bill cha

Μέλος από: Μάρ 2015

28 Ιαν 2017

Βρέθηκα ένα παγωμένο τριήμερο στη Θεσσαλονίκη λίγο μετά την κακοκαιρία Αριάδνη. Βολτάροντας στην Αριστοτέλους καθίσαμε για τσιπουράκι με μεζέ.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ρόδι, κολοκυθοκεφτέδες, μπουγιουρντί και σουτζουκάκια και τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο.
Το πρώτο που ήρθε ταχύτατα αμέσως μετά το τσίπουρο ήταν το μπουγιουρντί.
Νοστιμότατο γευστικότατο πλούσια μερίδα δεν λυπήθηκαν τίποτα. Μαζί με το τσίπουρο έδενε καταπληκτικά. Θα το ήθελα αρκετά πιο καυτερό χωρίς αυτή η προτίμηση να μειώνει την προσφερόμενη ποιότητα. Αμέσως μετά η πεντανόστιμη και πολύ ιδιαίτερη σαλάτα με ρόδι κρουτον και κατι άλλα μέσα που δεν θυμάμαι. Απαλή ιδιαίτερη γεύση που τη θυμάσαι καιρό.
Μ αυτά και μ αυτά να και το δεύτερο τεταρτάκι τσίπουρο. Οι κολοκυθοκεφτέδες αφράτοι χωρίς να διαλύονται πολύ νόστιμοι. Το τελευταίο ήταν και το πλέον δυνατό χαρτί. Σουτζουκάκια σαλονικιώτικα όνομα και πράγμα. Ακριβώς όπως έπρεπε να είναι. Θα τα προτιμούσα πιο καυτερά αλλά θα έφευγα από εκεί μεθυσμένος. Δεν περιγράφω άλλο...
Το γλυκό που μας πρόσφεραν κρέπες με παγωτό βανίλια... υπέροχο και πλούσιο.
Ο λογαριασμός λογικότατος...31 €. Δεν έδωσα σημασία στις επιμέρους τιμές γιατί έφυγα κατευχαριστημένος από το μαγαζί. Πλήρωσα με κάρτα όλα νόμιμα. Σημειώνω πως Σάββατο βράδυ και ίσως και άλλες μέρες έχει και ζωντανή μουσική μπουζούκι κιθάρα.
Ως επίλογο θα έλεγα πως είναι ιεροσυλία να πας στην συμπρωτεύουσα και να μη φας καλά. Αυτό το μαγαζί εκπροσωπεί επάξια τη φήμη της πόλης και θα είναι το πρώτο που θα συστήσω αν μου δοθεί η ευκαιρία. Μεγάλο μπράβο στον μάγειρα στο σέρβις και στη διεύθυνση.

09 Ιαν 2017

Διαβάζοντας κριτικές από εδώ επισκέφτηκα το εστιατόριο. Δυστυχώς όμως δεν συμφωνώ με τους φίλους που έγραψαν σχετικά και με προέτρεψαν να πάω.
Χειμωνιάτικο βραδάκι των Φώτων έξω να χιονίζει και υπήρξε όρεξη για ουζάκι.
Μικρό μαγαζί εσωτερικά αρκετά συμπαθητικός χώρος. Μια σόμπα υγραερίου έκανε την ατμόσφαιρα σχετικά υποφερτή. Και περνάμε κατευθείαν στο κυρίως θέμα.
Παραγγείλαμε γαύρο μαρινάτο, μαριδάκι τηγανητό, γαρίδες σαγανάκι και καλαμαράκια και φυσικά ουζάκι που για αυτό ξεκινήσαμε.
Το γαυράκι που ήρθε πρώτο πολύ νόστιμο. Το πρώτο ποτηράκι ούζο πήγε μια χαρά. Βέβαια οφείλω να πω η μερίδα ήταν για δείγμα. Σερβιρισμένο σε μια γραβιερούλα μικρή σαν πιατάκι του καφέ σε ποσότητα. Στη συνέχεια το μαριδάκι ολόφρεσκο αφρός. Καλοτηγανισμένο σε φρέσκο λάδι πολύ καλό και χορταστική μερίδα.
Όλα καλά μέχρι εδώ. Να και το δεύτερο ποτηράκι ούζο. Και πάνω που αρχίζω να λέω μπράβο στους φίλους στο ask4food, έρχονται οι γαρίδες σαγανάκι. Εδώ τα χαλάμε για τα καλά. 4 γαρίδες στο μέγεθος αντίχειρα άντε 1 πόντο μεγαλύτερες για να είμαι απόλυτα αντικειμενικός. Η σάλτσα λιτή ελάχιστη αρκετά νόστιμη χωρίς να προλάβεις να την καταλάβεις λόγω ποσότητας.
Το τελικό χτύπημα ήρθε στο τέλος με τα καλαμαράκια. Δεν κατάλαβα πως ήταν μαγειρεμένα. Μάλλον ψητά ήταν. 3 καλαμαράκια στο μέγεθος αντίχειρα κι αυτά. Καθόλου νόστιμα τελείως αδιάφορα.
Τα μελομακαρονάκια για επιδόρπιο ασχολίαστα. Ο λογαριασμός τώρα.
28 ευρώ με την απόδειξη να μην έρχεται ποτέ. Κάρτα δεν παίρνει. Δεν έχει βάλει μηχανάκι ακόμη μας είπε. Είναι χαμηλός ο λογαριασμός δεν λέω αλλά μείναμε με την όρεξη ακόμη ανοιχτή.
Ως επίλογο θα πρότεινα να αλλάξουν συνταγή στα καλαμαράκια. Να ξανασχεδιάσουν τις μερίδες στο πιο πλούσιο. Τουλάχιστον τα υλικά που δεν κοστίζουν πολύ όπως η σάλτσα στις γαρίδες.

