PrincessNinja

Μέλος από: Μάρ 2015

31 Οκτ 2015

Μεσημερι Τεταρτης 28ης Οκτωβρίου για αλλου ξεκινησαμε και στο salero μας εβγαλε ο δρόμος, ευτυχως...

Ο χώρος πολυ ζεστος και όμορφος. Η διακοσμηση σου δινει την αισθηση οτι είσαι στο σαλονι φιλοτεχνου φιλου και οχι σε εστιατοριο που εχει χρυσοπληρωσει καποιο ειδικο για να το κανει υπεροχα απρόσωπο. Επιτελους ενας χώρος με προσωπικη πινελια.

Το προσωπικο καταρτισμενο, ευγενικο και γρηγορο.
Για πρωτο πηραμε δυο κολοκυθοσουπες. Πολυ γευστικες, ισοροπημενες αναλογιες, ευτυχως χωρις κρεμα γαλακτος (τουλάχιστον εμφανη), σε σωστη θερμοκρασία και με τα συνοδευτικα (τυρι και κρουτον) εκτος πιατου-επιτελους καποιος το σκεφτηκε-.
Συνεχισαμε με σαλατα πρασινη με γαριδες. Τιποτα το ιδιαιτερο γευστικα. Φρεσκια και δροσερη με μια υπερβολη στο δοζ πιπερι και οι γαριδες αν και κατεψυγμενες και οχι πολυ καλης ποιοτητας ηταν αριστα ψημενες και ζουμερες.

Κυριως πιατο νουμερο ενα: κουνελι με δαμασκηνα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. Τελεια δεμμενη σαλτσα, πολυ μαλακο και τρυφερο κρεας και συνολο γευσεων που δεν σε μπερδευουν. Συνοδευοταν απο αγαπημενες πατατουλες τηγανιτες.
Κυριως πιατο νουμερο δυο: φιλετο τονου σε ρατατουιγ μελιτζανας. Μπραβο στον σεφ! Το ψαρι ηταν γευστικοτατο και είχε κρατήσει τους χυμους του, η σαλτσα του απαλη και μυρωδατη και το ρατατουιγ ηταν γλυκίσμα οπως θα ελεγε και η γιαγιά μου οταν ενθουσιαζοταν με ενα φαγητο.

Κλεινοντας πηραμε και μια κρεμα καταλανα. Πολυ νοστιμη, εμοιαζε με γεμιση απο γαλακτομπουρεκο κι εμας το συγκεκριμένο γλυκο μας αρεσει.
Σύνολο λογαριασμού 55 ευρω. Λιγα δεν τα λες αλλα δεν κλαψαμε ουτε ενα σεντ. Θα ξαναπαμε σιγουρα.

21 Οκτ 2015

Σάββατο μεσημέρι και αποφασίζουμε να επισκεφθουμε το συγκεκριμένο εστιατόριο εχοντας διαβάσει εξαιρετικες κριτικες και εχοντας δει πολυ ομορφες φωτογραφίες σε πασίγνωστη σελιδα κοινωνικης δικτυωσης.

Ο χώρος ομολουγουμενως πολυ όμορφος. Νεοκλασικό κτήριο σε συνδιασμο με καλαίσθητη μοντέρνα διακόσμηση ωραία μεγαλα τραπεζια με ξυλινες αναπαυτικές καρεκλες. Το προσωπικό αφοπλιστικα ευγενικο και με ειλικρινη διαθεση εξυπηρέτησης.

Το φαγητό. Μικρός καταλογος πραγμα το οποιο καταλογιζω στα θετικα. Παραγγειλαμε μια σαλατα με γαριδες για πρωτο: ωραια γευση σε συνολο, μικρή σε ποσσοτητα, πνιγμενη στην σως με λαχανικα κομμενα απο χθες τουλάχιστον καθως οι ακρες ειχαν καφετισει ηδη. Ενδιαφερουσα πινελια η σχεδον ωμη αλλα καπνισμενη γαριδα. Με λιγοτερη σος το πιατο θα ηταν καλύτερο σιγουρα.

Ακολουθησε ο τραγανός μουσακας τον οποιο μας συνεστησαν ως ελαφρυ πιατο.... θα του ταιριαζε καλύτερα το ονομα φλογερα κιμά. Πολυ τηγανισμενο με πολυ κιμα και μια ελαφρυα υποψια απο μελιτζανα.

