ravani

Μέλος από: Μάρ 2015

18 Ιαν 2017

Μετά από αναζήτηση της τελευταίας στιγμής (2 ώρες πριν) και αφού καταλήξαμε ότι η κρίση καθόλου μάλλον δεν έχει επηρεάσει τον Έλληνα στην Κυριακάτικη έξοδο για φαγητό μιας και δεν βρήκαμε ελεύθερο τραπέζι πουθενά πριν τις 5:00μμ, βρεθήκαμε μια παρέα 5 ενηλίκων και δυο παιδιά 5,5 ετών και 16 μηνών στο Sasi's.

Έχοντας ακούσει διφορούμενες κριτικές για το αδερφάκι του, το γνωστό πια διπλανό Kozi's, που ακόμα δεν έχω καταφέρει να επισκεφθώ και γνωρίζοντας ότι δεν κάνει κρατήσεις ήμουν ιδιαιτέρως διστακτική επειδή είχαμε και τα παιδιά μαζί μας. Προς έκπληξη μου και με το που φθάσαμε, ο ευγενικός κύριος στην υποδοχή με ενημέρωσε ότι υπήρχε διαθέσιμο τραπέζι! Όταν δε ρώτησα αν έχουν και παιδικό κάθισμα και πήρα θετική απάντηση η πρώτη μου εντύπωση ήταν θετικότατη!

Για τον χώρο δεν θα κάνω περιγραφή μιας και πολύ γλαφυρά και επιτυχημένα έχει περιγραφεί από διάσημα μέλη του ask4food. Γενικά όμως είναι λίγο στενάχωρα τα πράγματα ειδικά σε ώρες αιχμής.

Όσον αφορά το φαγητό ξεκινήσαμε με ορεκτικά τα Umshlanga Nachos που έχουν μοσχαρίσιο κιμά, τυρί, ντομάτα, sauce από αβοκάντο & γιαούρτι. Πολύ καλά γευστικά και πλούσια μερίδα για να μοιραστεί επαρκώς και στους πέντε "φαγανούς' συνδαιτυμόνες. Συνεχίσαμε με δύο ζέστες κυπριακές πίτες με λάδι & ρίγανη για να συνοδευόσουν την χορταστική και γευστικότατη σαλάτα ονόματι
Umbalumba, με βουβαλίσια μοτσαρέλα burrata, προσούτο, μαρμελάδα από κόκκινες πιπεριές, κρέμα μπαλσάμικο & ανάμεικτη σαλάτα. Ειδικά η μαρμελάδα κόκκινης πιπεριάς ήταν υπέροχη και η ποσότητα επαρκής και για τους πέντε! Κάλλιστα θα αποτελούσε ένα ελαφρύ κυρίως γεύμα.

Συνεχίσαμε με κυρίως ένα AmandlaRib Eye για μένα medium well ψημένο με νοτιόαφρικάνικα μπαχαρικά. Το βρήκα ζουμερό και συνοδευόταν από πατατούλες τηγανητές και μια υπέροχη sauce. Οι υπόλοιποι πήραν Shaka Zulu δηλαδή χοιρινό κοντοσούβλι με τα γνωστά αφρικάνικα μπαχαρικά πολύ εντυπωσιακά σερβιρισμένο στη γνωστή αιωρούμενη σούβλα. Πολύ καλό και ζουμερό συνοδεία πατάτας τηγανητής και αυτό. Balito δηλαδή ψαρονέφρι στη σχάρα με μπαχαρικά και πατάτες και αυτό και την sauce μελιού μουστάρδας και δύο Chicken Wrap με φιλέτο κοτόπουλο με μπέικον, φέτα, κόκκινο λάχανο, αβοκάντο & μαγιονέζα, σε 3 πίτες tortilla. Πολύ καλά και στη γεύση και στην εμφάνιση αλλά λιγότερα σε ποσότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα Συνοδεύονταν και αυτό με τις τηγανητές ροδέλες πατάτας.

Αν κάτι έχω να σχολιάσω σε σχέση με τα πιάτα είναι ίσως η υπερβολική σάλτσα που είχαν που επικάλυπτε ελαφρώς τη γεύση του κρέατος και το γεγονός ότι δεν υπήρχε ποικιλία συνοδευτικών όπως π. χ. μανιτάρια ψητά, καλαμπόκι ή κάτι άλλο για να ξεφύγει το πιάτο από την κλασσική γαρνιτούρα που βρίσκεις από το σουβλατζίδικο ως την τελευταία ταβέρνα.

Από ποτά πήραμε μια κόκα κόλα, ένα ανθρακούχο νερό San Pellegrino που για μένα αποτελεί την επιτομή των ανθρακούχων νερών, μια Fratziskaner, μια Septem και μια Alfa των 500 ml έκαστη και ένα λίτρο εμφιαλωμένο νερό που ήρθε
στο τραπέζι μας με το που καθίσαμε.

Από γλυκά μοιραστήκαμε μια Banoffee και μια Mudpie σε πιάτο. Καλούτσικα αλλά σε καμία περίπτωση τίποτα το ιδιαίτερο, μάλλον λιπαρά θα τα έλεγα. Σε δυο από την παρέα άρεσαν αρκετά, αλλά τρώνε κυριολεκτικά τα πάντα από γλυκά.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 136 ευρώ.

Κλείνοντας σαφώς και μας άρεσε και με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε. Αν κάτι θα θέλαμε είναι ενδεχομένως να γίνονται κρατήσεις γιατί αν δεν σταθείς τυχερός όπως εμείς η αναμονή των 45 λεπτών δεν είναι αμελητέα, να κερνάνε ένα γλυκάκι, που όπως και να το κάνεις σου φτιάχνει τη διάθεση μια τέτοια κίνηση, να είναι λίγο πιο άνετα διανεμημένα τα τραπέζια γιατί νιώσαμε λιγάκι στριμωγμένοι η αλήθεια είναι. Όσον αφορά τις τιμές, τα πιάτα με μοσχάρι και ιδίως, η Picanha, το Rib eye ή το Τ Bone είναι αλμυρούτσικα στη χρέωση ειδικά για τις εποχές που ζούμε αλλά είναι πιάτα που συνήθως θα φας μια στο τόσο έξω και που σίγουρα παντού θα τα βρεις στις ίδιες τιμές πάνω κάτω.

