάμβαναν την μπύρα τους συζητώντας. Ο εξωτερικός χώρος, στον οποίο και καθίσαμε, βρίσκεται σε πεζόδρομο και αποτελείται από όμορφα ξύλινα τραπεζάκια που δένουν πολύ ταιριαστά με το πράσινο των δέντρων και των φυτών που τα πλαισιώνουν. Ιδιαιτερότητα αποτελεί η μικρή ημιυπόγεια αυλίτσα, ακριβώς μπροστά από την είσοδο του μαγαζιού και ενδείκνυται για όποιον προτιμά ακόμα περισσότερη ησυχία. Γενικά, ο χώρος φανερώνει την διάθεση εκ μέρους των παιδιών για περιποίηση χωρίς στημένες καταστάσεις και δήθεν συμπεριφορές, κάτι που αποδείχτηκε όταν στην συνέχεια της βραδιάς γνωριστήκαμε με τον Τάσο κατά την διάρκεια της πολύ καλής εξυπηρέτησης του. Η κουβέντα μας μαζί του μας άφησε την εντύπωση ενός ανθρώπου που αγαπάει πολύ αυτό που κάνει και ακόμα και σε δύσκολους καιρούς, όπως αυτός που διανύουμε, δεν το βάζει κάτω.

Φαγητό λοιπόν! Οι κατάλογοι που έφτασαν αμέσως μετά την άφιξή μας, ήταν λιτοί, με μεζεδίσιο κυρίως περιεχόμενο αλλά και επιλογές από ψητά κρεατικά. Από τις σαλάτες, διαλέξαμε την μεσογειακή, η οποία περιείχε μαρούλι, λιαστή ντομάτα, δαμάσκηνα, σουσάμι, παρμεζάνα και σος μπαλσάμικου. Η όψη της ήταν πολύ ζωντανή, η ποσότητα όλων των υλικών χορταστικότατη και ο συνδυασμός τους φοβερά γευστικός. Η αλμυράδα της παρμεζάνας και η αψάδα της λιαστής ντομάτας, εξισορροπούσαν ιδανικά την γλυκύτητα του δαμάσκηνου και της σος, ενώ το πάντρεμα με το δροσερό μαρούλι και το τραγανό σουσάμι απογείωναν το αποτέλεσμα. Η τιμή της στα 4 ευρώ, οικονομικότατη ομολογουμένως.

Παραγγείλαμε επίσης τζατζίκι, πολύ πετυχημένο, κανονικό σε ποσότητα, δεμένο ωραία, δροσερό και καυτερό όσο έπρεπε! Τιμή, 2.50 ευρώ. Το απάκι είναι ένα πιάτο που συνήθως το τιμάμε όταν το βρούμε και έτσι δεν το παραλείψαμε. Ήρθε με στυμμένο λεμόνι και ρίγανη, αν δεν κάνω λάθος, καπνιστό και νοστιμότατο όπως 'θα θέλαμε, στα 4 ευρώ.

Από κυρίως, είπαμε να επιλέξουμε τα μοσχαρίσια μπιφτέκια και τα μπριζολάκια λαιμού. Και τα δύο πιάτα συνοδεύονταν από τηγανιτές πατάτες, των οποίων η αφράτη και ροδοκόκκινη όψη μαρτυρούσε το σωστό τους τηγάνισμα, ενώ ο συνδυασμός τραγανής εξωτερικά και απαλής μέσα υφής, καθώς και η πεντανόστιμη χωρίς λαδίλα γεύση, το επικύρωσε. Τα κρεατικά, ήταν ψημένα πολύ καλά, εξίσου μαλακά και τα δύο και σίγουρα αν ήταν μεγαλύτερη η μερίδα θα είχαμε γλείψει και πάλι τα πιάτα. Τα μπιφτεκάκια ήταν ζουμερά, πλασμένα με διάφορα μυρωδικά που αναδείκνυαν την γεύση του κρέατος χωρίς να την υπερκαλύπτουν και τα μπριζολάκια, τρυφερά και νόστιμα τσικνισμένα. Κόστιζε 5.50 ευρώ η κάθε μερίδα.

Ήπιαμε μια μεγάλη Ζέος του ενός λίτρου και ένα καραφάκι ρακή από την Σητεία, 100 ml. Η συγκεκριμένη μπύρα αποτελεί σταθερή αξία πλέον στα γούστα μας και η διάθεση της στον κατάλογο ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, ενώ η ρακή ήταν όπως ακριβώς μας την περιέγραψε ο Τάσος, ήπια και γλυκόπιοτη.

Γι'αυτά, πληρώσαμε 31 ευρώ και σημειωτέον πως η μπύρα λόγω του μεγέθους κόστιζε 6 ευρώ και η ρακή 3, άρα με 22 ευρώ τα 2 άτομα για φαγητό, το value for money είναι απόλυτο.