Για κυριως πηραμε fish and chips και πιτα του βοσκου. Στο πρώτο πιάτο η απουσια του ψαριου ηταν αισθητη, 10 με 20 γραμαρια κατεψυγμενου ψαριου τριτης διαλογης τυλιγμένο σε μπολικο μαυρο κουρκουτι χωρις ιδιαίτερη γευση συνοδευόμενο απο γευστικα πατατακια και ταραμα. Η πιτα του βοσκού ειχε ανιση κατανομη υλικων, πολυ κιμα, λιγο πουρε εντελως αναλτο αλλα με πολλά αλλα καρύκευματα που καλυπταν οποια γεύση υπηρχε και θυμιζαν απορυπαντικο, και ελαχιστοτατα λαχανικα. Αν ημουν ο βοσκος θα ενιωθα βαθυτατα προσβεβλημενος.

Συνολικο κοστος 40 ευρω εχοντας μεινει νηστικοι... Οποτε no value for money.

28 Σεπ 2015

Ο χώρος ειναι συμπαθητικός. Εμφανης και σεβαστη η προσπάθειά να γινει πιο "art" αλλα καπου δεν ολοκληρώθηκε. Μουσικη τοσο οσο να ακουγεται χωρις να ενοχλει. Χρώματά ηρεμα και χαλαρωτικα.

Εξυπηρέτηση απλα εξεξαιρετικη. Ευγενεστατη η δεσποινίδα που σερβιρει και με πραγματική διάθεση να μάθει τι μας αρεσε, τι οχι και γιιατι.

Αρχικα μας κερασαν κριτσινια με κρεμα. Χειροποιητα και πολυ ευγευστα, καθως και μια μους λαχανικών η οποια ηταν και η μονη αδιάφορη γευση του συγκεκριμενου δειπνου.

Για πρωτο πιατο δοκιμάσαμε φανταστικη κρυα σουπα ντοματας. ντοματας. Βελουδινη, δροσερη με τέλεια ισοροπια γευσεων.

Ορεκτικό δοκιμασαμε μαριναρισμενο σολωμο με σαλτσα μουσταρδας. Μαγικη γευση.

Βια κυρίως πηραμε ραβιολι αστακου - ωραιο αλλα πολυ λιγο αν πεινατε. Η σαλτσα πολυ καλη, αλλα η γεμιση ηταν γευστικα αδυναμη. Δοκιμασαμε και λαυρακι σε σος βουτυρου- λεπτη και φινα γευση.

Πανω απ ολα ομως απολαυσαμε την παβλοβα. Η οψη της μας παραξενεψε λιγο γιατι ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα, απο γευση ωστόσο μας αποζημίωσε!

26 Μάρ 2015

Περνουσαμε πολυ συχνα απ εξω και συμπτωματικά διαβασα κριτικες στο παρόν site οποτε και ειπαμε να επισκεφθουμε το εστιατόριο.

Ο χώρος προσεγμενος και καλαίσθητος. Ευχάριστος σε γενικές γραμμες αλλα οχι κατι το αξιομνημονευτο. Η αλήθεια ειναι οτι για να φαμε πηγαμε οποτε δεν θα σταθω στο ντεκόρ.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ειναι ο πιο ευγενικος επάγγελματιας στην Ελλαδα. Τόσο που αναγκαστικα να πω ψέματα οτι μου αρεσε το φαγητο για να μην τον στεναχωρήσω.

Το φαγητό. Τα χειροποίητα ιταλικά πιτακια με σος σαν ορεκτικα ηταν αξιοπρεπη. Ντοματα με μοτσαρελα για σαλατα. Η ντομάτα σιγουρα αδίκησε τον εαυτό της, ουσα εκτός εποχης. Η μοτσαρελα ηταν πολυ καλη. Τα κυριως. Επιλεξαμε και οι δυο ζυμαρικα.

Το ενα πιατο ηταν με θαλασσινά. Τα μακαρόνια πολυ βρασμενα χωρις καποια σος ενδιάμεσα, γαρνιρισμενα με τρεις γαριδες πολυ στεγνες. Το δεύτερο πιατο ηταν με κοτόπουλο και σος απο μοσχάτο d'asti. Διστυχως ενω η σαλτσα ηταν δεμενη σωστα, κατι ειχε αρπαξει στην προετοιμασία με αποτελεσμα να υπάρχει μια διαρκής γευση καμμενου.

Ισως έπρεπε να δώσουμε μια ευκαιρία και στις πιτσες για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικονα. Τα ζυμαρικά παντως πασχουν και απο τεχνικη και από φαντασία.