rene x2

Μέλος από: Μάρ 2015

01 Δεκ 2017

Κυριακή μεσημέρι, βρισκόμαστε κοντά στα καλύβια και με όρεξη για κοψίδια το αποφάσισαμε. Έχουμε πάει αρκετές φορές στον γνωστό χριστόφορο, όμως επειδή διαπίστωσα μια φθίνουσα πορεία, σκέφτηκα να δοκιμάσουμε κάποιο άλλο μαγαζί στην περιοχή.
Παίρνουμε την βοήθεια του κοινού(ask4f) και ναμαστε στον παράδεισο.
Λοιπόν άτομα 2, ξεκινάμε με κολοκυθάκια τηγανιτά, καλή μερίδα(όχι μεγέθους χριστ. ) χρέωση 4 ευρώ, καλοτηγανισμενα και νόστιμα.
Συνεχίζουμε με σαλάτα λάχανο-καρότο, καλή τίποτα ιδιαίτερο,4
ευρω. Κρασί ροζέ χύμα, απλά καλό,3 ευρώ,500 ml.
Και τώρα στο ζητούμενο, μετά από σύσταση του σερβιτόρου μπριζόλα μοσχαρίσια και παιδάκια πρόβατο.
Η μπριζόλα τεράστια, ωραία ψημένη και νόστιμη, πραγματικά άξιζε, χρέωση 15 ευρώ!! ??
Τα παιδάκια πρόβατο εξαιρετικά, εγώ δεν έφαγα γιατί δεν τα προτιμώ, αλλά μου είπαν πολύ καλά λόγια, χρέωση 12,50, μισό κιλό. Δεν ξέρω γιατί δεν τα συνηθίζω αλλά ακριβά μου φαίνονται 25 το κιλό!! ??
Στο τέλος κέρασμα ραβανί.
Ο λογαριασμός ήρθε κανονικά 39,50.
Συμπέρασμα φάγαμε καλά και μάλλον θα ξαναπάμε. Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά παρατήρησα έξω παιδική χαρά για όσους έχουν παιδιά, βέβαια έκανε κρύο και έπαιζαν κυνηγητό μέσα γύρω από τα τραπέζια.

17 Ιούλ 2017

Καλοκαιράκι, βραδάκι μιας Τετάρτης και διάθεση για παραθαλασσια μπυρίτσα.
Είχε πέσει μπροστά μου μια ανάρτηση για ένα νέο μαγαζί με σουβλάκια, πού πρόσφερε αυτό ακριβώς.

Να μαστε λοιπόν άτομα 4, αφού είχε προηγηθεί ψάξιμο στο a4f και οι κριτικές ήταν καλές. Είχα ρωτήσει για κράτηση μιας και ερχόμαστε απο μακριά και πληροφορήθηκα ότι δεν κάνουν. Ευτυχώς βρήκαμε τραπέζι,5 λεπτά όμως αργότερα δεν υπήρχε τίποτα, άλλωστε τα τραπέζια-πάγκοι στην παραλία είναι λίγα.
Ο σερβιτόρος ένας και μοναδικός, έκανε φιλότιμες προσπάθειες να εξυπηρετήσει, αλλά υπήρχε ένα θέμα που δεν κατάλαβα αν ήταν γιατί ήταν καινούργιος ή χρειαζόταν και δεύτερος. Το περιβάλλον προσφερόταν για ευχάριστη παραμονή, οπότε όλα καλά.

Στο διάταυτα τώρα, πήραμε 2μερίδες χοιρινά μπριζολακια, όχι ιδιαίτερα μεγάλες μερίδες, αλλά σε σχέση με την τιμή καλά,2 καλαμάκια κοτόπουλο σκέτα, απο μπούτι, μαριναρισμενα, μαλακά, εξαιρετικα!1μπιφτέκι σκέτο, μικρό με λίγη πίτα, δεν δοκίμασα αλλά αυτή που το έφαγε είπε ότι ήταν πολύ καλό.1 συκώτι σκέτο, τύπου καλαμάκι, με πολλά μπαχαρικά, πικάντικο και πολυ μαλακό, εδώ οι γνώμες διίστανται στους άλλους άρεσε, εμένα μου φάνηκε βαρύ με τα μπαχαρικά να το καπελωνουν. Τέλος 1 τυλιχτο με καισερλι κεμπαπ, απίθανο!!!!!

