effie_meow

Μέλος από: Μάρ 2015

14 Ιουν 2015

Καλησπέρα, καλησπέρα σας!! Λείπω πάνω από δυο μήνες αλλά κάτι η διατροφή, κάτι το ένα κάτι το άλλο, μπαίνω και τι να δω; Μου λείπει ένα σκουφάκι! Χαχαχαχαχα: (

Οι Γεύσεις του Στέλιου λοιπόν, βρίσκονται αμέσως μετά τα κοιμητήρια του Παλαιού Φαλήρου και της Νέας Σμύρνης. Συγκεκριμένα δε, η διεύθυνση είναι Τερψιθέας 1 & Αχιλλέως στο Παλαιό Φάληρο. Το parking είναι σχετικά εύκολο, αλλά και αμάξι να μην έχετε, η πρόσβαση είναι εύκολη, είτε με το 219 ΠΡΟΣ τη Δάφνη είτε με το 219 & 131 ΑΠΟ τη Δάφνη.

Τέλος με τα εισαγωγικά, ας περάσουμε στην ουσία!!: P

Έχω βρεθεί στο συγκεκριμένο μαγαζί άλλες δυο φορές και μάλιστα σε περιόδους νηστείας. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, δεν θα μπορούσα να είχα γράψει νωρίτερα κάποια κριτική. Η τρίτη φορά που βρέθηκα σε αυτό το μαγαζί και δοκίμασα όλα τα πιάτα ήταν το Σάββατο που μας πέρασε, αφού εκεί αποφάσισε να κάνει το τραπέζι του γάμου της η αδερφή μου. (Ξέρω - ξέρω, μού εύχεστε να ζήσουν και σας ευχαριστώ διπλά και τριπλά! Ευχηθείτε να με κάνει και ''θεία'' σύντομα!: D)

Ο χώρος είναι μεγάλος και άνετος ώστε να χωράει κυρίως ροτόντες. Οι τζαμαρίες ανοίγουν τέρμα και ιδίως τα βράδια είναι υπέροχα, αφού και τα αυτοκίνητα που κινούνται προς τα εκεί είναι λιγοστά. Διαθέτει πίστα για ορχήστρα και υπάρχει ζωντανή μουσική κυρίως το Σάββατο.

Τα πιάτα του είναι βασισμένα στην κρητική κουζίνα και ειλικρινά σας μιλάω, τέτοιο γαμοπίλαφο δεν έχω ματαφάει στη ζωή μου. Εγώ που δεν αντέχω και πολύ τη μυρωδιά του αρνιού και του βουτύρου, έφαγα δυο bowls στην καθισιά μου! Απλά νοστιμότατο. Το κοτόπουλο με τις πολύχρωμες πιπεριές ήταν καλά μαγειρεμένο και εύγευστο αν και λίγο καυτερό για τα γούστα μου. Οι πατάτες, κομμένες σε μεγάλες και πλατιές φέτες, πασπαλισμένες με τυράκι ήταν μούρλια. Τα ντολμαδάκια γιαλαντζί ήταν φτιαγμένα εκ χειρός κ. Στέλιου και ήταν & αυτά νόστιμα, αν και εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο όπου κι αν το δοκιμάσω.

Το ψαρονέφρι ήταν σωστά ψημένο, λιγάκι σκληρό σε κάποια σημεία βέβαια και το αλατοπίπερο τόσο όσο έπρεπε. Το δε αρνί είχε μια χρυσαφένια κρούστα, ήταν μαλακό και αλατισμένο σωστά. Αν και δεν μου αρέσει σαν κρέας, το δοκίμασα μόνο και μόνο για να έχω άποψη. Η σαλάτα ήταν ανάμεικτη και πολύ καλή και το σαγανάκι επίσης.

Το πιάτο όμως που ξεπέρασε τις προσδοκίες μου, δεν θα πιστέψετε ποιο ήταν(! )
Τα κεφτεδάκια του! Ναιιι, καλά διαβάσετε!! Τα κεφτεδάκια αυτά σε σχήμα μικρής μπουκίτσας, ήταν αρωματισμένα και τηγανισμένα τόσο σωστά που όταν τα δάγκωνες ένιωθες κύματα οργασμού να σε κατακλύζουν! (μού τρέχουν τα σάλια τώρα που τα θυμάμαι για να τα γράψω! )

Το λευκό κρασί που ήπια δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Έχω πιει και καλύτερα, η αλήθεια είναι.