Θα ήταν περιττό να πω πόσο ικανοποιημένοι μείναμε αλλά θα το πω! Όλα ήταν πολύ καλύτερα απ'ότι περιμέναμε και δεν υπήρξε κάτι να μας απογοητεύσει από το πέρασμα μας στους Μένητες. Από το εξαιρετικά καλομαγειρεμένο και ποιοτικό φαγητό, το όμορφο περιβάλλον που έχουν διαμορφώσει τα παιδιά, μέχρι και την ανεπιτήδευτη και αληθινά φιλική διάθεση του Τάσου να μας κάνει να περάσουμε όσο πιο όμορφα γινόταν, ήταν όλα περίφημα. Θα επιστρέψουμε σίγουρα, για να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα και ειδικά την φουρτάλια, πιάτο το οποίο όπως ενημερωθήκαμε πρόκειται για μία ιδιαίτερα ευμεγέθη ομελέτα η οποία περιέχει 7 αυγά, πατάτες, λουκάνικα Άνδρου και καλαθάκι (τοπικό τυρί), η ιδανική επιλογή φαντάζομαι για να δοκιμάσει κάποιος όλα τα καλά της ανδριώτικης κουζίνας μαζί.

Μπράβο λοιπόν στα παιδιά και ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη εμπειρία που μας προσέφεραν. Εύχομαι να συνεχίσουν με το ίδιο μεράκι και αγάπη αυτό που κάνουν και σίγουρα θα μας έχουν θαμώνες!

15 Μαι 2015

Καλησπέρα στην παρέα του ask for food!
Αυτή είναι η πρώτη κριτική που γράφω, παρότι παρακολουθώ εδώ και 2 χρόνια περίπου το site και έχω ήδη επισκεφτεί κάποια εστιατόρια, επηρεασμένη από κριτικές που έχω διαβάσει, για τα οποία σκοπεύω να γράψω στο άμεσο μέλλον. Καλώς σας βρήκα και επίσημα λοιπόν!

Στα καθέκαστα τώρα. Η επίσκεψη μου για φαγητό στο "Καφενείο της Κατερίνας" πραγματοποιήθηκε χθες, Κυριακή 10 Μάιου. Είχε μπει στο μάτι μου καιρό πριν, καθώς από σπόντα είχε τύχει να το επισκεφτώ και το χειμώνα για ένα πολύ γρήγορο κρασί.

Η πείνα μας έπιασε λίγο αργά και έτσι βρέθηκα κατά τις 12 το βράδυ να ψάχνω το τηλέφωνο του μαγαζιού για να μάθω μέχρι τι ώρα παραμένει ανοιχτή η κουζίνα τους.
Η κυρία που το σήκωσε με ενημέρωσε πως είναι μέχρι τη 1 κι έτσι ξεκινήσαμε, παρέα 3 ατόμων συνολικά.
Ενημερωτικά, το μαγαζί βρίσκεται αρκετά κοντά στον ηλεκτρικό σταθμό του Μοσχάτου, περίπου 10 λεπτά με τα πόδια για όποιον θελήσει να πάει πεζός. Εμείς πήγαμε με αυτοκίνητο, το βρήκαμε εύκολα και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα με το πάρκινγκ.

Ο εξωτερικός χώρος στον οποίο και καθίσαμε, θαρρώ πως έχει βελτιωθεί από την πρώτη μου επίσκεψη, χωρίς όμως να το λέω με μεγάλη βεβαιότητα καθώς τον χειμώνα είχα καθίσει μέσα και δεν είχα δώσει μεγάλη έμφαση στο έξω. Είναι αρκετά συμπαθητικός, με κάποιες ρουστίκ ζωγραφιές στους τοίχους, ξύλινες όμορφες καρεκλίτσες και παρτέρια με λουλούδια. Χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο, αποπνέει μια φιλοξενία και μια αίσθηση παλιάς γειτονιάς και ηρεμίας.

Λίγα λεπτά μετά την άφιξη μας, ήρθε και ο σερβιτόρος, πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός, μας μοίρασε τον κατάλογο και μέχρι να τον μελετήσουμε μας έφερε νεράκι βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι (χαμογελάμε εδώ) και ψωμί σε καλαθάκι μαζί με τα μαχαιροπήρουνα. Εκ των τριών ατόμων της παρέας, οι 2 πεινούσαμε και ο τρίτος ήταν για μπυρίτσα (όχι πως δεν τσιμπολόγησε κι αυτός βεβαίως, βεβαίως! )

Ο κατάλογος ήταν ευανάγνωστος και κατά την γνώμη μου, με επιλογές τόσες ώστε ούτε να χάνεσαι, ούτε να περιορίζεσαι. Τρομερά καλή εντύπωση μας έκαναν οι τιμές, για τις οποίες ήδη είχα μια εικόνα μέσω του ask for food και είναι ένα από τα μεγάλα συν του μαγαζιού. Παραγγείλαμε λοιπόν:

-Mία φάβα, η οποία έφτασε σε σχετικά μεγάλη πιατέλα, πασπαλισμένη με ψιλοκομμένα κρεμμυδάκια και λάδι και στο πλάι κομμένα λεμόνια. Η γεύση της ήταν πολύ μεστή και η υφή της πλούσια, ισορροπώντας τέλεια ανάμεσα στο ''μπουχτιστική'' και ''νερουλή'' που έχω γευτεί κατά καιρούς σε άλλα μαγαζιά.