Αυτά με 3 μπύρες(2,5Ε, έκαστη), σύνολο λογαριασμού περίπου 30ευρώ, απόδειξη κανονικά και νεράκι βρύσης.

Πρόκειται για ένα μαγαζί με καλές προδιαγραφές, που όμως σαν κάτι να λείπει για να γίνει τέλειο. Πάντως θα ξαναπάμε σίγουρα, καθώς συνδιαζει καλο φαγητό, σε ωραίο περιβάλλον και καλές τιμές!
Επιφυλάσσομαι να δοκιμάσω και κάποια ορεκτικά που μου φάνηκαν ενδιαφέροντα.

18 Οκτ 2016

Κυριακη μεσημερι, συνδιαζοντας μια δουλεια στο κεντρο ανοιγουμε τηνwish list και να το παραδοσιακο για φαγητο.
Δεν ειχαμε κλεισει τραπεζι αλλα μετα απο μικρη αναμονη βρεθηκε εξω, γιατι μεσα υπηρχε, αλλα λογω καλου καιρου και οχι ιδιαιτερα καλου χωρου μεσα το προτιμουσαμε.
Ατομα 2, και ξεκιναμε, παντζαρια φρεσκα με φυλλα καλα βρασμενα αλλα μικρη ποσοτητα, 3 ευρ.. Φετα ψητη με ντοματουλα και πιπερια στο αλουμινοχαρτο, απλη αλλα πολυ καλη,3 ε. Υπηρχε και επιλογη καυτερη η οχι.
Στα κυριως επιλεξαμε τα ετοιμα σουβλας,1 κοντοσουβλι χοιρινο, μεγαλη μεριδα με πατατουλες, καλο αλλα τιποτα συγκλονιστικο,7ευρω. Αρνι μεριδα σουβλας(εδω θελω νασχολιασω οτι και εδω οπως καισε πολλα αλλα μαγαζια ειναι χερακια αρνιων και οχι απο ολοκληρο αρνι το οποιο εχει διαφορα σε γευση και τιμη).12,50 ημεριδα με πατατες τηγαν.
Αυτα με 2 μπυρες ×2ευρω, καλη τιμη. Συνολο 30 ευρω.
Οσο για αποδειξη, ηρθε μια στην αρχη με τα ορεκτικα 8 ευρω και τα υπολοιπα στο τελος ξεχαστηκαν;
Συμπερασμα τρως ικανοποιητικα σε καλες τιμες, και καλο ειναι οτι υπαρχει ενα παραδοσιακο μαγαζι στο κεντρο.

08 Οκτ 2016

Επισκεφθεικαμε μεσημερι κυριακης ατομα 5 και αρκετα ορεξατα.
Δυο απο την παρεα ειχαν ξαναπαει και μας προετρεψαν να παρουμε το μενου με 13 ευρω και καταναλωση ελευθερη φαγητου απο ειδικο καταλογο και μονο το πρωτο ποτο στην τιμη αυτη. Συγκεκριμενα μπυρα βεργινα, κρασι η αναψυκτικο.
Ετσι και καναμε, ο συγκεκριμενος καταλογος εχει αρκετες επιλογες απο ορεκτικα, σαλατες και κυριως πιατα. Πηραμε λοιπον μεθησμενη πατατοσαλατα, ειναι βραστες πατατες με διαφορα λαχανικα ψιλοκομενα και πικαντικη σως μουσταρδαςκαι λαδολεμονου, αρκετα καλη, φαβα καλη, καβουροσαλατα με σουριμι η μαγιονεζα ηταν λιγη και εχανε, πατατες τηγανιτες καλες, χορτα, κολοκυθακια τηγανιτα πολυ καλα.
Στα κυριως ειχε γαυρο τηγανιτο φρεσκο και ωραια τηγανισμενο, καλαμαρακι τηγανιτο καλο, σουπια κρασατη καλη, γαριδομακαροναδα με 2 γαριδες στη μεριδα, δεν δοκιμασα γιατι ειχε πολυ σκορδο(καθως και τα υπολοιπα πιατα ριζοτο θαλασσινων, τηγανια του ψαρα)εχω ενα θεμα με το σκορδο στα φαγητα και αλλοι απο την παρεα οποτε ισως θα πρεπει να το κοιταξουν γιατι πολλα πιατα τους εχουν, με αποτελεσμα να περιοριζονται οι επιλογες μας.
Τελευταιο και καλυτερο οι ψητες σαρδελες.
Εχω να σχολιασω οτι οι μεριδες ειναι μικρες, βεβαια μπορεις να επαναλαβεις ομως δημιουργειτε μια καθυστερηση στο σερβις.
Ειταν ολα αρκετα ικανοποιητικα, και τελικα φυγαμε χορτασμενοι και με λογαριασμο 5×13=65+3ευρω μια επιπλεον μπυρα 68 ευρω, με απουσια αποδειξης.
Ειναι μια καλη επιλογη για οικονομικη εξοδο, χωρις να στερει στη γευση και στη ποιοτητα.
Θα ξαναπαμε να δοκιμασουμε και τα υπολοιπα, ελπιζω να εμπλουτισθουν και επιλογες χωρις σκορδο, ελεος πια!