Σε γενικές γραμμές, οι τιμές κυμαίνομαι γύρω στα 10-16 ευρώ το άτομο χωρίς βέβαια να έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις όλα τα πιάτα, εκτός και αν είστε μεγάλη παρέα. Ο λόγος που τα ανέφερα ήταν γιατί όντως τα δοκίμασα εξαιτίας του γαμήλιου τραπεζιού!: D

Γιατί αξίζει να πας στις γεύσεις του Στέλιου; Γιατί ο χώρος είναι ότι πρέπει για καλό φαγητό και καλή παρέα. Γιατί τα πιάτα όλα είναι χειροποίητα από τον κ. Στέλιο και συγκεκριμένα, γι'αυτό και θα δεις όλες τις παρέες να τρώνε τα ίδια. Γιατί τόσα χρόνια στο επάγγελμα, ο κ. Στέλιος έχει πλέον τη δική του πελατεία η οποία τον στηρίζει και εμπράκτως και γι'αυτό είναι σχεδόν πάντα γεμάτο το μαγαζί του. Γιατί έχω ακούσει πως αν πηγαίνεις συχνά και του ζητήσεις ένα ξεχωριστό πιάτο, θα το ετοιμάσει ειδικά για σένα. Γιατί η γύρω περιοχή είναι τόσο ήσυχη που δεν σε ενοχλούν και δεν ενοχλείς.

Γιατί η τραγουδίστρια της ορχήστρας είναι η ερμηνεύτρια του ''Φίλα με'' από Ριφιφί και γίνεται τρελό τζέρτζελο με τη φωνή της. Γιατί αφού έχεις φάει μέχρι σκασμού, έχεις γελάσει μέχρι δακρύων, έχεις χορέψει μέχρι πρωίας και έχεις ανέβει στην πίστα να τραγουδήσεις έστω και παράφωνα, μόλις βγεις από το μαγαζί κατά το κλείσιμο, μπορεί να αφουγκραστείς τη σιγαλιά που επικρατεί, μπορείς να νιώσεις τη πρωινή δροσιά να σε τρυπάει απαλά, να αφήσεις το βλέμμα σου να περιπλανηθεί στις μάντρες των κοιμητηρίων, να πάρεις βαθιά ανάσα και να νιώσεις απλά πλήρης. Γεμάτος από ζωή, από χαρά, από γαλήνη.: -)

Η ζωή άλλωστε είναι ωραία, φίλοι μου. Φιλιά πολλά.: -)

15 Απρ 2015

Γενναίες μερίδες ποιοτικού φαγητού σε μια όαση από λεμονιές!!!!!!

Θα μπορούσα να συνοψίσω την άποψη μου για το Λεμονόκηπο με αυτή τη μοναδική πρόταση των εννέα λέξεων, αλλά σεβόμενη την επιθυμία σας για όμορφες περιγραφές ( από τις ψήφους σας, αυτό έκρινα: P ), αποφάσισα να γίνω πιο λεπτομερής!

Η πρώτη επίσκεψη έγινε κατά τύχη ένα καυτό βράδυ του Ιουλίου ενώ ψάχναμε με την παρέα μου ένα δροσερό μέρος για να τσιμπήσουμε κάτι στην ευρύτερη περιοχή της Φιλαδέλφειας. Ειλικρινά, δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα το καλοκαίρι! Όταν κάνει τρομερή ζέστη, δυσανασχετώ να φάω οποιοδήποτε φαγητό. Ιδρώνω και ξε - ιδρώνω μέχρι να αποφάω!

Ήμασταν μια παρέα τριών ατόμων και μόλις φτάσαμε, το μαγαζί ήταν γεμάτο και μέσα και έξω και η ώρα ήταν ήδη 11 το βράδυ. Η κοπέλα που μας υποδέχτηκε, ήταν ανεπιτήδευτα ευγενική και χαμογελαστή - κάτι που δύσκολα βλέπεις σε ώρες αιχμής- και είναι κάτι που εκτίμησα δεόντως σε εκείνη. Μας ενημέρωσε πως δεν υπάρχουν τραπέζια, ωστόσο μας πρότεινε να περιμένουμε μερικά λεπτά στον εσωτερικό χώρο, καθώς κάποια τραπέζια είχαν ζητήσει ήδη λογαριασμό και επομένως θα ήταν διαθέσιμα.

Όση ώρα περιμέναμε, άρχισα να περιεργάζομαι το χώρο. Ένα παλιό αρχοντικό του '30 - προσφυγικό ίσως;- μεταμορφώθηκε σε εστιατόριο με τεράστια επιτυχία! ΟΙ κολώνες ζωγραφισμένες στο χέρι, το ίδιο και οι καρέκλες, τα τραπέζια, οι μπορντούρες στους καθρέφτες, ακόμη και τα τζάμια αυτού του όμορφου, παλιού αρχοντικού, με τα υπέροχα παλιά πλακάκια, τα σκαλιστά έπιπλα και τα φωτιστικά από φυσικό γυαλί! Ο χώρος απλά απίστευτος! Σου βγάζει μια οικειότητα, μια θαλπωρή λες και δεν είσαι σε εστιατόριο, αλλά σε σπίτι ενός πολύ καλού φίλου ή συγγενή!!