10 Οκτ 2016

Επισκεφθήκαμε τον Ανθό την Κυριακή 2/10/16 μια παρέα 3 ατόμων και δυο παιδάκια 5,5 ετών και 15 μηνών. Είχαμε ακούσει θετικές κριτικές για το αντίστοιχο εστιατόριο στην Καλλιθέα και είχαμε αρκετές προσδοκίες που δυστυχώς δεν επαληθεύτηκαν.
Ο χώρος γνωστός από τα παλαιότερα καταστήματα που στεγάζονταν εκεί. Δεν είναι φοβερά εντυπωσιακός, αλλά για το ύφος και το είδος κουζίνας του Ανθού, θεωρώ ότι είναι ταιριαστός. Καθίσαμε έξω αν και κάναμε κράτηση μόλις 2 ώρες νωρίτερα, και το προσωπικό έσπευσε να μας εξυπηρετήσει με διάχυτο το άγχος στα μάτια και τις κινήσεις τους, αφού το μαγαζί έχει ανοίξει μόλις τρεις εβδομάδες και προφανώς τους ενδιαφέρει να "πιάσουν". Μας πρόσφεραν και καθισματάκι για το μωρό και πολύ το εκτιμήσαμε!
Σε πολύ λίγο χρόνο κατέφθασε στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό και οι κατάλογοι.
Ο κατάλογος δεν έχει ιδιαιτέρως μεγάλο μενού και επειδή είχαμε και τη μικρή μαζί μας που δεν τρώει ποικιλία γεύσεων λόγω ηλικίας, ρωτήσαμε αν είναι όλα τα πιάτα του καταλόγου διαθέσιμα.
Ο νεαρός σερβιτόρος που μας έφερε τον κατάλογο μας πληροφόρησε ότι θα μας ενημερώσει η κοπέλα που θα πάρει παραγγελία για την διαθεσιμότητα των πιάτων. Εδώ ξεκινάνε τα αρνητικά. Με το που φθάνει η εν λόγω, μας ενημερώνει ότι 2 πιάτα δεν ήταν καθόλου διαθέσιμα και 6 από τα υπόλοιπα ήταν με αλλά συστατικά. ήτοι η πράσινη σαλάτα με σύκα, δεν έχει σύκα αλλά αχλάδια... φθινόπωρο και χωρίς σύκα.... ασχολίαστο! Τα μπουρεκάκια με αγριογούρουνο και φέτα, σερβιρισμένα με ρόδι και μαυροσούσαμο, αφού τα παραγγείλαμε μας ενημέρωσαν ότι δεν ήταν ακριβώς έτσι όπως περιγράφονταν... αλλά στη μερίδα έρχεται 1 μπουρεκάκι με αγριογούρουνο και δύο με γέμιση φέτας... αναρωτηθήκαμε γιατί περιγράφουν κάτι τελείως διαφορετικό.... αλλά τα παραγγείλαμε δυστυχώς.... αυτά με φέτα ήταν παντελώς αδιάφορα, όσο για το ένα με αγριογούρουνο με μια μπουκιά που δοκίμασε έκαστος δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο σε γεύση.
Συνεχίζοντας η σερβιτόρα την ενημέρωση, μας είπε ότι η καλοκαιρινή σαλάτα δεν είχε καρπούζι όπως αναφέρει. τότε γιατί την έχουν στο μενού αφού μόλις πριν 3 βδομάδες ανοίξανε απορήσαμε από μέσα μας! Και συνέχισε να μας ενημερώνει... κουνέλι γεμιστό δεν έχουμε.... τα μοσχαρίσια μάγουλα σιγομαγειρεμένα με κόκκινο κρασί και πουρέ κουνουπιδιού δεν είναι μάγουλα αλλά σιδηρόδρομος, επίσης το σπαγγέτι με αχινό δεν έχει αχινό αλλά αυγοτάραχο Μεσολογγιού και τέλος το παγωτό για δύο δεν υπάρχει....... Ευτυχώς που ήταν το τελευταίο που δεν υπήρχε γιατί ήμασταν έτοιμοι να φύγουμε! Ανεπίτρεπτο για εστιατόριο που άνοιξε προ 3 εβδομάδων, να έχει περιγραφές, στον μισό κατάλογο στο "περίπου" και από τα υπόλοιπα πιάτα να έχει έλλειψη σε αρκετά...
Είπαμε όμως να μη χαλάσουμε το κέφι μας και αφού παραγγείλαμε μας έφεραν ως καλωσόρισμα amuse buche με φρυγανισμένο ψωμάκι και κάποια αλοιφή που μου διαφεύγει και κάτι σαν chatney βερίκοκου. Μας άρεσε.
Επίσης μας ρώτησαν αν θέλουμε να μας φέρουν ψωμί, και αυτό μας άρεσε, γιατί συνήθως δεν ρωτάνε και φυσικά πήραμε γιατί είχαμε παραγγείλει καπνιστή μελιτζανοσαλάτα και ήταν απαραίτητο. Πολύ νόστιμο το ψωμάκι, χειροποίητο και δυο ειδών, ολικής πολύσπορο και λευκό με σουσαμάκι!
Πάμε στα πιάτα τώρα, από ορεκτικά η καπνιστή μελιτζανοσαλάτα αξιοπρεπής αλλά τίποτα το σπέσιαλ. Τα μπουρεκάκια με αγριογούρουνο μια "μούφα" τόσο σε περιγραφή όσο και σε γεύση... περιγράφω παραπάνω το γιατί. Οι χωριάτικες ταλιατέλες με Κασσιώτικη σιτάκα και τσιγαριστά κρεμμύδια, αδιάφορο και λιπαρό πιάτο... ο σύζυγος που το παράγγειλε το βαθμολόγησε κάτω του μετρίου και θα συμφωνήσω. Τα βουβαλίσια μπιφτέκια καλά αλλά όχι κάτι σπέσιαλ όπως η τσιμπιμένη τιμή τους (16 ευρώ) και οι πατάτες που τα συνόδευαν αδιάφορες και ξηρές.
Τα σουτζουκάκια μανιταριού καλό και διαφορετικό πιάτο αλλά το πιλάφι που τα συνόδευε το λες και "νοσοκομειακό" άνετα... Το κοτόπουλο με γιαούρτι πολύ καλό ίσως το καλύτερο πιάτο.