09 Σεπ 2016

η παρεα που ειχε ξαναπαει προτεινε το Αλεξανδρινο. Ναμαστε λοιπον ατομα 4. Προκειται για ενα σχετικα καινουργιο μαγαζι στην Μ. Αλεξανδρου (πρωην πιατσα γαριδαδικων), στο χωρο κυριαρχει το λευκο χρωμα, εχει εσωτερικο μικρο σχετικα χωρο με συμπαθητικη διακοσμηση και εξωτερικο, μισοκλειστο στο φαρδυ πεζοδρομιο.
Μας σερβιρε μια κοπελιτσα συμπαθητικη και εξυπηρετικη.
Στο διαταυτα τωρα, πηραμε 1 μεριδα κεμπαπ κασερλι, δηλαδη κεμπαπ που ειχαν ενδιαμεσα μικρες πινελιες απο κασερι, εξαιρετικα, κατα την γνωμη μου το καλυτερο πιατο. Μεριδα1 χοιρινα μπριζολακια, ηταν 2κομματια χοιρινα μπριζολακια με πατατες, επισης 1μεριδα κοτοπουλο φιλετο απο μπουτι, ωραιο καλοψημενο και ζουμερο, και1 μεριδα αναμεικτη που ειχε καλαμακι χοιρινο, καλαμακι κοτοπουλο, κεμπαπ, σουτζουκι και κεμπαπ κασερλι με πιπερια και ντοματα ψητη, τελος μια μεριδα ψητα λαχανικα με χαλουμι.
Εδω εχω να πω οτι θα μπορουσαν να αυξησουν την ποσοτητα, γιατι ενω οι υπολοιπες μεριδες ηταν ικανοποιητικες αυτη υστερουσε.

Το φαγητο συνοδευσαμε με 4 μπυρες × 3,10€ εκαστη.
Στο τελος εφεραν κερασμα σφηνακια λεμοναδα η οποια ηταν πολυ νερομενη.
Σε γενικες γραμμες μειναμε ευχαριστημενοι.
Ο λογαριασμος 49 ευρω.

18 Ιουν 2016

Εχοντας προσφατη την γευστικη υπεροχη εμπειρια, ειπα να επανελθω σε μια νεα κριτικη για τον καραγκιοζη, γιατι ειναι ενα μαγαζι με διαχρονικη αξια και σταθερη ποιοτητα σε ολα τα πραγματα, απο σαλατα μεχρι κρεατα!
Εγω παντως αν θελω να περιποιηθω φιλους εδω τους φερνω, ετσι λοιπον βρεθηκαμε εδω προχθες 4ατομα και 2 παιδια.

Ξεκιναμε λοιπον, σαλατα χωριατικη με τα υλικα της ενα κι ενα και φυσικα φρεσκοκομενη και μπολικο καλο λαδι, βλητα βρα σμενα οσο πρεπει νοστιμοτατα. Πατατες τηγανιτες χειροποιητες, φετα με λαδακι και ριγανη, οπως και το ψημενο ψωμακι.
Και τωρα στα κρεατικα, κοντοσουβλι απο το οποιο εγω δεν εφαγα αλλα αρεσε, παι"δακια γαλακτος αριστουργημα, ψιλοκομμενα, καλοψημενα, ζουμερα, νοστιμα χωρις λαπες με πατατουλες γαρνιτουρα, προσωπικα πιστευω οτι ειναι τα καλυτερα που εχω φαει απο παντου αλλου(τα εχω σαν μετρο συγκρισης και δεν εχω βρει πουθενα αλλου σαν αυτα).
Μπιφτεκια 2κομματια καιπατατουλες στη μεριδα, τα μικρα τα τιμησαν δεοντως και εδω ειναι το μοναδικο μαγαζι που τρωμε γιατι γενικα εχω ενα θεμα με τους κιμαδες, εδω ομως τρωνε και τα δικα τους παιδια.

