LA 64

Μέλος από: Μάρ 2015

25 Ιαν 2017

Επισκεφτήκαμε το κατάστημα Κυριακή μεσημέρι, τέσσερα άτομα. Εύκολη η πρόσβαση. Βρίσκεται στη Ν. Σμύρνη, στην οδό Κράτητος, κοντά στον Αγιο Σώστη. Η στάθμευση έχει δυσκολίες αλλά βρίσκεις στην ευρύτερη περιοχή.

Ο χώρος είναι προσεγμένος, φωτεινός, με ανοιχτή κουζίνα, χωρίς έντονες και δυσάρεστες οσμές και χωρις φασαρία. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, ο σερβιτόρος ευγενέστατος. Την ώρα που πήγαμε δεν είχε ιδιαίτερο κόσμο.
Μας ρώτησαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης. Το εκτίμησα.

Παραγγείλαμε φοκάσια, σαλάτα Genova, ριζότο Funghi e Tartufo, Pasta Con Panna e fungi Vari με μπεϊκον, Parpadele Com Filetto Di Manzo, μπύρα, ένα ποτήρι κρασί και αναψυκτικά. Για επιδόρπιο τιραμισού και πανακότα. Υπήρξε κέρασμα λεμοντσέλο. Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές, ωραία η εικόνα των πιάτων, τα φαγητά εύγευστα. Ωραία και τα γλυκά.

Πληρώσαμε γύρω στα 65 ευρώ. Την θεωρώ καλή τιμή για ιταλικό εστιατόριο και με βάση το περιβάλλον, την εξυπηρέτηση και την ποιότητα του φαγητού. Το συνιστώ.

10 Νοε 2016

Επισκεφθήκαμε τον Ψαρούλη Σάββατο, νωρίς το απόγευμα, δύο άτομα.
Βρίσκεται κοντά στο γκολφ της Γλυφάδας, σε ήσυχη περιοχή. Εύκολη η πρόσβαση, εύκολη και η στάθμευση.
Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Υπάρχει μικρός εσωτερικός χώρος και εξωτερικός στεγασμένος.
Με το που καθίσαμε ήρθε εμφιαλωμένο νερό και ψωμί με ντιπ ταραμοσαλάτα. Κατάλογο ζητήσαμε να μας φέρουν. Ο κατάλογος είναι σχετικά περιορισμένος, δεν αναγράφει τα ψάρια και τις τιμές τους.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα βραστά λαχανικά, μια μερίδα σαρδέλες, κριθαρότο θαλασσινών και μισό κιλό λευκό κρασί. Οι μερίδες ηταν χορταστικές. Οι σαρδέλες δεν ήταν ζουμερές- η αλήθεια είναι οτι προσφέρθηκαν να μας φέρουν άλλες. Το κριθαρότο εύγευστο αλλά καθυστέρησε αρκετά να σερβιριστεί. Σύμφωνα με τον κατάλογο, το κριθαρότο κοστίζει 12 ευρώ. Ο σερβιτόρος μας είπε οτι μπορεί να γίνει με γάμπαρη ή ψιλή γαρίδα. Προτιμήσαμε τη γάμπαρη. Στον λογαριασμό χρεώθηκε 24 ευρώ. Η αιτιολογία ήταν οτι 12 ευρώ κοστίζει με θαλασσινά (ψιλή γαρίδα, καλαμαράκι, μύδια), ενώ η γάμπαρη ζυγίζεται και κοστίζει επιπλέον. Αυτό δεν μας το διευκρίνισε ο σερβιτορος. Εμείς μια μερίδα κριθαρότο παραγγείλαμε, με βάση τον κατάλογο. Στο τέλος υπάρχει κέρασμα πορτοκαλόπιτα- πολύ καλή. Τελικά, πληρώσαμε 32 ευρώ, αφού αναγνώρισαν το λάθος τους στο θέμα του κριθαρότου.
Σε γενικές γραμμές, ο Ψαρούλης είναι μια ικανοποιητική επιλογή, το προσωπικό είναι ευγενικό αλλά ο κατάλογος θα πρέπει να συμπληρωθεί για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις.