Τέλος τα μπριζολάκια χοιρινού με δενδρολίβανο, θυμάρι και γλάσο μαυροδάφνης, το χειρότερο πιάτο που έχω δοκιμάσει εδώ και καιρό! κακοψημένα, πίκριζαν και μόνο επίγευση μαυροδάφνης δεν άφηναν...
Μας ρώτησαν πως μας φάνηκαν τα πιάτα! τους είπαμε όλα τα παραπάνω παράπονα και ειδικά για τα μπριζολάκια... μας ζήτησαν συγνώμη και παραδέχθηκαν ότι η κουζίνα είχε τα θεματάκια της αυτές τις μέρες!

Μας κέρασαν γλυκά.... εις ένδειξη καλής θελήσεως και το εκτιμήσαμε! όμως ούτε το ελληνικό cheese cake με ροδάκινα ήταν κάτι το ιδιαίτερο, και τα ροδάκινα μάλλον κυδώνια χωρίς σπιρτάδα στη γεύση και στο χρώμα θύμιζαν αλλά ούτε και η πολυδιαφημησμένη σφαίρα σοκολάτας μας συγκλόνισε!

Απλά ένα γλυκό με σοκολάτα σε σφαιρικό σχήμα και παγωτό βανίλια στο εσωτερικό, περιχυμένη με καυτή κρέμα γάλακτος που είχαν αρωματίσει με λικέρ μαστίχα και λίγα αμύγδαλα... οκ έχουμε φάει πολύ καλύτερα και πολύ πρωτότυπα γλυκά!!
Για τα παραπάνω συν ένα καταπληκτικό, ομολογουμένως, εσπρεσάκι και 4 μπύρες ανήλθε στα 112 ευρώ. Τα γλυκά δεν χρεώθηκαν όπως προείπα. Λίγα δεν τα λες τα χρήματα που δώσαμε, αλλά αν είχαμε φάει και ευχαριστηθεί, θα ήμασταν οκ με την τιμή κατ άτομον.

Αγαπητέ Ανθε, η λίστα με τις μπύρες σου είναι πολύ καλή και αρκετά ενήμερη! όσο για το μενού, και επειδή πράγματι δείξατε ενδιαφέρον ως κατάστημα για τα κακώς κείμενα δίνουμε ένα άλλοθι λόγω πρόσφατης έναρξης και θεωρούμε ότι θα ομαλοποιηθεί. Αλλά αγαπητέ Ανθέ ομολογουμένως θες δουλίτσα σε πολλά πραγματάκια ακόμα για να μπορέσεις να "σταθείς" σε εποχές κρίσης!!!
Μόνο με καλή διάθεση τα γράφω και με την πρόθεση να δώσω και δεύτερη ευκαιρία επίσκεψης!... γιατί είναι πολύ ευχάριστο να πηγαίνεις να φας και να φεύγεις ικανοποιημένος.. κάτι που όλο και λιγότερο συμβαίνει στις εποχές μας!! και please please please τώρα που μετακόμισες στα βόρεια μην αλλάξεις... μη χαλάσεις... βαρεθήκαμε τα δήθεν μαγαζιά των βορείων... δεν το σηκώνουν και οι εποχές....!
Τίμιο φαγάκι και εξυπηρέτηση με αληθινό ενδιαφέρον θέλει ο κόσμος.. ο περισσότερος τουλάχιστον...!

13 Ιούλ 2015

Επισκεφθήκαμε το Ψωμί και Αλάτι χθές 8/7/15 με μια παρέα 7 ατόμων μαζί με τα τρία μικρά παιδιά μας το απόγευμα.
Μετά από δυσκολία στάθμευσης κλασσικό για Χαλάνδρι, καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που για καλοκαίρι ενδείκνυται και είναι όμορφος.

Στο μαγαζί είχα πάει και παλαιότερα στις μεγάλες του δόξες χωρίς όμως να έχω εντυπωσιαστεί και έτσι αυτή τη φορά ήμουν πολύ επιφυλακτική ιδίως όταν είδα και το νέο τους μενού στην ιστοσελίδα τους που δεν με ενέπνευσε.
Δυστυχώς δεν διαψεύστηκε η διαίσθηση μου....

Αρχικά μας έφεραν νερό εμφιαλωμένο και ψημένο ψωμί με ελαιόλαδο και ελίτσες που προσωπικά μου θύμισαν κέρασμα χασαποταβέρνας. Μετά και χωρίς να ερωτηθούμε μας έφεραν ως "κέρασμα" μια κρύα σούπα τομάτας με τραγανές μπρουσκέτες και άλειμμα μελιτζανοσαλάτας. Καλούτσικα στη γεύση αλλά όταν τα χρεώνεις 3 ευρώ το άτομο και μάλιστα ισχυριζόμενος ότι είναι κέρασμα το θεωρώ ανέντιμο τουλάχιστον. Μάλιστα πολλοί από την παρέα δεν δοκίμασαν καθόλου γιατί δεν είχαν όρεξη!

Στα του μενού τώρα, παραγγείλαμε 2 σαλάτες αλμύρα με κολοκυθάκια και φασολάκια, δυόσμο και κομματάκια φέτας (απολύτως τίποτα το ιδιαίτερο, σαν βραστά χόρτα στα 7.50 η μια) και μια σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά και βινεγκρέτ μπαλσάμικο. Επίσης κοινότυπο πιάτο και πανάκριβα χρεωμένο!!

Δυο μερίδες ταλαγάνι σχάρας με ένα κομφί γλυκών φρούτων (κάτι σαν μαρμελάδα γλυκόξινη με βάση το βερίκοκο) καβουρδισμένο κουκουνάρι και μπέικον. Μας άρεσε πολύ αλλά και πάλι 9 ευρώ το τεμάχιο είναι πάρα πολλά χρήματα για ένα τυρένιο ορεκτικό.