Η αναμονή διήρκεσε 15 λεπτά ενώ η κοπέλα μας οδήγησε στον κήπο! Ο κήπος, Θεέ μου! - τι κήπος! Ήταν κατάμεστος με λεμονιές, είτε ανθισμένες είτε φορτωμένες με λεμόνια! Ήταν απλά απίστευτης ομορφιάς, δροσιάς και ευωδιάς!! Αρώματα, αρώματα παντού! Πολύ το χάρηκα!: -D

Ο κατάλογος περιέχει πιάτα γνώριμα, επομένως δεν ζητήσαμε την βοήθεια της σερβιτόρας. Παραγγείλαμε ένα ντάκο (τόσο νόστιμο! ), πατατούλες σπιτικές (σωστό μέγεθος και τραγανές! ), μια τυροκαυτερή (κατευρή τόσο - όσο! ), μπουρεκάκια Καισάρειας πειραγμένα (νοστιμότατα! ) και σαν κυρίως πιάτο πήραμε 1 κιλό χοιρινά πανσετάκια στα 17Ε. Έφτασε μια μεγάλη ξύλινη πιατέλα φορτωμένη με πατάτες, σως και 8-10 θεόρατα κομμάτια πανσέτας! Ειλικρινά ήταν τόσο μεγάλα που παρά την πείνας μας - ο ένας από τους 3 μας ήταν άντρας! - δεν καταφέραμε να φάμε όλο το κυρίως αφού σκάσαμε στο φαϊ! Για 17Ε, η ποσότητα ήταν κάτι παραπάνω από καλή! Όσο για την ποιότητα, όχι κάτι εξαιρετικό και άξιο ιδιαίτερης προσοχής, ήταν καλή και δεν είχαμε παράπονο!

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με μισό λίτρο κόκκινο κρασί και 2-3 αναψυκτικά! Το νερό κατέφτασε σε κανάτα μόλις κάτσαμε μαζί με το καλαθάκι που περιέχει το ψωμί. Δεν χρεώθηκε σαν κουβέρ! (πολύ καλό αυτό! )

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη και ευγενική, αξιοσημείωτο αν αναλογιστούμε ότι γινόταν ένας μικρός χαμός με τόσο κόσμο. 4/4

Τέλος, ξέρετε τι είναι να σηκώνεσαι από το τραπέζι με αναπνευστικά προβλήματα και να έχεις πληρώσει μόνο 32Ε - ήτοι κάτι περισσότερο από 10Ε το άτομο;! Vfm το λες και το παραλές και αυτό το μαγαζί μπορεί να το υποστηρίξει άνετα! Τα ορεκτικά του - που δεν είναι και λίγα και καλύπτουν όλα τα γούστα - όπως και οι σαλάτες του κυμαίνονται από τα 3Ε ως τα 6Ε και δεν μιλάμε για κάτι μικρές μεριδούλες αλλά για φυσιολογική ποσότητα!

Όχι μόνο το πρότεινα σε όλους τους γνωστούς μου που βολτάρουν στη γύρω περιοχή, αλλά πήγα και δεύτερη φορά και θα ξαναπάω παρ'όλο που δεν είναι και δίπλα μου σαν περιοχή. Η Φιλαδέλφεια σου βγάζει μια αίσθηση εξοχής που στην δική μου περιοχή δεν το νιώθεις εύκολα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα και για δική σας εξυπηρέτηση κλείστε τραπέζι!

Υ. Γ: Όταν έφτασε η πιατέλα με τα πανσετάκια, η σερβιτόρα έκοψε 5-6 λεμόνια από τη λεμονιά δίπλα μας και μας τα πρόσφερε με σκοπό να τα στύψουμε πάνω από το κρέας, λέγοντας μας μάλιστα ότι τα συγκεκριμένα διαφέρουν σε γεύση και οξύτητα από αυτά του εμπορίου. Δίκιο είχε! Θα μου πείτε ότι δεν είναι και κάτι αξιοσημείωτο το συγκεκριμένο γεγονός, αλλά για ένα άτομο που δεν έχει ζήσει στην επαρχία, όπως εγώ, ούτε έχει γευτεί κάτι απευθείας από τη μητέρα γη ή από κάποιο δέντρο, το γεγονός αυτό έμεινε χαραγμένο στη μνήμη μου, αφού ήταν τόσο όμορφο - σαν κίνηση από την κοπέλα - όσο και μοσχομυριστό από τα αρώματα της λεμονιάς! ;-)

Φιλιά, πολλά φιλιά!: -D

07 Απρ 2015

NOVANTATRE: Το νέο πιο in μέρος των Νοτίων Προαστίων που εδρεύει στη Ν. Σμύρνη. Το όνομά του καθόλου τυχαίο, αφού novantatre στα ιταλικά σημαίνει ενενήντα τρία δηλώνοντας έτσι τη διεύθυνση στην οποία βρίσκεται. (Ελ. Βενιζέλου 93, Ν. Σμύρνη).