06 Οκτ 2016

Αναζητώντας, μέσω του ask4food, ένα ιταλικό εστιατόριο, καταλήξαμε στο Μystic. Το επισκεφτήκαμε, Παρασκευή βράδυ, τέσσερα άτομα, κατόπιν κράτησης.

Βρίσκεται πίσω απο το Καλλιμάρμαρο. Εύκολη η πρόσβαση, δύσκολη η στάθμευση. Καθίσαμε στην ταράτσα, που ήταν σχεδόν κλειστή.

Ο χώρος της ταράτσας δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε, υπήρχε και μια σχετική βαβούρα.
Η εξυπηρέτηση ήταν σε καλό επίπεδο. Παραγγείλαμε mystic μανιτάρια, σαλάτα avocado, απο ζυμαρικά mystic jamal με ταλιατέλιες, mystic spiroulina με ταλιατέλιες και mystic pesto με σπαγγέτι, πίτσα mystic gourmet μαργαρίτα, 2 μπύρες mystic (δικής τους παραγωγής) και 2 αναψυκτικά.
Οι ταλιατέλιες και η βάση της πίτσας περιείχαν βιολογική κάνναβη.
Πληρώσαμε κάτι παραπάνω απο 50 ευρώ. Τα φαγητά ήταν εύγεστα, οι μερίδες χορταστικές. Εκείνο που δεν μου άρεσε ήταν η εικόνα των πιάτων των ζυμαρικών. Σερβίρονταν σε σχετικά μικρά πιάτα σε σχέση με την ποσότητα.
Οι τιμές ήταν καλές ιδίως για ιταλικό εστιατόριο αλλά, κατά την γνώμη μου, δεν πρόκειται για ιταλικό εστιατόριο. Η συνολική εικόνα του μαγαζιού δεν παραπέμπει σε ιταλικό εστιατόριο.
Δεν με ενθουσίασε ούτε με απογοήτευσε.

05 Μαι 2016

Επισκεφθήκαμε το μακαρονάδικο την Τρίτη του Πάσχα, μεσημέρι, τέσσερα άτομα. Εύκολη η πρόσβαση, πλησίον της Ζησιμοπούλου στο Παλ. Φάληρο, σε σημείο όπου βρίσκονται και άλλα καταστήματα φαγητού. Εύκολη και η στάθμευση, στην ευρύτερη περιοχή, τουλάχιστον τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα.

Το κατάστημα έχει εσωτερικό και εξωτερικό χώρο. Ο εσωτερικός χώρος είναι προσεγμένος με στοιχεία εκκλησιαστικής διακόσμησης. Ακόμη και οι νιπτήρες στις τουαλέτες είναι κολυμπήθρες. Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο. Ηταν πιο δροσερός και ήσυχος. Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο, ντυμένο ομοιόμορφα- φορούσε μαύρη ενδυμασία παραπέμποντας σε καλόγερους. Η εξυπηρέτηση σχετικά γρήγορη, παρότι το μαγαζί ήταν γεμάτο και η πελατεία ανανεωνόταν συνεχώς. Στα μακαρόνια υπήρχε σχετική καθυστέρηση, διότι όπως μας ενημέρωσαν θα τα έβραζαν μετά την παραγγελία.
Εφεραν χωρίς να παραγγείλουμε εμφιαλωμένο νερό. Με τα κυρίως πιάτα άλλαξαν σερβίτσια.

Παραγγείλαμε σαλάτα κατίκι, ρολά ψητού κολοκυθιού-ιδιαίτερη γεύση, σκιουφιχτά, μακαρόνια με μπιφτέκι, παπαρδέλες, πίτσα με μπέικον, αναψυκτικά, μπύρα (ζητήσαμε και έφεραν παγωμένα ποτήρια). Οι μερίδες ήταν χορταστικές. Η πίτσα ήταν εύγευστη, μας άρεσε, απο τα μακαρόνια ενδιαφέρον είχαν μόνο οι παπαρδέλες. Στο τέλος υπήρχε κέρασμα- σφηνάκι με γρανίτα λεμόνι. Πληρώσαμε 50 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές το μακαρονάδικο είναι μια ικανοποιητική πρόταση- όχι κάτι το ιδιαίτερο. Οι τιμές είναι χαμηλότερες ιταλικού εστιατορίου- θα μπορούσαν να είναι ακόμη χαμηλότερες. Το κατάστημα δεν έχει σχέση με ιταλικές γεύσεις, είναι μία ελληνική πρόταση.