Ηπιαμε 2 μπυρες,2 αναψυκτικα και νερακι.
Στο τελος κερασμα καρπουζι τρα γανο και γλυκο, σερβιρισμενο με καθαρα πιατακια και μαχαιροπηρουνα.
Τι να πω ειναι ενα μαγαζι με σταθερη πελατεια χρονων, και εμεις μεσα σαυτους, οχι τυχαια.
Τωρα το καλοκαιρακι ανοιχτη δροσερη αυλη!
Τι αλλο θελουμε? Τιμη περιπου 60 ευρω, το απολυτο vfm.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη rene x2.

13 Ιουν 2016

Σαββατο μεσημερι ατομα 4 ξεκινησαμε για Καλυβια, και συγκεκριμενα για τον Χριστοφορο.

Στη συγκεκριμενη κριτικη δεν θα μπω σε λεπτομερειες μιας και αυτες που προηγηθηκαν ειναι πολυ κατατοπιστικες, αυτο που θα σχολιασω ειναι η σταυλισια μπριζολα που παραγγειλαμε και η οποια δεν ηταν μεγεθους αναλογου, και χρεωθηκε 16 ευρω.
Πληρωσαμε 64 ευρω και γενικα ηταν καλα.
Εχω ομως να σημειωσω το νερο που ερχεται χωρις να ζητηθει καιχρεωνεται 2ευρω και το ψωμι στα2,20.

ετσι με το που καθεσαι 4,20.
Ο λογαριασμος σε μπλοκ παραγγελιας, ποσο φπα στα 64 ευρω?
Τελικα το κερασμα μηπως δεν ειναι και τοσο κερασμα?
Καλα θα ηταν να τα προσεχουμε ολα και μαλιστα μαγαζια με τοση δουλεια!

09 Μαι 2016

Πεμπτη μεσημερι ξεκινησαμε για τη γιαγια Ελλισαβετ, που την βρικαμε κλειστη?! Ενας απο την παρεα προτεινε σαν εναλλακτικη το κουτουκι του Αντωνη, σε ενα στενακι στην π. κοκκινια κοντα στην θηβων, αν δεν το ξερεις το προσπερνας, καθως προκειται για μια παλια μονοκατοικια. ΤΙποτα δεν σε προδιαθετει γιαυτο που θα αντικρυσεις, ταξιδι πισω στο χρονο να το πεις? Βολτα στο μοναστηρακι να το πεις? Παντως σιγουρα θα περασεις αρκετη ωρα να θαυμασεις ολα τα παλαια αντικειμενα που εχει μαζεψει ο ιδιοκτητης τοσα χρονια. Εχει ενδιαφερον να πας εστω για μια φορα να δεις αυλες με πλακακια και επιπλα του παλιου καιρου, σιγουρα ειναι κατι το διαφορετικο.

Τωρα στο φαγητο, θελαμε να κινηθουμε σε ψαρικα μετα την κρεατοφαγια του πασχα. Ατομα 3 και μισο(παιδακι) πηραμε μια βραστα λαχανικα, φαβα, πατατες τηγανιτες, γαυρο τηγανιτο, καλαμαρακι γονο, σουπια ψητη, μπακαλιαρακια φρεσκα και 3 μπυρες. Τα φαγητα ηταν καλα, χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο, ομως μπορει καποιος να φαει ικανοποιητικα.