Η πρόσβαση είναι εύκολη ακόμα και με τα ΜΜΜ, είτε με το λεωφορείο 219 από Καλλιθέα ή τη Δαφνη (στάση Περιμένη) είτε με το τράμ (στάση Μ. Αλεξάνδρου). Αν πάτε με αμάξι, οπλιστείτε με υ π ο μ ο ν ή! Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να μην υπάρχει έστω και μια κριτική για το μαγαζί, ούτε ότι εγώ θα ήμουν η πρώτη! Πάμε τώρα στην ουσία!

Στην είσοδο υπάρχουν ένας άντρας και μια γυναίκα με χρέη υποδοχής, είναι εκείνοι που θα σας κατατοπίσουν για το πού θα κάτσετε αναλόγως τι βλέψεις έχετε, να πιείτε ποτό/ καφέ ή να φάτε. Δεξιά και αριστερά της εισόδου ο χώρος είναι χαμηλοτάβανος και είναι εμφανές ότι προορίζεται για να απολαύσεις τον καφέ σου. Τίποτα το ιδιαίτερο, είναι κάτι που βλέπεις στις περισσότερες καφετέριες.

Αν σας κούρασα, μην συνεχίζετε! Υπάρχει αρκετή περιγραφή ακόμα!: P

Στο βάθος τώρα το σκηνικό αλλάζει! Ο χώρος γίνεται ψηλοτάβανος, πίσω από την μπάρα βλέπεις πολλά ράφια σε σχήμα τετραγώνου, το καθένα φωτισμένο ξεχωριστά, να υψώνεται σε πολλά μέτρα πάνω από το κεφάλι σου και όλα μα όλα φορτωμένα με διαφόρων ειδών ποτά. Απλά υ π έ ρ ο χ ο! Σε μια γωνιά, πίσω από τα τραπέζια υπάρχουν εξίσου τετράγωνα ράφια - όχι σε τόσο μεγάλο ύψος βέβαια - διακοσμημένα με βιβλία με χοντρόδετα εξώφυλλα. Σού έδινε την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε ένα μεγάλο δωμάτιο όπου μπορείς να χαλαρώσεις διαβάζοντας ένα βιβλιαράκι και πίνοντας το ποτάκι σου. (αν δεν ήμουν εκ φύσεως ντροπαλή θα είχα πάρει σίγουρα ένα βιβλίο να το ξεφυλλίσω!: P )

Από το ταβάνι κρέμονταν λεπτά σχοινιά που κατέληγαν σε λάμπες διαφορετικού χρώματος. Τα φώτα με την πάροδο της ώρας χαμήλωσαν ενώ στον τοίχο από πίσω μας υπήρχε ένα τεράστιο ρολόι με λατινικούς χαρακτήρες! Τα τραπεζάκια μαύρα με καρέκλες οι οποίες είχαν κάποιες κόκκινες αποχρώσεις και καναπέδες εξίσου μαύροι!

Το μόνο κακό με τους καναπέδες είναι ότι είναι αρκετά πιο χαμηλοί από τις καρέκλες και ιδιαίτερα μαλακοί, με αποτέλεσμα μην μπορείς να χαλαρώσεις, ειδάλλως δεν θα μπορέσεις να φας!

4/4 γιατί πραγματικά ο χώρος αξίζει και για τη διακόσμηση που έχει αλλά και για το γεγονός ότι δεν μπάζει από πουθενά!

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, τυπική και μέσα στην ευγένεια. Μόλις κάτσαμε ο σερβιτόρος μας έβαλε νερό και περίμενε την παραγγελία μας. Μας μπέρδεψε λίγο το γεγονός ότι άλλος μας πήρε παραγγελία, άλλος μας έφερε τα ποτά και άλλος τα φαγητά. Θα προτιμούσα να είχαμε ένα σερβιτόρο αλλά ουδέν κακό αμιγές καλού. Κανένα παράπονο από τα παιδιά!

Πάμε τώρα και στο φαγητό! Ο κατάλογος περιέχει λίγα πιάτα σχετικά με την ιταλική κουζίνα ενώ έχεις τη δυνατότητα να πιεις ένα ποτήρι κρασί - ή και μπουκάλι για όσους έχουν παραπάνω χρήματα - προερχόμενο από όλη την Ελλάδα, από τη Θράκη ως την Κρήτη αλλά ακόμα και από την Ιταλία.

Μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε 5 -6 πίτσες, 5-6 πιάτα με μακαρόνια με ότι είδος pasta θες εσύ, 5- 6 σαλάτες και 5 -6 πιάτα με κρέας. Το πιο φθηνό πιάτο (σαλάτα) αρχίζει από τα 5Ε και το πιο ακριβό( κρέας) στα 14Ε.

Ήμασταν 3 άτομα και παραγγείλαμε: 1 καρμπονάρα, 1 γαριδομακαρονάδα με λιγκουίνι, 1 σαλάτα του Καίσαρα (ως κυρίως πιάτο για μια από τις 3 μας) και 3 ποτήρια Moschato D'Asti.