30 Δεκ 2016

Δεν θα αναφερθώ καθόλου στον χώρο στην ευρυχωρία και στο ρομαντισμό καθώς συμφωνώ απολύτως με τους προλαλίσαντες. Στον Μουρούζη πηγαίνεις αποκλειστικά για το φαγητό.
Tybon Steak, αρνάκι σούβλας και κοκορέτσι είναι τα πιάτα που δεν πρέπει να χάσετε. Τεράστιες μερίδες που δεν βρίσκεις πουθενά. Να είστε προσεκτικοί στα ορεκτικά γιατί κινδυνεύετε να χάσετε τα κυρίως λόγω υπερπλήρωσης του στομάχου. Ένα τζατζίκι ή μια χωριάτικη που απορώ πώς την μεταφέρουν χωρίς να πέσει η φέτα στο πάτωμα, είναι υπεραρκετά.
Φροντίστε να πεινάτε πολύ. Δεν πας εκεί για να "τσιμπήσεις". Τα πακέτα με αλουμινόχαρτο στο τέλος είναι αναπόφευκτα καθώς οι μερίδες είναι πραγματικά τεράστιες. Το γιαούρτι με μέλι και διάφορα γλυκά κουταλιού στο τέλος απογειώνει το βασιλικό γεύμα.
Με 20€ περίπου το άτομο χορταίνει και ο γκοτζίλα. Πολύ καλή ποιότητα, πολύ καλή γεύση, φοβερή εξυπηρέτηση ακόμη και όταν το μαγαζί είναι γεμάτο. Η μία μόνο αίθουσα εκ των 4-5 που διαθέτει, μπορεί να έχει και 80 τραπέζια. Απορώ πως βγάζουν άκρη. Απορώ με το μέγεθος των ψυγείων που πρέπει να έχουν. Οι ψησταριές εξωτερικά θυμίζουν επαρχιακό πανηγύρι ειδικά το Πάσχα.
Ολοκληρώνοντας θυμίζω και πάλι πως μη περιμένετε ρομαντικό δείπνο με κεριά και τον σερβιτόρο δίπλα σας. Αν ψάχνετε πολύ καλό φαγητό λαϊκής και απέριττης κατανάλωσης σας το συστήνω ανεπιφύλακτα. Συγχαρητήρια στη διεύθυνση αλλά και στους σερβιτόρους που διαχειρίζονται τόσο κόσμο τόσο καλά.