Πήραμε και το πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού στα 10 ευρώ, μερίδα που επαρκεί για δυο άτομα. Μας άρεσε αρκετά αν και θύμιζε ινδικής κουζίνας πιάτο.

Από κυρίως παραγγείλαμε κεφτέδες με σάλτσα ντομάτας, σως γιαούρτι και τσιπς πατάτας. Απολύτως τίποτα το ιδιαίτερο στα 8.50 ευρώ, επίσης τραγανές πατάτες
με ντιπ λευκής τρούφας στο πλάι, για τις μικρές στα 6,50, μην τρελαθούμε ρε παιδιά!!6,50 οι τηγανητές πατάτες!!!! ???

Ακόμα πήραμε μπιφτέκι σπιτικό στον φούρνο με πατατοσαλάτα. Στα 11 ευρώ. Εχώ φάει πολύ καλύτερα σε ταβέρνες στα Καλύβια και τα Βίλλια.... εντελώς απλή γεύση μπιφτεκιού με μια σος σε μπολάκι, κάτι βραστές πατατούλες δείγμα σε μπολάκι επίσης με μια σος μουστάρδας και μια σως ντομάτας άσχετη και αδιάφορη.

Επίσης πήραμε και το Βάσκικο χοιρινό, όπως το ονομάζουν, που είναι ουσιαστικά μια μπριζόλα λαιμού κομμένη σε φέτες με σάλτσα από κόκκινες πιπεριές, ξίδι μπαλσάμικο και βασιλικό, που έρχεται σε μπολάκι όπως και στο μπιφτέκι. Το χοιρινό μαλακό αλλά επίσης τίποτα συγκλονιστικό!!

Πήραμε και 2 σουρωτές, τρεις coca cola, μια μπύρα και ένα ποτήρι κρασί καθώς και 4 μπάλες παγωτό βανίλια για τις μικρές. Το παγωτό πολύ καλής ποιότητας πάντως!

Σύνολο 160 ευρώ για 5 ορεκτικά και 2 κυρίως μαζί με αναψυκτικά.
Θεωρώ ότι πληρώσαμε πάρα πολλά χρήματα και κυρίως για πιάτα που κάλλιστα μπορείς να βρεις και στο ταβερνάκι της γειτονιάς.
Επιφυλασσόμουν αν πρέπει να πάω και είχα δίκιο όπως και πολλοί που έκαναν κριτική πριν από μένα...!

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω εάν δεν αλλάξουν πολλά! (τιμές, χρέωση δήθεν κεράσματος και προφίλ πιάτων που είναι δήθεν δημιουργική Ελληνική κουζίνα υπερτιμημένη)

02 Μαι 2015

Επισκεφθήκαμε με τη φίλη μου το Φαλαφελάδικο χθες 28/04/15 το βράδυ. Εγώ ομολογώ πως δε γνώριζα την ύπαρξη του. Βρίσκεται στον πεζόδρομο της Δροσίνη στην Κηφισιά ανάμεσα στα γνωστά καφέ και έχει ανοίξει σχετικά πρόσφατα.

Ουσιαστικά επειδή μιλάμε για street food Λιβανέζικο δεν υπάρχει χώρος για να καθίσεις, εκτός από δυο τραπεζάκια με ψηλά σκαμπό και αλλά δύο μικρά τραπέζια που χωράνε μετά βίας 4 άτομα. Όλα είναι στο δρόμο καθώς εσωτερικός χώρος δεν υπάρχει. Το περιγράφω για να έχετε υπόψη σας ότι πρόκειται για κατάστημα take away κυρίως ή για delivery.

Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και τα παιδιά ευγενικά. Υπολογίστε ότι θέλει περίπου 5 με 6 λεπτά να σας ετοιμάσουν τα φαλάφελ γιατί τα τηγανίζουν με την παραγγελία σας. Το κατάστημα λειτουργεί με self service.

Στο δια ταύτα τώρα παραγγείλαμε μια πίτα φαλάφελ(αραβική πίτα σαν τσεπάκι με 3 τραγανά φαλάφελ, μαρούλι, τομάτα, αγγούρι, τηγανιτή μελιτζάνα, sauce γιαουρτιού, ταχίνι και πιπεριά Φλωρίνης στα 3 ευρώ έκαστη. Επίσης πήραμε μια πίτα mix με ψητό στήθος κοτόπουλου, φαλάφελ, μαρούλι, τομάτα, αγγούρι, τηγανιτή μελιτζάνα, sauce γιαουρτιού ταχίνι και πιπεριά Φλωρίνης στα 4,50 ευρώ. Ήταν και τα δυο πάρα πολύ καλά σε γεύση και ελαφριά. Δεν μύριζαν καθόλου λαδίλα και τα φαλάφελ ήταν σωστά τηγανισμένα.

Επίσης μας κέρασαν ένα καλαθάκι χούμους που είναι πουρές ρεβυθιού με μυρωδικά και το συνοδεύουν με ζεστές πιτούλες κομμένες σε τριγωνάκια. Καλούτσικο ήταν αλλά κάτι ήθελε να αναδείξει την γεύση που ήταν λίγο flat. Μάλλον λίγο σκόρδο ή μπαχαρικά.

Ακόμα πήραμε και μια σαλάτα ταμπουλέ στα 3,50 ευρώ. Πάρα πολύ μικρή σε μέγεθος αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν είχε καμία απολύτως γεύση. Τις έλειπαν πολλά για θυμίζει ταμπουλέ. Δεν είχε ούτε λεμόνι ούτε αλάτι γενικά ήταν η χειρότερη που έχω φάει ως τώρα! Θέλει άμεση βελτίωση.

Για να συνοδεύσουμε το γευματάκι μας πήραμε ένα μπουκαλάκι εμφιαλωμένο νερό, μια σουρωτή και μια πορτοκαλάδα έψα.

Πληρώσαμε 15 ευρώ στο σύνολο και σε γενικές γραμμές φύγαμε ευχαριστημένες.
Θα το συνιστούσα για delivery, take away ή για να τσιμπήσετε κάτι στα γρήγορα κυρίως το μεσημέρι μετά τα ψώνια σας.