Τωρα στην εξυπηρετηση χαλαρος και με φιλικη διαθεση και για συζητηση ο ιδιοκτητης, αλλωστε 2 παρεες ειμασταν, το κλου της ημερας ηταν οταν ζητησαμε λογαριασμο και προφορικα μας ειπε, εγω με 50 ευρω ειμαι ενταξει εσεις?!!!!!!
ΚΟκαλο εμεις, αλλα το πηραμε στην πλακα. Θα επισημανω και εγω την ελλειψη καταλογων και αποδειξεων, που δεν εβγαλα συμπερασμα αν ειναι αποτελεσμα νοοτροπιας κατι σαν δεχομαι στο σπιτι μου τους φιλους μου χαλαρα, η κρυβει σκοπιμοτητα? Παντως σαν συνολικη τιμη αυτα που πληρωσαμε δεν δειχνουν διαθεση εκμεταλευσης.

Λεω να ξαναπαω για μια δευτερη γνωμη. Στο εσωτερικο του σπιτιου ειδα και ενα τζακι που θα ειναι ωραια το χειμωνα.
Θα το προτεινα παντως για μια επισκεψη εχει ενδιαφερον.

10 Φεβ 2016

Κυριακη μεσημερι και με την επιθυμια για αρνι σουβλας ξεκινησαμε για βαρη. Αφου βιωσαμε το απαραδεκτο με την γκλιτσα να οδηγουν πελατες σαν προβατα, αποφασισαμε να παμε στα βλαχικα μιας και πριν κατι χρονια μας ειχε αφησει θετικες αναμνησεις.

Μπαινοντας στο χωρο, αδιαφορος γενικα, και πριν να προλαβουμε να καθισουμε ηρθε ο σερβιτορος για παραγγελια, καταλογος δεν κυκλοφορουσε στα περιξ. Γρηγορα πηρε παραγγελια για ψητο, σαλατα λαχανο, πατατες, φετα. Εφτασαν γρηγορα, οι μεριδες ηταν μεγαλουτσικες, αλλα ολα σαν κατι να ελειπε, η σαλατα στεγνη και σαν ταλαιπωρη, η φετα επειηκως τρωγωτανε, οι πατατες καλες.

Και τωρα στο κρεας που γιαυτο πηγαμε τοσο δρομο, στεγνο, ανοστο και σαν ψημμενο απο χθες? Τρωγοτανε αλλα ως εκει... Ειχαμε ζητησει 3/4του κιλου, αλλα περιεργως ειχε χρεωθει οσο ειχε αρχικα προτεινει ο σερβιτορος 800? Αυτα με μισο κιλο κρασι και ενα νερο που δεν ζητησαμε και που εφερναν σε ολα τα τραπεζια με το που καθοσουν,38 ευρω, ατομα 2. Δεν μπορω να πω οτι φυγαμε ευχαριστημενοι, και κατα τα ρεστα εφεραν ενα 10ευρω λιγοτερο και αφου ψαχναμε τον σερβιτορο ειπαν λαθος... παντως η αισθηση ηταν οτι αντιμετωπιζεσαι σαν αρπαχτη.

24 Νοε 2015

Μεσημερακι Παρασκευης και ειπα να δοκιμασουμε ενα απο την λιστα μου για το οποιο ειχα διαβασει καλες κριτικες. Στο συγκεκριμενο πηγαιναμε παλιοτερα, δεν το ειχαμε επισκεφθει ομως με την νεα του διευθυνση και ονομα. Λαθος μας μεγαλο! Προκειται για ενα συμπαθητικο χωρο, με τον ιδιοκτητη ευγενικο και εξυπηρετικο και με ενα καταλογο που εχει επιλογες σε θαλασσινα, κρεατικα, ορεκτικα, σαλατες. Οι μεριδες του καλες σε ποσοτητα και οχι μικρες οπως φανταζεσαι βλεποντας τις τιμες.

Τα ορεκτικα του κυμαινονται στα 2-3 ευρω, και οι μεριδες 5ευρ. περιπου. Εμεις ειμαστε 2ατομα και 1 παιδι, πηραμε φαβα καλη με κρεμμυδι και καππαρη, κολοκυθακια τηγανητα πολυ καλα, καλαμαρακια, μπριζολα χοιρινη, κοτοπουλο τηγανια με πιπεριες, λιγο στεγνο, μισο κιλο κρασι καλο, και1 νερο. Ο λογαριασμος ηρθε κανονικα 24,20ευρω!!!!

Συμπερασμα προκειται για ενα μαγαζι που μπορει να φαει κανεις καλα και πολυ οικονομικα! Ευχομαι να συνεχισουν ετσι...