Οι μακαρονάδες έφτασαν σε μεγάλα βαθιά πιάτα στα οποία οι μερίδες φαίνονταν πραγματικά πιο μικρές απ'ότι ήταν. Η ωραία διακόσμηση που είχαν - πινελιές δυόσμου στα χείλη των πιάτων - δεν ήταν αρκετή να μας κάνει να μην προσέξουμε την ποσότητα. Βλέπετε με την εμφάνιση δεν χόρτασε ποτέ κανείς!

Η γνώμη που θα εκφέρω παρακάτω αφορά μόνο τη γαριδομακαρονάδα την οποία παρήγγειλα εγώ ως νοστίσιμο πιάτο. Η ποσότητα λίγη για το κόστος της. Τα μακαρόνια ήταν σωστά βρασμένα αλλά ανάλατα ενώ η σάλτσα είχε πολύ πιπέρι. Οι δε γαρίδες - μεγάλες και 3 στο σύνολο - ήταν ολόκληρες. Να με συγχωρήσετε, καλοφαγάδες μου, αλλά ειλικρινά δεν αντέχω να λερώνω τα χέρια μου με σάλτσες με σκοπό να καθαρίσω τη γαρίδα και ούτε φυσικά μπορώ να φάω τη γαρίδα με το κεφάλι της. Και για να μην με περάσετε για καμία ''μη μου άπτου'', έχω φάει γαριδομακαρονάδα άπειρες φορές και οι γαρίδες δεν ήταν ποτέ με το κεφάλι, αν και φρέσκιες!

Ήτοι, θα ήταν φρονιμότερο ο σεφ να καθαρίζει τις γαρίδες και να χρησιμοποιεί τα κεφάλια με σκοπό να φτιάξει ένα ζωμό που θα χρησιμοποιήσει για να νοστιμήσει ακόμα περισσότερο το πιάτο. Παρ'όλα αυτά καταλαβαίνω ότι αν δεν ήταν και αυτές οι έρμες οι γαρίδες ολόκληρες, η μερίδα θα φαινόταν όπως πραγματικά ήταν, μικρή δηλαδή. Ευτυχώς που είχαμε και το ψωμί(! ) και μού έκοψε την πείνα!

Η φίλη μου δεν μπορούσε να καταλάβει αν ήταν ανάλατες οι πένες της καρμπονάρας της καθώς είχε μέσα παρμεζάνα και μπέικον. Η δε σαλάτα, ήταν καλή σύμφωνα με την άλλη φίλη της παρέας.

Για όλα όσα προανέφερα πληρώσαμε 48Ε. Ήτοι 16Ε έκαστος, χωρίς σαλάτα, χωρίς ορεκτικά. Μόνο το κυρίως πιάτο και το ποτήρι με το κρασί μας. Ναι, είναι λίγο ακριβούτσικα, αν αναλογιστώ ότι με τα ίδια λεφτά τρώω και πίνω μέχρι σκασμού σε μαγαζιά με εξίσου καλή ή ακόμα και καλύτερη ποιότητα φαγητού, οπότε Vfm δεν το λες. 2,5/4

Στα πλην, στα - πολύ - πλην όμως: Ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμί και είπαμε ναι, με το σκεπτικό πάντα ότι θα το πληρώσουμε. Κανένα πρόβλημα ως εδώ. Μας έφερε 6 φέτες χωριάτικου, μπαγιάτικου ψωμιού - το οποίο είχαν την ευγενή καλοσύνη να το ξεροψήσουν - (κανένα πρόβλημα ως εδώ, μου άρεσε πολύ κι ας ήταν μπαγιάτικο! ) μαζί με 3 μικρά ντιπ - πατατοσαλάτα, πλιγούρι(μόνο αυτό δοκίμασα λόγω νηστείας και δεν μου άρεσε, υπήρχε έντονη η γεύση του δυόσμου και του λεμονιού) και παντζαροσαλάτα - και μας το χρέωσαν 2Ε! Για όνομα!! Με 2Ε παίρνω 4 φραντζόλες ψωμί! (Αρνητικό στη σκέψη μου για το Vfm το συγκεκριμένο γεγονός! )

Επίσης, το γεγονός ότι το μαγαζί είναι λίγο καφετέρια, λίγο bar, λίγο εστιατόριο έχει ως αποτελέσμα να δημιουργούνται προβλήματα και ας έχουν διαφορετικό σημείο για το καθένα. Ο χώρος παραμένει ενιαίος και η μουσική επίσης. Όταν βγαίνεις για φαγητό θες να πεις και δυο κουβέντες με την παρέα σου και η δυνατή μουσική το καταντάει δύσκολο έως ακατόρθωτο! Κρίμα δεν είναι;
Ο μόνος λόγος για 3/4.

Δεν είμαι σκληρή με τις κριτικές μου και πάντα πιστεύω ότι τα μαγαζιά αξίζουν και μια δεύτερη ευκαιρία για χίλιους δυο λόγους και ούτε μπορώ να σας προτρέψω ή να σας αποτρέψω να πάτε. Εγώ ναι! - θα την δώσω τη δεύτερη ευκαιρία στο μαγαζί και θα ξαναπάω! Για κανένα λόγο όμως για φαγητό!