30 Απρ 2015

Επισκεφθήκαμε το Τρίγωνο την Κυριακή 26/04/15, μια από τις πολλές φορές που έχουμε φάει στη συγκεκριμένη ταβέρνα.

Αν και φτάσαμε γύρω στις 5 το απόγευμα, το μαγαζί είχε πάρα πολύ κόσμο και συνέχεια κατέφθαναν νέοι πελάτες.

Οι σερβιτόροι αν και εξαντλημένοι από το μεσημέρι να σερβίρουν ουρές πεινασμένων Αθηναίων ήταν γρήγοροι στο σέρβις και εξυπηρετικοί και ευγενικοί. Ξέχασαν κάνα δύο φορές να φέρουν μια σουρωτή ακόμα και ένα πιρούνι αλλά τους το συγχωρώ δεδομένης της πίεσης.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ούτε μέσα ούτε και έξω είναι όμως μια αξιοπρεπέστατη ταβέρνα γιατί σε κρεατοταβέρνα της Αττικής δεν περιμένεις διακόσμηση από αρχιτέκτονα.

Σε ότι αφορά το φαγητό αφού μας έφεραν μια φρατζόλα καψαλισμένο ψωμάκι με λάδι, που δυστυχώς δεν ήταν ζυμωτό κατέφθασαν σε σύντομο χρόνο τα ορεκτικά.

Πήραμε μια σαλάτα μαρούλι και μια χωριάτικη. Το μαρούλι δεν είχε ούτε άνηθο ούτε κρεμμυδάκι αλλά τουλάχιστον ήταν νόστιμο, η χωριάτικη είχε μπόλικη φέτα αν και τη βρήκαμε αλυρούτσικη για τα γούστα μας αλλά γενικά ήταν καλή.

Επίσης πήραμε μια μερίδα κολοκυθάκια, μια μερίδα πατάτες που δυστυχώς ήρθαν κρύα και τα δύο αλλά ήταν καλά. Βέβαια η πατάτα κρύα αν και χειροποίητη χάνει σε γεύση. Παραγγείλαμε και μια μερίδα πιπεριές τηγανητές πολύ καλές και κατέφθασαν ζεστές όπως πρέπει. Φαγάνη η παρέα πήραμε και μια μερίδα τυροκαυτερή και μια τζατζίκι. Απαράδεκτα και τα δύο! Η τυροκαυτερή ήταν σίγουρα του εμπορίου και το τζατζίκι απλά ήταν γιαούρτι με μια ιδέα σκόρδο και αν!

Από κρεατικά παραγγείλαμε ενάμιση κιλό παιδάκια τα οποία ήταν καταπληκτικά! ζουμερά, νοστιμότατα και σωστά ψημένα! Αυτός είναι και ο λόγος που πηγαίνουμε εκεί, το κρέας τους, που είναι απίθανο. Μας κέρασαν και ένα λουκάνικο χωριάτικο τεράστιο και νοστιμότατο.

Ήπιαμε ένα κιλό κρασί, ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και 2 σουρωτές.

Στο τέλος μας κέρασαν γιαουρτάκια, ο ένας της παρέας το πήρε με μέλι, ο άλλος με βύσσινο, άλλος προτίμησε κυδώνι και εγώ σκέτο. Αν και δεν είμαι φαν του γιαουρτιού το εκτίμησα σαν κίνηση.

Πληρώσαμε για όλα τα παραπάνω 78 ευρώ για 5 άτομα. Καλό πόσο σε σχέση με την ποσότητα με την παρατήρηση να βελτιωθούν οι αλοιφές τους και να έρχονται ζεστά τα ζεστά ορεκτικά. Για κρέας πάντως πραγματικά αξίζει!

29 Απρ 2015

To Burger Joint βρίσκεται σε ένα εμπορικό κέντρο στην καρδιά του Νέου Ψυχικού στο υπόγειο. Ο χώρος λιτός με πολλά στοιχεία του μαύρου και λευκού να κυριαρχούν στη διακόσμηση, είναι συμπαθητικός για τέτοιου είδους χώρο εστίασης.

Θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε στα πέριξ, αλλά τραπέζι θα βρείτε σχετικά εύκολα ιδίως αν πάτε μεσημέρι.

Όσον αφορά το φαγητό στην πραγματικότητα περιμέναμε πολλά περισσότερα από αυτό που εν τέλει προσφέρει, τόσο από κριτικές εδώ αλλά και από φίλους που το επισκέφτηκαν πρόσφατα.

Εμείς το τιμήσαμε δις το τελευταίο δίμηνο για να δώσουμε διπλή ευκαιρία πριν την κριτική μας.

Έχουμε και λέμε λοιπόν, σε ότι αφορά την εξυπηρέτηση τα παιδιά είναι ευγενέστατα και εξυπηρετούν σε ταχείς ρυθμούς.

Το φαγητό τώρα είναι κατά τη γνώμη μας μέτριο προς καλό αλλά σίγουρα επιδέχεται κάποιες βελτιώσεις.

Επιλέξαμε και τις δύο φορές burgers και κάποια ορεκτικά για το γεύμα μας, παρόλο που το μαγαζί προσφέρει και άλλα πιάτα όπως πίτσα, αλλά θέλαμε να δοκιμάσουμε το must τους που είναι τα burgers.

Την πρώτη φορά πήραμε μια μερίδα onion rings στα 4,50 ευρώ, τα οποία συνοδεύουν με μια sauce chunky όπως ονομάζεται. Εγώ τα βρήκα απλώς μέτρια. Ο σύζυγος που τα αγαπά πολύ σαν ορεκτικό τα βρήκε καλά.

Τα burgers που επιλέξαμε την πρώτη φορά ήταν και για τους δύο μας το Hangover Burger με τυρί Cheddar, μπέικον, τομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι, τηγανιτό αυγό & Spicy mayo στα 9,50 ευρώ το καθένα.
Το αυγό το θέλαμε και οι δύο ελαφρώς πιο μελάτο γιατί χανότανε η γεύση του παραψημένο όπως ήταν. Επίσης η μαγιονέζα παρά ήταν πικάντικη και πάλι επικάλυπτε τις γεύσεις και το δικό μου ευαίσθητο στομάχι παρουσίασε ενόχληση κατά την πέψη.