-Μία σαλάτα ανάμεικτη, αποτελούμενη από λάχανο, καρότο, μαρούλι, ελιές και αν δεν απατώμαι, πράσο. Πρώτα απ'όλα, ήταν θεόρατη! Και παρότι, εγώ κυρίως, καταναλώνω μεγάλες ποσότητες σαλατοπρασινάδας, ακόμα και με την συμβολή των υπολοίπων δεν την καταφέραμε. Τα λαχανικά ήταν όλα φρέσκα. Μία πολύ τίμια, αν και κλασική σαλάτα λοιπόν.

-Σύγκλινο, το οποίο ήρθε σε ένα μικρό θα έλεγα πιατάκι, σε ικανοποιητική ποσότητα όμως. Βέβαια, το συγκεκριμένο ήταν τόσο νόστιμο που μπορούσες να τρως και να τρως μέχρι να σκάσεις! Πολύ σωστή αναλογία λίπους και ψαχνού, με την ριγανίτσα του από πάνω και τα λεμόνια στο πλάι για χρήση κατά το δοκούν.

-Πατάτες τηγανιτές, σε μία μεσαία προς μεγάλη πιατέλα, πάρα πολύ νόστιμες και εμφανώς κομμένες στο χέρι με τον πατροπαράδοτο μαμαδίστικο τρόπο. Φυσικά δεν έμεινε καμία, να 'ταν κι άλλες.

-Μία μερίδα σεφταλιές, ένα πιάτο για το οποίο μέχρι χθες δεν είχα καμία γαστρονομική γνώση, αλλά μετά την περιγραφή του από τον σερβιτόρο, επιλέχθηκε. Δοκίμασα κι εγώ και μολονότι στο θέμα του κρέατος είμαι αρκετά περίεργη, έχω να πως πως ήταν απίθανο. Οι σεφταλιές λοιπόν, για όσους τυχαίνει να μην το γνωρίζουν όπως εγώ, αποτελούνται από ένα μείγμα χοιρινού κιμά πλασμένου κεφτεδάκια με διάφορα μυρωδικά και κρεμμύδι. Τυλίγονται στην λεγόμενη αρνίσια ''σκέπη'' ή αλλιώς ''μπόλια'', ένα λιπώδες δίχτυ που υπάρχει γύρω από την συκωταριά του ζώου και ψήνονται στα κάρβουνα.
Πολύ ικανοποιητικό σε ποσότητα και αυτό το πιάτο, 4 σεφταλιές που συνοδεύονταν από κομμένες ντομάτες και κρεμμυδάκι.

-Μια μερίδα ψητό θράψαλο για 'μένα, για το οποίο ο κατάλογος ανέφερε πως ήταν φρέσκο και έτσι δελεάστηκα να το δοκιμάσω. Με το που κατέφθασε στο τραπέζι, είχε ήδη χορτάσει το μάτι, καθώς αντικρίσαμε ένα πλήθος πλοκαμιών και ροδελών, των οποίων το χρώμα φανέρωνε μερακλίδικο ψήσιμο. Η γεύση του απολαυστικότατη, συνοδεία λεμονόζουμου ήταν το κάτι άλλο. Αν και δεν μπορώ να δηλώσω μεγάλη εμπειρογνώμονας όσον αφορά τα θαλασσινά, το συμπεριλαμβάνω στα πιο νόστιμα που έχω φάει στη ζωή μου. Τόσο που παρά το μέγεθος του πιάτου, δεν έμεινε τίποτα!

Από ποτά, παραγγείλαμε 4 μπύρες και μία κόκα κόλα και το σύνολο του λογαριασμού ήταν 35 ευρώ. Αναλογιζόμενοι πως το θράψαλο, που ήταν και το πιο ακριβό πιάτο που παραγγείλαμε, κόστισε 9 ευρώ, μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι από την σχέση τιμής και ποιότητας.

Γλυκάκι δεν είχαμε για κέρασμα στο τέλος αλλά έτσι κι αλλιώς ήμασταν τόσο χορτασμένοι που δεν το αποζητήσαμε και όπως έχει ειπωθεί και από άλλους χρήστες εδώ, η συνολική ικανοποίηση και η τιμιότητα εκ μέρους του μαγαζιού σε έχουν ήδη καλύψει.

Το αν θα ξαναπάω, πιστεύω δεν θέλει ερώτημα. Επικροτώ την καλή ποιότητα, το μεράκι, την φιλοξενία και τον σεβασμό στον πελάτη-συνάνθρωπο και όλα αυτά τα βίωσα σε αυτό το ταβερνάκι.