Όταν γνωρίζεις ότι έχει συγκεκριμένα πιάτα και συγκεκριμένες τιμές που δεν είναι καλές σε σχέση με την ποσότητα, το ρισκάρεις για δεύτερη φορά;! Για καφέ και για ποτό πάντως, επιβάλλεται σίγουρα! Οι τιμές είναι ίδιες με άλλα αντίστοιχα cafe-bar!

Είναι αυτό που λέμε ότι για τη φήμη που έχει αποκτήσει το μαγαζί, δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου. Πραγματικά περίμενα κάτι πιο ανώτερο!: /

Φιλιά και περιμένω να δω τις κριτικές σας!: )

06 Απρ 2015

Αχ, η γιαγιά Ελισάβετ! Μικρό κορίτσι ήμουν όταν με πήγαιναν οι γονείς μου σ'ένα ταβερνάκι τόσο δα στεγασμένο σ'ένα προσφυγικό σπιτάκι στον παλιό Ιππόδρομο με τόσο νόστιμα πιάτα που για αρκετά χρόνια πίστευα ότι αυτές οι έξοδοι έφταιγαν για τα παραπανίσια κιλά μου. Έκτοτε, το κοριτσάκι μεγάλωσε (εγώ ντε!: P ), η γιαγιά Ελισάβετ μετακόμισε στην Ξενοφώντος, αφού ο δήμος Καλλιθέας αποφάσισε εν μια νυκτί να γκρεμίσει όλα τα προσφυγικά σπίτια και το κοριτσάκι νοστάλγησε τα πιάτα της γιαγιάς, γι' άλλη μια φορά!

Να σημειώσω ότι λόγω Σαρακοστής και επομένως νηστείας, δυσκολεύομαι οικτρά να βρω μαγαζιά με νηστίσιμα φαγητά ή έστω θαλασσινά και τη βγάζω συνήθως με σαλάτα και πατάτες. Οπότε για μένα η Γιαγιά είναι στα top του είδους.

Μόλις μπήκαμε μέσα, μας υποδέχτηκε η γιαγιά Ελισάβετ η οποία καθόταν σε ένα από τα μπροστινά τραπέζια παίζοντας με το κομπολόι της. (flashback: πάντα έτσι τη θυμόμουν! ) Μάλιστα μας υπέδειξε και το μοναδικό άδειο τραπέζι καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο, κυρίως με οικογένειες.

Παραγγείλαμε μια αγγουροσαλάτα, πατάτες, γαρίδες ψητές (νοστιμότατες!!!!!!!!!!! ), καλαμαράκια τηγανητά, χταποδάκι ψητό, μύδια αχνιστά (νομίζω αυτό το μαγαζί είναι κυρίως γνωστό για τα μύδια του! ) και μισό λίτρο λευκό κρασί! Οι μερίδες ήταν φυσιολογικές και τα πιάτα σπιτικά και νοστιμότατα! Μάλιστα είχα καιρό να γευτώ την αλμύρα της θάλασσας σε κάτι θαλασσινό και φαντάζεστε την έκπληξή μου μόλις την ένιωσα τρώγοντας τα μύδια, έτσι;!

Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και πλήρως κατατοπισμένο γύρω από τα πιάτα, ενώ μας συμβούλεψαν τι να διαλέξουμε και τι όχι με βάση τις γεύσεις μας! 4/4 μόνο γι'αυτό το λόγο!

Ο χώρος ευχάριστος, απλός και λιτός! Το μαγαζί διαθέτει και κήπο, οπότε μια επίσκεψη το καλοκαιράκι επιβάλλεται! (μόνο να το θυμηθώ! )

Vfm οπωσδήποτε! Παραγγείλαμε όλα αυτά τα πιάτα και σκάσαμε και πληρώσαμε μόνο 17Ε έκαστος!! Στο τέλος μας πρόσφεραν γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού, σπιτικό μάλιστα! Κρίμα που δεν μπορούσα να το δοκιμάσω!

Αν θα ξαναπήγαινα; Το μόνο σίγουρο!! Πηγαίνετε και δεν θα χάσατε, σας το εγγυώμαι! Απλά, φροντίστε ΠΣΚ να πάτε νωρίς, ειδάλλως να κάνετε κράτηση!
Φιλιά!: )

Υ. Γ: Στο χώρο για την ακρίβεια βάζω 2,5 και όχι γιατί υπάρχει κάτι άσχημο, ίσα - ίσα είναι μεγάλος και ευρύχωρος - απλώς, όταν έχεις μάθει να τρως σε ένα μικρό προσφυγικό σπιτάκι το οποίο έβγαζε οικογενειακή θαλπωρή ακόμα και αν με τους υπόλοιπους πελάτες δεν είχες καμία συγγένεια, λογικό δεν είναι να σε ξενίζει ο μεγάλος χώρος;! Βέβαια, για όσους πάνε για πρώτη φορά, αυτό είναι κάτι που δεν θα σας ξενίσει, αλλά για εμάς τους παλιούς είναι κάτι διαφορετικό!