Το κρέας τους που είναι angus premium beef ομολογουμένως ήταν πολύ καλό και με λίγες βελτιώσεις στα παρελκόμενα του burger θα αναδειχθεί καλύτερα.

Οι πατάτες όμως που το συνοδεύουν, ήταν χάλια! Μύριζε υπερβολικά το λάδι που τις είχαν τηγανίζει και ήταν στεγνές και άνοστες!! πρέπει να το δουν άμεσα το θέμα πατάτας!

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με δύο σπιτικές λεμονάδες που ήταν αρκετά καλές στα 2.30 η καθεμία.

Τη δεύτερη φορά πήραμε μια σαλάτα Tabouleh με πλιγούρι, μαϊντανό, ντομάτα & φρέσκο κρεμμυδάκι. στα 4,00 € πάρα πολύ καλή και Καλαμπόκι ψημένο στη σχάρα με μαγιονέζα, ανθότυρο & γλυκιά πάπρικα στα 3,00 € καλό και αυτό.

Από burgers επιλέξαμε για μένα το Dirty Turkey Burger με μπιφτέκι γαλοπούλας, guacamole, cheddar, bacon & onion rings στα 7,50 €. Το βρήκα γενικά πολύ μέτριο και το μπιφτέκι αδιάφορο. Επίσης δεν μου άρεσε που το guacamole ήταν τόσο πικάντικο που ενοχλούσε στη γεύση και κάλυπτε τα υπόλοιπα σε μεγάλο βαθμό. Το θέμα τηγανιτές πατάτες πάλι στα ίδια χάλια και σε ερώτηση μου αν μπορούσε να αντικατασταθεί η τηγανιτή πατάτα με κάτι άλλο πήρα αρνητική απάντηση. Ο σύζυγος αυτή τη φορά επέλεξε το Buffalo Low Cholesterol Burger από βουβαλίσιο κρέας, μαρούλι, τομάτα & κρεμμύδι στα 10 ευρώ. Του άρεσε πολύ και το βρήκε και διαιτητικό! Αυτή τη φορά πήραμε μια coca cola και ένα νεράκι για μένα.

Γενικά θα το συνιστούσα για δοκιμή αλλά μιας και δεν είναι φθηνό μαγαζί θα πρέπει να βελτιώσει κάποια πράγματα γιατί οι πρώτες ύλες του είναι καλές και είναι κρίμα να χαλάει την εικόνα του από της τηγανητές πατάτες και τις πέραν το δέοντος πικάντικες sauces.

28 Απρ 2015

Το κεφαλαίο Ινδική κουζίνα στην Ελλάδα είναι για μένα ένα κεφάλαιο μεγάλης συζήτησης γιατί όπως έχω γράψει και για την Κινέζικη κουζίνα, έχοντας πολυετή διαβίωση στην Βρετανία που φημίζεται και για τα δύο, έχω άλλα κριτήρια γεύσης.

Να μην ξεχνάμε δε ότι στην Ελλάδα από τους πιο διαδεδομένους μύθους για το Ινδικό φαγητό είναι ότι το κάψιμο που προκαλεί μοιάζει με βόμβα που γεμίζει αναθυμιάσεις τα ρουθούνια και τα δάκρυα τα μάτια σου. Γεγονός είναι ότι η Ινδική κουζίνα φημίζεται για τα spicy πιάτα της. Όμως, όπως το πόσο καυτερό θα είναι το πιάτο που θα δοκιμάσετε εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τις οδηγίες που θα δώσετε κατά την παραγγελία σας.

Προ δεκαετίας τα Ινδικά εστιατόρια στην Αθήνα ήταν λιγοστά και ο κόσμος τα αντιμετώπιζε με αρκετή δυσπιστία για πολλούς λόγους συμπεριλαβανομένης και της καθαριότητας και αν επισκεπτόσουν ένα πολυτελές εστιατόριο βλέπε το πάλαι πότε Jaipur Palace, στις καλές του εποχές, όταν πρωτοάνοιξε στο Μαρούσι, ήθελες πολλά χρήματα κατ' άτομον για να δοκιμάσεις την εν λόγω κουζίνα.

Ευτυχώς όμως αυτή η νοοτροπία αποτελεί παρελθόν και ενδεικτικό μάλιστα της τεράστιας απήχησης που έχει η Ινδική κουζίνα στους Αθηναίους καλοφαγάδες, είναι το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια ο αριθμός των Ινδικών εστιατορίων έχει αυξηθεί κατά πολύ και επιτέλους μπορεί κανείς να βρει ποιοτική φαγητό σε αρκετά λογικές τιμές και κυρίως φαγητό σχεδόν εφάμιλλο του επιπέδου παραδοσιακά κορυφαίων στο είδος όπως στη Βρετανία.

Ένα τέτοιο τίμιο εστιατόριο είναι το Pink Elephant στο Χαλάνδρι, που μπορεί μεν να χάνει από πλευράς χώρου, μιας και είναι πάρα πολύ μικρό, άλλωστε και οι ίδιοι το χαρακτηρίζουν food bar, αλλά αξίζει και να στριμωχτεί κανείς και να δυσκολευτεί να βρει να παρκάρει μιας και το κέντρο του Χαλανδρίου έχει το γνωστό θέμα με τη στάθμευση.

Για να μη σας κουράσω άλλο θα περάσω στην ουσία. Η κυρία που συνήθως εξυπηρετεί, μια από τις ιδιοκτήτριες του μαγαζιού, όπως και όλοι οι υπόλοιποι είναι ευγενέστατοι και με μακροχρόνια διαμονή στο Λονδίνο, έτσι και οι σεφ τους είναι Ινδοί της Βρετανίας. Επίσης σε συζήτηση που είχαμε μαζί της αφού έχουμε πάει πάρα πολλές φορές, μας διαβεβαίωσε ότι, τα κρέατα που χρησιμοποιούν είναι φρέσκα πάντα.