29 Δεκ 2016

Βρέθηκα στο συγκεκριμένο εστιατόριο προπαραμονή Χριστουγέννων. Χωρίς πολύ κόσμο για τέτοια βραδιά. 3-4 τραπέζια μόλις.
Ο χώρος όμορφός καθαρός όμως το κύριο θέμα σε ένα εστιατόριο είναι το φαγητό. Το προσωπικό ευγενέστατο εξυπηρετικό αλλά κρινόμενο σε συνθήκες ηρεμίας. Ο καλός σερβιτόρος κρίνεται όταν το μαγαζί είναι γεμάτο.
Στο κυρίως θέμα τώρα. Πήραμε ορεκτικό προσούτο με παρμεζάνα, ένα ζυμαρικό αλ φορνο, και ψαρονέφρι με ζυμαρικά. Κρασί Βυσσινόκηπος ροζέ. Δυστυχώς πολύ ντεκόρ χωρίς ουσία.
Η παρουσίαση του ορεκτικού υπερπαραγωγή. Ξύλινος δίσκος με σύρματα να αιωρούνται και πάνω τους κρεμασμένο το προσούτο. Κάτι σαν μπουγάδα απλωμένη στην αυλή ένα πράγμα. Από ποιότητα μέτριο. Η παρμεζάνα που παίρνω στο σπίτι μου πολύ πιο γευστική.
Το ψαρονέφρι με τα ζυμαρικά κι αυτό μέτριο. Στην αρχή δεν ήξερα τι έτρωγα. Μετά μου ήρθε μια γεύση με σώς λεμονιού. Το ζυμαρικό αλ φορνο κάπως καλύτερο. Δύσκολα ξεφεύγει του μετρίου. Πιστεύω πως μια απλή νοικοκυρά που σέβεται τον εαυτό της και της αρέσει η μαγειρική μπορεί άνετα να φτιάξει τέτοια πιάτα.
Για επιδόρπιο μας πρόσφεραν ζεστό κέικ με παγωτό. Αυτό ήταν το καλύτερο πιάτο με διαφορά.
Οι τιμές φωτιά και λάβρα. Πλήρωσα 67 €....... Το κρασί 17€ και από 10-13 το κάθε πιάτο. Θεωρώ πώς είναι υπερβολικά πολλά για την προσφερόμενη ποιότητα. Σίγουρα δεν θα το συνέστηνα σε κανέναν.

19 Δεκ 2016

Διαβάζοντας κριτικές από εδώ αποφάσισα να επισκεφθώ το εστιατόριο. Τα περίφημα γαριδάδικα της χαραυγής τα έχει πνίξει η κρίση δυστυχώς. Δεν θα επεκταθώ στο πως και γιατί αλλά θα μπω στο ζουμί.
Ο χώρος λιτός αρκετά minimal πολύ καθαρός, τυπικός θα έλεγα για ψαροταβέρνα λαϊκής κατανάλωσης. Σάββατο βράδυ και μόνο 2 ζευγάρια στο μαγαζί. Το αποδίδω στην έλλειψη χρημάτων και όχι στο συγκεκριμένο μαγαζί γιατί όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά ήταν επίσης άδεια.
Το φαγητό ήταν καλό. Πήραμε εγώ και η φίλη μου γαρίδες σαγανάκι, καλαμαράκια, χταποδάκι ξιδάτο, πιπεριές ψητές καυτερές, αγγουροντομάτα και ουζάκι χύμα. Οι γαρίδες σαγανάκι ήταν πεντανόστιμες. 7-8 μεγάλες γαρίδες με πλούσια σάλτσα ελαφρώς καυτερή όπως το παραγγείλαμε. Δεν αφήσαμε ίχνος γαρίδας ούτε σάλτσα. Τα καλαμαράκια ήταν αφράτα καλοψημένα πολύ νόστιμα. Το χταποδάκι που ήρθε πρώτο μαζί με το ουζάκι μαλακό καλοβρασμένο αρκετά χοντρά κομμάτια πολύ καλό για να μας ανοίξει την όρεξη. Οι πιπεριές μπόμπα όπως έλεγε η φίλη μου. Πολύ καυτερές σήκωναν πολύ ούζο.
Οι μερίδες ήταν γενικά αρκετά μεγάλες. Χορταστικές και δεν έλειπε κάτι στο τέλος. Το ούζο μια χαρά διασκεδαστικό. Τα πιάτα δεν χρειάζονταν ούτε σκούπισμα όταν φύγαμε. Τα γλύψαμε κυριολεκτικά.
Οι τιμές τώρα. Ο λογαριασμός ήρθε 48 € -10% λόγω προσφοράς online κράτησης πλήρωσα 43 €. Δεν ξέρω αναλυτικά πόσο χρέωσε το καθένα. Υπολογίστε.
Στους δύσκολους καιρούς που ζούμε πρέπει να κάνουμε έρευνα αγοράς ακόμη και για μια ταβέρνα. Το σάιτ εδώ και τα σχόλια των φίλων μας βοηθούν να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές. Κι εγώ με τη σειρά μου οφείλω να επαινέσω το καλό και να κατακρίνω το κακό. Είναι ένα μαγαζί που θα ξαναπήγαινα. Η μόνη σύσταση που θα έκανα είναι να κρατήσουν τις τιμές στο κατώτερο δυνατό όριο. Φαγητό ξέρουν να φτιάχνουν σίγουρα.
Μη ξεχνάτε εσείς οι ιδιοκτήτες πώς απευθύνεστε σε λαικό κόσμο με περιορισμένο πορτοφόλι. Συγχαρητήρια

11 Μάρ 2015

Το συγκεκριμένο μαγαζί το επισκέπτομαι αρκετά συχνά χειμώνα καλοκαίρι. Αρχικά θα πρέπει να αναφέρω πως λειτουργεί με νέα διεύθυνση εδώ και λίγους μήνες συνεπώς η κριτική και η εμπειρία μου θα είναι επηρεασμένη από την παλιά διεύθυνση. Η τελευταία μου επίσκεψη ήταν τον Μάρτιο του 2015 υπό την νέα διεύθυνση.