02 Απρ 2015

Γειααα!!: D

Λοιπόν, τον Τσομπανάκο τον έμαθα από κάτι γνωστούς μου στη σχολή και αφού είναι και αρκετά κοντά, το επισκεφτήκαμε κάποια στιγμή τα Χριστούγεννα.

Ήταν ήδη γεμάτο όταν φτάσαμε, αλλά ευτυχώς εκείνη την ώρα έφευγε μια παρέα και έτσι βολευτήκαμε, ειδάλλως θα φεύγαμε άπρακτοι. (να το θυμηθώ αυτό την επόμενη φορά που θα θελήσω να πάω! ). Εγώ θα έδινα το χαρακτηρισμό ''κλασική ελληνική χασαποταβέρνα' στο μαγαζί.

Μόλις βολευτήκαμε ήρθε ο σερβιτόρος και μας είπε απέξω όλα όσα πρόσφερε το μαγαζί και παραγγείλαμε 1,5 κιλό παϊδάκια, 2 μερίδες μπιφτέκια, ένα τζατζίκι, μια τυροκαυτερή, δυο μερίδες πατάτες, μια χωριάτικη και μια λάχανο - καρότο. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με 1,5 λίτρο κρασί και 2-3 αναψυκτικά. Όσον αφορά τη γεύση, δεν έχω παράπονα! Ήταν όλα πεντανόστιμα και γευστικά!! Ειδικά τα παϊδάκια ήταν το κάτι άλλο! Στα συν, αυτά τα υπέροχα ψωμάκια που μας έφεραν, ψημένα στα κάρβουνα με λάδι και ρίγανη!!! (flashback: στιγμές στο χωριό! )

Ο χώρος ωραίος με διάφορα πραγματάκια κρεμασμένα στους τοίχους σχετικά πάντα με όσα θα έβλεπες σε ένα σπίτι του χωριού ή για την ακρίβεια σε ένα σπίτι βοσκού! Μου αρέσει!

Αλήθεια είναι ότι το Vfm με προβλημάτισε κάπως, κυρίως για δυο λόγους. Ήμαστε 5 άτομα, εκ των οποίων οι 3 άντρες και δεν μπορώ να πω ότι σκάσαμε στο φαγητό και πληρώσαμε κοντά στα 100Ε. Επίσης οι υπόλοιποι της παρέας θεώρησαν ότι οι τιμές ήταν λιγάκι τσιμπημένες - λόγω εορτών, ίσως; - αφού σαν τακτικοί θαμώνες που είναι, ποτέ δεν είχαν πληρώσει πάνω από 15Ε. Ας είναι, αυτό θα λυθεί την επόμενη φορά που θα πάω και θα φροντίσω να μην είναι κοντά σε γιορτές.

Στο τέλος, μας σέρβιραν κάποιο γλυκάκι που δεν θυμάμαι τι ήταν. Να το επισκεφτείτε σίγουρα αν μένετε κοντά ή αν έχετε βγει κάπου εκεί κοντά, ειδάλλως δεν θεωρώ πως αξίζει τον κόπο! Αν με ρωτούσαν για κάποια καλή χασαποταβέρνα εντός Αττικής, ο Τσομπανάκος δεν θα ήταν το πρώτο μαγαζί που θα μου ερχόταν στο μυαλό. Όσοι πάτε μην φοβηθείτε το parking! Έχει αρκετό χώρο περιμετρικά του μαγαζιού!

Φιλιά και περιμένω τη γνώμη σας, αν πάτε!: -)

27 Μάρ 2015

Αγαπημένο στέκι το Κουρδιστήρι αν και πάει καιρός που έχω να το επισκεφτώ.
Ο χώρος αρκετά μεγάλος και διαθέτει έναν ωραίο κηπάκο στον οποίο είναι απόλαυση να τρως το καλοκαίρι.

Ο κατάλογος αλλάζει κατά καιρούς αλλά τα πιάτα που παραγγέλνω συνήθως μένουν ίδια και απαράλλαχτα και φυσικά πεντανόστιμα.

Τα χοιρινά πανσετάκια είναι απόλαυση, οι πατάτες σπιτικές και σε γενναία μερίδα, το κεμπάπ με το γιαούρτι και τις πιτούλες νοστιμότατο και άκρως δροσιστικό και από σαλάτες έχω δοκιμάσει μόνο το κρητικό ντάκο και των εσπεριδοειδών. Στα συν επίσης η φετούλα με το μέλι και τα μανιτάρια πλευρώτους.

Στα πλην - και ελπίζω να μην τα ξαναδώ στον κατάλογο - ο γύρος και τα πεϊνερλί με λάδι τρούφας. Το πρώτο ήταν άγευστο, σε τίποτα δεν θύμιζε γύρο και το δεύτερο είχε πολύ έντονη τη γεύση του λαδιού.