01 Απρ 2016

Επισκεφθήκαμε το Καφενείο της Κατερίνας τέσσερα άτομα, Κυριακή, αργά το μεσημέρι. Η πρόσβαση είναι εύκολη, σχετικά εύκολη και η στάθμευση, τουλάχιστον για τη συγκεκριμένη ημέρα και ώρα.
Ο χώρος, εσωτερικός και στεγασμένος εξωτερικός, αδιάφορος.

Το μαγαζί ήταν γεμάτο και υπήρχε οχλαγωγία.
Υπήρχε ένας σερβιτόρος- ευγενέστατος, εξυπηρετηθήκαμε σχετικά γρήγορα, όμως αυτό οφείλονταν και στο γεγονός ότι όταν πήγαμε τα περισσότερα τραπέζια είχαν σερβιριστεί.

Παραγγείλαμε χόρτα- ήταν αντίδια, θα προτιμούσα κάποιο άλλο είδος και σχετικά ακριβά 4,8 ευρώ, πατάτες τηγανητές- σε ροδέλες, ταραμοσαλάτα-τέλεια, τζατζίκι, ομελέτα με σύγκλινο, σαλιγκάρια στιφάδο, σουπιές κοκκινιστές, κεμπάπ- συνοδευόταν απο λάχανο/καρότο, κρασί κόκκινο ημίγλυκο- δεν υπήρχε ξηρό, αναψυκτικά. Οι μερίδες ήταν καλές, όλα τα πιάτα ήταν εύγευστα.

Πληρώσαμε γύρω στα 50 ευρώ. Καλή τιμή με βάση την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού. Στο τέλος υπήρξε κέρασμα, γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού- πολύ καλό.

Σε γενικές γραμμές το καφενείο της Κατερίνας είναι μία πολύ καλή επιλογή ως προς την ποιότητα και ποσότητα του φαγητού, υστερεί στο χώρο, ερωτηματικό είναι η εξυπηρέτηση σε ώρες αιχμής με ένα μόνο σερβιτόρο, καλές οι τιμές αλλά με κόστος γύρω στα 50 ευρώ τα τέσσερα άτομα έχεις και άλλες επιλογές, σε καλύτερο περιβάλλον.

08 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το κατάστημα, Κυριακή μεσημέρι, οκτώ άτομα.
Εύκολη η πρόσβαση, βρίσκεται σε παράλληλο δρόμο της Γερουλάνου στην Αργυρούπολη, εύκολη και η στάθμευση.

Υπάρχει εσωτερικός και στεγασμένος εξωτερικός χώρος. Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο. Ο χώρος είναι αξιοπρεπής, φωτεινός, χωρίς ιδιαίτερα διακοσμητικά στοιχεία.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, αλλά δεν μπορεί να κριθεί αντικειμενικά διότι την ώρα που πήγαμε δεν υπήρχαν άλλοι πελάτες. Για την ακρίβεια υπήρχε μια παρέα δύο ατόμων, που έφυγε μετά απο λίγο.

Παραγγείλαμε σαλάτα φασλ, πιτες νουν (αντί για ψωμί), μαστο μουσιρ- κάτι σαν τζατζίκι, ενα ορεκτικό με βάση τη μελιτζάνα, πατάτες τηγανητές, τζουτζέ κεμπάπ, που συνοδευόταν απο πατάτες τηγανητές ή ρύζι μπασμάτι με σαφράν, δύο μαγειρευτά πιάτα, που δεν υπήρχαν στον κατάλογο, με βάση το κρέας- δεν θυμάμαι την ονομασία τους, μπύρα, κόκκινο κρασί χύμα, αναψυκτικά. Το φαγητό ήταν, σε γενικές γραμμές, ικανοποιητικό, όχι κάτι το ιδιαίτερο, με εξαίρεση τις
πίτες νουν, που παρασκευάζονταν εκείνη τη στιγμή, έρχονταν μία μία, το ορεκτικό με την μελιτζάνα και το ρύζι μπασμάτι με σαφράν - καταπληκτικό. Μας έκανε αρνητική εντύπωση το γεγονός ότι οι πατάτες ήταν προτηγανισμένες. Τα μαγειρευτά πιάτα δεν τιμήθηκαν δεόντως, απο αυτούς που τα παρήγγειλαν. Στο τέλος υπήρξε κέρασμα γλυκό, εκτίμησα τη χειρονομία. Πληρώσαμε γύρω στα 80 ευρώ, καλή τιμή για αυτά που μας προσφερθηκαν.