Στην αρχή θα σας φέρουν νεράκι βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι και ως κέρασμα τραγάνα papadums με δυο sauces η μία με γιαούρτι και μέντα και η άλλη με μάνγκο. Καταπληκτικές και οι δύο!

Εμείς πάντα παραγγέλνουμε τα γνωστά παραδοσιακά ινδικά ψωμάκια Naan, ψημένα στο tandoori (παραδοσιακό τους φούρνο) άλλοτε σκέτα και άλλοτε γεμιστά. Προτιμάμε είτε την ελαφρά αρωματισμένη με κρεμμύδι και σκόρδο naan είτε την Kashmir Sweet Naan που είναι ελαφρώς γλυκιά με γέμιση από φιστίκια και ινδοκάρυδο για να συνοδεύσουμε τις υπέροχες σάλτσες των πιάτων μας.

Πάντα μα πάντα θα παραγγείλουμε το all time classic κοτόπουλο tikka massala με κόκκινη σάλτσα ντομάτας, και το Ζafrani Korma με τη γλυκιά κρεμώδη σάλτσα με γάλα καρύδας, τριμμένα cashews και αμύγδαλα καθώς και μια μερίδα Pilau Rice με basmati σαφράν και μπαχαρικά που ταιριάζει άριστα με τα προαναφερόμενα.

Ως ορεκτικό συνήθως παραγγέλνουμε μόνο το Onion Bhagi, δηλαδή τηγανητά κρεμμύδια, παναρισμένα με ινδικά άλευρα, turmeric, κόλιανδρο και κύμινο, για να απολαύσουμε τα κυρίως! Επίσης πάντα πίνουμε μια Indian Pale Ale μπύρα που πάει πολύ με την εν λόγω κουζίνα και το παραδοσιακό Ινδικό ρόφημα Lassi με βάση το γιαούρτι που κατευνάζει την "κάψα" των πιάτων, για όσους τα προτιμήσουν spicy φυσικά.

Να σας πω δε ότι πάντα πληρώνουμε γύρω στα 35 με 40 ευρώ και οι δύο μας, μια τιμή πολύ λογική αν αναλογιστεί κανείς ότι σκάμε στο φαγητό.

Συνήθως μας κερνάνε και μια ποικιλία από Ινδικά πολύχρωμα γλυκάκια στο τέλος.

Σας το συνιστώ οπωσδήποτε άλλα μην ξεχάσετε το Σαββατοκύριακο το βράδυ να κάνετε απαραιτήτως κράτηση γιατί ο χώρος είναι πάρα πολύ μικρός και δεν θα βρείτε τραπέζι.

28 Απρ 2015

Έχουμε επισκεφτεί το εστιατόριο πάρα πολλές φορές με την οικογένεια μου άλλα δεν έτυχε να γράψω κριτική ως τώρα.

Τελευταία επίσκεψη μας εχθές το μεσημέρι Παρασκευής και μιας και ο καιρός ήταν κάλος καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο ο οποίος είναι όμορφος με πολλή πρασινάδα και με τα δέντρα που το περιστοιχίζουν σε χαλαρώνει και σε μεταφέρει μακριά από την τρέλα της πόλης!

Το σέρβις όπως πάντα φιλικό και ιδιαιτέρως προσιτό για τα παιδιά μιας και τους δίνουν πάντοτε μπαλονάκια, κηρομπογιές και μπλοκάκι ζωγραφικής για να απασχοληθούν!

Το φαγητό τώρα όπως ξέρετε είναι αμερικάνικη κουζίνα με πολλά μεξικάνικα πιάτα και τελευταίως έχει και αναφορές από Ισπανικά tapas.

Εμείς επιλέξαμε να ξεκινήσουμε το γεύμα μας με Buffalo& Chicken Nachos που είναι τραγανές tortillas που επικαλύπτονται με salsa, μείγμα από κοτόπουλο και πικάντικο βουβαλίσιο λουκάνικο, jalapeños, τυριά και τα συνοδεύουν με pico de gallo, sour cream και guacamole καθώς και Potato Twisters δηλαδή τηγανητές πατάτες, κομμένες σε πολύ λεπτές ροδέλες με queso cheese sauce και sour cream, τυρί και pico de gallo. Μας άρεσαν και τα δύο ορεκτικά πολύ. Επίσης πήραμε μια pecan crust salad με ψητό φιλέτο κοτόπουλου παναρισμένο σε μείγμα καρυδιού, πράσινη σαλάτα με Balsamic Vinaigrette dressing καρύδια, cranberries, blue cheese, celery και φέτες φρέσκου πορτοκαλιού. Δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα μιας και βρήκαμε λίγο βαρύ το συνδυασμό!

Για κυρίως επιλέξαμε quinoa salad με φύλλα μαρουλιού, ρόκα, φύλλα γαλλικής σαλάτας, καβουρδισμένα αμύγδαλα και κουκουνάρι, σταφίδες με dressing πορτοκαλιού, παρμεζάνα και φυσικά quinoa. Εκπληκτική σαλάτα και πολύ γευστική. Επίσης πήραμε tortilla γεμιστή με τυριά και μπέικον που συνοδεύεται από sour cream, pico de gallo, guacamole και salsa και τέλος τα γνωστά σε όλους chicken fajitas με όλα τα συνοδευτικά τους.

Για ποτά πήραμε ένα strawberry surprise ελαφρύ μη αλκοολούχο κοκτέιλ, φυσικό χυμό πορτοκάλι, μια μαργαρίτα φράουλα, ένα ποτήρι λευκό κρασί και ένα μεγάλο μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.

Μέτα από αυτή την κραιπάλη δεν υπήρχε χώρος για επιδόρπιο όπως καταλαβαίνετε και δεν πήραμε τίποτα
Πληρώσαμε 75 ευρώ για όλα μια καλή τιμή θα έλεγα αφού φάγαμε του σκασμού!

28 Απρ 2015

Επισκεφθήκαμε το Albion μια παρέα 3 ατόμων Πέμπτη βράδυ.
Ο χώρος όπως αναφέρθηκε και από άλλους τίποτα το ιδιαίτερο.
Το σέρβις ήταν αρκετά καλό και γρήγορο.