Το κρασί είναι χύμα, καλό αλλά θα μπορούσε να είναι πιο γευστικό.

Όσον αφορά τα γλυκά έχω φάει το brownie με παγωτό βανίλια, αλλά την επόμενη φορά θα παραγγείλω μόνο παγωτό βανίλια. Ήταν πολύ καλό το γλυκάκι αλλά όχι για τα δικά μου γούστα.

Στο τέλος μας κερνάνε πάντα οινόμελο με ωραία γεύση!

Η εξυπηρέτηση είναι υπέροχη και τα παιδιά γεμάτα ευγένεια ενώ και ο χώρος σε τραβάει το δίχως άλλο! Vfm όμως δεν θα το λεγα! Όταν είμαστε μεγάλη παρέα, άνετα ξεπερνάμε το 20άρικο και δεν χορταίνουμε μια και οι μερίδες είναι σχετικά μικρές.. Όταν όμως είμαστε 2-3 άτομα χορταίνουμε ωστόσο κάτω από 17Ε δεν έχουμε πληρώσει ποτέ. Θεωρώ ότι είναι λιγάκι ακριβούτσικα για τη σημερινή εποχή καθώς υπάρχουν αρκετά μεζεδοπωλεία με πολύ καλή ποιότητα φαγητού και χαμηλότερες τιμές.

Κατά τη γνώμη μου, αξίζει να πάτε αν μένετε σχετικά κοντά - Παρασκευή και Σάββατο χρειάζεται κράτηση οπωσδήποτε - ωστόσο δεν είναι από τα μαγαζιά που χρειάζεται να ξενιτευτείτε για να φάτε, αν μένετε μακριά.

23 Μάρ 2015

Το μαγαζί το έμαθα μέσα από το Facebook και ορίστηκε αμέσως η πρώτη επίσκεψη κάπου το Σεπτέμβρη.

Ο χώρος μικρός, αλλά εμένα προσωπικά δεν με πείραξε καθόλου αυτό και φυσικά ήμαστε 30' - 45' λεπτά στην αναμονή. Αυτή η αναμονή ειλικρινά δοκίμασε την υπομονή μου. Αφού κάτσαμε, διαπιστώσαμε ότι στον κατάλογο υπήρχαν ελάχιστες σαλάτες, αρκετές παραλλαγές με τηγανιτές πατάτες αναλόγως τις γεύσεις σου, και στα πιάτα όπως ήταν φυσικό κυρίαρχο ρόλο έπαιζε το κρέας.

Από την αρχή, μας τράβηξαν τα μπιφτεκόψωμα με τις πιασάρικες ονομασίες. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, ήταν πολύ ευγενική και πολύ καλά διαβασμένη γύρω από τα πιάτα. Απάντησε στις απορίες μας γύρω από κάτι συστατικά χωρίς να κομπιάζει και φυσικά χωρίς να δείξει ενόχληση. Μάλιστα φάνηκε κάτι παραπάνω από πρόθυμη να μου εξηγήσει τα στάδια ψησίματος του κρέατος για να αποφασίσω πώς θα ήθελα το μπιφτέκι μου. Γι'αυτό το λόγο και οι 4 τοματούλες.

Ο εκνευρισμός ήταν διάχυτος στην ατμόσφαιρα γιατί εκτός του ότι περιμέναμε μισή ώρα για να κάτσουμε, η αναμονή μέχρι να έρθουν τα πιάτα μας ήταν εξίσου μεγάλη. Ήμουν έτοιμη να σηκωθώ να φύγω, βέβαιη ότι η γεύση, η ποιότητα και η ποσότητα δεν θα ήταν άξιες του χρόνου αναμονής μου. Εκείνη την ώρα έφτασαν τα πιάτα...

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε να γκρινιάζω, αλλά ως εδώ! Δεν έχω ξαναφάει πιο νόστιμο burger στη ζωή μου!!! Η μερίδα γενναία όσο δεν φανταζόμουν ποτέ! Το μπιφτέκι ζουμερό, καλοψημένο και ένιωθες ότι όντως τρως κρέας, οι πατατούλες σαν συνοδευτικό φαίνονταν σπιτικές και ήταν γευστικότατες και όπως μάθαμε αργότερα είναι όντως σπιτικές. Ειλικρινά, δεν περίμενα ένα τόσο καλό αποτελέσματα και γι'αυτό όλα είναι 4/4. Ακόμα και όταν το επισκεφτήκαμε για δεύτερη φορά στα μέσα Δεκέμβρη κάνοντας αρκετό κρύο, η ζέστη από τις σόμπες ήταν ικανοποιητικά ζεστή για να προτιμήσουμε να κάτσουμε έξω.

Για ένα πράγμα σας προειδοποιώ καλοφαγάδες μου, θα σηκωθείτε με αναπνευστικά προβλήματα απ'το τραπέζι!