Γενικά, η Περσέπολις είναι μία ικανοποιητική πρόταση, όχι κάτι παραπάνω. Το 3/4 ίσως να είναι λίγο αυξημένη βαθμολογία αλλά οι επιλογές δεν επιτρέπουν ενδιάμεση βαθμολόγηση.

08 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε τη Μικρή Βενετία, Κυριακή μεσημέρι, τέσσερα άτομα. Εύκολη η πρόσβαση, δύσκολη η στάθμευση στην περιοχή.

Το μαγαζί έχει εσωτερικό και εξωτερικό χώρο. Καθίσαμε στον εσωτερικό. Ο χώρος είναι προσεγμένος, με στοιχεία διακόσμησης, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο. Το προσωπικό ευγενικό, η εξυπηρέτηση πολύ καλή.

Παραγγείλαμε σαλάτα καπρέζε, πατάτες, ντολμαδάκια, φάβα, γεμιστά μανιτάρια, ριζότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας, σιουφιχτά με στακοβούτυρο, κρασί, αναψυκτικά. Τα πιάτα ήταν προσεγμένα στην εμφάνιση και εύγευστα. Μας άρεσαν ιδιαίτερα η σαλάτα, οι πατάτες, η φάβα και το ριζότο (κορυφαίο πιάτο). Δεν μας άρεσαν τα ντολμαδάκια, δεν είχαν επαρκή γέμιση, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο τα σιουφιχτα και τα γεμιστά μανιτάρια. Υπήρχε κέρασμα γλυκό, εκτίμησα ιδιαίτερα την χειρονομία.

Παραγγείλαμε και ένα προφιτερόλ, το οποίο ήταν καταπληκτικό. Αξίζει να πας για το ριζότο και το προφιτερόλ (ενδεχομένως και άλλα πιάτα που δεν τα δοκιμάσαμε).

Πληρώσαμε 57 ευρώ περίπου, θα μπορούσαν οι τιμές σε κάποια πιάτα να είναι λίγο χαμηλότερες. Π. χ το πιάτο με τα γεμιστά μανιτάρια περιείχε τρία μανιτάρια, μεσαίου προς μικρού μεγέθους και κόστιζε 7 ευρώ.
Σε γενικές γραμμές η Μικρή Βενετία είναι μία αρκετά καλή πρόταση για ποιοτικό φαγητό και ιδιαίτερες γεύσεις.

29 Φεβ 2016

Μεσημέρι Σαββάτου, μετά από βόλτα με τον μικρό γιό μου στο Μοναστηράκι, αποφασίσαμε να φάμε κάτι στα γρήγορα. Πήγαμε στο feyrouz.
Βρίσκεται πλησίον της Αιόλου, περίπου στο ύψος της Αγ. Ειρήνης.

Ο χώρος είναι αδιάφορος. Για να είμαι ειλικρινής, αν δεν είχα διαβάσει τις κριτικές στο ask4food, θα το είχα προσπεράσει.

Ευγενέστατος ο νεαρός μας ενημέρωσε αναλυτικά για τις προτάσεις του καταστήματος. Εγώ πήρα λαχμαντζούν και ο γιός μου πεϊνιρλί με σουτζούκι. Το λαχμαντζούν εύγεστο, χορταστικό, τα λαχανικά φρεσκότατα. Στον μικρό άρεσε ιδιαίτερα το πεϊνιρλί. Πληρώσαμε γύρω στα 6,5 ευρώ. Ισως να είναι λίγο αυξημένη η τιμή, αλλά αξίζει. Πήγα με τη σύζυγό μου (επιλέξαμε τα ίδια- λαχμαντζούν και πεϊνιρλί) και θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και τις άλλες προτάσεις.