Η εμπειρία μου έχει να κάνει με πίτσα, μακαρονάδα σπέσιαλ, και σαλάτα του σεφ που ομολογώ πως ήταν 3 πολύ δυνατά πιάτα που με οδηγούσαν στο συγκεκριμένο εστιατόριο.

Η πίτσα καλοψημένη πολύ νόστιμη αρκετά πλούσια με ζυμάρι έτοιμο και όχι ανοιγμένο στο χέρι την ώρα της παρασκευής, ψημένη σε ηλεκτρικό φούρνο και όχι σε ξυλόφουρνο. Όπως καταλαβαίνετε δεν πρόκειται για κάποια ιταλική πιτσαρία αλλά για ένα ελληνικό στέκι που φτιάχνει και πίτσα μεταξύ άλλων. Παρόλα αυτά είναι νόστιμη και η σαλάτα πολύ δροσερή με μια πολύ ενδιαφέρουσα σως αν και έτοιμη φαντάζομαι (δεν παίρνω κι όρκο).

Ο χώρος ειδικά το καλοκαίρι σε μια μικρή πλατεία με καρέκλες του σκηνοθέτη και έναν προτζέκτορα να παίζει συνδρομητική τηλεόραση αρκετά ευχάριστος. Εσωτερικά αρκετά ζεστός φιλόξενος 40αρα τηλεόραση και γενικά σε προδιαθέτει να κάτσεις αρκετή ώρα.

Το κουβέρ περιλαμβάνει 2 ψωμάκια έτοιμα μάλλον ψημένα για λίγα λεπτά στο φούρνο να ζεσταθούν καλά μαζί με βουτηράκι πρωινού και πάστα ελιάς σε συνδυασμό με κολονάτα ποτήρια ανεβάζουν την αίσθηση πολυτέλειας μισό σκαλί επάνω. Ξεφεύγει από την καφεδοπιτσαρία ενός παραλιακού θέρετρου με καλύτερη αισθητική.

Κλείνοντας θα ήθελα να προτείνω στη νέα διεύθυνση εκτός από καλές δουλειές να κοιτάξει το θέμα ζύμης. Μια συνεργασία με κάποιον ειδικό στο ζυμάρι πίτσας η κάποιο σεμινάριο η οτιδήποτε σχετικό θα απογείωνε το μαγαζί. Να κρατήσουν τα δυνατά πιάτα να διώξουν τα περιττά. Στην προσπάθεια να εξυπηρετηθούν όλες οι προτιμήσεις χάνεται η πραγματική ταυτότητα του μαγαζιού που είναι πολύ κοντά αλλά και αρκετά μακριά στην ιταλική πιτσαρία πιστεύω.

11 Μάρ 2015

έχω επισκεφθεί το μικρό μοναστηράκι αρκετές φορές. Τελευταία ήταν τον Ιανουάριο του 2015.

Το πιάτο που προτιμώ είναι η μερίδα κεμπάπ, Πλούσιο χορταστικό καλοψημένο αν και θα το προτιμούσα λίγο πιο καυτερό. Αρκετά βαρύ βέβαια ειδικά για βράδυ. Η μερίδα κεμπάπ αποτελείται από 4 κεμπάπ ντομάτα κρεμμύδι πατάτες μαρούλι μια μεγάλη πίτα και μια ενδιαφέρουσα σως που σερβίρεται ξεχωριστά. Πολύ χορταστικό ικανοποιητικό αν και από άποψη γεύσης δεν απογειώνει

Το μαγαζί απλό καθαρό δεν διεκδικεί δάφνες πολυτέλειας αλλά πολύ ζεστό για τον σκοπό που πηγαίνουμε δηλαδή να φάμε καλά και αρκετά φθηνά.

Η τιμή της μερίδας είναι γύρω στα 8 € αν θυμάμαι καλά. 2 άτομα με 2 μπύρες 1 μερίδα κεμπάπ και 1 μερίδα καλαμάκια κοτόπουλο πλήρωσα γύρω στα 22 € αν θυμάμαι καλά.

Γενικά επισκέπτομαι το μαγαζί όταν πεινάω πολύ.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη αν και δεν είχε σχεδόν καθόλου κόσμο. Κάνει και delivery