Παραγγείλαμε για πρώτα Carpaccio μόσχου με πράσινο μήλο, πίκλες, παρμεζάνα και vinaigrette δενδρολίβανου sta 15 ευρώ καθώς και Ταρτάρ Φρέσκου Σολομού
με wasabi, κρέμα σόγιας και λεμόνι στα 16 ευρώ. Καλά και τα δύο αλλά τσιμπημένη η τιμή τους. Επίσης πήραμε μια σαλάτα πράσινη Ανάμεικτη με Μοσχάρι Αngus,
τυρί gorgonzola, καραμελωμένα καρύδια και δυόσμο στα 18 ευρώ.

Συνεχίσαμε με τα κυρίως που ήταν δύο μερίδες λαβράκι ψητό με κολοκυθάκι και σάλτσα άγριου μάραθου στα 18 ευρώ έκαστη. Νοστιμότατα αλλά πολύ μικρή ποσότητα για 18 ευρώ. Η τρίτη συνδαιτυμόνας της παρέας πήρε καραμελωμένη Χοιρινή πανσέτα με πουρέ πατάτας στα 15 ευρώ. Μας είπε ότι της άρεσε.

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με δύο μπουκάλια κρασί και εμφιαλωμένο νερό και κλείσαμε με δυο επιδόρπια το ένα σεμιφρέντο φιστίκι με sauce σύκο - balsamico στα 7 ευρώ και το άλλο δυο μπάλες sorbet λεμόνι με βασιλικό το οποίο ήταν πολύ δροσιστικό στα 7 ευρώ επίσης.

Για όλα πληρώσαμε 180 ευρώ που δεν τα λες λίγα στις εποχές που ζούμε.
Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα μιας και η σχέση τιμής και ποιότητας ποσότητας είναι δυσανάλογες.

23 Μάρ 2015

Επισκέφθηκα το ΕΡΓΟΝ με το σύζυγο μου, καθημερινή, πριν ένα μήνα, γύρω στις 3:30 το μεσημεράκι μετά τη δουλειά. Ηρθάμε για δεύτερη φορά μιας και το μενού του έχει αλλάξει και θέλαμε να το δοκιμάσουμε ως ευχαριστημένοι πελάτες της πρώτης φοράς,

Ας ξεκινήσω από την περιοχή που βρίσκεται το κατάστημα, η οποία είναι στο κέντρο της Ν. Ερυθραίας, πράγμα που σημαίνει ότι θα δυσκολευτείτε λίγο στο θέμα στάθμευσης άλλα με υπομονή θα τα καταφέρετε.

Ο χώρος τώρα κατά τη γνώμη μου δεν είναι κάτι το τρομερό αλλά όμως έχει ένα ευχάριστο περιβάλλον με στοιχεία παντοπωλείου, αφού στην είσοδο έχει διάφορα ελληνικά καλούδια που μπορείς να αγοράσεις, όπως όσπρια, αρωματικά αλάτια, αλίπαστα, αλοιφές και πολλά άλλα ενδιαφέροντα.

Το θέμα εξυπηρέτηση επίσης ικανοποιητικό επιδέχεται όμως βελτίωσης όσον αφορά στους χρόνους και το συντονισμό με την κουζίνα.

Περνάω στο φαγητό που είναι και το κύριο ζητούμενο.

Στην αρχή σε σερβίρουν νεράκι φιλτραρισμένο με ψωμάκια σε καλαμάκι στο 1,50 το άτομο. Σαν χρέωση θα μπορούσε να λείπει κάλλιστα.

Στη συνέχεια επιλέξαμε Φάβα Φενεού με καραμελωμένα κρεμμύδια, σύγκλινο Μάνης και λάδι τρούφας στα 6 ευρώ. Καλή σας γεύση και έδενε μ τα υπόλοιπα όμως μικρή σε μέγεθος για τα χρήματα που κοστίζει. Επίσης πήραμε μια μελιτζανοσαλάτα καπνιστή με καρύδια. Πολύ καλή στα 4 ευρώ.

Συνεχίσαμε με παστουρμαδοπιτάκια με μαρμελάδα ντομάτας και γιαούρτι στα 6 ευρώ. Τα βρήκαμε θεσπέσια χωρίς έντονη μυρωδιά και όλα τα υλικά δένανε αρμονικά και πρωτότυπα μεταξύ τους! Λίγο μεγαλύτερη μερίδα θα ήταν καλύτερο να υπήρχε ωστόσο.

Επίσης ως ορεκτικό πήραμε και μια μερίδα σαγανοτύρι Βέροιας καπνιστό με μαρμελάδα κολοκύθας και μαστίχα στα 6 ευρώ επίσης. Επειδή αγαπώ και τα καπνιστά τυριά και τη μαστίχα το βρήκα πολύ καλό, όμως σίγουρα αποτελεί ιδιαίτερη γεύση που μπορεί να μην αρέσει σε όλους.

Για κυρίως επιλέξαμε χοιρινό κοντοσούβλι στα 14 ευρώ με τραγανές πατάτες. Αρκετά καλό και ζουμερό πλην όμως λιγάκι ακριβό για τις εποχές μας.
Επίσης πήραμε και κοτόπουλο σουβλάκι με μια ωραία λεμονάτη επίγευση και χανιώτικο λεμονάτο πιλάφι. 14 ευρώ και αυτό πάλι το θεωρώ τσιμπημένο.

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με τρεις μπύρες Volkan τις οποίες αγαπάμε πολύ!!

Κλείσαμε το γεύμα μας με μια ανάλαφρη μους γιαουρτιού με λευκή σοκολάτα, ζαχαρωμένες βιολέτες, σαν αυτές που είχαμε φάει σε ένα καφέ στη Βιένη και sorbet μούρων! Μας άρεσε πολύ!! η τιμή στα 6 ευρώ αλλά άξιζε τα χρήματα του.

Σύνολο για όλα 62 ευρώ. Νομίζω ότι γυρώ στα 50 με 55 ευρώ θα ήταν λογικότερο να πληρώσουμε παρά ταύτα ευχαριστηθήκαμε και θα ξαναπάμε.