Σε γενικές γραμμές είναι μια πολλή καλή πρόταση γρήγορου, προχείρου φαγητού, ποιοτικού και διαφορετικού απο τα συνήθη (σουβλάκια, τυρόπιτες κλπ)

29 Φεβ 2016

Μεσημέρι Σαββάτου επισκεφθήκαμε το κατάστημα τρία άτομα. Βρίσκεται πλησίον της πλατείας Συντάγματος.

Πρόκειται για κατάστημα γρήγορου φαγητού. Ο χώρος, εσωτερικός και εξωτερικός, αδιάφορος. Η εξυπηρέτηση self service. Παραγγέλνεις, πληρώνεις και περιμένεις να σε φωνάξουν. Υπήρχε μία σχετική κίνηση, δεν διαπιστώσαμε ιδιαίτερη καθυστέρηση.

Ως προς τα φαγητά, επιλέγεις τη βάση (πχ tacos, burrito), τη γέμιση (πχ μοσχάρι, αρνί) και τη σάλτσα, ενώ υπάρχουν και κάποιες επιπλέον επιλογές.
Παραγγείλαμε σαλάτα με μοσχάρι, tacos (3 tortillas με γέμιση αρνί και μοσχάρι), burrito με μοσχάρι, nachos με guacamole, γλυκοπατάτα με λουκάνικο, μπύρα sol, αναψυκτικό.

Απο σάλτσες επιλέξαμε την ήπια και τη μέτρια. Τα υλικά ήταν φρέσκα, αυτά που δοκίμασα (σαλάτα και tacos) ήταν εύγεστα. Πληρώσαμε περίπου 37 ευρώ. Θεωρώ τις τιμές αυξημένες, λαμβανομένων υπόψη των συνθηκών (περιβάλλον, self service). Αν ξαναπάω, θα επιλέξω τη σαλάτα με μοσχάρι και tortillas. Εύγευστη και χορταστική.

Σε γενικές γραμμές, είναι μία ικανοποιητική πρόταση.

09 Φεβ 2016

Επισκεφθήκαμε το Ρακοπαίγνιο Κυριακή μεσημέρι, τέσσερα άτομα.
Εύκολη η πρόσβαση, επί της Γεννηματά στην Ανω Γλυφάδα, εύκολη και η στάθμευση, τουλάχιστον τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα.

Το μαγαζί έχει εσωτερικό και στεγασμένο εξωτερικό χώρο. Ο εσωτερικός χώρος, όπου καθίσαμε, ήταν φωτεινός αλλά αδιάφορος. Αχρωμος. Ηταν σχεδόν γεμάτος και υπήρχε σχετικός θόρυβος από τις παρέες.

Με το που καθίσαμε ήρθε κέρασμα ρακή. Οι σερβιτόροι ήταν ευγενικοί, η εξυπηρέτηση καλή. Τα πρώτα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα, τα κυρίως με κάποια καθυστέρηση, διότι, όπως μας είπαν, μαγειρεύονταν εκείνη τη στιγμή. Παραγγείλαμε μια σαλάτα, νομίζω την έλεγαν χειμερινή πανδαισία- πολύ καλή, ιδιαίτερη, αμανίτες στο τσικάλι, συκώτι, γαμοπίλαφο- ξεχωριστά το κρέας, μακαρούνες, κόκκινο κρασί, αναψυκτικά. Οι μερίδες ήταν καλές, όλα τα πιάτα εύγεστα.

Στο τέλος υπήρξε κέρασμα γιαούρτι με μέλι- πολύ καλό το γιαούρτι. Πληρώσαμε 40 ευρώ. Πολύ καλή τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού. Την προηγούμενη μέρα πληρώσαμε τα ίδια περίπου χρήματα σε ένα τυπικό μπεργκεράδικο.

Σε γενικές γραμμές το Ρακοπαίγνιο είναι μια πολύ καλή πρόταση για κρητική κουζίνα με ποιοτικό φαγητό σε καλή τιμή.